Binnenland PvdA eist uitleg over uitspraken Andriessen Akzo vraagt ontslag na weigering Nederlandse les RON staat schetsen kalveren weer toe D66: Aow-premie hoger en vut afschaffen Groen Links schrapt verhoging uitkeringen Wandelen onverwacht populair CDA opent deur heilig onderwijshuisje 9Houen jongenswil 1953 levend houden Vrijdag 31 januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN FRANS VISSER Vormgeving: MITZIE MEUERHOF i Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Koningin Beatrix 54 jaar Koningin Beatrix viert van daag haar 54ste verjaar dag. Ze doet dat in huise lijke kring. Haar moeder, prinses Juliana, heeft gis teren laten weten dat ze haar 83ste verjaardag op 30 april zoals de laatste ja ren gebruikelijk viert in huiselijke kring. Ze geeft er de voorkeur aan dat men sen die een gelukwens, bloemen of een geschenk willen sturen, daarmee an deren bedenken. Taartgooiers moeten kraakpand uit De krakers die twee weken geleden een taart gooiden naar vice- president Vrakking van de Amsterdamse rechtbank, moeten hun kraakpand aan de Amsterdamse Hobbemakade ontruimen. Het pand werd in september 1990 gekraakt. Vorig jaar oktober kocht bouwer Heijne het gebouw en verplichtte zich daarbij het pand voor 1 augustus 1993 te herstellen en te herbouwen op straffe van een boete van twee ton. Heijne wil er vier luxe appartemen ten maken. De krakers gooiden de taart met de mededeling dat ze geen enkel vertrouwen in de rechtspraak hadden. Vrakking kreeg slechts een spat slagroom op zijn toga, die hij lakoniek opat. Schorsing Turkse studenten terecht Hogeschool De Horst in Driebergen hoeft de drie geschorste Turkse studenten niet toe te laten tot de lessen, zo heeft de Utrechtse rechtbank vanmorgen besloten in een kort geding dat de drie hadden aangespannen. Ze werden vorige maand ge schorst wegens discriminatie van met name Kurdische mede studenten. Twee van hen stopten daarom met de opleiding. Aanleiding voor de schorsing vormde een adhesiebetuiging aan de rechts-extremistische Turkse organisatie 'Grijze Wolven'. Minister praat voor zijn beurt over energieheffing Ondanks verplichting oormerken De Rundveeverbeteringsorgani- satie Noord-Holland (RON) staat sinds vorige week veehou ders toe hun kalveren te regi streren door ze te laten schet sen. Officieel is deze methode afgeschaft en vervangen door plastic oormerken. Sinds 1 oktober vorig jaar moeten kalveren binnen drie dagen na de geboorte worden voorzien van een oibrmerk met streepjescode. Het oormerk is bedoeld om besmettelijke ziek ten beter te bestrijden en illega le import van rundvee aan ban den te leggen. Boeren die weigeren hun die ren te voorzien van de oormer ken, krijgen van de RON schets kaarten met daarop de codes die eigenlijk op het merk in het oor hadden moeten staan. Het 'alternatieve' schetsen van de RON vervangt de oormerken niet. „Dit is bedoeld als stam boekregistratie. Met dit docu ment kun je het vee niet naar de markt brengen", zegt secretaris Gerrit de Vries van de RON. De opstelling van de RON staat haaks op die van staatsse cretaris Gabor van landbouw, die gisteren de Tweede Kamer Betaalbaarheid aow wordt probleem DEN HAAG GPD Om de aow tussen 2010 en 2040 betaalbaar te houden, moet er tussen 1995 en 2015 een tijdelij- ke verhoging van de aow-pre mie komen van één procent. Dit staat in een vanmorgen gepresenteerde nota van D66 over aow en pensioen. De aow- uitgaven per hoofd van de be roepsbevolking zullen tussen 1990 en 2040 meer dan verdub- i beien door ontgroening en ver- j grijzing van de bevolking. Om de aow welvaartsvast te hou- den, moet daarom de premie 1 omhoog en moeten meer men- sen aan het werk blijven. I De vut dient daarom plaats te j maken voor flexibele pensione- ring tussen 63 en 67 jaar. Naast de hogere aow-premie wil D66 i ook bezien of bejaarden tussen 2010 en 2040 aow-premie kun nen betalen. D66 wijst plannen om de fis- i cale aftrekbaarheid van pen- 1 sioenpremies aan te pakken af. j Dat leidt immers tot lagere lo nen, een groter verschil tussen bruto en netto inkomen en een hogere belastingdruk. De Kamer praat maandag over de toekomst van de aow en de pensioenen. Binnen de PvdA-fractie bestaat al langer het plan om de opbouw van ho ge pensioenen met behulp van de ftscale aftrekbaarheid van premies, een halt toe te roepen. Mensen met een hoog inkomen (80.000 gulden bruto) moeten hun pensioen maar helemaal zelf betalen. Met de zo vrijko mende belastinggelden zou dan, net als bij het D66-plan, een fonds gevormd kunnen worden om de aow tussen 2010 en 2040 betaalbaar te houden. Het CDA is tegen elke ingreep in de bestaande praktijk, even als de WD. De liberalen willen echter wel dat werknemers de mogelijkheid krijgen zelf te be palen bij welke maatschappij zij hun pensioen opbouwen, ook als dit een cao-regeling is. Zo zouden pensioenfondsen meer concurrentie krijgen en goedko per moeten gaan werken. DEN HAAG ANP Minister Andriessen van economische zaken is te ver ge gaan met zijn harde afwijzing van een regulerende ener gieheffing, nog voordat het rapport daarover van de Commissie-Wolfson is verschenen. Dat vindt de PvdA- fractie in de Tweede Kamer. Zij wil dat premier Lubbers Andriessen openlijk terechtwijst. Ook D66 en het minis ter van milieu hebben ontstemd gereageerd op de uit spraken van Andriessen, die hij gistermiddag deed in Baam. de heffing. Bij de opening van een kantoor voor de bouwwerk- geversorganisatie NVOB noem de Andriessen de energieheffing „desastreus". Als Nederland zoals gepland de heffing in 1994 invoert, zal dat de concurrentie positie van het Nederlandse be drijfsleven ondermijnen en de werkgelegenheid aantasten, al dus Andriessen. Het kabinet wil de heffing in voeren in combinatie met een de loon- en in- DEN HAAG «GPD De PvdA-kamerleden Feenstra en Van der Vaart eisen dat Lub bers komende dinsdag in de Ka mer een „staatsrechtelijk oor deel" velt. Daarnaast willen ze weten of de premier An- driessens uitspraken „behoor lijk" vindt ten opzichte vap de commissie-Wolfson, die pas over enkele weken met haar rapport komt. De PvdA is sterk voorstander van een reguleren- komstenbelasting, maar dat zal volgens Andriessen nauwelijks leiden tot nieuwe banen. De heffing valt volgens hem slechts in EG-verband te overwegen. Het kabinet heeft gisterochtend in een gesprek met enkele 'cap tains of industie' overigens ge zegd geen „gjdsland" te willen zijn bij de invoering van een energieheffing. Andriessen baseert zijn uit spraken vooral op een deze week uitgelekte deelstudie van het Centraal Planbureau, dat in opdracht is gemaakt van de Commissie-Wolfson. Het CPB heeft drie varianten (A, B en C) doorgerekend om te kijken wat het effect van de heffing op de werkgelegenheid is. Bij twee va rianten (Nederland voert de heffing alleen in en Nederland voert de heffing in samen met andere industrielanden) is het aantal banen in 2000 aanzien lijk gedaald. Alleen bij variant C blijft de groei van de werkgele genheid in 2000 stabiel. C gaat echter niet uit van een algeme ne heffing, maar van een verho ging van de energieprijzen voor kleine bedrijven en huishou dens, gekoppeld aan een fikse verlaging van de loon- en in komstenbelasting. De Stichting Natuur en Milieu noemde het optreden van An driessen „onfatsoenlijk". De ge loofwaardigheid van het kabinet waar het om milieu gaat is „vol ledig ondermijnd", aldus de stichting. De werkgeversorgani saties VNO, NCW en NCOV en KNOV (midden- en kleinbe drijf), reageerden verheugd. Zij hebben zich van meet af aan te gen de heffing verzet uit angst voor verslechtering van de con currentiepositie. 'Minima compenseren via huursubsidie' dexcijfer'. Voor produkten en diensten die milieuvriendelijk zijn en meer kosten dan de be staande milieu-onvriendelijke produkten, wil zij een apart in dexcijfer naast het gewone prijsindexcijfer. Dat moet de basis vormen voor een speciale aftrekpost, het 'groenkosten- forfait'. Hoe lager het inkomen, des te hoger de aftrek. Het belastingstelsel dient te gelijkertijd te worden hervormd tot een systeem waarin premies en belasting worden geheven, zonder te kijken naar de samen levingsvorm zoals nu gebeurt. Groen Links denkt daarbij aan de volledige afschaffing van toe slagen op de basisaftrek van 5225 gulden, aan een vierde be lastingschijf van 70 procent, be perking van de hypotheekrente aftrek, een hoger huurwaarde forfait en aan huurbelasting voor mensen die gezien hun in komen goedkoop wonen. Achtergrond is de wens om meer geld beschikbaar te krij gen voor milieu-investeringen. Groen Links vindt dat de be scherming van het milieu be duidend meer aandacht moet krijgen dan de inkomens en cle werkgelegenheid. Groen Links zal niet langer ijve ren voor verhoging van de laag ste uitkeringen met 15 procent. Na heftige interne discussie is afgesproken dat mensen met een uitkering op het minimum niveau op andere manieren moeten worden gecompen seerd voor hun groeiende ach terstand op werkenden. Dat bleek gisteren bij de pre sentatie van een rapport over de hervorming van het belasting stelsel ten gunste van een schoon milieu. In het verkie zingsprogramma uit 1989 staat dat de minima er 15 procent bij moeten krijgen. Kamerlid Lank- horst noemde dat toen al 'bela chelijk' en 'onhaalbaar'. De fractie stelt nu dat zo'n verho ging kan leiden tot meer onge wenst koopgedrag met nadelige gevolgen voor het milieu. Groen Links bepleit in plaats daarvan nu hogere huursubsi die voor de minima. Alleenwo- nenden en éénoudergezinnen zouden wel enkele procenten meer moeten krijgen. Groen Links wil verder de koopkracht van de inkomens tot modaal beschermen via een 'groen-in- liet weten dat de oormerk-ope- ratie ondanks de protesten door gaat. Volgens de staatssecretaris is uit onderzoek gebleken dat er niets mankeert aan het oor merk. Problemen als oorontste kingen en ziekten zijn volgens Gabor niet te wijten aan het fel gele kunststof label, maar aan de veehouder zelf. Uit onder zoek blijkt dat op 88 procent van de rundveehouderijen geen dieren oorontstekingen oplopen als gevolg van de gele flappen. Ten tijde van het onderzoek hadden twintigduizend van de bekeken 800.000 kalveren last van een ontstoken oor. De als protest tegen de gele flappen opgerichte Stichting Diervrien delijke Registratie kondigde gis teren aan een proces te begin nen tegen staatssecretaris Gabor in een poging de oormer ken alsnog van de baan te krij gen. In Noord-Holland hebben vierhonderd agrariërs hun handtekening gezet op een lijst tegen het gebruik van oormer ken. Dertig van hen weigeren daadwerkelijk de oormerken te gebruiken. Volgens de RON zal de boer die vee wil verhandelen, gewoon moeten blijven oor merken. «GPD Akzo heeft voor twee Marok kaanse werknemers van haar fabriek in het Westbrabantse Steenbergen een ontslagver gunning aangevraagd, omdat zij weigeren mee te doen aan een cursus Nederlands. Akzo acht een behoorlijke taalvaardigheid noodzakelijk om problemen in het produktieproces te voorko- Een extern bureau heeft voor Akzo veertig medewerkers ge test omdat aan hun beheersing van het Nederlands werd ge twijfeld. Tien bleken voldoende met de taal uit de voeten te kunnen om in het bedrijf (nabe werking van canvas en koorden voor de bandenindustrie) on danks verdergaande automati sering goed te kunnen blijven functioneren. De overigen vol gen nu gedurende enige maan den twee keer in de week een cursus. De twee Marokkanen weiger den mee te doen aan de toets omdat ze vinden dat ze vol doende thuis zijn in de Neder landse taal. Een van hen heeft een advocaat in de arm geno men om het ontslag aan te vechten. De man woont al bijna twintig jaar in Nederland, heeft de lts doorlopen en werkt al ruim tien jaar bij Akzo. Deson danks twijfelt de bedrijfsleiding aan 's mans taalvaardigheid. Of de ontslagaanvraag wordt doorgezet, hangt af van een ge sprek dat de Marokkanen, de advocaat en de leiding van de fabriek nog zullen hebben. De advocaat meent dat ontslag een al te hardvochtige sanctie is op de weigering van de twee werk nemers. Dergelijke cursussen zijn altijd op basis van vrijwillig heid aangeboden. Akzo zet er nu druk op, omdat het bedrijf vreest dat de betrokkenen an ders niet met de verdere mo dernisering van de fabriek en de produktiemethoden, mee kun- Minister d'Ancona van WVC opende gisteren het nieuwe steunpung Buitenlandse Vrouwencentra in Utrecht Samen met een aantal buitenlandse vrouwen bekeek ze daarbij onder meer de voorlichtings- en discussiefilm 'Dromen over dromen'. •foto anp frans vanderunde Het lange-afstandwandelen is onverwacht popu lair. In de afgelopen drie jaar hebben 600.000 Ne derlanders één of meerdere keren een stevige na tuurwandeling in eigen land gemaakt. Vooral ho- ger-geschoolde mensen trekken regelmatig de stevige stappers aan. De wandelaars volgen meestal een van de 27 Lange-Afstand-Wandelpaden (LAW), aldus het gisteren gepubliceerde rapport 'Lange-afstand wandelen in Nederland: een profielschets'. Daar voor werden vierduizend Nederlanders onder vraagd. De cijfers verrasten de stichting LAW. Op basis van verkochte route-gidsen rekende de stichting 60.000 Nederlanders tot lange-afstand-wande laars. Deelonderzoeken tonen echter aan dat dat er tien keer zoveel zijn, terwijl nog eens een half miljoen Nederlanders best wel trek zou hebben in een LAW-pad. Imago-verbetering, aantrekkelijk arrangementen en gerichte promotie kan die groep over de streep trekken. In de afgelopen tien jaar heeft de stichting LAW een landelijk netwerk van wandelroutes ontwik keld. De 27 LAW's hebben een gezamenlijke leng te van ongeveer 3500 kilometer en zijn te herken nen aan de internationaal gangbare wit-rode markering. Driekwart van de LAW-wandelaars is tussen de 25 en 55 jaar. Over het algemeen wonen de lange- afstand-wandelaars in stedelijke gebieden, is het netto gezinsinkomen boven-modaal en zijn de wandelaars lid of donateur van een organisatie op het gebied van natuur en milieu. Een LAW-wan- delaar loopt per dag minimaal vier en maximaal zeven uur. Respectievelijk 40 en 25 procent van de LAW'ers lezen de Volkskrant of NRC-Handels- blad. Vooral het Pieterpad is populair bij de wande laars. Ruim 200.000 L\W'ers kiezen voor de route tussen Pieterburen aan de Groningse waddenkust en de Sint Pietersberg in Maastricht. Verder zijn het Lingepad, het Visserspad, het Gelrepad, de Brabantse Kempen, het Vennepad en het graaf Floris V-pad erg in trek. CDA-fractieleider Brinkman zorgde gisteren voor opzienbarend nieuws. Bij het afscheid van directeur-generaal Van Eijndhoven van het ministerie van onderwijs en weten schappen liet hij weten dat zijn CDA bereid is gedeeltelijk te breken met de stelregel dat gemeenten al het geld dat ze overmaken aan het openbaar onderwijs, ook moeten uitbetalen aan het bijzonder onderwijs. Tot voor kort was deze 'overschrijdingsregeling' een onaantastbaar principe. Want de stelre gel garandeerde een gelijke behandeling van het openbaar en bijzonder (lees: katho liek of protestants) onderwijs. Brinkman acht de tijd rijp voor een meer „eigentijdse invulling" van het grondwets artikel 23 waarin de onderwijsvrijheid is vastgelegd, zo liet hij gisteren weten. En daarmee doorbrak hij de impasse die rond de gewraakte regeling in de loop der jaren is ontstaan. Want geen coalitiepartner, WD noch PvdA, durfde ondanks de nodige boze woorden ooit dit heilige huisje van het CDA aan te pakken. CDA-onderwijsspecialist Van de Camp: „Wij willen het gemeenten mógelijk maken om extra te investeren in een openbare school met veel zwarte leerlingen, zonder dat al die extraatjes ook aan alle bijzondere scholen uitgekeerd moeten worden." Volgens Van de Camp is de gemeentelijke plicht om aan openbare en bijzondere scholen tot op de cent evenveel geld te be steden, een blok aan het been om wat ex tra's te doen voor (openbare) scholen die dat nodig hebben, bijvoorbeeld omdat ze veel leerlingen uit etnische minderheden hebben. Wanneer zo'n school extra appara tuur wil hebben voor taaltrainingen, mag de gemeente dat verzoek alleen inwilligen als ze eenzelfde extraatje uitkeert aan de protestante èn de katholieke èn de montes sorischool èn de andere bijzondere scholen binnen hun gemeentegrens. Het gevolg is dat gemeenten vaak van extra investeringen in de openbare school afzien, omdat het te duur wordt. „Zo komt het geld natuurlijk niet terecht bij de kinderen die het het hardst nodig hebben", aldus Van de Camp. Net als Brinkman vindt hij de tijd rijp voor een mo derne interpretatie van de grondwet. „Met de uitdrukkelijke bedoeling dat het geld daar besteed wordt waar achterstanden weggewerkt moeten worden", aldus Van de Camp. De PvdA fulmineert al jaren tegen de overschrijdingsregeling, beter bekend als de 'gebroken-ruitjes-regeling'. Volgens de PvdA wordt de kas van het bijzonder onder wijs onnodig gespekt door de overschrij dingsregeling. Bijzondere scholen zitten doorgaans beter bij kas dan openbare. Maar de PvdA heeft de onderwijsstrijdbijl de laatste twee-en-een-half jaar niet meer opgegraven. De materie lag bij coalitie partner CDA tot voor kort zo gevoelig dat de PvdA er het zwijgen toe deed. Ook al omdat het CDA niet met een minister of staatsse cretaris is vertegenwoordigd op het depar tement van onderwijs. Opmerkelijk was dat Brinkman uitdruk kelijk zei namens de CDA-fractie te spre ken. Maar van sommige (wat oudere) CDA- Kamerleden, zoals oud-staatssecretaris van onderwijs Ad Hermes, is bekend dat zij vol strekt met Brinkman van mening verschil len. Eerder zorgde Brinkman voor opschud ding in de onderwijswereld tijdens de alge mene beschouwingen in oktober vorig jaar. Hij pleitte toen voor een verregaande over dracht van taken, geld en bevoegdheden van het ministerie in Zoetermeer naar de individuele scholen. COL1JNSPLAAT ANP Op 1 februari volgend jaar is het precies 40 jaar geleden dat Zuid-Nederland werd getroffen door de watersnoodramp. Het plaatsje Colijnsplaat op Noord- Beveland ontkwam aan de over stroming door de inzet van de bevolking en een speling van het lot. Een speciaal comité is gisteren een actie begonnen om de herinnering aan het verva gend stukje historie door een levendig te houden. De vloedbalken in de dijk van het dorp dreigden in de bewus te nacht de beukende golven niet meer te kunnen weerstaan. De gemetselde middelste steun beer stond op instorten. Tien tallen dorpsbewoners zetten hun schouders tegen de balken om zich keer op keer schrap te zetten zo gauw het 'Houen jon gens' weer een genadeloze golf slag aankondigde. De menselijke spierkracht zou het op den duur niet ge houden hebben. Een schip dat in de haven op drift was geraak te zorgde voor redding. Het dreef dwars voor de vloedbal ken en met zijn vracht van 100 ton aardappelen brak het schip de kracht van het water. Burgemeester Hoogendijk- van Duijn van Colijnsplaat stel de gisteren dat gezien de ellen de de watersnoodramp elders opleverde de tijd pas nu rijp Is voor een herinneringsmonu ment. Het comité 'Houen jort- gens' gaat de komende tijd het bedrijfsleven benaderen voor fi nanciële steun, vooral bedrijven die hebben meegewerkt aan de stormvloedkering en de Zee- landbrug.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3