Regio 'Spoed met vorming van regiobestuur' 'Ook gemeenten in Groene Hart moeten de handen ineen slaan' In Leids gebied regiobestuur onvermijdelijk Einde aan personeelstekort bij politie in zicht Ambtenaren werken thuis Dinsdag 4 februari 1992 071-161400 WILLEM SPIERDIJK MEINDERT OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNC Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT CDA en PvdA tegen bewindslieden De regeringspartijen CDA en PvdA hebben er maandag in de Tweede Kamer geen misverstand over laten be staan: het regionaal bestuur moet er komen. De coalitie drong er bij het kabinet op aan haast te maken met de indiening'van een kaderwet die de vorming van deze be sturen reeds volgend jaar mogelijk moet maken. neer het regionaal bestuur in heel Nederland tot volle was dom is gekomen, het tenslotte in de plaats kan treden van het provinciaal bestuur. Hier liepen de meningen van de regerings partijen uiteen. De Cloe was nog niet toe aan het opheffen van de provincies, al onder schreef hij de wenselijkheid van een openbaar bestuur bestaan de uit drie lagen. De hele Kamer was het er wel weer roerend over eens dat het uit moet zijn met de lappende ken van functionele besturen voor ambulancevervoer, politie, schoolbegelei dingsdiensten, arbeidsvoor ziening, brandweer en wat dies meer zij. „Het lijkt erop dat elk departement zijn eigen re gio-indeling heeft", aldus De Cloe. Koetje (CDA) gaf het kabinet nog de waarschuwing mee dat de vorming van regionale be sturen niet gepaard mag gaan met nieuwe belastingen. Ook de suggestie van het kabinet om de overdrachtsbelasting over te he- velen naar de regio's in wording wees hij af. Een tijdelijke stimu leringsregeling voor de vorming van regiobesturen, gefinancierd uit het Gemeentefonds werd door een kamermeerderheid als zijnde een sigaar uit eigen doos afgewezen. i Van der Heijden (CDA) en De Cloe (PvdA) dienden een geza menlijke motie in om de rege ring duidelijk te maken dat de vorming van regionale besturen niet mag blijven steken in de fa se van gemeentelijke samen werking op basis van een aan- gescherpte Wet Gemeenschap pelijke Regelingen. De kamerleden onderschre- weliswaar de stapsgewijze i de regering, maar vinden dat de vaart erin moet blijven. De eerste fase van inter gemeentelijke samenwerking moet volgens de regerings partijen aan een maximale termijn wor den gebon den. Voor de re gio Rijnmond moet volgens de kamermeer derheid een aparte wet komen. Deze regio moet de kans gebo den worden om de eerste stap pen naar de vorming van een regionaal bestuur over te slaan en meteen als 'proeftuin' voor de nieuwe bestuursvorm aan de slag te gaan. CDA en PvdA leg den dit ook in een motie neer, nadat staatssecretaris De Graaff-Nauta (binnenlandse za ken) zich naar het oordeel van de regeringspartijen niet posi tief genoeg over het Rotterdam se initiatief uitliet. Van der Heijden zei dat wan- LEIDEN/NIEUWKOOP De Cloe: Het lijkt erop dat elk departement zijn regio-indeling heeft' „Als in de Randstad alleen de stedelijke ge bieden een bestuurlijk jasje krijgen, staat het Groene Hart in de kou. Dat moet zich dan behelpen met de overblijvende krui mels". Met die woorden geeft de burge meester van Nieuwkoop, mevrouw W. de Vr'ey-Vringer, een dubbel signaal af. Allereerst waarschuwt ze Tweede Kamer en kabinet dat Nederland er niet is wanneer alleen de gemeenten in zeven stedelijke ge bieden beter en minder vrijblijvend gaan samenwerken. Bovendien nodigt ze Groene Hart-gemeenten uit om de handen ineen te slaan. Ze staan dan sterker tegenover het rijk en kunnen ook het bedrijfsleven meer duidelijkheid en tegenwicht bieden. Het eerste leek gisteren aardig gelukt tij dens de discussies in de Tweede Kamer over het Nederlands openbaar bestuur: links en rechts werd aandacht gevraagd voor de 'rest' van ons land. De problemen mogen daar wat minder groot zijn, bestuur lijke verbrokkeling achten politici nergens bevordelijk. Vorige week maakte het CDA zich nog sterk voor een indeling van Neder land volgens de grenzen van 25 politiere gio's, gisteren werd de landkaart wat min der gedetailleerd ingevuld. En dat hoeft niet ongunstig te zijn voor de tientallen gemeenten in het Groene Hart, verdeeld als ze zijn over vijf politiere gio's, vele samenwerkingsverbanden, drie provincies en de nodige samenwerkingsver banden op verschillende terreinen. Allerlei nota's van rijk en provincie on derstrepen het belang van een groen en leefbaar Groen Hart, als buffer tegen Schip hol en de vier grote steden. Maar mooie voornemens alléén zijn niet genoeg, zegt de burgemeester van Nieuwkoop. Er moeten krachtige besturen zijn die ze waar gaan maken. Besturen die creatief omspringen met de rem op woningbouw en bedrijfsves tigingen, bijvoorbeeld door renovatie en woningverbetering mogelijk te maken. In de stedelijke gebieden rond Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Amsterdam zitten die krachtige besturen er aan te komen, al lopen de gekozen werkwijzen uiteen. De Rotterdamse regio wil zo snel mogelijk een soort mini-provincie worden. Het gewest Den Haag, met daarin Wassenaar, zit voor lopig op de lijn van nauwe samenwerking op een aantal regionale terreinen. Zelf heeft mevrouw de burgemeester nog geen bestuurssysteem uitgekozen. Wel vindt ze dat de 'groenen' dezelfde keuzen moeten kunnen maken als de 'stedelijken'. Alleen dan kunnen ze tegenwicht bieden en voorkomen dat het een restgebied wordt zonder eigen identiteit. En die eigen identi teit is er volgens mevrouw De Vrey wel de gelijk: „Het is een agrarisch veenweidege- bied, dat het karakter heeft van een welva rend, verstedelijkt platteland. De drie groe ne functies, natuur, recreatie en landbouvv, vormen de belangrijkste peilers". Als lid van de Raad van Advies voor de Volkshuisvesting en commissielid landelijk gebied van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening stuurde ze dergelijke geluiden richting 'Den Haag'. Als burge meester greep ze onlangs de pen om in het WD-blad 'Gemeente en provincie' te plei ten voor bestuurskracht in het Groene Hart. Het betekent niet dat ze zichzelf een voortrekkersrol toedicht. „Er wordt wel va ker over gepraat, onder meer in ons samen werkingsverband IGOR. Ik denk ook dat alle burgemeesters vinden dat goede bestuurs kracht nodig is in het Groene Hart". Meer belangstelling van allochtonen LEIDERDORP MONICA WESSELING Het einde aan het personeelste kort bjj de rijkspolitie in deze regio (het district Den Haag) is in zicht. Het korps heeft mo menteel 120 onvervulde vacatu res. De belangstelling voor werk bij de politie is echter enorm toegenomen. Dagelijks bellen vier tot vijf mensen naar het districtsbureau in Leiderdorp voor inlichtingen over een baan bij het district Den Haag van de rijkspolitie. Een op de tien komt uiteindelijk ook bij de politie te werken. Belangrijkste reden voor de overweldigende belang stelling is de vacaturestop bij vrijwel alle andere korpsen van de rijkspolitie en bij de gemeen tepolitie. Het aantal allochtonen en vrou wen dat solliciteert, ligt bedui dend hoger dan het percentage vrouwen en buitenlanders dat het korps nu telt. Van alle jon geren die informatie vragen over de politie en zich voor een opleiding aanmelden, is één van de vijf vrouw. Op dit mo ment is bij het district Den Haag ruim vijf procent van de agenten in uitvoerende dienst, van het vrouwelijk geslacht. Ook de allochtonen blijken de drempel naar het politiebureau steeds beter te slechten. Vijf procent van alle geïnteresseer den is van buitenlandse origine. Mensen van Surinaamse af komst zijn in die groep in de meerderheid, maar er blijken zich ook steeds meer Turken en Marokkanen te melden. Hoofd werving en selectie van het dis trict Den Haag van de rijkspoli tie, R. Colijn toont zich zeer ver heugd over de belangstelling vanuit de minderheidsgroepe ringen: „De politie staat mid denin de maatschappij en moet daarvan een afspiegeling zijn. Bovendien blijkt toch vaak dat een allochtone politieman of - vrouw de problemen van men sen van buitenlandse afkomst beter kan inschatten." Allochto- 'De pet' past ook vrouwen en allochtonen. nen die in principe voor een baan bij de politie in aanmer king komen, krijgen indien no dig een applicatiecursus Neder lands en Nederlandse cultuur. Vertraging De jongeren die zich nu aan melden bij de politie en na een uitvoerige selectie ook tot de opleidingsschool worden toege laten, kunnen pas in oktober of zelfs januari volgend jaar met hun 21 maanden durende op leiding beginnen. Het duurt dus nog twee jaar voor deze jonge ren 'op straat komen'. Over twee jaar bestaat het district Den Haag van de rijks politie hoogstwaarschijnlijk niet eens meer. In april 1993 gaan rijks- en gemeentepolitie samen in een politieorganisatie. Des ondanks wordt er, zo blijkt uit de informatiemap die gegadig den, toegestuurd krijgen, duide lijk reclame gemaakt en gewor ven voor dit district. Politievoor- lichter F. Vergeer: „Formeel be staat de nieuwe politieorganisa tie nog niet. Dan kun je daar dus ook geen mensen voor wer ven. Bovendien blijft overeind dat deze regio speciale eigen schappen heeft die andere de len van Nederland niet heeft. Dat benadrukken we". Niet alleen jongeren zijn ge ïnteresseerd in een baan bij het district Den Haag van het korps rijkspolitie. Ook steeds meer mensen van de gemeentepolitie en herintreders melden zich aan de poort van de politie. De groeiende belangstelling van herintreders verklaart Colijn uit de goede bijscholingsmogelijk- FOTO LOEK ZUYDERDUIN heden. „Herintreden is nu ook maatschappij aanvaard". Komende zomer, met de va kantieleegloop, zal het volgens Colijn wel weer krap aan wor den. Op een korpssterkte van 1200 man bestaan constant 120 onvervulde vacatures. Door op leiding van 25 mensen die van de Koninklijke Marechaussee overstappen naar de politie en door de komst van herintreders en mensen van de gemeentepo litie, zal het vermoedelijk min der nijpend worden dan verle den jaar. Taxi wereld bepleit chauffeursbewijs DEN HAAG (ANP) Vanuit de Haagse taxiwereld wordt aangedrongen op invoe ring van een chauffeursbewijs. Bestuurders zouden dan een test af moeten leggen voor ze zich taxichauffeur mogen noe men. Vergunningen zouden ook op naam van de chauffeur moe ten komen. Dat is één van de uitkomsten van overleg maan dag tussen taxi-ondernemingen uit Den Haag en omgeving en de politie. Het overleg werd gevoerd vanwege diverse gewelddadige confrontaties de afgelopen we ken tussen Haagse taxichauf feurs en taxi's uit de randge meenten, met name Rijswijk. Oorzaak van het conflict is con currentiestrijd vanwege het vol gens de chauffeurs te grote aan tal vergunningen dat voor de Haagse regio is uitgegeven. Tijdens het overleg zijn de ge welddadigheden en intimidaties afgekeurd en is afgesproken dat de ondernemingen misdragin gen van chauffeurs zullen aan pakken. Afgesproken is dat lega le taxi's binnen de regio Den Haag op alle standplaatsen kun nen staan en dat de taxi's niet bij horeca-gelegenheden zullen parkeren. Het georganiseerde overleg wordt onder de auspici ën van de provincie Zuid-Hol land voortgezet. Woordvoerder van de Haagse taxichauffeurs E. van Tongeren kijkt gematigd positief naar de uitkomsten van het overleg. „Het is goed dat we nu met el kaar om de tafel zitten. Maar het is wel laat, als je ziet waar het nu al toe geleid heeft. Het probleem van de vele vergun ningen blijft." Overleg met de provincie vo rige week leverde op dat de uit gifte van vergunningen voor drie maanden wordt bevroren en er scherper gekeken wordt naar de criteria voor vergun ningverlening. Ook werkt de provincie aan een kentekenregi stratiesysteem voor taxi's. RHQNi LEIDEN MEINDERT V De kans dat in de Leidse regio ingrijpende bestuurlijke ver anderingen komen, lijkt groter dan ooit. Het Tweede-Kamer debat van gisteren maakte duidelijk dat een direct geko zen regiobestuur er aan komt. Een vurigewens van Leidse bestuurders- gaat daarmee in vervulling. Collega's in omlig gende gemeenten denken daar echter anders over. Die vrezen de annexatiedrift van Leiden. In de jaren zeventig misluk ten pogingen om gewesten of mini-provincies te vormen jammerlijk. Algemeen wordt aangenomen dat dat te wijten was aan de manier waarop van bovenaf die nieuwe be stuurslaag werd opgedrongen aan de gemeenten. De strate gie van het huidige kabinet, is eerder gebaseerd op 'vrijwillig heid'. De gebieden moeten zelf bepalen hoe het bestuur wordt ingericht. In de Rand stad ligt dat immers anders dan in Groningen en Fries land. De 'vrijwilligheid' moet ech ter met een korreltje zout wor den genomen. De problemen zijn te ernstig en te groot voor de afzonderlijke gemeenten. De Leiderdorspse wethouder Veldstra constateerde onlangs, in verband met de strubbelin gen rond de vuilverbranding, niet voor niets dat de gemeen ten niet meer in staat zijn om de problemen op te lossen. Maar er zijn ook andere terrei nen waarop een veel steviger bestuurlijk apparaat noodza kelijk is. Denk maar aan de aanwijzing van lokaties waar duizenden woningen moeten verrijzen. Geen enkele ge meente wil zijn groene polders opofferen voor de burgers van een andere gemeente. Behalve dat een dergelijk bestuur op moeilijke terreinen knopen kan doorhakken, zijn er andere voordelen. Het maakt bij voorbeeld een einde aan de volstrekt ondoorzichte structuur van het huidige openbaar bestuur dat steeds meer is gaan lijken op een lap pendeken. Ook rond Leiden barst het van de gemeen schappelijke regelingen, con- venanten, samenwerkingsver banden en bestuursafspraken. Wie weet nu nog tot wie hij zich moet wenden wanneer hij een klacht heeft over een tele visiezender? Een ernstig minpunt van het huidige regionale bestuur is het erbarmelijke democrati sche gehalte. Wethouders van Leiden en omliggende ge meenten lijken in achterka mertjes en in onderonsjes de zaken te bedisselen. Gekozen gemeentraadsleden moeten vaak werkloos toezien. Maar ondanks de onmis kenbare voordelen van een re giobestuur, leeft er bij de klei nere gemeenten de nodige scepsis over een dergelijke overkoepelend bestuur. In dis cussies rond de woningbouw- lokaties, maar ook in uitspra ken in media blijkt dat de klei- ne gemeenten er niets voor voelen om een deel van hun bevoegdheden over te dragen aan een bestuur waar Leiden zo'n belangrijke stem in het kapittel krijgt. Veel sterker dan Leiden ervaren de kleinere plaatsen de komst van een 're gionale bestuursautoriteit' als een aantasting van hun eigen identiteit Niet altijd hardop uitgespro ken, maar zeker op de achter grond meespelend, is de vrees om er financieel op achteruit te gaan. Leiden vervult op veel gebieden een centrumfunctie die veel geld kost. Denk maar eens aan de Leidse Schouw burg of een bibliotheek die op zondag open is. Het zijn ech ter niet alleen Leidenaars, en terecht, die daarvan gebruik maken. Leidse bestuurders wijzen er al jaren op dat de grotere uitkering uit het ge meentefonds lang niet toerij kend is om de kosten te dek ken. De termijn waarop een en ander gestalte moet krijgen, is net zo moeilijk te voorspellen als het gebied van een regio naal bestuur. Gesuggereerd zijn de grenzen van de politie regio's die straks van start gaan. Voor deze regio betekent dat een gebied van Leiden, Bollenstreek en het Groene Hart dat zich uitstrekt tot en met Gouda. Dat is een groot gebied en er gaan stemmen op (zie het interview met de Nieuwkoopse burgemeester hiernaast) om dat gebied in twee stukken te snijden. Hoe het straks er ook uit mag gaan zien, het is duidelijk dat een overkoepelend en daadkrachtig bestuur ook in de Leidse regio noodzakelijk is. En de pijn die het veroor zaakt, zal meer bij de randge meenten dan bij Leiden lig gen. DEN HAAG MONICA WESSEUNC Thuis werken in plaats van op het provinciehuis. Ruim veertig ambtenaren in dienst van de provincie Zuid-Holland begin nen volgende week met een proef van vijf maanden bedoeld om de voor- en nadelen van thuis- en telewerken op een rij tje te zetten. De ambtenaren werken gedurende ten minste een dag en maximaal de helft van hun werktijd thuis, veelal met behulp van tele-appara- De proef moet uitwijzen of de veronderstelling dat thuiswer ken het verkeer en het openbaar vervoer ontlast, ook bewaarheid wordt. Ook wordt bekeken in hoeverre thuiswerken de kwali teit en kwantiteit van het werk beïnvloedt, of werktijden ver schuiven en of de thuiswerkers wel voldoende bereikbaar zijn. Hun ervaringen en die van de niet-thuiswerkende collega's worden opgetekend. Begin juli is de proef afgelo pen en in de herfst wordt aan de hand van de ervaringen be keken of thuis- en telewerken op grote schaal wordt inge voerd. LEZERS SCHRUVEN Narcosefouten In deze krant van vrijdag de vol gende kop gelezen op pagina 1 van het artikel 'Fout bij één op de 38 narcoses'. Het getal 38 zal niet uit de lucht zijn gegrepen. Maar wel hard zijn aangekomen voor directie en anaesthesio- loog en verpleegkundigen van het AZL. Ondergetekende is van mening dat deze schreeuwende kop in deze krant minder hard uitgedrukt had kunnen worden. Überhaupt na het lezen van het artikel op pagina 1 werd ik ver wezen naar pagina 17: 'Foutjes worden in het AZL anoniem ge meld'. Had de redactie niet be ter de kop van pagina 17 kun nen gebruiken, die was dan to leranter overgekomen op de pa tiënten die misschien de vol gende dag of in de toekomst een operatie in het AZL onder gaan. En zich overgeven in de goede handen van de anaesthe- sist, chirurg en assistenten. De kop van pagina 1 had nooit aan het daglicht mogen komen. Paul de Graaf I Van I loornkade 3 Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17