Regio 'VVD toont gebrek aan politieke integriteit' Leerlingen uit Oegstgeest als afgevaardigden naar 'VN' 'Plaag ernstiger dan maatregel' NIEUWSLIJN Leiden blij met ruil sociale woningen LEIDEN/LEIDERDORP De gemeente Leiden is blij met het Leiderdorpse aanbod om 60 sociale woningen op Leiderdorps grondgebied te bouwen voor de centrumgemeente. „Het initia tief voor de ruil kwam van Leiden. Wij kunnen alleen nog gesta peld bouwen voor de zogenaamde starters en mensen met een laag inkomen. We proberen ons contingent daarom vooral stra tegisch aan te wenden, zodat er een doorstroom ontstaat vanuit de goedkope flatjes", aldus de Leidse wethouder T. van Rij (volkshuisvesting). Volgens Van Rij is het nog onbekend of Lei den inderdaad 60 huizen kan afstaan. Winnie de Poe luidt noodklok LEIDERDORP De leiding van het Leiderdorpse kinderdagver blijf heeft in een brief aan de gemeente 'de noodklok' geluid. Uitbreiding van het kinderdagverblijf aan de Lijnbaan is nood zakelijk om 'weer een bloeiende Winnie de Poe' te krijgen, aldus het 'wanhopige team'. „Hoe kan het vóórkomen dat de ge wenste en beloofde uitbreiding nog niet is gerealiseerd?" Over volle groepen en een slechte accommodatie zijn de belangrijkste klachten van het team. „Een team dat niet meer met de bestaande situatie overweg kan, wil ook zeggen een kinderdagverblijf dat niet meer goed draait. Tot nu toe hebben wij de kwaliteit van de kinderopvang niet al te ver achteruit laten gaan, maar als we nog langer op deze weg voort moeten gaan, vrezen wij voor het ergste", aldus de mede werkers. Ziekenomroep EZL zoekt vrijwilligers LEIDERDORP De ziekenomroep van het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp, 'Kanaal 4', zoekt vrijwilligers. Behalve presentato ren en technici heeft Kanaal 4 ook mensen nodig die in het zie kenhuis de verzoekbriefjes op willen halen. Bij de zaalprogram ma's in het weekeinde zijn bovendien gastheren en -vrouwen nodig. Al het werk bij de ziekenomroep wordt gedaan door vrij willigers. Oegstgeest verdedigt ophangen dode kauwen (vervolg van voorpagina) Alfred Hitchcock had er voor zijn filmklassieker 'Birds' heel bruikbare opnamen kunnen maken: in de bomen van het Oegstgeester Bos van Wijcker- slooth en L. de Colignylaan hangen dode kauwen aan een ring. Gemeentevoorlichtster B. Rozemond is de eerste om toe te geven dat er prettiger tafe reeltjes zijn te vinden in Oegst geest. Maar volgens haar is de al jarenlange kauwenplaag in dit Oegstgeester gebied veel ernsti ger dan de maatregel die nu is getroffen. Rozemond stelt dat het om méér gaat dan de telkens on- dergepoepte auto's, de was die niet meer buiten te drogen kan worden gehangen en de enor me geluidsoverlast die de die ren veroorzaken. Volgens haar zijn er ook ver halen van mensen die 'Birds'- achtige ervaringen hebben op gedaan tijdens het uitlaten van de hond. De angst groeit, ook onder kinderen, die met steeds minder plezier buiten spelen. Rozemond: „Verder speelt mee dat de wat charmantere vogels, zoals roodborstjes en musjes, zijn verdreven door de kau- De maatregel is volgens Roze mond in nauw overleg met de bewoners getroffen. In gemeen- teraadsverband is het WD- raadslid H. Kamphuisen ge weest die de plaag herhaaldelijk aan de orde heeft gesteld. Hij deed dat in 1989 voor het eerst. In de raadsvergadering van sep tember 1991 kaartte hij de kau wenplaag andermaal aan. De li beraal toonde zich bij die gele genheid geïrriteerd vanwege het uitblijven van maatregelen. Dode vogels Volgens Rozemond is er thans sprake van 'de eerste voorlopige resultaten'. Fotograaf Loek Zuy- derduin trekt die uitspraak na eigen waarneming in twijfel. „Ik zag een levende kauw naast een dode rustig een broodkorstje oppeuzelen." „Een aanvullende stap zou het afspelen van een bandje met schreeuwende vogels kun nen zijn", zegt Rozemond. Hoe Leiderdorper in 'Liefde op het eerste gezicht' LEIDERDORP ERIK BASSEUER Voor Leiderdorper Pieter van der Ploeg lijkt een grootse tv- carrière in het verschiet te lig gen. Vanavond schittert de 22- jarige bankmedewerker in het bekende RTL4-programma 'Liefde op het eerste gezicht'. Tijdens de opnames maakte hij, naar eigen zeggen, zo'n gewel dige indruk dat de regisseur van het programma hem aanraadde zich in te schrijven bij een cas tingbureau, zodat hij een bijrol kan gaan vervullen in een tv-se- rie als Goede Tijden Slechte Tij den. „Hij vond me enorm ca- marageniek", aldus een glunde rende Van der Ploeg. „Presenta tor Rolf Wouters zei op een ge geven moment dat ze iemand als ik iedere week zouden moe ten hebben!" Een koppelprogramma als 'Liefde op het eerste gezicht' wekt vaak de indruk doorgesto ken kaart te zijn. Kandidaten zouden hun spitsvondige ant woorden op de onthullende vragen al lang voor de opnames hebben voorbereid. Volgens Van der Ploeg was dat hier be slist niet het geval. „In tegen stelling tot 'dat andere pro gramma', dat op de set overi gens niet over je lippen mocht komen, wisten we van tevoren niets over de vragen die ons werden gesteld. Ook tijdens de opname kon er niets worden overgedaan. Als je je een keer OEGSTGEEST/DEN HAAC ERIK BASSEUER Het Rijnlands Lyceum in Oegst geest heeft dit jaar 28 afgevaar digden naar de vergadering van de Verenigde Naties gestuurd. Althans, zo lijkt het. De leerlin gen deden deze week mee aan het The Hague International Model United Nations (TH1- MUN), een conferentie in Den Haag waar zo'n 2500 scholieren uit de hele wereld een echte vergadering van de Verenigde Naties naspeelden. Het Rijn lands deed voor de negende keer mee en behoorde tot de vier organiserende scholen. Vandaag werd de conferentie afgesloten. In het Haagse Congresge bouw zijn dinsdag alle deelne mers, afkomstig van ongeveer 140 internationale scholen en High Schools uit de hele wereld, bij elkaar gekomen. Iedere school krijgt de rol van één of meer delegaties van VN-lidsta- ten. De leerlingen van het Rijn lands Lyceum vertegenwoordig den Cuba en St. Christopher Nevis, een eiland in het Ca-' ribisch gebied. Geen gemakke lijke opgave, want alle deelne mers dienen goed op de hoogte te zijn van de problematiek van de landen die hen zijn toegewe- Christine van Doesburgh, scholiere aan de IB-school van het Rijnlands Lyceum, maakte deel uit van de Cubaanse dele gatie. „Al in september zijn we met de voorbereidingen begon nen. We lezen artikelen uit Ti me Magazine en bekijken vi deo's over Cuba. Het is natuur lijk belangrijk dat we goede vra gen kunnen stellen en ons tij dens de discussies kunnen ver plaatsen in de Cubanen. Je ver dedigt standpunten waarmee je hel niet altijd eens bent, maar je moet ook een beetje kunnen to neelspelen." Standpunt Begeleider van de Rijnlanders en tevens organisatielid van de THIMUN is Aad Roeleveld. Ook hij beaamt dat aan de deelne mers de hoogste eisen worden gesteld. „Ze moeten erg gemoti veerd zijn, want in de voorbe reidingen moeten ze veel van hun eigen tijd steken. Bij de af sluiting van de conferentie wor den de beste delegaties van het jaar verkozen. Ze worden be oordeeld op hun betrokkenheid en de inhoudelijke inbreng. Het is bijvoorbeeld heel belangrijk dat het standpunt van een be paalde delegatie overeenkomt met dat van het echte land." Dit jaar leverde het Rijnlands Lyceum ook twee voorzitters. Een daarvan was Eric Stahl, die 'de functie van Deputy Chair man van de ECOSOC (de soci aal economische raad van de VN) bekleedt. Stahl: „In deze raad discussiëren we over men senrechten, kindersterfte, drug sproblematiek, rampen en der gelijke. Het is niet de bedoeling dat we elkaar onderuit halen, maar dat we samen proberen Burgerlid Bindels stapt uit liberale fractie uit onvrede met overdracht De Does oplossingen te bedenken. De raad telt 104 leden uit 52 landen en gaandeweg leer je elkaar kennen. De sfeer is heel vriend schappelijk." Stahl voelt er wel voor om later echt Chairman te worden. „Maar zover is het nog niet", lacht hij. In de conferentiezaal wordt op dat moment een amende ment op een resolutie in stem ming gebracht. Een leek denkt ongetwijfeld dat er een echte VN-vergadering aan de gang is. „Het is de bedoeling dat alles precies volgens de regels gaat", legt Roeleveld uit. „Als een afge vaardigde een vraag wil stellen, moet hij dat bijvoorbeeld eerst schriftelijk aan de voorzitter vragen. (Dan pas krijgt hij het wooj-d." Kort daarna gaan de bordjes van de verschillende delegaties de lucht in*, het amendement wordt aangenomen. Zoge naamd dan. simpelweg niet. Ik mot me dus distantiëren." Bindels vermoedt dat de WD het college uiteindelijk niet durfde afvallen. „Er is automa tisch een hendel overgegaan met: we moeten vóór stemmen, anders lijden we gezichtsverlies. Maar zonder gezichtsverlies vóór stemmen kan niet in deze casus. Voor het front van de na tie doet de fractie iets waar ze niet achter staat dat is altijd verliezen. De buitenwereld ziet alleen het meelopen met het college, niet een eigen gezicht van de fractie." Afschaffen „Het is volstrekt geen schande om te verliezen als dat op in houdelijke gronden is", vindt Bindels. „Maar nu miskende de WD wat de taak van een raads fractie is. Als je als coalitiepartij automatisch het college steunt, kun je de commissies net zo goed helemaal afschaffen. Als je toch simpelweg de wethouder volgt, hoef je vergaderingen al leen nog maar met oppositie partijen te voeren. Dat gaat ook een stuk sneller." De kiezers zijn niet gediend met onduidelijke besluitvor ming, oordeelt Bindels. „De po litiek moet gewoon helder en open en zichtbaar zijn het betreft alle burgers. Wanneer de buitenwereld niet alle mecha nismen ziet, maakt dat de zaak mistig. Het wekt de suggestie in de hand dat de gemeenteraad met hogere belangen te maken heeft dan de meritus van de zaak en dat er hogere machten zijn die leiden tot de besluiten. Maar er zijn natuurlijk geen ho gere machten. Als het niet meer duidelijk is waarom je ergens toe besluit, kunnen de kiezers het niet meer zien en stemmen ze de volgende keer op een an dere partij." Zaterdag 1 februari 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: SIMON DE GRAAF LEIDEN Een dode kauw ii lang de dode vogels in de bo men moeten blijven, is op dit moment niet te zeggen. „Er is ook gekeken naar de sterilisatiepil. Maar die is nog niet in de handel. Een paar jaar geleden is eens geprobeerd de kauwen met fakkels te verjagen. Dat is toen geenszins gelukt. Een herhaling van zo'n actie lijkt daarom weinig zinvol. We i de bomen aan de Colignylaan. Het exemplaar moet levende soortgenoten uit de straat v hebben zelfs serieus gepraat over de meest extreme oplos sing: alle kauwen neerschieten. Daarvoor zijn echter weinig voorstanders te vinden." Volgens de voorlichter is het niet helemaal duidelijk waarom dode kauwen levende exempla ren op een afstand houden. „Daar zijn verschillende theo- niet de eerste die deze methode toe past. De meest gangbare is dat het de geur is die het 'm doet." N. de Haak van de Vogelbe scherming in Zeist keurt de Oegstgeester methode af. Vol gens hem helpen de dode kau wen maar eventjes. „Om vogels te verjagen moet je slimmer dan de vogels zelf zijn. En laat nu kauwen tot de slimste soorten FOTO LOEK ZUVDERDUIN behoren. Ze zullen in het begin even schrikken maar ze zijn ook heel traditiegevoelig en zullen dus snel terugkeren naar hun slaap- en rustplaats. Laat Oegst geest lichtkogels en geluidsef fecten proberen. Wat die ge meente nu doet is erger dan de kwaal. En dan nog wat: de vo gels van Hitchcock bestaan niet." De manier waarop de Leiderdorpse WD-fractie zich .eerst uitsprak tegen de exploitatie-overdracht van sport complex De Does aan Sportfondsen Nederland, maar na een schorsing plotseling vóór het collegevoorstel stemde, tekent een gebrek aan politieke integriteit. Dat is het oor deel van WD'er T. Bindels, die om die reden uit de raadscommissie financiën stapte waarin hij burgerlid was. „Ik kan geen compromissen sluiten over principes", aldus Bindels. LEIDERDORP De vijver in het Leiderdorpse park de Houtkamp wordt vergroot. Met een hoekje van de vijver langs de Laan van Ouderzorg is al vast een voorschot genomen op de vergroting, de rest van het land naast de laan wordt over enkele maanden uitgegraven. De vijver moet worden vergroot om het regenwater uit de omgeving te kunnen verwerken. foto hielco kuipers Pieter van der Ploeg met zijn hospita tante Greet „Hij vond me enorm camerageniek." foto hielco kuipers versprak: pech gehad. We wer den trouwens wel gewaar schuwd voor de rappe tong van Rolf Wouters. Als je volgens hem té gevat wordt, kan-ie je flink voor schut zetten." Van der Ploeg is in de wereld van de showbusiness zeker geen onbekende. Al vanaf zijn zestiende jaar organiseert hij di verse orgel-, koor- en pianocon certen in het hele land. Zo wist hij grote namen als Louis van Dijk, Pieter van Vollenhoven en de Wiener Sangerknaben te contracteren. „Ik heb zelfs men sen ontdekt", vertelt Van Der Ploeg. „Een panfluitist die ik heb gelanceerd staat nu in de top drie van klassieke cd's!" Behalve met Van der Ploeg zal heel Nederland in het program ma kennismaken met zijn hos pita tante Greet. Ze treedt niet zelf op, maar speelt een hoofd rol in de anekdotesdie haar huurder in het programma ver telt. Van der Ploeg: „Ik woon nu drie jaar bij haar in huis en we hebben altijd heel veel lol sa men." Of dat gespreksstof ople vert om indruk te maken, op de vrouwelijke kandidaten - want daar draait het in het program ma allemaal om - zal in de uit zending nog moeten blijken. De commissiebehandeling over de exploitatie-overdracht heeft Bindels 'verbijsterd'. „De fractie was het volledig eens tot een minuut voor de schorsing. De conclusie was duidelijk, want we hadden 88 inhoudelijke ar gumenten aangevoerd om te gen te stemmen. Maar tijdens de schorsing was het binnen een minuut: hoe kunnen we toch akkoord gaan? Kennelijk is het accepté om anders te stem men dan je inhoudelijk vindt. Maar het gaat niet aan dat de fractie zich neerlegt bij een voorstel, simpelweg om het col lege maar te steunen." „Het heeft met politieke inte griteit te maken en dat is voor mij: stemt iemand eerlijk en overeenkomstig het politieke standpunt. Dit scheidt mij van de fractie. Het is een principe kwestie: stem niet vóór als je te gen bent, tenzij je er waanzinni ge politieke winst uit kunt ha len. En politieke winst is hier

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25