Leiden Reinigingsrecht in de Horsten moet omlaag' 'Opgesloten' in een woning voor ouderen zonder liftje Elektrische bestelwagen voor oude steden Politie en brandweer hadden het minder druk Politie verrast door drugshandelaren met machinegeweren 'D66 tekortgeschoten als oppositiepartij' Maandag 3 februari 1992 ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) Verlaging servicekosten blijkt nauwelijks mogelijk De gemeente moet overwegen het reinigingsrecht voor bewoners van de Horsten te verlagen. Dat is een van de weinige mogelijkheden om de hoge woonlasten in de wijk te verminderen. Dat is de conclusie van een werk groep van bewoners en ambtenaren die heeft bekeken hoe de woonkosten in de Horsten kunnen worden ver laagd. Het rapport is vanmiddag aan het college aange boden. LEIDEN LOMAN LEEFMANS De werkgroep heeft zich in eer ste instantie gericht op een mo gelijke verlaging van de service kosten maar de mogelijkheden daartoe zijn gering, zo blijkt uit een vandaag uitgebracht rap port. Vandaar de aanbeveling dat de gemeente kosten zoals het reinigingsrecht (gedeeltelijk) van de bewoners moet overne- De werkgroep adviseert bo vendien dat aan bewoners van de Horsten voorrang moet wor den gegeven bij het vinden van een goedkopere woning in de stad. De resultaten van het onder zoek zijn vanmiddag op het Stadsbouwhuis aangeboden aan het college. De werkgroep werd najaar '91 ingesteld nadat de bewoners 11 actiepunten aan het stadsbestuur voorleg den en dreigden het overleg met de gemeente over het op knappen van de Slaaghwijk op te zeggen. Het college van B en W reageerde daarop door de taakgroep de opdracht te geven alles in het werk te stellen om de servicekosten in de Slaagh wijk te doen verlagen. Groen De werkgroep, bestaande uit bewoners en vertegenwoordi gers van gemeente, stichting welzijn en de twee woning bouwverenigingen, bekeek ver volgens zaken als zuiniger openbare verlichting, nieuwe watermeters, kabel-tv, glasver zekering, groenonderhoud en schoonmaalckosten. Op een en kel klein onderdeel na, blijkt dat geen grote bezuinigingen mo gelijk zijn. Om de servicekosten toch te verlagen, heeft de werkgroep aanbevolen om het onderhoud van groen door de gemeente te laten doen en de nieuwe warm temeters door de gemeente te laten betalen. Kosten: 250.000 gulden. Ook zal er gekeken moeten worden of het schoon maken van de complexen in de toekomst door de Zijlbedrijven kan worden gedaan wat ook een verlaging van de kosten mee brengt. NIEUWSLIJN Taxichauffeur krijgt klap met hamer Een 26-jarige Leidse taxichauffeur is gisteravond mishandeld door een klant. De chauffeur en de passagier kregen ruzie over geld toen de taxi op de Brahmslaan was gearriveerd. De passa gier sloeg de chauffeur met een hamer op zijn hoofd en spurtte weg. De bestuurder is overgebracht naar het AZL. Hij heeft een hersenschudding opgelopen en vermoedelijk een scheurtje in de schedel. De politie kamde de omgeving uit maar kon de dader niet vinden. Een paar uur later belde echter iemand vanuit een telefooncel aan de Vondellaan naar het politiebureau met de mededeling dat hij 'iets' te vertellen had. De man zei dat hij ver slaafd is en dat het niet zo goed met hem gaat. Zijn signalement kwam overeen met de omschrijving die de taxichauffeur gaf. De man bekende dat hij de bestuurder heeft mishandeld. Acht sierduiven gestolen Acht sierduiven zijn in de nacht van zaterdag op zondag gesto len uit een tuin van een woning aan de Roomburgerweg. Vol gens de 34-jarige eigenaar is het de derde keer in een jaar dat er vogels zijn verdwenen. Om kwart over vijf 's nachts heeft de man de dieren nog gevoederd, zondagochtend om half tien ont dekte hij dat acht vogels waren verdwenen. Auto ramt gevel huis Lammermarkt De gevel van een woning aan de Lammermarkt is vrijdagavond geramd door een auto, die werd bestuurd door een 24-jarige Leidse vrouw. Volgens de politie vloog zij uit de bocht bij Molen de Valk. Ze botste eerst tegen een geparkeerde auto aan, vloog over het fietspad en reed vervolgens de hoekwoning binnen. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. Het totaal aantal misdrijven in Leiden is het vorig jaar met 15 procent afgenomen. Dat blijkt uit cijfers van de gemeente over 1991. Het aantal liep terug van 12.438 naar 10.637. Ook het aantal processen-verbaal dat de po litie moest opmaken ging omlaag, met bijna eenvierde, van meer dan 11.000 naar 8.000. Het aantal transacties liep ook fors terug van 42.000 paar 31.000. Opvallend is ook dat het aantal keren dat de brand weer moest uitrukken voor loos alarm is afgenomen van 571 keer in '90 naar 431 in '91. Ook het aantal branden liep terug van 386 naar 331. Vermoedelijk twee vandalen hebben in de nacht van zater dag op zondag een groot deel van de voorgevel van het Ag- nes-college aan de Kagerstraat van hoek tot hoek met graffity beklad. Dat kwam de middel bare scholengemeenschap bij zonder slecht uit omdat zater dag de open dag voor aan staande brugklassers werd ge houden. Van de daders ont breekt elk spoor. De ongeveer honderd meter lange gevel is over vrijwel de gehele lengte met teksten en tekeningen beklad. Ook de voordeur, voorportaal en gym lokaal werden beklad. De scha de had nog veel groter kunnen zijn als niet de conciërge van de school, die vlak bij de school woont, de daders op merkte bij het uitlaten van zijn hond. Daarna maakten de 'kladderaars' zich met een auto snel uit de voeten. Volgens rector Tromm van het Agnes gaat het om een be wuste actie tegen de school. Dat leidt hij af uit het feit dat bij de geschilderde teksten 'voor de open dag' staat ge spoten. „Er is geprobeerd de school negatief aan te kleden en het gebouw bewust in dis krediet te brengen", aldus Tromm. De voordeur kon nog wel van teksten worden ont daan en een verontschuldigen de tekst ving de kandidaat leerlingen op. Van de daders ontbreekt elk spoor. •FOTO HIELCO KUIPERS •FOTO HENK BOUWMAN Het echtpaar Philippo begeeft zich zo weinig mogelijk buitenshuis. LEIDEN ERNA STRAATSMA Het echtpaar Philippo woont tot volle tevredenheid in een nieu we ouderenwoning aan de Bemhardkade. Het huis is ruim, van alle gemakken voorzien en vanuit de woonkamer is het uit zicht mooi. Het enige probleem is dat man en vrouw, beiden slecht ter been, de woning maar moeilijk kunnen verlaten. De vier kamers die de woning telt, hebben ze niet eens nodig. Een trapliftje daarentegen wel. Maar de gemeente wil voor de kosten hiervan niet opdraaien. Een verzoek hiertoe is afgewe zen, omdat het liftje in een openbare ruimte moet komen. De regeling 'geldelijke steun huisvesting gehandicapten' voorziet niet in een dergelijke mogelijkheid. De Philippo's begrijpen de weigerachtige houding van de Leidse ambtenaren niet. Twee jaar geleden accepteerden ze min of meer noodgedwongen hun huidige huis. Daarvoor woonden ze in een eigen huis aan de Mauritsstraat. Tijdens de storm van januari 1990 waaide het dak van hun pand. De regen bracht aan het interieur zware schade aan. De verzekerings maatschappij vergoedde slechts een klein deel van de schade, omdat het echtpaar geen stormschadeverzekering had. Alleen de inboedel was verze kerd. Drie maanden woonden de twee in hotel Bastion, toen bood de gemeente de woning aan de Bemhardkade aan. Ze durfden niet te weigeren van wege de trap en waren boven dien verder bijzonder verguld met het nieuwe onderkomen. Hoe eerder uit het hotel hoe be ter, dachten ze toen. 'Piep' In de praktijk komt het er nu op neer dat ze zich zo min moge lijk buitenshuis begeven. „We gaan nooit weg", zegt mevrouw Philippo (83). Haar drie jaar jongere man heeft het meest moeite met de trap. Beide zijn zo onvast ter been dat ze bang zijn halverwege naar beneden te kukelen. „Af en toe ga ik met de buurvrouw naar de winkel", zegt mevrouw Philippo, „Dan houdt zij mijn hand vast". De boodschappen van beide vrouwen worden aldus in twee etappes gehaald. Als mevrouw Philippo weer is thuisgebracht, fietst de buurvrouw terug naar de winkel en haalt de tassen op. De maatschappelijk werker in de buurt haalt ook wel eens wat, maar hij heeft er niet altijd tijd Het echtpaar heeft er ook over gedacht om het liftje dan maar zelf te betalen. Ze schat ten dat zo'n voorziening 4.000 gulden kost en dat kunnen ze eventueel wel ophoesten. Maar van het bedrag op de offerte van een Katwijks bedrijf schrokken ze: een trapliftje kost ruim 9.000 gulden. Gemeente-ambtenaar W. Griffioen zegt dat het gezin Phi lippo misschien bij de sociale dienst terecht kan. „Die heeft mogelijk geld voor dit soort bij zondere ziektekosten". Hij wijst er op dat het echtpaar de wo ning heeft geaccepteerd op een moment dat ze al slecht ter been waren. „Ze waren al niet meer 'piep' maar hadden toen geen bezwaar tegen een woning op de eerste verdieping. De wo ningbouwvereniging heeft hun ook niet toegezegd dat er een liftje kon worden geïnstalleerd". LEIDEN LOMAN LEEFMANS De 'vangst' van 10 kilo die de politie afgelopen vrijdag avond deed, is de op een na grootste drugsvangst uit de Leidse geschiedenis. De groot ste slag sloeg de Leidse politie in oktober 1976 toen, eveneens in een hotelkamer van Holiday Inn, 12 kilo heroïne in beslag werd genomen. „Maar wat co caïne betreft was dit de groot ste", aldus politievoorlichter Graveland. Het vermoeden dat er vanuit een hotelkamer in drugs gehan deld werd, bestond reeds langer bij de Leidse politie. De indruk bestond dat het niet om 'enkele grammetjes' ging maar om gro tere hoeveelheden drugs voor de tussenhandel. Daarom be sloot de politie afgelopen vrij dag tot 'een snelle professionele actie', zegt Graveland. In de hotelkamer werden twee mannen, een 23-jarige Amersfoorter en een 38-jarige inwoner van Julianadorp aange houden. In de wagen van het tweetal werd de in een jute zak verpakte 'coke' gevonden. Toen een andere auto plotseling snel wegreed, zette de politie de achtervolging in. De wagen werd bij het station klemgere den. De drie inzittenden bleken met pistolen en machinegewe ren gewapend. Tot een vuurge vecht kwam het niet. Bij de ar restatie waren acht agenten be trokken. Omdat de politie niet op deze confrontatie had gere kend, was bij de aanhouding geen arrestatieteam betrokken. Evenmin droegen de agenten die de aanhouding moesten verrichten kogelvrije vesten. Bij de aanhouding werd niet ge schoten. Criminelen Onder de drie bevond zich een 28-jarige man die onlangs was ontsnapt uit de gevangenis van Hoogeveen. De man zat daar een straf tot 1996 uit wegens een gewapende overval in Zwijndrecht waarbij hij iemand had doodgeschoten. De politie heeft de afgelopen dagen het vijftal verhoord. Ondanks het feit dat de twee grootste drugsvangsten uit de Leidse geschiedenis in het mo tel aan de Plesmanlaan plaats hadden, gelooft general-mana ger M. Worms niet dat Holiday Inn als regelmatige ontmoe tingsplaats voor drugshandela ren dient. „Twee keer in de veertien jaar. Dan kan je niet zeggen dat er hier regelmatig il legale praktijken afspelen. Die mensen werken internationaal en hebben hotels nodig. Het is verder een algemeen verschijn sel dat mensen nu eenmaal in hotels afspreken dus ook crimi nelen", aldus Worms. Aan extra maatregelen denkt hij niet: „Een hotel is verplicht om mensen in te schrijven met vermelding van het paspoort nummer en de politie contro leert die dagelijks. Dan kunnen zij zien of er zich een verdacht persoon ophoudt". De WD vindt dat D66 tijdens de begrotingsbehandeling is te kortgeschoten als oppositiepar tij. Door een solo-optreden van de democraten is het verzet te gen de ogb-verhoging krachte loos gebleven en kon de PvdA haar belastingvoorstellen vrij gemakkelijk doordrukken. Dit blijkt uit een beschouwing van WD-fractievoorzitter Theo van der Nat in het partijblad Leids Liberaal Bulletin. Van der Nat schrijft dat D66 geen belangstelling had voor een gezamenlijk voorstel van de opposiü'epartijen tegen de be lastingverhoging van 6,5 pro cent. De democraten gaven er de voorkeur aan om 'in de nachtelijke uren buiten de raadszaal met de collegepartijen te onderhandelen', aldus de WD-fractievoorzitter. Dat over leg leidde tot niets, want in ruil voor de belofte dat ze haar ver zet zou staken, wilde D66 dal het college een aantal van haar plannen zou overnemen. Hel gemeentebestuur had echter al problemen genoeg om de be staande plannen te verwezenlij ken, en ging niet op de deal in. D66 zorgde later tijdens de begrotingsdebatten nog voor de nodige ergernis door het voor stel van de PvdA om de belas tingverhoging met één proceni te beperken, af te doen als 'on eerbaar', meldt Van der Nat. Voordat het overleg achter de schermen afketste, was D66 met die 'verlaging' namelijk al ak koord gegaan. Het solo-optre den van D66 zorgde er in elk ge val voor dat het WD-voorstel om de belastingverhoging te be perken tot ruim drie procent, geen meerderheid haalde. Leidse vinding moet vervoersprobleem oplossen LEIDEN LOMAN LEEFMANS „Wie zorgt er voor de ontstop ping van de binnenstad"? Dat is de nieuwe, wervende slogan van het Leidse carrosseriebe- drijf Deckers bv, dat uiteraard zelf een antwoord denkt te heb ben op deze vraag. De firma ontwikkelde een speciale wagen waarmee ze hoopt te voldoen aan de toenemende vraag naar kleinere vrachtwagens voor ge bruik in oude binnensteden en stadsdistributiecentra: de elek trische stadsbestelwagen. Tij dens de komende bedrijfsauto- Rai van 6 tot 13 februari in Am sterdam presenteert Deckers zijn nieuwe vinding. Directeur C. Deckers schetst het huidige probleem van de aanvoer van goederen naar winkels en warenhuizen in een binnenstad zoals bijvoorbeeld die van Leiden: „Nu rijden ge wone vrachtwagens de stad in. Maar eigenlijk zijn ze te lang en te groot, met hun uitlaatgassen niet milieuvriendelijk en soms te zwaar voor de kleinere brug gen", aldus Deckers. Ook de landelijke overheid onderkende dit probleem en vorig jaar werden er dan ook plannen gelanceerd om zogehe ten s'tadsdistributiecentra (sdc) op te zetten. Dat zijn overslag terreinen aan de rand van de stad waar grote vrachtwagens van buiten hun goederen over laden in kleinere wagentjes die de binnenstad in rijden. Om te zien of deze centra in de prak tijk werken, werd een aantal steden waaronder Leiden voor gedragen voor een experiment op dit gebied. Uiteindelijk werd Maastricht als proefkonijn ge kozen. Containers Het feit dat Leiden niet werd ge kozen, betekende niet dat Dec kers de plannen voor een sdc niet meer volgde. Hij begon aan de ontwikkeling van een klein vrachtwagentje. Die zou gebruik moeten maken van 'halve' con tainers, die vier in plaats van de gebruikelijke acht meter lang zijn. Deze halve containers zijn klein genoeg om door de 'stads bestelwagen' getransporteerd te worden. Aaneengeschakeld kunnen ze zonder verdere aan passingen worden vervoerd door de normale container vrachtwagens. Dit systeem is door Deckers bedacht. Voor het onderstel van de stadsbestelwagen nam hij contact op met Spijkstaal, het bedrijf dat naast vorkheftrucks ook de onderstellen maakt voor bijvoorbeeld de SRV-wagens. Dat laatste voertuig diende als basis voor de stadsbestelauto. Behalve de kleinere omvang, kent de wagen volgens Deckers nog enkele voordelen. „Het is milieu-vriendelijker, want elek trisch aangedreven. En dank zij het containersysteem hoeven goederen niet stuk voor stuk overgeladen te worden, maar kunnen ze in één keer worden overgezet. Een systeem dat, zo blijkt al vele jaren lang in de enorm veel tijd be spaart". De stadsbestelbus wordt vol gende week gepresenteerd op de Rai. Deckers denkt dat hij flink zal scoren met zijn wagen en zijn containersysteem. Bij droomt al van distributiecentra waar je, als in een wasstraat, binnen kunt rijden, de contai ner van bovenaf wordt afge haald en de op volgende wagen weer worden neergezet. „Ik heb al contacten met grote klanten van mij gehad, zoals C A, Van Gend Loos en Kwantum om er eens over te denken. Ook heb ik het plan laten zien aan de ge meente Maastricht en minister May-Weggen van verkeer en waterstaat. In ieder geval pleit ik voor één norm, en als het even kan die van mij", besluit hij.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9