Buitenland Politie opent vuur op aanhangers FIS 'Als je ze hebt verbrand, kom dan terug' Opnieuw gevechten in Nagorno-Karabach Belgische koning als mede-informateur Veiligheidsraad pleit voor grotere rol VN Somaliërs kwijnen weg in opvangkampen Israël vraagt mogelijk om uitlevering George Habash Zaterdag 1 februari 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGJEET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vonngeving: MIT2IE MEUERHOF United Pres?International (UPI). AMNESTY INTERNATIONAL heeft gezegd dat de Zuidafrikaanse politie direct verantwoordelijk is voor een aantal moorden op aanhangers van het ANC. Bovendien helpt de politie,, de Zulu-beweging Inkatha bij het do den van ANC-sympathisanten NIEUWSLIJN Archeologische vondst vanuit file De Zweedse archeoloog Roger Blidmo stond in de buurt van Stockholm met zijn auto in de file en liet zijn blik gaan over een bouwterrein waar een nieuwe ringweg wordt aangelegd. Plotse ling meende hij in de bouwput de fundamenten te herkennen van een dorp dat volgens zijn schatting van 2.500 jaar geleden dateert. De werkzaamheden zijn onmiddellijk stilgelegd om te onderzoeken of de archeoloog het goed heeft gezien. Admiraal Zwarte-Zeevloot moet weg De Oekraïnse president Kravtsjoek heeft gisteren het ontslag ge- eist van de bevelhebber van de Zwarte-Zeevloot, admiraal Kasa- tonov. Deze vloot is het middelpunt van een slepend menings verschil tussen Rusland en Oekraïne. De admiraal wordt ervan beschuldigd dat hij een groep Oekraïnse parlementariërs heeft geschoffeerd door hen van de vlootbasis te weren. Kasatonov heeft laten weten niet te zullen opstappen. TWA vraagt uitstel van betaling De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Trans World Airlines (TWA) heeft uitstel van betaling gevraagd wegens ernstige finan ciële problemen. Alle diensten worden normaal voortgezet, ook de vluchten van en naar Amsterdam, aldus een TWA-woord- voerder. Rode Kruis: Geld voor ex-Sovjetunie Het Internationale Rode Kruis heeft gisteren gevraagd om 62 miljoen Zwitserse frank (ongeveer 80 miljoen gulden) voor de voormalige Sovjetunie, vooral bedoeld om een medicijnentekort aan te vullen. Met het geld wil het Rode Kruis de komende twaalf maanden ongeveer tien miljoen mensen, vooral zieke kinderen en bejaarden, hulp bieden. Handelen in vervuilingsrechten De VN-organisatie Unctad (Conferentie over Handel en Ontwik keling) denkt dat de uitstoot van kooldioxide, een stof die vol gens velen verantwoordelijk is voor het broeikaseffect, kan wor den verminderd door bedrijven internationaal te laten handelen in vervuilingsrechten. Er moet een soort beurs komen, via welke die rechten kunnen worden verhandeld. De Unctad bepleit dat alle landen het recht krijgen een bepaalde hoeveelheid kool dioxide in de lucht te brengen. AzG voorgedragen voor Nobelprijs Als het aan D66-Europarlementariër Bertens ligt, gaat de Nobel prijs voor de Vrede dit jaar naar Artsen zonder Grenzen (AzG). Hij heeft de medische hulporganisatie gisteren voorgedragen.bij het Noorse Nobelcomitë. Vlees terug naar Moskouse koelhuizen Vleesverwerkende fabrieken in Moskou blijven met onverkochte voorraden zitten. De prijzen in de staatswinkels zijn zo hoog dat de klanten geen vlees meer kopen. De winkels sturen hun voor raden terug naar de leverancier, die het vlees in koelhuizen op- Azerbajdzjaanse troepen zijn gisteren een groot offensief be gonnen in Nagomo-Karabach, een autonome republiek in Azerbajdzjan die voornamelijk door Armeniërs wordt be woond. Aan Azerbajdzjaanse zijde zijn daarbij zeker vijf do den en 52 gewonden gevallen: Van Armeense zijde zijn geen cijfers bekend. Vo.lgens eenverklaring van het ministerie van binnenland se zaken worden de aanvallen vanuit Agdam, enkele kilome ters ten oosten van Nagomo- Karabach, voortgezet. Het mi nisterie beschuldigt eenheden van het Armeense leger ervan deel te nemen aan de gevechten tegen de Azerbajdzjaanse troe pen met inzet van pantserwa gens en gevechtshelikopters. De Russische tv meldde eer- Gewonden bij schietpartij op Algerijnse moskee-bezoekers Algerijnse veiligheidstroepen hebben gisteren het vuur geopend op aanhangers van het FIS (Fundamentalistisch Islamitisch Reddingsfront) die bij het uitgaan van de Es- Sunnamoskee in de binnenstad van Algiers beledigingen schreeuwden naar politieagenten die het gebouw omsin geld hielden. Volgens de politie raakten acht mensen ge wond, onder wie een agent. ALGIERS «AP-DPA-AFP-Rtr Een radiostation meldde dat bij de Es-Sunnamoskee, in de arme wijk Bab el-Oued, een niet na der genoemd aantal personen was gearresteerd. Volgens de autoriteiten werden 15 mensen gearresteerd wegens het nege ren van bevelen en opruiing. Bij de Bilal moskee, in de wijk Notre Dame d'Aftique, werd na afloop van de dienst volgens ooggetui gen de religieuze leider Sheik Yazid door de politie aangehou den. Of er nog meer arrestaties zijn verricht is niet duidelijk. De veiligheidstroepen hadden de toegangswegen naar de mos keeën in de binnenstad afge grendeld en alleen mensen die in de buurt woonden doorgela ten om de vrijdagsdienst bij te wonen. De moskee werd om singeld om uitvoering te geven aan de wetten die de nieuwe re gering heeft ingesteld tegen het gebruik van moskeeën voor po litieke bijeenkomsten. Boven de hoofdstad vloog een helikopter om de haarden van onrust in kaart te brengen. De politiemacht, uitgerust met kogelvrije vesten, wapen stokken en mitrailleurs, wierp granaten in de menigte. Volgens het persbureau APS reden am bulances af en aan naar het in het centrum gelegen Maillot ziekenhuis, waar het personeel al dagen rekening houdt met doden en gewonden. Fotogra fen en filmploegen werden hardhandig door de ordetroe pen uit de brandhaarden ge weerd. Ook uit andere plaatsen, met name de wijk El Harrach in Al giers en Constantine in het oos ten van Algerije, kwamen be richten over confrontaties waar bij de politie traangas gebruikte en waarschuwingsschoten loste. In de meeste wijken bleef het echter rustig. De politie meldde dat don derdag een zelfgemaakte bom was gegooid naar de Ameri kaanse ambassade in Algiers. Het dak van de diplomatieke missie werd beschadigd, maar er vielen geen slachtoffers. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is nog niet opgeëist. Malaysia werkt aan aardgasnet Asean-landen SINGAPORE IPS Malaysia heeft gisteren een 3,5 kilometer lange aardgaspijplei ding onder de zee naar Singapore in gebruik genomen, als eerste stap van een ambiteus plan om een netwerk aan te leg gen door de meeste van de zes Asean-landen. De aanleg van de leiding heeft 8,5 miljoen dollar (ruim 15 miljoen gulden) ge kost. Singapore ontvangt via de pijpleiding 150 miljoen kubieke meter aardgas per dag. Het is in de bedoeling om over het hele land een netwerk aan te leggen, dat in de nabije toekomst lean worden doorge trokken naar Thailand, Indone sië en Brunei eiland Sumatra. Het enige land dat niet op dit netwerk kan worden aangeslo ten zijn de Filipijnen, die geo grafisch geïsoleerd zijn van de rest van de Asean-landen. Begin deze week kwam de Asean overeen een vrijhandels zone in te stellen. Dat voorne men is met gemengde gevoe lens ontvangen. Milieu-organi saties vrezen een versnelde aan tasting van het milieu. BRUSSEL GPD-ANP In een wanhoopspoging België te redden uit een diepe politieke crisis, heeft koning Boudewijn zichzelf opgeworpen als mede informateur voor een nieuwe regering. Boudewijn beval gisteren de volledig vast gelopen kabinetsformateur Wathelet op zijn post te blijven, en begon zelf meteen met het raadplegen van vooraanstaande politici. De spectaculaire ingreep van de koning is de voorlopige climax van de nu al 68 dagen slepende formatie. Verwacht werd dat de Waalse christen-democraat -Wathelet zou worden ontheven van zijn formatie-op- dracht, nadat hij er niet in was geslaagd de aftredënde rooms-rode coalitie weer op de been te brengen. Waarnemers denken dat de koning Guy Verhofstadt, de voorzitter van de Vlaamse liberale PW, wellicht zal vragen mee te doen aan een regering van christen-demo craten, liberalen en socialisten. Verhofstadt, die zelf een mislukte formatie-opdracht achter de rug heeft, heeft meer dan eens ge weigerd. der dat „een massaal offensief gesteund door pantservoertui gen" was begonnen. Het Azer bajdzjaanse persbureau Turan zei dat „strijdkrachten van de nationale defensie" aanvallen zijn begonnen op Armeense po sities. Het dorp Chramort zou al zijn ingenomen. In de middag werden dorpen rond Nachsjiva- nik bestookt. Het persbureau Itar-Tass meldde dat Stepanakert, de be langrijkste plaats in de enclave, de hele dag onder artillerievuur had gelegen vanuit Sjoesja, een plaats in het zuiden van het ge bied dat door voornamelijk Aze- ri's wordt bewoond. De ministerraad van de CVSE heeft gisteren in de Tsjechoslo- waakse hoofdstad Praag beslo ten op zo kort mogelijke termijn een groep waarnemers te sturen naar de bedreigde Armeense enclave. De Ierse premier Charles Haughey, die donderdag bekendmaakte dat hij volgende week zal aftteden, kust zijn schoondochter Laura Daly. Laura trad gisteren in het huwelijk met Haughey's zoon Ciaran (links op de foto). foto epa De Amerikaanse president Bush en minister Baker (buitenlandse zaken) tijdens de opening van de historische zitting van de Veiligheidsraad. foto epa MCIAIV/-IDI/.D*. rvoA acn de verspreiding van kernwa pens tegen te gaan, terwijl Jelt- sin opriep tot de vorming van een de hele wereld omvattend defensiesysteem tegen aanval len met kernwapens. De bijeenkomst in het VN- hoofdkwartier is door critici omschreven als een verkie zingsstunt van president Bush, maar diplomaten geloven dat de top de basis kan leggen voor een wereld die veiliger en recht vaardiger is. De Chinese premier Li Peng heeft zich gisteren op de top van de VN-Veiligheidsraad op geworpen als verdediger van de mensenrechtenpolitiek van zijn land en duidelijk gemaakt dat de Chinese Volksrepubliek op dat vlak niet is gediend van bui tenlandse inmenging. „In we zen vallen de mensenrechten onder de soevereiniteit van het land zelf en dat geldt voor .elk land", aldus de premier. Zowel de Britse premier Major als de Russische en Franse pre sidenten Jeltsin en Mitterrand hebben gisteren tijdens een unieke bijeenkomst van de Vei ligheidsraad gepleit voor een grotere rol van de VN in de We- reld-na-de-Koude-Oorlog. In zijn openingstoespraak om schreef Major de eendaagse top als een keerpunt in de wereld geschiedenis. De Veiligheids raad was gisteren voor het eerst in de geschiedenis bijeen op het niveau van regeringsleiders en staatshoofden. Het topberaad is „een duide lijk signaal dat we van plan zijn bedreigingen van vrede en vei ligheid aan te pakken met be hulp van de VN en de Veilig heidsraad", aldus Major. De Amerikaanse president Bush drong in zijn toespraak aan op een verhoogde inspanning om Kenya kan vluchtelingenstroom niet aan maliërs. Voornamelijk oude i kinderen, die lijden aan ondervoeding, uitdroging en schotwonden. Maar de opvangkampen kun nen deze toevloed niet aan. Vandaar dat we nu spreken van een menselijke tragedie van on gekende omvang." Om het hoofd te kunnen bie den aan de huidige kritieke situ atie heeft de UNHCR samen met de Kenyaanse regering, Unicef en het Wereldvoedsel programma een speciale werk groep in het leven geroepen die een noodprogramma moet op stellen en uitvoeren. Hiermee is een bedrag van enkele miljoe nen guldens gemoeid, dat nog grotendeels bijeen moet wor den gebracht. In Kenyaanse opvangkampen sterven gemiddeld acht Somali sche vluchtelingen per dag als gevolg van ondervoeding, uit putting en schotwonden. Dat heeft het Hoge Commissariaat voor Vluchtelingen van de Vere nigde Naties (UNHCR) gisteren bekendgemaakt. Meer dan 75.000 Somaliërs zijn naar Ke nya gevlucht sinds in november vorig jaar bloedige gevechten uitbraken in de Somalische hoofdstad Müqdisho. „De omstandigheden in de Kenyaanse kampen zijn schrik barend slecht", aldus een UNH- CR-woordvoerder. „Iedere dag arriveren hier meer dan 700 So- Iraakse legervideo toont wreedheden THE INDEPENDENT „Kom niet terug voordat je me kunt zeggen dat je ze hebt verbrand, en als je ze niet hebt verbrand, kom dan niet te rug", zegt de Iraakse minister van de fensie Ali Hassan al-Majid tegen een Iraakse helikopterpiloot. De piloot heeft het bevel gekregen de rebellen aan te vallen die vorig jaar maart tij dens het hoogtepunt van de opstand van de sji'itische islamieten in het zui den van Irak een brug bezet hielden. Dissidenten hebben een Iraakse legervi deo slecht van kwaliteit maar onmis kenbaar echt het land uitgesmokkeld waarop wrede details te zien zijn van het onderdrukken van de sji'itische opstand. De videoband laat ook zien hoe snel het leger gevechtshelikopters inzette tegen de rebellen die de zuidelijke steden had den bezet in de, dagen nadat De Ameri kaanse president Bush een staakt-het- vuren was overeengekomen. De film toont ook minister van bin nenlandse zaken Majid terwijl hij gevan genen slaat en bedreigt. Op een bepaald moment zegt Majid, een neef van de Iraakse president Saddam Hussein: „La ten we er één executeren zodat de ande ren zullen bekennen." Verderop in de film zegt hij tegen één van de doosdban- ge gevangenen: „Waar zijn je vrienden? Als je het me niet zegt, maak ik je gelijk dood." v Dit alles is in overeenstemming met Majids reputatie van barbaarsheid. In '87-'88 was hij verantwoordelijk voor de bloedige onderdrukking van de opstand in Kurdistan. Hij wordt er bovendien van beschuldigd achter de verdwijning en waarschijnlijke executie van 182.000 Kurden te zitten. In 1990 werd hij tijde lijk benoemd tot gouverneur van Kuwayt en toen het nieuws van de Kurdische en sji'itische opstand vorig jaar Baghdad bereikte, maakte Saddam hem minister van binnenlandse,zaken. Het is niet duidelijk waarom de film van Majids bezoek aan het front ge maakt is. Sommige dissidenten beweren dat de filmbeelden bedoeld waren om iedereen die ze zou zien te intimideren. De film is ook interessant omdat Mo hammed Hamza al-Zubeidi wordt ge toond, een vooraanstaand Iraaks leider die daarna premier is geworden, waar schijnlijk vanwege zijn .krachtdadig op treden tijdens de opstanden van maart. Net als Majid is ook hij te zien terwijl hij gevangenen schopt en slaat. De film is volgens een Iraakse dissi dent opgenomen in het vlakke en moe rassige land cond de stad Rumaythah tussen Najaf en Nasiriyah in het zuiden van Irak. Dat wordt bevestigd door een filmbeeld waarop een verkeersbord is te De gevangenen die door Majid en Zu- beidi worden mishandeld en die buger- kleding dragen, worden ook door de sol daten geslagen en geschopt. Majid rookt de ene sigaret na de andere gedurende de ondervragingen. Op een moment zegt hij: „Executeer deze niet. Hij kan ons no- hg van nut zijn." Tegen een andere ge vangene schreeuwen de soldaten 'pooi er' en 'hoerezoon'. De gevangenen zijn .in het algemeen stil, of zeggen soms: „Alstublieft, doe dit niet." Zij kijken alsof zij veiwachten te zullen sterven. Er zijn nog twee andere interessante scènes. Die waarin de helikopterpiloot de opstandelingen beschrijft op wat hij de 'Nederlandse' brug noemt en Majid eist dat ze worden verbrand. In een an dere scène hebben Majid en Zubeidi een ontmoeting met nog een trouwe volge ling van de Ba'ath-partij, Aziz Saleh No- man (ook bekend als Aziz al-Khafji), die Majid in maart opvolgde als gouverneur van Kuwayt. Noman zegt: „Ik wil absolu te macht." De korrelige, vage film, waarschijnlijk een kopie van het origineel in de zoveel ste graad, geeft een uniek beeld van de wereld van willekeurige wreedheid die het Iraakse leiderschap bevolkt. Majid, Zubeidi en Noman kijken gespannen, alsof ze niet helemaal zeker zijn van de overwinning op de opstandelingen, maar hevig verlangend om elkaar te overtreffen in de wreedheid van hun ge drag. VERTAUNG LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Franse oppositie eist aftreden ministers /-PARUS GPD-AP De Israëlische regering heeft Frankrijk laten weten dat ze overweegt de uitlevering te vra gen van George Habash. De lei der van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina wordt in Parijs verpleegd wegens een hersenbloeding. Habash is in hechtenis genomen en zal als zijn medische toestand het toe laat, worden ondervraagd over diverse terroristische activitei ten. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Levy vindt dat 'het Franse welkom voor Habash in strijd is met alle wet ten'. Als Israël zou besluiten een formeel uitleveringsverzoek in te dienen, dan zal dat zijn geba seerd op beschuldigingen van moord door het Volksfront. Ha bash wordt onder meer ver dacht van de kaping van een toestel van Air France dat in 1976 gedwongen werd te lan den op het Ugajidese vliegveld Entebbe. De passagiers werden uiteindelijk bevrijd door Israëli sche commando's. Bij de actie kwamen vier burgers en een Is raëlische militair om het leven. De kans dat Frankrijk de Pales tijnse leider zal uitleveren aan Israël, wordt overigens uiterst klein geacht. In Jeruzalem heeft gisteren een Palestijnse delegatie een protestbezoek gebracht aan het Franse consulaat. De Palestij- nen, onder wie Bethlehems bur gemeester Freij, eisten van Frankrijk de onmiddellijke vrij lating van Habash. Ook het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina heeft in de Syri sche hoofdstad van Frankrijk geëist dat Habash onmiddellijk wordt overgebracht naar Da mascus. De Algerijnse staatsra dio noemde de gevangenzetting van Habash een schending van de mensenrechten. Franse joodse leiders hadden om de aanhouding van Habash gevraagd en ongeveer 50 men sen gaven gevolg aan een op roep van een joodse jongeren organisatie om te demonstreren bij het Henri Dunant-zieken- huis in Parijs. „De joden zullen je villen", riepen de demon stranten, die werden tegenge houden door de oproerpolitie. De Franse oppositie heeft het aftreden gëeist van de ministers wier medewerkers toestemming hadden gegeven voor de behan deling van Habash in Frankrijk. Drie van die ambtenaren wer den donderdagavond ontsla gen. De ministers waarom het gaat zijn minister van buiten landse zaken Dumas en zijn collega van binnenlandse za ken, Marchand.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7