Binnenland Geen datum voor bezoek Z-Afrika Hoofdrol voor Kok tijdens overleg in Davos Brand in Turkse moskee zou zijn aangestoken Ahold gaat distributie in Moskou onderzoeken Maij kiest mogelijk toch rekening-rijden Actiegroep vernielt helikopters Scepsis over salarisplan politie Omroepen boos op Krant op Zondag Maandag 3 februari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOS AAA ALTAN ERDOGAN RONALD FRJSART (dief) Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). K VAN DEN HURK JAN PREENEN SI AAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving; MARIANNE VERSCHUREN DE NELSON MANDELABRUG in Zoetermeer, die officieel pas begin april opengaat, is beklad met ha kenkruizen en leuzen die zijn gericht tegen buitenlan ders. Er is onder meer met verfbussen gespoten op ra men van het viaduct en ook enkele borden van de Nederiandse Spoorwegen zijn beklad. NIEUWSLIJN Demonstratie motor eindigt op tafel Een 24-jarige man uit Meppel is zaterdag gewond geraakt, toen hij een net gekochte motorfiets aan vrienden wilde demonstre ren. De man startte de motor, maar vergat dat het apparaat in de versnelling stond. De motor schoot met berijder tientallen meters door de straat, waarna hij via een stoep en twee tuinen tegen een huis tot stilstand kwam. Door de klap werd de be stuurder gelanceerd. Hij vloog door een dubbele ruit heen en kwam voor de ogen van de verbouwereerde bewoner op de sa lontafel terecht. De bestuurder moest in het ziekenhuis oor, hals en knie laten hechten. De schade is nog onbekend. Damhert toch niet vogelvrij verklaard Staatssecretaris Gabor (natuurbeheer) geeft de jacht op het damhert toch niet vrij. Hij zei dat zaterdag in Den Bosch bij de presentatie van de Atlas van de Nederlandse Zoogdieren. On langs stelde Gabor nog voor het damhert niet langer te bescher men, omdat het dier niet van nature in ons land voorkomt. Het werd in de 16de eeuw naar Nederland gehaald. Gabor heeft de afgelopen tijd honderden brieven ontvangen met het verzoek het hert te blijven beschermen. „Het was niet mijn bedoeling de jacht op het damhert te intensiveren. Zo werd het voorstel ech ter geïnterpreteerd. Aan deze discussie heb ik een eind willen maken", aldus de staatssecretaris. Astrid Roemer weg bij Groen Links De Surinaamse schrijfster Astrid Roemer stapt uit de Haagse ge meenteraadsfractie van Groen Links. Zij wil niet wachten op het oordeel dat de algemene ledenvergadering woensdag over haar functioneren in de raad velt. Het raadslid heeft een conflict met de fractie over haar werk. De fractie verwijt Roemer onder meer dat ze politiek onvoldoende functioneert, heel vaak afwezig is en dat ze onvoldoende bereid is samen te werken. Volgens Roemer is het Haagse bestuur van Groen Links niet in staat dit conflict op te lossen. ZAANDAM RONALD MASSAUT Het kruideniersconcern Ahold gaat studeren op een oplossing voor de slechte voedseldistribu tie in Moskou. Dat gebeurt op verzoek van de Europese Com missie in Brussel. Het onder zoek zal meerdere weken du- Ahold dankt de opdracht aan de ervaring van het concern op de Oosteuropese markt (Ahold is eigenaar van een supermarkt keten in Tsjecho-Slowakije) en de bewezen kennis op het ge bied van distributie. Inwoners van Moskou moe ten uren in de rij staan voor bij na lege winkels. Probleem is de aanvoer van levensmiddelen. De Europese Gemeenschap heeft voor ruim 4,6 miljard gul den aan voedselhulp toegezegd, maai- dit kan het leed nauwe lijks verzachten. Directeur Communicatie van Ahold NV, H. Gobes, verwacht dat het onderzoek pas op lange re termijn iets kan opleveren. „Het opzetten van een goed dis tributienet duurt jaren. Je praat over een enorm land met een grote achterstand op dit gebied. Dat is niet zo snel op te lossen." Gobes beklemtoont dat Ahold niet van plan is in Moskou of Rusland een eigen winkelketen op te zetten. „Onze prioriteit ligt in Tsjecho-Slowakije. Dat is al moeilijk genoeg." HILVERSUM ANP Minister Maij van verkeer kiest mogelijk toch voor elektroni sche tolheffing (rekening-rij den) om het autorijden duurder te maken. Ze zei dat gister avond in een tv-programma van RTL 4. Enkele jaren geleden wezen de regeringsfracties CDA en PvdA het rekening-rijden af, omdat het fraudegevoelig zou zijn en te hoge aanlegkosten zou vergen. Maij begon toen met de voorbereiding van een klassieke vorm van tolheffing. Op ongeveer twintig plaatsen rond de grote steden zouden tolpleinen moeten komen, weg- verbredingen waar de automo bilist zou moeten gaan betalen. Dat voornemen stuitte echter op grote bezwaren van de Randstadgemeenten. Het zou kunnen leiden tot veel sluipver- keer. Ook de Tweede Kamer is Uitstel tot vorming overgangsregering DAVOS GPD-ANP Het staat nog niet vast wanneer premier Lubbers en mi nister Van den Broek van buitenlandse zaken een offi cieel bezoek brengen aan Zuid-Afrika. De Zuidafrikaanse leiders De Klerk, Mandela en Buthelezi zijn het er over eens dat de Nederlandse afvaardiging hun land kan be zoeken, zodra duidelijk is dat een overgangsregering in Zuid-Afrika kan worden gevormd. besluit wordt genomen, om on duidelijkheid te voorkomen. Lubbers en Kok hebben ech ter geen haast. Lubbers zei het zelfs onlogisch te vinden om „zo kort nadat we hebben be sloten de reis uit te stellen" met een nieuwe datum op de prop pen te komen. Vorige week dinsdag werd besloten tot uit stel van het bezoek, dat was ge programmeerd van 18 tot 20 fe bruari. Tussen de besprekingen door toonden alle betrokkenen zich in de loop van zaterdag en zon dag optimistisch. De Klerk zei gisteravond: „Ik ben ervan over tuigd dat de Nederlandse rege ring een bezoek brengt aan Zuid-Afrika. De kwestie moet alleen zó worden gehanteerd, dat het bezoek in ons aller be- Ook wil premier Lubbers in alle rust de balans opmaken van de gesprekken die hij en de minis ters Kok en Van den Broek het afgelopen weekeinde in het Zwitserse Davos voerden met ANC-leider Nelson Mandela, de Zuidafrikaanse president De Klerk en Zulu-leiaer Buthelezi. Bovendien is tussen de drie Nederlandse bewindslieden eerst nog 'intern beraad nodig', voordat een nieuwe datum kan worden vastgesteld, zei Van den Broek gisteravond. In tegenstelling tot Kok en Lubbers wil Van den Broek dat zo snel mogelijk een concreet Mandela zwakte een gesprek met PvdA-leider Kok ook het ANC-standpunt af dat een officieel bezoek van Lubbers pas aanvaardbaar is, wanneer het blanke minder heidsbewind is verdwenen. Een bezoek is ook denkbaar als een 'onomkeerbare stap' is gezet op weg naar de vorming van een overgangsbewind waarin ook de zwarte bevolking is vertegen woordigd, aldus Kok zaterdag na afloop van de gesprekken. Mandela verwacht dat deze stap binnen een half jaar kan worden genomen. Dat betekent dat uitstel van de reis met een paar maanden voor alle partijen aanvaardbaar zou kunnen zijn. Geen van de betrokkenen lijdt dan al te veel gezichtsverlies. Behalve over het voorgeno men bezoek hebben de Neder landse bewindslieden met de drie Zuidafrikaanse leiders ge- Nelson Mandela luistert tijdens de plenaire zitting van het Wereld Economisch Forum in Davos naar de Zuid afrikaanse president De Klerk. foto epa sproken over alle aspecten van zijn bevindingen. teringen in Zuid-Afrika. Ook in de staatkundige veranderingen Mandela vroeg de intematio- dit geval is het volgens de ANC- die Zuid-Afrika staan te wach- nale politici en zakenlieden in leider het beste om te wachten ten. Het kabinet doet morgen in Davos overigens zich voor te tot er een interim-regering is de Tweede Kamer verslag van bereiden op het doen van inves- gevormd. 'Waarom een gebedsruimte? Dat snappen we niet' ARNHEM ANP AMSTERDAM THEA VAN BEEK ANP In een gebedsruimte van de Turkse gemeenschap in een school aan de Baden Powellweg in Amsterdam is gistermorgen vroeg brand uitgebroken. De brand verwoestte de vloerbe dekking en een raamkozijn. Hoewel geen sporen van een brandbom zijn gevonden, denkt de politie aan brandstichting. De politie laat materiaal in een laboratorium onderzoeken. Ongeveer een uur na de brand werd telefonisch meegedeeld dat in de moskee brand was ge sticht. De man sprak niet na mens een organisatie. De politie houdt er rëkening mee dat hij over de brand had gehoord via het radioverkeer van de politie. De Turken maken al zeven jaar gebruik van het oude schoolgebouw in Amsterdam. Al die jaren was nog nooit iets gebeurd. Tot twee weken gele den een skinhead stenen door de ramen gooide. Gistermorgen was het opnieuw raak. „Dit mag je niet stil houden. Het mag hier niet zo worden als in Duitsland of België", zei woordvoerder Mehmet Karaca gisteren. In het centrum hadden zich enkele tientallen Turken verzameld. Ze zaten verslagen bijeen. Bij de brand gingen een raamkozijn en de vloerbedek king in vlammen op. Een laag roet bedekt plafond en muren. De Turkse gebruikers van het centrum vrezen het ergste. „Drie weken geleden werden hier in de buurt racistische pamfletten verspreid. Als afzen der stond vermeld de Centrum Partij", aldus Karaca. „Een week later gingen er stenen door de ruiten" In de wijk Osdorp wonen on geveer vijfhonderd Turkse fami- De actiegroep 'Alle politieke gevangenen in Ne derland vrij' heeft de verantwoordelijkheid opge ëist voor het vernielen en in brand steken van acht gevechtshelikopters vannacht op de vliegba sis Deelen, even ten noorden van Arnhem. Bij die actie is één toestel volledig uitgebrand. De totale schade loopt in de miljoenen guldens. In een verklaring wijst de actiegroep erop dat ettelijke miljarden zullen worden geïinvesteerd in de luchtmobiele brigade. „Er wordt openlijk toe gegeven dat deze wapens niet defensief zijn, maar ook op andere plaatsen in de wereld kunnen wor den ingezet. Wapens zijn niet de weg. Het wegne men van de oorzaken is de echte weg naar de vre de", aldus de verklaring. Dat houdt in, aldus de actiegroep, dat al het geldverslindende wapentuig moet worden opge ruimd en dat de export van wapentuig moet wor den stopgezet. Met de vrijkomende middelen kan dan volgens de actievoerders zinnige economi sche steun worden verleend om de armoe in de wereld te bestrijden. AMSTERDAM GPD Het plan van de Amsterdamse korpsleiding om politie-agenten meer salaris te geven, zaait ver warring en is 'onhandig'. Dat zegt Leen van de Linde, voorzit ter van de Nederlandse Politie Bond (NPB). „Ze doen alsof al leen in de hoofdstad de werk druk zo hoog is." Vorige week liet de Amster damse hoofdcommissaris J. Kuiper weten nog deze zomer te willen overgaan tot een nieuw beloningssysteem voor agenten en hoofdagenten. Dit jaar zullen ongeveer 300 agenten er maxi maal 500 gulden bruto per maand op vooruit gaan. Met deze maatregel hoopt de korps leiding verdere leegloop van de geüniformeerde dienst van het Amsterdamse korps tegen te gaan. In het huidige systeem kunnen hoofdagenten niet ver der in salaris groeien dan 3860 gulden bruto per maand. Door groeien is alleen mogelijk als de hoofdagent terechtkomt in een leidinggevende functie. De Nederlandse Politie Bond is sceptisch. Al in het voorjaar van 1991 werden met de minis teries van binnenlandse zaken en justitie landelijke afspraken gemaakt over salarisverbetering voor agenten. H. van Rijn, Am sterdams voorzitter van de NPB: „Sinds die tijd wordt op lande lijk en regionaal niveau overleg gevoerd. Amsterdam doet nu voorkomen alsof zij de enige is die met dit plan komt. Dit haastwerk kan voor grote onrust zorgen, omdat mensen niet we ten waar ze aan toe zijn." HILVERSUM ANP Het uitgebrande interieur van de Turkse gebedsruimte. lies. De meesten maken gebruik van het centrum. Na de bom aanslagen in Den Haag en de brandbommen in de moskee in Amersfoort, is nu ook de Turkse bevolking in Amsterdam opge schrikt. De hele zondag was het een komen en gaan van belang stellende sympathisanten, uit Den Haag, Utrecht en Amster dam. Karaca: „Waarom een ge bedsruimte? Dat snappen we niet. In de Koran staat: blijf van de gebedsruimten af, zelfs van die van je vijand." Veronica en Tros hebben verontwaardigd gerea geerd op de bewering van de uitgever van De Krant op Zondag, dat beide omroepen program magegevens hebben afgestaan voor de TV-Krant op Zondag. Elke vorm van medewerking wordt als 'onzin' betiteld. Volgens de Tros moet de NOS ju ridische stappen ondernemen tegen de uitgever. De NOS heeft laten weten vandaag nader overleg te voeren over mogelijke stappen. De Krant op Zondag heeft gisteren in een opla ge van 200.000 exemplaren de eerste uitgave van de TV-Krant op Zondag verspreid. In een gratis kleurenbijlage worden de programmagegevens van de tien best bekeken zenders gepubliceerd. De informatie beperkt zich tot het 'spoorboekje'. De toelichting is zeer summier. Het is voor het eerst dat buiten het omroepbestel een Nederland se gids wordt gedistribueerd. Volgens uitgever Pieter Storms van de Krant op Zondag hebben Tros en Veronica op zijn verzoek alle informatie toegezonden. De krant hoeft daar voor geen vergoeding te betalen. Verder is de krant volgens Storms door vrije nieuwsgaring op de hoogte van de programmering van de andere omroepen. Woensdag dient bij het College van Beroep in Den Haag de zaak van de Krant op Zondag tegen de weigering van de staatssecretaris van econo mische zaken op te treden tegen de weigering van de omroepen mee te werken aan de verspreiding van programmagegevens. Volgens de krant is sprake van een onaanvaardbare monopolieposi tie en moet de staat op grond van de Wet econo mische mededinging optreden. EZ acht de ver spreiding van programmagegevens echter een zaak die is geregeld in de Mediawet en daardoor onder de verantwoordelijkheid van de minister van wvc valt. niet enthousiast. Eind vorig jaar zei de PvdA dat het rekening-rij den misschien te vroeg is 'afge schoten'. Ook een aantal wet houders in de Randstad heeft zijn voorkeur voor elektronische tolheffing uitgesproken. Het CDA is overigens nog steeds te gen. Deze maand beslist het ka binet voor welke variant wordt gekozen. Ook een spitsheffing, die zou moeten worden gecontroleerd via het kentekenbewijs, behoort volgens Maij nog tot de moge lijkheden. Eerder verwierp het kabinet dit systeem vanwege de te verwachten problemen met de handhaving. Al dan niet elektronische tol of spitsheffing wordt op z'n vroegst in 1995 in gevoerd. De bedoeling ervan is het autorijden terug te dringen en geld binnen te halen voor het financieren van tunnels, we gen en de verbetering van het openbaar vervoer. DAVOS MARGREET VERMEULEN „Ik heb graag dat jij er morgen ook bij bent als ik met Lubbers en Van den Broek praat", zei Nelson Mandela za terdag tegen vice-premier Wim Kok. De PvdA-leider glundert bij de herin nering. Het kostte Kok zaterdagmid dag nog geen half uur om de ergste ra fels in de relatie tussen het Nederland se kabinet en het ANC weer aan elkaar te knopen. Mandela bevestigde dat toen hij na afloop van zijn ontmoeting met Kok de toegestroomde pers vertel de: „Ik verzeker u dat wij de Neder landse premier Lubbers zeer hoog achten". Kok kon niet stuk het afgelopen weekeinde in Davos. Eerst sleep hij de scherpe kantjes weg van de irritatie die bij het ANC was ontstaan over het voorgenomen bezoek van premier Lubbers en minister Van den Broek van buitenlandse zaken aan Zuid-Afri ka. En als straks een compromis mo gelijk blijkt waarmee Lubbers en Van den Broek hun gezicht kunnen redden op het internationale toneel, dan is Kok er de wegbereider van. Dezelfde Kok die door de twee CDA-bewindslie- den zo smadelijk werd genegeerd bij de voorbereidingen van dit bezoek. Davos vormde een opvallend decor voor de besprekingen tussen het trio Lubbers-Kok-Van den Broek en de Zuidafrikaanse president De Klerk en de leider van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), de 74-jarige Mandela. De mondaine wintersportplaats in Zwitserland was tegelijk gastheer voor het gezaghebbende WEF (Wereld Eco nomisch Forum), terwijl nog geen honderd meter verderop Yvonne van Gennip aan haar warming-up begon. Want ook de olympische schaatsselec- tie had zich dit weekeinde in Davos genesteld. Alle hotelkamers waren dan ook volgeboekt, zodat Kok zich tevre den moest stellen met een logeerka mertje in het Nederlandse astmacen trum. Door een gemiste vlucht, dichte mist en verkeersopstoppingen zat Mandela zaterdagochtend tweeëeneenhalf uur tevergeefs in zijn hotel op Kok te wachten. Vijf keer opnieuw moest Mandela afspraken in zijn agenda ver schuiven om Kok alsnog zaterdag te kunnen ontvangen. Maar toen Mande- la uit het overleg met Kok kwam, was de sfeer er een van voorzichtige ver zoening. „Wij nemen een zelfde stand punt in. De details worden morgen be sproken met premier Lubbers en mi nister Van den Broek", aldus Mandela. Tot grote opluchting van Kok nam Mandela zowel zaterdag als zondag ook de moeite het scherpe verzet van het ANC tegen de geplande komst van Lubbers en Van den Broek „te recht vaardigen en te verklarenzoals Kok het uitdrukte. „Het zou mij pijn doen als het ANC tegen Nederlandse be windslieden moet demonstreren", had de ANC-leider tegen Kok gezegd. „Daar spreekt een man die voor de volle honderd procent de waarheid spreekt", meende Kok, die zich duide lijk lekker voelde in zijn nieuwe rol als parttime-minister van buitenlandse zaken. De PvdA-leider ontkende dat hij Lubbers en Van den Broek een dag eerder als 'verkenner' vooruit was ge reisd. „Ik ben geen onderhandelaar", glimlachte Kok in de lobby van een van de vele luxe hotels in Davos. Maar als een ervaren onderhandelaar laat Kok niet na ook de „knappe balanceer- kunst" van de Zuidafrikaanse presi dent te prijzen. Tegelijkertijd tempert Kok de verwachtingen van het week endje Davos. „Het weekeinde is ge slaagd als er een behoorlijk uitzicht is op voortgang van de gesprekken, zo danig dat het bezoek niet langer om streden is. En als er een nieuwe datum uitrolt, is dat mooi meegenomen". Zijn bemoeienis met de Zuid-Afrika- reis bezorgt Kok „geen enkele kop zorg", lacht hij. Gaat Kok straks mee naar Zuid-Afrika als een nieuwe datum is geprikt? Heeft Mandela hem dat niet al gevraagd? De vice-premier denkt even na: „Nee, niet met zoveel woor den. Wel heeft Mandela gezegd dat „hij prijs zou stellen op een brede de legatie vanuit Nederland. En via de vakbond is er natuurlijk een speciale relatie met het ANC."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3