Sport Leiden zet opmars voort Fides Pacta werkt zich onverwacht in de nesten Olympia koploper na zege op HVS Wissels pakken goed uit voor De Danaïden Maandag 3 februari 1992 100 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM a BROUWER DE KONING Vormgeving: RON VAN HAASTREGT a BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER N WANROOY ROB V 21 NIEUWSLIJN Eerste team KNS komt niet opdagen OEGSTGEEST KNS is zaterdagavond niet afgereisd naar Vlaardingen voor de wedstrijd tegen Oranje Nassau. De Oegst- geester korfbalvereniging kon geen representatief achttal op de been brengen. Wanneer het korfbalverbond geen clementie schenkt, zal het niet opkomen de in degradatienood verkerende derdeklasser waarschijnlijk de das omdoen. „Ziekte, schorsingen en wintersport", somde voorzitter Ger Lagas de redenen op, waarom er geen ploeg kon worden weggestuurd. .'.Bovendien moest zowel het eerste als het tweede team op zaterdag een uit wedstrijd spelen en dat was voor ons als zondagclub een te grote belasting. Het volgende team speelt in de vierde klasse van de afdeling en de junioren in de tweede klasse. Invallers van repre sentatief niveau waren niet voorhanden. We zagen dit probleem al drie of vier weken geleden aankomen en hebben toen contact opgenomen met het bondsbureau in Bunnik. Het KNKV wikt en beslist. We hebben er toen voor gekozen om het tweede team compleet te laten spelen en Oranje Nassau bericht dat we niet zouden komen. De twee punten in mindering en de geldboete Turners Excelsior presteren sterk LEIDEN De turners van Excelsior hebben bij voorwedstrijden voor het NK goed gepresteerd. In de sporthal Overbos in Den Haag won Dick Meyer zaterdag het klassement in de klasse IC met 4420 punten. Marcel Didden eindigde als tweede met 4410 punten. Op 28 maart worden in Ridderkerk opnieuw voorwed strijden gehouden, waarna de puntentotalen opgeteld worden. De eerste zes turners komen in aanmerking voor het NK. HANDBALMEDEWERKER De vrouwen van Olympia '72 hebben de regionale derby te gen HVS met 19-13 gewonnen. Zij pakten daarmee de eerste plaats van de ranglijst in de tweede divisie. Olympia domineerde en won verdiend. HVS was eigenlijk al in de eerste helft geklopt. De voorsprong die Olympia met de rust had veroverd, werd na de pauze zelfs nog vergroot. Voor Olympia scoorden Van der Werf en Angelique Schonk (6x), Dia na van Rooden (5x), Jessica Jon ker en Henny Winsen. Voor HVS scoorden Eugenie van Gijlswijk en Hanneke Martens (4x), Gerda van der Bosch en Karin van Marwijk (2x) en Ankie van Wissen. In de derde divisie wonnen de reserves van Bollenstreek in Poeldijk met 18-15 van Ver- burch. Voor Bollenstreek scoor den Anja van der Ploeg (9x), Esther van der Ploeg (5x), Sabi ne Visbeen (2x) en Margot Voet en Linda Rotteveel. Bij de mannen leek Saturnus in de tweede divisie een moeilij ke klus te moeten klaren tegen degradatiekandidaat Internos uit Etten-Leur. De Brabanders schotelden Saturnus een open dekking voor die Saturnus aan vankelijk voor problemen stel de. Na tien minuten had Satur nus zich op de verdedigende tactiek van Internos ingesteld en na 6-3 op een breakout van André van Es was de wedstrijd bekeken. Via een ruststand van 13-10 werd het een afgetekende 24-17 overwinning voor Satur nus. Voor Saturnus scoorden Van Es en Winfried van Bohee- men (7x), Jan Tielemans (5x), Dan Olson (3x), Dirk Klok en Hans Blansjaar. Lisse legt zich neer bij uitschakeling LEIDEN GERRIT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER i Lisse liggen uit de beker. Nadat ze zaterdag de eerste wedstrijd in de elite B- poule tegen Orca's ruim hadden gewonnen (65-50), verloren ze voor de tweede keer binnen een week van Akrides. Op de met één punt verloren wedstrijd van vorige week maandag in IJmui- den volgde een thuisnederlaag van 53-44. Het seizoen duurt lang voor Lisse. Vorig seizoen werden in totaal 24 wedstrijden gespeeld en na dit weekeinde staat de ploeg al op 23. Tegen Orca's was nog niets te merken van vermoeidheid en speelde Lisse zelfs de beste helft van het sei zoen. Slechts zestien punten kon de ploeg uit Urk in de eer ste helft maken tegen de 42 van Lisse, dat met grote precisie de ballen richting basket gooide. Het schotpercentage van 56% zegt genoeg over de vorm die Lisse etaleerde. Na de rust speelde de thuisploeg een alles- of-niets-spelletje. Scores Lisse: Van der Heuvel 16, Van Ruiten 14 Omdat Lisse de eerste beker wedstrijd met 58-57 van'Akrides had verloren, was gisteren een winstpartij met twee punten ge noeg voor plaatsing voor de hal ve finale. Coach Peter Lapidaire besloot echter met zijn tweede keus te spelen om zijn beste speelsters rust te gunnen. Van daar dat tweede-teamspeelsters Annemiek van der Veen, Cindy de Graauw en bankspeelsters Marleen en Ellen Droogh sa men met Pauline Mensen drie kwart van de wedstrijd mochten opdraven. Zonder de gebles seerde Lida Hoogervorst en de in vorm zijnde Mary van Ruiten stond de ploeg voor een zware opgave. In de eerste helft leed het spel er echter niet onder. Lisse nam snel een voorsprong en bij rust leek alles nog goed te gaan: 28-23. In de tweede helft bleek dat de tweede keus toch de routine miste om de wed strijd tot een goed einde te brengen. Akrides kwam op voorsprong (34-39) en bleef lei den. Lisse was echter niet rou wig om de uitschakeling, te meer omdat woensdag alweer de volgende wedstrijd op het programma staat, uitgerekend tegen Akrides. Scores Lisse: Marleen Droogh 8, Ellen Droogh 7, Marjo Feyma Titel Van der Stoep Gewichthefster Yvonne van der Stoep uit Voorschoten is giste ren in het Limburgse Bocholtz Nederlands kampioen gewor den in de klasse tot 67,5 kg. Van der Stoep haalde bij het trekken 60 kg bij het stoten kwam ze tot 77,5 kg (totaal 137,5 kg). De 17-jarige Willem van de Berg werd in de klasse tot 90 kg der de met een nieuw nationaal- jeugdrecord. Ook Arjen De La Rie vestigde een nieuw jeugdre- cord in de klasse tot 100 kg. De La Rie werd met dit record een gedeeld eerste. De profs in de NBA werken naar de All-Star Game toe die volgende week in Orlando plaatsvindt Charles Barkley van Philadelphia kreeg van de fans de meeste voorkeurstemmen voor het team van oost meer nog dan Larry Bird van Boston. Hier vecht Barkley tijdens een competitieduel van afgelopen zaterdag een re boundduel uit met Sherman Douglas, ploeggenoot van Bird bij de Boston Celtics. Barkley, één van de beste rebounders onder de Amerikaanse profbasketballers, won dat luchtgevecht. De kaalhoofdige power-forward zal trouwens ook acte de présence geven op de Olympische Spelen. foto ap Saturnus liet geen spaan heel van degradatiekandidaat Internos. foto loek zuyderduin Luba Leiden kende een uitstekend weekeinde in Maast richt. De ploeg was zaterdag al afgereisd naar het verre zuiden in de wetenschap dat bij winst op Kimbria de tweede plaats in de competitie kan worden behaald. Dat gebeurde. Na de knappe winst op Celeritas '65 werd Kimbria, waarvan thuis nog werd verloren, de eigen zaal uitgelopen: 72-93. LEIDEN GERRIT-JAN V BASKETBALMEDEWERKER Met in de hoofdrol Richard Ze venhoven, die 31 punten tegen 60% scoorde en maar liefst 17 rebounds pakte, speelde Leiden sterk. Omdat zijn tegenstander Roger de la Haye al vrij snel een foutenlast had, kreeg Zevenho ven vrij spel. Leiden was wat at tenter op het snelle spel waar van Kimbria het moet hebben en waardoor Leiden thuis ver loor. Bij rust was er al een gaatje geslagen (36-43) en Leiden bouwde dat langzaam uit. Kim bria gooide er bij 63-76 in de 35ste minuut nog een press over het hele veld tegenaan, maar Leiden bleef de ruimte be houden en kreeg daardoor ge makkelijke scores. Scores Leiden: Zevenhoven 31, De Ruijter 14, Hofstede 13. Lisse kreeg Arriba op bezoek en boekte een simpele zege: 75- 55. Met een flitsende start kwam Lisse via 10-2 en 19-9 tot een ruime voorsprong bij rust: 42-25. Het schrikbeeld van voorgaande wedstrijden, waarin door een slechte tweede helft toch nog werd verloren, ging dit keer niet op. Lisse bleef goed spelen en vooral goed verdedi gen. Pas in de laatste tien minu ten ging de ploeg wat romme len, maar kwam niet meer in gevaar. Scores Lisse: van Zambeek 14, Koek 12, Goudswaard 11. Blitz kreeg in Delft maar wei nig tegenstand van Punch: 37- 72. Voor coach Sid Bruinsma was dit de laagste score die hij ooit tegen kreeg. Zijn ploeg ver dedigde heel sterk. Daarbij kreeg Blitz de kans om veel breaks te lopen. Bij rust hadden de Voorschotenaren al evenveel punten gemaakt als ze in totaal tegen kregen: 21-37. Scores Blitz: Heidebrecht 19, Brussche 14. Voor Grasshoppers was er eindelijk weer eens winst weg gelegd. Thuis tegen Deca Eagles ging de zege na een spannende wedstrijd naar Katwijk: 83-77. Na een volkomen gelijk op gaande eerste helft (41-39) kreeg Grasshoppers er de eerste drie minuten na rust geen bal in. De opgelopen achterstand (41-49) werd echter al vrij snel weer ingelopen. Tot 70-71 in de 36ste minuut bleven de ploegen in eikaars spoor, waarna de thuisploeg afstand nam en de belangrijke twee punten bin nensleepte. Scores Grasshoppers: Kees Messemaker 23, Van der Mev 22, Vos 12. Vrouwen Olivetti/ Grasshoppers kende een slechte start uit tegen Gro ningen, maar kwam met goed spel toch aan de winst: 61-79. Een 12-4 achterstand werd om gebogen tot een 14-21 voor sprong, maar Groningen krab belde terug tot 30-31 bij de rust. Na de basketwisseling startten de Katwijksen weer stroef, maar daarna ging het lopen. Gronin gen, waarvan thuis pas in de laatste seconde werd gewon nen, werd met een sterke press teruggedrongen en omdat Grasshoppers goed bleef aan vallen werd de voorsprong steeds groter. In de slotfase kwamen de bezoekers niet meer in de problemen en de vijfde plaats lijkt nu definitief voor Grasshoppers. Scores Grasshoppers: Kuyt 21, Kraaijenoord 14, Allers 12. MSV ging met knikkende knieën naar Utrecht om het op te nemen tegen 'angstgegener OSG. Al tweemaal had de Noordwijkse ploeg verloren in deze competitie. Ook dit keer had MSV moeite met de lengte van de opponent. Vandaar dat de Noordwijkse vrouwen het van buitenaf gingen proberen en met succes. De in de eerste helft opgelopen achterstand werd langzaamaan goed ge maakt, totdat bij 61-61 moest worden verlengd. MSV bleek in de extra tijd de langste adem te hebben en zegevierde dan ook 70-63. LEIDEN BRAM VAN GENT KORFBALMEDEWERKER De Danaïden heeft de laatste strohalm gegrepen. De Leidse overgangsidasser won zaterdag met 13-11 van mede-degrada tiekandidaat Snel en verkreeg zo aansluiting met de staart van de middenmoot. Nog slechts één punt bedraagt de achter stand op PSV, de ploeg net bo ven de rode streep en tegen stander van De Danaïden op de laatste competitiedag. „Deze wedstrijd werd langs de kant beslist", zei de triomfe rende coach Janko Breedveld, „en niet in het veld. Dat schept voor mij persoonlijk een enor me voldoening. Nu PSV nog en Futura, daarvan hebben we de eerste keer ook maar net verlo ren, en het lukt verder wel." Breedvelds zelfgenoegzaamheid was niet geheel onterecht. Zijn twee wissels bleken achteraf be slissend te zijn geweest voor het wedstrijdverloop. Hennie van der Top bleek onder de korven beduidend sterker dan Barbro Heyman en pakte bovendien nog twee goaltjes mee. terwijl Frans Brandt (voor Marcel Key- zer) in de laatste tien minuten een vastgeraakt tweede aanvals- vak op sleeptouw nam. De wedstrijd kreeg door beide wissels na de hervatting een heel ander karakter. Voor rust had De Danaïden maar weinig rebounds en nog minder schot kracht. Eric Kromhout lag her haaldelijk met zichzelf in de knoop, terwijl het andere aan- valskwartet uiterst statisch ope reerde. Het met veel meer varia tie en tempo spelende Snel pro fiteerde dankbaar van de malai se aan Leidse zijde en nam na 3-3 een 6-3 voorsprong. Goals van Heymans en Ingrid Slinger land, luttele seconden voor rust, voorkwamen een vroegtijdig debacle. „Het schot is onze grote kracht en juist daar ontbrak het aan", verklaarde Breedveld de povere prestaties voor rust. „Als het schot zuiver is, hoef je het niet op lengte te laten aanko men. Barbro speelde niet slecht, maar miste de lengte. Je ziet dat het werkt: het vertrouwen komt met de rebound. Je kunt meer tot schot komen en dan scoor je hoe dan ook meer goals." Met Van der Top onder de korf bleek het eerste aanvalsvak inderdaad aanmerkelijk gevaar lijker. Gestimuleerd door een dreigende wissel, Frans Brandt was zich al aan het warmlopen, werkten Paul Hüsken en Moni que Slingerland de achterstand weg. Na 8-8 zorgden Van der Top en Kromhout voor een eerste voorsprong en na 10-10 vond dit duo opnieuw de korf: 12-10 Invaller Brandt voorkwam daar na dat ook deze voorsprong ver loren ging (13-11), waarna Kromhout kort voor tijd met zijn derde goal alsnog zijn repu tatie als topschutter bevestigde 14-11. LEIDEN KLAAS BOSMAN KORFBALMEDEWERKER In de overgangsklasse A verloor TOP van Sparta(N): 14-15. Per- nix speelde gelijk tegen Vrien denschaar: 11-11, dezelfde cij fers als Fiks behaalde tegen ZKC'31. De Algemene verloor met 13-20 van MOS. Fides Pac ta verloor van De Regenboog: 18-15. Tegen Sparta toonde TOP zich ongeïnteresseerd. De com binaties in met name de eerste aanval kwamen matig uit de verf en ook de schutters lieten het afweten. De afwezigheid van Aad Wiegerink (vakantie: vervanger Albert Verbaan) woog zwaar. Na 4-4 (Tim van der Horst) liep Sparta uit naar 4-8. Kort voor de pauze kwam TOP terug tot 9-10 door treffers van Stella Tiggelman en Gerco Lan- gelaan. Dezelfde Langelaan bracht zijn team terug van 9-13 tot 11- 13 en toen kort daarop de inge vallen Egbert Dijkstra 12-13 liet oplichten, leken de Sassenhei- mers wakker. Hoewel de Nijker- kers een leeggespeelde indruk maakte, verzuimde TOP het karwei af te maken. Na de 12-15 bepaalden Tim van der Horst (3x) en Frank Nijenhuis (2x) de eindstand op 14-15. Voor Pernix kan het nog alle kanten uit. Hoewel de 11-11 te gen Vriendenschaar Pemix nog niet boven de degradatiestreep plaatst, kan het theoretisch nog kampioen worden. Vooralsnog ligt het accent op het behoud in deze klasse. Dan moet Pernix zorgvuldiger met de kansen omspringen dan tegen Vrien denschaar. De Siemer-equipe was wellicht sterker, maar van meet af aan keek Pernix tegen een achterstand aan, omdat het opgelegde kansen om zeep hielp. Robin Amoldus en de sterke Erika Velders brachten het verschil terug tot 5-4. Beide spelers zorgden snel na rust voor 6-6. Lian Tieleman en Car- la Kuipers zetten Pernix op 8-9, waarop de opponenten drie te gentreffers maakten. Pinch-hit- ter Janneke van Driel-Mulder forceerde twee strafworpen die beide door André de Winter werden benut en tevens de eindstand betekenden. De drie-puntsmarge tussen koploper ZKC31 en Fiks blijft onveranderd. Na een kwartier prijkte in dit treffen 1-4 (3x Theo Vreeken) op het score bord. Daar verzuimde het team van Daan Vreeken door te zet ten en moest het toestaan dat ZKC (volgend seizoen onder lei ding van I-eidenaar Kees van Vliet) op slag van rust op 5-5 kwam. Marieke Jansen scoorde 5-6 en ondanks legio Oegstgees- ter kansen stokte de score. De titelpretendent vergrootte de marge tot 10-6, waarop een sterk slotkwartier voor Fiks volgde. Jaap Rietdijk, Tanja Huizing en Matthijs de Visser zorgden voor 10-10. In de eind fase bepaalde Vreeken de eind stand op 11-11. Na de 13-20 nederlaag van De Algemene tegen KIOS voelen de Leidenaars de hete adem van de degradatiekandidaten. Met Per ry Venema en Edith Weyman in de ploeg voor Arnoud Lambooy en Diane Hoppenbrouwer werd de eerste thuisnederlaag gele den. In de eerste helft deden beide ploegen niet voor elkaar onder. Doelpunten van de goed spelende Ramond Terwiel, Alf red Lambooy en Marcel van Duyvenbode zorgden voor een 7-8 ruststand. Het kwartier na rust was doorslaggevend, lori Sjardijn verving de geblesseerde Bep de Mooy bij 8-13. KIOS til de de stand naar 8-16, waarna De Algemene zich nauwelijks meer verweerde en zich vooral met andere zaken dan korfbal bezighield. Perry Venema scoorde in de slotfase drie keer: 13-20. Fides Pacta moet rekening houden met degradatie na de onverwachte 18-15 nederlaag tegen De Regenboog. De spelers van Fides verzuimden om el kaar in goede posities te bren gen, waardoof zij geen afstand konden nemen van de rode lan tarendrager. Lange tijd hadden de Leidenaars de leiding (2-5 Frank Peter de Haas: 4-7 Ilonka van der Steen en 7-10 René van der Vooren). maar gaandeweg het tweede bedrijf kroop De Re genboog naderbij. Na 14-14 kwam de ommekeer. 17-14. Sander de Haas scoorde nog wel 17-15, maar dat was het laatse wapenfeit voor Fides Pac ta. Zuiderkwartier werd de das omgedaan door een 'thuisflui- ter' in het duel tegen Atlantis. Bij 2-5 stokte de Leidse produk- tie en kon Atlantis langszij ko men. Aldo Spadon scoorde di rect na rust de aansluitende 8-7, waarna het gelijk opging. Met als verschil, dat Atlantis steeds vanaf de strafworpstip mocht aanleggen en de Piket-ploeg het op eigen kracht moest doen. Zuiderkwartier raakte niet van de kook. Erik van Lunteren (voor de disciplinair geschorste Ronald van Leeuwen) kwam tot vijf scores en Sandra Verhorik zorgde voor de laatste treffer die Zuiderkwartier een verdiend punt bracht: 13-13. De vrouwen van ranglijstaan voerder Maassluis bepaalden het verschil in de score tegen Crescendo. De statische Leidse aanvallen speelden de tegen stander in de kaart. Tot 8-8 was het initiatief aan het Kok-collec tief. Vier schoten van de Maas sluisse vrouwen brachten de beslissing. Zes treffers van Henk Alberts konden daar geen ver andering in brengen, waardoor na deze 12-14 nederlaag niet langer naar de titel gelonkt kan worden. Ondanks het gedegen veld spel van Velocitas tegen Weide vogels was het opnieuw lastig om de kansen te verzilveren Dat bood de Bleiswijkse tegen stander lange tijd perspectief. Pas in de slotfase kwamen het kwaliteitsverschil en de zuiver heid bovendrijven en behaal den de Leiderdorpers mede door vier doelpunten van junior Paul Meerburg een belangrijke 12-15 zege.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21