Rtv show Een kraaiende haan in een kerkje in La Rioja 'Vlaamsche Pot' kent geen schroom Rosa Spiers harp en huis Met Mozart valt veel minder te rommelen' Maandag 3 februari 1992 Redactie: 023-150191/023-150192 INEKE VAN DER MEER JAN VAN DER NAT GERARD VAN PUTTEN Vormgeving: RUUD BLOKHUIZEN HILVERSUM JOS HAAGSMAN Ik ben in ieder geval van plan om het beeld wat le vendiger te maken", zegt Carien van Beek. Ze staat op dat moment onder een fraaie, mansgrote kooi, die tegen een wand van de kerk van het Spaanse plaatsje Santo Do mingo hangt. En waarempel. Ze heeft het nog niet gezegd of de majestueuze, spierwitte haan, die naast de mogelijk nog wittere hen in die kooi pa radeert, begint te kraaien. Het snerpt lang na onder de hoge gewelven. Een oudere Spaanse vrouw kijkt ons op verbaasd aan, ais we er té hard om la chen. „Vreemde mensen", zie je haar bijna denken. Carien van Beek is de opvolg ster van Piet Pons, dat wil zeg gen 'de nieuwe' van het pro gramma Weg van de Snelweg van de NCRV. De verse serie, die vanavond start met een rou te in Spanje en die via Frankrijk (twee afleveringen), België en Duitsland op maandag.9 maart eindigt in Zuidoost Wales, is echter nog voorbereid door Pons. Hij is inmiddels met pen sioen. De laatste aflevering, is tevens de vijftigste route, die hij sinds 1984, op zijn bekende, nauwgezette manier, ontwierp. De merkwaardige kooi, die pontificaal in die monumentale kerk hangt, is te zien in de eer ste aflevering, die door de Spaanse provincie La Rioja voert. Het plaatsje Santo Do mingo is sinds de middeleeu wen een rustplaats voor 'de pel grims op hun tocht naar Santia go de Compostella, naar de Spaanse Westkust. Ze trokken, in navolging van de legers van de Romeinen, Arabieren en Vi- sigothen door het Ebrodal. Nu zijn met name ook toeristen, die de kloosters, kerken en herber gen aandoen. Temidden van de glooiende druivenvelden en de vele bodega's die La Rioja ook z'n wereldwijde naam gegeven. Verhalen De oude pelgrimsroute is, zoals het zo'n traject betaamt, door desemd van legenden en verha len. Zo is de kooi met de haan en de hen een levend bewijs van de lotgevallen van een Duits pelgrimspaar, dat negen honderd jaar geleden in de plaatselijke herberg overnacht te. De herbergiersdochter zag wel wat in hun zoon, maar die ging niet in op haar avances. Uit wraak stopte ze een kostbare zilveren beker in zijn bagage. Na hun vertrek sloeg ze alarm. De zoon werd gearresteerd en tot de strop veroordeeld. Op dat moment besloot de kluizenaar Dominicus, die daar ongeveer 100 jaar na Christus leefde, en die zijn leven wijdde aan de langstrekkende pelgrims, in te grijpen. Gevolg: de jongen bleef levend in de strop bunge len. De rechter, die na gedane arbeid uitgebreid zat te tafelen, kreeg het te horen. „Ach, die jongen is net zo levend als deze gebraden haan en hen op mijn bord", moet hij spottend en ho vaardig geroepen hebben. Ge volg: haan en vet herrezen uit hun braadvet, gordden hun wit te veren aan en begaven zich ter kerke. En Dominicus kreeg Sint voor zijn naam. Of het waar is? 'Natuurlijk' zeggen de bewoners van het huidige Santo Domin go, waarbij ze wijzen op die le vende have in hun kerk. „Ze worden elke week ver vangen door een nieuw paar", stelt ons René Eijbersen gerust. Hij is de regisseur van deze eer ste aflevering en gidst ons door deze streek. Wijn 'Niet bij wijn alleen' heet deze eerste aflevering bijna uitda gend. Uiteraard is de kleinste provincie van Spanje, zo ge noemd naar de rivier Rio Oja, vermaard om zijn wijnen en zijn bodega's. Dat maakt deze streek ook tot een van de wel varendste van het land. Op het moment dat we bij een tempe- ratuurtje van rond nul graden langs de blote velden trekken is het bijna onvoorstelbaar dat in het voorjaar dezelfde velden bloedrood kleuren om in de lo- mige warmte van juni druiven te baren met exotische namen als de Tempranillo, de Gama- cha, de Graciano en de Ma- zuela, of de witte varianten als de Viura en de Malvasia. De wijn is een heuse indu strie. Sommige bodega's zien er van de buitenkant met hun gi gantische roestvrij stalen vaten soms uit als olieraffinaderijen, waaruit de wijn door omvang rijke plastic buizen naar weer andere ijzeren vaten stroomt om via computers allerlei inge wikkelde gistingsprocessen te ondergaan. Maar hoe onroman tisch dan ook, uiteindelijk moet elke gelukkig druppel rijpen in een vat van Amerikaanse eiken hout, zoals de wijnwet van Rioja voorschrijft. Een heel apart be drijf is dan ook de vatenmakerij van de gebroeders Gangutia in het plaatsje Cenerito. In deze aflevering van Weg van de Snelweg is een opname te zien, waarop een van die ou de mannetjes, met een fabel achtige preciesheid, de laatste passende duig maakt en aan brengt. De twee broers hebben geen opvolgers in hun gezinne tjes. Eijbersen was zo onder de indruk van hun uitstervende ambachtelijkheid, dat hij er een aparte film aan gaat wijden. Ongerief „Ik ben niet iemand die al met een draaiboek in de hand staat te filmen", zegt Eijbersen. „Van daar dat ik altijd met veel te veel film thuis kom. Ik stel het pro bleem van de selectie uit tot het laatste moment uit." Het is geen gerieflijke werkwijze, geeft hij toe. Een aflevering telt slechts 25 minuten, en dat is wel erg weinig voor routes die juist zijn opgezet omdat er zo veel bekijkenswaardigs pas seert. Neem in dit geval alleen al het hoog gelegen klooster van San Millan, Suso (uit 984) van waaruit je uitkijkt op het lager gelegen klooster Yuso, waarin het eerste manuscript in het Castelaans te bewonderen is en waar ook andere stokoude handschriften op een soort sleetjes vanuit eeuwenoude kasten naar buiten getoverd worden. Gevelrij aan de Ebrokade in Logrono met de kathedraal op de achtergrond. Maar het zijn vooral ook de verhalen en legenden, die veelal vertellen over Santiago de Mo- rendoder of Matamore, de pa troonheilige van de bevrijding van Spanje: de Reconquista, die ook de sfeer bepalen. Verstild In de film van René Eijbersen is veel niet aanwezig. Hij maakt verstilde, rustige beelden, zon der veel gedruis en poeha. Het zijn toetsen, die even de aan dacht trekken en die veel .belo ven voor wie geïnteresseerd is. De stijl van Eijbersen, past wat dat betreft bij de filosofie die Piet Pons huldigde voor zijn Weg van de Snelweg: het einde loze afaltlint, de frustraties en irritaties, de smakeloze een heidsworst van het wegrestau rant even links laten liggen, om een pietsie bezijden het beton tot rust te komen in cultuurhis torische oases. Gedurende de vijftig afleve ringen die hij sinds 1984 voor bereidde is de opzet veranderd. De routes zijn steeds langer ge worden en ook steeds minder uitstapjes op weg naar de zon, maar bestemmingen op zich zelf. Carien van Beek wil die ontwikkeling doorzetten en ook eens speuren naar interessante gebieden in Oostelijk Europa en Scandinavf; of de koers nog iets zuidelijker of westelijker uitzet ten. Ach er is nog zoveel. Nog ge noeg voor vele generaties, zegt ze met de frisheid van de nieuwkomer. Onder die kooi met die spierwitte haan en dito hen in dat kerkje van Santo Do mingo. Het gekraai snerpt nog (Uitzending maandag 3 febru ari, Nederland 1,18.53 uur) CLOSE UP an bedscènes zijn de kijkers geen ge tuige, maar verder laat de homofilie van Karei en Lucien in het Veronica-pro- gramma In de Vlaamsche Pot aan duidelijkheid niets te wen sen over. De heren zoenen el kaar regelmatig en vooral Luci en heeft het graag over zijn 'schattige Kareltje'. Het is één van de weinige Nederlandse programma's waarin niet wordt geschroomd, zoals homo's het noemen, 'lekker nichterig' te doen. Edwin de Vries is Karei, de keu rig geklede gastheer van het res taurant, tevens dienstdoend als ober, gezien het gevouwen ser- r det Deursen vertolkt de rol van Frits, de stuntelige ober, die reeds aan het begin van elke af levering een halve fles cham pagne over de vloer laat 'weg- eprankelen'. In de keuken vinden we Serge Henri Valcke als Lucien de kok, die zich met een pannedeksel koket wat frisse lucht toewap- pert als ware het een kleurrijke Spaanse waaier. Keukenhulpje Dirkje intussen staat hevig transpirerend de groenten schoon te maken. Vervolgens verschijnt het viertal achter de bar van het restaurant voor een shot van de gehele cast. In luttele seconden wordt duidelijk waarom de een In de Vlaamsche Pot haat, maar hele volksstammen er wekelijks eens lekker voor gaan zitten. Beetje bekakte Karei wil niet met zijn personeel op de foto en pro- beert daar onderuit te komen door een boek voor zijn gezicht te houden, terwijl Frits van de gelegenheid gebruik maakt om Dirkje te tracteren op enkele ongewenste intimiteiten. Maar Dirkje is niet van gisteren en betaalt Frits ogenblikkelijk friet gelijke munt terug. Klaarblijke lijk niet erg zachtzinnig, want Frits krimpt ineen van pijn. - Sommigen vinden het intro een beetje banaal, anderen liggen dubbel van het lachen maar de genen die regelmatig kijken zijn er al lang aan gewend en zijn misschien wel toe aan een nieuw beginnetje. Want wat voor het intro geldt, geldt ook een beetje voor de afleveringen als geheel. Natuurlijk kunnen niet alle delen hetzelfde komi sche gehalte hebben, maar soms zitten de situaties te ge forceerd in elkaar en dat is voor de kijker duidelijk te zien. Het eeuwige geflirt van Frits richting Dirkje begint wat te vervelen. Er gaat geen aflevering voorbij of hij probeert haar wel in bed te krijgen. Dirkje heeft 's nachts de meest wonderlijke dromen over seks, waarin ook Frits nogal eens een rol speelt, maar in het echt griezelt Dirkje alleen al bij de gedachte om met die 'kluns' het bed te moeten delen. Nee, de echte grappige situaties spelen zich af in het restaurant en de keuken. Zoals die keer dat er twee drugsdealers een hapje komen eten. De een heeft een kilootje cocaïne op zak, als de politie ineens binnen komt val len. De gast moffelt de slungeli ge Frits de cocaïne in handen, Susan Visser als Dirkje 'In de Vlaamsche Pot' vreet zich in haar dromen i slag in de rondte. die het goedje vervolgens ver stopt in de bus poedersuiker in de keuken. Het vervolg ligt voor de hand maar doet geen af breuk aan de slapstick achtige formule van de serie. Kok Lu foto Inmiddels is Karei ook op de 'hoogte van het cocaïne-debacle en raakt volledig in paniek. De dames in kwestie hebben niets door want zij genieten zichtbaar van hun nagerecht. maakt voor twee wat oudere Frits probeert alles weer goed te vrouwelijke gasten twee heerlij- maken en verstopt de cocaïne ke toetjes klaar en bestrooit de ze rijkelijk met poedersuiker. de suikerpot. Aan het eind van een lange vermoeiende werkdag neemt Lucien nog een kop koffie mét suiker. Als Karei dan aan Frits vraagt waar de co ke verstopt zit en Frits doodleuk op de suikerpot wijst, verslikt Lucien zich in de laatste slok koffie, maar het kwaad is al ge schied. De beide dames en Lu cien bouwen tot diep in de nacht een feestje en zijn niet ka pot te krijgen. Karei ligt zich bo ven wild te ergeren onder zijn rose bloemetjesdekbed en pro beert met een kussen te ontko men aan de stampende muziek die vanuit het restaurant klinkt. .En dan afgelopen donderdag weer. Dirkje heeft problemen met haar figuur. Ze vindt zich zelf te dik en gaat over op een fruitdieet, dat zoveel inhoudt als drie druiven op een dag eten. Uiteraard is Frits het absoluut niet met haar eens en staat na tuurlijk te popelen om haar on gelijk te bewijzen. Verfrisend is het dat Dirkje nu eens geen ma- cabare seksuele dromen heeft, maar droomt van eten. Ze stopt zich vol met taart en smeert zich helemaal onder. De droom heeft veel weg van een scene uit de film 'La grande bouffe' en Dirkje wordt dan ook gillend wakker. Door dit soort malle situaties is In de Vlaamsche Pot het best scorende programma bij Vero nica. De gemiddelde kijkdicht heid is 12 procent en het Waar deringscijfer is 7,5. De enige echte dissonant in het programma is buurvrouw Irma oftewel Adèle Bloemendaal. Met haar hippiegedrag uit de jaren zestig, maakt ze zichzelf bela chelijk en hoort eigenlijk niet thuis in deze komedie. Boven dien begint haar manzieke ge doe op zijn zachtst gezegd er gerlijk te worden. De Vlaamsche Pot draaide uitstekend zonder Irma, dus kunnen de makers deze 'nymfomane' maar beter afvoeren. Ineke van der Meer De AVRO zendt donderdag 6 fe bruari de documentaire 'Rosa Spier, haar harp en haar huis' uit. De vijftig minuten durende uitzending vertelt over de har piste Rosa Spier en over de be woners van het gelijknamige bejaardenhuis in Laren. Regis seuse Hedda van Gennep schetst een duidelijk beeld over het Rosa Spierhuis en haar be woners. Daarbij worden de voorbereidingen en de daad werkelijke uitvoering van een harpconcert vertoond, dat ter gelegenheid van Rosa's hon derdste geboortedag werd ge houden op 9 en 10 november vorig jaar. De Rosa Spier Stich ting is opgericht in 1963 door de harpiste zelf. Haar ideaal was oudere mensen hun kunst en wetenschap te laten voortzetten in een verzorgingshuis. Twee jaar voor de opening in 1967 overleed Rosa Spier. De doelstelling van het huis is, zoals mede-oprichtster me vrouw H. A. Polak-Schwarz het destijds verwoordde, nog steeds opgenomen in de statuten. Het luidt: „Een huis waar de bejaar de bewoners in een creatief- vruchtbaar samenzijn kunnen doorgaan met het werken en een bijdrage kunnen blijven le veren aan het culturele leven van Nederland." Donderdag 6 februari, Opium Special, 22.55 uur AVRO Ne derland 1 STRIPS Vijftigste route 'Weg van de Snelweg' Louis van Dijk over bewerkingen op nieuwste cd Voor sommige men sen begint de dag met Louis van Dijk. Van negen tot tien uur op woensdagochtend presenteert hij sinds kort op Hilversum 4 bij de NCRV het programma Musica Sacra en, gezien de luisterdichtheid, met succes. Meer aanleiding voor een ge sprek echter is het feit dat sinds kort ook voor het grote publiek de cd 'Mozart/Van Dijk' te koop is. Aanvankelijk konden slechts zij die waren gelieerd aan de frisdrankenfir ma Riedel in het bezit van de cd komen. „Maar er was zo veel vraag naar dat de platenmaatschappij het heeft aangedurfd hem voor de verkoop uit te brengen. De doelgroep is namelijk erg klein. Veel mensen verbazen zich daarover, maar platenmaat schappijen zijn in andere zaken geïnteresseerd. Het gaat hen ook goed. Dat zeggen ze zelf. Maar dan hebben ze het wel over Michael Jackson. Ze heb ben niet zoveel belang bij klas sieke muziek, althans muziek waarop je dat predikaat kan drukken. En ik begrijp dat ook wel. Ik wil geen klaagverhaien ophangen, want daar heb ik een hekel aan". „Maar ik vind het heel aardig dat bijvoorbeeld uit het be drijfsleven initiatieven komen die de totstandkoming van zo'n cd als deze mogelijk maken. Ik blijf die mensen zien als een substituut van vorst Esterhazy die Haydn in staat stelde te wer ken. We hebben geen vorsten het bedrijfsleven. En zolang ze de plaat niet gebruiken bij agressieve verkoop van hun produkt vind ik geen reden om m'n medewerking niet te verle nen. Ik speel en schrijf niet an ders dan ik voor een reguliere uitgave zou doen." Louis van Dijk is twee men sen veel dank verschuldigd. „Alle eer voor Ko Kooijman van CBS. Hij heeft het Riedel voorgesteld toen ze met het ver zoek om een special kwamen. En ook hulde aan John Vis, met permissie een van de weinige platenmensen van kaliber in Nederland, die de productie heeft aangedurfd." „Ik had er al eens over ge dacht, maar het werk van Mo zart kan je niet op dezelfde ma nier aanpakken als dat van Bach. Ik heb vroeger vaak Bach als uitgangspunt voor improvi saties genomen. Zijn muziek, barokmuziek in het algemeen heeft in zich al een swingend ondergrondje dat veel verwant schap heeft met de swing in de jazz. Met Mozart ligt dat anders. Zijn muziek is veel opener, veel doorzichtiger. Er valt minder in te rommelen". „Maar ik vind dat de bewer kingen die op de plaat staan wonderwel zijn geslaagd, ook dankzij de arrangementen van Dick Bakker. Ze kunnen de toets der kritiek die je toch aan legt als je met Rogier van Otter- loo hebt samengewerkt, glans rijk doorstaan. En ik ben heel trots op het allegro uit het veer tiende pianoconcert dat niet tot nauwelijks is bewerkt. Dat heb ben we er expres opgezet: om alle critici die voortdurend roe pen: „Een gewoon stuk kan hij niet spelen" bij voorbaat de wind uit de zeilen te nemen." De cd in Londen opgenomen. Met The London Studio Sym phony Orchestra. Van Dijk: „Topmusici. Het is een gezelschap van mensen af komstig van de gerenommeer de Engelse orkesten: The London Symphonic, The Aca demy. En een plezier dat ze in deze vorm van muziekmaken hebben! Ze kijken er niet op neer wil ik maar zeggen. Het zijn tenslotte heel aparte bewer kingen." „Ik heb plezier in het stoeien met die muziek. En waarom ook niet. Strawinsky maakte in de Pulcinella-suite schitterende bewerkingen van Pergolesi. Du ke Ellington heeft De Notekra- ker prachtig bewerkt, Stan Getz heeft alle volksliederen aange pakt. Het kan prachtige muziek opleveren, zolang je het gege ven naar je toe haalt zonder het kapot te maken. Het kan ook op de manier van Waldo de los Rios, dat is makkelijk zat: een melodie pakken en er een rit mebox onderzetten. Je moet ook selectief zijn in de keuze van je melodieën. De structuur moet goed zijn. Er moet een tik je genie in zitten." Louis van Dijk: „We hebben geen vorsten meer, maar we hebben nu dan het bedrijfsleven." foto roland de bruin/cpd BOES BOLLEBOOM

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6