Leiden Aparte opvang niet in belang minderheden c Plan voor biljartcentrum zaait onrust in de buurt OPINIE Dinsdag 4 februari 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: PIET KOOREMAN 15 Voldoende mogelijkheden onderwijs aan buitenlandse kinderen LEIDEN» PAULVEDDER Scholen weten maar moeilijk om te gaan met kinderen uit culturele en etnische minderhe den. Dat werd de afgelopen week duidelijk in Leiden bij het bekend worden van het plan 'Het Leidse ei'. Basisscholen in de wijken Noord en De Kooi worstelen met het probleem dat zij in hun voortbestaan worden bedreigd. Aanvankelijk, zoals ook in de rest van Nederland, werden vooral de openbare scholen be zocht door kinderen van min derheden. Veel van die kinderen hebben extra aandacht nodig, onder meer omdat ze de Neder landse taal niet goed beheersen. Door de aanwezigheid van 'buitenlandse' kinderen op school kregen ouders van Ne derlandse afkomst het gevoel dat de aandacht voor hun kin deren afnam. Zij besloten hun kinderen naar een andere school te sturen, het liefst dicht bij huis. Dat waren rooms-ka- tholieke of protestants-christe lijke school in hun wijk. Niet alleen daardoor dreigt de situatie voor openbare scholen te verslechteren. Ook ouders af komstig uit de minderheids groeperingen zien 'Nederland se' kinderen vertrekken naar de 'betere' scholen en willen niet achterblijven. Een aantal van hen besluit ook hun kinderen naar die confessionele scholen in de wijk te sturen. En vervol gens worden de ouders van 'Ne derlandse' kinderen weer be zorgd over de kwaliteit van die scholen en besluiten kinderen naar een school buiten de wijk te sturen. En op den duur blij ven slechts kleine schooltjes over in de wijken. En die kun nen door de schaalvergrotings operatie uiteindelijk niet overle ven. Uiterst vaag De plannen van de gemeente en de schoolbesturen, neerge legd in 'Het Leidse ei' zijn zeker niet alleen en misschien zelfs niet in de eerste plaats om min- derheden te helpen. De ideeën zijn uiterst vaag over specifieke onderwijsmaatregelen. Het lijkt vooral een plan om in de toe komst het voortbestaan van openbaar, rooms-katholiek en protestants-christelijk onderwijs in de wijken te garanderen. De beginnersschool, dat is de nieuwe instelling die wordt voorgesteld in de plannen, moet onderwijs aan leerlingen van minderheden van drie tot zeven jaar gaan verzorgen. Er wordt gesproken over gespecialiseerd onderwijs dat er toe leidt dat de kinderen vanaf groep vier zon der al te veel problemen aan het reguliere basisonderwijs kun nen deelnemen. Er wordt rekening mee ge houden dat niet alle kinderen voldoende leren op de nieuwe school. In het plan wordt der halve opgemerkt dat het nodig is te voorkomen dat er opnieuw een concentratie van 'buiten landse' kinderen optreedt. Daartoe moeten afspraken wor den gemaakt tussen de betrok ken schoolbesturen. Twee opmerkingen: met af spraken tussen schoolbesturen worden de aanhoudende pro blemen van de kinderen niet opgelost. Men voorkomt slechts al te grote problemen voor de scholen zelf. Waarom wordt er in plaats van te streven naar dit soort afspraken niet veel na drukkelijker gewerkt aan het ga randeren van een goede school loopbaan van kinderen van minderheden? Het is misschien een wat rare gedachte, maar als een gemeen te dan toch echt iets nieuws wil, waarom dan niet veel rigoureu zer werken aan een leergaran- tieplan voor kinderen van min derheden. In het kader van zo'n plan worden kinderen die een school bezoeken dusdanig be geleid dat ze vervolgens vrijwel probleemloos doorstromen naar groep vier. Het lijkt mij in dat geval geen enkel probleem als alle kinderen vervolgens, als hun ouders dat willen, naar de zelfde school voor regulier on derwijs gaan. De enige legitie me reden voor de angst voor concentratie, namelijk het niet kunnen verzorgen van een nor maal onderwijsprogramma, is dan immers vervallen. De tweede opmerking: er wordt gedaan alsof schoolbe sturen onderling kunnen rege len naar welke school kinderen gaan. Dat is in Nederland geluk kig niet zo. Ouders beslissen naar welke school ze kinderen sturen. Katholieke, protestants- christelijke en islamitische scholen kunnen kinderen wei geren op grond van hun reli gieuze achtergrond, openbare scholen kunnen dat niet. Zorgverbreding Je kunt je afvragen waarom de gewone basisschool de proble men niet aan kan. Een aantal jaren geleden werd de nieuwe basisschool opgericht. Een van de bedoelingen daarvan was dat er plaats en aandacht zou zijn voor bijna alle kinderen. Minder kinderen dan voorheen zouden naar speciale onderwijsvoorzie ningen hoeven. Er werden spe ciale maatregelen genomen om te voorkomen dat kinderen met problemen zouden worden doorverwezen naar het speciaal onderwijs. Met een nette term wordt dit zorgverbreding ge noemd. Landelijk is deze zorgverbre ding niet goed van de grond ge komen. Het speciaal onderwijs is sinds de start van de basis school gegroeid, terwijl het juist kleiner had moeten worden. Ook in Leiden knabbelt men nu aan de gedachte van de zorg verbreding, niet door de groei van het speciaal onderwijs, maar door te bevorderen dat een aantal van de kinderen tus sen drie en zeven jaar naar een afzonderlijke instelling gaat om een aangepaste vorm van on derwijs te krijgen. Men zou kunnen gaan ver moeden dat het ei uit nood ge legd is omdat er te weinig ande re mogelijkheden zijn tot op vang. Het kan natuurlijk altijd beter, maar op zich wordt er door de overheid behoorlijk veel gedaan om een betere opvang binnen de gewone school mo gelijk te maken. Dit gebeurt in het kader van het onderwijs voorrangsbeleid. Voor buiten landse kinderen is extra geld be schikbaar, waarmee extra leer krachten en speciale leermidde len kunnen worden aange schaft. Uit onderzoek is bekend dat scholen de extra middelen niet altijd gebruiken om spe ciaal aandacht te geven aan de buitenlandse kinderen. Verder is ook bekend dat veel leer krachten niet goed weten hoe ze moeten omgaan met kinde ren die de Nederlandse taal niet goed beheersen. Ouders Als dergelijke problemen van scholen en leerkrachten ook in Leiden spelen, is het dan niet beter om die problemen ge woon aan te pakken in plaats van de kinderen naar een nieu we vorm van onderwijs te stu ren? Zeker als scholen, gesteund door de gemeente en de school besturen, zich daar extra voor inzetten is het mogelijk om een gepaste, intensieve begeleiding te realiseren binnen de scholen. Scholen kunnen er zelfs toe over gaan in samenwerking met de gemeente om opvang voor driejarigen te realiseren. Ook daarvan hebben we tenminste een voorbeeld in Nederland, in Amsterdam. Alle maatregelen die tot nog toe in het plan wor den genoemd kunnen ook op bestaande scholen worden ge realiseerd. Al met al kan ik nog geen re den ontdekken die duidelijk verband houdt met het belang van de betrokken minderheids groepen, die de oprichting van een speciale onderwijsvoorzie ning in Leiden rechtvaardigt. Overigens is het goed te be denken dat het uiteindelijk toch de ouders zullen zijn die beslis sen of er een bestaansgrond is voor een speciale onderwijs vorm voor hun kinderen of niet. (Paul Vedder is als docent ver bonden aan de sectie intercultu rele pedagogiek van de Leidse universiteit) Milieubus EWR door Rijnstreek LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RUN Het nutsbedrijf EWR gaat vanaf 11 januari met een 'milieubus' door de Rijnstreek rijden. In de bus wordt informatie verstrekt over zuinig energie- en water verbruik. De EWR hoopt dat hierdoor uiteindelijk de uitstoot van milieu-onvriendelijke kool dioxyde en slikstofoxyden wordt verlaagd. Dit heeft een gunstig effect op het terugdrin gen van het zogeheten 'broei kaseffect'. De EWR-bus wil op deze ma nier de informatie dichter bij klanten brengen die ver van het districtskantoor van het nutsbe drijf in Alphen aan den Rijn wo nen. De bus bezoekt een aantal plaatsen eenmaal in de maand gedurende een paar uren. Klan ten kunnen in de bus overigens ook vragen stellen over de tarie ven en rekeningen. Halve marathon door De Bult LEIDEN Ren- en toervereniging Swift or ganiseert 8 februari een halve marathon door park De Bult. Het grotendeels autovrije par cours gaat via het park richting Zoeterwoude-Dorp en daarna via park Cronesteyn naar de Vlietlanden. Deelnemers kun nen ook starten voor drie pres tatielopen over de afstanden 5. 10 en 15 kilomter. Voor alle af standen is de start bij het club huis van Swift aan dc Wilem v.d. Madeweg (in park De Bult). Inschrijven is ter plekke moge lijk vanaf 10.00 uur. TURKSE LITERATUUR De Turkse Arbeidersvereniging in Nederland houdt op 8 februari een bijeenkomst over Turkse li teratuur en over lezen in het al gemeen. De Turkse schrijver Fakir Baykurt houdt een inlei ding. De Turkse groep Ozan verzorgt de muziek. De bijeen komst heeft plaats in het Leids Volkshuis en begint om 19.30 uur. AGENDA DINSDAG 4 FEBRUARI Leiden Sjoelen bij Speeltuinvereniging Ste venshof, C. van Bruggepad 2, aan vang 20.00 uur. Noordwijk Bijeenkomst van de Noordwijkse Fo togroep 'X65' in Ouderencentrum 'De Wieken', St. Jeroensweg, aanvang 20.00 uur. Lezing van de regisseur en kunste naar Maarten Sprenger over de ge schiedenis van de video- en media kunst, 't Trefpunt, Schoolstraat, aan vang 20.15 uur. WOENSDAG 5 FEBRUARI Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72, van 10.30 tot 12.00 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Gymzaal De Brug, Wassenaarseweg, van 16.00 Wonen, Gerestraat 20, Jeugdprinsenbal Carnavalsvereni ging. 'De Noortukkers' in De Rank, aanvang 14.00 uur. Informatie-avond voor vrijwilligers tot het begeleiden van bewoners naar ak- tiviteiten, Hoofdgebouw Dr.Mr. Wil- lem vd Berghstichting, Zwarteweg, aanvang 20.00 uur. Vergadering van de raadscommissie voor onderwijs, cultuur en welzijnsza ken in het Gemeentehuis, aanvang 20.15 uur. SNOOKER De afdeling 'Sport en Rekreatie' van de gemeente organiseert in samenwerking met de 'Snookerij' aan de Oude Rijn 61 een beginnerscursus snooker voor dames en heren. De cursus bestaat uit vijf lessen van een uur (ma., di., do. 12-13 uur, 13-14 uur, 14-15 uur). Start in de week van 10 februari. Kos ten 60 gulden. Opgave 's och tends van 8 - 9.30 uur bij A. van der Luit. 071-315601. NAGERECHT amen met haar echt- genoot verscheen ze voor het hekje bij de kantonrechter. Enige steun kon ze op dit belangrijke moment wel gebruiken. De bon die de 42-jarige Alphense voor rijden door rood licht had gekregen, zat haar immers al meer dan een jaar dwars. „Het is onbegrij pelijk, zo oneerlijk", had ze vlak na het vergrijp tegen een Lei- derdorpse agent gezegd. „Ik wens voor te komen". De wens ging gistermorgen in vervulling. Het echtpaar trad in volle verwachting op een recht vaardige beslissing naar voren. Wat overdreven, meende de kantonrechter. „Mevrouw heeft achter het stuur gezeten, niet u", zei hij tegen de echt- genooot. Die gaf te kennen als getuige zijn vrouw graag terzij de te willen staan. „Dat leidt maar af', zei de rechter. Maar de man bleef staan. De twee waren op een avond met hun auto over de Persant Snoepweg gereden. Bij de krui sing met de Van der Valk Bou- manweg waren ze door het stoplicht gereden. Surveilleren de agenten hadden het stel be trapt. De politiewagen reed ach ter de Alphenaren. Onmogelijk, meende de auto mobiliste. Toen zij om half twaalf op de Persant Snoepweg reed, was er in geen velden of wegen een andere auto te be kennen. Ze herinnerde het zich nog haarscherp. Ze was juist op Het is onbegrijpelijkzo oneerlijk het moment dat het licht van groen in oranje overging de wit te stopstreep gepasseerd. ^Het kan dus best dat de achterkant van mijn auto door rood heen De officier van justitie achtte het onomstotelijk bewezen dat de vrouw wel in overtreding was geweest. Een proces-verbaal van agenten is voldoende be wijs om iemand te veroordelen, stelde hij. Hij eiste een boete van 155 gulden, eventueel te vervangen door vier dagen hechtenis. De rechter gaf de vrouw het voorlopige voordeel van de twijfel. „Ik zal deze zaak aanhouden en dan zullen we de verbalisant oproepen. U moet dan opnieuw hier verschijnen. Dan zullen we de zaak uitvech ten". Misverstand De 20-jarige Voorschotenaar wist zeker dat er sprake was van een misverstand. Hij had niet ongeoorloofd over de spoorlijn gelopen en ook niet met stenen een klok op het Leidse station kapot gegooid.Als ik een over treding bega, weet ik dat heus wel", luidde de korte verklaring van de man. De kantonrechter vroeg zich af of hij dat ook zou weten als hij veel gedronken had. „Want dat was toen het ge val". Omdat de kwestie onduidelijk was stelde de officier in eerste instantie voor de zaak aan te houden. De rechter wees er op dat de verjaringstermijn over een week zou aflopen. Uitstel zou in dit geval tot afstel leiden. Waarop de officier adviseerde ook hem het voordeel van de twijfel te geven. Hij vroeg om vrijspraak. De rechter volgde noodgedwongen zijn eis. Kreng door Erna Straatsma en Erik Basselier „U weet dat zo'n kreng een ge vaar op de weg is, zeker met een plantmachine als aanhanger". De kantonrechter doelde hier mee op de tractor van een Kat- wijkse bollenboer, die zonder buitenspiegel en richtingaan wijzers op de openbare weg had gereden. „Maar je hebt prima zicht op de tractor", antwoord de de eigenaar. „Het is net alsof je op een fiets rijdt". Bovendien werd het voertuig al tijd alleen op het land gebruikt. Toevallig reed hij nu even op de weg. Waarom de boer de schik king van 50 gulden, die hij had gekregen van de agent die hem had geverbaliseerd, niet had be taald, kon hij ook verklaren: „Die brief kwam ik pas gisteren tussen de post tegen". Het ontbreken van een buiten spiegel en richtingaanwijzers kwam de overtreder nu op een boete van respectievelijk 60 en 75 gulden te staan. Bij de eis he kelde de officier de 'vreemde si tuaties' die het oplevert als be stuurders hun richting met de hand moeten gaan aangeven. De rechter veroordeelde con form de eis, en drukte de boer nog even het formulier onder de neus dat deze ter plaatse had getekend ,,U wist best dat u een schikking had gekregen. En wat die brieven betreft: mest uw kast met achterstallige post LEIDEN LOMAN LEEFMANS Omwonenden van het nu nog lege bedrijfscomplex vroeger van Star Neon en daarvoor de stallen van Gebr. de Jong tus sen het einde van de Hoge- woerd en het 'pleintje' aan de Utrechtse Veer maken zich zor gen over de ontwikkelingen rond het pand. Een illegale ver bouwing, de wens van de ge meente om appartementen te realiseren en het plan van een ondernemer om er een snook ercentrum te vestigen, zorgen voor de nodige onrust. Hogewoerdbewoner J. Waas dorp, die zegt ook namens zijn directe buren te spreken heeft zich erover verbaasd dat hij de plannen voor een biljartcen trum uit de krant moest lezen. Nog verbazingwekkender vond hij het dat de leden van het buurtcomite hebben laten doorschemeren dat ze weinig op de plannen tegen hadden: „Hoe je het ook noemt, het is en blijft een café, met biljart De parkeeroverlast zal er door toe nemen, het staat hier in de buurt al vol", aldus Waasdorp. Maar de Leidenaar verwijt de snookerondememer niets. Wel de eigenaar van het pand die de dakruimte zonder vergunning opknapte en er nieuwe ramen in liet zetten terwijl de gemeen te daar niets aan deed. De ra men moeten voor meer lichtin val zorgen zodat 'het dak' mak kelijker verhuurbaar wordt. Maar eventuele nieuwe bewo ners of biljarters kijken onge wild op dakterrassen en in de achterkamers van de huizen aan de Hogewoerd. „Ondanks de drukte van de Hogewoerd hebben veel bewoners rust en privacy aan de achterzijde. Dat verdwijnt", voorspelt Waas dorp. Een tijdelijke vergunning van de gemeente voor de verbou wing kwam pas achteraf. Ge meentelijk bouwopzichter I Kuivenhoven bevestigt dat het met de vergunning 'goed zit'. En G. Schramm van de afdeling stadsbeheer gaat met snooker exploitant Vrins bekijken of een compromis biljartcentrum op begane grond, woningen op de verdiepingen - mogelijk is. Schramm laat ook weten dat er waarschijnlijk wettelijk niets te gen de inkijk-problemen valt te doen. Voor Waasdorp zijn beide mogelijkheden wonen of bil jarten onaanvaardbaar: „Er klopt toch iets niet. Vroeger za ten er veel bedrijven op de Ho gewoerd. Daar hadden we bijna nooit last van maar die moes ten, met subsidie van de ge meente, verhuizen uit de bin nenstad. Met een biljartcen trum of woningen zo dicht ach ter ons wordt het wel slechter", aldus Waasdorp. VRIJE TUD Communicatiespecialist De Stichting Beroepsgerichte Opleidingen houdt op donder dagavond 6 februari in Leiden een informatie-avond over de tweejarige dagopleiding tot In ternationaal Communicatiespe cialist. De opleiding wordt gege ven in Zeist en is voor school verlaters van havo/vwo/mbo met twee vreemde talen in het pakket. Aanvang 19.30 uur in dependance Visser 't Hooft Ly ceum. Anthonie Duycklaan 1, Leiden. Inl. 030-898880. Reddingsbrigade De Leidse reddingsbrigade houdt op vrijdagavonden een cursus zwemmen voor volwas senen in het Vijf Meibad. De les in kleine groepen duurt van 19.30 tot 20.00 uur. De cursus kost dertig gulden per jaar en twee gulden per les. Voor inlich tingen: 071-215885. Cursussen De gemeente organiseert vanaf 10 februari cursussen voor mensen zonder betaald werk. Men kan ondermeer kiezen uit Spaans, Engels en Frans, elek tra/programmeren, EHBO, fo tografie. popmuziek, keramiek, spinnen/weven, sieraden ma ken, tekenen/schilderen. In schrijving van 20 tot en met 24 januari dagelijks tussen 10.00 en 11.30, di. en wo. ook van 14.00 tot 15.30 bij de directie Welzijn in het Stadhuis. Kosten 25 gulden per cursus. Thuis in je huis in een vierdelige cursus onder zoekt docent Pieter van der Rhee de invloed die woonerva- ringen hebben gehad op het le ven van de deelnemers. De cur sus begint op vrijdagavod 7 fe bruari om 20.00 uur en kost 75 gulden, materiaal inbegrepen. Inlichtingen: 071-123137 Skiën De afdeling 'Sport en Rekreatie' van de gemeente houdt in sa menwerking met skischool 'Duinrell' vierdaagse cursussen skiën en langlauf voor begin ners en gevorderden. De ander half uur durende lessen worden gehouden op 15,16, 22 en 23 fe bruari, waarbij voor de ochtend of de middag kan worden geko zen. Cursusprijs skiën: 110 gul den. lol I i |.i.ii 7(1 gulden Langlaufen: 95 gulden, tot 13 jaar 55 gulden. Inclusief gebruik schoenen en rides Opgm ochtends van 8 - 9.30 uur bij A. van der lojit. 071-315601.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15