Feiten Moord uit 1931 breekt ex-Stasi-chef Mielke op 'Wat is er gebeurd? Niets Maandag 3februan1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN EROOCAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERAAANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKAAAN Vertalingen: AAARGREET HESUNCA LUUTJE NIEAAANTSVERDRIET Vormgeving: ANDRIES DETAAAR 2 EN MENINGEN Rainer Eppelman, de geestelijke die minister van defensie werd in de overgangsregering van de DDR, bekijkt het enorme dossier dat de Stasi van hem heeft aangelegd. Het grote brein daarachter: Erich Mielke. •FOTO DPA WOLFGANG KUMM baas had er geen afscheid van kunnen nemen. Ook vandaag de dag moet hij zich die 9e augustus 1931 nog kunnen herinneren. Mielke was toen 23 jaar, werkeloos en lid van de Communistische Partij. Hij zat in een knokploeg die in training was voor de beslissen de slag met de socialisten en de opkomende nazi's. Voor deze beginnende revolutionairen heiligde het rode doel alle mid delen en dus schrokken ze ook niet voor aanslagen terug. Vooral aan het einde van de Weimar-republiek, de mislukte overgangsfase tussen het abso lutistische keizerrijk en het na- tionaalsocialistische nazi-tijd perk, heerste in Duitsland de anarchie. Socialistische, com- munistische en nazi-strijdgroe pen bestreden de politie, maar vooral elkaar op leven en dood. Volksstemming Op 9 augustus 1931 werd de zo veelste volksstemming gehou den. Dit keer ging het om het voortbestaan van de sociaalde mocratische regering van het land Pruisen. Tot de laatste snik hadden de politieke partijen en groepen een verbitterde strijd uitgevochten. De spanning was te snijden. Vooral in Berlijn. Op 8 augustus was op de Von Bü- lowplatz, de tegenwoordige Ro sa Luxemburg Platz, de com munistische loodgieter Fritz Au- gë door de politie doodgescho ten. Aan het plein stond ook het Karl-Liebknechthuis, de centra le van de communistische KPD. In deze verpauperde proletari- erswijk in het hartje van Berlijn werd de politie gehaat. Na de dood van Auge werden er leu zen op de muren gekalkt Voor elke doodgeschoten arbeider vallen twee politiemannen'. Commissaris Anlauf van het bu reau zeven, bijgenaamd Var kenskin', had op 9 augustus al zijn manschappen in staat van paraatheid gebracht. Samen met de officieren Willig en Lenck patrouilleerde hij 's avonds over het volgestroomde plein. Plotseling klonk het: 'Jij, Varkenskin, Willig en die ande re'. Daarna vielen er schoten. Lencke en Anlauf stierven, Wil lig raakte zwaar gewond, maar overleefde de aanslag. Geweld Paniek op de Von Bülowplatz. De politiemannen voor de com munistische paftijcentrale meenden van alle kanten te worden beschoten en openden het vuur. Te hulp gesnelde een heden schoten ook. Uiteindelijk vielen er twee doden aan de kant van de arbeiders en be landden er 37, meest met schot wonden, in het ziekenhuis. Bij een bestorming van het Karl- Liebknechthuis werd niet alleen de communistische partijtop voorlopig opgepakt, maar viel ook de ledenadministratie in handen van de politie. Dat zou in het voorjaar van 1933 cata strofale gevolgen hebben voor de toen al ondergronds opere rende communisten. Politiek geweld was in die da gen aan de orde van de dag in Duitsland, maar de moord op twee leidende politiefunctiona rissen betekende toch een ge heel nieuwe dimensie. Terwijl veel communistische activisten in de oude Berlijnse arbeiders wijken hun vreugde over de wraak niet onder stoelen of banken staken, overheerste bij de meest Duitsers afschuw. Hoewel de daders waren ontko men, twijfelde niemand eraan dat het communisten waren. Het was vooral één partij die daar munt uit sloeg. 'Het bur gerdom en de half-marxistische socialisten hëbben de wil noch de kracht iets tegen deze moordterreur van de bolsjewie ken te ondernemen', schreef het blad Angriffvan Joseph Goeb- bels, de latere nazi-propagan- daminister. 'Wij nationaalsocia- listen zijn vandaag de dag in Duitsland de enigen die elk mo ment tot actie bereid zijn als het om Duitsland gaat. Bestond het nationaal-socialisme niet, dan had de bolsjewistische stroom Duitsland al lang overstroomd en het vervallen, verrotte bur gerdom verpletterd'. Moordzaak Anderhalf jaar later, op 30 janu ari 1933, werd de Führervan de nationaal-socialisten tot Rijks kanselier benoemd en direct daarna begon een meedogenlo ze jacht op de communisten. Ook de moordzaak-Von Bülow platz werd heropend. Met suc ces. Binnen de kortste keren zat een aantal verdachten achter slot en grendel. Snel werd dui delijk dat communistische top mensen achter de aanslag za ten. Het moordplan werd be dacht en uitgewerkt door de KPD-parlementarier Hans Kip- penberger en de tweede man van de partij Heinz Neumann, zo meldden Hitiers recher cheurs. De eerste DDR-leider Walter Ul- bricht bevestigde dit tientallen jaren later in een boek. 'Een ernstige partijvijandige hande- Is de schrik van de 'Ossies' dement of een simulant? nen de artsen. Geestelijk vari eren de beoordelingen van de generaal b.d tussen 'een simu lant' en 'zwaarmoedig met nei gingen tot zelfmoord'. Aanklacht De justitie had de grootste moeite een behoorlijke aan klacht te formuleren. Uiteinde lijk werd op 250 pagina's een heleboel samengebracht waar zijn slachtoffers alleen maar hoongelach voor over hebben. Zo wordt hij ervan beschuldigd staatsgelden te hebben mis bruikt, onder meer voor zijn luxe leventje in het bonzendorp Wandlitz. Ook zou hij de wet hebben overtreden door tele foongesprekken te laten afluis teren. Verder wordt hij beschuldigd van verkiezingsmanipulatie. Ook voor de doden aan de Muur wordt hij mede-verant- woordelijk gesteld, omdat hij geknikt zou hebben toen Honecker in 1974 had gesteld dat rücksichtslos gebruik moest worden gemaakt van de vuur wapens indien Oostduitsers hun land wilden verlaten. Maar alles bij elkaar is de aanklacht niet alleen een lachertje, maar ook een kolfje naar de hand van gehaaide advocaten. Om te voorkomen dat Mielke inderdaad binnen de kortste ke ren als vrij man naar vrouw, zoon en natuurlijk de hond zou kunnen gaan, is de justi tie diep in de archieven gedo ken. En daar vond men een ar restatiebevel uit 1931, waarin Mielke verantwoordelijk wordt gesteld voor de moord op twee politiemannen. Die moord is niet verjaard. Verder biedt deze aanklacht het voordeel dat er niet gestreden hoeft te worden over de vraag of Mielke volgens het DDR-recht een misdadiger was. Voor deze moordzaak geldt het Wetboek van Strafrecht van 1931. Toen waren er nog geen DDR en Bondsrepubliek, alleen maar een Duits Rijk. Ironie De ironie van het lot wil dat Erich Mielke zelf het bewijsma teriaal heeft aangedragen. De dossiers werden na zijn arresta tie in een oude grijze koffer ge vonden in zijn huis. Na de oor log waren ze verdwenen. Ver moedelijk dankzij de zorg van de Russen. Ongehinderd door lastige erfenissen uit het verle den moest Mielke al zijn ener gie kunnen besteden aan de op bouw van de Staatsveiligheids dienst. Waarschijnlijk na de val van de Muur hebben ze hem de dossiers gegeven, maar de oude Hij verzamelde onderscheidingen zoals een ander post zegels en noemde zijn Ministerie voor Staatsveiligheid steevast het 'schild en zwaard' van de Partij. Hij was de onomstreden nummer twee in de Oostduitse hiërarchie en presteerde het na de val van zijn baas Erich Honecker in november 1989 nog om voor het Oostduitse parlement uit te roepen: „Ik heb niks fout gedaan. Ik houd toch van jullie allemaal!" BERLIJN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Nu zit Erich Mielke al twee jaar in voorarrest. Zonder zijn mooie uniform, zonder zijn onder scheidingen en zonder de hon derden kilometers dossiers die zijn honderdduizenden officiële en officieuze medewerkers heb ben volgeschreven. Erich Mielke, net 84 jaar oud geworden, ex-minister van Staatsveiligheid, ex-legergene- raal en ex-politbureaulid en eens de meest gevreesde en ge hate man in de DDR, zal op 10 februari voor de rechter moeten verschijnen. Niet vanwege het leed dat hij miljoenen Oostduit sers in zijn 40-jarige heerschap pij heeft aangedaan, maar we gens overtredingen van de DDR-wetten en de moord op twee politiemannen in 1931. Twee jaar zit hij nu in de Ber lijnse strafgevangenis Moabit en al die tijd ruziën advocaten, psychologen en psychiaters over de vraag of de schrik van de Oostduitsers toerekenings vatbaar is. Is hij een gewiekste toneelspeler, of is hij te oud en te seniel om in het verenigde Duitsland terecht te staan? Uit de gevangenis dringen regelma tig anekdotes naar buiten die op dat laatste duiden. Zo zou Miel ke via een speelgoedtelefoon permanent bevelen brullen en opdrachten tot executies geven. Ook zou hij de kans om, net als Honecker, naar Moskou te vluchten hebben laten schieten met als argument 'Waarom? Ik heb toch niks verkeerds ge daan'. Journalisten van Der Spiegel hadden onlangs de kans enige tijd met Mielke te spreken. Veel wijzer werden ze er niet van. Mielke zei „doodziek" te zijn. „Ik lijd aan depressies. Ik ben niet meer bij mijn volle ver stand. Ik wil mijn vrijheid te rug." Over zijn leven aan de top van de Socialistische Eenheids partij van Duitsland (SED) wilde de oude baas al helemaal niet spreken. Hij zei zich niets meer te kunnen herinneren of hij be riep zich erop „nergens over te hebben kunnen beslissen. Ik legde mijn plannen voor en liet deze bevestigen." Spionage Mielke, de mensenvriend bij zijn eerste verhoor in 1990: „Mijn drijfveer was het onze re publiek sterker te maken en er voor te zorgen dat het de arbei dersklasse beter ging." En zijn politieke doelstelling was heel simpel „gericht op het verhin deren van vijandige daden, spionage en sabotage." Daartoe bouwde hij in 40 jaar een, naar nu steeds duidelijker wordt, on derdrukkingsapparaat op waar de nazi's nog wat van hadden kunnen leren. Maar ook daar van wil de Stasibaas nu niets meer weten: „Ik wil naar huis, naar mijn vrouw, mijn zoon en mijn hond." Of die wens in vervulling gaat, zal dit proces moeten uitwijzen. Fysiek kan hij het wel aan, me-' Erich Mielke op een offi cieel staats- portret uit 1976. Over een week moet hij te rechtstaan we gens de moord op twee poli tiemannen uit 1931. •FOTO AP ling begingen Hans Kippenber- ger en Heinz Neumann toen zij het neerschieten van twee offi cieren van politie organiseer den', schreef, hij. Volgens Ul- bricht was het allemaal achter de rug van de partijfunctiona rissen om gegaan. Hij verzweeg dat hij bij het laatste gesprek aanwezig was geweest en niets had ondernomen. Kippenberger had na de moord op de loodgieter Auge besloten dat de gehate commissaris van politie Anlauf moest sterven. Daartoe riep hij twee, 'liefst on gehuwde', leden van de KPD- strijdgroepen op zich vrijwillig te melden. Vijf bewapende mannen moesten voor dekking zorgen, terwijl acht ongewapen de leden van de knokploeg een afleidingsmanoeuvre zouden uitvoeren. Als schutters werden de technicus Erich Ziemer (24) en de werkloze kantoorbedien de Erich Mielke (23) gekozen. Arbeiderszoon Mielke, een arbeiderszoon uit Berlijn, was eens als hoogbe gaafd kind uitverkoren gratis het gymnasium te mogen vol gen. Hij maakte deze school, ondanks goede cijfers, niet af. Hij begon bij een expeditiebe drijf, maar raakte, net als mil joenen anderen, zijn baan kwijt door de recessie. Mielke was sinds 1925 lid van de KPD, deed veel aan sport in de communis tische Wehrsporten werkte als journalist bij de 'Rode Vlag'. Op 9 augustus 1931 vroegen Kippenberger en Neumann aan Ziemer en Mielke of ze werke lijk bereid waren de moord uit te voeren. Hun antwoord was 'ja'. Na de dodelijke schoten do ken Mielke en Ziemer onder, waarna hun vlucht naar de Sov jetunie werd geregeld. Terwijl Mielke in het stalinistische Rus land een snelle carrière maakte, werd van Ziemer niets meer vernomen. Waarschijnlijk werd hij net als veel andere gevluchte Duitse communisten het slacht offer van de zuiveringen. Kip penberger en Neumann onder gingen in ieder geval dit lot. Walter Ulbricht werd gespaard. In Hitler-Duitsland werden op 19 juni 1934 de vonnissen uitge sproken tegen 15 aangeklaag den in de zaak-Von Bülowplatz. Drie communisten kregen de doodstraf, van wie twee (Mielke en Ziemer) bij verstek tot de zelfde straf werden veroordeeld en de rest kreeg tussen de vier en 15 jaar. Na de ondergang van Hitiers Duizendjarig Rijk ver dwenen niet alleen de nazi's, maar ook de voor Mielke zo be lastende dossiers. Daar zorgden de Russische overwinnaars wel Erich Mielke kreeg zo zijn han den vrij voor de opbouw van een onderdrukkingsapparaat genaamd Stasi. Maar voor de misdaden die het Ministerie voor Staatsveiligheid beging, hoeft de 84-jarige zich vanaf 10 februari 1992 niet te verant woorden. Het is een veel verder verleden dat hem nu heeft inge haald. Op de vraag van de Spie- ge/joumalisten wat hij van die beschuldigingen vond, ver zuchtte hij slechts „Ik wil naar mijn bed." André van der Louw vindt dat PvdA eindelijk moet kiezen ROTTERDAM COR KEGEL „Wim Kok moest en zou de leiding op zich nemen van de discussie over de partijver nieuwing. Nou, we zijn nu een half jaar ver der. Een half jaar, en er is niets gebeurd. Niets. En je ziet wat er gebeurt: de PvdA wordt zowat gehalveerd. We zien hier in Nedèrland een ineenstorting van de soci aal-democratie zoals je die nergens ziet." Gisteren confereerde de Rode Hoed- groep van André van der Louw over hoe het verder moet met de PvdA. De groep wil af van haar vrijblijvende karakter, ze wil een formeel overlegplatform worden, dat uit eindelijk kan resulteren in een nieuwe pro gressieve partij. Opinie-onderzoek wijst uit dat Van der Louw meteen al kan rekenen op de sympathie van een derde van de PvdA-aanhang. Die nieuwe partij noemt Van der Louw „pas de derde optie". Hij wil eerst het PvdA-congres van maart afwachten. „Mijn hele leven is verbonden geweest aan de PvdA. Ik ben nog niet van plan om op te zeggen, al vinden mijn kinderen dat ik in een rouwproces verkeer. Mijn eerste optie is: we doen alsnog een gezamenlijke poging om de partij uit het slop te halen. Geza menlijk! Optie twee, als dat niet lukt: 'pro gressieve mensen bijeen te brengen om de discussie over maatschappelijke problemen te stimuleren." Een samenwerking met D66'ers en Groenlinksers behoort tot de mogelijkhe den, zegt Van der Louw, maar het hoeft niet noodzakelijk op fusie uit te draaien. „Als de discussie maar aangegaan wordt. Als onze ideeën elkaar maar bevruchten. Het hoeft niet in één parüj geramd te worden." Optimistisch is hij niet. Over het duo voorzitterschap waar Felix Rottenberg en Ruud Vreeman op aankoersen: „Men ont wijkt altijd de keuze. Een probleem wordt genegeerd en zo lang mogelijk uitgesteld, dan hoeven er geen keuzes te worden ge maakt. Rottenberg alleen? Misschien. Vree man alleen? Kan ook. Ik vond wel interes sant hoe hij waardevolle tradities wilde handhaven en hoe hij de relatie tot de vak beweging zag." Maar de combinatie? „Het zijn mensen van zeer verschillende cultu ren. Die willen allebei wat anders. Het re sultaat? De PvdA hoeft opnieuw niet te kie zen." En er zijn al heel wat keuzes ontweken, die Van der Louw slapeloze nachten heb ben bezorgd. Zoals de deelname aan de Golfoorlog: „Ik heb eronder geleden. Toen ik jong was, was bij sociaal-democraten 'ge weld of geen geweld' een zeer zwaarwegend probleem. Nu was er niets. Er was geen denken, alleen volgen." Dezelfde volgzaamheid betreurde Van der Louw bij de wao- en Ziektewetvoorstel- len. „Ik vond die voorstellen inhoudelijk onverantwoord, strategisch onverantwoord en qua management onverantwoord. En het werd ook nog eens als overval gebracht. Ik zeg erbij: ik had geen motie gesteund te gen Wim Kok. En ik was ook niet voor vluchten uit het kabinet. Maar niemand kan mij verplichten om uit te spreken wat ik niet vind." Geuzennaam Op de koop toe kwam er de manoeuvre van fractieleider Thijs Wöltgens„door wiens toedoen Van der Louw ervan werd beschul digd van een coup tegen Kok. „Alleen om dat ik een discussie voorstelde. Ik heb daar mee een lelijke haal over mijn neus gehad. Nu lacht iedereen erom, niemand gelooft nog dat we een coup van plan waren. Coup! Ha, 't is zo ongeveer een Geuzennaam ge worden." Zou Hans Simons een goede opvolger zijn voor Kok? „Ik heb grote sympathie voor hem. Eindelijk een staatssecretaris die structureel iets wil verbeteren. Hij legt de nadruk op solidariteit, zoals je dat vroeger ook van sociaal-democraten kon horen en akkoord, er zullen bést een paar dinge tjes in zijn plan nog fout zijn, maar daar kunnen we wat aan doen." Rottenberg zei deze week in Rotterdam dat Van der Louw zich over een jaar wel weer zal thuisvoelen in de PvdA. „Tja, Rot tenberg... Ik hoorde hem reageren op mijn plannen met de Rode Hoed. Oninteressant, vond hij het. Wat moet ik nou met zo'n..." Haalt zijn schouders op. „De Rode Hoed krijgt nu het verwijt geen programma te hebben. Wat is jullie inhoud, vragen ze. Ik ben niet van plan daarin te stinken door een verkrampt programma in mekaar te stampen. Er zijn geen kant en klare recepten. Ik praat de laatste tijd erg veel met jonge mensen. Vernieuwing aan de Maas' noemen ze het, met Jonge Socia listen zoals Mark de Koning, Menno Siljee. Zij hebben ook dat idealisme van de wereld •FOTO ANP HANS STEINMEIER beter achterlaten dan hij was. Ik zie daar de behoefte om moeilijke onderwerpen be spreekbaar te maken. Dat is nodig. Ik zie een onderklasse ontstaan en dat vind ik een ontzaglijk probleem. In een maatschappij, die dat toelaat, wil ik niet leven."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2