Binï-enland Dales vrikt aan bestuursbouwwerk Bajesba>y's: veel liefde, \eel tralies 'Ik denk wel dat ik normaal kan leven Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: COR HOOGETERP 5 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), leenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Kamer debatteert mndag met kabinet over regionale besturen Zelfs een spelende peuteieet het al: als je één steen uit een bouwwerk haalt, laztde hele boel in elkaar. Deze eerste levensles blijkt op nisters weinig indruk te ma ken. Tenminste, als we zi hoe minister Dales van bin nenlandse zaken héél vczichtig een steentje los pro beert te wrikken uit het iuwwerk van het Nederlands openbaar bestuur. Door stilletjes een nieuw steentje tussen te voegen, hoopt :de rest gewoon in evenwicht te houden. DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN Helaas voor de minister bli dit ijdele hoop. Toen zij met l plan kwam de stedelijke geb den in ons land meer bestuui ke armslag te geven, heeft* niet voorzien wat dat tew$ zou brengen. Want nog ge twee jaar later staat werkelijk hele bestuurlijke organise van ons land ter discussie. Over pakweg tien jaar is n de erfenis van de liberale stal man Thorbecke de e eeuwse grondlegger van :t huidige bestuur waarsch- lijk weinig meer over. De p- vincie is dan verdwenen, oe hoofdstad bestaat niet meem het aantal burgemeestersis drastisch afgenomen. De minister heeft het bespnc- baar maken van het hete hang ijzer dat 'bestuurlijke reorgani satie' heet, niet geheel aan zich zelf te wijten. De bezweringsfor mule 'Europa'92' en de onge breidelde groei van het aantal regio's voor onder meer politie, brandweer en verkeer hebben het vuurtje mede opgestookt. Maar de pragmatische aanpak van Dales is er wel 'schuldig' aan dat bestuurders momenteel over elkaar buitelend en zonder taboe landjepik spelen. Het begon twee jaar geleden met een voorzichtige poging de grote steden uit hun bestuurlij ke problemen te helpen. Want de vier grote steden, maar ook de iets kleinere (Eindhoven, Hengelo-Enschede, Amhem- Nijmegen) hébben het moeilijk in deze tijden: er is te weinig geld, speelruimte en grondge bied. De omliggende randgemeen ten krijgen daarentegen vaak de beter gesitueerde burger binnnen de grenzen, hebben wèl ruimte voor nieuwbouw en bedrijven en profiteren boven dien van de voorzieningen van de in moeilijkheden verkerende 'centrumsteden'. Na jaren van grootstedelijke noodkreten en rapporten ko men minister Dales en staatsse cretaris De Graaff-Nauta daar om in maart 1990 met de oplos sing: 'Bestuur op niveau'. Samenwerken Kortweg komt het er in dit plan op neer dat de steden en omlig gende gemeenten in de zeven genoemde stedelijke gebieden meer moeten én kunnen gaan samenwerken. Het kabinet wil hen daarvoor het benodigde ge reedschap geven: allereerst een gemeentelijke samenwerking waar de vrijblijvendheid uit is en dus bij meerderheid van ge meenten kan worden besloten. Bepaalde taken van afzonderlij ke gemeenten kunnen aan zo'n samenwerkingsverband worden overgedragen. In tweede instantie kan een volwaardig regionaal bestuur ingesteld worden met vergaan de taken en bevoegdheden. In stedelijke gebieden kan dan slagvaardiger worden besloten over zaken als huisvesting, eco nomische expansie, verkeer, ruimtelijke ordening en milieu. Geleidelijk Belangrijk is daarbij dat het alle maal geleidelijk gaat. Want, waarschuwt Dales, het moet al lemaal per regio gaan 'groeien'. Aan uniforme blauwdrukken heeft de minister een bloedhe kel. In de jaren zestig en zeven tig ontaardde dat namelijk in oeverloze discussies over de ge wenste bestuurlijke indeling van Nederland - waar vervol gens slechts één nieuwe provin cie (Flevoland) uit te voorschijn kwam. Nu het plan maandag in de Tweede Kamer wordt bespro ken, mag de minister op brede steun rekenen. De hoofdlijn wordt gedeeld: stap voor stap de stedelijke gebieden de moge lijkheid geven bestuurlijk meer armslag te krijgen. Dat gaat ten koste van taken en bevoegdhe den van de afzonderlijke (rand- jgemeenten en de provincie. In weer een nieuwe (vierde) be stuurslaag met de daarbij beho rende stroperige afspraken, controles en procedures heeft niemand in dit dicht-geregu- leerde landje meer zin. Toch zullen de coalitiepartij en CDA en PvdA elkaar op een aantal punten tegenkomen. Bij voorbeeld als het gaat om pro vincies. Hebben zij nog een functie als zulke zware regiona le besturen zullen ontstaan? De CDA-woordvoerders Van der Heijden en Koetje denken van niet. In de toekomst zullen ze dan ook geleidelijk verdwijnen. Net als nu in de stedelijke ge bieden zullen elders in ons land regionale besturen ontstaan. Over het aantal wil het CDA- duo nog niet vooruitlopen, maar gedacht wordt aan zo'n 25 regio's. Tegen het eind van deze eeuw zullen dan ook de wirwar aan regio's voor verkeer, politie en dergelijke samengevoegd worden met deze regionale 'provincies-nieuwe-stijl'. Daar bij zullen ook belangrijke pro vinciale- en rijkstaken overge heveld moeten worden naar de ze nieuw besturen. Daarin gaan zij zelfs verder dan de minister. De PvdA'er De Cloe vindt het voor deze conclusie veel te vroeg. Het Kamerlid is voor een sterk regionaal bestuur met zo veel mogelijk taken. Dat bete kent dat de provincie een soms forse stap terug moet doen. Maar dit 'provincie-arm' bestuur gaat minder ver dan het 'provincie-vrije' van de coalitie genoot. Bovendien wil de PvdA nu nog niet zo 'model-matig' denken over de toekomst van de provincie. Ook vindt De Cloe dat de eer ste stap, hechtere en minder vrijblijvende samenwerking, na een aantal jaren verplicht moet worden gevolgd door een regio naal stedelijk bestuur. Het CDA wil de gemeenten zelf de vrij heid geven tot deze tweede fase over te gaan of niet. Voorzichtig In ieder geval is over één ding wel overeenstemming: CDA en PvdA willen het heel voorzichtig van de grond laten komen, net als de minister. Aan luchtfietse rij (De Cloe) of blauwdrukken (Koetje) is geen behoefte. Van der Heijden vindt de opgelaaide discussie van provinciale be stuurders, zoals die wordt ge voerd door de Zuid-Hollandse Commissaris van de Koningin Patijn, over de fusies van pro vincies tot landsdelen 'voltrekt defensief. Maar het valt te betwijfelen of de geesten die nu uit de fles zijn gekomen zich door de gerust stellende woorden weer gewillig terug in de fles laten persen. Misschien hangt inderdaad niet alles met alles samen, zoals re gering en kamermeerderheid beweren. Een instortend bouw werk blijft echter niet door sus sende woorden in stand. Nie mand kan immers ongestraft een steen uit de muur halen. Hoe graag men dat ook zou wil len. Minister Dales. Aan uniforme blauwdrukken heeft ze een bloedhekel. •FOTO ANP RUUD HOFF AMSTERDAM MADELEEN WESSELIf ANP-VERSLAGGEVER Ze mag paardje rijden ojde rug van bewaarders. Spen met sleutelbossen. Dribben door de cellen van vrouwedie wegens moord of drugs hg- gestraft zijn. Ze heeft ooieen warm bedje. In een klein cel vol knuffelbeesten. Eter en drinken, medische verzorng. Alles is perfect geregeld. Cteral is aandacht, overal is liefd En vooral: overal is mama. Tant die zit wegens drugssmickel een straf van drie jaar uit. Naast de cocaïnebolletp in haar buik, bleek de 20-rige moeder bij haar aanhoudig tot haar eigen verrassing ooi een foetus bij zich te dragen Een paar maanden later werd jnny geboren. Op de kraamafeling van een gewoon ziekenuis, met een bewaarder in burpr op de gang. Dat was het enig wat ze van de buitenwereld prefde. Sindsdien kijken de dokere oogjes niet verder dan d< mu ren van de Bijlmerbajes ei is ze gewend aan camera-ogn en zware deuren, die niet zijrafge- stemd op kindervingertj6. Ze weet niet beter of 's nachs gaat de celdeur op slot. Janny is 16 maanden ad en een uitzondering binnen je Ne derlandse gevangeniswereld. Normaal gesproken worden ba by's na negen maanden met hun moeder in de cel elders on dergebracht. Bij familie in bin nen- of buitenland, of in een te huis. Moeder en kind moeten het dan verder doen met één of twee uurtjes bezoek in de week. Janny en haar moeder bleef die scheiding gespaard. Omdat ze begin maart toch uitgeleverd wordt aan Colombia en er el ders geen mogelijkheid was Jan ny onder te brengen, mocht het kind bij mama blijven. Afscheid Andere gedetineerde vrouwen moeten na negen maanden cel afscheid nemen van hun baby. Omdat onderzoeken hebben uitgewezen dat juist rond die leeftijd het hechtingsproces tus sen moeder en kind heel be langrijk is, wordt deze zomer een voorstel behandeld om ba- jesbaby's tot hun vierde jaar bij hun moeder te laten. Niet in de huidige gevangenissen die zijn daar volstrekt niet op afge stemd maar in een speciale inrichting in Alkmaar. „Een kind in de gevangenis wordt gezien als een uiterst red middel, een ultimum remedi- um. Schadelijke effecten bij ba wervende werking krijgt. Voor op blijft staan dat eerst gezocht wordt naar een andere moge lijkheid om het kind op te van gen. Zodra het alleen uitzicht heeft op een jarenlang verblijf in een tehuis, of dat het naar het buitenland wordt gestuurd waar de opvangsituatie ondui delijk is, blijft als enige moge lijkheid over om het kind bij de moeder te laten. En als dat dan nodig is, moet de leef-sfeer voor het kind er zoveel mogelijk aan gepast worden." De vijf moeders met kinderen die nu in de gevangenis zitten, zijn niet ontevreden, maar het zou veel beter kunnen. Het gro te probleem zit in de frisse lucht. In de bajes zit alles pot dicht. Daarbuiten is alleen de luchtplaats, waar een boompje of struikje zich met moeite tus sen de stenen doorwringt. Glij- en, schommelen of kledderen met water en zand is er hier niet bij. Rondjes lopen met mama is het enige uitje op een dag. Voor uitstapjes naar de echte buitenwereld zijn de hummel tjes aangewezen op een welwil lende bewaarder die hen, bui ten werktijd, meeneemt naar een speeltuintje of een parkje. Of ze moeten wachten op be zoekers die hen vrijelijk in en uit de gevangenis mogen mee nemen. Maar dat is niet voor ie dereen weggelegd. Relatie De moeder van Janny ontmoet te in een gevangenis in het noorden van het land een be waarder en kreeg met hem een relatie. De man werd geschorst privécontact tussen perso neel en bajesklanten is immers verboden maar woont daar nog wel. Eén keer per week komt hij op bezoek en neemt de dreumes dan mee naar buiten. De andere dagen moeten Janny en haar kind het doen met de luchtplaats, naast de spoorlijn, ingeklemd tussen de oprijzende witte torens. Het kan allemaal anders, be- Dat blijkt uit situaties binnen gevangenissen in het buiten land. Tal van landen hebben voor gedetineerde moeders met kinderen speciale verblijven ge bouwd: l.aagbouwhuisjes met aparte cellen. De vrouwen die daar wonen, vaak gaat het om langgestraften, kunnen samen voor hun kroost zorgen en spe cifieke moederproblemen be spreken. Voor de kinderen is er buitenlucht en speelruimte. Natuurlijk, van volledige 'vrij heid-blijheid' is ook hier geen sprake. Dat weten de vrouwen en dat voelen de kinderen, zo leren de ervaringen eveneens. Maar het gevangenisleven ziet er zo toch een stuk gezonder en vrolijker uit, dan met de huidige opvang in Nederlandse inrich tingen. Het zijn juist dat beetje extra frisse lucht, de wat plezie riger omgeving en de iets grote re bewegingsvrijheid die kleine kinderen zo hard nodig hebben. Nieuwe toekomst voor zwerfjongeren in Rotterdam Het spektakel van de Italiaanse tenor Pavarotti vorig jaar in Rotterdam leverde weliswaar weinig op voor het goede doel, het vestigde wel even de aandacht op het probleem van de zwerfjongeren. Een groeiend pro bleem. Voor het einde van de eeuw wordt een verdubbe ling verwacht van het aantal dakloze zwervers. In Rot terdam wordt geprobeerd zoveel mogelijk zwerfjonge ren een andere toekomst te bieden. zegt Marco stoer. „Het leven dat ik heb, bevalt mij best." Marco heeft nu een comforta bel onderkomen gevonden in ROTTERDAM PETER LOUWERSE „Die Pavarotti zingt voor geen meter," zegt Marco beslist, „maar het is wel een toffe goser. Hij geeft toch zomaar eventjes 50.000 gulden aan de zwerfjon geren." Marco is zelf zwerfjon gere, een van de honderden in Rotterdam. Hij is nog maar zes tien jaar, maar hij heeft al een heel leven achter zich. Vorig jaar augustus liep hij van huis weg. „Problemen met mijn ouders," legt hij kort uit. „Ik had een heel simpele stief moeder, ik kon het thuis niet meer uithouden." Marco was vijftien, toen hij de deur van het ouderlijk huis achter zich dichtsmeet om nooit meer te rug te keren. „Wat dacht je dat er met je gebeurt als je op straat leeft? Je slaapt in portieken, op een bank in het park. Toen was ik zwerfjongere, nu niet meer," het gebouw van stichting De Plataan, aan de statige Mathen- esserlaan in Rotterdam. Over een week wordt hij overge plaatst naar een tehuis van de Stichting voor Kleinschalige Hulpverlening aan Jongeren (SKHJ). Eigenlijk is hij nog een puber, maar hij probeert te pra ten als een volwassene. Hij heeft het over vorige banen en is druk bezig met solliciteren. Zijn zijn oudefs niet ongerust over hem? Marco blaast wereld wijs een dun straaltje sigarette- rook uit en antwoordt, verbaasd over zo veel naïviteit: „Dan ken je mijn ouders nog niet." Marco is deze avond net als vijftien andere zwerfjongeren afgekomen op een warme maaltijd, een bed en gezellig heid in het tehuis van stichting De Plataan. De samenleving heeft de zwerfjongere ontdekt, al ging dat aanvankelijk moei zaam. „Toen De Plataan in 1988 werd opgericht," vertelt coördi nator Cor Heijnen, „vonden de gevestigde instellingen voor dak- en thuislozen dat maar on zin." Toch kwam het project van de grond en inmiddels heeft De Plataan haar nut bewe zen. „We hebben sinds de op richting 1100 mensen binnen- gehad. Achthonderd van hen zijn goed terechtgekomen, tweehonderd zien we hier nog wel eens terug. De overige hon derd blijven in het dak- en thuislozencircuit hangen." De Plataan biedt per dag on derdak aan maximaal vijftien jongeren tussen de 12 en 23 jaar. „De bedden zijn altijd be zet," vertelt Heijnen. Jongeren mogen er hoogstens een week per maand blijven. Uit recente cijfers van de Pro vinciale Raad voor de Volksge zondheid in Zuid-Holland blijkt dat het aantal zwervers in Zuid- Holland enorm toeneemt: van 5000 nu tot 10.000 over tien jaar. Aan die toename zullen weinig cliënten van De Plataan bijdragen, zegt Heijnen. „Zwerf jongeren willen absoluut niet lijken op oudere dak- en thuis lozen," zegt de coördinator. „Je zult ze niet bij de opvangcentra voor die categorie mensen zien. Eigenlijk willen ze hetzelfde als de meeste mensen: huisje, boompje, beestje." Zwerfjongeren hebben echter niet zo'n gewone jeugd gehad als de meeste mensen, en daar om gaat het vaak fout. De onge lukkige jeugd, de harteloze stief moeders, de treurige tocht langs internaten, pleeggezinnen en jeugdhulpverleningsinstellin gen: het lijken cliché's, maar bij veel zwerfjongeren gaan ze wel op. „Het zijn meestal kinderen uit gebroken gezinnen. De rela tie met de ouders is verknald," legt Heijnen uit. „Ze wonen te vroeg op zichzelf en hebben te weinig sociale contacten, te weinig geld, vaak geen werk. Soms komt daar het gebruik van softdrugs nog bij, wat ook niet bevorderlijk is voor een re alistische kijk op de wereld." Inmiddels is ook de gemeente Rotterdam over de brug geko men met een jaarlijkse subsidie van 200.000 gulden, gegaran deerd voor drie jaar. De overige 300.000 gulden wordt geput uit particuliere fondsen. In De Pla taan heerst daarom tevreden heid, nu de stichting voorlopig geen geldzorgen heeft. De jon geren eten gezamenlijk en kij ken in luie stoelen naar de mu ziekzender MTV. Gezelligheid troef dus, maar dat betekent niet dat de jongeren een luizele- ventje hebben. „Nee, in wezen is het een drama voor die jeug digen," vindt Heijnen. „De hulpverleners zien er geen brood meer in. De jopgeren lo pen groot gevaar, omdat ze ex perimenteren, wat in hun situa tie een groot risico betekent." Veel jeugdige zwervers lopen dan ook grote kans om vroeg in aanraking te komen met drugs, gokverslaving of alcohol. Voor zulke jongeren is het van cru ciaal belang dat ze af en toe om raad kunnen vragen aan een volwassene. Neem nu Abdoel (18), die net als Marco thuis wegliep, omdat hij slaande ru zie had met zijn ouders. Ab- doels moeder overleed, toen hij zes was. „Ik heb van mijn vader nooit liefde gehad." zegt Abdoel vol wrok. Vier jaar later her trouwde zijn vader tot overmaat van ramp met een vrouw, die het niet zag zitten in haar stief zoon. Toen begon Abdoels jarenlan Zwerfjongeren in Rotterdam: „Wat dacht je dat er gebeurt als je op straat leeft?". FOTO FOTOPERSBUREAU COR VOS ge lijdensweg. Via pleeggezin nen en internaten kwam hij uit eindelijk zelfstandig op een ka mer te wonen. „Maar omdat ik te veel geld uitgaf aan uitgaan, kon ik de huur niet meer beta len. Als dit er niet was, zou ik nu ook rondzwerven," verklaart hij zijn aanwezigheid in De Pla taan. Een maatschappelijk wer ker leert hem nu met geld om te gaan. Abdoel ziet zijn toekomst redelijk zonnig in. Hij werkt bij de PTT en gaat twee dagen per week naar school. „Je begint onderaan de ladder," zegt Ab doel. „Een dak boven je hoofd, een bed en eten. Ik denk wel dat ik normaal kan leven. Je leert van je fouten." by's die hun prilste jeugd achter tralies of kogelvrijglas hebben doorgebracht, zijn nooit aange toond. Maar een normale situa tie is het natuurlijk niet", zegt drs. J. Piek, directeur van de vrouwengevangenis de Singel van de Bijlmerbajes in Amster dam. Piek is lid van de werk groep 'Vrouwen in detentie' die de voorstellen rond bajesbaby's heeft gepresenteerd. De werk groep ziet het creeëren van spe cifieke vrouwenafdelingen met opvangmogelijkheden voor ba by's en kleuters binnen gevan genissen dan ook nog steeds als uitzondering op de regel. Vrouwen die zwanger zijn als ze worden opgesloten, of tijdens hun detentie in verwachting ra ken, vormen eveneens een uit zondering. Van de ongeveer 300 vrouwen die in Nederland vast zitten, hebben er nu vijf hun kind bij zich in de cel. De nieu we situatie gaat uit van een ca paciteit van twaalf verblijven voor vrouwen met kinderen. Piek zegt dat dit voldoende zal zijn. „Het is niet de bedoe ling dat de speciale situatie een De zestien maanden oude Janny, op de rug van een bewaker van de vrouwengevangenis in Amsterdam COR MULDER

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5