Spor' Oranje bezwijkt onder de druk Dorjee: 'Ik kan mijn ei niet kwijt' Wereldtitel Straathof Feyenoord scoort moeilijk Duitsers onderuit in Rio Maandag 3 februan 1992 M KAAM (chef) HM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER 15 NIEUWSLIJN De Barones 'wint' in Bangkok BANGKOK - Hoewel Chris van der Velde na twee ronden werd uitgeschakeld, viel gisteren bij het golftoemooi om de Johnnie Walker Classic in Bangkok toch een Nederlands succesje te no teren. De Zuidafrikaanse winnaar lan Palmer werd in Thailand vergezeld door caddie Pauline van Till, een heuse barones. Van Till, die enkele jaren geleden nog korte tijd als manager van Van der Velde werkte, wandelde hiermee naar haar eerste overwinning op de Europese PGA-tour. Arnold Schwarzenegger als trainer ALBERTVILLE - Spierbundel Arnold Schwarzenegger, bekend als acteur in spectaculaire films, hoopt op een vleugje Olympische actie. De vedette van Hollywood, die de hoofdrol speelde in rol prenten vol geweld als Terminator, treedt tijdens de Winterspe len van Albertville op als fitness-trainer van de Oostenrijkse speed-skiër Franz Weber. Speed-skiën is een demonstratiesport in Albertville. De deelne mers dienen daarbij zo snel mogelijk van een berg af te dende ren op hun ski's, niet gehinderd door bochten of poortjes. Het gaat alleen om de snelheid. Perkins verpulvert wereldrecord CANBERRA - De Australische zwemmer Kieren Perkins heeft gisteren tijdens Grand Prix-wedstrijden het tien jaar oude we reldrecord op de 1500 meter (25 meter bad) met ruim vijf secon den verbeterd. Hij kwam in Canberra uit op een tijd van 14.32,40. Het voormalige record (14.37,60) stond op naam van de ex-Sovjetrus Vlademir Salnikov. PSV verslaat Catania met 1-0 CATANIA - PSV heeft gisteren de vriendschappelijke wedstrijd tegen Catania gewonnen. Op Sicilië werd het 1 -0 voor de kam pioen van Nederland. De Eindhovense ploeg besliste het duel tegen de club uit de serie C pas twaalf minuten voor het einde. Juul Ellerman maakte het doelpunt. Bij, dat vrijdagavond nog in Kerkrade tegen Roda JC (0-0) speelde, ontbraken Kieft, Romario en Vanenburg. De verslagenheid bij Oranje in beeld. In het dubbelspel liepen Haarhuis en Koevermans een niet meer te overbruggen achterstand van 0-3 tegen de Zwitsers op. De Nederlandse Davis Cup-ploeg staat voorlopig in het krijt bij het vaderlandse tennispubliek. Duizenden en thousiastelingen in het Haagse Houtrust Sport trokken een weekeinde lang alle registers open en wisten van geen ophouden, maar ze kregen van de spelers nauwe lijks iets terug. Pas toen het niet meer hoefde, bij een 4-0 achterstand, wist Nederland in het duel met Zwitserland een punt te scoren. Het uitgestoken been van Willy Boessen verspert Gaston Taument de weg. De Feyenoorder behoorde op nieuw tot de betere spelers. foto anp WARSCHAU Tim Brouwer de Koning Zoeterwoude loopt vandaag uit om een wereldkampioen bin nen te halen. Jeroen Straathof won gisteren in Warschau de wereldtitel schaatsen bij de ju nioren. Daarmee volgde de ne gentien-jarige Zoeterwoudenaar Falko Zandstra op, die de afge lopen twee jaar heerste bij de junioren. De wereldtitel van Straathof heeft overigens nog wel aan een zijden draad gehangen. Nadat hij zaterdag door een afgeteken de overwinning op de 1500 me ter de eerste plaats in het eind klassement had overgenomen van de Japanner Hiroyuki Noa- ke, leek er op de afsluitende 5000 meter geen vuiltje meer aan de lucht. Straathof beëin digde de islotafstand als zesde, vier plaatsen en ruim vier se conden achter zijn enige con current. Na enig rekenwerk bleek het totaal van Straathof, die vrijdag de 3000 meter had gewonnen, een tiende punt beter dan dat van Hiroyuki (169.831 om 169.841). De Nederlandse victo rie werd nog vergroot door Jak- ko Jan Leeuwangh uit Alkmaar, die als derde eindigde met een puntentotaal van 170.810. Bij de vrouwen ging de titel naar Nami Nemoto uit Japan. Beste Neder landse was Barbara de Loor op de zesde plaats. De dolblije pupil van Leen Pfrommer kon zich samen met zijn moeder en twee andere Zoeterwoudse supporters op maken voor een feestje. Eerst in het klein, in de Poolse hoofd stad. Vanmiddag, direct na aan komst op luchthaven Schiphol, wordt Straathof op het Zoeter woudse gemeentehuis inge haald. De dag eindigt voor Straathof in Don Bosco, waar Zoeterwoude hem vanavond om half negen uitgebreid in het zonnetje zet. DORDRECHT GPD De voetballerij is weer een klei ne dienst bewezen. SW Dordrecht'9Q probeerde giste ren thuis tegen Feyenoord met laf countervoetbal een puntje te verdienen, maar slaagde niet. De eindstand (0-1) doet wel ver moeden dat het voor de ploeg van Hans Dorjee een dubbeltje op zijn kant was. Eigenlijk was dat ook zo. Het na rust oppermachtige Feye noord kwam na 50 minuten op voorsprong, maar kon geen de finitieve afstand scheppen. Daarom had de kans voor de Dordtse invaller Breedveld in de DEN HAAG ROB VAN DER ZANDEN De veel geprezen nationale ten- nistrots kon op het moment su prème niet geven waar het ge zien haar recente resultaten toe in staat moest worden geacht. Misschien had de tennisbond bij gebrek aan beter zè|f nog iets kunnen geven aan de toeschou wers die gisteren de slotpartijen bekeken voor de prijs van vijftig gulden per persoon. Een vrijkaartje bijvoorbeeld voor de eerstvolgende thuiswedstrijd. Of op zijn minst een reductie. Want het 'beduvelde' Oranje- legioentje - ze hadden de kaar ten in de voorverkoop gekocht - keek naar een wedstrijd waar van de uitslag in feite reeds was ingevuld. Door de nederlaag van Mark Koevermans en Paul Haarhuis op zaterdag in de dubbel was de achterstand op gelopen tot 0-3 en de beslissing reeds geforceerd. Ondanks die laatste minuut nog grote gevol gen kunnen hebben. Breetveld schoot echter in kansrijke posi tie onbesuisd over. Op zich was de uitslag zeker geen compliment voor Feye noord. Al moet gezegd worden dat Joop Hiele in het doel van de thuislub een voortreffelijke wedstrijd keepte. Een schot van Sabau keerde hij met de voet, een bal van Witschge bokste hij uit z'n doel en bij een schot van Scholten brak hij bijkans de vin gers. Een andere inzet van Sa bau zou hij ook hebben gehad, ware het niet dat de schuiver ook zonder Hiele's tussenkomst net naast ging. voorkennis steunden de toe schouwers het nationale team op zondag alsof de Cup binnen handbereik was. Een dergelijke aanhang kan de bond beter koesteren. Het geloof en vertrouwen in het kunnen van de ploeg was bij de supporters bepaald groter dan bij de tennissers zelf. De spelers gaven gisteren tegen over hun coach, Stanley Fran ker, voor het eerst toe dat ze waren overvallen door zoveel enthousiasme en belangstelling. Dat hadden ze op vrijdag en za terdag nog met klem ontkend. Tijdens een korte nabespreking na de laatste wedstrijd erkende het viertal echter dat door de gebeurtenissen op de tribunes de druk onbedoeld en onbe wust werd opgevoerd. Sommi gen waren er niet beter door gaan spelen, eerder slechter. Waar in andere landen het chauvinisme als doping werkt, Dat zag ook scheidsrechter Blankenstein, die echter ging twijfelen, toen hij Jan Mulder zijn keeper hoorde complimen teren voor de mooie redding. Zodat Blankenstein toch maar tot een hoekschop besloot. De beslissing had gevolgen; Blinker nam de hoekschop, Metgod knikte de bal via de paal bin nen; 0-1. Vooralsnog wrijft men zich in Rotterdam nu in de handen vanwege de ongedachte positie op de ranglijst. Dorjee hoopt nu eind maart - als de confrontatie met PSV op het programma staat - met Feyenoord nog in de race te zijn kregen de Hollanders er de ze- Zelfs Jacco Eltingh die op de slotdag op mocht draven voor de geblesseerde Jan Siemerink kreeg kippevel van het bomvolle Houtrust. „We hebben vanoch tend gezegd 'laten we er maar gewoon van genieten en ons best doen'. Maar al stond er niets op het spel voor me, ik had de zenuwen, echt waar," al dus Eltingh die met 6-2, 6-4 op zij werd geschoven door Jakob Hlasek. Paul Haarhuis zorgde daarna voor het enige punt door met 6-4, 6-3 van Mare Rosset te winnen. „Ik denk dat ze hebben ge leerd van dit weekeinde," meende Franker. „Er is op ten nisgebied in Nederland meer losgekomen dan we konden be vroeden. Voor de spelers ont stond er een bepaalde druk. Ze wilden meegaan met het pu bliek, maar hadden de vorm niet. Volgende keer zullen ze er anders en vooral beter mee om springen, daarvan ben ik over tuigd." Lijfsbehoud Die volgende keer is op zijn vroegst in september. Dan mag Nederland in een promotie/de- gradatie-duel bewijzen dat het ROTTERDAM GPD Vijf kwartier na de overwinning op SW/Dordrecht kregen de spelers van Feyenoord gister middag in eigen stadion te ho ren, dat trainer-coach Hans Dorjee aan het einde van dit seizoen vertrekt. Zijn contract, dat oorspronkelijk was aange gaan tot 1 juli 1993, zal op eigen verzoek op 30 juni van dit jaar worden ontbonden. In het officiële communiqué, dat door penningmeester Jorien van den Herik in 't Kuipje aan de spelers werd voorgelezen, staat dat Hans Dorjee 'eerder dan was voorzien een meer be leidsmatige functie binnen het voetbal wil hebben.' Tegenover de spelers van Feyenoord verklaarde Dorjee dat zijn beslissing niets te ma ken heeft met zijn gezondheids toestand - hij is zoals bekend nog maar pas hersteld van een zware by-pass-operatie - en dat hij geen aanbiedingen van an dere clubs op zak heeft. Niettemin gaan er sterke ge ruchten dat hij mogelijk terug keert naar PSV, waar hij als as sistent van Guus Hiddink en Bobby Robson heeft gewerkt. De Eindhovense club maakte vorige week bekend dat het contract met Robson niet ver lengd zal worden en boze tong en beweren dat ook de positie van manager Kees Ploegsma ter discussie staat. Dorjee onderhoudt nog altijd contacten met verscheidene PS- Vers en vooral zijn goede band met het probleemkind Romario zou voor de landskampioen aanleiding zijn om hem terug te halen. Dick Advocaat lijkt de belang- nog in de wereldgroep thuis hoort. Er zijn na dit weekeinde acht verliezers in die groep. Zij strijden met acht winnaars uit diverse zones om lijfsbehoud. Als Nederland het slecht treft, rolt er een sterke verliezer van de eerste ronde uit als tegen stander. Ook is het mogelijk om zwakke broeders als Polen, Bel gië en Groot Brittannië te loten. Bij de loting in mei wordt pas bepaald of Nederland in eigen land mag aantreden. Na de 0-2 achterstand die vrijdagavond was bereikt door de verliespartijen van Jan Sie merink en Paul Haarhuis, kreeg Nederland zaterdagmiddag de genadeklap. In de dubbel van Mark Koevermans en Haarhuis tegen Jakob Hlasek en Mare Rosset kon de thuisploeg slechts bij vlagen de indruk wekken dat er nog iets te halen viel. Na 6-4 voor de Zwitsers in de eerste set, haalde Nederland de twee de binnen (7-5), maar de ople ving was te kort. Met 6-3 en 6-1 werd de nederlaag een feit. Haarhuis was ziedend na de dubbel. Hij was niet in staat om behoorlijk te antwoorden te genover journalisten en gedroeg zich zeer onvolwassen met niet- gemeende antwoorden. Het was een gevolg van zijn optre den in de dubbel. Want in te- rijkste gegadigde om Hans Dor jee bij Feyenoord op te volgen. Advocaat en Wim Jansen vorm den eerder een koppel bij het toen nog zelfstandige SW. De Hagenaar heeft, zoals be kend, een aanbieding van de KNVB op zak om Rinus Michels na het EK in Zweden als bonds coach op te volgen. Advocaat heeft steeds uitgeroepen dat hij morgen een beslissing zou ne men, maar gistermiddag heeft hij sectiebestuurder mr. Boels om meer bedenktijd gevraagd. Dat heeft hij gekregen tot ko mende zondag. Dat mag veel betekenend worden genoemd. Advocaat heeft daardoor Feye noord de gelegenheid geboden om contact met hem op te ne men en te onderhandelen. Volgens Wim Jansen, Jorien van den Herik en Advocaat is dat nog niet gebeurd. Jansen: „We gaan in de komende dagen alles rustig op een rijtje zetten." Van den Herik: „Tot donder dag ben ik in Rotterdam. Daar na ga ik naar Amerika. Ik kom op 16 februari terug. Ik denk niet dat we voor die tijd al een beslissing hebben genomen." Verzoek Dorjee heeft het verzoek om zijn contract al aan het einde van dit seizoen te verbreken al voor de wedstrijd van vorige week tegen VW ingediend. Af gelopen zaterdag heeft hij nog een gesprek gehad met Van den Herik. Hoe dat gesprek verlopen is wilde Van den Herik niet zeg gen. Dorjee wilde aanvankelijk geen toelichting geven op zijn besluit. Hij wilde volstaan met de inhoud van het officiële genstelling tot Koevermans, die voor zijn doen opvallend goed speelde op de snelle onder grond, liet de Brabander het in vrijwel alle games afweten en demonstreerde aan het net een matig niveau. Had hij maar de halve vorm gehad van vrijdag avond dan was Oranje waar schijnlijk nog in de race ge weest. Nu was het, over en slui ten en Haarhuis voelde dat. Stanley Franker wenste niet het individu de schuld te geven en legde de oorzaak van de ne derlaag bij de Zwitsers. „Wij zijn afgetroefd door een betere te genstander. Zo simpel is het ei genlijk. Hlasek kenden we, maar dat Rosset hier zo sterk voor de dag zou komen, verraste ons. Ik blijf zeggen dat dit Davis Cup team de toekomst heeft. Niet veel landen kunnen zo veel spe lers opnoemen die in de top honderd staan." Een terechte constatering, maar Nederland rekent zich voorlopig toch te vroeg rijk in het Davis Cup-toernooi. In de breedte is het toptennis ge groeid, maar een wereldtopper heeft Oranje nog niet. Mis schien wordt Richard Krajicek, die vanwege een blessure niet speelde, dat in de toekomst. Maar voorlopig is de Davis Cup koorts is weer even geweken. communiqué, maar na lang aanhouden gaf hij toch iets van zijn gevoelens en overwegingen prijs. Zijn voornaamste uitspraak na het korte onderhoud in 't spelershome: „Ik kan bij Feye noord m'n ei niet kwijt. Ik word onvoldoende ingeschakeld en geraadpleegd bij het technisch beleid. Ik zou graag adviezen geven bij het aan- en verkopen van spelers, maar naar mijn mening wordt niet gevraagd. Het is waar dat er bij Feyenoord een duidelijke taakomschrijving is. Wim Jansen is als technisch - directeur de man van de lange termijn. Ik ben als trainer-coach de man van de korte termijn. Ons streven was op korte ter mijn aansluiting bij de sub-top te krijgen. Dat streven is nu al gerealiseerd." „Waarom ik nu al om onthef fing van mijn contract heb ge vraagd? Ach, het gaat nu goed met Feyenoord. Het juiste mo ment om zo'n beslissing bekend te maken is moeilijk te bepalen. Als je zo iets naar Duiten brengt op een moment dat het slecht gaat met de club, wordt het je helemaal kwalijk genomen. Ik ben ervan overtuigd dat mijn beslissing niet van invloed zal zijn op de prestaties van de ploeg. We gaan gewoon door in onze strijd om een van de hoofdprijzen." Feyenoord-bestuurder Jorien van den Herik nam de beslis sing van Hans Dorjee vrij lako- niek op. „Zij kwam wel onver wacht. maar zulke dingen ge beuren nu eenmaal in het voet bal. En niet alleen in het voet bal. Een theaterstuk zoals PSV vorige week opvoerde, hebben we willen voorkomen." RIO DE JANEIRO «SIP De grootste verrassing van de eerste ronde van het toernooi om de Davis Cup was dit week einde de uitschakeling van Duitsland. De zwaar gehandi- capte ploeg van coach Nikki Pi- lic verloor in de oven van Rio de Janeiro met 1-3 van Brazilië, dat vorig jaar naar de wereldgroep promoveerde. Duitsland moet nu eind september net als Groot-Brittannië. Nederland, Spanje, Joegoslavië, België en Argentinië eind september pro motie/degradatie wedstrijden spelen. Alleen bij Canada - Zwe den (2-1) was gisteren in Van couver de beslissing nog niet gevallen. „Ik had voor de Brazilianen gewaarschuwd", zei een diep teleurgestelde Pilic na afloop van de verhitte strijd bij een temperatuur van circa veertig graden voor 8.500 warmbloedi ge toeschouwers. „Maar dat het zo zou aflopen, had ik ook niet gedacht." De Duitsers konden niet over Wimbledon-kampioen Michael Stich beschikken. Hij had te veel last van blessures, die hij in Melbourne tijdens de open Australische kampioen schappen in de kwartfinales op liep tegen zijn bedwinger Ri chard Krajicek, die op zijn beurt eveneens wegens een blessure niet in Den Haag tegen de Zwit sers kon aantreden. Bovendien meldde Boris Becker zich voor zijn tweede enkelspelpartij af met uitputtingsverschijnselen. Becker won vrijdag in vijf sets van Luis Mattar nadat hij in de vierde set zes matchpoints had afgeweerd. Daarna verloor Carl- Uwe Steeb in vier sets van Jai me Oncins. Het dubbelspel liep zaterdag desastreus af voor Bec ker en Eric Jelen. Het duo ging in drie sets ten onder tegen Roese en Motta (5-7 3-63-6). Nadat Becker zich tot op het bot vermoeid niet meer in staat achtte zich in de hitte met enige kans van succes te verweren, kreeg invaller Markus Zöcke de ondankbare taak de dreigende nederlaag nog af te weren. Hij stond tegen de Braziliaanse ten- nisheld Oncins maar liefst vijf uur en zestien minuten op de baan om tot de conclusie te ko men dat alles voor niets was ge weest: 6-1 4-6 6-7 6-2 5-7. Het laatste enkelspel werd niet meer gespeeld. Zweden kwam in Vancouver op de rand van de afgrond na de nederlagen van Magnus Gustafsson en Stefan Edberg op de eerste dag. Gustafsson ging ten onder tegen Grant Connell. Het verlies van de nummer één van de wereld tegen de onbe kende Daniel Nestor kwam als een regelrechte sensatie (6-4 3-6 6-1 3-6 4-6). Edberg en dubbel- specialist Anders larryd bleven zaterdag tegen het zeer sterke koppel Connell/Michibata wél overeind (3-6 6-3 6-4 6-4). De- andere overwinningen kwamen regelmatig tot stand. Titelhouder Frankrijk won in Bayonne met 5-0 van het zwak ke Groot-Brittannië. Henri Le- conte en Guy Forget krijgen nu eind maart in Nimes Zwitser land tegenover zich. Ook Australië (in Nicosia te gen Joegoslavië zonder de Kroaten Ivanisevic en Prpic) en Tsjechoslowakije (tegen België) zegevierden met de maximale cijfers. Italië won met 4-1 van Spanje. De Verenigde Staten, met Sampras en Agassi in de enkelspelen en John McEnroe- /Leach in het dubbel, nam op Hawaii tegen Argentinië een be slissende voorsprong van 3-0. Buter weg bij Emmen EMMEN ANP Piet Buter stapt aan het ein de van dit seizoen op bij Em men. De trainer wil graag meer invloed hebben op het technisch beleid van de Drentse eerste divisieclub, maar vindt daartoe geen ge hoor bii het bestuur. Buter, voormalig trainer van Noord- wijk, is aan zijn eerste sei zoen bij Emmen bezig.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15