WlNTERSPFTFN Jean-Claude Killy: 'God in Frankrijk' 'Het schaatsen in Nederland is absoluut clean' 3 februari 1992 Redactie: Karei Jansen, Ad van Kaam Eindredactie: Paul de Tombe Vormgeving: Ed Petit Rutger J. Hoogerdijk 25 Jean-Claude Killy: „Ik wil dat iedereen hier straks weggaat met het idee een tijdje op een andere planeet te hebben geleefd. De planeet die Franse Olympiade heet." foto soenar chamid Ski-legende en mede-organisator van Winterspelen mogelijk opvolger van Samaranch In Parijs schijnt hij af en toe een vorkje mee te prikken met president Francois Mitterand en burgemeester Jacques Chirac en in Barcelona is hij kind aan huis bij Juan Antonio Sama ranch. Jean-Claude Killy: een 'God in Frankrijk'. Met zijn 48 jaar is hij nu al een legende en het levende bewijs van het Franse superioriteit-gevoel. Winnaar van drie gouden ski-medail les (Grenoble, 1968), multi-miljonair, ex-filmster, voormalig playboy en mislukt autocoureur. ALBERTVILLE GOVERT WISSE Sanche de Gramont vond al vlak na de Spe len van 1968 een verklaring voor de immen se bewondering voor Killy, die De Gaulle qua populariteit aardig naar de kroon be gon te steken. Ze schreef in portret van een volk': „Franse olympische skiërs zijn de as tronauten van hun land. Hun overwinnin gen doen vergeten, dat Frankrijk geen eigen ruimtevaartprogramma heeft. Killy is de Franse John Glenn." Vierentwintig jaar nadat hij zijn land als een astronaut op ski's in vervoering bracht, hoopt Frankrijks eigen JC-superstar de we reld opnieuw aan zich te binden. Ditmaal als mede-organisator van de zestiende Olympische Winterspelen, die zich in zijn geboortestreek afspelen. 'Albertville' moet het grootste, mooiste en duurste sportspek- takcl van deze eeuw worden in Frankrijk. Er wordt gefluisterd, dat Killy Samaranch tezijnertijd als IOC-president mag opvol gen, als hij de komende 'Jeux d'Hiver' tot een goed einde weet te brengen, 't Is voor hem te hopen, dat de hemel niet net zo n massa sneeuw naar beneden spuugt als in het laatste december-weekeinde. Toen was er geen doorkomen meer aan in de Alpen, hetgeen het ergste doet vrezen voor de ko mende olympische periode, waarin op de bergwegen rond Albertville onder normale omstandigheden al een enorme filevorming en vertraging wordt verwacht. Killy twijfelt zelf of hij in de toekomst dé kandidaat is om in de vacature Samaranch te voorzien. In een sportblad zegt hij daar over: „Voor die positie is kennis en ervaring nodig, waarover ik niet beschik. De Spelen van nu zijn mijn laatste stap. Hoeveel hoger denkt u dat ik nog kan reiken?" Jean-Claude Killy heeft zijn 1,3 miljard gulden kostende 'speeltje' teruggebracht naar de streek van zijn jeugd. De bergen rond Val d'Isère, waar het gezin Killy in 1946 naar toe verhuisde. Kleine Jean-Clau de was toen drie jaar oud was. Omdat hij 'import' is, wordt Killy net als de andere vreemdelingen nu nog altijd aangeduid met 'Le Chinois'; de vreemdeling. Terwijl vader Robert, piloot in de Eerste Wereldoorlog, het druk heeft met zijn win kel in wintersportartikelen, doodt Killy jr. de tijd voornamelijk met zijn grote passie, het skiën. Hij zorgt voor grote hilariteit door soms de catechesatieles te laten schieten, waarna de priester ook op de latten springt en de jonge spijbelaar door de sneeuw ach tervolgt. Als vijfjarige wint Killy z'n eerste wed strijdjes. Vanaf zijn tiende is Killy lange tijd niet te genieten en onhandelbaar, nadat z'n moeder er vandoor is gegaan en hij op een kostschool in Chambery terechtkomt. Hij krijgt heimwee en vlucht terug naar Val d'Isère. Op zijn vijftiende haalt zijn vader hem definitief van school, omdat er met de puber geen land te bezeilen is. Vanaf dat moment is het alleen nog maar skiën wat de klok sUat. Klappen Killy begint naam te maken en wordt in 1961 opgenomen in de Franse skiselectie. Op zijn achttiende wint hij in Val d'Isère zijn eerste grote reuzeslalom. Het talent krijgt daarna twee enorme klappen te ver werken, die. hem jarenlang blijven achter volgen. Eerst is hij schuldig aan de dood van een vriend, omdat hij zonder rijbewijs een auto bestuurt, die betrokken raakt bij een ongeluk. In 1962 is hij soldaat in Algerij. Hij komt terug met dysenterie en hepatitis en houdt daar lang last van. Pas in 1966 wint hij voor het eerst weer, ditmaal op de afdaling. Het jaar daarop is hij bijna onver slaanbaar en wint 23 van de 30 races. In 1968 maakt hij tijdens de Olympische Spelen van Grenoble zijn faam waar, zij het met het nodige geluk. Na de katapult-start, zijn specialiteit, verdwijnt tijdens de afda ling op een gegeven moment de was finaal van zijn ski's, waardoor Killy op het laatste stuk veel snelheid verliest. Met 0,08 seconde wint hij maar net. Op de slalom komt Killy niet verder dan het brons, maar de Noor Mjoen en de Oostenrijker Schranz, de num mers 1 en 2, worden gediskwalificeerd, waardoor de Fransman automatisch door- schuift naar het goud. Killy is een held en weet onder leiding van het het bureau Mc- Cormack, dat later ook o.a. Bjom Borg be geleidt, zijn naam te gelde te maken in Amerika. Hij maakt reclame voor Chevro- lets, shirts, zonnebrillen, etc. Zijn vermogen wordt op een bepaald moment geschat op veertig miljoen gulden. Hij treedt op in tv- series en maakt een film Snow Job'), die flopt. Tussendoor doet het sexsymbool in Le Mans en Monza pogingen een carrière e bouwen, maar dat mislukt. In 1973 trouwt Killy met Danièle Gaubert, een blondine, actrice in B-films en 'co-star' in Killy's rolprent. Ze krijgen een dochter en Killy, die zich even later met succes vestigt als fabrikant van skikleding, adopteert de twee kinderen uit Gauberts vorige huwelijk met Rhadames Trujillo, zoon van de voor malige dictator van de Dominicaanse Repu bliek. Vijf jaar geleden overleed Killys' vrouw aan kanker. Sindsdien stort Jean-Claude Killy zich met nog meer overgave in het project Albertville. De decentrale Winter spelen, die op dertien lokaties worden ge houden. Samen met de politicus Michel Barnier, afkomstig uil Grenoble, maakte Killy al in 1981 de plannen bekend om de Spelen naar Albertville te halen. Hun droom: het achtergebleven ge bied van de Haute Savoie op de we reldkaart zetten. Kil ly en Barnier brach ten een enorme lob by op gang. „Er zijn 91 lOC-leden. Ikzelf heb er 50 bezocht in 35 landen", aldus Killy, wiens naam in de verste oorden deuren opende, die voor anderen geslo ten bleven. Streep door de re kening was de kan didatuur van Parijs voor de Zomerspe len van 1992. Het IOC heeft al in 1936 bepaald dat de Zo mer- en Winterspe len niet in een jaar in eenzelfde land BEGROTING situatie op 30 apn) 1991 afgerond in mI|oenen guldens (koers Franse frank 100 32.965) 014 diversen ^34 huisvesting |151 med.a 1153 <533^ techniek |175 sportfaciliteiten 1313 20 0 olympische 22 wederverkoop metenaal 0 geleverde diensten georganiseerd mogen worden. Albertville wachtte met spanning de datum (17 okto ber 1986) af. waarop het IOC zou kiezen. In Lausanne viel behalve Amsterdam ook Pa rijs af. omdat Samaranch de Zomerspelen van '92 naar zijn eigen woonplaats Barcelo na wilde halen. Dat maakte de weg vrij voor Albertville. dat op het laatst in tegenstander Parijs een warm pleitbezorger vond. Problemen Killy heeft na dat glorieuze moment in Lausanne enorme problemen in eigen huis gekend. De diverse bergdorpjes in de Ta- rentaise vallei, die voortdurend in heftige concurrentiestrijd zijn gewikkeld om de gunst van de wintersporter, ontstaken in woede, toen Killy en Barnier bekend maak ten. waar de olympische wedstrijden zou den worden gehouden. Tignes en Les Men- uires werd hun alpine-ski ontnomen ten fa veure van o.a. Val d'Isère, Killy's woonplaats dus. Dat leidde zelfs tot een protestdemon stratie van 3000 mensen in Chambery. Op 29 januari 1987 stapte Killy verbitterd uit de organisatie. Een maand na Calgary (maart '88) werd de vermaarde Fransman door Mitterand, Chirac en Samaranch (.Albertville heeft de Spelen aan jou te danken") overgehaald zitter plaats te ne men in de organisa tie (COJO). Killy stemde toe. \1ak daarna tekende hij een contract met de Amerikaanse maat schappij CBS, dat 450 miljoen gulden neertelde voor de tv-rechten. Sinds het schip met Amerikaanse dollars binnenstroomt, is de kritiek verstomd. Killy wordt weer op handen gedragen. „Ik wil. dat iedereen die hier straks komt. weggaat met het idee een tijdje op een andere planeet te hebben geleefd. De planeet, die Franse Olympiade heet", aldus Killy. voor openheid, volgens hem het handels merk van de schaatssport. „Door procedu- re-fouten zijn er nogal wat gevallen de doofpot ingegaan. Dat is een slechte zaak Mensen die hebben gebruikt, moeten ook gepakt worden. Daar gaat namelijk een goede werking van uit. Ze worden door hun collega's met de nek aangekeken. Het is een soort erecode. Het hóórt gewoon niet bij het schaatsen." In Davos tijdens de wereldbekerwedstrij den dit seizoen was de dopingcontrole vol gens Nusse niet waterdicht. Hunyady, een week later nummer twee op het EK in Heerenveen, meldde dat de plichtpleging haar. als ze had gewild, alle gelegenheid had geboden te frauderen. Dit tot ongenoe gen van Nusse, die getuige was van de cha os in het piascentrum. „Iedereen die dat had gewild, had de boel kunnen bedonde ren. Een slechte zaak. Als arts ben ik er erg alert op dat de dopingcontrole correct ver loopt. Wat de Nederlanders betreft, zou dat niet eens nodig zijn. want die zijn clean Met de hand op mijn hart." Wie nóg sneller wil, hoeft volgens Harm Kuipers niet harder te trainen, of zich te verlagen tot een bezoek aan de apotheek, maar dient de oplossing te zoeken in het te rugbrengen van de wrijving tussen de ijzers en het ijs en het verminderen van de lucht- weerstand. Geld voor onderzoek zoals in het wielren nen is er echter nauwelijks, er staat immers geen vergelijkbare industrie achter. Pas on langs werd ontdekt dat de schaatser zich niet voortbeweegt over een filmpje water, zoals jarenlang is verondersteld, maar dat de ijzers rollen over ijskristallen Die kennis zal in de toekomst een verandering van het materiaal tot gevolg hebben. [Te keramische schaats blijkt vooralsnog niet de oplossing. Op het gebied van de aërodynamica ligt eveneens een terrein braak. Jan Ykema heeft eens geëxperimenteerd met een pak dat herinneringen opriep aan de out-fit van Batman. De luchtweerstand had in theorie moeten afnemen, maar de in een vleermuis veranderde sprinter kwam danig in de knoop met zijn vleugels. „Dat zal altijd een probleem blijven", weet Kuipers. „De be wegingsvrijheid moet optimaal zijn. Maar ik kan me wèl voorstellen dat er in de toe komst een druppelhelm aan de pas komt zoals in het wielrennen." Met zo'n hoofddeksel, een ideale ijstem- peratuur (tussen de -2 en -3) en minimale luchtweerstand moet menig record gereden kunnen worden. „Zeker als er geschaatst wordt op ongeveer 1600 meter hoogte zoals bijvoorbeeld in Davos. Daar is de lucht weerstand het minst. Als je boven de 2000 meter komt. wordt de lucht weer te ijl en kunnen er problemen met de ademhalig ontstaan. Het zal zal in de toekomst zeker sneller gaan, de grens is nog niet bereikt." Hann Kuipers: 'De grens is nog niet bereikt' DEN HAAG FRED SEGAAR GPD-VERSLAGGEVER Een wielrenner die als eerste de finish pas seert is nog geen winnaar. Dat kan net zo goed de nummer twee zijn. Of misschioen wel de derde aankomende. Als nummer één de streep halen is in die 'sport' alles behalve een garantie voor het prijzengeld. Dat is al leen de uitkomst van de dopingcontrole. 1 loe anders is het in het schaatsen? Als Falko Zandstra Europees kampioen wordt, is hij dat ook. Geen mens dat twijfelt aan de zuiverheid van zijn plasje. Dat komt in nie mand op. Schaatsen heeft een schoon imago, de gezondheid straalt veelal van de beoefenaars af. Hun lichamen zijn gevormd van bruin brood, verse groente en fruit. De begeleiding, of dat nou de coaches of de artsen zijn, slaat geen wartaal uit. Het zijn verstandige lieden, ze hebben meestal een gedegen opleiding. Als ze moeten kie zen tussen de zege en het welzijn van hun pupillen, gaan de schaatsers voor. Daarover kan geen twijfel bestaan. Er lopen geen lou che soigneurs, kwakzalvers en foute mana gers rond zoals in het beroepswielrennen. Dat heeft te maken met de amateur-status van de schaatsers. Er zijn lang niet zulke hoge bedragen mee gemoeid als met het profwielrennen. Verschillende milieus Dat is niet de enige reden, de verschillen in benadering zijn er immers ook al tussen het schaatsen en het amateurfietsen. „De con clusie", stelt Harm Kuipers, inspanningsfy sioloog en voorzitten van de medische com missie van de KNSB, „moet zijn dat je praat over twee totaal verschillende milieus. Bij het wielrennen lopen allerlei mensen rond die er eigenlijk niet horen. Je bent zó soig- ncur, daar hoef je niet zoyeel voor te leren. Die mensen hebben een belangrijke taak, maar worden niet gehinderd door enige kennis van zaken. Er lopen veel te veel randfiguren." Wat dat betreft heeft de schaatsbond zijn zaakjes beter voor elkaar. „Er wordt veel aandacht besteed aan opleidingen. Er wor den goede mensen aangesteld. Er heerst een open cultuur, heel anders dan bij het wielrennen. Er wordt ook veel gesproken over doping. Maar gebruikt....Nee. Schaat sen is een absoluut cleane sport. Honderd procent zeker. Althans, in Nederland voegt Kuipers, wereldkampioen allround in 1975, er aan toe. De Noren en de Zweden staan volgens hem eveneens boven elke verdachtmaking, mede door de zogeheten 'wilde controles', die als gevolg van geldgebrek in Holland nog niet worden gehouden. Thomas Gust- afson onderwierp zich vrijwillig aan deze buiten het seizoen te houden dopingtesten. Die zijn noodzakelijk, zeker als gebruik van spierversterkende middelen wordt ver moed. Deze worden lang voor een evene ment toegediend. De sporen ervan zijn bij de dopingcontrole na een wedstrijd niet meer terug te vinden. Ze hebben hun uit werking echter niet gemist. Verdacht Oosteuropeanen en dan met name sporters uit de vroegere DDR omzeilden als ware zwendelaars de dopingregels. Met het ver dwijnen van de muur ging ook de dope-put open. Atleten, zwemmers en zwemsters, noem maar op. bleken te hebben geslikt. Maar het schaatsen bleef buiten schot. „Ik kan het niet hard maken, want er is nooit iemand positief bevondenzegt Kui pers. „Maar ik heb het vermoeden dat met name de vrouwen zich er aan hebben be zondigd. Zij staken zó ver boven de rest uit." Gepakt werden ze zelden, maar ze waren wel vaak verdacht. Na de Winterspelen in Innsbrück ('76) zou Galina Stepanskaja, winnares van de 1500 meter, slechts door procedurefouten bij de contra-expertise haar medaille hebben mogen behouden. En er was ook nog de plotseling afzegging van de complete Russische mannenploeg voor het EK van 1980 in Trondheim. De ploeg zou zijn getroffen door een virus. Het feit dat hun landgenote Natalja Petruseva kort Harm Kuipers: „Het zal in de toekomst zeker sneller gaan." foto gpd daarvoor geen plasje had kunnen produce ren voor een controle, versterkte het ver moeden van dopinggebruik door de Russi sche ploeg. Maar de meest spraakmakende affaire was die waarbij Nicolaj Guljajev en Stein Krosby waren betrokken. Mak voor de Olympische Spelen in Calgary (1988) kwam uit dat de Rus hand- en spandienstent ver richtte voor Krosby, die een levendige han del in anabolica bleek te hebben ontwik keld. Guljajev werd ontmaskerd als zijn koerier. Krosby. een tweederangs schaatser, werd voor achttien maanden geschorst. Guljajev verscheen ondanks felle protesten van de concurrentie gewoon aan de start in Canada, waar hij beslag legde op het goud. Het zijn de meest in het oog lopende ge vallen in twintig jaar dopingcontrole, uitge zonderd de affaires die de ISU (de interna tionale schaatsunie) om wat voor reden dan ook intern hield, maar waarover in het ge ruchten-circuit wel werd gesproken. Frank Nusse, arts van de kernploeg, pleit

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25