Rrv show De schone schijn van HDTV Nico's fluitje van een cent ggg 'Hartseer Land': portret van extreem rechts gevaar 4r% HELLUP.' Vrijdag 31 januari 1992 Redactie: 023-150191/023-150192 INEKE VAN DER MEER JAN VAN DER NAT GERARD VAN PUTTEN Vormgeving: AART KOK 8 Onduidelijkheid troef bij introductie nieuwe televisie CLOSE UP Gerard van Putten ZUR UPPE MAGNIS lüng 8 ft februari D start op i onder de naam TV Plus met de eerste reguliere breedbeelduitzendingen voor het Nederlandse publiek. Breedbeeldtelevisie is de voor loper van HDTV, het haar scherpe, brede televisiebeeld van de toekomst. De breed- beeldtoestellen hebben behal ve een verbeterd geluid en een rustiger en breder beeld echter ook een groot nadeel. Ze zijn niet in staat toekomstige HDTV-uitzendingen in HDTV- kwaliteit weer te geven. Omdat HDTV pas vanaf eind 1994 op gang zal komen, moest er een tussenstap worden ge vonden die de kijker alvast warm deed lopen voor het kijk genot van de toekomst en die televisiemakers de kans gaf met de nieuwe technieken van het medium te experimenteren. Het breedbeeldtoestel verscheen in de winkel. Onduidelijk bleef echter waarom de kijker nou ei genlijk zo'n toestel zou moeten ""a&nschaffen. Is het niet veel handiger te wachten totdat de HDTV-toestellen te koop zijn? Typerend voor de gang van zaken is dat niemand van de betrokkenen er een bevredi- gend antwoord op kan geven. Philips laat weten dat het han- - dig is een breedbeeldtoestel in huis te hebben, omdat je er zo- wel HDTV als PAL-uitzendingen op kunt ontvangen. „Onzin", zegt de consumentenbond bij .monde van A. van der Kolk. *„Die dingen zijn er alleen maar om de markt een beetje op te ^warmen en om de discussie gaande te houden. En Cees Dorland, interim-manager van de Stichting D2TV tenslotte, -verklaart dat de komst van breedbeeldtelevisie volgens hem niet per se nodig is. Wel is het handig voor de betrokken fabrikanten, cameramannen en producenten om alvast een beetje ervaring op te doen voor dat HDTV definitief een feit wordt. Bakbeest Breedbefeldtoestellen zijn een dure grap. De adviesprijzen lig gen tussen de zevenduizend en elfduizend gulden. Wat krijgt de kijker hiervoor terug? In de eer ste plaats een toestel dat werke lijk niemand over het hoofd kan zien. „We praten over een bak beest van tachtig kilo zwaar, 65 centimeter hoog, 88 centimeter 'i breed en 61 centimeter diep. Zo HDTV is er, volgens de Consumentenbond, 'alleen n n de markt een beetje op te n de discussie gaande te houden'. foto cpd breed dus dat het niet door de deur van de gemiddelde flat zal gaan. En als je het toestel door de deur krijgt, loop je het risico dat je oude tv-kastje bezwijkt onder de last van het nieuwe toestel", zegt Van der Kolk, hoofd van het audio-visuele la boratorium van de Consumen tenbond. „In de tweede plaats krijg je een toestel dat niet toekomst vast is. Breedbeeld kan de latere HDTV uitzendingen, die meer beeldlijnen, stipjes en beelden per seconde bevatten, namelijk niet in de verbeterde beeldkwa liteit weergeven." Van der Kolk aarzelt dan óok als hij gevraagd wordt over de voordelen die breedbeeldtelevi sie aan de kijker biedt. „Het ver beterde geluid, dat is wel een voordeel, maar de vraag is of dit tegen de nadelen opweegt. Te levisiekijken zal bijvoorbeeld duurder worden. De Europese Commissie heeft geen geld uit getrokken om kabelnetten ge schikt te maken voor het door geven van het breedbeeld- en HDTV-signaal. Dus die aanpas singen zullen de kabelexploi tanten dat zonder aarzelen doorberekenen aan de kijker. Bij de grote maatschappijen gaat het dan om dubbeltjes- werk, maar bij de kleintjes zal dat bedrag oplopen tot een paar gulden." Verstandig Van der Kolk is er duidelijk over. „Al met al denk ik dat het niet verstandig is om een breed beeldtoestel te kopen. Als je nu zo'n toestel aanschaft krijg je bij de gewone programma's - en dat is toch het merendeel - een heel vervelend beeld. Aan de boven- en onderkant van het beeld valt een gedeelte weg waardoor bijvoorbeeld de on dertiteling niet meer te zien is." Cees Dorland van de Stich ting D2TV, is beduidend opge- togener over al het moois dat breedbeeldtelevisie aan de kij ker te bieden heeft. Maar op de vraag wie er nou blij wordt ge maakt met de invoering van breedbeeldtelevisie noemt hij voornamelijk participanten van de stichting op. De kijker die nu al over een breedbeeldtoestel beschikt, kan vanaf acht februa ri de met speciale camera's op genomen uitzendingen van de Olympische Spelen zien. „Als de camera's het niet begeven in de kou", licht Dorland toe want de geavanceerde apparatuur heeft nog geen temperatuurtest on dergaan. Maar zijn de Olympische Spe len en uitzendingen van de We reldtentoonstelling in Sevilla voldoende om de aanschaf van zo'n duur toestel te rechtvaardi gen? Zelfs de stichting denkt van niet. Daarom heeft men daar een contract gesloten met FilmNet dat in de aanlevering van speelfilms zal voorzien. Ver der is de stichting van plan do cumentaires aan te kopen en uit te zenden. Omdat dit echter al lemaal programma's zijn die ei genaar van een gewoon toestel ook kan ontvangen - FilmNet bijvoorbeeld is beschikbaar voor iedereen die een abonne ment neemt - is de stichting van plan om op den duur ook zelf programma's te maken die dan alleen maar via TV Plus te ont vangen zijn. Dorland geeft overigens rui terlijk toe dat wat hem betreft de tussenstap van breedbeeld televisie niet per se nodig was geweest. „We hadden kunnen wachten op de invoering van HDTV. Op die manier ontstaat er minder verwarring bij de consument die nu misschien niet weet of het de moeite waard is een breedbeeldtoestel aan te schaffen. Maar je moet niet over het hoofd zien dat we een technisch goed produkt le veren. Het beeld heeft minder trillingen en de geluidskwaliteit is al uitstekend. Breedbeeldtele visie is dus geen bedrog. Het heeft al duidelijk voordelen voor de kijker." De voordelen zitten vooral in de dubbele ontvangst mogelijkheden van breedbeeld- toestellen. Zowel PAL- als HDTV programma's kunnen hierop worden bekeken, alleen niet in de verbeterde kwaliteit. „Maar", zo licht Van der Kolk van de Consumentenbond toe, „die dubbele ontvangstmoge- iijkheid heb je ook met de HDTV-toestellen. Eigenlijk zijn de breedbeeldtoestellen over- bodig." öhfr M ON SKOLE Ml Extreem rechtse groeperingen vormen het grootste gevaar voor de v de in Zuid-Afrika. •FOTO Xk ken die vanuit m'n eigen jeugd. Met hun ge schiedenis ben ik opgegroeid." Saskia Vredeveld werd in 1959 in Zuid-Afrika geboren. Op zestienjarige leeftijd ging zij echter met haar ouders mee naar Nederland. „Ik voel me nu dan ook helemaal Neder landse", zegt ze. Toch kon haar geboorteland haar niet helemaal loslaten. Eind 1990 ging ze - met histori cus Bart de Graaff - terug naar Zuid-Afrika om de denkbeelden van extreem rechts in dat land in beeld te brengen. Het resul taat is vanavond bij de NOS te zien in de documentaire Hart seer Land. „De vraag waar het natuurlijk om gaat is hoe serieus je ex treem rechts in Zuid-Afrika moet nemen", zegt Vredeveld, nadat ze de documentaire Hart seer Land heeft gemaakt. „Aan vankelijk dachten wij ook dat het om een soort padvinderij ging. Maar je moet ze niet on derschatten." Bart de Graaff vult haar aan. „Ik dacht altijd: als er in dat land een burgeroorlog komt, zal het wel van het ANC komen. Nu moet je overwegen of blank Zuid-Afrika niet een veel groter gevaar voor de vrede is." Vrede veld relativeert die sombere on dertoon echter weer onmiddel lijk door te stellen: „Toen wij voor research in Zuid Afrika wa ren om op zoek te gaan naar ex treem rechts, bleek de 'revolu tie' even uitgesteld omdat het vakantie was." Volgens Vredeveld en De Graaff zijn er momenteel twee ontwikkelingen in Zuid-Afrika die de opkomst van extreem rechts in de kaart spelen. Op de eerste plaats is het land in een economische recessie terecht gekomen, waardoor een blanke huid niet langer garant staat voor een goede baan. Daarnaast zijn veel rechtse blanken teleur gesteld in de rechtse Afrikaner Weerstandsbeweging van Euge ne TerreBlanche. Dit dictators type belooft in de ogen van sommige Zuidafrikanen te veel, zonder de strijd ook werkelijk aan te willen gaan. Het gevolg hiervan is dat zich een hele rits organisaties, bewe gingen of milities ontwikkelt die nog ter rechterzijde van de Afri kaner Weerstandsbeweging staan. Vredeveld en De Graaff gingen op zoek naar de denk beelden van deze organisaties de die er achter i Hartseer Land maakt vooral duidelijk dat Zuid-Afrika een land is dat steeds meer gesple ten dreigt te worden door ex tremen. Maar vragen als: hoe komen deze extreem rechtse or ganisaties aan hun geld en wel ke internationale contacten houden zij er op na, komen niet aan bod. Dat is jammer, maar tevens begrijpelijk, want zo'n documentaire zou fors meer tijd en research vragen. „Wel kwamen wij tijdehs on ze voorbereidingen in een trai ningskamp terecht waar twee instructeurs aan het werk wa ren. Een van hen was een ex- IRA-lid en de ander was een Ne derlander", aldus Vredeveld. Van het restmatariaal dat niet gebruikt werd voor de docu mentaire, monteerde Vredeveld een epiloog die het verhaal ver telt van een blanke Zuidafrikaan die zijn eigen gezin vermoordt vanwege de economisch pro blematische situatie waarin hij terecht is gekomen. De NOS zendt deze tien minuten duren de epiloog aansluitend aan Hartseer Land uit. Van nature twee lin kerhanden hebben, tel uit je verlies. En al die doe-het-zelvers, al die Doeilanders, Bouwmarktlui, Gamaar- en Formica-klanten en andere vrije tijdsklussers maar roepen: „Je moet het gewoon proberen. Heus, zelfs jou lukt het de spijker op z'n kop te slaan. Maar bij jou is het ge woon onwil, je ziet graag ande ren werken." Wie behoort tot de categorie hy potheekaflossers, die zich zo graag eigen huis-bezitters noe men, weet ervan mee te praten dat rampspoed dreigt zodra iets in en om de woning kapot gaat. Trek de portemonnee maar open, als de wc blank staat. En al doet de winterschilder net alsof-ie op z'n werk geld wil toe leggen, na aftrek van z'n tege moetkomingspremie laat de re kening gezicht blozen en bank rekening bloedrood kleuren. Het mankeert er nog maar aan dat ze in de file staan om hun dienstbaarheid te tonen. De be reidheid van al die handige jon gens om de handen voor u uit de mouwen te steken is groot. Hij staat voor u klaar, de erken de (door wie eigenlijk?) vakman, tegen een uurtarief van iets meer dan zestig gulden inclusief BTW. Te duur? Beun de Haas en de bv Zwart zijn er ook nog. Voor een vriendenprijsje van een geeltje per uur weet u alles. „Badkamertje tegelen? Doen we effe mevrouwtje. Nou ja effe, da's te zeggen, we zijn er wel 3 zoet. Zet paar kratten pils klaar, want het ken natuurlijk tegen zitten." Let maar op, negen van de tien keer zit het tijdens een klus te- Ook zo moe van al die jongens die tegen betaling maken wat hun ogen zien? RTL 4 biedt thans uitkomst, dat wil zeggen de Nederlandse afdeling Luxemburgse commerciële sta tion pretenteert de onhandigen onder ons een handje te helpen met Een Eigen Huis... Een plek onder de zon. Heeft weinig te maken met René Froger, zoveel muziek zit er niet in het pro- het gramma, wel alles met Manon Thomas en Nico Zwinkels. Nuttig hoor, Een Eigen Huis et cetera. Een keurder van de Ver eniging Eigen Huis vertelt dat het aanbeveling verdient een huis vóór aankoop te laten keu ren door iemand van de Vereni ging Eigen Huis. En dan is er ook nog Nico. Nico Zwinkels, een bebaarde klusbaas. Zelfs ie mand die nooit aan figuurzagen is toegekomen, omdat die kren gen tussentijds altijd braken, kan nu moeiteloos een badka mertje aanleggen. Zijn uitleg op z'n woord geloven doet veron derstellen dat al die professio nele en semi-professionele klus sers maar gauw aan een om scholingscursus moeten begin- Nico zegt dat een badkamer goede ventilatie nodig heeft? tij dens het baden komt veel vocht vrij. Tja, da's waar. Wat nu te doen? Eerst het ventilatiekanaal opsporen, legt Nico geduldig uit. Kwestie van een spijker door het dak slaan. Eigenlijk kan een kind de was doen. Als er maar goed naar Nico wordt geluisterd. Dan laat een badka mer zich zonder gevaar voor lekkage aanleggen. Een nieuwe vloer erin, geen probleem, al gaat dat niet zonder zwaluw staarten. Kijken naar Nico geeft zelfs de eerste de beste L de Be hanger het gevoel dat patroon- behang zich naadloos op de muur laat plakken. Reken maar dat er een knappe waterleiding in huis komt als een beginnen de doe-het-zelver goed naar Ni co luistert. Althans, daar gaan ze bij RTL 4 prat op. Een leerzame tip van Nico: durft u niet te solderen, geen nood, u kunt dan gebruik ma ken van knelfittingen. Wel even goed afbramen. En denkt u wel om de wortel, dat mag niet over het hoofd worden gezien. Dat Ed en Willem Bever-jargon. Leuk om te horen, maar zouden dank zij Manon en Nico de on handigen onder ons voortaan die hamer wel goed vasthou den? Helaas, ook na het zien van een paar Eigen Huizen ver dommen die spijkers het een voudig recht in de muur te gaan? Denk niet dat het doorgronden van handleidingen, die zelf bouwpakketten vergezellen, nu minder dan een weekend vergt. Was het maar waar. Zelfs de bouwtekeningen van een laden- kastje blijven hogere wiskunde. Ook Zwinkels begaat namelijk de vergissing om vanuit zichzelf te praten. Het is allemaal een fluitje van een cent en het komt allemaal dik voor mekaar. Echt waar, beton storten is minder moeilijk dan het lijkt. Kwestie van goed verdelen, aldus Nico. Ja, voor Zwinkels wel. Maar komt het bij zo'n gozer nou niet in het hoofd op dat het voor lie den die de gereedschapskist niet als hoofdkussen gebruiken en voor personen die niet in een overall wonen allemaal wat minder simpel is? Zien is doen. Ja, morgen bren gen! Zou er trouwens ergens een handige jongen rondlopen die bereid is verkeerd staande han den goed te zetten? Tuurlijk niet, die kerels met hun gouwe handjes kijken wel linker uit. Verliezen ze hun (bijverdien sten, vandaar dat ze uit zelfbe scherming spontaan beginnen te black-and-deckeren, zodra hun wordt gevraagd hoe je met twee linkerhanden het beste in en om het huis kunt klussen. Voor een goed begrip, black- and-deckeren is niets anders dan roepen: „Joh, je moet het gewoon proberen. Heus, zelfs jou lukt het de spijker op z'n kop te slaan. Maar bij jou is het gewoon onwil, je ziet graag an deren werken." Probeert een gemankeerde fi guurzager nu het tegendeel van die boude bewering te bewij zen, dan hebben al die Nico Zwinkelsen 'm precies daar, te willen hebben. Want tien te gen een dat er meer kapot gaat, dan er wordt gerepareerd of vernieuwd. En wiens hulp moet dan vervolgens uit pure nood worden ingeroepen? Juist. De waarheid van de klusjesbank is dat de gewone bank u maan denlang aan het volgende her innert: „U heeft saldotekort, denkt u aan de administratie kosten." -.au—i aiiiin Manon en Nico dragen hun steentje bij aan uw (on)geluk in er i om het eigen huis. foto kippa STRIPS BOLLEBOOM M BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8