Sport Sleutelrol voor de schakers van LSG i \i Van der Poel niet eens tweede Het marathongevoel komt terug bij Kleyweg Oranje-amateurs zoeken uitvluchten Meijer gedeeltelijk tevreden met zilver Maandag 3 februari 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: ROB VAN DER ZANDEN Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK ér 24 NIEUWSLIJN Aids leidt tot nieuwe regels MELBOURNE - Het Australisch voetbal, waarbij zwaar lichame lijk contact is toegestaan, krijgt nieuwe regels die moeten voor komen dat spelers op het veld het HIV-virus oplopen. Vanaf het komende seizoen kunnen clubartsen spelers die hevig bloeden uit het veld roepen, spelers niet meer terug laten invallen totdat hun bloedende wonden verbonden zijn, of eisen dat bebloede shirts worden vervangen. Foreman weer in de ring LAS VEGAS - George Foreman kan niet zonder de boksring. De inmiddels 44-jarige Amerikaan komt op 11 april in Las Vegas uit tegen zijn zeventien jaar jongere landgenoot Alex Stewart. Vol gens Foremans mananger Bob Arum ontvangt de veteraan bijna tien miljoen gulden voor de partij. Foreman, wiens tweede beroep evangelist is, behaalde in zijp profloopbaan zeventig zeges, waarvan 66 voortijdig. Eubank behoudt titel BIRMINGHAM - De Brit Chris Eubank heeft zijn titel van we reldkampioen in het halfzwaargewicht (WBO-versie) behouden. Hij versloeg zaterdagavond in Birmingham de Zuidafrikaan Thulane „Sugar Boy" Malinga op punten in een gevecht over twaalf ronden. Voor Eubank was het de eerste maal, dat hij zijn titel verdedigde. Hij veroverde deze op 21 september 1991 in Londen ten koste van zijn landgenoot Michael Watson. Deze gaf in de twaalfde ronde op. Eubank is sinds hij beroeps is gewor den. ongeslagen in dertig partijen. Nederland heeft bokskampioen WILLEMSTAD Nederland heeft weer een wereldkampioen boksen bij de profs. 'Fast' Eddie Smulders sloeg de Antilliaan Hubert 'Ibi' Zimmerman zaterdag op Curt^ao in de tweede ronde knock out. Maar net als de WAA-titel van Alex Blanchard, enkele jaren terug veroverd in een 'mismatch' tegen de Canadees Jerry Reddick, stelt ook de NBA-titel van de Eindhovenaar Smulders weinig voor. De National Boxing Association is een oude, al tientallen jaren 'slapende' bond die nog bijna geen kampioenen heeft. De Nederlandse Boks Bond erkent de titel ook niet. Drie wereldrecords op indoorbanen DEN HAAG - De internationale atletiek werd afgelopen week vier wereldrecords indoor rijker. Nadat de Amerikaan Andre Cason woensdagavond in Gent de 60 meter reeds had gelopen in 6,45 seconden, sneuvelden gisteren drie wereldrecords. In Stuttgart verbeterde de Amerikaan Danny Everett het record op de 400 meter tot 45,02 seconden, in Moskou legde snelwande laar C.rigori Kornev de 5000 meter sneller af dan ooit (18.23,10) en in Nogent sur Oise zorgde de Fransman Christian Plaziat voor een record puntentotaal van 6289 punten op de zeven kamp. Nederlandse atleten lieten zich eveneens niet onbetuigd. Bij de wedstrijden in de Hans Martin Schleyer hal in Stuttgart kwalificeerden zich vijf atleten voor de Europese titelstrijd in door in Genua (28/29 februari en 1 maart). La Lau snel in Dortmund LEIDEN - Joost la Lau behaalde gisteren de derde plaats in een sterk bezette 800 meter indoor in Dortmund. In zijn eerste in- doorwedstrijd van het seizoen kwam de Bataaf tot de sterke tijd van 1.53,2. Mede gezien het gebrek aan snelheidstraining en een recente skivakantie was La Lau met dit resultaat zeer tevreden. Boskoper René Brandt (AV '47) realiseerde in Dortmund een tijd van 1.59,1. Adri van der Poel hangt uitgeput in de hekken. Hij werd bij het WK veldrijden derde in plaats van 'eeuwig tweede'. fo LEEDS COVERT V Alsof het 'Guy Fawkes Day' was. zo bulderden gisteren in het Roundhay Park van Leeds de kanonnen en knalde het vuurwerk. Mike Huge in zijn splinternieuwe regen boogtrui, Karei Camrda (zilver) en Adrie van der Poel (brons dit keer. na vijf maal zilver) werden op het erepo dium bedolven onder een oorverdovend lawaai en een regen van kapot gesprongen kruithuizen. ter, maar zijn kamp was vertwij feld. Vaste verzorger Fons van Heel: „We hadden nu eindelijk gedacht dat hij onder deze om standigheden in het voordeel zou zijn. Alles zag er prachtig uit. En dan fietst zo'n Kluge er weer doorheen. Zo is het ieder jaar weer een ander. Wat moet je eraan doen"? Het volgend seizoen maar weer eens met een andere voor bereiding proberen, bijvoor- GPD-VERSLAGGEVER Guy Fawkes wilde ooit het En gelse parlementsgebouw opbla zen. De Duitser JOuge, die tot gisteren nog niet in beeld was geweest, blies in een verschrik kelijk zware WK-veldrit het complete pelotonnetje van der tig profs op. Eerst de andere Ne derlanders, later De Bie en Si- munek, toen de Zwitsers Breu en Wabel en uiteindelijk dus beeld. Van der Poel is dan van ook Adrie van der Poel. Die zijn teleurstelling goed wist te verbergen. Van der Poel kon ook moeilijk anders dan de suprematie van Kluge erken nen. „Ik kan met hem als we reldkampioen vrede hebben. Hij was een stukje beter dan de rest. En dat wil hier wat zeggen. Het was de zwaarste cross uit m'n loopbaan." Maar daar had Van der Poel natuurlijk niet maandenlang voor getraind. Niet voor die der plan niet voor vijf crossen als WK-aanloop te kiezen, maar voor minstens vijftien. En daar bij het liefst die van het Super Prestige. Geld „Alles is afhankelijk van het geld," waarschuwde Van der Poel die organisatie direct al. .Anders rij ik tien crossen in Zwitserland. Ik wil meer hebben dan Simunek, anders start ik de plaats, want die telt niet. Dat niet. U kunt ervan verzekerd zei de Nederlands kampioen zijn dat ik waar voor m'n geld gisteren zelf ook. Hij bleef mon- bied, elke wedstrijd weer." Een andere wens: niet meer dan één cross per twee weken. Want ook voor Van der Poel gaan nu de jaren tellen. „In- spanningstesten hebben aange toond dat ik een uur lang het zelfde tempo kan volhouden. Maar ik zou eens moeten kun nen versnellen, als het nodig is. En dat gaat me niet goed af. Ik probeer dat op te lossen met steeds meer intervaltraining." Uit de modder in de zon. Morgen in Chiclana bij Sevilla staat er weer een andere Adrie van der Poel aan de start. Dan is Van der Poel weer de wegren ner, de kopman. Dan dient hij, direct al in de ploegentijdrit van de Ruta del Sol, de Tulip-forma- tie weer op sleeptouw te ne- Het is te hopen dat hij dan meer medewerking krijgt. Giste ren waren Kools, Van Bakel en- Hendriks al snel in geen velden of wegen te bekennen. Terwijl bondscoach Stamsnijder twee dagen eerder nog zo optimis tisch het premiestelsel had uit gelegd in het geval van een Ne derlandse wereldkampioen. En in het geval de rest van de ploeg in dienst van die wereldkam pioen had gereden. Opofferen Maar in de modder van Leeds, op de hoogteverschillen van het Roundhay Park. daar kwam geen enkele landgenoot goed uit de voeten, in geen enkele ca tegorie. De amateurs en junio ren waren al een zorgwekkend voorteken, de profs trokken de lijn door. Martin Hendriks (17e) naderhand: „Ik wilde me voor Van der Poel opofferen, maar het was gewoon te lastig. Man, ik ben kapot." En Frank van Ba kel (24ste): „Dit was ontiegelijk zwaar. Man, wat een kampioen schap." Het kampioenschap van Mike Kluge, die spotte met alle logica. Hoezo zwaar? Kluge had in zijn slotronde zelfs de gelegenheid om steeds uitbundig naar het publiek te zwaaien. Hoezo moe? Kluge had nog best een paar rondjes door kunnen rijden. Dat was hij bij het ATB-fietsen wel gewend geraakt. Daar zijn de races ook niet misselijk van zwaarte, maar wel twee keer zo lang. Kluge, in '85 en '87 al wereld kampioen bij de amateurs, kwam in geen enkele prognose voor. In het najaar reed hij zich met zijn auto bijna te pletter, maar ontsnapte hij wonder baarlijk haast zonder een schrammetje. Deze winter reed hij slechts zes wedstrijden, steeds op een onopvallende plaats in de achterhoede. De verklaringen en excuses wa ren zaterdag even slecht als de prestaties. Voor de Nederlandse amateurploeg was in het Roundhay-park in Leeds geen eer te behalen. Bondscoach Martin van Dijk, vooraf zeer op timistisch, constateerde met te genzin dat zijn team op het WK veldrijden zwaar had teleurge steld. Niet dat hij verwacht had dat een van zijn renners de gou den plak zou veroveren. Wel had hij stiekem gerekend op een ereplaats. Dat bleek een misvatting. Zelfs een plaats bij de eerste tien was te hoog ge grepen. Het optreden van het Oranje kwartet Edward Kuijper, Wim de Vos, Richard en Frank Groe- nendaal, van wie de laatste uit viel, stak schril af tegen de supe rioriteit waarmee de Italiaan Daniel Pontoni op het 2,9 kilo meter lange heuvelachtige par cours de wereldtitel voor zich opeiste. Voor de Zwitsers Runkei en Frischknecht, de ti telverdediger. Nederlands kampioen Kuijper viel na een prima start ver terug. Als oorzaak voerde hij een valpartij op een recht stuk in de eerste ronde op. „Ik begrijp ook niet hoe ik daar kon vallen. Bo vendien liep de ketting van de fiets. Dat scheelde een halve minuut", zocht hij naar een uit vlucht. De Vos weet de nederlaag aan een verkoudheid die hem sinds woensdag plaagde, Richard Groenendaal deed niet veel moeite zich te verschuilen ach ter een smoes. „Indien je een kans wil maken moet je iedere week op zo'n parcours rijden Het traject lag me niet", zei de zoon van Reinier. Zijn verre familielid Frank be hoefde weinig uit te leggen. Het bebloede linkerbeen was het zichtbare bewijs van de tegen slag die hem direct na de start trof. Oranje gleed letterlijk en fi guurlijk uit. En daar had vooral Edward Kuijper grote moeite mee. Hij reageerde als een slecht verliezer: gepikeerd. „Zo gaat dat in het Nederland, nu worden we plotseling afgeschre ven. Alsof we niets meer kun nen." Zaterdag was dat in ieder geval een feit. De uitslag loog niet. Kuijper negentiende, Ri chard Groenendaal 26ste, De Vos 35ste. Theo Meijer was de hoogste Nederlandse troef bij de open Franse judo-kampioenschappen. De Amersfoorter werd evenals vorig jaar in Parijs tweede. Bij de vrouwen won Angelique Seriese vrijdag reeds brons. Meijer veroverde met zijn op aanval gerichte judo de sympathie van het Franse publiek. In de finale van de klasse tot 95 kilogram scoorde hij twee koka's en één yuko wegens passiviteit van tegen stander Svirid. Na één minuut en 25 seconden forceerde de Rus echter de beslissing met een waza-ari. „Ik had hem twee keer bijna met een schouderworp te pakken", blikte Meijer terug. „Maar ten slotte verraste hij mij met beentje tillen." Meijer had eerder in het sterk bezette toernooi de Duitser Mare Meiling, derde bij het laatste wereldkampioenschap, en de Italiaan se kampioen Luigi Guido verslagen. „Na die twee overwinningen rekende ik eigenlijk op goud." Met het zilver toonde de Nederlan der zich dan ook slechts gedeeltelijk tevreden. LEIDEN RUUD DOBBELAAR SCHAAKMEDEWERKER De hoofdklasse van de landelij ke schaakcompetitie lijkt dit sei zoen meer spanning tegemoet te gaan, dan vele jaren het geval was. De vijfde ronde bracht na melijk aan het licht dat 'ge woontekampioen' Volmac/Rot- lerdam concurrent HSG ditmaal bloedserieus moet nemen. De Rotterdammers presteer den zelf middels een 71/2-21/2 overwinning bij Utrecht naar behoren. Jeroen en Marcel Piket wonnen probleemloos van Van Gaaien en Nieuwenhuizen, cx- Leidenaar John van der Wiel won vlotjes van mede ex-Leide- naar Hans Kuijf, terwijl Rini Kuijf opponent Caessens opzij zette. MSG rolde ondertussen echter met de ongekende score van 0-10 over Watergraafsmeer heen en naderde Voimac daar mee tot op één bordpunt. Alle ogen zijn nu op de achtste ron de gericht, wanneer de beide koplopers elkaar onderling tref fen. In de eerste klasse B speelde het l.eidse I.SG 1 een sleutelrol. De ploeg moet zich deze com petitie eerder druk om degrada tie dan de titel maken, maar dreigt ondertussen wel de ge doodverfde kampioen DD op een eerste nederlaag te trak teren. Een persoonlijk ingrijpen van 'mr LSG' Ruud Mieremet zorg de zaterdag bij het in de versuk keling gerakende eerste tiental voor een opmerkelijke me tamorfose. Mieremet had zijn clubgenoten vrijdagavond te zijnen huize voor een bespre king van het komende duel bij eengeroepen en plukte daar de volgende dag als gelegenheids captain onmiddellijk de vruch ten van. Bij de voorlopige 5-4 bleek alvast een kostbaar matchpunt veilig gesteld en kan, met remisekansen voor Chris Roosendaal, allicht nog meer tegemoet zien. LSG en DD hielden elkaar in het Antonius clubhuis aardig in evenwicht, al mochten de Ha genaars uiteindelijk nog niet mopperen dat de schade tot 5-4 beperkt bleef. Jan-Aart van der Steen opende daarbij de score. Hij had, gelet op de reeds ver- buikte bedenktijd, geen enkele moeite met het accepteren van een remise-aanbod door oppo nent Lindner. Annemarie Ben schop bracht daarop het eerste winstpunt binnen. Een tegen valler betekende evenwel het verlies van Jan Tolenaar tegen Blokhuis. Ook Leon Konings had zijn ploeg op voorsprong kunnen houden, maar hij wist in goede positie tegen Kort plots geen goede zet meer te doen. Een verlies dat werd gecompen seerd door een sterke winst van Ik Oei op clubkampioen Werks- ma: 21/2-21/2. Michel Hockx kreeg na een mislukt kwaliteitsoffer tegen Maurits Wind niet echt meer grip op de gang van zaken en moest na de tijdcontrole in een nul berusten. Terwijl Erik de Vries met een klein eindspel voordeeltje op remise bleef ste ken tegen Prakken, mocht Peter Passenier de score met een vol punt wederom gelijktrekken: 4- 4. Aan Aad van Moorsel was daarop de beurt om middels zijn reeds lang verwachte zege op Dickhoff de stand op 5-4 te tillen. Chris Roosendaal zag een al snel tegen Happel verloren pion nimmer terug, maar heeft op een uitgedund bord in de Philidor 1 trad tegen Capelle voor het eerst op volle sterkte aan, maar dat bleek toch onvol doende voor de winst. De pun-# ten dienden ditmaal te veel van de routiniers te komen. Op het kopbord was Piet Bakker daar bij goed voor een zwaarbevoch ten maar verdienstelijke remise tegen Jan de Wit. Topscorer Ni co Kuijf had daarvoor al geen enkel probleem met Koster, ter wijl Rag de Graaff het punt deel de met de eveneens niet slecht in de Elo-punten bedeelde Re- bers. Henk van Maaren tekende bovendien voor een sterke winst tegen Geselschap. Onder tussen gingen echter Heieen de Greef en Edwin van Haastert ten onder tegen Van der Linden en Trimp. De Greef leek een sterk optreden bij het recente Hoogovens toernooi met een vlotte winst te zullen onderstre pen, maar raakte het spoor par does bijster. Van Haastert kwam daarentegen nimmer in de wedstrijd. Toen ook nog Gert-Michiel de Niet in zijn traditionele tijdnood werd gevloerd door Van Heir- zeele, sloeg het tij om: 3-4. Her- man van Halderen mocht na een verkeerd getaxeerd offer nog hlij zijn dat hij remise mid dels eeuwig schaak uit het vuur kon slepen. Nadat Fred Slinger land een tijdnoodduel niet had aangedurfd en genoegen nam met een half punt was het pleit beslecht. Voor Machiel de Heer viel immers in een lastig eind spel hooguit remise te bereiken, een taak waarvan hij zich overi- uitstekend kweet: 41/2- Erika van den Heuvel gooit haar racket in de lucht nadat ze een punt heeft verknald. Titel is voor Eline Coene een gewoonte Winnen bij de nationale titel strijd is voor Eline Coene en Eri ca van den Heuvel bijna een ge woonte geworden. Het voor het Olympisch dubbel genomineer de tweetal beheerste de natio nale kampioenschappen bad minton in Nieuwegein. Coene veroverde met Van den Heuvel haar zevende kampioenschap in het dubbel. In haar eentje voegde ze daar een uurtje later de zesde in het enkelspel aan toe. Door de finale tegen Van den Heuvel in twee snelle ga mes te winnen. Jeroen van Dijk heeft in Nieu wegein zijn Olympische aspira ties onderstreept.door zijn eer ste Nederlandse badmintontitel te veroveren. De speler van BCO versloeg in de eindstrijd Pierre Pelupessy in twee games: 15-9 en 15-3. gens 51/2. LEIDEN WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKME DE WERKER Joke Kleyweg bewees gisteren met de winst in de 27,8 kilome ter lange Asselronde in Apel doorn dat ze uitstekend op weg is voor de marathon van Rotter dam komend voorjaar. Het nieuwe parcoursrecord van 1.41,47 en de grote tempovast heid wijzen op een hard groei ende vorm. Joke Kleyweg is nu ook op de lange afstanden echt terug aan de top. Bij de atlete die drie we ken geleden npg blij was dat ze sowieso kon lopen, is volgens eigen zeggen 'het marathonge voel weer echt teruggekomen'. daagse hoogtestage in Kenia kenmerkte de koude Apel- doornse race van Kleyweg zich met name door de regelmaat. Ondanks het geaccidenteerde parcours was ze daardoor be duidend sneller dan de originele richttijd van 1.44. Ook Kleywegs echtgenoot Huub Pragt was na de 27,8 kilo meter in Apeldoorn tevreden. Met de vele trainingsuren van de voorgaande week in de be nen kwam Pragt de eerste 15 ki lometer iets minder goed op gang, maar daarna draaide het bij de voor Sparta uitkomende Leidenaar stukken beter. Van de zesde plaats rukte Pragt op naar derde. Uiteindelijk stopte de chronometer na 1.29,39, toch nog slechts driekwart langzamer dan Pragts tijd van vorig jaaf. Bert van Vlaanderen won de wedstrijd in 1.24,50. In de Midwintermarathon, het hoofdnummer in Apel doorn, was bij de wouwen de vierde plaats voor Marja Hoog- enboom. Hoogenboom liep een snelle race, waarin alleen tussen 28 en 35 kilometer een inzin king optrad. Zich daarna her stellend bracht De Bataafse uit Roelofarendsveen een tijd van 3.08.18 op de klokken. De winst was voor de Duitse ultra-lange afstandsloopster Birgit Lennartz in 2.47,14. Bij de mannen won de Tsjech Petr Novakin 1.19,47. In Castricum werd gisteren de laatste wedstrijd gelopen om de Kennemer cross-cup. Spartaan Anton Hens behaalde in de tien kilometer lange cross de tiende plaats en verdedigde zo met succes zijn eerste plaats in klas sement voor de veteranen I. Ba taaf Kees van Klink bleef in Cas tricum Hens elf seconden voor en finishte als negende in 34.07. In het totaalklassement wérd Van Klink zevende. Theo van der Veer veroverde dit weekeinde de vijfde plaats in de Alblasserdamse Souburgh- cross. In deze door de vorst zeer blubberige cross betekende dit de derde plaats in een tweede groep, die met tijden rond de 38.40 (38.49 voor Van der Veer) twee minuten achter winnaar Aart Stigter liep. Ook Fred Sluys (die tussentijds wegviel uit de groep van Van der Veer) en Jan Kortekaas gebruikten Alblasser- dam als voorbereiding op het NK cross over vier weken. De Bataven finishten op de tiende en de elfde plaats in 39.37 en 39.39. Willem Boon won gisteren in Uithoorn een voornamelijk koude wedstrijd over tien En gelse Mijlen. De atleet van De Spartaan wist zoals vooral ge pland alleen aan kop te komen met Zaanlander Romkes. Boon bleek in de eindsprint de snelste in 52.22. Bataven Mark Koop manschap en Rob van der Luit liepen in Uithoorn samen hun eerste 10 EM. Een vijfde en zes de plaats in 53.42 en 53.48 was hun (uitstekende) deel.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 24