Winterspelen Nederlandse schaatsers zijn pure armoedzaaiers EK en Spelen: de 'mooie tv-uitdagingen' van Kees Jansma Dinsdag 4 februari 1992 21 Redactie: Karei Jansen, Ad van Kaam Eindredactie: Paul de Tombe Vormgeving: Ed Petit Rutger J. Hoogerdijk Nederland is het verzekeringsconcern Aegon sponsor van de kernploegen. Het be taalt 7,5 ton per jaar en ziet daarvoor in ruil alle kernploeg-leden het hele jaar door met shirt- en mutsreclame rondrijden. Van dat geld moet de schaatsbond alles zien te be talen. Trainingskampen, hotels en reizen voor de sprint, vrouwen- en allroundploeg alsmede Jong Oranje en de shorttrack-for maties. Er blijft dus bitter weinig over om ook nog eens de bankrekening van de schaat sers te spekken; Om Aegon aan zijn trekken te laten komen is het de schaatsers verbo den met privé-reclame op hun pakken rond te rijden. Het is de rijders wel toegestaan om bij voorbeeld in een STER-spot of een advertentie in een krant een produkt aan te prijzen. Ben van der Burg en Bart Veldkamp doen dat bij voorbeeld voor 'Uncle Ben's' (rijst). Met name Veldkamp is de stellingna- me van de bond beu. Er gaan sterke ge ruchten, dat hij, als de KNSB privé-sponso- ring blijft verbieden, a la Leo Visser (in '89) een alternatieve ploeg wil oprichten. Koek Het probleem voor de Nederlandse schaat sers is, dat zij de kleine koek met velen moeten delen. Wat dat betreft heeft Johann Olav Koss het beter voor elkaar. De Noorse wereldkampioen is een fenomeen in eigen land en heeft op Geir Karlstad na geen con currentie. Niet alleen sportief, maar ook fi nancieel. Ard Schenk: „Koss is een eenling in Noorwegen en zit in een gouden koets. Hij heeft een markt voor zich alleen." Koss' voordeel is ook dat de Noorse bond en het Noors Olympisch Comité een lucra tiever beloningssysteem kennen. Vorig jaar haalde Koss al twee ton binnen bij zijn' Olympische Comité. Dit jaar is een nog aantrekkelijker premiestelsel voor hem uit gedacht. Koss krijgt per titel, medaille en wereldrecord uitbetaald door sponsors, Olympische Comité en schaatsbond. Als hij deze winter drie keer goud haalt in Albert- ville, wereldkampioen wordt, links en rechts een wereldrecord scherper stelt en optimaal scoort in de World Cups lopen zijn verdien sten op naar negen ton. Amateurstatus De Nederlandse schaatsers proberen al twintig jaar een poot te krijgen tussen de commerciële deur. Ard Schenk zette in 1972 zelfs zijn amateurstatus en dus deelname aan de Olympische Spelen op het spel door reclame te maken voor een frisdranken-fa brikant en Adidas. Het liep, ondanks pro testen uirOslo, met een sisser af. In 1973 stortte Schenk zich met andere toppers in Bart Veldkamp: 60.000 gulden bruto per jaar. een profavontuur. Het grote geld leek ein delijk binnen te stromen. In het eerste weekeinde van het betaald schaatsen in Den Haag verdiende Schenk 37.000 gulden. Een jaar later was het profcircus al weer op de fles. Toeschouwers en sponsors hadden er geen trek in. Nadat de alternatieve kernploegen van Leo Visser en Yvonne van Gennip de KNSB in paniek hadden gebracht, kwam de bond de rijders vanaf 1990 met een premiestelsel tegemoet. Een rijder, die bij een EK of WK op het podium komt, krijgt in het seizoen daarop 40.000 gulden overgemaakt. De nummers 4 t/m 7 innen 24.000. Een 8-16 klassering levert 12.000 op. De vrouwen krijgen de helft en zijn daar terecht boós over. Elk kernploeg-lid krijgt ongeacht de prestaties een basispremie van 8000 gulden per jaar. Kijkend naar de resu- laten van vorig jaar zitten Leo Visser, Bart Veldkamp, Lia van Schie, Yvonne van Gen- nip en Christine Aaftink in de topcategorie. Ouders Van 40.000 gulden (bruto) kun je als sporter wellicht rondkomen, maar niet van 8000 gulden. Het is dus behelpen. De meesten teren noodgedwongen op de zak van be reidwillige ouders of een partner. Sommigen (o.a. Zandstra, Van der Burg, foto archief Veldkamp, Van Schie en Aaftink tot voor kort) proberen in hun vrije tijd een cuxsus of studie te volgen. Veldkamp werkt zo mers, als er relatief weinig wordt getraind, af en toe in de wasserette van zijn vader. Enkele maanden geleden rondde hij een managements-cursus af bij Schoevers, waarna hij samen met Van der Burg het sportmarketingbureau B&B oprichtte. Van Gennip staat als pr-medewerkster op de loonlijst van Equity en Law. Ix»o Visser combineert eigenlijk ais enige een fulltime- baan (KLM-piloot) met het schaatsen. Maar aangezien dat moeilijk is vol te houden, stopt hij na Albertville met schaatsen. Alleen de Noor Koss rijdt zich rijk Op de lijst van grootverdieners in de sport komen vanzelfsprekend geen Nederlandse schaatsers voor. Vergeleken met bij voorbeeld de beste boksers, basketballers, tennissers en autocoureurs ter wereld rijden Bart Veldkamp en Leo Visser rond voor een appel en ei. Ayrton Senna (wereldkampioen formule 1) rijdt 16 races per seizoen en is goed voor een jaarsalaris van 30 miljoen gulden. Bijna twee miljoen per wed strijd. De inkomsten van Bart Veldkamp steken daar heel armoedig bij af. Toch is hij Nederlands best betaalde schaatser. Van de KNSB ontvangt hij 40.000 gulden (bruto) en aan prijzengeld komt er nog eens 20.000 gulden binnen. Ben van der Burg schaatst(e) dit seizoen rond voor 24.000 gulden. Volgend jaar zakt hij naar 8.000 gulden, omdat hij deze winter niet heeft kun nen rijden. HAARLEM GOVERT WISSE Het gigantische verschil tussen Senna en Veldkamp heeft veel, zo niet alles te maken met het imago van een sport. Een Grand Prix formule 1 bij voorbeeld wordt gemid deld door bijna een miljard tv-kijkers beke- K.en. sponsors veruringen /.icii ueinaive om hun naam op een bolide te krijgen; de deel nemers profiteren dankbaar mee. Behalve in Nederland en Noorwegen is de mondiale interesse voor de schaatssport gering. En dus laten multinationals het wel uit hun hoofd om veel geld te fourneren. In Ayrton Senna: 30 miljoen per jaar. foto archief 'Ik mekker wel eens over de drukte, maar het is toch heerlijk om mee te maken Kees Jansma: „Wat is er mooier dan deze uitdagingen." HILVERSUM FRED SEGAAR GPD-VERSLAGGEVER Het hoofd van Kees Jansma is veel te bruin voor iemand die is begonnen aan 'een krankzinnig zwaar jaar'. Ma'ar de verklaring is waterdicht: 1992 biedt de chef van Studio Sport geen enkele kans meer op vakantie, reden waarom hij zijn vrije dagen tijdens de afgelopen feestdagen heeft opgenomen. Acht boeken en een 'rek' vol tijdschriften bleken voldoende om te kunnen ontsnap pen aan de stroomversnelling van Studio Sport, waarin hij nu alweer vier jaar zijn hoofd boven water houdt. De bestemmin gen heetten onder meer Londen en Madrid, walhalla's voor winkelende vrouwen. Maar ook voor voetballiefhebbers. Dus kneep Jansma er daar tussen uit. „Ik ben er vanmiddag even niet, heb ik gezegd. Lekker naar Spurs-Norwich en Atletico Ma drid-Real Madrid geweest. Als ik dan 's avonds terugkwam in het hotel, effe met de afstandsbediening alle netten langs of er nog ergens gesport werd. Daar ben ik altijd naar op zoek." Kronkel Die instelling, of noem het een kronkel, is volgens hem onontbeerlijk om het jaar 1992 te lijf te gaan. Bovenop de normale portie liggen het EK-voetbal, Olympische Winter- èn Zomerspelen. „Ik mekker wel eens over de drukte die dat met zich mee brengt. Maar eigenlijk moet ik niet klagen, daar hebben we trouwens nauwelijks tijd voor. Want wat is er mooier voor een verslagge ver om deze uitdagingen aan te gaan?" „Zo denkt iedereen er hier over. Regis seur Martijn Lindenberg en zijn rechter hand Monique Hamer verstouwen op dit moment bergen organisatorisch werk met het oog op alle evenementen. Daar ben ik zelf natuurlijk ook nauw bij betrokken. Be halve dat werk, gaan de dagelijkse uitzen dingen gewoon door. Als je nagaat dat we vorig jaar slechts drie dagen niet hebben uitgezonden. Dat is eigenlijk ongelooflijk. Maar ik wil zeker geen huilverhaal ophan gen. Het is heerlijk om iqee te maken. Ik ben helemaal gek van sport. En zeker niet alleen van voetbal, al denken de mensen dat wel." Dat beeld bestaat omdat hij in de zon dagse 'reguliere uitzending' met dank aan Heinze Bakker het voetbalblok voor zijn rekening neemt. „Maar ik laat óveral mijn gezicht zien, omdat ik alle sport mooi vind." Hij kan zijn hart ophalen, ondanks de be perkte financiële middelen en de minimale mankracht zeker in vergelijking met Duitsland, Engeland, Frankrijk en vooral de Verenigde Staten. „Wat die er tegenaan gooien is ongelooflijk. In september zijn we in Albertville geweest. De Amerikanen had den alles al geïnstalleerd. Vrachtwagens vol. Die apparatuur blijft in Europa tot na de volgende Winterspelen in Lillehammer. Ze gebruiken het natuurlijk ook in Barcelona. Er zaten al honderden verslaggevers. De NOS is daar straks aanwezig met in totaal 35 man, dat haalt het niet bij die andere ploegen. Die doen het met het tienvoudige. Uit dat nadeel moet je een voordeel zien te putten. Dat je met een kleinere groep werkt, betekent dat het contact beter is." Van het totale budget van veertig miljoen voor 1992, gaat achttien miljoen^p aan de extra evenementen, inclusief het EK in Zwe den „Daarvan moeten we zien rond te ko men. Het is een uitdaging om het met min der geld en mensen te doen." EK-voetbal Hij herinnert daarbij aan het EK-voetbal en het WK twee jaar later. „Toen is het ook uit stekend gegaan. Voor mijn gevoel hebben we in Italië nog beter gewerkt dan in Duits land. De spelers van het Nederlands elftal stonden te dringen om te vertellen hoe ge lukkig ze waren na de 1-1 tegen Ierland. Toen Oranje juichend door de grachten ging riep iedereen: goed gedaan Jansma. Dat was op het WK heel anders. Toch heb ben we daar meer moeten presteren, ge woon omdat de omstandigheden veel moeilijker waren." „Het was veel moeilijker om spelers aan het praten te krijgen. En je móet ze direct na afloop voor de camera hebben. Zo werkt het nu eenmaal, veel langer heb je de satel liet niet ter beschikking. En dan loopt me neer Gullit teleurgesteld door de catacom ben en roept: 'ja, wacht effe'. Dan móet je alles in het werk stellen hem snel aan het praten te krijgen. Is een klus, hoor. Dat je tóch minder waardering krijgt van het pu bliek, daar zit ik niet mee." Realiteit Tijdens de beide Olympische Spelen kun nen dezelfde problemen worden verwacht. „In een onbewaakt ogenblik denk ik wel eens: Het zou prettig zijn als het allemaal achter de rug is." Tijd om over de afloop te filosoferen heeft hij echter nauwelijks. Jans ma en zijn vijftien-koppige team (exclusief freelancers) hebben te maken met de reali teit van nü, zoals de 'veldbezetting' in Al bertville en in Barcelona. De 35 man daar worden vanuit Hilver sum gesteund door eenzelfde aantal men sen in Hilversum, waar Studio Sport bij stand krijgt van de redactie van NOS Laat. De formule zal anders zijn dan vier jaar ge leden tijdens de Spelen in Korea. Van tijd verschil is geen sprake meer, er hoeft dus minder te worden samengevat. Dat maakt een ontbijtshow overbodig. „Want straits in Barcelona wordt er ge woon ergens om half tien 's morgens een hockeywedstrijd gespeeld. Daar kunnen we dan live bij zijn. Wat is er mooier dan dat? We zenden de hele dag uit, van half tien tot pakweg twaalf uur 's nachts. De journaals worden ingebouwd in het programma, net als NOS Laat. Daardoor hebben we de mo gelijkheid uit te zenden als er écht iets be langrijks is", zegt Jansma. Hij wil er maar mee aangeven dat er méér is tussen hemel en aarde. Als de Nederlandse voetballers in Zweden een gooi doen naar de Europese titel, zal hij vaak 'in beeld' zijn. Jansma is dat werk er bij blijven doen toen hij enkele jaren gele den de baan van Ad van Liempt overnam, ondanks de vele vergaderingen, brain stormsessies, evaluatiegesprekken en meer van dat soort werk. Dat brengt de functie nu eenmaal met zich mee. Hij is nog over stag gegaan voor het verzoek op zondag de combinatie Smeets/Jansma te handhaven. Want dat werkt zo leuk, vonden zijn superi euren. „Maar het is nét effe te veel. Betrok ken blijven bij de organisatie vind ik be langrijker. Dus volgend jaar zit ik niet meer met mijn hoofd voor de camera." Sponsoring Tot die tijd zal dat vaker gebeuren dan hem lief is, mede omdat het programma op zon dag vanaf 2 februari langer wordt. Van vijf over half zeven tot vijf voor acht. Met in gang van die datum is sponsoring van de uitzending mogelijk en kan tevens voor het eerst in de historie van de Nederlandse tele visie op zondag Ster-reclame worden uitge zonden. Er zijn genoeg gegadigden om zijn zetel naast Smeets in te nemen. „We krijgen per maand driehonderd brieven van mensen die hier willen komen werken. Oud-journa listen die nu voorlichter zijn, leerlingen van school voor de journalistiek, maar ook mensen die denken: wat Jansma kan. dat kan ik ook." „En, voegt hij er aan toe, „mischien is dat ook wel zo."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21