Sport 9 GO, Spelen in slakkegang van start Grimbergen derde bij NK-marathon j- - IOC boert niet slecht Griep bij Bos en Karlstad EB ZEI DAT Maandag 3 februan 1992 Redactie; 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING Eindredactie. AD VAN KAAM Vormgeving; RUTGER J HOOGERDUK ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Paul Accola op weg naar zijn overwinning in de Super-G v als een favoriet voor een gouden medaille op de Spelen v< VOOR DE ORGANI SATIE van de Olympi sche Spelen in het jaar 2000 zijn momenteel zeven kandidaten be kend. Het zijn: Sydney, Brasilia, Beijing, Berlijn, Manchester, Milaan en Istanbul. RKUTTE •(ANP) Geduld is een schone zaak. Ze ker wanneer er een fraaie belo ning wacht. Fausto de Marrei- ros zocht al jaren wanhopig naar succes. In het marathon - peloton werd hij zelfs al de „eeuwige" tweede genoemd. Onverwacht, maar met de wilskracht van een terriër ver overde hij zaterdag op de Oos tenrijkse Plansee, vlakbij het dorpje Reutte, de open Neder landse marathontitel. Hij boek te daarmee de eerste zege uit zijn loopbaan als A-rijder. De concurrenten waren stuk voor stuk jaloers. Want solo aanko men voor zo'n duizend, hoofd zakelijk Nederlandse toeschou wers is voor iedere marathon schaatser een droom. „Ik kon wel janken van blijdschap toen ik als eerste over de meet kwam. Dat moment zal ik mijn hele le ven niet meer vergeten." Fausto de Marreiros (25) is een uitzonderlijk schaatser in het marathonpeloton. Sinds zijn debuut als A-rijder in 1989 draagt de student bewegings wetenschappen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam on doorgrondelijkheid met zich mee. Een tactisch genie is hij evenwel nooit geweest. „Dat wil ik ook niet. Ik erger me namelijk aan rijders die de aanval niet durven te zoeken." Zijn ontelbare aanvallen wer den zaterdag uiteindelijk be loond. Zes kilometer voor het einde perste de VGZ-kopman de laatste demarrage uit het ta nige lijf. Dit keer bleef een geor ganiseerde reactie uit. Hij wist cic voorsprong van zo'n vier honderd meter lange tijd te be houden. Op de eindsprint had de superieure winnaar nog tien tellen over op Haico Bouma, die de sprint van het peloton won Aad Grimbergen. De Rijnsbur ger toonde aan, na een kwakke lend begin van 1992, weer in goede doen te zijn. Het wedstrijdverloop kende door de vele scheuren op het 4,5 kilometer lange traject vele enerverende momenten. Con stant vielen er uitlooppogingen te noteren. Met name Yep Wa rner, Richard van Kempen, Hans Pieterse, Egbert Post, Al bert Bakker, Piet Kleine en De Marreiros lieten keer op keer hun avontuurlijke neigingen de vrije loop. Veel ruimte werd hen echter niet gegund. Terwijl ie dereen op een eindsprint reken de - meestersputter Van Kem pen had door een valpartij de aftocht al geblazen - rook De Marreiros in de finale zijn Vans. „Op het moment dat ik de marreerde, maakte het peloton een vermoeide indruk op me. Ik dacht: het is nu of nooit. Het werd tijd ook, dat ik eens een keer won. Ik ben op kunst- en natuurijs zes keer tweede ge weest en die klasseringen gaan op den duur ook vervelen." Bij de vrouwen trok Petra Moolhuizen trok uiteindelijk aan het langste einde. Zij ver sloeg in de eindsprint haar eni ge overgebleven medevluchts- ters Lenie Dijkstra en Simone van der Heide. Mare Velze- boer kan tevreden zijn over zijn generalé. Een week voordat de Olympische Spelen in Alberville van start gaan, legde de schaat ser uit Oud-Ade tijdens de sterk bezette wedstrijd om de Fries land-cup op de vierde plaats. Velzeboer won de 3000 meter en werd vierde op de 500 meter. Een val in de halve finale van de 1500 meter hield Velzeboer van een plaats op het ereschvot af. De zege in Friesland ging naar de voor IHC Leiden uitkomende William O'Reilly, die Andrew Murtha (Aus.) en Metthew Jas per (GrB) achter zich hield. Erik Duyvelshoff eindigde als zeven de, Richard Suyten en Alexan der Velzeboer belandden op een gedeelde negende plaats. Bij de vrouwen (waar de Neder landse selectie ontbrak) ging de zege naar de Australische Carin Carpenter. Beste Nederlandse was Anja van der Poel (Roelo- farendsveen) op de derde plaats. COURCHEVEL ANP De Olympische Winterspelen zijn zaterdag in slakkegang van start gegaan. Het bestuur van het Internationaal Olympisch Comité werd voor de eerste ver gadering van zaterdag in Courchevel geconfronteerd met de 'Operatie Escargot'. Zo noemden de taxichauf feurs in het Franse Alpengebied hun derde actie voor betere ar beidsvoorwaarden. Ze deden zeer langzaamaan. Omdat het onderdeel transport door het organisatiecomité COJO met de beruchte Franse slag was gere geld, ontstonden een week voor de openingsceremonie in Al- bertville chaotische taferelen. De tien leden van IOC's Execu tive Board kwamen nog wel op tijd aan, maar iedereen die daar op wat voor manier ook bij hoorde vond talloze redenen voor ergernis en opwinding. Voor iedereen was er één troost: hoog in de bergen scheen de zon overdadig. In de eerste vergadering van de tien belangrijkste IOC-leden vond voorzitter Juan Antonio Samaranch medestanders voor zijn voorstellen, die hij vorige week deed aan de Russische president Boris Jeltsin. Vijf onaf hankelijke staten - Rusland, Wit-Rusland, Oekraïne, Kazach- stan en Oezbeskistan - zullen als 'Verenigd Team' deelnemen aan de Olympische Winterspe len. Hoeveel deelnemers daad werkelijk in de Haute Savoie aan de start verschijnen, was zaterdag nog met geen moge lijkheid te zeggen. Niet over het skilopen, biathlon, schaatsen of zelfs het ijshockey. De GOS- ploeg zal onder de Olympische vlag opereren. Hoe het met het Gemenebest van Onafhankelijke Staten bij de zomerspelen van Barcelona moet, wordt op 9 maart bespro ken. Dan komen in het IOC- hoofdkwartier te Lausanne af gevaardigden van de voormali ge Sovjetunie bijeen met Sama ranch en zijn vier vice-presi denten. Het bestuur heeft zaterdag Kroatië en Slovenië voorlopig erkend en zal woensdag de vol tallige IOC-vergadering vragen hiermee in te stemmen. Hier door kunnen een handvol spor ters uit die landen deelnemen aan de winterspelen. De ratifi catie kan dan wachten tot de IOC-vergadering voorafgaande aan de Spelen in Barcelona. Mede daardoor wordt bij de winterspelen van Albertville al vast een record gebroken: in to taal zetten 64 nationale Olympi sche Comités sporters naar de wedstrijden op sneeuw en ijs. Dat is vijf meer dan vier jaar ge leden in Calgary. Van de 2200 verwachte deelnemers zijn er, een week voor de start, pas 175 aangekomen. Het IOC-bestuur boog zich in tweede zitting over een nieuwe stemprocedure voor de aanwij zing van nieuwe organisatoren van Olympische Spelen. De IOC-leden hadden tot op heden het alleenrecht. Die exclusiviteit werd de laatste jaren vooral aangevochten door de interna tionale sportbonden. Het Exe cutive Board kwam er zaterdag niet uit. Tijdens de volgende be stuursvergadering, in mei in Se- villa, moeten de vice-voorzitters Mbaye, Gosper en directeur Carrard met een nieuw voorstel komen. Details werden niet vrij gegeven. Dat gebeurde vooralsnog ook niet bij de zogenaamde „Hod- ler-regel". Déze regel moet voorkomen dat belanghebben den, als kandidaat organisato ren, IOC-leden in luxe laten ba den. Het IOC gaat opnieuw voorschrijven welke, eenvoudi ge cadeaus, IOC-leden mogen ontvangen. Het IOC stelt al sinds 1987 restricties, al hielp het niet veel. Onlangs kwam aan het licht dat de kanditaten voor de organisatie van de Olympische Spelen in 1996 zeer vrijgevig waren. Atlanta, uitein delijk winnaar, zou bezoekende IOC-leden hebben getracteerd op ongelimiteerde krediet-kaar- COURCHEVEL ANP Het Nederlands Olympisch Co mité kan na afloop van de Olympische Winterspelen in Al bertville zo'n veertigduizend gulden tegemoet zien. Dat is de dank voor de moeite van de schaats-, shorttrack- en freesty- leski-ploegen. Op de tweede dag van de be stuursvergadering van het IOC in Courchevel werd de verdeel sleutel van de winst bekendge maakt. Elk deelnemend Olym pisch Comité ontvangt 8500 gulden. Daarnaast wordt voor elke actieve deelnemer 1350 gulden uitgekeerd. Nederland zet deze maand veertien schaatsenrijders, vijf shorttrac kers en drie freestyleskiërs in. Het gaat trouwens goed met het IOC. De Olympische koepel heeft 30 miljoen gulden op de bank staan. Van de overige winsten gaat een groot deel in het Olympisch Solidariteits fonds, waaruit sport in de derde wereld wordt ontwikkeld. Voorts wordt 24 miljoen gulden gestoken in de bouw van het Olympisch Museum te Lausan ne, opening 23 juni '93. In zijn voorberei ding op de Olympi sche Spelen in Al bertville kampt schaatser Geir Karlstad met te genslag. De Noorse stayer, medaille kandidaat op de 5000 en 10.000 me ter, heeft een griep je opgelopen. Ook de Nederlander Thomas Bos deed gisteren niet mee aan de selectie wedstrijden. Hij had lichte verho ging. Bos werd in Davos meteen apart op een kamer Kaartverkoop boven verwachting De voorverkoop van Olympische toegangskaarten heeft de ver wachtingen van het Franse organisatiecomité (COJO) ruimschoots overtroffen. Eén week voor het begin van de zestiende Winterspelen zijn 730.000 van de 800.000 beschikbare tickets aan de man gebracht. Dat maakte een woordvoerder van COJO gisteren in Albertville be kend. In het financiële draaiboek was rekening gehouden met een voorverkoop van 690.000 kaarten. Al 25 Olympische evenementen zijn uitverkocht. Voorzitter Karei Huy- gen van IJsselmeer- vogels in de Gooi en Ecmlander: Tegen de aanbieding van Quick Boys konden wij niet op. Van der Zee gaat daar een salaris verdie nen, dat gelijk staat aan dat van een trainer in de eerste divisie. FlftaJIeider Jan Vedder van IJs- selmeervogels ovey het vertrek van Van der Zee: „Voor hem persoonlijk is het een goede zaak. dat hij Vogels i r binnen laat. Verder n de club niet al te dramatisch over doen. Vijfenzeventig procent van de ach terban wilde Van der Zee weghebben. Nou. die mensen hebben nu dus niets meer te mopperen. Clemens Wester hof, technisch advi seur van Nigeria, over de derde plaats die zijn elftal in de Afrika Cup haalde in het Algemeen Dag blad: „President Babaneida besloot ons met een speciale charter op te halen. Ik houd al voorzichtig rekening met een extra pre sentje. Het feit dat ik tot 1994 kan bijtekenen, zegt genoeg." Een Nigcriaanse tv-reporter in VI: „Als hij in Lagos (de hoofdstad) aankomt, snijden ze zijn keel open. Mister Westerhof had be loofd de beker mee naar Nigeria Fanny Blankers-Koen in de Vijf uur-show van RTL4: „Natuurlijk had ik graag in deze lijd willen lopen. De nieuwe technieken, de medische begelei ding. het nieuwe schoeisel... Bo vendien was ik dan weer jong geweest." Ex-volleybalbondscoach llar- rie Brokking, terugkijkend op de periode waarin de kritiek op zijn functioneren de kop opstak, in Vrij Nederland: „Pr ontstond een sfeer van pa niek. De media pikten zijn (Ne- VoBo-voorzitter Bert Punk) me ning op. gingen schrijven dat er verdeeldheid was bij de bond. dat de spelers mentaal zwak wa maal e ren, dat ik foute beslissingen had genomen. Dat bleef maar aan houden, dus worden die gelui den - en dat is het effect van de pers - op een gegeven moment ook overgenomen door de spe lers. Zegingen denken: mis schien is het wel zo. Misschien doen we het wel verkeerd en zijn we een stelletje klojo's. Idem, over de poging en de ideeën van Arie Selinger om Brokking te behouden voor het Nederlands team: Optie een was: jij blijft hoofd coach, ik assistent en je zult van mij geen last hebben want ik zit de meeste tijd toch in Japan. Optie tweejij wordt assis tent, ik hoofdcoach: als het slecht gaat, blijf jij buiten schot. Gaat het goed dan weet iedereen dat het eigenlijk jouw werk is. Optie drie was dat hij zich te rugtrok en ik weer gewoon hoofdcoach werd. Dan zou hij tegen het bestuur zeggen dat het alle- vergissing was, dat hij zich in de tijdsbesteding had vergist." Over spelverdeler Ron Zwer- „Het feit dat hij Arie Selinger nog net zo nodig heeft als vroe ger, geeft aan dat hij nog niet de vedette is die hij zou moeten zijn." Dick Advocaat in VN: „Oranje is de top. Na het Neder lands elftal kun je overal terecht. Je komt niet via FC Twente of Roda JC in het buitenland. Wil ik carrière maken, dan moet ik bondscoach worden, want ook in de voorronden is eer te Ifelia- Judoka Irene de Kok over het steekspel tussen haar en Ma rion van Dorssen met als inzet olympische deelname, in het AD: „Door alles wat er over de affai re is gezegd en geschreven, loopt iedereen zo'n beetje op zijn te nen. Sommigen kunnen de spanning niet aan. Ik heb met Peter Ooms (trainer) de strijd voor mezelf gestreden, maar in dat gevecht zijn anderen meege trokken. Dat is nu wel duide lijk." ry M o'n drieduizend ogen W speuren de Noord wij- ^^^^A kerhoutse sporthal De Schelft door. Waar zou de En gelsman Phil Taylor uithangen, de tweevoudig wereldkampioen darts? Niemand weet het. De trekpleister van de Dutch Open Darts is zaterdagavond het laatst gesignaleerd in gezel schap van een Nederlandse journalist. Van Den Haag is hij wellicht linea recta naar Am sterdam gereisd, zonder Noord- wijkerhout even aan te doen. Toch kan Taylor, als hij tenmin ste op kroegentocht was, onmo gelijk in een drukker lokaal dan De Schelft zijn beland. Van bo venaf bezien houdt de tjokvolle sporthal het midden tussen Wall Street op een doordeweek se dag en een mierenhoop. Liefst 1100 deelnemers (man- /vrouw) krioelen er te midden van honderden toeschouwers, met een sigaretje, een biertje of een patatje mét. En als het zo uitkomt, wordt in ruimtes, die wel wat van stemhokjes weg hebben, ook nog een pijltje ge worpen. Want de Nederlandse Darts Federatie mag dan nog zo graag willen dat op het podium gereserveerd voor de belang rijkste wedstrijden serieus wordt gespeeld, de doorsnee darter heeft daaraan geen bood schap. Wat hem of haar wel interes seert is een bekende Engelse beroepsdarter, zoals Rod Har rington, nummer één op de we- relaranking. Gezien zijn voortij dige uitschakeling niet in top vorm, maar in elk geval aanwe zig in Noordwijkerhout. 'Is hij het echt?', zie je een Nederland se bewonderaar denken. Waar na Harrington op zijn Engels (beleefd en met humor) uitlegt dat hij ook maar een gewone sterveling is. Bij darts kan het, net als bij het opgooien van een munt. alle kanten op. Zelfs een beginner kan in het knock out- systeem de wereldkampioen uitschakelen. Als de Engelsen het niet maken, staan er voor de 140 dart-bor den altijd nog genoeg Nederlan ders, Belgen, Duitsers. Denen, Zweden, Russen en een Austra liër om er een internationale happening van te maken. Vo gels van diverse pluimage, van klein tot groot en dun tot dik. De imposante Wayne Weening blijkt ondanks zijn Australische nationaliteit Nederlands te spreken („Mijn ouders komen uit Nederland"). Voor de acht ste finale tegen PauFHogen- doorn uit Roelofarendsveen zet hij zijn biertje even aan de kant hij zijn laatste pijltje heeft Peter van Tilborg behoort dan al tot de toeschouwers. De voor malige nummer twee van de wereld bij de junioren vindt het al heel wat dat hij oud-kam pioen Ellis Elzevijf heeft uitge schakeld. De negentienjarige Leidenaar traint domweg niet genoeg om zijn armspieren constant onder controle te hou den. Zo overkomt het Van Til borg meermalen dat een pijltje, gemikt op twintig punten, er vlak naast slechts één punt op levert. „Ik dart, mede door mijn studie planologie in Utrecht, nog maar één keer per week. Te weinig om me met de wereld toppers te meten. Daarom ben ik dik tevreden met de resulta ten die ik hier boek. Met Henk Snellenburg behaalde ik de laatste zestien bij de koppels. Toch goed voor vijftig gulden, die we samen mogen delen." Van T ilborg vindt het prijzen geld (ongeveer tienduizend gul den) te laag voor wat het groot ste en belangrijkste toernooi op de dartkalender wordt ge noemd. Jan Heijmans, secreta ris van de Nederlandse Darts Federatie, geeft dat schoorvoe tend toe, als blijkt dat louter goodwill onvoldoende is om de gelouterde Engelse profs naar Nederland te lokken. „Sancties tegen wegblijvers hebben wij niet", aldus Heijmans. „Maar ondanks het ontbreken van Taylor ben ik toch tevreden over dit evenement. Je moet weten dat wij de accommodatie in Noordwijkerhout pas in een laat stadium konden betrekken. Het faillissement van de Flevo- hof, waar wij voorheen de Dutch Open organiseerden, be tekende een streep door onze rekening. Maar dit alternatief pakt gelukkig goed uit. Wat mij betreft komen wij hier nog eens terug." duard Geyer, de I j laatste bondscoach M A van de nationale voetbalploeg in de voormalige DDR. heeft bijna twintig jaar voor de communistische gehei me politie Stasi gewerkt. Zijn codenaam als verklikker was 'Jahn'. Geyer was te chanteren, omdat hij zich in 1971 als speler van Dynamo in het nachtleven van Amsterdam stortte en naar wes terse muziek luisterde. Dat ge drag was zondig, volgens de toenmalige machthebbers in Oost-Duitsland. „Achteraf schaam ik me", zei Geyer, die verwacht dat spoedig meer spe lers over hun Stasi-verleden zul len vertellen. De nieuwste onthullingen over sportmensen uit de vroegere DDR die hand- en spandiensten voor de veiligheidsdienst ver richtten, staan in de laatste uit gave van 'Der Spiegel'. Het aan tal ontmaskerde verklikkers ver spreidt zich als een olievlek over de sportwereld. Spelers van Dy namo Dresden, onder wie Tor sten Gütschow, waren vorige week de eersten die bekenden. Gezelligheid troef bij het Open NK-darts in de Noordwijkerhoutse Schelft. Een biertje, sigaretje en patatje mét. En turen naar het bord, natuurlijk. One-hundred-and-eighty. foto henk bouwman Volgens het weekblad probeert de clubleiding hem in Spanje onder te brengen. Geyer. mo menteel in dienst van de Hon gaarse club Siofok, was jaren lang speler en later trainer van Dynamo Dresden. Geyer verklaarde, net als Güt schow eerder, dat hij niemand kwaad heeft gedaan met zijn geheim agentje spelen. Hij ont ving geen geld. Over zijn motie ven vertelde hij: „Ik had mezelf in een moeilijke positie ge bracht." Na een Europa Cup wedstrijd tegen Ajax in septem ber 1971 trok hij met drie ploeg genoten door nachtelijk Am sterdam. In het huis van een Ajacied luisterden de Oostduit sers naar westerse muziek. „Onmiddellijk daarna dreigde men mij uit de club te zetten en van school te sturen. Omdat ik met voetballen mijn geld wilde verdienen, moest ik wel voor de Stasi werken. Het was een noodzakelijk kwaad. Ik wilde geen martelaar zijn." In het weekeinde bleek dat ook voetballers van Hansa Rostock en Dynamo Berlin een los dienstverband met de Stasi hadden. Stefan Persigehl, Ger- not Alms en Florian Weichert van Hansa gaven hun rol als in formant toe. Aanvaller Weichert vertelde voor de radio dat hij de dienst op de hoogte hield van het doen en laten van collega Axel Kruse, die tegenwoordig voor Eintracht Frankfurt voetbalt. Ondanks die extra aandacht wist Kruse in 1989 achter te blijven in Dene marken en uit te wijken naar de toenmalige Bondsrepubliek. In een officiële verklaring liet Hansa Rostock weten: „Na een openhartige discussie hebben spelers, begeleiding en trainer besloten dat de betrokken voet ballers bij de club blijven." Wei chert tekende na de bijeen komst maar meteen een nieuw, driejarig contract. De onthullin gen werden binnen Hansa Ros tock met gemengde gevoelens ontvangen. Sommigen ver wachten moeilijke tijden voor het drietal. Trainer Uwe Rein- ders: „Deze ellende zal nadelig voor ons uitwerken." Hans-Jürgen Riediger was de eerste speler van Dynamo Ber lin die betrokkenheid met de Stasi toegeeft. De41-voudige international hield zelfs de be wegingen van zijn ouders in de gaten als ze familie in het bui tenland bezochten. eter Naam: Stephan Roodakkers Leeftijd: 22 Beroep: Slager Club: UDWS 1 J kend onder de naam Steef, was de lan ge spits gisteren weer van grote waarde voor de fusieclub UDWS. Maar liefst vier maal was hij trefzeker in de wedstrijd tegen het zwakke VTL. Hij scoorde al deze doelpunten met de voet en dat is opvallend omdat hij in Leiden en omstreken vooral ge vreesd wordt vanwege zijn kop- kracht. Het was bekend dat je je doel- puntje graag wil meepikken, maar kun je andere spelers ook niet eens laten scoren? „Nou, gisteren hebben we er acht ingetrapt dus ik heb maar de helft van de produktie voor mijn rekening genomen. Het is ook niet zo dat ik voor eigen succes scoor, als ploeg willen we gewoop kampioen worden en dus moet iemand doelpun ten maken." Hoeveel doelpunten ga je dit seizoen nog maken? „Ik heb aan het begin van het seizoen aan het Leidsch Dag blad beloofd dat ik probeer 20 keer te scoren. Ik zit nu op 15 dus het gaat de goede kant op." UVS schijnt belangstelling voor jouw te hebben, klopt dat? „Dat is geheel nieuw voor mij, ik weet nog van niets. Maar het is waar dat ik best wel wat ho gerop zou willen spelen en dan is UVS natuurlijk een goed al ternatief. Maar ik heb het verder prima naar mijn zin bij UDWS." Komt je manier van voetballen overeen met je beroep? „Nee hoor, ik ben absoluut geen slager op het veld."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22