Binnenland Ter Veld tornt niet aan de aow Kosto: Fonds voor Vietnamezen nodig Onderzoek naar fouten bij narcoses op stapel Dromerige Wolfson houdt van ingewikkeld Vrouwencondoom in najaar op de markt Werkonderbrekingen in bouwnijverheid Afbraak ozonlaag boven Europa 'verontrustend' Dinsdag 4 februari 1992 i: 023-150225 JANINE BOSMA AlTAN ERDOGAN RONALD FRJSART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN Condoom voor vrouwen ;bureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Ser NIEUWSLIJN Brand vernielt dak Hemwegcentrale Het dak van de nog in aanbouw zijnde nieuwe eenheid van de Hemwegcentrale in Amsterdam is vanmorgen vroeg door brand verwoest. De omvang van de schade en de oorzaak van de brand zijn nog onbekend. De brand brak rond drie uur uit. Het dak van tweehonderd bij tweehonderd meter bevindt zich op een hoogte van tachtig meter. Door het ontbreken van stijgleidingen moes ten de slangen handmatig naar de brand worden gevoerd. Het blussen nam,drie uur in beslag. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Jaarkaarten langer geldig door storing Een computerstoring bij de Nederlandse Spoorwegen belem mert de afgifte van nieuwe NS-, openbaar vervoer- en korting kaarten. NS heeft daarom besloten dat bezitters van deze kaar ten er voorlopig door mee kunnen reizen, ook als de geldigheid ervan na 29 januari is afgelopen. NS hoopt degenen die voor het eerst een kaart hebben aangevraagd er binnen twee weken van te voorzien. De intussen gemaakte kosten voor kaartjes worden dan vergoed. De storing heeft geen gevolgen voor aanvragers van een studentenjaarkaart, een jongeren- of een seniorenkaart. Schade door vuile Maas een miljoen Het Waterwinningsbedrijf Brabantse Biesbosch heeft tot nu toe ongeveer een miljoen gulden schade geleden, omdat het de in name van Maaswater heeft moeten staken wegens verontreini ging met de giftige stoffen pyridine en aniline, afkomstig uit Bel gië. Het is zeer moeilijk om de schade te verhalen, omdat niet bekend is wie verantwoordelijk is voor de verontreiniging. Rijks waterstaat heeft de Belgische overheid gevraagd een onderzoek, in te stellen. De spaarbekkens in de Biesbosch worden gebruikt voor de drinkwatervoorziening van Rotterdam, Dordrecht en de len van West-Brabant en Zeeland. Geen stappen tegen Krant op Zondag De NOS onderneemt voorlopig geen juridische stappen tegen de Krant op Zondag, die afgelopen zondag voor het eerst een kleu- renbijlage met omroepgegevens op de markt bracht. De geza menlijke omroepen wachten eerst het verloop van een beroeps- procdure bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven af. Morgen dient daar de zaak van De Krant op Zondag tegen de weigering van staatssecretaris Van Rooy op te treden tegen om roepen die weigeren programmagegevens te verstrekken. Vol gens de krant is er sprake van een onaanvaarbare monopoliepo sitie. DEN HAAG GPD Staatssecretaris Kosto van justi tie voelt veel voor de vorming van een fonds, waaruit de te rugreis naar en de vestiging van Vietnamese asielzoekers in hun vaderland kan worden bekos tigd. Kosto zei gisteren aan te willen sluiten bij de Duitse han delwijze. Dat land heeft met Vietnam overeenstemming be reikt over een fonds van 10 mil joen gulden voor de terugkeer van asielzoekers. Bij het diplomatiek overleg dat inmiddels met Vietnam is geopend, wordt ook minister Pronk van ontwikkelingssamen werking betrokken. Minister van buitenlandse zaken Van den Broek heeft vorige week ge opperd een bedrag voor terug keer beschikbaar te stellen uit het budget van Ontwikkelings samenwerking. Voor de PvdA is dergelijke financiële steun be spreekbaar, mits de viilgheid van de asielzoekers gegaran deerd is. Bij het CDA ligt de kwestie ge voeliger. Woordvoerder Krajen- brink wijst erop dat er geen sprake kan zijn van een fikse fi nanciële vergoeding aan Viet nam, in ruil voor het terugne- LEIDEN Na alarm Leidse hoogleraar Spierdijk caties bij ongeveer 20.000 nar coses. De artsen konden deze gevallen vertrouwelijk melden. Wemer tekent bij deze cijfers aan dat de meeste narcoses in een academisch ziekenhuis door assistenten-in-opleiding worden gegeven. „Daarbij gaat natuurlijk vaker iets mis dat in andere ziekenhuizen met erva ren anesthesisten." Hij ver wacht dan ook dat de landelijke cijfers gunstiger zullen blijken dan die in het AZL. Hij onderschrijft niet de me ning van Spierdijk dat er bij elke operatie een narcotiseur aan wezig moet zijn. In de meeste ziekenhuizen werkt een anes thesist aan twee operatietafels. „Dat kan best als de aard van de operatie het toelaat en er vol doende bewakingsapparatuur aanwezig is." Hij wijst ook op de aanwezigheid van anesthe- sie-verpleegkundigen tijdens een operatie. „Zij zijn het best opgeleid in Europa." Er komt een uitgebreid landelijk onderzoek naar narcosefouten. De studie, waarbij een half mil joen narcoses worden betrok ken, moet nog dit jaar van start gaan en zal twee jaar duren. Het onderzoek is een initiatief van de Nederlandse Vereniging van Anesthesiologen (NVA). De voorzitter van deze vereniging, de Nijmeegse anesthesist Wer ner, zegt dat er over fouten bij narcoses weinig gegevens be schikbaar zijn. .Alles is geba seerd op speculaties". De studie wordt verricht door het Centraal Begeleidings Orgaan voor inter collegiale toetsing. De Leidse hoogleraar Spier dijk stelde afgelopen vrijdag tij dens zijn afscheidscollege dat in het Leidse Academisch Zieken huis (AZL) één op de 38 narco ses niet perfect verloopt. Anes thesisten van het AZL meldden de afgelopen anderhalf jaar in meer dan 500 gevallen compli- 'Discussie over hoogte voorlopig niet nodig DEN HAAG GPD Het kabinet zal niet tornen aan de aow. Daar is op korte termijn geen aanleiding toe. Ook de aftrekbaarheid van de pensioenpremies wordt niet aangetast. Dat heeft staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken gisteren in de Tweede Kamer gezegd. maar met de inflatie (waarde vast), wees Ter Veld af. Het tomen aan de aow-nor- men vond ook geen genade. Nu krijgt een bejaarde met een partner 50 procent van het mi nimumloon, een alleenstaande bejaarde 70 procent. Gehuwde bejaarden krijgen samen 100 procent. Is de partner van de bejaarde jonger dan 65 jaar, dan is het percentage 50 procent plus een toeslag aan de hand van het inkomen dat de partner verdient. Ter Veld wil wel denken over het heffen van een aow-premie over de pensioenen, als dat noodzakelijk blijkt om de aow- premies binnen de perken te houden. Nu gebeurt dat niet. De staatssecretaris wees er ter vergelijking op dat zieke werk nemers ook Ziektewetpremie De Kamer praatte gisteren over de aow en de pensioenen. Door de vergrijzing wordt de aow de komende tientallen jaren steeds duurder en volgens sommigen vrijwel onbetaalbaar. Ter Veld erkende dat de financiering van de aow tussen 2010 en 2040 een probleem kan worden. Dat wil ze in de eerste plaats aanpakken door meer mensen aan het werk te helpen, zodat er meer belasting en premie binnen komt. Bezuinigen op de aow op zich wees de staatssecretaris van de hand. „Dat is van de gekke als het gaat om een basisvoorzie ning", betoogde zij. Ook een voorstel om de aow niet meer met de lonen in de bedrijven op te laten trekken (welvaartsvast), betalen. „Maar van mij krijgt u daartoe geen voorstel en ik zit er, ijs en weder dienende, tot medio 1994", stelde ze. De staatssecretaris zei geen plannen te hebben de belas tingvrijstelling voor aanvullende pensioenen aan te pakken. Zij wees er wel op dat aanvullende pensioenen steeds beter wor den, maar daardaar ook steeds hoger worden en ruimte ops loten voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Zo zullen de premies voor aanvullende pensioenen tussen nu en 2030 verdubbelen. Ter Veld bepleitte het 'ver wachtingspatroon' voor aanvul lende pensioenen neerwaarts bij te stellen. Daarbij zou de norm van 70 procent van het laatstverdiende loon, omgezet kunnen worden in 70 procent van het gemiddeld verdiende loon. Zij wil over deze zaken een 'open discussie' met werk gevers en werknemers. Afdwin gen kan het kabinet niets. 'Wolfson' hervat - morgen het werk DEN HAAG GPD De Commissie-Wolfson hervat waarschijnlijk morgen haar on derzoek naar een regulerende energieheffing. De commissie, die later deze maand rapport uit moet brengen, schortte de werkzaamheden vrijdag op na uitlatingen van minister An- driessen (economische zaken), waarin hij de energieheffing volkomen afkraakte. Na een ge sprek tussen commissievoorzit ter Wolfson en Andriessen is echter besloten de draad weer op te pakken. Volgens Wolfson heeft de mi nister nu duidelijk gemaakt dat hij nog steeds prijs stelt op de uitkomsten van het onderzoek. Vlak na Andriessens uitspraken twijfelde de commissie daar he vig aan. Wolfson sprak gister middag echter van een „bevre digende uitleg" van de kant van Andriessen. Minister Andriessen weigerde elk commentaar. Hij wil van daag eerst de Tweede Kamer in lichten over het verloop van het gesprek. De Commissie-Wolfs on bestudeert momenteel ver schillende deelstudies (onder meer van het Centraal Planbu reau) over de uitwerking van de energieheffing. Uit verschillen de uitgelekte deelrapporten is gebleken dat eenzijdige invoe ring van heffingen in Nederland slecht is voor de concurrentie positie van het bedrijfsleven. men van de Vietnamese asiel zoekers. „Dat schept onge wenste precedenten", aldus Krajenbrink. Voor hem is een bijdrage uit bijvoorbeeld het budget van het Terugkeerbureau wel bespreek baar. Dat bureau bestaat sinds begin dit jaar, en heeft een rela tief bescheiden budget voor het onderbrengen van uit te zetten asielzoekers in andere landen. Naar verluidt wil Vietnam alleen meewerken aan terugkeer van de asielzoekers, als Nederland met flink wat geld over de brug komt. Kosto schrijft in zijn brief dat hij het terugsturen van de asiel zoekers vanuit Praag „zeer on redelijk" vindt, temeer omdat eerder in achttien soortgelijke gevallen eerder wel toelating tot Tsjechoslowakije is verleend. Kosto meldt verder dat vorig jaar 503 Vietnamezen asiel in Nederland hebben gevraagd, van wie 451 uit Tsjechoslowa kije zijn gekomen. De overige 52 waren bootvluchtelingen (37) of kwamen uit Duitsland, Bulgarije of de voormalige Sov jetunie (15). Vandaag debatteert Kosto met de Tweede Kamer over de asielzoekers. Twee aapjes kijken door de tralies nieuwsgie rig in de lens van de fotograaf. De twee zijn gehuisvest in het opvangcentrum van de Stich ting Apen Adoptie en Protectie (AAP) in Am stelveen. Ze zitten er samen met zo'n tachtig andere apen. De dieren zijn afkomstig van ei genaars uit heel Europa, die de apen niet lan ger kunnen handhaven of geen vergunning hebben om ze te houden. Het centrum van AAP wordt nu echter met sluiting bedreigd, omdat het op een plek staat waar een nieuwe weg moet worden aangelegd, foto anp paul vreeker ACHTERGROND DEN HAAG GERARD KRUL Dirk Jacob Wolfson (22 juni 1933) is een beetje een dromer. Een dagdromerige pro fessor. Niet wereldvreemd, ook niet ver strooid. Eerder dromerig in de onschuldige, kinderlijke betekenis. De andere economen in de PvdA (Rick van der Ploeg, Flip de Kam, Eduard Bomhoff) noemen zichzelf 'nieuw-flinkserig' ruwe bolsters met blanke pitten. Hun hart heet links te zitten, hun economisch verstand rechts. Dirk Jacob Wolfson hoort daar niet bij: blanke pit, zachte bolster. Begin jaren tachtig was Dik Wolfson hoogleraar in de Openbare Financiën aan de Erasmusuniversiteit van Rotterdam. Vanuit zijn woonplaats Delfshaven, een ro mantisch stukje havenstad dat de Duitse slopers in de meimaand van 1940 groten deels intact hebben gelaten, ging hij in die dagen op de fiets naar zijn werk. Dagelijks de Maas stroomopwaarts volgend, enkele kilometers peddelend naar de collegezalen. Een oud-student en blijvende fan, nu ho temetoot bij een grote beleggingsmaat schappij: „Hij fietste zoals professoren ho ren te fietsen. Géén tempo, omhoog kijken en denkend op de pedalen. Als je hem ach terop kwam, moest je altijd die afweging maken: Zeg ik dag en fietsen we saampjes op of doe ik net alsof ik hem niet zie en trap ik stevig door. Als je doortrapte was je in een kwartiertje op school. Als je dag zei kostte dat drie kwartier. Want zo fietst een hoogleraar als Dik Wolfson." De laatste maanden lijkt Wolfson uitver- De ruzie tussen de Commissie-Wolfson en minister Andriessen van economische zaken is bijgelegd. Het duurde slechts enkele dagen voordat de twee partijen zich weer met elkaar verzoenden. De si tuatie is kenmerkend voor de commis sievoorzitter, want Dik zo mogen z'n vrienden hem noemen heeft een kin derlijke hekel aan ruzie. koren om de PvdA uit het slop te trekken. Het rapport van de Commissie-Wolfson over de toekomst van de sociaal-democra tie en de sociale zekerheid moet de ver dwaasde PvdA immers tijdens een congres in maart tot nieuw elan en nieuwe eenheid brengen. Op verzoek van het kabinet leidt de dromerige professor tegelijkertijd een andere Commissie-Wolfson die moet be richten over de effecten van milieuheffin gen op de economie. Tussen al zijn commissie-werkzaamhe den door reisde Dik Wolfson nog een week je naar de nieuwe republiek Rusland om de versplinterde nieuwe staat te adviseren over een systeem van sociale zekerheid na het vergaan van het communisme. Een druk baasje die Wolfson. Nog maar drie jaar geleden leek de econoom zijn glans echter te hebben verloren. Na een prachtige loopbaan als internationaal en nationaal werkend econoom (Internatio naal Monetair Fonds, ministerie van finan ciën, Wereldbank, hoogleraarschap, toe zichthouder Nederlandsche Bank, kroonlid Sociaal Economische Raad, lid Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid, etc.) doofde het licht. Dat Dik Wolfson vandaag weer midden in het licht van de publiciteit staat is vooral te danken aan Wim Kok, vice-premier van een lusteloze coalitie, minister van financiën met eerTloden last van schulden op de nek en politiek leider van een partij in verre gaande staat van ontbinding. Die Wim Kok heeft immens veel problemen en bedroe vend weinig vertrouwelingen. Dik Wolfson hoort bij dat uiterst schaarse specimen. Mensen die van nabij met hem gewerkt hebben en werken, roemen z'n charme en zijn theoretische vaardigheden. Dik Wolfs on is geen doener, geen uitvoerder, geen bestuurder. Hij is gek op ingewikkelde pro blemen en maakt ze om te beginnen lek kerbekkend groter. Dan construeert hij eco nomische denkramen die collegezalen en collega's in vervoering brengen, maar die in de praktijk niet werken. Dat weet hij zelf als beste en daarom kiest hij voor de rol van de adviseur, de denker, de 'ghost-writer', de denk-tank en laat hij de rauwe uitvoering graag aan de politici over. Prof. dr. Dik Wolfson heeft één klein ge brek dat voor zijn positie als adviseur van DEN HAAG GPD Bij het horen van alle voordelen van het vrouwencondoom kun je maar tot één conclusie ko men: femidom, zoals het nieu we voorbehoedsmiddel heet, is een welkome uitbreiding van de anticonceptie. Zo is het sterker dan het gewone'condoom, de vrouw is niet meer afhankelijk van de man en femidom kan al vóór de gemeenschap worden ingebracht. Bovendien is het een goed wapen tegen Aids en geslachtsziekten. Het middel kwam gisteren op de markt in Zwitserland. Naar verwachting komt femidom in het najaar in ons land in de winkels te liggen. Het vrouwen condoom is een zacht en trans parant zakje met een binnen ring en een buitenring. De flexi biliteit zorgt voor aanpassing aan de vorm van de vagina. De binnenring wordt gebruikt om het vrouwencondoom in te brengen en sluit de baarmoe- dermond af. Deze ring valt ach ter het schaambeen en houdt het condoom op de juiste plaats. De buitenste ring ligt plat over de schaamlippen. De Engelse fabrikant Chartex gaat het produkt op de markt brengen. B. Groot, woordvoer ster van Chartex in Nederland: „We verwachten veel van fe midom, omdat het de keuze mogelijkheid van de vrouw ver groot." De Groot verwacht dat het vrouwencondoom in Ne derland snel wordt geaccep teerd. Het inbrengen ziet zij niet als een probleem. Ze noemt het 'een kwestie van uitproberen'. „Bij een tampon inbrengen of een condoom omdoen is het in het begin ook wennen. Dat zal met femidom niet anders zijn", aldus De Groot. In vijftien landen, ook in Ne derland, zijn door 1700 paren 30.000 vrouwencondooms ge test op effectiviteit, veiligheid en acceptatie. Van de 'proefkonij nen' was 65 procent tevreden over het produkt. De Rutgersstichting en de Ne derlandse Vereniging voor Seksuele Hervorming (NVSH) zijn positief over het voorbe hoedsmiddel. Nadeel van het vrouwencondoom js de prijs. Ze zullen per stuk ongeveer vier gulden gaan kosten. Stakingen zijn tijdelijk UTRECHT ANP Op twee bouwplaatsen in Oost- Brabant heeft het vastlopen van de onderhandelingen over een nieuwe cao voor de bouwnijver heid (240.000 werknemers) van daag geleid tot 'spontane' werk- onderbekingen. In totaal heb ben volgens de vakbonden on geveer 220 werknemers het werk voor enige tijd neergelegd. Vanochtend bleven 150 bouwvakkers op het Heuvel- pan-project in Eindhoven lan ger in de schaftkeet dan de be doeling was. De circa zeventig werknemers van het wegen bouwbedrijf Mensvoort en di verse bouwbedrijven die wer ken aan het uitbreidingdplan 'De I-eest' in Veghel verlengden hun middagpauze. Vorige week vrijdag hebben al twintig werk nemers bij een utiliteitsbouw project in Sittard het werk voor enige tijd onderbroken. De bouwvakkers protesteren met hun acties tegen de zoge heten 'arbeidsvoorwaardelijke stimulansen' bouwwerkgevers het ziektever zuim willen terugdringen. De werkgeversorganisatie AVBB heeft voorgesteld om de aanvul ling op de Ziektewetuitkering gedurende de eerste zes weken te verlagen van 100 tot 80 pro cent. Voorts wil het AVBB dat werk nemers bij ziekte maximaal vier atv-dagen per jaar inleveren. De vakbonden vinden die voorstel len onaanvaardbaar. Zij braken twee weken geleden de onder handelingen af. Informeel over leg met de werkgevers liep vori ge week op niets uit. Toen al dreigden de vakbonden met ac ties, als de AVBB zou vasthou den aan de voorgestelde maat regelen. Vanavond bekijken de werk gevers en de bonden in een in formeel gesprek of de onder handelingen vlot zijn te trekken. De partijen hebben op voor hand al laten weten dat na af loop geen inhoudelijke mede delingen over de gesprekken worden gedaan. DEN HAAG GPD De Stichting Natuur en Milieu noemt de aantasting van de ozonlaag iri het noordelijk half rond „zeer verontrustend Na tuur en Milieu vindt dat Neder land het terugdringen van chloorfluorwaterstoffen (cfk's), die schadelijk zijn voor de ozonlaag, onmiddellijk moet versnellen. Amerikaanse wetenschappers maakten gisteren bekend dat zich boven de dicht bevolkte gebieden op het noordelijk half rond grote hoeveelheden chloorverbindingen bevinden, die schadelijk zijn voor de ozonlaag. Tot nog toe was al leen bekend dat de ozonlaag boven de Zuidpool en een deel van Argentinië was aangetast. De Amerikaanse wetenschap pers hebben nu ook geconsta teerd dat de ozonlaag boven de Hudson-baai in Canada en bo ven gebieden in Europa dunner wordt. Het bedreigde gebied in Europa strekt zich uit van Lon den via Amsterdari) naar Mos kou. Nederland kent sinds 1990 het zogenoemde cfk-program ma, dat het gebruik van deze gevaarlijke stoffen moet terug dringen. In 1990 ging nog 9300 ton cfk de lucht in. In 1995 moet dit aantal zijn terugge drongen tot 95 ton. Nu blijkt dat de ozonlaag in het noordelijk halfrond gevaar loopt, moet het programma worden versneld, vindt Natuur en Milieu.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3