Sport Met spoed gezocht: regio-scheidsrechters 'Er ligt een tijdbom onder toekomstige dopingcontroles' Het ijs van de bobsleebaan smelt ft plagne/collalbo Hooman mist een sponsor Koploper Bax gaat onderuit tegen Coal De afdeling Leiden gaat akkoord met de regio-scheids rechter. Gisteravond ging de Leidse belangenvereniging BAVL als het laatste makke schaap over de dam. Het ver kooppraatje van. Gerard van Dijk, vice-voorzitter van de afdeling, ging erin als koek, net als eerder bij de twee an dere belangenverenigingen (Duin- en Bollenstreek en Alphen). Alle verenigingen stemden ermee in via con tactpersonen de benodigde leidsmannen-nieuwe-stijl te werven. de afdeling Leiden, bezig aan zijn verkooppraatje. Dat had succes: de regio-scheidsrechter komt er aan. foto henk bouwman LEIDEN TIM BROUWER DE KONING Van Dijk deed in het kader van de scheidsrechters wervingsac tie van de afdeling Leiden van de KNVB de laatste poging om de regio-scheidsrechter zonder dwang door de strot van de ver enigingen te persen. Voor de veertig aanwezigen bij w Lei den speelde de Lissenaar feite lijk een thuiswedstrijd. Immers, alle andere verenigingen had den de regio-scheidsrechter in de afgelopen weken al in hun armen gesloten. De creatie tus sen bondsscheidsrechter en clubscheidsrechter mag dan volgens Van "Dijk niet het ei van Columbus zijn, met honderd snel opgeleide enthousiaste fluitisten is de Leidse afdeling voorlopig uit de brand. De regio-scheidsrechters, bij voorkeur in de leeftijdsklasse van twintig tot dertig jaar, wor den in eerste instantie gewor ven onder ex-voetballers. Om hen niet in het diepe te gooien, kunnen zij hun talenten ont plooien bij jeugdwedstrijden. Korting op de scheidsrechters- kleding, onkostenvergoedingen en een menselijke begeleiding moeten de drempel voor aan staande arbiters laag houden. Geen woorden, maar daden Bovendien fluiten zij desge wenst dicht bij huis in een afge bakende regio en hoeven zij aanvankelijk slechts eenmaal in de drie weken aan de bak. En als het fluiten van jeugdwed strijden hen bevalt, kunnen de nieuwe arbiters hun heil hoger op zoeken en bondsscheids rechter worden. Van Dijk kon zijn betoog met cijfers ondersteunen. De reac ties op zijn wervende betoog had uit beide andere belangen verenigingen twee cursussen met in totaal 36 deelnemers op geleverd. Weliswaar bevinden zich onder hen ook club- scheidsrechters, maar het begin is er. De Leidse verenigingen kunnen daarbij natuurlijk niet achterblijven. BAVL-voorzitter John ter Beek beaamde dat. Alle aanwezigen beseften echter dat het bij de scheids- rechterswerving niet om woor den, maar om daden gaat. „De intentie is elk geval aanwezig", zei Van Dijk, vol vertrouwen op een goede afloop. „De vereni gingen hebben trouwens geen andere keuze. Het tekort aan scheidsrechters mag niet groter worden. Tegen clubscheids- rechters, die alleen bij hun ei gen vereniging fluiten, heb ik geen bezwaar. Maar het imago van de scheidsrechter moet worden opgekrikt. Vroeger was het toch leuk om te fluiten? Bo vendien is deze manier van werven een manier om oud voetballers opnieuw binnen te halen. Dat moet de verenigin gen aanspreken." Toch fronste menig clubbe stuurder de wenkbrauwen bij het idee dat zijn vereniging jaar lijks één, twee, drie of zelfs vier kandidaat-scheidsrechters moet ophoesten. Het kadertekort is toch al zo nijpend. Van Dijk stapte moeiteloos over de schaarse bezwaren heen. Als de Gerard van Dijk, vice-voorzitter van verenigingen de verantwoorde lijk nemen om regio-scheids rechters te werven en te bege leiden, dan is de kans op uitval onder arbiters meteen ook een stuk kleiner. Boekje te buiten Aan de hand van een anekdote liet Dik Barnhoorn (De Sleutels) de aanwezigen horen hoe het niet moet. Het gedrag van een bondsrapportcur die zijn boekje ruimschoots te buiten ging door een scheidsrechter ten over staan van iedereen te vertellen dat hij maandenlang onder maats had gefloten, kon bij nie mand door de beugel. Van Dijk stelde zijn gehoor meteen gerust. „Zo willen wij het juist niet doen. Wij hangen de persoonlijke benadering aan: een schouderklopje en een kop koffie voor de beginnende re gio-scheidsrechter met tussen door een paar handige wenken. En zeker geen schriftelijke rap portage." Want de nieuwelingen moe ten vooral niet worden ontmoe digd. Daarvoor is de scheids rechter inmiddels een te schaars artikel geworden. Bij de grote KNVB in Zeist is dat besef kennelijk nog niet doorgedron gen, maar in de kleine Leidse afdeling inmiddels wél. leiden In de zaalvoetbalcompetitie liep koploper Bax tegen een verras sende nederlaag op. In Rotter dam werd het een 5-3 verlies voor de manschappen van Wim Bax. In Waddinxveen bestreden Noordegraaf-Toplicht elkaar. De wedstrijd eindigde in 1-1. Coal-Bax5-3 De uitstekende doelman van Coal, Arthur de Bruin, bleek voor Bax een niet te nemen hin dernis. Toch mochten de Voor- houters nog even ruiken aan de overwinning. In de vijfde mi nuut was het na aangeven van Hennie Koet Martin Bax die de bal langs de goalie krulde (0-1). De aansluiting kwam tien mi nuten later. Na een goed opge zette aanval was ook Rob van Dijk machteloos (1-1). Vijf minuten voor rust leed Koet balverlies en Peter Teeu- wen was er als de kippen bij om de bal in de touwen te jagen en de ruststand te bepalen op 2-1. Nog eenmaal kwam Bax terug. Via een hoekschop van Koet was het Wim Bouckaert die zijn ploeg langszij bracht (2-2). In een onduidelijke spelsituatie (Rob van Dijk zou hands ge maakt te hebben) was een be nutte penalty er verantwoorde lijk voor dat de Rotterdammers weer aan de leiding kwamen (3- 2). Met Rick van Dijk als keeper (Rob van Dijk mocht even uit blazen) liep Coal uit naar een verwachte 4-2. Vlak voor tijd wist Martin Bax de achterstand via een uitval de achterstand nog te verkleinen naar 4-3, maar toen was het leed al ge schied. De Voorhouters verschenen nog wel een paar maal gevaar lijk voor doelman De Bruin, maar die wist zijn doel knap schoon te houden. Met in de slotfase nog een doelpunt aan Rotterdamse kant was de 5-3 nederlaag een feit. Met de top per volgende week tegen JSB kan Bax nog een aantal warme weken tegemoet zien. davosgpd Vijf dagen voor de start van de zestien de Olympische Winterspelen is de Koude Oorlog tussen Nederland en Noorwegen uitgebroken. In Davos, waar de kernploeg van Ab Krook het trainingskamp heeft opgeslagen, werd bekend dat de Noorse stayer Geir Karl stad over een verklaring beschikt die hem bij dopingcontroles een speciale behandeling garandeert. „Er ligt een tijdbom onder de toekomstige doping controles", reageerde Ab Krook. Onderzoek in een laboratorium in Oslo heeft duidelijk gemaakt dat de verhouding tussen testosteron en epi- testosteron (T/E-verhouding, red) in het lichaam van Karlstad, na zware in spanning afwijkt van de-normale ver houding (6:1) tussen beide hormonen. Het IOC en de ISU (internationale schaatsunie, red) buigen zich nog deze week over de medische verklaring van de Noorse schaatser. De Noren base ren zich bij hun onderzoek op de Ame rikaanse professor Don Catlin, volgens wie de normale hormoonspiegel in het lichaam ook zonder dopingpreparaten kan worden ontregeld. Karlstad heeft dit seizoen bij ver schillende World Cup-wedstrijden reeds gebruik gemaakt van zijp verkla ring. Ard Schenk, chef de mission van de Nederlandse olympische ploeg, rea geerde verbaasd en kondigde een on derzoek aan. „Het is niet meer dan lo gisch dat wij inzicht krijgen in die brief van Karlstad." Daarbij sprak Schenk eveneens zijn verbazing uit over het feit dat de Noorse stayer in de voor gaande jaren dat hij op topniveau schaatste, geen medische verklaring nodig. had. Volgens Harm Kuipers is dat laatste niet verwonderlijk. „De T/E-verhou- ding is een vrij recente ontdekking. Vroeger was het niet aan de orde, pas sinds enkele jaren wordt er op gelet." De ex-wereldkampioen, tegenwoordig als professor verbonden aan de Uni versiteit van Maastricht en daarnaast voorzitter van de medische commissie van de KNSB, meent echter wel dat Schenk terecht om een nader onder zoek vraagt. Kuipers: „Op zich is de zaak niet bij zonder. Het is bekend dat een abnor male T/E-verhouding kan voorkomen. Zelfs door een flink alcoholgebruik kan de verhouding al verstoord raken. Maar er zijn wel methoden om te be palen of iemand wel of niet doping heeft gebruikt. In de toekomst moeten, denk ik, bij dopingcontroles bij men sen zoals Karlstad aanvullende tests worden gedaan. Een hoge T/E-verhou ding, dat zegt nog niet zoveel, maar als daarnaast de waarde van het LH&F- hormoon, dat is een hormoon uit de hypofyse, heel laag is, dan wordt de zaak wel enigszins twijfelachtig. Ik vind dat Schenk terecht inzage vraagt in de medische verklaring van Karlstad". De organisatoren van de Olym pische Winterspelen houden hun hart vast. Het ijs van de bob- en rodelbaan in La Plagne smelt door het zachte weer. Een week voor de start van de Spe len is de dikke laag zwaar aan getast. Teamofficials verklaarden gis teren dat door de gunstige lig ging van de omstreden baan - volgens veel Fransen een over dreven verspilling van over heidsgeld - de zon in de och tenduren teveel invloed heeft. Vooral de ijswanden zouden daar onder te lijden hebben. André Broche, in La Plagne belast met de organisatie van het rodelen en bobsleeën, wim pelde alle kritiek luchtig weg. Volgens de Fransman is er niets aan de hand en is de kritiek niet meer dan gezeur. „Er is geen re den de wedstrijden naar een vroeger tijdstip te verplaatsen." Volgens Duitse coaches kan het probleem alleen worden voorkomen door eerder met de wedstrijden te starten. Is dat onmogelijk dan zouden zonne schermen de baan moeten af sluiten. Die schermen maken het volgen van de deelnemers voor het publiek echter heel moeilijk. Wereldrecordhouder Dan Jansen heeft zijn laatste test voor de Olympische 500 meter afgelegd in 37,20. Jansen won de race; tijdens het trainings kamp van de Amerikanen in Collalbo. De beste 500-meter- tijd bij de vrouwen was voor Jansens landgenote Bonnie Blair: 40,68. Jansen werd op 25 januari wereldrecordhouder door in Davos 36,41 te schaatsen. Daar mee verbeterde hij het zes da gen oud record van de Duitser Uwe-Jens Mey (36,43), die in Berlijn de laatste hand aan de voorbereiding op de Olympi sche 500 meter legt. De 500 me ter in Albertville wordt op zater dag 15 februari gereden. SCOREBORD rikaansezone: Ecu SPORTPRIJSVRAGEN Maas) 3 Dijkstra (Gronin: azie-oceanie: Zul j francisco: Schapers (Ned) - Saceant SPORT OP TV 17 00-18.00 BBC 2: Snoc 19 00-19 30 Sportr paans voetbal 19 00-19 30 EURO voorbeschouwing Olympische wmterspele 20.30-22 00 Sportnet: IJshockey. Zwe den-Tsjechoslowakije vanuit Stockholm. 20.50-21.00 Super: Sportnieuws. 21.00-21.30 EURO.-Eurofun. 21.30-22.00 EURO. Eurosport nieuws. 21.30-22.00 BRT 2: Sport. 22.00-23.00 EURO: Worstelen. 22.00-00.00 Sportnet: Prof boksen- Britse titel bantamgewich- Jo Kelly-Ronnie 22.15-22.30 Ned 3: Studio Sport Jou naai. 22.30-22.55 BRT 1: Sport. 23.00-00 00 EURO: Atletiek vanuit Stuttgart. 23.55-01.05 BBC 1: Snooker: verslag van het Benson Hedges Masterstoernoc 00.00-00.30 EURO- Road to Albertvil 00.00-02.00 Sportnet-. Snooker leagu DUIVENTIL Mirjam Hooman heeft de vorm al te pakken. Ze vraagt zich alleen af wie haar wil sponsoren. fo b onderwater 00.30-01.00 EURO: Eurosport ni Met een perfect gevoel voor dramatiek stond Mir jam Hooman gisteren de verzamelde sportpers te woord. Aanleiding voor de bijeenkomst was het aanstaande Olympische kwalificatietoernooi en, later deze maand de Top-12, maar Hooman greep de gelegenheid om een noodkreet te sla- Ze zit dringend verlegen om een sponsor. De zweetband om de rossige haardos sprak boekde len: midden op het voorhoofd was een groot vraagteken geplaatst. Of de fotografen zo vriende lijk wilden zijn hun plaatjes te schieten. De Leiderdorpse heeft een dikke streep getrok ken onder het spraakmakende verleden en heeft haar zinnen gezet op een succesvolle toekomst. Hooman is fit en verkeert in topvorm. Om die topvorm tijdens de op stapel staande toernooien (EK, Top 12 en Olympische kwalificatie in Bolza no, die donderdag begint) te behouden, heeft Hooman gaarne haar privécoach Frits Karftebeen in haar nabijheid. De Nederlandse tafeltennis- bond vindt de aanwezigheid van de Leidenaar goed, maar de NTTB vergoedt geen cent. De ontbrekende schakel Hooman hééft haar (halve) baan opgezegd en houdt zich nu louter en alleen met tafeltennis be zig. „De ontbrekende schakel naar de absolute top is een sponsor. Ik wil er dolgraag een hebben, want ik heb er weer verschrikkelijk veel zin in. En Frits hoort er gewoon bij, met hem voel ik me prettiger," blaakt Hooman van strijdlust. De speelster van Scylla is pas sinds een maand fit. Vanaf april vorig jaar heeft ze met een pols blessure getobd. Drie weken geleden sloeg de herstelde Hooman tijdens het internationale toer nooi in Birmingham prompt toe. De zege in Engeland geeft haar vertrouwen voor het kwalificatietoernooi van komend week einde. Vorige week sloeg haar de schrik om het hart toen zich een spierblessure openbaarde. Fy siotherapeut Peter Vergouwen kreeg Hooman echter weer op tijd fit voor Bolzano. Dat kan van Paul Haldan niet worden gezegd, want hij heeft afgezegd omdat hij niet op tijd is hersteld van een meniscusoperatie. Haldan hoopt nu op een wild card. Bevreemding Dat Hooman niet direct voor de Spelen is ge plaatst, wekt alom bevreemding. „Als winnares van de Top-12 zou je toch direct geplaatst moe ten worden, zou je zeggen. Maar dat is nu een maal niet zo. Ze gaan af op de wereldranglijst en daarop stond ik, vanwege het slechte WK, niet al te hoog." De Russinnen (o.a Timina) zijn de voornaamste belagers van Hooman. Er wordt gespeeld in pou les van zes spelers. De eerste twee plaatsten zich voor een finalepoule van vier speelsters. Van dat kwartet mogen de beste twee naar Barcelona. Wilt U iets melden? Bel 071- 161414 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54, 2300 AB Leiden. De KNVB wil dat de clubs in de landelijke competitie in het seizoen 1993/94 op vrijdag avond gaan spelen. In de nieuw te vormen eredivisie moet dit al van af de nieuwe competitie Voorhouter Edwin van der Sar (Ajax) blijft stand-by voor het Olympisch elftal Op 16 februa ri houdt De Bataven in Wasse naar de jaarlijkse Duinrell-cross Bij AV Holland is Alfred Ver hoef teruggetreden als trainer van de sprintgroep De directie Sport en Rekreatie Leiden orga niseert in samenwerking met de LSRC een cursus squash voor beginners, met de Snookerij een cursus snooker voor beginners en met skischool Duinrell een cursus skiën en langlaufen. Voor inlichtingen bellen naar Aad van der Luit (071-315601) De veteranen van de voetbal vereniging Leiden spelen op 19 maart een wedstrijd in Amster dam tegen Oud-Ajax Joop Ko- revaar wordt de nieuwe trainer van RKAW. René Pas gaat aan het werk bij VUC Noordwijker André van der Aart is kampioen van de Bollenstreek biljarten (fi bre klein) geworden Bij de Eu ropese coachclinic in Katwijk kreeg de honk- en softbalbond enkele waardevolle attributen voor het honk- en softbalmuse- um De SV Voorschoten be staat in maart 10 jaar. Het jubi leumprogramma biedt drie wedstrijden tegen PSV, Feye- noord en Sparta voor spelers onder de 23 jaar De Zoeter- meerse politiek heeft zijn be denkingen bij de organisatie van de Hippische Wereldspelen. Men is bang dat het Westerpark onherstelbaar wordt verwoest Het meisjes-elftal van de Leidse voetbalvereniging LFC gaat in april naar Oxford Het team Hartevelt/Van der Sloot/Smit en Kloosterman staat aan de lei ding in de bowls-competitie van Parabowls in Leiderdorp Vrij dag 14 februari is bij Swift/Cas- ba de algemene jaarvergadering De kunstzwemafdeling van AZC neemt met liefst 22 meisjes deel aan de NK jeugd in Maast richt Het Wassenaarse wieier- bedrijf Tacx is shirtsponsor van wielerclub Theo Middelkamp De Nederlandse kampioen schappen tafeltennis (vetera nen) zijn op zondag 9 februari in Den Haag LFC speelt van avond op het kunstgras in Oegstgeest de laatste nederlaag wedstrijd tegen SV Voorschoten Vorige week is in zijn woon plaats Voorschoten de secretaris van Randstad Sport Leo Roden burg overleden Omroep Rijn land Sport zendt vrijdagavond een live-verslag uit van de zaal voetbalwedstrijd Martin Cen- trum-Nordstar SB Angela van Smoorenburg (Langeraar) en Els Koolloos (Lisse) maken dit jaar weer deel uit van de Jamin- ploeg van Monique Knol De Duitse tweede Bundesligaclub Rot Weisz Essen heeft belang stelling voor Noordwijk-voet- baller Martin van Kins De fi nish van de City-Pier-City Loop (CPC) is dit jaar op de Lange Vijverberg in Den Haag. De start op het Malieveld blijft onveran derd. De loop die voor de acht tiende keer wordt gehouden is op zaterdag 28 maart Bij de COVS afdeling Leiden zijn Bert Coert, Gerard van Eijk en Henk van Eeuwijk gehuldigd voor het 25-jarig lidmaatschap Ren baan Nootdorp start morgen middag om 14.30 uur met de Dalfsenprijs Korfbalvereniging Tempo uit Alphen zoekt oud-le den in verband met het 35-jarig bestaan Wij ontvangen graag uw clubblad en toemooi-da- tums. Ook in oefenprogram ma's hebben wij bijzondere in teresse Het parcours van de Amstel Goldrace heeft enkele wijzigingen ondergaan. Sittard is op zaterdag 25 april de meest Noordelijke plaats omdat de lus door Pey en Echt komt te ver vallen. Na 100 kilometer vindt de eerste passage in Maastricht plaats. Daarna is de lus via het Belgische Sippenaeken en het Drielandenpunt in Vaals nieuw De Twintig van Alphen op za terdag 7 maart is de voorlaatste wedstrijd van het Pickwick Run Classic circuit. Er is ook een be drijven- en scholenloop Dinsdag 4 februari 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: SIMON DE GRAAF

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19