Vereeniging betreurt beslissing BEIDEN Stormloop op nieuwe paspoorten Een gunst om in de stad te rijden' Bijeenkomst over overlast van vliegtuigen in Leiden Acht maanden geëist voor mishandeling Dinsdag 4februan1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS 13 NIEUWSLIJN Meisje ramt aanrander tegen de grond Een 16-jarig meisje heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van een aanranding die in de nacht van zaterdag op zondag heeft plaatsgehad. Ze werd op de Maredijk tegen half twee staande gehouden door een man, die haar vroeg hoe laat het was. Meteen daarna drukte hij haar tegen de muur en begon haar onzedelijk te betasten. Het meisje gaf hem echter een knietje, zo hard dat de man tegen de grond sloeg. Hij haalde nog naar haar uit met iets scherps, waardoor ze een paar schram men opliep. Zijn slachtoffer gaf hem nog een paar trappen en maakte zich uit de voeten. Nieuwe woning leeggehaald Onbekenden hebben een flinke slag geslagen in een woning aan de Zoeterwoudseweg die op het punt stond opgeleverd te wor den. Uit het nieuwbouwpand werden een inbouw-oven, een magnetron, de koelkast en de afzuigkap weggehaald. Bovendien werden alle deurtjes van het keukepblok weggehaald. Bij de in braak is de schuifpui geforceerd. De waarde van de buit is nog niet precies bekend. Leiderdorpse door tas geveld Een 19-jarige vrouw uit Leiderdorp heeft gistermiddag op de Zoeterwoudsesingel nekletsel en verwondingen aan haar gezicht opgelopen toen zij met haar fiets over de kop sloeg. Volgens de politie raakte een van de tassen die de vrouw aan het stuur had hangen, bekneld tussen de spaken en de voorvork. Het wiel blokkeerde, waardoor de fiets een salto maakte. De Leiderdorpse is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Over de geluids overlast die Leide- naars ondervinden van vliegtuigen wordt op maandag 10 februari een bij eenkomst gehouden in de Kardinaal Alfrinkschool in de Merenwijk. De orga nisatie is in handen van D66. Behalve een sta tenlid van deze par tij zijn vertegen woordigers van de Luchtverkeersbege- leiding en de Com missie Geluidshin der Schiphol uitge nodigd. De heer Roodenburg van de werkgroep Lucht- vaartoverlast Leiden en omgeving licht de resultaten toe van zijn onderzoek naar de geluidsover last. Volgens D66 wor den steeds meer Leidenaars 's nachts wakker van het la waai van vliegtui gen. Dat wordt al leen maar erger om dat het aantal nachtvluchten toe neemt. De bijeenkomst begint om 20.30 uur in de school aan het Broekplein. 'Het kon zo echt niet meer' (Vervolg van pagina i) „Het kon zo echt niet meer. Het is jammer, maar er zijn toch aspecten zoals de veiligheid die de beslissing recht vaardigen. De Haarlemmerstraat is net een lange buis waar je met de optocht èn publiek te veel water door heen wil persen", aldus optochtvoorzitter R. Heruer. Niet alleen de nauwe Haarlemmerstraat maar ook dat 3 okto ber dit jaar op een zaterdag valt en de Blauwpoortsbrug nog niet af is, heeft bij de overwegingen een rol gespeeld. De beslissing van het bestuur van de 3 October-Vereeniging om de optocht niet langer door de 'kilometer koopplezier' te sturen, wordt zeer betreurd: „Het kostte ons de grootst mo gelijke moeite maar van ons mag verwacht worden dat we het zo goed mogelijk regelen", aldus Heruer. De alternatieve route wordt met een kinkje bij de Douza- straat en Jan van Houtkade vrijwel een rechte weg. Ook het beginpunt bij de Burggraven- laan wordt iets verlegd. De smalle Raamsteeg blijft wel in de route gehandhaafd, maar na de Breestraat wordt het Noord einde gekozen en heeft de ont binding nabij de Haagweg plaats: „De route wordt iets kor ter en waarschijnlijk ook iets minder pretentieus. Dat laatste komt voort uit economische overwegingen", aldus het be stuurslid. Jaarlijks doen tussen de duizend en vijftienhonderd Alternatieven Ter compensatie van het verlies van de optocht in de Haarlem merstraat en de Hooigracht worden in de omgeving van beide straten extra activiteiten georganiseerd. Heruer denkt daarbij aan de Kaasmarkt maar heeft nog geen idee over het soort evenement: „Misschien iets voor 13 en 14-jarigen die de vlootschouw niet leuk vinden", aldus Heruer. „Maar we willen de Haarlem merstraat niet zo maar verge ten. Daarom laten we nader hand een enquête houden. Op 3 oktober is Leiden een beetje een vrijstaat. Dat heeft zo zijn char me. Maar je moet wel steeds re kening blijven houden met de veiligheid. Zo hadden we afge lopen jaar een tijger in een kooi. Dan zijn er mensen die tegen hun kinderen zeggen 'kijk eens Jantje een tijger. Geef maar een Om alle paspoorten op tijd te kunnen leveren, zullen nieuwe laserprinters moeten worden aangeschaf. FOTO JAN HOLVAST (vervolg van pagina 1 LEIDEN. Circa 30.000 Leidenaars de pas is verlopen, nieuw exemplaar ophalen bij de afdeling burgerzaken. Per 1 april kunnen ze de grens niet meer over met een verlopen pas. De gemeente overweegt ex tra personeel aan te trekken en nieuwe apparatuur aan te schaffen om de verwachte stormloop op paspoorten te verwerken. Tot nu toe kunnen Nederlan ders de staatsgrenzen binnen de Europese Gemeenschap over met een paspoort dat maximaal vijf jaar is verlopen. De regering heeft die regeling op de helling gezet. Vanaf 1 april dit jaar mag alleen met een geldig pas naar het buitenland worden gereisd. De afdeling burgerzaken van de gemeente is inmiddels druk doende de consequenties van deze regeling op te vangen. Mo menteel lijken slechts weinig I^eidenaars op de hoogte van de nieuwe wet, maar dat zal spoe dig veranderen. Als er niks ge beurt, staat ineens iedereen te gelijk op de stoep van het stad huis om een nieuw paspoort aan te vragen. Stormloop De afdeling burgerzaken uil zo n stormloop graag voor zijn. Momenteel wordt gewerkt aan een plan dat volgende week naar het college van B en W gaat. Overwogen wordt om alle houders van een verlopen pas in verschillende fasen aan te schrijven. Op die manier komen ze niet allemaal tegelijk aan het loket. „Maar voordat we precies weten hoe de regeling er uitziet, moet het college zich erover buigen", aldus woordvoerder G. Wolvers van burgerzaken. De verwachting is dat niet alle 30.000 aangeschrevenen zullen reageren. Niet iedereen gaat immers naar het buitenland. Maar burgerzaken rekent toch wel op een extra vraag naar 10.000 nieuwe paspoorten. Dat aantal komt dan bovenop de 13.000 die normaal per jaar worden uitgegeven. Wolvers denkt dat dit zo veel extra werk met zich meebrengt dat tijdelijk twee extra personeelsleden moeten worden aangetrokken. Ook moet er meer apparatuur komen. De paspoorten worden momenteel gedrukt op twee laserprinters, te weinig voor de stroom extra aanvragen. Hoe veel er moeten bijkomen om het principe 'Klaar terwijl u wacht' te kunnen handhaven weet Wolvers nog niet. De woordvoerder meent dat het college er goed aan doet de extra investeringen te doen. „Het lijkt korte-termijnpolitiek, maar over vijf jaar staan al die mensen die nu met een verlo pen pas zitten natuurlijk weer voor de balie". LEIDEN LOMAN LEEFMANS „De binnenstad zou een groot woonerf moeten zijn waar het een gunst is om met je auto te mogen rijden". Het was een van de vele opmerkingen aan het adres van verkeerswethouder J. Walenkamp tijdens een forum avond in de Pieterskerk over het verkeersbeleid in de stad. De oordelen over de autovrij- plannen van de wethouder lie pen nogal uiteen maar vooral bewoners bleken er wel wat in te zien. De ongeveer zeventig belangstellenden voorzagen Walenkamp soms van vreemde maar vaak ook van aardige tips. „Kan de borrelbus niet wat va ker rijden", was er daar een van. In een inleiding legde de CDA-wethouder zijn visie op een autovrije en -arme binnen stad voor. Het parkeren in par keergarages moet aantrekkelij ker worden. Er moet een stads distributiecentrum komen waardoor grote vrachtwagens de stad niet meer in hoeven en winkels en bedrijven bevoor raad kunnen worden door klei nere bestelwagens. De aanwezige ondernemers en winkeliers dachter daar an ders over: „Ik vrees dat mijn restaurant niet meer kan blijven bestaan", voorspelde horeca ondernemer Van der Zee. Aan nemer Burgy kon er toch ook de leuke kant van inzien: „Dan ha len we de balcfiets toch gewoon weer terug. Wij rijden al met kleine busjes. Dat zijn niet meer dan grote gereedschapskisten maar die heb je wel nodig". „Privé heb ik niets tegen de plannen maar als ondernemer voorzie ik problemen. Tachtig procent van mijn cliënten komt per auto", aldus een aan het Ra penburg gevestigde advocaat. Maar de jurist werd meteen door buurtcomitélid Wamsteker van repliek voorzien: „Mensen gaan naar een bepaalde advo caat of notaris omdat ze denken dat dit een goede advocaat of notaris is> en niet omdat je er zo fijn kunt parkeren". Kerkhof Voor- en tegenstanders van een autovrije binnenstad bleken verdeeld te kunnen worden in bewoners en winkeliers. Twee vrouwen die beiden op het Ra penburg woonden, klaagden over de schadelijke gevolgen van het vrachtverkeer in hun buurt: „Het hele huis zakt weg en de ramen trillen elke keer", aldus een van hen. Andere be woners klaagden over de par keeroverlast vooral aan de ran den van het parkeerrestrictiege- bied en voorzitster Dickhof van de Douzastraatwinkeliers wilde weten of het autovrije Pieters kerkplein niet 'wat leuker' inge richt kon worden: „Het was ooit een kerkhof en dat is het nu De wethouder, die achteraf toegaf met name van de bewo ners meer weerstand te hebben verwacht, schoof eerst een vraag door naar de winkeliers: „Hoeveel meter zou u uw klan ten maximaal willen laten lo pen? En dan wil ik geen ant woorden als vijf of tien. Maar hoeveel dan wel, honderd? tweehonderd? driehonderd?. Dat wil ik weten". Vervolgens gaf de wethouder toe dat het systeem van bewo- nersparkeren zeker aan de grenzen van het vergunningge- bied voor parkeerproblemen zorgt: „We hebben er voorlopig geen oplossing voor", zei hij verontschuldigend, „maar een systeem dat om meer parkeer- controleurs vraagt, is in feite een slecht systeem". DEN HAAG Officier van justitie mr. J. van Ek heeft gisteren voor de Haagse rechtbank acht maanden ge vangenisstraf geëist tegen een 28-jarige man die op 29 oktober 1991 in Leiden zijn ex-echtge note ernstig zou hebben mis handeld. De man, die sinds zijn schei ding in Den Haag woont, maak te er gisteren bezwaar tegen dat zijn strafzaak in het openbaar werd behandeld. „Wat moeten al die mensen daar", vroeg hij aan rechtbankpresident mr. J. van Overbeek, wijzend op de publieke tribune. Nadat deze hem duidelijk had gemaakt dat iedereen een strafzaak kan bij wonen, raakten de gemoederen van de Hagenaar oververhit. „Dit is een privé-zaak tussen mijn vrouw en ik, daar heeft niemand iets mee te maken". Hij sloeg met een vuistslag de microfoon van zich af en wei gerde nog iets te zeggen, als de zaal niet ontruimd werd. Daar van wilde de rechtbank echter niets weten. „Ik spuug op jullie allemaal", was de nijdige reactie van de verdachte in de richting van de rechters. De Hagenaar leeft al enige tijd niet meer samen met zijn vrouw en kreeg van de recht bank in 1990 een straatverbod opgelegd. Hij zou zijn vrouw en zoontje regelmatig lastigvallen en met de dood bedreigen. Vol gens de verdachte viel dat alle maal wel mee. „Het is achttien maanden geleden en ze leven nog steeds". Ondanks het feit dat hij zich vanwege het straatverbod niet in Leiden mocht vertonen, ging de Hagenaar op 29 oktober toch naar de school van zijn zoontje om de vrouw op te wachten. Toen bleek dat zij niet wilde praten, zou hij haar hebben ge schopt en geslagen. De vrouw bleef bewusteloos, met een ge broken neus en een hersen schudding, op het schoolplein achter. Gelijk Onderzoek door een psychiater heeft uitgewezen dat de Hage naar leidt aan pathologische ja loezie en aan een paranoïde ka- raJcterstructuur. Therapeutische hulp zou hard nodig zijn om herhaling in de toekomst te voorkomen. „Ik had gelijk om een beetje aggressief te zijn", meende de verdachte, „ze is een hoer, ze had met mijn ge voelens gespeeld". Officier van justitie mr. J. van Ek twijfelde niet en eiste twaalf maanden gevangenisstraf waar van vier voorwaardelijk. „Me neer heeft zojuist glashelder duidelijk gemaakt hoe hij in el kaar zit", aldus de aanklager, die doelde op het voorval aan het begin van de zitting. Advocaat mr. E. Hoorn vond dat de zaak niet alleen haar cliënt aangerekend kon worden. „Zijn echtgenote maakte tijdens het huwelijk geen duidelijke keuzes en dat maakte het leven met haar erg moeilijkZe vroeg om een kortere vrijheidsstraf, zodat de man zo snel mogelijk behandeld kan worden. „De justitiële molen is niet geschikt voor deze man", aldus Hoorn. Uitspraak: 14 februari. ACHTERGROND LEIDEN ROY KLOPPER Een goedkoop trucje om de Slaaghwijk tevreden te stellen Discussieavond over autovrije binnenstad De wethouders T. van Rij (volkshuisvesting) en H. Koek (sociale vernieuwing) namen gisteren het rapport van de Werkgroep Ser vicekostenverlaging Slaaghwijk in ont vangst. Dit clubje heeft sinds oktober 1991 onderzocht of iets aan de hoge woonlasten in de wijk kan worden gedaan. De werkgroep werd opgericht nadat de be woners het overleg over de sociale vernieu wing in de wijk opbliezen. Ze stelden een lijstje eisen op, waarop onder meer een da ling van woonlasten prijkte. Een aardig stre ven, maar niet eenvoudig uitvoerbaar. Ge meente noch woningbouwverenigingen kunnen bijvoorbeeld iets doen aan de jaar lijkse huurverhoging van ruim vijf procent. Dus moesten.de servicekosten uitkomst bieden. Vertegenwoordigers van bewoners, gemeente en woningbouwverenigingen gingen gezamenlijk achter de rekenmachi ne zitten. Na maandenlang puzzelen heeft de werkgroep ontdekt wat tevoren eigenlijk al vaststond: er is maar bitter weinig te doen aan de woonlasten. Hier en daar kan misschien een knaak worden bezuinigd, maar echt tientjes besparen, zoals de bewo ners hoopten, is een utopie. „Ik kan me voorstellen dat iedereen een beetje teleurgesteld is over de resulaten van het onderzoek", zei Van Rij gisteren. Daar mee sloeg hij de spijker op zijn kop. De Slaaghwijk moet de zoveelste bittere pil slikken, maar dit keer wel eentje die ze aan zichzelf heeft te danken. Dode mus De bewoners maakten zich blij met een do- De Slaaghwijk wil dat de gemeentelij ke belasting verlaagd wordt om iets te doen aan de hoge woonlasten. Overleg met verhuurders leverde niets op, dus nu moet de gemeente het maar doen. Die kan evenwel moeilijk met twee maten meten. Daarbij moet de tijd van lapmiddelen eens voorbij zijn. Het is tijd voor ra dicale oplossingen: een 'emigratie- plan'. de mus. Wie de jaarlijkse afrekeningen van de woningbouwverenigingen ziet, weet dat de kosten van onderhoud, gezamenlijke elektra en dergelijke hoog zijn. Sterker nog, de verhuurders moeten zelf nog het een en ander bijlappen om uit de kosten te komen. Alleen als bepaalde diensten niet meer wor den verleend, kunnen de rekeningen om laag. De sleutel hiervoor kan liggen in de onderhoudssfeer. Maar uitvoering van dat idee zou onverantwoord zijn. De wijk kampt al jaren met verpaupering. Minder onderhoud versterkt dit proces alleen maar. Daar zitten de huurders ook niet op te wachten. Bovendien zou het indruisen te gen de verbeteringsplannen voor de wijk. die juist uitgaan van meer aandacht voor de woonomgeving. De bewoners hebben nu de bal maar weer eens naar de gemeente gespeeld. Ze vragen het college iets te doen aan de gemeentelij ke belastingen. Bijvoorbeeld de onroerend goed-belasting of de reinigingsrechten om laag in de Slaaghwijk. Dit is een raar voor stel. dat vreemd genoeg wordt gesteund door de woningbouwverenigingen. Goed koop trucje om de bewoners niet tegen zich in het harnas te jagen. Rad Maar de gemeente kan er natuurlijk geen kant mee op. Het hek is van de dam indien de ene wijk meer aan belastingen moet be talen dan de andere. Waarom ook zou een Slaaghwijker minder moeten betalen dan iemand uit bijvoorbeeld Noord of De Kooi? Overigens is er naturlijk al jaren een rege ling dat minima kwijtschelding kunnen aanvragen. De Slaaghwijk-bewoners hebben veel meer aan een radicale oplossing van het pro bleem. Er moet een soort 'emigratie-plan' komen. Geef mensen bij wie de woonlasten tot aan de lippen zijn gestegen, versneld een goedkopere woning elders in de stad. Velen hebben aangegeven wel te porren te zijri voor een verhuizing. Gelukkig zijn de samenstellers van het rapport zo reëel ge weest deze optie zelf ook aan te dragen. Het is een goede zaak dat de gemeente hiermee aan de gang gaat. De bewoners moeten op hun beurt net hoofd erbij hou den als de wethouders een belastingverla ging weigeren. Het gevaar bestaat dat ze uit boosheid opnieuw het overleg over de soci ale vernieuwing opschorten. Dat zou dom en onterecht zijn. Er is nog veel Ie doen in de buurt en daarbij is de inbreng van de be woners hard nodig. Maar ze moeten zich geen rad voor ogen draaien en allerhande onmógelijke eisen stellen. heeft volgens sommige buurtbewoners meer weg van een kerkhof dan van FOTO HIELCO KUIPERS Het Pieterskerkplein werd enige jaren geleden autovrij gemaakt i een evenementenplein.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13