Buitenland China voelt niets voor plan Jeltsin Japan vraagt zetel in Veiligheidsraad Zelfbestuur Zuid-Tirol Nog geen slagvaardiger CVSE Handballers zijn oorlogszuchtig Duitse marine stopt schip met tanks voor Syrië Onpartijdige media belangrijker dan blauwhelmen Vrijdag 31 januari 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS .COBS JOLANDA C Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MITZIE MEUERHOF 5 t 7 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr), Inter Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), United Press International (UPI). D IERSE PREMIER HAUG- HY heeft gisteren aange- kcidigd dat hij volgende wek zal aftreden. Haughey zedit bij een gesprek met pdementsleden van de re- grende partij Fianna Fail. MACEDONIË GAAT EEN EIGEN le ger van circa 30.000 man vormen. Dat is gisteren in de hoofdstad Skopje bekendgemaakt. NIEUWSLIJN Stenen voor Duits hulpkonvooi Russen Duitse vrachtwagens met levensmiddelen en andere hulpgoede ren zijn in Rusland met stenen bekogeld door Russische vracht wagenchauffeurs. Volgens de Izvestia deden zich verschillende incidenten voor aan grensovergangen, waar Russische vracht wagenbestuurders tot geweld overgingen om hun ongenoegen te uiten over het feit dat de Duitse wagens met hulpgoederen door de douane met voorrang werden afgehandeld. De krant meldt verder dat de Duitsers flink worden afgezet. Zo moeten zij voor een overnachting in een motel een bedrag van 300 roebel of meer neertellen, terwijl een Rus daarvoor niet meer dan 60 roebel kwijt is. Ook voor de diesel voor hun voertuigen moeten de Duitsers een veelvoud neertellen van de literprijs die een Russische chauffeur betaalt. Onder druk van een toenemende stroom Haïtiaanse vluchtelingen heeft Amerika besloten de legale immigratie van politiek vervolgden uit Haïti te vergemakkelijken. Meer dan 4500 Haïtiaanse vluchtelin gen zijn in de afgelopen week door de Amerikaanse kustwacht op- Inkomsten uit toerisme flink gestegen De inkomsten uit toerisme zijn vorig jaar over de gehele wereld met 9,1 procent gestegen tot 278 miljard mark (316 miljard gul den). Dat blijkt uit cijfers die de Wereld Toerisme Organisatie (WTO) op de Internationale Toerisme-Beurs in Frankfurt heeft gepresenteerd. Met 176 miljard gulden, een stijging van 10,4 procent, vloeide het merendeel van de revenuen naar Europa. De sterkste stijging deed zich voor in Oost-Azië en het gebied rond de Stille Oceaan. Daar werd dQpr toeristen vorig jaar voor 47 miljard besteed. Slecht jaar Europese luchtvaart De Europese luchtvaartmaatschappijen hebben vorig jaar zeven miljoen passagiers minder vervoerd dan in 1990. Het totale ver voer (passagiers en vracht) verminderde met zes procent. Dat heeft de Association of European Airlines (AEA) gisteren bekend gemaakt. Volgens de AEA js met het afgelopen jaar de groei van de twee voorgaande jaren verloren gegaan. Het totale vervoer was iets kleiner dan in 1989. Tiit Vahi nieuwe premier van Estland Het Estse parlement heeft gisteren Tiit Vahi gekozen tot pre mier. Vahi, die tot dusver minister van vervoer was, volgt Edgar Savisaar op die vorige week aftrad nadat hij er niet in geslaagd was de steun van het parlement te krijgen voor zijn economi sche plannen. Noord-Korea tekent nucleair akkoord Noord-Korea heeft gisteren na zes jaar van veel internationale druk een akkoord getekend rond de inspectie van zijn nucleaire installaties. Het atombureau van de Verenige Naties kan nu in Noord-Korea periodieke inspecties uitvoeren van atoominstalla ties daar. Woordvoerders van het Zuidkoreaanse ministerie van buitenlandse zaken toonden zich niettemin nog zeer bezorgd. Zij zeiden dat de eerste inspectie pas in juni zal worden uitge voerd. Pyongyang heeft daardoor nog voldoende tijd om de ont wikkeling van kernwapens af te ronden. TERRY MCCARTHY THE INDEPENDENT Japan zal vandaag waarschijn lijk op de topbijeenkomst van de Verenigde Naties vragen om het permanente lidmaatschap van de Veiligheidsraad. Daar mee wordt nieuw voedsel gege ven aan een omstreden debat over de machtsverhoudingen in de VN. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië hadden dat willen vermijden. In zijn toespraak tot de top zal de Japanse premier Kiichi Miyazawa betogen dat zijn land evenveel macht moet krijgen als de vijf permanente leden, die allemaal een vetorecht hebben: de VS, Groot-Brittannië, Frank rijk, China en Rusland. Daar naast wil Miyazawa herziening van delen van het Handvest van de Verenigde Naties waarin naar Japan, Duitsland en Italië wordt verwezen als 'vijandelijke staten' uit de tweede wereldoor- log. Hoewel de internationale am bities van Miyazawa worden ge hinderd door binnenlandse po litieke oppositie kunnen zijn opmerkingen het buitengewone taboe doorbreken die iedere se rieuze discussie over de kwestie sinds de oprichting van de VN in 1945 heeft belemmerd. Groot-Brittannië, op dit mo ment voorzitter van de Veilig heidsraad, heeft ervoor gezorgd dat Rusland in december de ze tel van de Sovjetunie kon over nemen. Daarbij wilde het voor komen dat de opvolging een in gewikkeld debat over hervor mingen zou uitlokken. ROME Rtr-DPA Het Italiaanse parlement heeft gisteren de laatste wetten aan genomen om de autonomie van Zuid-Tirol te completeren. De maatregelen kwamen volgens schema 18 jaar te laat, maar kunnen niettemin de goedkeu ring wegdragen van de Zuidtiro- lers. Eén van hun politieke lei ders, Hartman Galzemer, om schreef het autonomie-„pak ket" als „de beste deal die we kunnen krijgen." De wetten ge ven de Zuidtirolers vérgaande bevoegdheden. Het gebied werd in 1919 aan Italië gegeven na de nederlaag van de Oostenrijks-Hongaarse Donaumonarchie. Onder Mus solini probeerde de fascistische partij het gebied met zuidelijke Italianen te bevolken, maar nog steeds spreekt 70 procent van, de bevolking (440.000 zielen) Duits. In 1972, onder meer na aanslagen op Italiaanse doelen in het gebied, bood Rome deTi- rolers zelfbestuur aan. Oosten rijk werd beloofd dat de zaak in 1974 rond zou zijn. Dat is nu dan eindelijk gebeurd. 'Kernwapens slehts voor defensief Na Groot-Brittannië n Frankrijk heeft nu ook China la ten weten niets te volen voor de wapenverminderingen die de Russische preident Jeltsin heeft voorgesteld. De Volksrepubliek vindt lat de VS en Rusland hun kernwa penarsenalen eerst naar eens moeten terugbrengen tot de omvang van de Chnese. LONDEN-PEKING GPD-AP-AFP-PA-Rtr „China heeft maar een zer be perkt aantal kemwapensm die zijn uitsluitend voor defnsieve doeleinden", betoogde 'oord voerder Duan Jin van hetninis- terie van buitenlandse zaen op een persconferentie. Hij jichte de voorstellen van de ?S en Rusland toe om te snoten in hun nucleaire arsenalo en sprak de hoop uit dat darmee snel een begin wordt gemakt. Tijdens zijn korte bezok aan Londen heeft Jeltsin giteren geen halszaak gemaakt nn de weigering van Groot-Bribnnië de strategische kembewaening sterk te verminderen. Zowel de Britten als de Fransen vinden dat zij over te weinig kernwa pens beschikken om tot een re delijke vermindering te komen. Rusland en Groot-Brittannië k hebben gisteren wel een verkla ring opgesteld waarin beide lan den afspreken samen te werken op politiek, economisch .en mi litair gebied. Premier Major zegde zijn Russische gast kre dietgaranties toe tot een bedrag van een miljard gulden. Dat be drag is tevens bedoeld als ga rantie voor investeringen in Rusland en in andere republie ken van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS). De Russische president deed gisteren een dringend beroep op het Westen de voormalige Sovjetunie te helpen. „We heb ben daden nodig, woorden zijn er genoeg gesproken." Hij wees erop dat een mislukking van de hervormingen in zijn land de conservatieven aan de macht kan brengen, wat het Westen tot een nieuwe bewapenings wedloop zal dwingen die veel geld gaat kosten. Terwijl Jeltsin door de Britten werd binnengehaald als een goede vriend, zag de Russische vice-president Roetskoi zijn kans schoon. In een artikel in het voormalige partijblad Prauda beschuldigt Roetskoi Jeltsin ervan zijn verkiezingsbe loften niet na te komen en wrijft de door Jeltsin geleide regering wanbeleid aan. Roetskoi stelt dat de hervormers in de Russi sche regering zich zo door hun drift om de totalitaire staat af te breken laten leiden, dat ze niet in de gaten hebben dat heel Rusland op springen staat. PRAAG HANS DE B CORRESPONDENT De CVSE (Conferentie voor Veiligheid en Samen werking in Europa) zal voorlopig niet de slagvaar dige organisatie worden die de lidstaten zeggen ervan te willen maken. Op de bijeenkomst in Praag van de ministers van buitenlandse zaken van de nu 48 CVSE-landen bleven vandaag con crete besluiten uit. Een voorstel van de Duitse minister Genscher en de Tsjechoslowaakse president Havel om de CVSE de mogelijkheid te geven eigen vredes machten te sturen naar crisisgebieden in Europa, werd nog niet overgenomen. Deze kwestie werd doorgeschoven naar de volgende CVSE-conferen- tie, eind volgende maand in Helsinki. Wel werd afgesproken dat voortaan in de CVSE geen eenstemmigheid meer nodig is voor het ne men van besluiten. In het vervolg is daartoe de stem van alle lidstaten min één voldoende. Over verdergaande hervormingen van de CV- SE-regels viel in Praag geen overeenstemming te bereiken, ondanks de oproepen van alle ministers om de organisatie meer handen en voeten te ge- imam benoemd voor de Suna-moskee in de wijk Bab-el-Oued, die geldt als een bastion van het Islamitische Reddingsfront (FIS). Die imai moet vandaag het gebed leiden. „Het ziet er niet naar uit dat de 'roekelozen' met de armen over elkaar züen toekijken bij het offensief van de autoriteiten om het normale leven te her stellen", stelt El Watan. „In ;der geval doet de installatie van een nieuwe imam het ergste vrezen", .foto epa Wanneer men de strijd lustige kant van de Duitsers wil zien, kijk dan in een sporthal. Dat is de mening van een beroepscommissie voor gewetensbezwaar den in Frankfurt. Die wees het bezwaar dat een handbalspeler aan tekende tegen vervul ling van de militaire dienst af. Handbal, na voetbal Duitslands po pulairste sport, heeft veel gemeen met 'oor logshandelingen en verhoudt zich daarom niet met gewetensbe zwaren, aldus de com missie. Volgens de uit spraak vereist handbal hoogontwikkelde kwa liteiten voor gevechten en geuteld, zelfs tegen vrienden. Wanneer daarom de man die een beroep doet op de u>et gewetensbezwaarden jarenlang een actief speler is geweest...dan moet de conclusie zijn dat. ten minste in dit gebied, de man een kwaliteit heeft ontwik keld voor geweld.De Federale Handbalbond heeft bij het ministerie van defensie geprotes teerd tegen de 'botte discriminatie' van de sport. „Fysiek contact is in handbal onvermij delijk. Dat heeft hele maal niets te maken met geiveld", fulmi neerde de bond. CORRESPONDENT De Duitse marine heeft wens- dagavond in de Middellndse Zee een Duits vrachtschii met 16 Russische T-72-tanks ange- houden. Het schip GocUvind was op weg naar Syrië. Deanks waren afkomstig uit Tsjcho- Slowakije en midden januri in de Poolse havenstad Sczecin aan boord genomen doe de Godewind. De Duitse marine kreefop dracht in te grijpen nad«' de veiligheidsdiensten het mitste- rie van defensie op de hogte hadden gesteld van de laing. De Duitse wet verbiedt heiver- voer zonder vergunning van oorlogstuig met Duitse sche pen. De officier van justitie in Kiel is een strafrechtelijk voor onderzoek begonnen tegen de reder van de Godewind. Het schip is intussen, bege leid door een fregat, aan de te rugreis begonnen. Een Duitse regeringswoordvoerder deelde mee dat men al geruime tijd op de hoogte was van de lading van het vrachtschip. In Bonn beraadde sinds enke le dagen een speciale staf zich over de vraag wat er met de 999 ton metende Godewind moest gebeuren. Begin deze week was het besluit gevallen het schip door een op de Middellandse Zee oefenende vlooteenheid te laten stoppen. Fregatten, mij- nenjagers en helikopters gingen op zoek naar het schip. Een maal gevonden, werd de kapi tein via de radio gelast naar Duitsland terug te keren. Bij de actie is niet geschoten. De Godewind voer op dat mo ment in de buurt van Sicilië, waar een poging de haven bin nen te lopen om een bulldozer te lossen, was mislukt door de hoge zeegang. De kapitein zette daarop koers naar het oosten. Ver kwam hij niet, want een he likopter van het Duitse fregat Mö/rfers ontdekte het schip snel ondanks de verkeerde positie die de kapitein had opgegeven. De rederij heeft nog geen commentaar willen geven op de wapenhandel. De Tsjechoslo waakse regering heeft elke ver antwoordelijkheid voor het transport van de tanks afgewe zen. Het ministerie van buiten landse zaken in Praag deelde mee dat dit geen regeringsaan gelegenheid is, maar de betref fende handelsmaatschappijen aangaat. De regering in Praag was vorig jaar september ak koord gegaan met de verkoop van meer dan 200 in licentie ge bouwde T-72-tanks aan Syrië. Begin vorige maand werd de Tsjechoslowaakse ambassadeur in Israël op het matje geroepen. Hij kreeg daarbij te horen dat Israël wenste dat de levering werd gestopt. Ambassadeur Po- jar zou daarop hebben geant woord dat meer dan de helft van de tanks al in Syrië was. Het is de tweede keer in een week dat de Duitse autoriteiten tonen dat de nieuwe wetgeving op het gebied van wapentrans porten streng zal worden toege past. In het eerste geval ging het om een optische meetbank die per vliegtuig naar Libië onder weg was. Het toestel werd op de startbaan van Frankfurt tegen gehouden. De apparatuur was via Schiphol naar Frankfurt ge vlogen. De Nederlandse douane zag geen mogelijkheden de laser-bank van Amerikaanse makelij tegen te houden. IMF voorspelt groei 2 procent economie G-7 BELGRADO BRANKO MILINKOVIC Er gaat voorlopig geen vreesmacht van de Verenigde Naties nar Joegosla vië. Dat heeft de speciale VJ-afgezant, Marrack Goulding, gistere gezegd tij dens een tussenlanding inVenen. Goulding sprak afgelopen 'eek met de verschillende partijen in d Joegoslavi sche burgeroorlog. De koret van vre destroepen is „eerder een westie van maanden dan van weken"aldus Goul ding. „Grote inspanningerf zijn vol gens hem nodig om vooraUe Serviërs in Kroatië ervan te overtuien dat een vredesmacht wenselijk is. Vrede tussen Serviërs en ICraten is pas mogelijk als de oorlog in denedia op houdt. Dat is de mening va de Servi sche oppositieleider Vuk Diskovic. Al ruim een half jaar woedt doorlog op het slagveld, maar in de méia woedt hij al veel langer. „De VN-vredesmacht zou c invloedrijk ste Servische en Kroatische media in be zit moeten nemen, want ze staan ten dienste van oorlogszuchtige, half-idiote regimes", vindt Draskovic. En wat hem betreft zouden sommige programmama kers in beide republieken vervolgd moe ten worden wegens ophitsen tot oorlog. Nenad Stefanovic, die de rol van media in oorlogen onderzoekt, staat eveneens zeer kritisch ten opzichte van de journa listiek in Joegoslavië: „Net zoals de luchtmacht dat in andere oorlogen doet, zo hebben in dit geval de media het slag veld gereed gemaakt." Een belangrijk resultaat van de mediabe- moeienis was dat mensen in beide repu blieken het idee kregen dat oorlog on vermijdelijk was. Stefanovic: „De andere partij werd als een duivel voorgesteld. •Haat, wraakzucht, vooroordelen en pa ranoia begonnen de boventoon te voe ren." En hij voegt er spottend aan toe: „Het lijkt wel of beide partijen proberen te bewijzen dat de aarde kubusvormig is, alleen maar omdat de tegenpartij be- wêert dat ze een piramidevorm heeft." De federale onderminister voor informa tie, Mustafa Cengic, erkent dat er iets grondig mis is gegaan op zijn beleidster rein: Al voordat de huidige onrust be gon, was het federale informatiesysteem volkomen uiteengevallen. De belangrijk ste media waren onder militaire en poli tieke censuur van de afzonderlijke repu blieken komen te staan." Ook merkt hij op dat „in Slovenië, Kroatië en Servië de grootste concentratie van geld en mens kracht is te vinden in de propagandama- chinerie, op defensie na". Het is om deze redenen dat enkele tijd geleden de zeer vooraanstaande Noorse vredesvorser Johan Galtung voorstelde dat de Verenigde Naties minstens één nationaal televisiestation zouden moe ten overnemen. „In godsnaam, doe iets aan jullie media", zo luidde vanuit Bel grado zijn noodkreet aan de Joegoslaven. „Het is ongelooflijk hoe die aanzetten tot haat en bloedvergieten. Een onpartijdig en objectief televisiestation, liefst onder VN-toezicht. is net zo belangrijk voor vrede in jullie land als blauwhelmen oi diplomatieke onderhandelingen." Niet alleen de tv staat in dienst van de propaganda, meent Cerovic. Hij zegt een voorbeeld te kennen van een volslagen fictief verhaal dat de pro-Servische krant Politika welbewust publiceerde. Volgens het bericht zouden twaalf Tsjechoslo waakse vrouwen krijgsgevangen zijn ge maakt. Volgens Cerovic probeerde de Tsjechos lowaakse consul in Belgrado via zowel het ministerie van defensie als dat van buitenlandse zaken meer aan de weet te komen omtrent het lot van het twaalftal. „Bij zijn tweede bezoek aan het ministe rie van defensie kreeg hij te horen: ach, wie gelooft er nu wat hij in de Joegoslavi sche pers leest?", aldus Cerovic. Een terechte vraag, vindt de vredesacti vist: „Niemand noemt zijn bronnen. Niemand houdt zich aan professionele normen. Bijvoeglijke naamwoorden, vooral die van het afschrikwekkende soort, domineren de kolommen. En de methodologie is die van de dichterlijke vrijheid." Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) raamt de economi sche groei van de zeven belang rijkste industrielanden (G-7) dit jaar op 2 procent. Dat is 0,9 pro cent lager dan de voorspeiling die het IMF in oktober nog deed. Het nieuwe cijfer is nog wel hoger dan de 1.3 procent van 1991, het slechtste resultaat in tien jaar. De bijstelling naar beneden is vooral een gevolg van de 'zorg wekkende' economische situa tie in de Europese G-7-lidstaten, zo is gisteren bekendgemaakt. Vooral de hoge rente zou nega tief uitwerken, zo zou IMF-top- man Camdessus zaterdag heb ben gezegd tijdens de G-7-bij- eenkomst in New York. Dat heeft bij de Duitsers, die het rentepeil steeds omhoog schroeven, de nodige irritatie veroorzaakt. Om de Europese economie te stimuleren, moet Duitsland vol gens het IMF de rente verlagen. Andere Europese landen, in het bijzonder Groot-Brittannië, kunnen dan volgen. De econo mie krijgt in dat geval een extra impuls omdat de koopkracht van de consument wordt ver groot (onder andere omdat le nen goedkoper wordt). De Duit sers hebben echter laten weten de rente hoog te houden zolang het inflatiegevaar (3,5 procent) niet is bezworen. Duitsland verhoogde vorige maand de rente opnieuw naar ruim 9 procent. Andere Europe se landen moesten gedwongen volgen. Daartoe hebben ze zich verplicht door hun munten in het Europees Monetair Stelsel (EMS) aan de sterke D-mark te koppelen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5