Sport Straathof blijft nuchter Record aantal deelnemers bij achtste Indoor Leiden Westerhof eerste kandidaat bij PSV Dinsdag 4 februari 1992 AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER 0 ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY PAUL DE TOMBE Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 20 NIEUWSLIJN Leidse jeugd redt het weer niet LEIDEN Het wil maar niet lukken met de Leidse voetbalselec tie onder de 15 jaar. Gisteren was de afdeling Haarlem in Hoofd dorp met 5-2 te sterk. Leiden, waarvoor Laurens Aalbersberg (UVS) en Harald Lek (Kickers '69) scoorden, wacht in de wed strijdenreeks in het kader van het Jeugdplan Nederland nog steeds op het eerste punt. Pennenburg blijft bij Randstad Sport LEIDEN Cor Pennenburg heeft zijn contract bij Randstad Sport met nog een jaar verlengd. Het bestuur en de trainer be reikten daarover onlangs overeenstemming. De oud-voetballer van Roodenburg en UVS is reeds enkele seizoenen werkzaam bij de Voorschotense vierdeklasser. Zweden toch verder in Davis-Cup VANCOUVER Zweden heeft, zij het met moeite, de eerste ronde van het toernooi om de Davisbeker overleefd. In Vancou ver werd Canada verslagen, 3-2. Edberg, de nummer één van de wereld, begon met een verrassende nederlaag tegen de 19-jarige Nestor. Gustafsson verloor daarop van Connell. Het herstel kwam in het dubbel. Edberg en Jarryd versloegen Connell en Michibata. Uiteindelijk stelde Zweden orde op zaken. Edberg won van Connell (6-2 6-2 7-6), Gustafsson was sterker dan Nestor (6-4 2-6 3-6 7-5 6-4). Ie list voor gratis lenzen: "Pap, die bril van jou kan écht niet meer" Aan belangstelling gisteren geen gebrek. Veel mensen waren er op uit getrokken om Jeroen Straathof (met krans), de nieuwe wereldkampioen schaatsen bij de junioren, te verwelkomen op Schiphol. p foto wek zuyderduin De Marreiros op herhaling Koud, guur en zwaar. Voor Fausto de Marreiros de perfecte omstandigheden. Zaterdag ver overde hij op de Plansee (Oos) met groot machtsvertoon de open Nederlandse schaatstitel op natuurijs. De specialisten die nog twijfelden aan zijn klasse, kregen twee dagen later in de revanchewedstrijd over 150 ki lometer een tweede klap te ver werken. De Marreiros bezat op hetzelfde bergmeer voldoende kracht om de jacht op de over winning opnieuw succesvol af te ronden. In de finale sprong hij weg uit een kopgroep van drie man. Zijn medevluchters Henri Ruitenberg en Piet Kleine hadden het nakijken. J 2e list voor gratis lenzen: "Schat, ik heb zó'n leuk montuur voor je gezien" Jeroen Straathof moet nog wennen aan een plaats op de voorgrond. De snelst schaatsende junior ter wereld stond gistermiddag bij aankomst gewoontegetrouw verscholen achter zijn ploeggenoten, terwijl het de fotografen en an dere belangstellenden op de luchthaven juist om de 19- jarige Zoeterwoudenaar te doen was. Sterallures zijn hem nog vreemder dan zijn voorganger Falko Zandstra, kam pioen in 1990 en 1991. „Omdat mijn concurrent Hi- royuki de afsluitende 5000 me ter al had gereden", zegt Straat hof, „wist ik precies op welk schema ik wereldkampioen kon worden: 7.33,8. Om onverklaar bare redenen vlogen* mijn ron detijden in de slotfase omhoog. Toen ik in een flits mijn eindtijd van 7.33,94 zag, dacht ik dat ik naast de titel had gegrepen. Maar gelukkig had het schema een marge van 0,2 seconde. On gelofelijk gaaf dat ik met één honderdste punt voorsprong wereldkampioen word." De vooruitgang die de eerste jaars (jong-)oranjeklant de afge lopen maanden heeft geboekt verbaast vriend en vijand. Zelfs coach Leen Pfrommer, toch een kenner bij uitstek, bekent dat hij nooit een wereldkampioen in Straathof had gezien. „Voor het WK hoopte ik bij de jongens op drie Nederlanders bij de eerste tien. Maar aan meer dan brons Toch is Straathof in al zijn be scheidenheid beslist geen koele kikker. Hij legt alleen zijn eigen accenten. Als hij in de aan komsthal van Schiphol, te mid den van enige tientallen uitgela ten dorpsgenoten, zijn grootou ders ontdekt, heeft hij voor nie mand anders meer oog. De fo tografen kunnen wachten. Als hij zijn successen met iemand anders dan zijn ouders wil de len, is dat in de eerste plaats met opa Straathof, net als zijn vrouw in een rolstoel op de luchthaven aanwezig. Na debegroeting van zijn trouwste fans toont Straathof zich ook niet te beroerd om kort terug te blikken op zijn bliksem carrière. Zelfs de bloedstollende apotheose van de wereldkam pioenschappen in Warschau geeft de zoon van eeh meelmo- lenaar met een verbluffende nuchterheid weer. voor Jeroen durfde ik absoluut niet te denken." Pfrommer was de laatste ja ren verwend met het talent Falko Zandstra. Onder de hoede van de kampioenenmaker schaatste de 'gespierde spijker' uit Heerenveen twee jeugdwe- reldtitels bij elkaar. Pfrommer: „Maar Zandstra is niet te verge lijken met Straathof. Jeroen moet het veel meer van werken hebben. Dat wil niet zeggen dat hij bij de senioren niet zal red den. Tot nu toe voert hij alle op drachten perfect uit." Dat bleek in Warschau vooral op de middenafstanden. Straat hof heerste vrijdag op de 3000 meter en zaterdag op de 1500 meter. „Die laatste afstand ging vlekkeloos, ondanks de slechte weeromstandigheden", zegt de HBO-student, zichtbaar nage nietend. „De spanning werd wel groot toen ik na drie afstanden het klassement aanvoerde, maar ik heb er niet van wakker gelegen. En vanavond na de huldiging ip Don Bosco (het dorpshuis van Zoeterwoude,) zal ik de slaap ook wel kunnen vatten. Eigenlijk zou ik nu al naar bed willen, want ik ben ontzettend moe. In Warschau' zijn we vannacht met zijn allen naar de disco geweest. Dat duurde tot in de kleine uurtjes." „Gelukkig hoef ik me pas woensdag weer te melden voor de reis naar Kiev, waar we een landenwedstrijd afwerken. Lek ker ontspannen we nemen ons eigen eten weer mee en zonder druk op de ketel. Na dit seizoen blijf ik het iiefst nog een jaar in Jong Oranje, ook al ben ik dan te oud om deel te nemen aan het WK voor junioren. Maar een overstap naar de senioren kernploeg sluit ik niet uit." Leen Pfrommer, door Straat hof op handen gedragen, for muleert uiterst behoedzaam als het woord 'kernploeg' valt. „Wat mijn eigen positie betreft geef ik geen commentaar. Ik heb namelijk geen officiële aan bieding gehad om de mannen- kernploeg te begeleiden. En wat Jeroen doet, hangt vooral af van de Nederlandse seniorenkam pioenschappen en van wat de huidige kernploegleden doen. Wij werken volgens het door- schuifsysteem. Als er voldoende plaatsen openvallen, komt Straathof vanzelf wel in de kern ploeg. Los daarvan: hij moet toch een keer onder mijn vleu gels vandaan." Als om te bewijzen dat hij ook zonder coach zijn mannetje staat, kruipt Straathof vlak voor hij naar huis gaat vermetel uit zijn schulp. „Wat ik tussen de huldigingen door ga doen? Thuis op de ijank liggen. Mocht de telefoon gaan, dan trek ik de stekker er misschien wel uit." De beentjes gaan vanaf donder dag weer van de vloer in de Leidse Grocnoordhallen. Paar- debenen wel te verstaan. Want voor de achtste keer in succes sie wordt Indoor Leiden afge werkt, een evenement voor springruiters dat zo langzamer hand ook landelijk grote be kendheid geniet. Voor de eerste maal is er zelfs de titel 'Winter kampioen van de Nederlandse Federatie voor Springruiters' te verdienen, ëen teken dat het door de Nederlandse Hippische Sportbond uitermate serieus wordt genomen. Nu al breekt het evenement een record. Maar liefst 600 deel nemers, met in totaal zelfs 865 combinaties binden tot en met zondag dus vier dagen lang de strijd met elkaar aan in di verse categoriëen. Daarom ook is het programma flink uitge breid. De prijzenpot bevat dit maal 55.000 gulden. De meest opvallende naam op de deelnemerslijst is die van Jos Lansink. De topruiter brak enkele maanden geleden een been, maar wilde Indoor Leiden niet aan zich voorbij laten gaan. Mogelijk dat hier de Olympi sche Spelen hun schaduw voor uit werpen, want de equipe voor Barcelona is nog niet be kend. Daarom ook is de hele landelijke top vertegenwoor digd. Zo komen behalve Lan sink jenny Zoer, Emil Hendrix, Erik Willemsz Geeroms, Piet Raymakers, Peter Bulthuis, Rob Ehrens, Erik van Vleuten en Bert Romp naar Leiden. Niet alleen topruiters treden in het strijdperk, ook onder an deren junioren (voor de eerste maal) en 17 rijscholen uit Zuid- Holland (voor de derde maal) doen een gooi naar een hoofd prijs. Elke school brengt vier combinaties in de ring. Uitein delijk gaan de beste 25 over naar de finale. Alles is tot in de puntjes gere geld, maar één zorg heeft de or ganisatie nog: de kwaliteit van de lemen vloer. Indoor Leiden staat al sinds jaar en dag om z'n topvloer en wil dat graag ook zo houden. Alleen is het leem we gens het regenachtige weer nat geworden tijdens het transport en dat komt de kwaliteit niet ten goede. Een vochtige vloer is plakkeriger en minder veer krachtig. Het spul ligt' nu buiten onder een zeil. Het is hopen op droog weer wanneer het leem Jos Lansink is naar binnen wordt gebracht. steld v De blauwwitte nestgeur Op de een of andere manier hebben ze bij UVS wat te gen trainers die niet als speler zijn opgevoed dan wel gekneed in het eigen, veilige vaderhuis. In deze rubriek is daar al eens eerder op gewezen. De handen die het vaandel van de blauwwitten torsen, lijken te gaan tril len bij de gedachte dat er iemand aan het roer komt die onbekend is met de methodes, manieren en gebruiken van Uit Vriendschap Saam. Zo'n barbaar, daar kan niks goeds van komen. Kijk naar het (opmerkelijk kleine) rijtje trainers dat UVS na de oorlog heeft gehad: Piet Kantebeen, oud-speler van UVS; Wally van Schooten, oud-speler van UVS; Ge rard Désar, oud-speler van UVS; Melbi Raboen, uit Haagse dreven; Ruud de Groot, oud-speler van UVS en straks waratje opnieuw Gerard Désar. (Midden in de periode-Kantebeen was er overigens ook nog een jaar tje Cor Sluyk). Raboen was de grote uitzondering: een Oosterse mysticus die zich naar mijn idee ontpopte als een raar konijn. Maar dat even daargelaten, onder hem werd UVS wèl twee keer kampioen in drie jaar. Een experiment dat naar meer J smaakte. Ja, morgen brengen. UVS koos daarna weer voor het vertrouwde Hfëpl recept. T^apll Niet dat al die gewezen UVS-ers geen goeie trainers waren. Dat is het punt y ,-f j niet. Het waren juist stuk voor stuk heel ^QOr behoorlijke vaklieden, met oom Piet als ,n Paa| i\A/ kei onder de keien. Maar wat bijna on- uuu kaauw definieerbaar om hen heen hing. was te veel blauwwitte nestgeur, waardoor zich o.a. op het mentale vlak te vaak winkelhaken en breuken voordeden. Toen De Groots contract niet werd verlengd, zei ik te gen UVS-voorzitter Bart van Leeuwen: "Waarde nota ris, werp nu eens alle schroom van u, gooi de ramen open en blik naar alle windstreken". Maar je kunt net zo goed proberen een volwassen eik met een kurketrek- ker uit de grond te halen. Het haalt niets uit. We gaan nu dus de terugkeer van Gerard Désar bele ven. Goeie, stijlvolle aanvaller in zijn tijd. Een hart ge vuld met voetbal. Intelligente man, aardige man. Zou een uitstekende rector van het stedelijk gymnasium zijn geweest als de Leidse politiek niet in haar opperste wijsheid had bepaald dat je daar vooral vrouw voor moet wezen. Of hij ook de geschikte trainer voor UVS is ik heb er een hard hoofd in. Acht jaar uit de roulatie geweest. En dan die nestgeur. Gerard, waar begin je Maar er zijn van die momenten dat ik gaarne ongelijk krijg. Dit is er één van. Doijee Hoe lang is Hans Dorjee nu eigenlijk aan de slag bij Fèyenoord? Een maand of zeven, acht en daarvan heeft hij, als gevolg van een zware operatie, veruit de meeste tijd in het ziekenhuis en revaliderend doorgebracht. En dan nog doodleuk verklaren dat hij opstapt „omdat ik bij Feyenoord mijn ei niet kwijt kan." Ik moest er even snaaks om lachen. Je blijft je verbazen over en vermaken met dat rare, schemerduistere we reldje van het betaald voetbal. Dorjee wenst „eerder dan was voorzien een meer be leidsmatige functie binnen het voetbal te hebben", staat er in keurige ambtenaren-taal in een communi qué. Heeft dat wellicht met zijn gezondheid te maken? Dorjee ontleent het ten stelligste. Ook zou hij geen aan bieding van een andere club op zak hebben. Van verbazing groeien er nu bijkans uitroeptekens op mijn tong. Moet je nagaan: Dorjee, net hersteld van een fikse operatie, beëindigt een contract dat hem zeker heid verschaft tot en met het volgend seizoen zonder dat aan de horizon een nieuwe baan zichtbaar is. Wat mij keer op keer opvalt in de voetballerij is dat de smoezen van die lui zo zwak zijn. Derderangs amateur toneel. Zouden die kerels daarin nou niet enige bij scholing kunnen krijgen? Het barst in dit land van de cursussen, dus op dat terrein moet toch ook wel wat zijn. Ik snak naar draaikonterij op enig niveau. Als het werkelijk waar is wat Dorjee beweert, behoort hij tot een nog niet ontdekte stam van minkukels. Daar zie ik hem niet voor aan. Andersom denkt hij blijkbaar wel dat de buitenwacht uit zoete-koekslikkers bestaat. Over een paar weken zullen de stukjes in de puzzel Feyenoord-PSV-Nederlands elftal in elkaar vallen en ik heb zo'n flauw vermoeden dat we dan van Dorjee weer een ander verhaal horen. 3e list voor gratis lenzen: "Zeg oma, kunt u de ondertitels nog wel lezen?" ~~Bh -Zc_ de vele topsrulters die Leiden aandoen vanaf donderdag. Hij is weer voldoende her- onlangs opgelopen beenbreuk. archieffoto EINDHOVEN GPD Als het aan PSV ligt, wordt Hans Westerhof de nieuwe trainer-coach van PSV. Westerhof is eer ste kandidaat bij de landskampioen. Mocht het niet lukken met de huidige trainer van FC Gro ningen tot een verbintenis te komen, dan is Theo Vonk het alternatief. PSV-manager Kees Ploegsma liet gisteren voor het eerst iets wezenlijks los over de opvol ging van Bobby Robson: Westerhof en Vonk zijn in die volgorde de twee belangrijkste kan didaten. Met Westerhof is voor deze week een gesprek gepland. Vonk is nog onkundig van het feit dat hij eventueel ook nog in aanmerking komt. Ondanks vele, andersluidende berichten, heeft PSV volgens Ploegsma pas afgelopen week voor het eerst contact gehad met Hans Wester hof. „Ik heb eerst heel netjes Nienhuis (direc teur FC Groningen) gebeld en vervolgens Koem an (technisch directeur) nog gesproken. Dat was om FC Groningen te laten weten dat we interes se hebben in Westerhof en om toestemming te vragen met Westerhof in contact te treden. Ni enhuis vroeg toen alleen of de interesse echt se rieus was. Dat heb ik bevestigd. Groningen kon dus meteen rekening houden met een eventueel vertrek van Westerhof." PSV komt het liefst zo snel mogelijk tot zaken. Ploegsma: „Ik hoop inderdaad dat het meteen in orde komt. Maar er is nog een hele batterij vragen te beantwoorden: wat vindt Westerhof van PSV, hoe denkt hij over voetbal, welke idee- en heeft hij over salaris en contractduur. En misschien heeft Westerhof nog wel andere mo gelijkheden." Gratis zachte lenzen voqr uzelf of voor een ander bij aanschaf van een nieuwe bril, of 100,- korting Rinck geeft gratis zachte contactlenzen weg! Kwa- liteitslenzen* die normaal al gauw een paar honderd gulden kosten. Gratis bij elke bril, inclusief aanpas- afiZ gjng. Dus dit is dé gelegenheid om die oude lens-wens eindelijk in vervulling te laten gaan. Voor uzelf (naast uw bril) of voor Enkelvoudige een familielid, de buurvrouw of wie dan ook. Als niemand in uw omgeving die gratis lenzen wil, en uw eigen hoofd er ook niet naar staat, kunt u kiezen voor 100,- korting op uw nieuwe bril. Gaston Taument heeft geluk met een snelheid van bijna 120 kilometer achterop een bestel wagen die vanaf een oprit de snelweg opkwam. De wagen van de Feyenoorder was total- loss. Taument vloog .met zijn hoofd door de voorruit, maar liep alleen wat pijnlijke plekken aan schedel en hals op. Auto gordels waren zijn redding. De Feyenoorder Gaston Tau ment heeft moeten bedanken voor het Olympisch team, dat vandaag een oefenwedstrijd speelt tegen RKC. De rech terspits liep gistermorgen op weg naar de training lichte ver wondingen op bij een auto-on geluk. In Zevenhuizen botste hij Moskouse clubs uit competitie e +5 t/m -5. Aanbieding geldig t/m zaterdag 29 februari 1992 Den Haag. A Owpenbcockhol 38.070-3910152.1 Theresiastraat 87.070-3837182. Leiden. Breestraat 121. 071 Zoetermeer. Dorpsstraat 110, C Lorentzpten 85.070-3907007 De Stede 30.0703675927. Rqswqk. In de Bogaard J 17 (naast Mc Donalds). 0703945956. 079-511545. De voetbalbond van de voormalige Sovjetunie verkeert in een cri sis. Vijf coaches van Moskouse topclubs hebben, aldus persbureau Tass, besloten hun teams terug te trekken uit de competitie van het GOS. De coaches van landskampioen CSKA, Spartak, Torpedo, Lo- komotive en Dynamo Moskou stellen dat deelneming aan de GOS- competitie geld- en tijdsverspilling is. Het geld voor reizen en on derdak ontbreekt en bovendien zijn er niet voldoende veiligheids garanties als de teams buiten Rusland moeten uitkomen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20