Leidsch Dagblad Kritiek op beleid Kosto A I0PEN DAG Franse regeringscrisis dreigt over Habash Stakingen in Duitse metaal van de baan Extra aandacht voor Winterspelen '92 Maandag 3 februari 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39766 Losse nummers 1,50 SPORT Mark Koevermans en Paul Haarhuis verwerken de nederlaag van Ne derland nadat ze de Zwitsers In het dubbelspel voor moesten laten gaan. foto anp Oranje-tennissers keihard onderuit De Nederlandse tennissers konden de hooggespannen verwach tingen niet waarmaken in het Davis cup-duel tegen Zwitserland. In de eerste ronde ging Oranje met 1-4 keihard onderuit in Houtrust Sport. Afgelopen zaterdag was het duel in Den Haag al beslist, omdat Mark Koevermans en Paul Haarhuis in de dubbel verloren tegen Jakob Hlasek en Mare Rosset (6-2,5-7,6-3,6-1). Daardoor kwam de stand op 0-3, omdat op vrijdagavond Jan Siemerink en Paul Haarhuis al hun singles verloren. Haarhuis zorgde gisteren voor een luidruchtige aanhang voor het enige puntje door Rosset te verslaan: 6-4,6-3. In september speelt Nederland een wedstrijd om degradatie uit de groep van de beste 16 landen te voorkomen. Jeroen Straathof wereldkampioen De Zoeterwoudse schaatser Jeroen Straathof trad het afg» weekeinde in de voetsporen van Europees kampioen Falko Zandstra. In het Poolse Warschau werd hij wereldkampioen bij de junioren. Een prestatie die Zandstra vorig jaar neerzette. De voorsprong op zijn naaste belager de Japanner Hiroyuki was voor Straathof overigens maar nipt: na de vier afstanden op de kop af één honderdste punt. Vanmiddag arriveerde Jeroen Straathof in ons land en in het Zoeterwoudse gemeentehuis viel hem een ontvangst ten deel. HANS CERTSEN CORRESPONDENT George Habash, de leider van het Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina, is weer terug in de Tunesische hoofdstad Tu nis. Zaterdagmiddag besloten de Franse autoriteiten Habash, het veronderstelde brein achter tal van terroristische acties, uit het Parijse Henri Dunant-zie- kenhuis te laten vertrekken. De Franse onderzoeksrechter Bruguière had eerder al de voorlopige hechtenis opgehe ven, omdat de toestand van de Palestijse leider te slecht zou zijn om hem te kunnen verho- Met het vertrek van Habash is de regering onder zwaar vuur komen te liggen. Acht hoge re geringsfunctionarissen zijn sinds donderdagavond ontsla gen, maar het is de vraag of het daarbij blijft. De Franse opposi tie is laaiend over de reeks blun ders van de regering en eist dat er politieke koppen rollen. Ook de Socialistische Partij wil bloed zien. Met name de posities van minister Roland Dumas (bui tenlandse zaken) en van Philip pe Marchand (binnenlandse za ken) staan op het spel. Ook pre mier Edith Cresson is niet veilig, omdat zij verantwoordelijk was voor de toelating van Habash. Minister Dumas en president Mitterrand waren op dat mo ment in Oman. Dumas moet zich vandaag verantwoorden tegenover de commissie voor buitenlandse UNIEK AANBOD De echte NOKIA pocket phones zijn tijdelijk extra voordelig. Onze voorraad is beperkt dus bel direkt en reserveer uw NOKIA. NOKIA 100P POCKET PHONE Van 3995,- NOKIA 190F Van 4995,- voor Uiteraard ontvangt u ook atte»nte nazorg garantie. Carvoice: Uw hoogkwalitatieve partner -in - business vooralle communicatie CarVoice in Maarssen, Zonnebaan 16, V Tel: 030-4115 82. CarVoice in Rijswijk, Patrijsweg 46, Tel: 070 - 398 72 50. prijzen zijn excl. BTW en geldig t/m 7 februari FEITEN EN MENINGEN Moord uit 1931 breekt ex-Stasi chef Mielke op BUITENLAND BINNENLAND Nog geen datum Haïtianen vrezen Reinigingsrecht voor reis Zuid- dood na terug- voor de Horsten Afrika keer moet omlaag TIJD VAN TOEN De Gijselaars- bank: mooi of le lijk ding? Nog geen abonnee? Vietnamezen zoals verwacht weer snel terug op Schiphol nri 071 - 161400 DEL. 07I 161353 HET WOORD IS AAN Briljant filosoferend over het leven liet ik de aardappels verbranden: een onmiskenbaar bewijs van emancipatie. Hanny Michael is VANDAAG De Tweede-Kamerfracties van D66, PvdA en CDA willen uitleg van staatssecretaris Kosto van justitie over de plotselinge uitzetting van vier Vietnamese asielzoekers. Justitie zette de vier vrijdagochtend op het vliegtuig naar Praag. Ze zijn gistermiddag weer teruggekeerd op Schip hol. Zoals verwacht mochten de Vietnamezen Tsjecho-Slowakije niet in. beleid van Kosto verder overigens steu nen, willen duidelijkheid over deze han delwijze. Het ministerie van buitenlandse zaken verwacht dat er op korte termijn met de Vietnamese regering zal worden gespro ken over een mogelijke terugkeer van in Nederland verblijvende asielzoekers naar hun vaderland. Een woordvoerder van het ministerie heeft dat vandaag ge- DEN HAAG CPD-ANP De vier Vietnamezen maakten bij hun terugkomst een bange, opgejaagde in druk. Ze mochten in de perskamer van de luchthaven 'vrijelijk', zonder aanwe zigheid van autoriteiten, vertellen dat ze „als de dood zijn naar Vietnam terug te moeten". De fractie van D66 vreest dat de asiel zoekers bij wijze van 'experiment' vrij dag plotseling het land zijn uitgezet. Ne derland wist dat Tsjecho-Slowakije hen de toegang zou weigeren. De Tweede- Kamerfractie van D66 wil daarom op zeer korte termijn een spoeddebat over de affaire. De Democraten willen van staatsse cretaris Kosto vooral weten waarom de Vietnamese asielzoekers op het vliegtuig naar Praag zijn gezet, ondanks de weten schap dat de Tsjechoslowaken hen on verbiddelijk zouden terugsturen. Ook de coalitiepartners PvdA en CDA, die het CDA en PvdA in de Tweede Kamer hebben daar geen bezwaar tegen. Vol gens beide fracties moet daarbij het zo geheten Terugkeerbureau worden inge schakeld. Dat bestaat sinds begin dit jaar en heeft een budget voor het onderbren gen van afgewezen asielzoekers in een ander land. PvdA-woordvoerder Van Traa: „Even tuele terugkeer naar Vietnam moet op een menselijke manier gebeuren, en dat kan betekenen dat daar geld voor nodig is". Volgens Van Traa moet ook onder- Emotionele taferelen op Schiphol, waar gisteren de door Tsjecho-Slowakije uitgewezen Vietnamese asielzoekers terugkeerdenfoto anp paul eyzinca zocht worden of andere landen bereid zijn de Vietnamezen op te nemen. CDA-woordvoerder Krajenbrink zegt dat het niet zo kan zijn dat Vietnam geld wordt geboden om asielzoekers terug te nemen. „Het gaat er om dat zij goed be- Palestijnse terrorist weer terug in, Tunis zaken van het Franse parle ment. De vertrouweling van president Mitterrand kan zijn hachje wellicht nog redden, maar de positie van Marchand lijkt hopeloos, temeer daar hij door een aantal andere affaires al politiek verzwakt is. Volgens de Franse regering hebben de vier hoge functiona rissen die donderdag ontslag kregen, eigenmachtig besloten dat Habash in Parijs verpleegd mocht worden. De beslissing zou zijn genomen zonder me deweten van de regering, het persidentiële paleis of de twee meest verantwoordelijke minis ters. Dat gelooft echter vrijwel niemand. „De hele affaire is het toppunt van idioterie van de re gering, gevolgd door een poging tot democratische oplichting", aldus Francois Bayrou van de Franse oppositiepartij UDF. Internationaal is zeer ver schillend gereageerd op het ver trek van Habash. De Israëlische zaakgelastigde in Parijs zei gis teren dat hij het „uiterst be treurenswaardig vindt dat een terrorist die zoveel slachtoffers heeft gemaakt niet voor de rechter komt". De PLO-verte- genwoordiger in Frankrijk, Souss, zei blij te zijn dat „het gezonde verstand uiteindelijk heeft gezegevierd". Souss ont kende met klem dat Habash in het verleden al herhaalde malen in Frankrijk verpleegd zou zijn. onder een andere identiteit. Dat verhaal werd gisteren gepubli ceerd door een Tunesische krant. LEIDEN - Deze Lelijke Eend kwam er zaterdagochtend een stuk beter vanaf dan z'n 'broertje' dat verderop kopje onder ging in de Oude Vest. Bij de politie kwam rond negen uur de melding binnen dat er een auto in het water lag. Op dat moment was niet bekend of er mensen in zaten. De brandweer rukte uit maar duikers ontdekten al snel dat de auto leeg was. Het voertuig, dat volgens de politie in het water is geduwd, werd door de brandweer op het droge gezet. Het bergingsbedrijf zorgde er eveneens voor dat de Eend die boven de gracht balanceerde weer keurig op de parkeerplaats kwam te staan. Degene die het had voorzien op de 2CV's is niet gevonden. foto hielco kuipers Bonden akkoord met 6,4 procent meer loon O FRANKFURT «ANP-AP De al weken dreigende stakin gen in de Duitse metaalindus trie zijn van de baan. Dat heeft de machtige vakbond IG Metall vanochtend gezegd, even nadat bekend was geworden dat werkgevers en bonden een principe-akkoord hebben geslo ten over een loonsverhoging van 6,4 procent. Dat IG Metall alsnog van de staking afziet is opmerkelijk. De grootste Duitse vakbond (135.000 leden) had ingezet op een loonsverhoging van 10,5 procent en dreigde de industrie plat te gooien als de looneis niet werd ingewilligd. De stakings dreiging was zeer reëel, zo bleek afgelopen week. De bond peilde de actiebereidheid onder de le den en verzamelde de handte keningen van 86 procent (90.000) van de aangesloten werknemers. De werkgevers pookten het vuur vrijdag nog eens extra op door te verklaren dat hun uit eindelijke loonbod niet hoger zou zijn dan 5,9 procent. De zaak loopt nu echter toch met een sisser af. Bonden en metaalwerkgevers kwamen van nacht tot elkaar en stemden in met een loonsverhoging van 5,9 procent met terugwerkende kracht vanaf november vorig jaar. De werkgevers zullen daar naast diverse premies uitkeren waardoor de totale verhoging uitkomt op 6,4 procent. De regering van bondskanse lier Kohl heeft de afgelopen maanden constant gehamerd op loonmatiging. Dat is volgens Bonn noodzakelijk om de ge raamde economische groei van 2,2 procent voor dit jaar te ha len. De Duitse economie gaat zwaar gebukt onder de hoge lasten van de Duitse eenwor ding die de inflatie heeft aange wakkerd, en de rente tot bijna 10 procent heeft opgejaagd. Een verdere verhoging van de lonen zou de inflatie en de rente nog meer doen stijgen, aldus Bonn. geleid kunnen terugkeren. We moeten absoluut voorkomen dat Vietnam in ruil voor geld bereid is mensen terug te ne men. Dat schept precedenten", aldus Krajenbrink. Van der Louw eist vertrek van Wim Kok AMSTERDAM »GPD Ex-PvdA-voorzitter Van der Louw wil dat Kok vertrekt als partijleider. De vice-premier kan volgens Van der Louw de combinatie van 'eerste PvdA- man' in het kabinet èn leider van de partijvemieuwing niet Op een bijeenkomst van ver ontruste PvdA'ers in de Amster damse schuilkerk De Rode Hoed riep Van der Louw giste ren het PvdA-congres op in maart „een einde te maken aan het verwarrende partijleider- schap, dat verwachtingen wekt die niet waargemaakt kunnen worden". In het halve jaar na de wao-perikelen heeft Kok vol gens Van der Louw niets wezen lijks gedaan aan de beloofde partijvemieuwing. Oud-kamer- lid De Visser, die vanwege de wao-voorstellen de Kamer ver liet, sloot zich hierbij aan. Vol gens hem is er maar één oplos sing: „Wegwezen met die lei ding". Van der Louw en de zijnen besloten gisteren de bijeenkom sten in De Rode Hoed voort te zetten in een nog op te richten 'sociaal-democratische bewe ging'. De groep zal na het PvdA- congres in maart besluiten over de eventuele vorming van een nieuwe partij. Volgens een pei ling van Maurice de Hond, die ook tot de Rode Hoed-groep be hoort, kan een nieuwe partij re kenen op sympathie van bijna 30 procent van de huidige PvdA-kiezers. Pagina 3: Interview met Van der Louw Verwachting van het KNMI tot morgenavond Af en toe regen Vannacht opklaringen en mini mumtemperaturen van 3 graden aan zee tot rond het vriespunt in het binnenland. Overdag toene mende bewolking en in de loop van de dag vooral in het midden en zuiden van het land af en toe regen. Middagtemperatuur rond 6 graden. Matige, later aan de kust vrij krachtige, westelijke wind, kracht 4 a 5. woensdag 12 februari van 14.00 -19.00 uur Mootschappelijk Werk en Dienstverlening (vt+dt) Sociaal Pedagogische Hulp verlening/Inrichtingswerk (vt+dt) Personeel en Orgonisatie (vt+dt) Beleid, Bestuur en Manogement (vt+dt) •Culturele en Maatschappelijke vorming (vt+dt) Middelbare Beroepsopleiding Inrichtingswerk (dt) vt - voltijd, dl - d«eiti|d Zaterdag beginnen in Albertville de 16e Olympische Winterspelen. In de aanloop naar dat winterse sport festijn publiceert deze krant vanaf vandaag tot en met komende zaterdag dagelijks een extra pagina met voor beschouwingen. In het sportkatern van vandaag aan dacht voor organisator Jean- Claude Killy en de dopingpro- blematiek. De komende week is er verder aandacht voor de verdiensten van de schaatsers en de tv-uitdaging van Kees Jansma (dinsdag); sldër Alber to Tomba en schansspringer 'Eddy the Eagle' (woensdag); de gaande en komende schaat sers, Leo Visser en Falko Zand stra (donderdag); een service pagina met het gehele NOS- programma, re- coralijsten schaat sen en het olympi sche programma van dag tot dag (vrijdag); chef d'é- quipe Ard Schenk en 'anderen' over de koningin van Cal gary, Yvonne van Gennip (zaterdag). De Olympische Spe len zelf zullen ver slagen worden door een team van drie verslagge vers van de Gemeenschappelij ke Pers Dienst, een samenwer kingsverband van dertien re gionale dagbladen waartoe ook deze krant behoort. Govert Wisse, Wytoren de Boer en Ton de Ruiter* zijn de mensen die vanuit Albertville en directe omgeving verslag zullen doen. Cabaretier Eric van Muiswin kel zal dat ook doen, maar dan vervat in zijn column die tij dens de Spelen tweemaal per week zal verschijnen. t betaal ik daarna: Per maand (f 27,80) via automa- I tische betaling*. I Par kwartaal (f 80,10) via accept - I 9ir0- Per kwartaal (f 80,10) via auto- I matische betaling*. I Naam en Kosto: 'Niet meer legitimeren met rijbewijs' DEN HAAG GPD Staatssecretaris Kosto van justi tie overweegt het rijbewijs niet langer te accepteren als wettig legitimatiebewijs. Dat heeft een woordvoerder van zijn ministe- uitspraken van de de Haagse vreemdelin gendienst, E. Grootaarts. Deze zegt dat een kwart van de illega le vreemdelingen een Neder- lïinds rijbewijs heeft omdat de controle bij de betrokken in stanties niet waterdicht is. Om aan een Nederland rijbewijs te komen moet een buitenlandse aanvrager het eigen - buiten landse - rijbewijs overleggen plus een uittreksel uit het bevol kingsregister. In diverse ge meenten kunnen illegalen vrij makkelijk aan zon uittreksel komen. I I e bezorging) I Nummer bank/girorekening. Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden 712141

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1