Kunst Nog 19 dagen, dan word ik geknuffeld in Delft. Abstracties uitgelegd in gezwollen taal Concert Carreras wordt huzarenstukje 'Ik heb veel slechte boeken gelezen' Reflex met prijswinnaar in nieuw programma Lekker rommelige rock van Evan Johns Vrijdag 31 januari 1992 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOEUNGA Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 7 NIEUWSLIJN Nederlands harpensemble NOORDW1JKERHOUT Het Nederlands Harpensemble, dat overigens ook uit een fluitist, violisten en een celliste bestaat, treedt zondagmiddag 2 februari op in theater 'De Schelft' te Noordwijkerhout. Werken worden gespeeld van Mozart, Jolivet, Ravel, Fauré en Rota. Aanvang: 14 uur. Koffieconcert met Gilas trio HOOFDDORP Het Gilas trio verzorgt zondagochtend een kof fieconcert in Hoofddorp met werken van Haydn, Van Beethoven en Dvorak. Het trio, dat in 1981 werd opgericht, wordt gevormd door de in Rusland geboren pianiste Sofia Shapiro, de naar Is raël geëmigreerde Roemeense pianist Gil Sharon en de Russi sche cellist Alexander Petrasch. Het drietal woont sinds de jaren 70 in Nederland. Het concert is te beluisteren in Theater Het Oude Raadhuis, aanvang 12.00 uur. Clavecimbels in Waalse Kerk LEIDEN Karei Smagge en Erik van Bruggen geven zondag 2 februari een clavecimbelconcert in de Waalse Kerk te Leiden. Dit programma komt in de plaats van het geplande concert van de Académie de l'Eglise Wallone de Leyde. Óp het programma staan in elk geval muziek van Krebs en improvisaties. Aanvang: 19 uur. Brickbox in Farmhouse OUDE WETERING Uit Ter Aar is de band Brickbox afkomstig, die morgen in het Farmhouse in Oude Wetering optreedt. De band speelt voornamelijk covers van Dire Straits, De Dijk, Sim ple Minds, Toto en Bad Company. Zaal open: 21.30 uur. Backdoor Sneakers in 't Jok KATWIJK Zij spelen Blues en Rock 'n Roll en heten de Back door Sneakers. Vanavond treden zij op in de Katwijkse sociëteit 't Jok. Hun idolen: Stevie Ray Vaughan, Omar G. Howlers en Johnny Winter. Aanvang: 20.30 uur. Poëzie en zang bij Chanson Noire LEIDEN Opnieuw is het Leidse café The Duke het open podi um voor een Chanson Noire-middag op zondag 2 februari. Dit maal wordt het festival tevens opgeluisterd door een gastoptre den van het Delftse A capella-kwartet MASC. Deelnemers aan de poëzie- en zangmiddag zijn: Liesbeth Sonneveld met poëzie en zang, de Leidenaar Jaap Montagne (poëzie) en de zanger Bart Deuss. Aanvang: 15 uur. Duitse prijs voor Hans Liberg AMSTERDAM De Nederlandse kleinkunstenaar Hans Liberg krijgt de „Knurrhahn"-prijs 1991 van de Duitse stad Wilhelms haven. Aan deze kleinkunstprijs, die op 3 maart wordt uitgereikt, is een bedrag van 5.000 mark en een bronzen plastiek van een knorhaan (vissoort) verbonden. Het is de tweede keer dat de knorhaan naar een Nederlander gaat. Vorig jaar werd de prijs aan de poppentheatergroep Figurentheater Triangel uit Meppel uitgereikt. Expositie Ria Roelofs bij Bleijenberg Comfortabel gezeten op een stoel en de Grote Hoogtes, hèt handelsmerk van elke beroemde tenor, angstval lig vermijdend, repeteert de Spaanse tenor José Carreras voor de concerten die hij morgen en dinsdag in Den Bosch zal geven. foto cpd Spaanse tenor repeteert drie kwartier in Den Bosch Terwijl de Italiaanse dirigent Boncompagni tamelijk wil lekeurig wat passages doorneemt met Het Brabants Or kest, verschijnt links op het podium van Het Casino een medewerker van het theater. Nog vijf minuten, gebaart hij naar de de zaal. Nervositeit lijkt zich van de verzamel de platen-, radio- en schouwburgbonzen meester te ma ken. Maar voor iedereen er erg in heeft zit HIJ al in de zaal: José Carreras, de Catalaanse tenor die miljoenen aan zich wist te binden met zijn fluwelen stembanden. Molliger dan verwacht, maar het te ruime kostuum en de kolossale, knalgele stropdas verbergen veel. DEN BOSCH TOM RUUFROK Een week lang is hij in Neder land. Woensdag tv-opnames en (de enige) repetitie met Het Brabants Orkest, zaterdag een besloten galaconcert in Het Ca sino en dinsdag 4 februari een massale happening in de Bra banthallen. Vijfduizend Carre- ras-idolaten worden daar ver wacht, hoewel er vierduizend meer in kunnen. Toch kunnen de organisatoren Het Casino en de stichting Cultuur en Be drijfsleven tevreden zijn. Alle kaarten voor de eerste rang, goed voor tweehonderd gulden per stuk, zijn aan de man en vooral vrouw gebracht, voor het merendeel leden van één van de beide Carreras-fanclubs. Een financiële buil zullen de organi satoren zich aan de beide con certen dan ook niet vallen. Hoe veel geld er overigens met de Nederlandse evenementen ge moeid is, blijft angstvallig ge- heim, evenals de verblijfplaats van de 45-jarige tenor. Het concert in de Brabanthallen van dinsdag wordt een waar akoestisch huzarenstukje: de organisatoren streven immers naar 'concertzaalkwaliteit'. Om dat te bereiken wordt geavan ceerde meetapparatuur uit Cali- fomië overgevlogen, zit James Lock de man van het Drie Tenoren-concert achter de mengtafel en zijn in de voorbe reidingsfase computersimilaties gebruikt. Geschmier Carreras, nog herstellende van een fors diner, zet zich nauwe lijks in tijdens de repetitie. Don- nizetti's 'Una furtiva lagrima' uit 'L'elisir d'amore' wordt voluit gezongen, maar verder beperkt de Spaanse ster zich tot het vaststellen van wat tempi, het memoreren van de teksten en vooral veel geschmier. Daar bij comfortabel gezeten op een stoel en de Grote Hoogtes, hèt handelsmerk van elke beroem de tenor, angstvallig vermij dend. Vermoeidheid? Of toch een kwestie van de stem spa ren? Na drie kwartier tamelijke on geïnspireerd repeteren houdt Carreras het voor gezien. Bon compagni laat nog even het programma zien, maar de zan ger gelooft het wel. Roelofs. Te zien bij galerie Bleijenberg. Breestraat 113, Leiden, tot 13 februari. Geopend di.t/m za. van 09.00 - 18.00 uur, do. 09.00 - 21.00 uur en eerste zo. van de maand van 12.00-17.00 uur. LEIDEN Het thema van Ria Roelofs ex- postie luidt:„Degenen die we in oorsprong zijn en de mens die we op dit moment zijn tot een synthese brengen", ofteweI:„de hemel op aarde creëren." Dat staat te lezen in een informatie brief bij Bleijenberg. En verder op staat dat het werk het inner lijk proces en de realiteit, zoals de kunstenaar die waarneemt, weerspiegelt. Dat ergert een beetje. Wat koopt de beschouwer voor die gezwollen taal? Bovendien is het verband tussen de twee eerste zinnen niet duidelijk. Is een synthese tussen de oorspronke lijke en de huidige mens het zelfde als de hemel op aarde? Dat valt te betwijfelen. En wat de laatste zin betreft: dat is een dooddoener. Meestal weerspie gelen kunstwerken het innerlijk Sommige schilderijen laten alleen een aantal spiraalvormen zien, alsof een wervelstorm de oranje verf doet opwaaienfoto pr proces van de kunstenaar. Dus wat mij betreft had die summie re en onduidelijke informatie achterwege kunnen blijven. Wat het eerste opvalt aan de 19 schilderijen zijn de warme kleuren. Roelofs heeft veel ge bruik gemaakt van oranje en gele tinten. Het geeft de werken iets zonnigs, wat een prettige indruk achterlaat. Sommige schilderijen laten alleen een aantal spiraalvormen zien, alsof een wervelstorm de oranje verf doet opwaaien. An- 5 dere doeken vertonen kronke lende guirlande-vormen. In één schilderij komen die 'slingers' terug in de lijst. Dat is wel aar dig, maar niet spectaculair. Het zelfde geldt voor de werken waarop alleen een aantal ex pressieve verfstrepen te zien zijn. Hoe diep de gedachten oolT die daarachter schuil gaan, het kan mij niet boeien. Roelofs is op haar best met het schilderij waarop twee figu ren te zien zijn. Hun menselijke vormen zijn tot een minimum gereduceerd. Ze zijn in gekrom de houding weergegeven, de hoofden bij elkaar, in twee ova len die tot één ruimte zijn ver smolten, als twee foetussen in een baarmoeder. De beschrij ving „een synthese tussen de oorspronkelijke mens en de huidige mens" zou hierop zelfs van toepassing kunnen zijn, maar schiet toch wel te kort. Het schilderij roept eerder een universeel gevoel op van beslo tenheid, veiligheid en intimiteit. Maarten 't Hart klaar met jurywerk AKO-literatuurprijs WARMOND CEES „Ik heb heel, heel veel slechte boeken gelezen. En over wat wel goed is, mag ik helaas geen mededelingen doen." Maarten 't Hart is al klaar met zijn huis werk voor de AKO-literatuur prijs. De jury, verder bestaande uit Gerda Meyerink, Elrud Ibsch, Jos Borré en voorzitter Wim Duisenberg, moest dit jaar 187 romans, novelles en essays doornemen. De secreta ris van de AKO-jury, Urn tul Kiekens, zegt dat in de loop van februari 'op veler verzoek' een lijst zal worden gepubli ceerd met de namen van een twintigtal potentiële kansheb bers." De zes boeken die zijn geno mineerd voor de AKO-litera tuurprijs zullen op 31 maart bekend worden gemaakt. Op 12 mei zal de prijs worden uit gereikt. De in Warmond woonachti ge 't Hart zegde in het voorjaar van 1992 zijn medewerking toe als jurylid. Vindt hij het niet erg dat zijn roman 'Onder de korenmaat', die in 1991 ver scheen, niet kan meedingen naar de prijs nu hij zelf in de jury zit? „Dat is wel jammer, ja. Maar toen ik de klus vorig jaar aannam, wist ik nog niet of dat boek in 1992 wel af zou ko men. En ach, ik weet ook niet of ik wel een kans had ge maakt. Er was nogal wat kritiek op dat boek. Je ziet bij de AKO- prijs dat het toch vooral debu tanten of min of meer onbe kende schrijvers zijn die in het verleden in de prijzen zijn ge vallen. Debutanten hebben nog een blanco strafregister." Het lezen van de 187 boeken is 't Hart meegevallen. „Ik lees per jaar toch altijd al zo'n 250 boeken, dus veel extra werk was dit niet. Maar dat je iets moét lezen omdat dat nu een maal bij het jurywerk hoort, is wel vervelend. Heel veel boe ken zou ik anders niet hebben ingekeken. Na het lezen van sommige romans vroeg ik me af wat ik nu eigenlijk gelezen had. Een schrijver moet iets te vertellen hebben en hij moet dat goed kunnen opschrijven. Veel boeken die ik onder ogen heb gehad, waren wel mooi geschreven maar de auteur had niets te zeggen." RECENSIE. HANSKEUZERS Concert. Evan Johns and his H-bombs; gezien: donderdag 30 januari L.V.C Lei- De Texaanse gitarist Evan Johns houdt van Nederland. Al na een aantal songs bekent hij dat hij nooit meer naar Texas teruggaat omdat de koffieshops en het bier hier lovely zijn. Evan Johns en de begeleidende H- bombs laten het Leidse publiek een klein uurtje smullen van zijn ongekunstelde, jankende maar in veel gevallen o zo slor dige gitaarspel. De samenwer king met vooral bassist en drummer laat veel te wensen over en de nummers komen soms ongelooflijk abrupt tot een eind. Tel daar nog eens een ontstemde gitaar plus gebroken snaar bij op en je weet bij negen van de tien concerten de uit slag. Maar niet bij Evan Johns want het was gisteren toch een op merkelijk uurtje smullen gebla zen. De Texaan staat voor een stevig partijtje rock and roll met een vleugje rockabilly. 'Back in 'the backseat' met een aardige partij slide en de met pompen de bas uitgevoerde 'Rockit fuel only" zijn daar goede voorbeel den van. Daarnaast werd er flink ge grabbeld in de klassiekers. De all time favourite 'Hootchie Co- otchie man' van Muddy Waters en het uit '55 stammende 'Dig that Boogie' werden rauw en met zeer veel inzet vertolkt. Johns nam daarnaast een paar keer mooi gas terug met het zeer slow uitgevoerde 'I'll be home for Christmas' en de Texaanse ode bij de eerste toe gift. De chaotische en rommeli ge sound van Evan Johns and his H-bombs scoort bij het pu bliek zeker een dikke voldoen de. GRONINGEN FRANCOISE LEDEBOER Het noordelijk Dansgezelschap Reflex is dit weekeinde toe aan de tweede première van het sei zoen 1991-1992. Met terechte trots presenteren artistiek leider Patrizia Tuerlings en haar dan sers als extra onderdeel 'Bubamxicoi' van de Spaanse Reflex-danser Joaquin Sabaté. Sabaté won met dit speelse en verrassende dansstuk eerder deze maand de eerste prijs op het derde Internationaal Cho reografen Concours. In 'Bubamxicoi' voltrekt zich een bewegingsspel voor drie vrouwen en een man, met als requisieten bamboestokken en kussens. De choreografie past zo in de Reflex-traditie waarbij dans wordt benaderd vanuit een theatrale invalshoek. Het gaat het Groningse gezelschap niet om de esthetische ontroe ring die bewegingen kunnen opwekken, maar om een emo tionele beleving waarbij inspira tie is gevonden in de realiteit. Onder leiding van oud-direc teur Yoka van Brummelen wist Reflex daarmee vanaf 1986 een nog steeds groeiende schare fans aan zich te binden. Danse res Patrizia Tuerlings nam in 1990 het roer over en is niet van plein deze lijn los te laten. In het nieuwe programma heeft zij ook 'The old cartoon' van de Israëliër Itzik Galili opge nomen, in een ongetwijfeld spannende vertolking van ster danseres Josje Manuputty. Gali li won met deze solo van acht minuten de eerste prijs tijdens de Gvanim-competitie voor jonge choreografen in Tel Aviv. Deze prijs toont nog eens dui delijk aan dat de jury van het Internationaal Choreografen Concours er schandelijk naast zat toen zij Galili's bijdrage The Reflex repeteert programma, dat morgen in première gaat. butterfly effect' plagiaat van werk van Wim Vandekeybus noemde. Het publiek dacht daar anders over en beloonde zijn indrukwekkende dansstuk over een driehoeksverhouding met de Publieksprijs. Ook de Belgische choreograaf Mare Vanrunxt komt met een première. Na eerdere choregor- afieën voor produkties van F'act, het Springdance-festival, het Zomerfestijn Amsterdam en de produktie 'Geen plek. Ner gens' van Pauline Daniëls pre senteert hij nu op Mozarts 'Maurerische Trauermusik' het stuk Triomf of dood'. Het pro gramma wordt volgemaakt met de 'oude' solo Tutto Liscio' van Hans Tuerlings. Reflex houdt ook voor de toemees van dit seizoen een aantal succesvolle choreografie- en uit vorige seizoenen op het repertoire, waaronder de Hol land Festival-produktie 'Een dag teveel' uit 1991 en 'Une ville peut mourir' van de Franse choreograaf Philippe Trehet, twee jaar geleden winnaar van het Internationaal Choreogra fen Concours. Voor 25 april staat nog de première van een derde reeks voorstellingen op het programma. De Belgische choreografe Michèle Noiret ver zorgt daarvoor een nieuwe cho reografie voor negen dansers met een tijdsduur van 30 minu- Première 1 februari Stads schouwburg Groningen. Daar na in februari voorstellingen in Groningen (2), Winschoten (5), Assen (7), Heerenveen (8), Stadskanaal (19), Delfzijl (21) en Schiedam (22), Amsterdam (29). In maart en april verder op diverse plaatsen in het land. Djazzex staat op 11 februari in de Leidse Schouwburg met een programma van choreografie- en van Mark Haim, Glen van Hoff en Leslie Watanabe.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7