Sport De Zijl/LGB moet oog even doorbijten Vorm zwemmers lijkt in aantocht Hekkesluiters leggen NOVO en Gemini geen strobreed in de weg Maandag 3 februari 1992 1-161400 MARTIN HERMAN JOUSTRA AD V Eindredactie: TIM BROUWER DE KONING Vormgeving: RON VAN HAASTREGT A (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN 20 /oor De Zijl/LGB krijgt de waterpolocompetitie een ver- engstuk. Hoewel de Leidse hoofdklasser een eenvoudige 7-11 zege behaalde op ZPB Barendrecht bedraagt de hterstand op naaste concurrenten Nereus en De Rob- )en nog steeds vier punten. Met nog drie wedstrijden te *aan moet de Leidse hoofdklasser de komende weken vonderen verrichten om plaatsing bij de onderste zes te indopen. spel(7-5), maar op het móment dat De Zijl een tempo hoger ging spelen was het snel gedaan met het nog steeds in degrada tienood verkerende ZPB. De laatste negen minuten kon De Zijl zich zelfs uitleven in de fraaiste combinaties met als ab soluut hoogtepunt het 'back hand' schot van Mark van Bel- kum, die daarmee de ver voor zijn doel liggende ZPB doelman verschalkte. EIDEN WIM SIERA VATERPOLOMEDEWERKER )e beste zes ploegen van Ne- lerland hebben met het oog op 1c voorbereiding van het natio nal team op de Olympische >pelen geen competitie zorgen neer. terwijl de onderste zes mg een nacompetitie in het 'erschiet hebben. Het is voor )e Zijl geen eenvoudige opgave >m de komende maanden geïn- pireerd te spelen in een com- irtitie die er voor de Leidse doeg niet meer toe doet. Zater- lag voldeden de jongens van tob Schouten aan hun sportie- e plicht door het ambitieuze earn van Wemer Schönberger e slachtofferen. De Zijl koester- Ie dan ook revanche-gevoelens, •indat het eerste treffen tegen Ie Barendrechters nog in een 3-13 gelijkspel eindigde. De eerste twee periodes lever- Ie ZPB nog wel geducht tegen- Bloem sleept Leython uit het dal DERDORP AN BROUWER DE KONING las Bloem lijkt Leythons redder n nood. Zaterdag had de recent an een knieblessure herstelde eidenaar in elk geval vleugels, vaanpee hijzelf tot grote hoog- e steeg en en passant zijn eamgenoten omhoog trok. •liedrecht Sport, de nummer wee van de ranglijst, wist niet val het overkwam. De ingecal- uleerde simpele overwinning •leek een droom die op in Op )reef uiteen spatte. Leython, nel Bloem voorop, deelde een eiharde dreun uit aan de titel- n etendent: 3-0. Leython had de punten hard lodig in de degradatiestrijd. Na aterdag hebben de Leiderdor pers elf punten uit veertien vedstrijden vergaard, waardoor e vooralsnog een plaats onder Ie rode streep innemen. Maar olgens Bloem, zaterdag de nan van de wedstrijd, blijft dat liet lang meer zo. „Dit resultaat s een enorme mentale opsteker f»or ons. De laatste weken •peelden we niet slecht maar ieten we de punten liggen, nu >akken we de nummer twee. Ik erwacht dat we nog aardig wat potjes winnen, en op een mooie plek in de eindrangschikking te- echt komen." Coach John iroen was voorzichtiger en wel- icht ook realistischer dan de an geluk stralende Bloem. „Ik ijk wel uit om nu al te gaan jui- hen. Zes weken geleden won- uti we tegen Peelpush, daarna akten we weer weg. Ik wacht Ie komende wedstrijden daar- >m met belangstelling af." Eersteklasser LZ 1886 lijkt de negatieve prestatiecurve van de laatste weken te hebben door broken. In Waddinxveen be haalde LZ tegen het ook op pro motie azende De Gouwe een 8- 6 overwinning. Dat was nodig, omdat een nederlaag de titel- pretenties van de Leidse ploeg wel eens had kunnen doorkrui sen. Zo ver kwam het echter niet. LZ had geleerd van twee achtereenvolgende nederlagen en schoot heel wat fanatieker uit de startblokken dan de laatste weken gebruikelijk. De eerste periode leverde nog niets op" (0-0), maar in de tweede pe riode was het gat al snel gesla gen (1-4). De Gouwe, met een overigens teleurstellende Arco Verboom in de gelederen, hield in het tweede bedrijf wel gelijke tred met de Leidenaars. De tref fer die Renee van der Zeeuw vlak voor het verstrijken van de derde periode liet aantekenen was echter de basis voor de toch wel onverwachte overwinning. Doelpuntenmakers LZ: Van der Zeeuw (3x). Jan de Graaf, Mirco Zuidweg, Jan Langerhorst en Frans van der Brink. Vlvax lijkt duidelijk zijn plaats te hebben gevonden. Rekende men in het Oegstgeestse kamp in eerste instantie op een moei zaam gevecht om behoud in de eerste klasse, de praktijk leert dat Vivax veel meer kan dan louter meestrijden in de onder ste regionen. Zaterdag werd in Dordrecht het dit jaar zwak ac terende Merwede met 14-15 verslagen. De overwinning kwam niet zonder slag of stoot tot stand. Bij de stand 14-14 stuurde coach Frits Welling diep in de laatste minuut de moegestreden Hans Trijsburg te Coach Wemer Schönberger van ZPB roept één van zijn spelers uit het water. die meteen een man- forceerde. Arjan Laurense scoorde daaruit twee seconden voor tijd de winnende treffer. Doelpuntenmakers Vi vax: Laurense (6x), Serge Dietz (3x), Edo den Boef (3x), Hans Trijsburg (2x) en Jack Frauenfel- der. Tweedeklasser Katwijk ver sloeg in een regelmatig en wei nig opzienbarend treffen Rapi- do uit Haarlem met 6-10. Kat wijk heeft door de nederlaag van concurrent Dolfijn de kop positie weer ingenomem. Doel puntenmakers Katwijk: Martin jonker (4x), Alex Sieval (3x), Mark Sieval, Cees van Duyn en Kjelt Boonstoppel. WZK kon het niet bolwerken tegen ZWV Zaandam. Dat was niet verwonderlijk omdat bij WZK wel drie basiskrachten ontbraken. Het 6-4 verlies was dan ook terecht. Derdeklasser Sassenheim leed een verrassende nederlaag tegen streekgenoot Alkemade. Met 7-6 gingen de mannen van Henk Trap ten onder. De vrouwen van De Zijl leden een onnodige 7-8 nederlaag te gen De Ham uit Wormerveer. Twee minuten voor tijd stonden de Leidse vrouwen nog met 7-5 voor, maar drie numerieke meerderheden deden de twee punten toch bij de thuisploeg FOTO LOEK ZUYDERDUIN belanden. Voor De Zijl scoorden Ingrid van Veen en Laura West- dijk (ieder 3x) en Margaret Duk. De vrouwen van LZ wonnen eenvoudig met 10-4 van De Robben. De Hilversumse vrou wen boden in een eenzijdig treffen geen tegenstand. Yvonne Flippo was goed op dreef en scoorde vijf keer, Jeanette Gin jaar twee keer, Karin Stastra, El len Hoogeboom en Monigue van Leeuwen ieder eenmaal. Bert-Jan Janzen heeft geen medelijden met het blok van Sliedrecht Sport, dat bestaat uit Tim Oskam en Jan Monteban. FOTO HENK BOUWMAN Groen hield zich zaterdag op merkelijk rustig op de bank. De licht ontvlambare trainer/coach van Leython bleef zelfs rustig toen zijn formatie een 9-6 voor sprong uit handen gaf, en de set dreigde te verliezen. Bij 11-13 bracht spelverdeler Rik Uiter- wijk de ballen op maat bij Bloem en Robert Maassen, die Halverwege de tweede set be leefde de thuisclub zijn slecht ste periode. De ploeg moest keer op keer het antwoord schuldig blijven op de goed ge mikte prikballetjes van Slied recht. Leython bleek echter te beschikken over voldoende zelf vertrouwen. De 8-12 achter stand deerde de spelers nauwe lijks, en met dank aan Paul de Winter, Robert Maassen, Bert- Jan Janzen en Bas Bloem prijkte binnen een uur een 2-0 voor sprong (tweede set 17-15) op het scorebord. In de derde set had Groen een belangrijk aandeel. Hij liet bij een 1 -5 achterstand Hans Broe- re het spel verdelen en gaf de als spelverdeler even uitgeblus te Rik Uiterwijk een taak als aanvaller. Sliedrecht doorzag de vernuf tige zet van Groen niet en liep andermaal tegen minimaal set- verlies (15-13) op. NIEUWKOOP NORA BAKKER ZWEMMEDEWERKER Twee weken voor de Neder landse Kampioenschappen zwemmen lieten enkele Leidse zwemmers zien dat de juiste vorm duidelijk in aantocht is. In de A-klasse wedstrijd in zwembad De Wel van Nieuw koop werd de 50, 100 en 200 meter vrije slag door de vrou- nen startten voor dezelfde af standen op de schoolslag. Natasja Sierag en Fleur Bak ker (LZ) konden met tevreden gezichten terugkijken op hun optreden. Ieder liet twee per soonlijke records aantekenen en wist het klassement over drie afstanden op haar naam te zetten. Sierag tikte op de 100 meter afstand als eerste aan in 1.04,0 en deed dat ook op de dubbele afstand in een nieuwe beste tijd van 2.16,3. Op de 50 meter moest zij twee opponenten voor laten, maar haar tijd was toch sneller dan voorheen 0.30,4. Op de derde plaats eindigde Linda Weyer- mans (LZ). Haar tijden waren 0.30,1, 1.06,3 op de 100 meter en 2.24,1 over de 200 meter. Fleur Bakker krijgt steeds meer zicht op de Europeese Jeugdkampioenschappen. Op de vrije slagnummers liggen haar kansen en die gaan weke lijks beter. Zo liet zij nu in zwembad De Wel een prima winnende tijd aantekenen op de 100 meter, 0.59,5. Ook de 200 meter en de 50 meter wa ren overwinningen voor haar, 2.10,0 en 0,27,5. Bianca Hoeks eindigde op de tweede plaats, 0.29,3 over 50 meter, 100 me ter in 1.03,0 en de 200 meter legde zij af in 2.16,3. Haar zus Ingeborg Hoeks liet een goede indruk achter bij de twaalfjarige zwemmers. Met tijden van 0.32,0 en 1.10,2 op respectievelijk de 50 en 100 meter eindigde zij eveneens op de tweede plaats. Noeki Klein en Danielle van Schooten, beiden van LZ vie len in de prijzen in hun leef tijdscategorie. LZ-zwemmers heersten ook op de 50 en 100 meter schoolslag bij de jongste jongens. Robert Chaudron, Michael van Schaik en Michiel Schrama pakte in deze volgor de de medailles. Ook zwemmers van Katwijk behaalden ereplaatsen. Ivo Bijker scoorde twee persoon lijke records, op de 50 meter schoolslag in 0.36,4 en de 100 meter met 1.17,4 en tikte op de 200 meter aan in 2.52,9 wat hem in het klassement op de tweede plaats deed eindigen. Niels Bijker tikte in zijn leef tijdscategorie voor de derde plaats aan met de tijden 0.42,8 en 1.34,9. Op de vrije slag af standen was Joyce Overvliet de snelste, 0.38,9 en 1.26,4. Club genoot Kevin Lobbers won in de C-klasse wedstrijd de 100 meter vrije slag in 1.35,0 en die tijd was goed voor promotie naar de B-klasse. 'OlLEYBALMEDEWERKER \OVO en Gemini hadden het beide '(.makkelijk tegen de hekkesluiter. •JOVO vesloeg zoals verwacht Protos net 3-0 en Gemini deed hetzelfde iet i i( se. Bij de vrouwen redde ïe* nini het niet tegen koploper Tone- •i.lo/Y: 0-3. NOVO moest winnen van Protos. let begon met Kees Ouwehand als •pelverdeler, die de lijnen goed uitzet- e. Het spel liep redelijk en NOVO von de eerste set met 15-11. De vol- :ende set was eigenlijk de beste van le Noordwijkers. Middenaanvaller •art Pedersen was een kwelling voor iet Utrechtse blok (15-9). In de derde ïeriode begon NOVO ongeconcen- reerd, kwam daardoor op achter land, maar pakte na wat vermanen- le woorden van de coach de draad veer op. Met name verdedigend werd •leeds de basis voor succes gelegd- 15-12). Gemini had dit keer de trein geno men naar Den Helder. Vervolgens denderden de Voorschotenaren met 3-0 over staartclub HCSC heen. In de promotieklasse is RW op weg naar waarschijnlijk veilige zesde plaats, die een continuering van het promotieklasserschap inhoudt. Dit is vooral te danken aan de omzettingen die trainer Martin Broere aanbracht. Met name het posteren van de jonge spelverdeler Ronald Verhey naast hemzelf brengt rust. Verder is het coachen van Kees van de Meent een belangrijke factor. Tegen Be Fair werd het een afgetekende 3-0 overwinning. Be Fair speelde tactisch zwak en RW benutte de mogelijkheden met Kees van Duin in een hoofdrol (10-15, 11-15, 10-15). Leython 2 had het aan zichzelf te danken, dat het uiteindelijk verloor van Zovoc 2. In het begin waren de leiderdorpers niet erg bij de les en liepen ze snel tegen een grote achter stand aan, die nooit meer werd goed gemaakt: 7-15. De tweede set was iets beter met 9-15 en pas in de derde draaide kon Leython gelijke tred hou den en na een spannend slot winnen met 16-14. Na een voorsprong in de vierde gaf Leython het initiatief weer uit handen en Zovoc won met 3-1 (15-11). Graficon/Donar had uit nog dik ge wonnen van VS/Haag, maar deze ploeg had intussen wat andere spelers opgesteld en dat viel Donar tegen. Het blok had geen grip op de vele ge varieerde aanvallen en na de eerste set (16-14), waarin Oebo Brouewer veelvuldig scoorde, zakten de Leide^ naren weg. De jonge garde in de ploeg kwamen kwalite.it te kort om Haag nog te bedreigen: 10-15, 8-15, 6-15. VCS was in 45 minuten klaar met GSC, een geroutineerde en pitti ge tegenstander. Met solide spel kon het het zich zelfs veroorloven alle wis selspelers de nodige speeltijd te ge ven, zonder dat de 3-0 zege ook maar een moment in gevaar kwam: 15-7, 15-7, 15-3. VCS staat nu al twaalf pun ten voor op kampioenschap eigenlijk niet meer ontgaan. Gemini 2 verloor met 3-0 bij Skania 2, maar speelde desondanks een aan trekkelijke wedstrijd. Door blessures kon het slechts zes man opstellen, dus de beztting was minimaal. In de eer ste twee sets verloor het geflatteerd met 15-13, in de derde met 15-0. Toch duurde die derde set het langst. Gemini vergat steeds te scoren, als de kansen daar waren. Vrouwen Coach Bernard van de Pols had de nederlaag van zijn vrouwen tegen koploper Tonegido bij voorbaat inge calculeerd. Gemini probeerde het wel, maar het servicegeweld en de grotere slagkracht van de Voorburgers viel niet te compenseren. Gemini begon met Ine Lavreysen aan service en zij tilde de score naar 3-0. Tonegido sloeg terug met 8-3 en Gemini liep nu steeds achter de feiten aan: 8-15. Ook in de volgende set kon Gemini te wei nig druk uitoefenen met zijn eigen opslag: 5-15. In de derde set de vlam in de pan. Irene van Dongen scoorde op de buitenkant veel en tilde de stand van 5-11 naar 8-11. Het bleek het enige wapenfeit, want ook nu maakte Tonegido aan alle illusies een einde: 15-8 en 3-0. In de promotieklasse lijkt Leython langzamerhand onverslaanbaar. Zo voc 2 kon de Leiderdorpse vrouwen tenminste geen moment in verlegen heid brengen. Het had de wedstrijd volledig in de hand, kon de trucen- doos helemaal opengooien en alle combinaties onder leiding van Juliette van Wassenaar naar hartelust uitpro beren. Tine de Bloois was na haar blessure weer nadrukkelijk aanwezig en Paula Fikkert serveerde de Zovoc - -speelsters af en toe finaal weg: 15-5, 15-6, 15-8. Leython 2 deed niet on der voor het eerste en speelde in de parallelklas het sterke Ridderveld weg met 3-0 (15-6, 15-9, 15-5). De Leider- dorpse scoorden veel directe punten met hun opslagen. Ridderveld kreeg geen enkele kans. VCS, dat de voorgaande weken niet zo best had gespeeld, nam keurig re vanche met een 3-1 zege op NOVO. De ploeg was met acht speelsters ein delijk compleet en verloor de eerste set nog wel (11-15), maar herstelde zich in de tweede set na een moei zaam begin uitstekend. Op 10-8 zorg de Esther van de Niet (ex-NOVO) voor een versnelling en het was ge daan met NOVO: 15-9. VCS won de volgende sets met 15-13, 15-8. RW had zijn dag niet in Oudewater bij Ju piter en verloor met 3-0 (15-12, 15-9, 15-7). Aanval en blok faalden. Gemini 3 hoefde zich tegen Super/Spanning niet overmatig in te spannen. Het werd een partijtje serveren, passen en naar hartelust aanvallen. Spelverdeel- ster Jolien de Swart gaf gestalte aan de gevarieerde aanvallen en af en toe speelde Elly van Leeuwen als tweede spelverdeelster: 15-1, 15-9, 15-4. Zo spelend hoort Spanning niet in de promotieklasse thuis. Scylla maakt slechte start LEIDEN RON HOOGENPAM TAFELTENNISMEDEWERKER Scylla is in de eerste ronde van de voorjaarscompetitie in de eredivisie bij herfstkampioen De Blaeuwe Werelt met een 10- 0 nederlaag opgezadeld. Peco- s/Oegstgeest trad als gastheer op voor het Limburgse Bartok en moest met een 7-3 nederlaag genoegen nemen. Ook zonder de i Paul Haldan blijkt De Blaeuwe Werelt over een oppermachtig team te beschikken. Scylla, dat het moest stellen zonder de ge blesseerde Mirjam Hooman, heeft dat aan den lijve onder vonden. Een spierblessure speelde Hooman parten. De voor haar ingevallen Jeroen Koudstaal was echter niet opge wassen tegen stand-in Jaap van Spanje en Geert Verhaegh. Toen ook Martin Groenewold geen potten kon breken waren alle ogen gericht op het eerste paar. Maar ook hier was het krachts verschil duidelijk zichtbaar. Mi chel de Boer kwam er tegen Ron en Henk van Spanje niet aan te pas. Alleen Merijn de Bruin leek de jongste Van Spanje (Henk) pootje te lichten, maar moest met 21-18 in de derde game buigen. Oegstgeest moest in de Vos- cuyl met een 3-7 verlies zijn meerdere erkennen in Bartok, dat overigens alles in het werk stelt om de tweede plaats te be machtigen. Toch kregen de Oegstgeestenaren te weinig. In het eerste koppel werden Her man van der Broek en Friso Reitsma tureluurs van het spel van de Limburgse Chinees Chen Sung. Maar Van der Broek was tegen international Frank Boute geenszins de mindere, al moest hij hem toch feliciteren (21-23, 16-21). Ook in de dubbel waren er winstkansen (21-19, 16-21, 19-21). In het tweede paar bleef Ron Schipaanboord met lege handen, terwijl Siem van der Valk de volle winst be haalde tegen Pieke Franssen en Richard Aarts. De winst in de dubbel betekende het derde punt voor Oegstgeest. De reser ves van Oegstgeest sloten hun debuut in de eerste divisie brutaal af met een 7-3 winst in en tegen Veldhoven. Kopman Paul de Jong schoot tekort. De talentvolle Ted van den Berg (16) schudde zijn opponenten simpel van zich af. Dat deden ook Wim Gertenaar en Marco van der Meijden in het tweede paar. Scylla 2 kwam tegen het ster ke TT Amsterdam 2 tekort: 1-9. Het enige Leidse punt werd ver rassend genoeg gescoord door de kersverse voorzitter Wibo van Gennip. Na jarenlange af wezigheid gaf hij het goede voorbeeld aan zijn ploeggeno ten Mare Klein, Jozef Hooman en Lars Wittebrood. Rijnsoever, verblijd met de komst van Delftenaar Johan van Meurs, kan terugkijken op een geslaagd debuut in de tweede divisie. Tegen Oegstgeest 3 prijkte er na afloop 8-2 op het scorebord. Het laconieke spel van het Oegstgeester trio Mas- sink, Van den Oord en Joop van der Borg, werd door Marco Cec- chi(3x), Gert-Jan van Duin (2x) en Van Meurs (2x) afgestraft. Docos, uitkomend in de tweede divisie, kende in Spaame 2 een taaie opponent. De met lange noppen spelende Haarlemmers waren met een 6-4 winst net te sterk. Toch nam routinier Joost Mentink de halve produktie voor zijn rekening. Ron van de Maarel en Johan Kuif wonnen beiden eenmaal. De vrouwen van Rijnsoever legden in Enkhuizen tegen Olympia beslag op een 6-4 overwinning. Iris Sjaardema stond op scherp en won al haar partijen. Mariska de Haas deed met twee zeges eveneens een duit in het Katwijkse zakje. Al leen het kansloze optreden van Mirjam de Meij baarde zorgen. Haldan zegt af DEN HAAG ANP Tafeltennisser Paul Haldan doet komende week niet mee aan het Olympisch kwalificatietoer nooi in Bolzano. De ex-Roe meen werd onlangs aan een knie geopereerd. Het herstel was onvoldoende om in Italië op het hoogste niveau aan te treden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20