Regio SJJO vraagt toch weer om subsidie 'Goede raad hoeft niet duur te zijn' Auto onder bedreiging gestolen Briefkaart Klimaat Winkelhart Wassenaar groter Verzuipen NIEUWSLIJN Kerkbestuur wil praten over plein LEIDERDORP Het college van beheer van de Leiderdorpse dorpskerk wil met wethouder H. Veldstra praten over een herin richting van het pleintje naast de kerk. „We willen een oriënte rend gesprek om te horen wat zij nou precies met het pleintje wil", aldus collegevoorzitter H. Rademaker. Hij kan niet zeggen of de kerk het pleintje aan de gemeente wil afstaan om het bij de herinrichting van het Oude Dorp te betrekken. „Het college moet daarvoof naar de wijkkerkraden en de leden van de kerk gemeente. Ik denk dat die terughoudend zullen zijn." Auto na inbraak teruggevonden WASSENAAR Bijna op heterdaad kon afgelopen vrijdagnacht een inbreker in Wassenaar worden betrapt. Rond twee uur vond op de Prinsen weg een aanrijding plaats waarbij een Ford Sierra in een slip raakte en tegen een verkeerspaal reed. Toen de politie arriveerde, was de bestuurder weggelopen. De eigenaar bleek niet zo snel te achterhalen: de auto was geleased. Tegen half vier ontdekten bewoners dat er in hun huis aan de Van Zuylen van Nijeveltlaan was ingebroken. Ze misten onder meer de sleutels van hun Ford Sierra. De politie kon de link snel leggen en be zorgde de wagen terug. Van de dader geen spoor. Reeks huizen in Oegstgeest doorzocht OEGSTGEEST Inbrekers zijn het afgelopen weekeinde heel actief geweest in Oegstgeest. In een huis aan de Admiraal de Ruyterlaan werd de bejaarde bewoonster vanmorgen rond half zes wakker van gestommel. Op haar geroep wie daar was, vluchtte een inbreker haar slaapkamer uit. De bewoonster mist een grote hoeveelheid sieraden en een antieke staartklok. Uit een huis aan de Frans Halslaan werden vrijdagnacht bankpapie ren, sieraden en een video gestolen. De waarde van de vermiste goederen loopt in de tienduizenden guldens. Huizen aan de Prins Bemhardlaan en de Oudenhoflaan werden eveneens dit weekeinde doelwit van inbrekers, maar daar werden de daders waarschijnlijk verrast door de plotselinge komst van de bewo ners. Er wordt niets vermist. Vijftien jaar Sociaal Raadswerk VOORSCHOTEN ERIK BASSELIER Ze noemen zich een soort dui zendpoten onder de hulpverle ners, de raadslieden van het So ciaal Raadswerk in Voorscho ten. „We zijn een wegwijzer voor iedereen die advies nodig heeft over de meest uiteenlo pende zaken", legt mevrouw W. Koning uit. Per 1 februari is zij de sociaal raadsvrouw in Voor schoten. „We geven voorlich ting over bij voorbeeld sociale voorzieningen, arbeidsrecht, echtscheiding, huisvestingsza ken zoals huursubsidie en belastingen. De raadslieden be schikken dan ook over een ge degen kennis op breed terrein. Behalve adviseren kunnen we ook begeleiden en bemidde len." In het kader van het 15-jarig bestaan van het Sociaal Raads werk in Voorschoten had het bestuur voor afgelopen vrijdag een mini-symposium goergani- seerd voor iedereen die belang stelling heeft voor het raads werk. De bijeenkomst had als thema 'Tussen het kastje en de muur' en gaat over de taak, functie en de toekomst van het sociaal raadswerk. Volgens JA de Ronde, be stuurslid van de Stichting Soci aal Raadswerk, is een sociaal raadsman niet te vergelijken met de ombudsman. „De om budsman behandelt klachten en conflicten van de burger met de overheid. De hulpverlening van de sociaal raadslieden is veel breder. De mensen kunnen bij ons voor vrijwel alle proble men terecht. Hoe vul je je belas tingaangifte in? Hoe schrijf je een bezwaarschrift? Hoe rea geer je als de deurwaarder langs komt? Allemaal zaken waar ie dereen wel eens mee te maken heeft, maar lang niet iedereen weet hoe je ermee om moet gaan." „De samenleving is de laatste jaren steeds ingewikkelder ge worden", vertelt De Ronde. „Kijk maar naar de belasting herziening. Die wetgeving is wel veranderd, maar er niet een voudiger op geworden. Ook het Nieuw Burgerlijk Wetboek be vat belangrijke veranderingen voor de consument. In het soci ale stelsel is op dit moment een Stichting blijft weigeren jeugd- voor jongerenwerk te ruilen Een Voorschotense autoverko per heeft afgelopen zaterdag de schrik van z'n leven gehad. De man kreeg bij het autobedrijf aan de Professor Asserlaan aan het eind van de middag, tussen vijf en zes, nog een aspirant klant. De man wilde een proef- ritje maken en het tweetal stap te in een auto, de verkoper ach ter het stuur. Op de Leidseweg aangekomen voelde de bestuur der plotseling iets dat op een vuurwapen leek tegen zijn sla pen en sommeerde de klant hem de auto direct uit te stap pen. De onthutste verkoper zag vervolgens de auto wegrijden richting Leiden. De klant c.q. dief is nog niet aangehouden. Het gaat om een man tussen de 35 en 45 jaar. Drie inbraken in Voorschoten VOORSCHOTEN Drie inbraken zijn er afgelopen weekeinde in Voorschoten ge pleegd. Uit een huis aan de Van Helsdingenlaan werd vrijdag nacht een video, cd-speler en toebehoren gestolen. De bewo ners waren op dat moment niet thuis. De dader(s) kwamen via de keukendeur binnen. Van- VOORSCHOTEN - Op deze foto staan er slechts zes, maar het waren er echt elf. Op zaterdagavond 1 februari kwam de raad van elf weer bij een om samen met de achterban het jaarlijkse boerenkielenbal te vieren. De Voorschotense carnavalsvereniging de Pico Bello's vierde in het Grasshoppershonk aan de Juliana van Stolberglaan voor de 19e keer dit bal. Prins Edward en gemalin prinses Thea ontvingen de feestvier ders weer met open armen. foto hielco kuipers doen voor de woningzoekende met de wat smallere beurs. Maar daar dacht Zilverentant wat genuanceerder over. Over moedig stortte hij zich op wat uiteindelijk de rolprent van een wat al te realistische 'Help, het raadslid verzuipt' zou blijken te zijn. Declamerend uit het cursus boek voor jonge liberale politici ('In de voetsporen van Wiegel, in vijf lessen') begon hij met voorzichtig zijn waardering uit te spreken voor de inspannin gen van het college. Maar bij het binnenhalen van zovéél so ciale woningen bestonden toch wat aarzelingen binnen de frac tie. Analytici van de lokale poli tiek zullen ver na het jaar 2000 vaststellen dat Herbert op dat moment begon met een toe komstgerichte strategie om Lei derdorp liberaal te houden. Maar met de wijze waarop hij verbaal omging met termen als 'niet opportuun om vooruit te lopen op het woningbehoefte onderzoek' en 'de noodzaak om toch vooral te streven naar evenwicht in de verschillende Financieringsklassen', deed hij slechts de instincten van zijn natuurlijke vijand Molkenboer ontwaken. Herbert is een keurige jongen, die geen raad weet met socialis ten die een grotere zuigbehoefte aan de dag leggen dan een pas geboren baby. In de wurggreep van Victor stamelde hij zich zo danig door het interruptiede- batje dat het effect niet veel rampzaliger zou zijn geweest als zijn fractie in een beginselver klaring had vastgelegd dat ze er geen fluit voor voelde om het mooie Leiderdorp te vergiftigen met dat rooie arbeiderstuig uit de grote stad, waarmee alleen het electoraat van de PvdA en Groen Links goed garen spint. Gealarmeerd door het bellen spoor dat zijn jonge fractiege noot achterliet op weg naar de bodem van het bad, maakte Jaap de Waard tenslotte met een enkele kwinkslag gerouti neerd een eind aan 'Das Leiden des junge Herberts'. Het is voor de WD te hopen dat hij nog even in de buurt blijft. Voor een partij die zich sterk maakt voor inwoners met een gouden randje, is het voor lopig behelpen met Zilveren- tantje. (DvdP) Geniaal, die vondst van de kun stenaar Rob Blote. De Wassen aarder heeft briefkaarten ont worpen tegen de mogelijke komst van een vuilstortplaats. Die vuilnishoop moet vlak bij het marinevliegkamp Valken burg komen te liggen. Duinen, meeuwen, een stortplaats en een vliegtuigje sieren het brief kaartje. Om de simpelen van geest van dienst te zijn, is Blote zelfs zo welwillend geweest om de kinderlijk getekende voor werpjes te voorzien van tekst. Blöte's theorie is simpel. Hij heeft vernomen dat op de vuil stortplaats mogelijk ook huisaf val wordt gestort. Van huisafval naar meeuwen is één stap en van meeuwen naar ongelukken met marinevliegtuigen een tweede. In de vliegtuigen die op het marinevliegkamp landen, zitten nogal eens belangrijke re geringsleiders. En wie zou wil len dat onze ministers met vliegtuig en al op een vuilnis hoop neerstorten? Blöte heeft zich in de loop der jaren het vuur uit de sloffen ge lopen voor zijn acties. De af schaffing van de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR) maakte hem wild. Maar ook als de gemeente weigerde pekel te strooien in het beijzelde laantje waar hij woonde, stond Blöte op de barricades. De Wassenaarse kunstenaar wist de weg naar de pers altijd goed te vinden en is inmiddels even beroemd als plaatsgenoot Vanessa. Als veel mensen die kaarten kopen, snijdt het mes voor de kunstenaar aan twee kanten. Die stortplaats komt er dan vast niet, Blöte wordt nog beroem der en voor het geld vindt de kunstenaar een nobele bestem ming. De drukkosten heeft hij er nu nog niet uit, maar wie weet wat publiciteit nog oplevert. De kaarten kosten slechts een gul den. Dat is toch geen geld voor zo'n artistieke uitbarsting van vernuft? Fijn idee, je steunt als kunstenaar een edel doel en on dertussen rinkelt de kassa mis schien nog. Geniaal, die vondst van Blöte. (DL) Voorschoten treedt niet toe tot het klimaatverbond, besloot een meerderheid van de gemeente raad vorige week. Veel gezwol len woorden, maar toetreden tot een grotendeels symbolisch verbond ging CDA, WD en de ene PvdA-wethouder toch te ver. Groen links, D66 en de rest van de PvdA waren voor. De gemeente zou zich 'ver plichten' minder (uitlaat)gassen de atmosfeer in te sturen en als tegenprestatie zouden Zuidamerikaanse indianen de bossen laten staan. Zo doet ie dereen wat aan terugdringen van het broeikaseffect, is in gro te lijnen het idee van de vereni ging milieudefensie. Deze club introduceerde de actie in Ne derland. CDA-raadslid Van Eyk stak een lang verhaal af, dat vooral opviel door het frequente ge bruik van de term 'rentmeester schap', een in confessionele kring populair stopwoord. WD- vertegenwoordiger Schimmel kwam (onbedoeld?) nog joliger uit de hoek door zijn verklaring te beginnen met: „De WD is zeker niet tegen het milieu". Na de raadsvergadering walmden de liberale bolides en christen-democratische sleeën Voorschoten weer in. Een paar wandelaars liepen reutelend en kuchend langs de Leidseweg, een fietser hield zich moedig staande. Steeds zachter ruisde nog een enkele boom. (EJW) Maandag 3 februari 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: SIMON DE GRAAF Bestuurder J. de Ronde, sociaal raadsvrouw W. Koning en vrijwilligster R. Voors van het Sociaal Raadswerk in Voorschoten: „We laten ons minder snel afschepen." foto jan holvast soort afbraak aan de gang. Mensen krijgen vaak met zoveel verschillende instanties te ma ken, dat ze wel eens tussen wal en schip kunnen raken." Vrijwilligster R. Voors, die de sociaal raadsvrouw in Voor schoten tijdens ziekte en vakan ties vervangt, benadrukt dat het sociaal raadswerk de privacy van mensen garandeert. „Daar mee is een belangrijke drempel weggenomen, omdat veel men sen bang zijn in allerlei gege vensbestanden terecht te ko men. Bij ons is dat beslist niet het geval. De stichting is ook volledig onafhankelijk van de gemeente. De enige binding daarmee is dat we subsidie ont vangen", aldus Voors. Boven dien is advies van de raads vrouw kosteloos, wat weer be wijst dat goede raad niet duur hoeft te zijn. Volgens de raadsvrouw is het belangrijk dat mensen, als ze met een probleem zitten, in een vroeg stadium advies vragen. „Hoe eerder we het probleem kunnen analyseren, des te beter kunnen we de mensen helpen. Ook als blijkt dat we weinig kunnen doen, kunnen we vaak wel een stukje onbegrip over bepaalde regels wegnemen. Mensen denken al gauw 'ze doen maar' of 'ik val er altijd buiten'. Wanneer ze het waar om van hun behandeling be grijpen, gaan ze toch tevreden de deur uit." Hoewel de raadslieden een grote parate kennis hebben, zijn het natuurlijk geen allesweters. Voors: „Maar we kunnen vaak wel gemakkelijker aan informa tie komen. En dank zij onze er varing zullen we ons minder snel door instanties laten af schepen". De stichting jeugd- en jongerenwerk in Oegstgeest (SJJO) is niet in staat om op eigen kracht het gat van enkele maanden in het jongerenwerk te dichten. Daarom wil ze voor periode april-december een jongerenwerker (m/v) aantrekken, voor 26 uur per week. De gemeente moet voor 16.000 gulden aan die werknemer meebetalen.Dat is allemaal te lezen in de derde versie van het werkplan voor dit jaar. Eerdere versies werden door de gemeente raad afgekeurd. Morgenavond bespreekt de raadscom missie welzijn de derde versie. voldoende jongerenwerk levert. Op de SJJO wordt nu al maan den druk uitgeoefend om te schuiven met de uren die wor den besteed aan het kinder- en tienerwerk. Burgemeester en wethouders van Oegstgeest, die het werkplan blijkens hun raadsvoorstel wél steunen, mel den dat het voor de SJJO niet haalbaar is om vanuit het tie ner- en kinderwerk uren vrij te maken ten gunste van het jon- gerenswerk. Dat de SJJO er niet in slaagt meer tijd vrij te maken voor het jongerenwerk, door bij voor beeld qua tienerwerk nauw sa men te werken met andere in stellingen, noemt D66'er Van Oortmerssen 'niet van deze tijd'. „In het Oegstgeest van te genwoordig, waar zo veel (sport)clubs zijn is het wat ge forceerd om zo krampachtig aan jeugd- en tienerwerk vast te Afgaand op de eerdere bespre kingen over de SJJO-problema- tiek is de verwachting dat de raadscommissie ook dit stuk van tafel veegt. De commissiele den kunnen nog niet reageren, zeggen ze, omdat ze de stukken nog niet hebben kunnen bestu deren Alleen D66-raadslid me vrouw E. van Oortmerssen wil wel kwijt dat de raadscommis sie een 'stabiele koers moet blij ven varen'. Ze voegt eraan toe 'het knap moeilijk' te hebben met dit zoveelste werkplan. „Vooral omdat ik nog geen ver schillen heb kunnen ontdekken met de situatie vóór het ver schijnen van dit stuk." De raadscommissie eiste eer der van de SJJO dat ze op eigen kracht en met de reeds toege kende subsidie van een kwart miljoen gulden per jaar goed en houden. Het gat in de markt is jongerenwerk, daar moet de SJJO inspringen." Ik ken de argumentatie van de SJJO. Die wil haar vrijwilli- gersbestand op peil houden. De tiener van nu is de vrijwilliger bij het jongerenwerk van straks, is de redenering. Maar ook dat vind ik een achterhaalde ge- dachtengang, Het vrijwilligers- probleem, waarin de SJJO be paald niet uniek is, zal anders moeten worden meent de democrate. Eigen bestuur In het werkplan van de SJJO wordt verder vermeld dat het stichtingsbestuur is uitgebreid. Het streven van de SJJO is ook om het jongerenwerk onder een apart (jongeren) bestuur te plaatsen, met eigen verant woordelijkheden. Burgemeester en wethouder zijn wel enthousiast over het werkplan. Ze wijzen erop dat de gevraagde 16.000 gulden een eenmalige bijdrage is waarach ter geen claim voor 1993 schuil gaat. Door het plan te steunen krijgt de SI 10 iets meer armslag en Rist, aldus het college, om de hele organisatie en de activitei ten weer goed op poten te kun nen zetten. Het Wassenaarse winkelhart krijgt een injectie. Burgemeester en wethouders willen graag mee werken aan het uitbreidingsplan dat de eigenaar van de Spar in de Langstraat heeft gemaakt. Ook het plan om winkels te bouwen langs de passage langstraat-Kloosterland heeft de steun van het college. De voormalige Astra-bioscoop wordt ver bouwd tot winkelruimte. De supermarkt wordt met ongeveer 250 vier kante meter vloeroppervlakte vergroot tot bijna 1000 vierkante meter. In de passage komt een in gang naar de supermarkt, maar de hoofdingang blijft gevestigd aan de Langstraat. Langs de passa ge komt een gebouw van ongeveer 400 vierkante meter, waarin plaats is voor een of twee winkels. Vanaf de Langstraat wordt de passage gedeeltelijk overkapt. De breedte loopt uiteen van 3.00 meter tot 4.60 meter. Burgemeester en wethouders willen meewer ken aan de plannen omdat ze de plaatselijke Spar zien als een trekker, waar andere andere winkels van kunnen profiteren. Ook over de voorgestelde uitvoering zijn de plaatselijke bestuprders goed te spreken. Zij willen het huidige karakter van de Langstraat zoveel mogelijk handhaven. De nieu we plannen zouden daaraan voldoen. Aanvankelijk wilde de eigenaar van de Spar de oude bioscoop Astra bij zijn zaak trekken, maar daardoor zou volgens het college een te groot winkelfront ontstaan. Wel wordt het pand ver bouwd tot winkelruimte maar het is nog niet be kend hoe een en ander er precies uit gaat zien. Ook de panden op nummer 40 en 40a hebben dezelfde eigenaar als de Spar. Deze panden blij ven intact en worden niet bij de supermarkt ge trokken. Aanvankelijk was dit wél de bedoeling. Burgemeester'en wethouders willen de maxi male omvang van een winkelvestiging in het cen trum nauwkeuriger regelen. Daarom stellen ze aan de gemeenteraad voor om de de maximale voorgevelbreedte van winkels in het centrum te beperken tot 20 meter, terwijl de totale vloerop pervlakte niet groter zou mogen zijn dan duizend vierkante meter. Een probleem kan het gebrek aan parkeerruim te worden, omdat de nieuwe winkels waarschijn lijk meer autoverkeer zullen aantrekken. Zowel de bouwer als het college ziet geen mogelijkheid om het aantal parkeerplaatsen uit te breiden. 'En dat is niet zo vreemd in een volgebouwd centrum', constateren burgemeester en wethouders in hun voorstel aan de raad. Alleen het parkeerterrein Kloosterland, aan de achterzijde van de Spar, krijgt er nog zes plaatsen bij. Die beslissing was echter al eerder genomen. OP HET RANDJE Weieens een badmeester gezien van wie de leerling bij de eerste les over de rand van het diepe stapt en direct uit het zicht ver dwijnt? De bezoekers op de tri bune van de Leiderdorpse raadszaal wel. Voormalig WD- -fractievoorzitter Jaap de Waard moest de redstok hanteren om de overmoedige Herbert Zilve rentant van de bodem te vissen. Dat viel nog niet mee, want die nare socialistische Victor Mol kenboer was inmiddels boven op het hoofd van het jonge libe- raaltje gaan zitten. Kijk eens meester, zonder handen! Nog letterlijk nahappend van zijn fi guurlijke verblijf onder water, had de raadscommissie voor ruimtelijke ordening de rest van de avond geen kind meer aan Zilverentant. De Waard is een druk bezet man en pendelde vorige week maandag dan ook voortdurend tussen de vergaderzaal en de hal om via een draagbare tele foon zaken voor zijn feitelijke en veeleisende werkgever Hanja May-Weggen af te handelen. Hij had de plons waarmee collega Zilverentant over de rand gleed waarschijnlijk niet eens ge hoord. Herbert liet zijn licht schijnen over de plannen om zestig hui zen in de sociale sector los te peuteren van buurgemeente Leiden. Voorgaande sprekers hadden dit collegevoorstel al bewierookt als een uitstekende mogelijkheid om wat meer te LEIDEN nacht werd een huis aan de Wil- librordusstraat 'bezocht' via een klapraam op de eerste verdie ping. De bewoners missen al leen de video. Vanaf de opslagruimte van een drankenzaak aan de Veur- seweg is vrijdagnacht een aantal lege biervaten gestolen. Een omwonende zag een en ander gebeuren en noteerde het ken teken van de auto waarin de biervaten verdwenen. Daardoor kon de politie in Den Haag later de twee daders aanhouden. Het was de mannen te doen ge weest om het statiegeld dat de vaten opleveren. SPORTCURSUSSEN De werkgroep voor Buitenschoolse Sport organiseert in samenwer king met de Voorschotense sportverenigingen een aantal kennismakingscursussen. De cursussen zijn bestemd voor leerlingen van de basisschool en voor brugklasleerlingen van het voortgezet onderwijs in Voor schoten. In de maand maart gaan de cursussen Volleybal en Jeu de Boules van start. door Dick van der Plas, Dorith Ligtvoet en Eric Jan Weterings

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10