Binï-enland Commissie Wolfson stopt na uitspraken Andriessen Student moet presteren voor beurs Corrupte ambtenaren gaan tocï nog vrijuit Premies ziektekosten niet lager op 1 april Ritzen: Regionale Opleidingscentra zijn plafond Hirsch Ballin: Geen adoptie bij homopaar Zaterdag 1 februari 1992 ledactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: MITZIE MEUERHOF Oud papier blijft ;ld waard Een kilo oud papier blijft vooé ophalers in elk geval tot 1 juli 5 tot 6 cent waard. Dat is één v;de afspraken in het gisteren ge sloten tijdelijke akkoord tussde oud-papierbranche en de Vereniging van Nederlandse meenten. De gemeenten hebben zich verplicht het oud papier de vorm van een milieupremie te betalen, de papierhandelat nemen het papier aan de poort van hun bedrijf gratis in. Na ili moet een definitieve overeen komst van kracht worden. RijbewijstoerismAnlillen floreert Het aantal Nederlanders datjn rijbewijs op de Nederlandse Antillen haalt, is in korte tijdrviervoudigd. In 1990 werden cir ca 500 Antilliaanse rijbewijzongewisseld tegen een Neder lands exemplaar, vorig jaar ven dat er al 2000. Volgens de Bo- vag stelt de rij-opleiding op (Antillen niets voor. De examens worden afgenomen door 'gdwillende politiemedewerkers' en verkeerslichten en snelwegerijn er nauwelijks. Minister Maij- Weggen van verkeer en watetaat studeert al geruime tijd op mogelijkheden om het rijbejstoerisme in te dammen, maar heeft daarvoor nog juridiscfeugdelijke weg gevonden. Griepepidemie 0]zijn retour De griepepidemie neemt afi de week van 20 tot en met 26 ja nuari waren elf op de lO.OOtiensen door griep geveld. De week daarvoor waren dat er nog ertien. Alleen in de noordelijke en oostelijke provincies tiert hgriepvirus nog welig. In het zuiden en westen is de epidemie fo afgenomen. Woordvoerder Masu- rel van het Nationaal Influea centrum verklaart dat door het feit dat het virus (influenza) via het zuiden is binnengekomen. Vooral bewoners van het n»rden en oosten zullen er daarom nog wat langer mee blijveritten. Lubbers met DeClerk naar Davos Premier Lubbers en minisr Van den Broek vliegen morgen sa men met de Zuidafrikaanspresident De Klerk naar Zwitser land. Ze nemen eerst het legtuig naar Londen, waar de Zuid- afrikaanse president verbit. Met het vliegtuig van de Klerk wordt vervolgens naar Zwserland gevlogen. Vice-premier Kok zou vanmiddag om 12.00 ar in Davos al met ANC-leider Nelson Mandela praten. H is de bedoeling dat de premier en Van den Broek morgenmüag in Davos Mandela ontmoeten terwijl Kok dan een gesprt heeft met De Klerk. Die ontmoetin gen moeten een nieuwe ctum opleveren voor-het bezoek van Lubbers en Van den Broeaan Zuid-Afrika. Pensioen Air Hlland-personeel veilig De pensioenen van het psoneel van het in faillissement verke rende Air Holland wordeveiliggesteld via het GAK, zo heeft cu rator Groos gisteren gezel. Tijdens de afwikkeling van het fail lissement is gebleken dalle luchtvaartmaatschappij over 1991 geen pensioenpremie heft betaald aan verzekeringsmaatschap pij Aegon, waarbij de peiioenverzekeringen lopen. Het gaat om 400.000 gulden. Volgens «roos biedt de Werkloosheidswet werk nemers de mogelijkheid oor de misgelopen pensioenrechten een vordering bij het GA in te dienen. Het GAK heeft volgens hem al toegezegd de perioenpremies over 1991 over te nemen. Omkoping schocimaakbedrijf verjaard De rijks- en gemeenteanbtena- ren die zich enkele jarei terug hebben laten omkopei door een Haags schoonmaacbedrijf, zullen niet meer worten ver volgd. De zaak is veraard, zo bleek gisteren tijdens le straf zaak tegen twee directeuren van het schoonmaakbedrijf De twee werden er van ver dacht tussen 1982 en 1987 amb tenaren bij het ministerie van binnenlandse zaken, het paleis van justitie in Den Haag, de Technische Hogeschool in Delft, de PTT, het Rijksinkoop- bureau, gemeentewerken in Den Haag en de gemeente Delft te hebben omgekocht. In ruil voor geld, reizen, auto's en di ners mocht het bedrijf meer uren in rekening brengen dan er in werkelijkheid waren ge maakt. Ook 'kochten' de direc teuren zo een gunstig waarde ringscijfer voor het geleverde werk. Officier van justitie Van der Horst stelde dat hij onvoldoen de bewijs heeft over de periode na 1984. Aangezien de verja ringstermijn zes jaar is, is het bewijsmateriaal te oud om het tweetal alsnog terecht te laten staan. De omgekochte ambte naren hoeven van hem nu ook niet meer voor de rechter te ko men. Hij zou dat onredelijk vin den omdat de omkopers zelf niet kunnen worden vervolgd. Enkele betrokken ambtenaren zijn volgens Van der Horst ove rigens wel berispt of in salaris teruggezet. Het Amsterdamse Artis is vanaf vandaag een nieuwe attractie rijker in de vorm van een geologisch museum. De openingstentoonstelling heet Genesis en toont in vogelvlucht hoe het leven zich de afgelopen 4,5 miljard jaar op aarde heeft ontwikkeld. Een van de pronkstukken is dit ooit in Friesland gevonden skelet van een reuzenhert, dat naar schatting 12.000 jaar geleden leefde. •foto anp paul eyzinga Onderzoek pas 15 april afgerond besluiten vinden. Kamerlid me vrouw Kamp: „Het resiltaat van het onderzoek weegt zwaarder dan een snel onderzoek. Het gaat om het resultaat". De Ka mer zal zich dinsdag intern over de zaak buigen. Een spoedover leg met Simons willen PvdA, CDA en D66 niet uitsluiten. D66-kamerlid Kohnstamm zei dat „dit zo niet kan. Ik voorzie dat met deze gang van zaken ook besluiten over verdere stap pen op weg naar een basisver zekering worden vertraagd. Dan kunnen we die basisverzekering helemaal vergeten". Een woordvoerster van Si mons liet weten dat 1 april nooit een deadline is geweest. Of de verzekeraars toch op 1 april iets met hun premies doen, zal volgens haar sterk af hankelijk zijn van de uitkom sten van het onderzoek. In ieder geval zal Simons geen actie on dernemen om op 1 april alsnog enige premiewijziging af te dwingen. Simons en de KLOZ besloten op 16 januari tot een onderzoek naar de kosten in de gezond heidszorg. Aanleiding vormde de stelling van de verzekeraars dat de kosten zodanig waren gestegen dat premies niet om laag konden. Volgens Simons is een premiedaling tussen 10 en 30 procent mogelijk. Staatssecretaris Simons van volksgezondheid eist niet langer dat de particuliere ziektekosten premies per 1 april omlaag gaan. Dat blijkt uit een akkoord dat de bewindsman met de or ganisatie van particuliere ziek tekostenverzekeraars KLOZ heeft bereikt over een onder zoek naar de kostenontwikke ling in de gezondheidszorg. Het organisatiebureau Beren schot en hpt accountantskan toor Moret gaan nu het onder zoek doen. Dat moet uiterlijk op 15 maart klaar zijn. Daarna zal de Algemene Rekenkamer de resultaten verifiëren. De Reken kamer streeft er naar dat werk binnen vier weken na ontvangst van het rapport klaar te hebben. Het is dan 15 april. De PvdA heeft inmiddels fel protest aangetekend. Volgens kamerlid Van Otterloo is het on acceptabel dat er op 1 april niets met de premies gebeurt. Die moeten dan hoe dan ook omlaag. „Daar sta ik op", aldus de sociaal-democraat. Het CDA eist dat de premies op 1 april in elk geval niet omhoog gaan. De resultaten .van het onderzoek zullen ook met terugwerkende kracht tot die datum moeten gelden, aldus CDA-kamerlid Lansink. De WD kan zich wel in de Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), (leenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Ritzen komt met alternatief voor plan tempobeurs DEN HAAG ANP Studenten aan universiteiten en hogescho len zullen in de toekomst jaarlijks ten min ste vier van de in hun gehele studie te beha len 42 studiepunten moeten halen. Slagen ze daar niet in, dan wordt de studietoelage in dat studiejaar beschouwd als een rente dragende lening. Dat voorstel heeft minister Ritzen gisteren naar de Tweede Kamer ge stuurd. De regeling gaat gelden voor stu denten die in 1993 met hun studie begin nen. Het voorstel van Ritzen is een alternatief voor zijn eerdere plan voor de zogeheten tempobeurs, waarbij studenten binnen een jaar hun propedeuse moeten halen om te voorkomen dat hun beurs omgezet wordt in een lening. Dat plan ging de Tweede Ka mer in november te ver, waarna Ritzen toe zegde met een nieuw plan te komen. Hij heeft daar de afgelopen tijd over over legd met de studentenorganisaties LSVb en ISO, de universiteiten en hogescholen. Woensdag liep dat overleg stuk, omdat de LSVb niet akkoord wilde gaan met Ritzens voorstellen. Die zijn gebaseerd op het stu diepuntensysteem, dat naar verwachting in 1993 van kracht wordt. Studenten kunnen dan punten halen door tentamens af te leg gen, maar vaak ook door bepaalde colleges te volgen of praktica bij te wonen. De voorgestelde minimumnorm van vier studiepunten, bijna tien procent van de to tale studielast is volgens Ritzen bewust laag gehouden, zodat studenten zich in hun eer ste jaar op hun studie kunnen oriënteren. De studentenbonden reageerden gisteren boos. Het zit hen met name dwars dat Rit zen nauwelijks spreekt over studiebegelei ding. Uit een eveneens gisteren verschenen onderzoek van de Vereniging van Samen werkende Nederlandse Universiteiten blijkt dat overal wel een systeem van studiebege leiding is, maar dat daaraan het nodige mankeert. In het overleg met Ritzen hadden de studentenorganisaties stringentere af spraken over begeleiding bedongen. Toen ze uit het overleg wegliepen, vervielen daar mee ook die afspraken. De LSVb meent dat de studenten door de nieuwe regeling wel plichten krijgen, maar geen recht op een goede begeleiding en goed onderwijs. ISO-voorzitter Stapert hoopt dat de Tweede Kamer het 'vreselijke plan" zal bijstellen zodat er 'garanties over studiebegeleiding in het voorstel worden opgenomen'. De verjaardag van koningin Beatrix werd gisteren zelfs bij de wedstrijden voor de Davis Cup niet vergeten. Toeschouwers wensten haar vanaf de tribune een gezellige dag toe. •foto anp cor mulder NIEUWSLIJN Afwijzing energieheffing wekt boosheid De commissie-Wolfson, die op verzoek van het kabinet onderzoek doet naar de mogelijkheden om een energie heffing in te voeren, heeft haar werkzaamheden opge schort. Aanleiding vormt de onvoorwaardelijk afwijzing van energieheffingen door minister Andriessen van eco nomische zaken donderdag. Maandag of dinsdag praten Andriessen en zijn collega Alders van milieu nog met de commissie in een poging te zaak glad te strijken voordat de Kamer dinsdagmiddag met de ministers debatteert. DEN HAAG GPD In de Tweede Kamer bestaat begrip voor de stap van de com missie. De PvdA wil dat de com missie weer aan het werk gaat. Het kabinet moet dan eerst af stand nemen van Andriessen's uitlatingen. Volgens de sociaal democraten heeft de minister voor zijn beurt gesproken om dat de commissie-Wolfson nog geen standpunt had bepaald. De WD steunt Andriessen, maar vindt het wel merkwaar dig dat de minister al voor het uitkomen van het rapport met zijn standpunt is gekomen. In dat licht acht men het besluit van de commissie om de werk zaamheden op te schorten „niet verrassend". D66 vindt dat An driessen eerst maar eens uitleg moet geven aan de Tweede Ka mer en de commissie-Wolfson zelf. Het CDA, de partij van An driessen, reageerde lauw. De christen-democraten willen het kamerdebat afwachten voordat de fractie een standpunt in neemt. De kritiek van coalitie genoot PvdA noemde een woordvoerder 'dubbelhartig', omdat PvdA-coryfeeën als vice- premier Kok en minister Alders van milieu zich al herhaaldelijk voor een energieheffing hebben uitgesproken. Het kamerdebat van dinsdag is door de WD aangevraagd. WD'er De Korte wil de minis ters Andriessen en Kok in de Kamer hebben. Nieuwe fusiegolf in mbo leidt tot mammoetscholen 'Belang van kind moet zwaarste wegen Rottenberg: Van der Louw moet opstappen ROTTERDAM GPD Felix Rottenberg, de waarschijn lijke nieuwe PvdA-voorzitter, heeft gisteren fel uitgehaald naar zijn partijgenoot André van der Louw. Rottenberg noemde diens plan om een nieuwe partij op te richten „op de rand van het toelaatbare". „Ieder ander was hiervoor ge royeerd. Van der Louws gedrag getuigt niet van het in acht ne men van de spelregels. Als ie mand uit onvrede een andere partij wil oprichten, moet hij opstappen en het debat van buitenaf aangaan. Van der Louw moet niet zeggen dat de partij zo veel aan hem te dan ken heeft en dat hij daarom met zo'n initiatief mag komen", zei de kandidaat-voorzitter. Rotten berg ziet niets in Van der Louws 'Rode Hoedpartij', waarover morgen in de Amsterdamse Ro de Hoed verder wordt gepraat. „Dit soort afsplitsingen doet het goed voor hooguit drie jaar. Daarna bloeden ze dood". ZAANSTAD PI ETER STROOP De grote fusiegolf in het mid delbaar beroepsonderwijs is amper verleden tijd, of de scho len staan klaar voor een nieuwe mammoetoperatie: een fusie met instellingen voor basisedu catie en volwassenenonderwijs tot grote Regionale Opleidin gencentra. Dat het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) deze week heeft gezegd dat de vorming van ROC's scho len met een onduidelijk imago creëert, ergert minister Ritzen van onderwijs enorm. „Ik ben volstrekt verrast. Ze hebben twee jaar mee gesproken, zon der morren." De afgelopen twee jaar zijn bijna 400 mbo-scholen in Ne derland opgegaan in ruim 140 grotere instellingen (de SVM- operatie). De meesten willen nu doorgroeien tot scholen met een breed aanbod aan opleidin gen. In een ROC kunnen oplei dingen naadloos op elkaar aan sluiten, is de gedachte, en hoe ven cursisten niet meer bij tien schooldeuren aan te bellen voor het vinden van de passende cursus. Hoewel de Kamer nog het definitieve groene licht moet geven, heeft Ritzen goede hoop dat de plannen er door komen. Toch hoeft Ritzen niet op luid gejuich te rekenen. Daarvoor ligt het gebrek aan centen bij de SVM-operatie nog te vers in het geheugen. Veel scholen reken den na hun SVM-fusie op nieuwbouw. Die werd echter door het ministerie in Zoeter- meer op de lange baan gescho ven. Niets aan te doen, volgens Ritzen: „De kwestie is dat de fu sies bjjna tegelijkertijd in het hele land zijn voltrokken. Je kunt dan niet de volgende dag miljarden stoppen in nieuw bouw voor al die scholen." Fusies leveren voor de betrok ken scholen doorgaans bar wei nig extra overheidsgeld op. Dat beaamt Ritzen. „Ik heb een rec tor aan mijn bureau gehad, die zei: we verliezen per jaar drie ton als we fuseren. Nu was dat door de betrokkene niet hele maal juist berekend, maar het mag inderdaad niet zo zijn dat de financiering zich verzet te gen de fusies." Voor de ROC's geeft Ritzen de deelnemende scholen 'stimu lansen'. „We gaan de budgetten uitbreiden voor de vernieu wingsprojecten. Die projecten zijn gericht op het bedienen van brede groepen cursisten. ROC's, die zich juist op een bredere doelgroep richten, krijgen dus meer geld dan scholen die apart blijven." Groter dan ROC's (die gemid deld tienduizend leerlingen per stuk zullen tellen), zullen er nooit scholen ontstaan. Met het ROC is het plafond van de be- roepsonderwijs-schaalvergro- ting bereikt, daar is Ritzen 'vol strekt van overtuigd'. Hij acht het 'niet wenselijk' dat ook nog eens scholengemeenschappen met lbo, mavo, havo en vwo zich erbij zullen aansluiten. „Het kan natuurlijk, maar ik zie daar geen voordelen in. Volwas senenonderwijs heeft een heel andere onderwijskundige bena dering dan het dag-onderwijs." Het VNO heeft deze week een kritische noot laten horen. De ROC's zouden straks een ondui delijk imago krijgen. Ritzen is door die uitspraak geërgerd, omdat het verbond twee weken geleden akkoord ging met de hoofdlijnen-notitie over de ROC-'s. „Ik ben volstrekt ver rast. Ze hebben twee jaar zon der morren mee gesproken over de ROC's en men heeft zich er volkomen mee accoord ver klaard. En vervolgens maakt men zo'n draai". Boos: „Het kén niet zo zijn dat je uitvoerig spreekt met een partner, een afspraak maakt, en een dag er na hoort dat je er an ders tegen aan kijkt." Maar, re lativeert hij: „Het VNO heeft niet gezegd dat men tégen de ROC's is. Men wil eerst meer in formatie. En ik denk dat daarna de twijfels zullen verdwijnen. We moeten ons maar niet laten afleiden door schermutselingen in de marge." DEN HAAG ANP Minister Hirsch Ballin van justi tie is niet van plan adoptie door homoseksuele paren wettelijk mogelijk te maken. Samenwo nende heteroseksuele paren moeten daarentegen wel in aanmerking kunnen komen voor adoptie, zeker als ze al kin deren hebben. De minister zei dat gisteren in Scheveningen tijdens een stu diedag over ouderschap en recht, georganiseerd door de Nederlandse Gezinsraad, de Raad voor het Jeugdbeleid en de Emancipatieraad. Volgens de christen-democraat bestaat er geen recht op ouderschap of een recht op een kind. Hooguit bestaat er het recht van het kind op ouders. „Laten we ons wel realiseren dat in alle stormachtige tijden één aspect onveranderd is ge bleven: de kwetsbaarheid en af hankelijkheid van het kind. We zullen voortdurend de kwetsba re positie van het kind moeten bewaken en beschermen", al dus de minister. Voorzitter Krul van de stich ting Vrienden van de Gay-krant reageerde teleurgesteld. Ook volgens hem moet het belang van het kind voorop staan. Maar, aldus Krol, „bij een ho mopaar dat over adoptie heeft nagedacht is een kind meer welkom dan bij een heteropaar dat toevallig een kind voort brengt omdat het daar biolo gisch toe in staat is". Volgens Krol toont onderzoek in binnen- en buitenland aan een kind dat wordt grootge bracht door een mannelijk of vrouwenlijk homo-paar geen enkele hinder ondervindt van de geaardheid van hun opvoe ders. „Er mag alleen onder scheid worden gemaakt tussen goede en slechte ouders, en niet tussen de seksuele voorkeur van de eventuele ouders".

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3