Leiden 'De vader blijft toch een naamloos beeld' c Stemming P Baggerboten mijden blokkade van Weteringsebrug Sfcriag 1 februari 1992 Redactie: 071-161400 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: HENK BUIS 23 De spermabank wil wel iets kwijt over identiteit donors Het zou aan de aidstesten kunnen liggen of aan de plan nen van minister Hirsch Ballin (justitie), dat spermado nors zich de laatste tijd maar mondjesmaat aanmelden. „Maar eigenlijk is het een voortdurend probleem: we hebben altijd al voor nieuwe aanwas moeten zorgen", zegt Hannie Bonink, arts in het Medisch Centrum voor Geboorteregeling (MCG) aan het Kort Rapenburg. zijn verwekt, zijn nog niet vol- LEIDEN ERNA STRAATSMA Sinds 1985 wordt het sperma van donors op aids getest. Mo gelijk zou dit mannen kunnen afschrikken om zich aan te mel den bij de kliniek. „Het kan een rol spelen, maar we hebben het nooit onderzocht", zegt Bonink. Ze vermoedt dat het plan van Hirsch Ballin, om de anonimi teit van donors af te schaffen, de belangstelling ook vermin dert. In Zweden en Duitsland zijn donors al niet meer ano niem. Kinderen die daar door kunstmatige inseminatie zijn verwekt hebben een in de grondwet vastgelegd recht te weten wie hun biologische va der is. In Nederland is dat niet zo, naam en adres van de vader worden nooit en te nimmer ver strekt. De Belgisch/Nederlandse Vereniging van kunstmatige-in- seminatiedonors is tegen het plan van de minister. Het MCG is, evenals alle andere Neder landse klinieken die zich met kunstmatige inseminatie (ki) bezighouden, bij deze vereni ging aangesloten. „Gaat het voorstel van Hirsch Ballin door, dan wordt het voor mannen erg moeilijk om de consequenties van hun donorschap te over zien. Ze kunnen na jaren in contact komen met een kind waarmee ze geen enkele band hebben, en dat misschien hele maal niet in hun leven past", zegt Bonink. „Daardoor zouden nog minder donors zich aan melden, en kunnen dus veel minder vrouwen geholpen wor den". Vermeend belang Dat bij het handhaven van de bestaande anonimeit alleen aan het belang van de ouders wordt gedacht, bestrijdt Bonink. „De mensen die met ki werken zijn best gevoelig voor het argument dat de afschaffing van de anoni miteit in hef belang is van kin deren, maar het is een ver meend belang. Ik zou me kun nen voorstellen dat wij best be reid zijn om, als kinderen daar naar vragen, een beeld te schet sen van de biologische vader, zonder zijn naam en adres te verstrekken. Er is een vereniging van dit soort kinderen. We heb ben de indruk dat ze daar ge noegen mee nemen. Een dergelijke vraag is overi gens nog nooit bij de kliniek binnengekomen. Dat heeft waarschijnlijk met de 'korte' pe riode te maken waarin het MCG inseminatie toepast. Dat ge beurt nu ruim vijftien jaar, dus de kinderen die op deze wijze „Overigens zouden we alleen iets vertellen als kinderen door hun onbekende afkomst in gro te psychische problemen zijn geraakt, niet als ze gewoon uit nieuwsgierigheid ons zouden opbellen", zegt Bonink. „Vroe ger maakten wij nooit afspraken met ouders over het eventueel verstrekken van informatie. Er waren hele strikte voorwaarden. Nu doen we dat soms wel". Bonink heeft nog een ander argument tegen afschaffing van de anonimiteit. „De problemen bij ki-kinderen vallen denk ik wel mee. Je kunt het vergelijken met kinderen van vlak na de oorlog, die een onbekende Ca nadese vader hebben of met adoptiekinderen. Wel vinden wij dat je heel open moet zijn, tegen kinderen moet zeggen hoe ze verwekt zijn". Vader Het MCG beschikt over 35 do nors. Mannen tussen de 18 en 50 jaar die in de kliniek hun sperma afgeven, dat ingevroren wordt bewaard. De mannen die belangeloos hun sperma ter be schikking stellen, zijn vaak zelf al vader. „Het zijn mensen die een zekere bevrediging vinden in het helpen van mensen die geen kinderen hebben". De kliniek probeert er alles aan te doen om meer donors te krijgen. Maar de posters die in de bibliotheek, op sportscholen en in de kantine van de Neder landse Spoorwegen zijn opge hangen waren in korte tijd ver dwenen. „Misschien nemen mensen er aanstoot aan, ik weet het niet. Het kan ook zijn dat mensen de posters zo mooi vin den dat ze ze meenemen". De pr-medewerker van de kli niek is inmiddels bezig met een nieuwe 'advertentiecampagne'. „Er is voor veel mannen toch een drempel om zich bij ons aan te melden. Er wordt HHBPOUTIEKEJ^ÜBRIEKHH|n De negen jarigc Dierierik Hoekema heeft op zijn vrije woensdagmiddag met zijn vriend Simon Keizer een heuse actie gevoerd op het Leidse politiebureau. Daar vroegen de twee Merenwijkbewoners aandacht van de politie voor het probleem van scheurende brommers op het Broekpad. „Altijd als ik uit school kom, heb ik last van brommers. Die scheuren er rond", aldus Diederik. amen met Simon heeft k hij een enquête uitgevoerd onder bewoners van de Satijnvlinder en Donsvlinder. Er werden 43 formulieren verspreid, en '22 of 23' kwamen er terug bij de actievoerders. „Eén iemand heeft er geen last van en de rest wel", vertelt Diederik. Zijn vader heeft vervolgens de politie gebeld 'en die zei dat ik mocht komen'. Diederik is erg tevreden over de manier waarop Jan Hein la Rivière, plaatsvervangend korpschef, hem ontving. Het was niet alleen 'erg leuk', de politie gaat ook meer letten op die brommers die van het fietspad een racebaan maken. Nu wil het toeval of nou ja, toeval dat Diederik het zoontje is van Jan Hoekema, en die is weer gemeenteraadslid voor D66 in Leiden. Hoekema stuurde een half jaartje geleden een deftige fax vanuit het ministerie van buitenlandse zaken waar hij werkt, naar het politiebureau om aandacht te vragen voor het brommerprobleem op het Dat bleek echter wel mee te vallen. In de computer van de politie komt het Broekpad niet voor, wel de Broekweg. En daar zijn vorig jaar vier ongelukken gebeurd, waarbij overigens geen enkele bromfietser was betrokken. „Maar dat betekent nog niet dat er geen sprake is van overlast van brommers", haast politiewoordvoerder Dick Graveland zich te zeggen. Jan Hoekema stuurde er dus een interessant-ogende fax over, maar die heeft blijkbaar niet veel effect gehad. Als dat wel het geval was geweest, had zoonlief immers niet in actie hoeven komen. Hoekema jr. is er inmiddels heilig van overtuigd dat de politie de belofte nakomt en vaker zal gaan controleren. ■Das je denkt dat de politie beter naar jou luistert dan naar je vader? Ja, dat denkt Diederik wel. Misschien dat vader Jan zijn zoon Diederik wat vaker kan inschakelen. In verband mei zijn werk zit vader Jan geregeld in het buitenland waardoor hij allerlei gemeentelijke vergaderingen moet missen. Diederik zal een prima vervanger zijn. En over zeven jaar krijgt -ie gewoon een bromfiets van zijn vader, als dank voor de bewezen diensten. de -w- eld verdienen I wat curieuze titel die het zoveelste gemeentelijke werkgroepje heeft meegekregen. De club is meestal wat lacherig over de spermabank". In de nieuwe campagne richt de spermabank zich met name op bloeddonors en studenten. „De donors die hier komen zijn namelijk ook al vaak bloeddo nor". Studenten melden zich tot nu toe nauwelijks aan op het ingesteld door wethouder Steven de Vreeze van financiën. Aanleiding is een verzoek van de gemeentelijke afdeling economische zaken, waar het contract van een wervingsmedewerkster afliep. Zij houdt zich bezig met het werven van bedrijven voor de leegstaande kantoren in de stad. Als die vol komen, komt er meer geld binnen in de vorm van onroerend-goedbelasting en daarvan kan mooi die medewerker worden betaald, redeneren de economische ambtenaren. Maar daar heeft Steven de Vreeze een stokje voor gestoken. Die medewerkster mag weliswaar nog een jaartje blijven zitten, maar met de belastingopbrengst moeten we uitkijken, aldus de wethouder. Het komt steeds vaker voor dat de opbrengst van de ogb niet in de algemene grote geldpot van de gemeente terechtkomt, maar voor bepaalde projecten wordt gebruikt. Zo is het de bedoeling dat de vernieuwing van de Slaaghwijk gedeeltelijk wordt betaald met de extra ogb- opbrengst die binnenkomt door de bouw van nieuwe winkels en een kantoorfiat in de Merenwijkse flatbuurt. En voor de betaling van het stationsproject wordt ook al rekening gehouden met de ogb die gebruikers en eigenaren van de kantoorflats bij het nieuwe station straks gaan betalen. De gemeenteraad heeft lang geleden al afgesproken niet meer dan 15 miljoen te reserveren voor de tunnel en andere zaken bij het nieuwe station, maar door die ogb erbij op te tellen wordt dat bedrag stiekem meer. Dat geld kan dus niet voor allerlei andere zaken worden gebruikt. Zo meteen, vreest De Vreeze, zegt de wethouder van volkshuisvesting: de ogb die binnenkomt van de nieuwe bewoners van de nu nog groene Broek- en Simontjespolder kunnen we mooi gebruiken om de wijk af te betalen. En zo weet De Vreeze natuurlijk nog wel meer voorbeelden te verzinnen. De gemeentelijke penningmeester gaat nu met zijn werkgroepje bedenken hoe het allemaal verder moet met de onroerend-goedbelasting. Maar hij zal de naam ervan wel niet zelf hebben verzonnen. Want voor hem is het meer een kwestie van geen geld verliezen dan van geld verdienen. Kort Rapenburg. „In Amster dam, toch ook een universiteits stad, zijn er veel studenten do nor bij de spermabank. Hier he lemaal niet, dat is vreemd. Wij willen ons daarom meer op de ze groep richten. De eerste ad vertentie die we plaatsen komt dan ook in een studentenblad". Onderschriften Door een misverstand zijn gis teren op deze pagina twee on derschriften verkeerd geplaatst. We bieden daarvoor onze ver ontschuldigingen aan. OUDE WETERING LETTY STAM De actievoerders hangen met sympathisanten over de reling te kleumen. De blokkade is om half acht nog maar twee boten dik. Een van de boten is een tjalk, die zelfs afgetuigd oogt als een plaatje. Aan de mast hangt een spandoek met 'De Braas- sem, 200 voor Chr. - 1992'. Nog meer mastlichtjes pinkelen hoog boven het voormalige kantooi van het hoogheem raadschap van Rijnland. Als die twee boten 'binnen' zijn, is de blokkade compleet. En begint het grote wachten, het wachten op een baggerschip. De kleumende actievoerders op de kant roepen om koffie. Piet de Boer ('van de slibstort Was senaar') en Paddegat-pontbaas Eddy Rietveld onderhouden de verbinding tussen de wal en het actieschip Outsider. In de kajuit van de boot van stichtingslid Fred Imhoff is het al snel een komen en gaan. Suzy Rietveld en Teja van der Veld zorgen voor een onafgebroken toevoer van koffie en broodjes. Na een eerste 'en waar bent u van' verbroederen de vreemde lingen rond de kajuittafel snel. Manco's in kennis zijn snel bij gespijkerd. „Wij zijn van de ac tiegroep uit Noordwijk", vertelt er een. „Daar zitten ze met heel vieze slib. Dat willen we natuur lijk weg hebben, maar we vin den het te gek om het dan maar bij de buren in de Braassem te storten." Na iedereen nog eens inge schonken te hebben, voegt Van der Veld zich bij het bonte ge zelschap. „Ik woon tegenover de zandwinput. Wat daar alle maal drijft. Matrassen, kinder wagens, noem maar op. Laatst kwam er een boot langs vol met lege batterijen. En wij maar braaf elk snoeppapiertje, elk batterijtje keurig weggooien." De marifoon komt tot leven. „Jongens, er komt een beurt schipper aan", roept Imhoff. Buiten maakt een jacht zich los uit de blokkade. De andere schippers sjorren aan de boten om de doorvaart groter te ma ken. Langzaam stoomt de Rijn stroom 1 op. „Mijn sympathie heb je", roept de schipper met onvervalst Rotterdams accent in het voorbijgaan. „Opschieten mannen", roept Imhoff. „Er schijnt een lege baggerboot aan te komen." Een snel gemanoeuvreer met bootjes en even later zijn de ge lederen weer gesloten. Na een half uur is de duwbak nog niet in zicht. „Die komen niet meer." Erick Bosch komt bin nenvallen met de mededeling dat de blokkade naar het pon ton op de Braassem zelf wordt verschoven. Het gezicht van de fotograaf van de schoolkrant van de christelijke basisschool uit Woubrugge klaart meteen op. Hoera, actie. VRIJE TIJD IVN De afdeling Leiden van het in stituut voor natuurbescher mingseducatie (IVN) organi seert vanaf eind februari 1992 een cursus om mensen tot IVN- gids in de natuur op te leiden. De cursus bestaat uit 30 twee wekelijkse dinsdagavonden (19.30-22.00) en 30 excursies op zaterdagochtend. Cursusprijs 200 gulden. Dinsdag 28 januari wordt om 19.30 uur in de Agra rische school, Lange Voort 70 in Oegstgeest een informatie avond gehouden. Nader inf. en opgave. Overdag 071-214996, 's avonds 071-132601. De gemeente houdt in samen werking met manege De Poel- ruiters een cursus paardrijden voor beginners. De cursus wordt gehouden op zondag 2 februari (11-12 uur) en dinsdag 4 februari (14-15 uur). Opgave bij de directie sport en recreatie, tel. 071-315601 tussen 9 en 10 Rembrandt C. Haldar, medewerkster van museum de Lakenhal, houdt op zondag 2 februari in het Leids Volkshuis (aanvang 10.30, toe gang 2 gulden 50) bij werkge meenschap De Ratel een lezing over Rembrandts leven en werk. Zij gaat in op nieuwe denkbeel den over dat werk. Zaterdag 8 februari geeft Haldar aanslui tend een rondleiding op de ten toonstelling in de Lakenhal. Op gave daarvoor tijdens de lezing. Testament De Leidse notaris A. Mulders geeft maandagavond 3 februari informatie over het maken van een testament en een samenle vingscontract in het HlV-café aan de Langegracht 65. De the ma-bijeenkomst begint om 20.00 uur. Voor meer informa tie: W. Glimmerveen, tel. 071- 615505, na 18.00 uur. Esperanto De Rijksuniversiteit houdt op dinsdag 4 februari een informa tieavond over Esperanto voor beginners. Aanvang 20.00 uur in zaal 1 van gebouw Hugo de Grootstraat 27a. Een cursus van 13 lessen van twee uur begint op 18 februari (elke dinsdag avond om 20.00). Kosten 150 gulden. Inl. bij H. Huppertz 071-130521. AGENDA DOOR JANET VAN DIJK ZATERDAG 1 FEBRUARI Lisse Countrydansavond met live muziek van Southern Comfort (België), org. North-Hill Coun try Dancers, in Tapperij 'De Gewoonste Zaak', Schoolstraat 11, zaal open 20.00 uur, aan vang 21.00 uur. Noordwijk Eenakter 'Met gesloten deu ren' van J.P. Sartre door to neelvereniging Louis Bouw meester in De Kuip, aanvang 21.00 uur. Avond met muziek, mime en gesproken woord onder het thema 'Er is leven in De Rank', spreker Ben Hoekendijk, De Rank, Golfbaan, aanvang 20.00 uur. Noordwijkerhout Stef Bos met 'Is dit nu later' in De Schelft, aanvang 20.15 ZONDAG 2 FEBRUARI Leiden Archeologisch spreekuur in de Taffeh-zaal van het Rijksmuse um van Oudheden, Rapenburg 28, van 13.00 tot 16.00 uur. Noordwijk Jeugdprinsenbal door Carna valsvereniging 'De Noortuk kers' in De Rank, zaal open 13.30 uur, aanvang 14.00 Noordwijkerhout Nederlands Harpenensemble in De Schelft, aanvang 14.00 MAANDAG 3 FEBRUARI Lisse Bridgen (beperkt roken) door B.C.L. in het Poelhuys, aan vang 20.00 uur. Noordwijkerhout Weekmarkt op het Marktplein van 12.00 tot 17.00 uur. Voorschoten Verzamelbeurs in gebouw De Werf, Schoolstraat 4, van 19.00 tot 22.00 uur. DINSDAG 4 FEBRUARI Katwijk Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut in sportzaal Boorsma, Zwanen burg 61, van 15.30 tot 16.30 Leiden Sjoelen bij Speeltuinvereni ging Stevenshof, C. van Brug- gepad 2, aanvang 20.00 uur. Noordwijk Vergadering van de commissie voor georganiseerd overleg in het Gemeentehuis, aanvang 16.30 uur. Bijeenkomst van de Noordwijk- se Fotogroep 'X65' in Ouderen- centrum 'De Wieken', St. Jeroensweg, aanvang 20.00 Vergadering van de raadscom missie voor ruimtelijke orde ning in het Gemeentehuis, aanvang 20.00 uur. Lezing van de regisseur en kunstenaar Maarten Sprenger over de geschiedenis van de vi deo- en mediakunst, 't Tref punt, Schoolstraat, aanvang 20.15 uur. en die met ki werken zijn best gevoelig voor het argument dat de afschaffing van de anonimiteit in het belang is van kinderen, maar het is een vermeend belang." BR0W® D66-raadslid Jan Hoekema stuurde een paar maanden geleden een fax naar de politie om aandacht te vragen voor het probleem van racende bromfietsers op het Broekpad. Naar hem luisteren ze toch niet, dacht zoon Diederik (midden). Die besloot daarom deze week zelf maar actie te ondernemen. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23