Feiten Schot moet flexibeler worden Hongaarse politie kan drugssmokkel niet aan Een mooi middagje voor Kok Vrijdag 31 januari 1992 EN MENINGEN Een onafhankelijk Schotland zou hoog scoren in de wereldorde Moet Schotland onafhan kelijk worden? Tot nu toe spitst het belangrijkste eco nomische debat over de vraag of het land wel of geen baat heeft bij de unie, zich toe op de financiële voorwaarden: betalen de Schotten meer belasting dan zij terugkrijgen in de vorm van overheidsuitga ven? Dat debat moet wor den gevoerd, want als Schotland onafhankelijk wordt, moet er een over eenkomst worden gesloten over de belastingopbreng sten van de Noordzee-olie. Maar andere zaken zijn be langrijker: grootte, rijkdom, efficiency en flexibiliteit. LONDEN HAMISH McRAE THE INDEPENDENT Wie denkt dat Schotland niet groot genoeg is, heeft het mis. Als onafhankelijk land zou het in termen van het bruto natio naal produkt (bnp) op de 30e plaats van de wereld komen, na Saudi-Arabië en Turkije, maar voor Polen, Iran en Venezuela. Het land zou een iets kleiner bnp hebben dan de Scandinavi sche landen Noorwegen, Fin land en Denemarken, waarmee het vaak wordt vergeleken. Maar het zou veel groter zijn dan dat van Griekenland of Por tugal en meer dan twee keer zo groot als de Republiek Ierland. Wie denkt dat Schotland niet rijk genoeg is, heeft het mis. Toegegeven, het heeft een iets lager inkomen per hoofd van de bevolking dan het Verenigd Ko ninkrijk. Maar het zou toch een relatief rijk land zijn: op de 23e plaats, tussen Australië en Nieuw-Zeeland. De echte vraag is of Schoüand efficiënter zou worden, en dus flexibeler. Als de wereld iets ge leerd heeft van de uiteenlopen de ervaringen van landen als Korea en Polen, is het dat alert heid en wendbaarheid belang rijker zijn dan het hebben van een grote staalindustrie. Schotland lijkt de afgelopen ja ren terrein te hebben verloren. In de jaren tachtig was er een minder snelle groei dan in de rest van het Verenigd Konink rijk. In 1983 was het Schotse aandeel in het gemiddelde bru to binnenlands produkt nog 97,4 procent, maar in 1989 nog maar 93,2 procent. Olie-exporteur Als het alleen om Schotland zou gaan, heeft het land objectief gezien een aantal voordelen die van pas zal komen. Het land is sterk in energie en financiële diensten. Afgezien van olie-ex porteur is het land ook expor teur van elektriciteit uit zijn wa terstof- en vooral kernenergie- industrie. Schotland zou in ter men van het aandeel dat kern centrales hebben in de energie- Schotland zal het ook wat natuurschoon betreft goed doen in de wereldorde. fo to gpd In welke handen ko men de opbrengsten van de Schotse olie terecht? Die vraag houdt Schotse natio nalisten al jaren be zig. Het antwoord moet nu snel komen, want eerder deze week sprak meer dan de helft van de Schotten zich uit voor onafhankelijk heid. foto ap voorziening, in de Europese Ge meenschap na Frankrijk op de tweede plaats komen. Het land zou een sterke finan ciële dienstverlenende industrie hebben, met twee grote onaf hankelijke banken en vijf of zes grote verzekeringsmaatschap pijen. Het belangrijkste investe ringskartel heeft er zijn hoofd kantoor. In termen van fonds- beheer is Edinburgh het der tiende financiële centrum ter wereld, na Los Angeles maar voor Chicago. Schotland heeft, in tegenstelling tot wat vaak wordt gedacht, niet echt een uitgebreide industriële sector. In verhouding is zijn in dustrie kleiner dan die van het Verenigd Koninkrijk als geheel. Dat kan in feite meer een kracht blijken te zijn dan een zwakte, wanneer de Europese industrie de komende tien jaar wordt af geknepen maar dat is specu latie. Aan de debetzijde wordt in Schotland naar verhouding ech ter minder nieuwe industrie ge creëerd dan in Engeland. Als ge volg daarvan is het land afhan kelijk van grote industrieën die hun hoofdkantoor gewoonlijk elders hebben. Het zijn dus niet alleen de belangrijke politieke besluiten die buiten Schotland worden genomen, maar ook de belangrijkste commerciële be sluiten. Het is moeilijk voor een economie om flexibel te zijn wanneer dergelijke besluiten op afstand worden genomen en politieke onafhankelijkheid hoeft niet automatisch te leiden tot commerciële onafhankelijk heid. Arbeidspotentieel Aan de andere kant zal Schot land een buitengewoon flexibel en goed opgeleid arbeidspoten tieel hebben: 77 procent van de me» «yÉ4v f 16-jarigen volgt onderwijs tegen 63 procent in het Verenigd Ko ninkrijk als geheel. Schotlahd is als elk land met plussen en minnen. Maar om te beweren dat het land zelfstan dig beter af zal zijn, moet men geloven dat onafhankelijkheid haar eigen dynamiek met zich meebrengt. En dat de economie zich beter zal aanpassen en flexibeler zal worden als de Schotten hun eigen politieke lot in handen nemen. Maar eerst moet er een over eenkomst zijn. Hoe kan dat ge regeld worden? De Scottish Na tional Party (SNP) heeft bere kend dat Schotland in 1989-90 20,7 miljard pond (68 miljard gulden) heeft opgebracht voor het Verenigd Koninkrijk en slechts 18,7 miljard pond (61,7 miljard gulden) heeft terugge kregen in de vorm van uitgaven van de regering. Maar dat som metje hangt af van de i waarop de belastingopbreng sten van de olie worden toege kend aan de twee landen. De SNP is er bij haar berekeningen gemakshalve maar vanuit ge gaan dat de olieopbrengsten in zijn geheel Schotland toeko- Afgezien van de olie-opbreng sten, komt Schotland er in ter men van overheidsuitgaven vrij goed vanaf. Per hoofd van de bevolking wordt aan gezond heid meer besteed dan in Enge land 432 pond (1396 gulden) in 1988-89 tegen 312 pond (1030 gulden). Ook wordt er meer uitgegeven aan sociale ze kerheid, hoewel hier de afgelo pen maanden, nadat in het zui den vele banen verloren zijn ge gaan, de kloof tussen de werk loosheidscijfers een eind is ge dicht. Aan de andere kant zijn de in komens in Schotland lager (93 procent van het gemiddelde in het Verenigd Koninkrijk), en wordt er ook minder inkom stenbelasting betaald. Balans Maar er zijn zaken die juist de andere kant uit gaan: subsidies voor de spoorwegen gaan voor namelijk naar de forenzentrei- nen in het zuidoosten en amb tenaren in Londen krijgen een tegemoetkoming in de woon lasten. Zelfs een verlaging van de hypotheeklasten doet de ba lans doorslaan naar de andere kant, want die gaat voorname lijk naar mensen in het zuidoos- Dus wat zal er gebeuren met de belasting op de olie? Er zijn twee manieren waarop een overeenkomst tot stand kan ko men. Of door de zaak uit te vechten voor internationale ge rechtshoven, waar Schotland waarschijnlijk zestig procent van de belastingopbrengsten zou krijgen. Of door de zaak snel en in den minne te schik ken, waarbij beide landen mis schien ieder de helft krijgen. Er kan, zonder al te veel moei lijkheden, een overeenkomst worden geconstrueerd waarin erop wordt toegezien dat de olieopbrengsten rechtvaardig zullen worden verdeeld. Maar uiteindelijk maakt dat toch niet veel uit. Twee of drie jaar behoorlijke groei zal een slechte overeenkomst over de opbrengsten uit de Noordzee meer dan compenseren. Belas tingopbrengsten uit de olie zul len het komende jaar wellicht twee miljard pond bedragen. Twee jaar lang een groei van vier procent zou meer dan drie miljoen pond toevoegen aan het bnp van Schotland. Maar het krijgen van die hogere groei is het moeilijkst: De Schotten zullen hun effficiënte maar inflexibele economie moeten veranderen in een meer wendbare. Het is niet duidelijk of de SNP deze noodzaak inziet. VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET CORRESPONDENT OOST-EUROPA Of het geluk of wijsheid was van de Tsjechoslo- waakse douane-ambtenaar die op 17 januari bij de Hongaarse grensplaats Rajka een uitgebreid onderzoek deed naar de lading van een Turkse vrachtauto, wilde hij niet verraden. De vrachtpa pieren waren in orde, de wagen was keurig verze geld. De Hongaren hadden de lading manderij- nen daarom zonder problemen doorgelaten. Maar de Tsjechoslowaak vond onder de tropische vruchten bijna 78 kilo heroïne en andere drugs, met een totale straatwaarde van zo'n 12 miljoen dollar. Het was een enorme vangst en de Tsjechoslowa- ken waren er wat trots op. Ze wilden niet kwijt of ze getipt waren of mazzel hadden'gehad. Hun trots was begrijpelijk. De vroegere socialistische landen hebben zich de laatste twee jaar in snel tempo ontwikkeld tot een belangrijke doorvoer route voor hard-drugs uit het Midden-Oosten. Bijna elke week staat er wel een berichtje over ge arresteerde drugssmokkelaars in de krant. Toch wordt slechts een betrekkelijk klein deel van de koeriers gepakt. Het ontbreekt de politie en de douane aan de noodzakelijke opsporingsmidde len. „We lopen technisch zwaar achter. De Oosten rijkse douane kan een vrachtwagen in twee uur van onder tot boven inspecteren. Onze douane heeft daar tien uur voor nodig. Dat houdt natuur lijk ontzettend op, dat kun je niet te vaak doen. Zulke langdurige inspecties zijn niet bevorderlijk voor de internationale relaties, dus er moet een goede reden voor zijn", zegt politie-kolonel dr. Istvan Balatoni, hoofd van de Hongaarse Crimi nele Inlichtingen Dienst (CID). Als een van de grootste problemen van de Hon gaarse politie ziet hij het gebrek aan een efficiënt inlichtingensysteem. Met enige jaloezie haalt hij herinneringen op aan zijn bezoek aan de Vere nigde Staten, waar de politie met een paar druk ken op de computerknoppen in staat is te achter halen of iemand al in de archieven voorkomt. „Hier kost zoiets uren zoekwerk in de papieren. En hoe kun je iemand efficiënt verhoren, als je niet weet wie hij is?" Sinds de val van het IJzeren Gordijn ligt Hongarije op de Balkanroute, de doorvoerroute van drugs uit Turkije en Azië. Volgens sommige schattingen gaat er jaarlijks zo'n 8 tot 10 ton heroïne over de Hongaarse wegen, vooral bestemd voor Duits land. Die schatting is gebaseerd op wat er door politie en douane aan harddrugs wordt opge spoord. Dat is, menen deskundigen, hooguit tien procent van wat er werkelijk wordt gesmokkeld. Vermoedelijk zijn de hoeveelheden het afgelopen jaar fors toegenomen. Vroeger liep de smokkel route over de Balkan voor een deel door Joegosla vië. Maar sinds de oorlog in dat land heeft het in ternationale transport, en daarmee ook de inter nationale smokkel, zich verplaatst naar Honga rije. Tot nu toe is het drugstransport vrijwel geheel in handen van buitenlanders. Balatoni heeft de in druk dat Hongaren zelf nog maar op beperkte schaal betrokken zijn bij de handel in verdovende middelen. Het land is op dit moment eerder doorvoerroute en opslagdepot dan eindbestem ming. Voor de Hongaarse politie is de drugshandel een betrekkelijk nieuw fenomeen. „Verdovende mid delen waren hier vele jaren geen echt probleem", zegt Balantoni, „Er was wel sprake van misbruik, maar veel minder van misdaad, omdat de midde len die gebruikt werden, spullen waren waar je zo aan kon komen". „Een echt probleem waren de schoolkinderen die lijm snoven. Daar zijn in de loop der jaren 50 slachtoffers bij gevallen. Verder zag je op een be paald moment dat mensen combinaties van me dicijnen en geneesmiddelen gingen gebruiken. Dat leidde wel tot criminaliteit, de gebruikers ver valsten recepten of braken in in apotheken. Maar gebruik van harddrugs, dat kwam eigenlijk zelden voor". Er worden in Hongarije op beperkte schaal ma rijuana en hasjiesj gewonnen uit industriële hen nep, die voor de touwproduktie wordt geplant. Daarnaast is er een bescheiden produktie van opiaten. Die wordt illegaal gemaakt uit papaver, die legaal wordt geplant voor de pharmaceutische industrie en voor de winst van maanzaad, een zeer populair ingrediënt in Hongaars gebak. Van wege de illegale opiaten is de verkoop van papa vers in bloemenwinkels sinds enkele jaren verbo den. Ondanks de thuisproduktie is het aantal drugsge bruikers in Hongarije nog steeds tamelijk laag. Er zijn schattingen van 30.000 tot 50.000, maar dat getal is vermoedelijk overtrokken. De Hongaren maken geen enkel onderscheid in de aard van de drugs. Marijuana, hasjiesj en heroïne vallen in de statistieken allemaal onder de noemer harddrugs. Bovendien zijn in het cijfer ook medicijnverslaaf- den opgenomen. Behoudende schattingen gaan daarom uit van 3000 tot 6000 harddrugs-verslaaf den. Ook Balatoni neigt tot een lagere schatting dan het officiële getal van 30.000. „We hebben geen enkel systeem om het aantal verslaafden goed te bepalen", meent hij. Uit de cijfers die hij ter be schikking heeft, blijkt dat op dit moment zo'n 200 mensen onder doktersbehandeling staan vanwe ge drugsgebruik, terwijl er in het totaal 43 rechts zaken tegen gebruikers lopen. Onlangs werd voor het eerst een vrouw met een overdosis cocaïne in het ziekenhuis opgenomen. Geen getallen om van wakker te liggen. Voor een deel is het een kwestie van koopkracht. Harddrugs waren en zijn voor de meeste Honga ren onbetaalbaar, zeker in het verleden, toen he roïne alleen maar voor dollars of marken te koop was. Maar nu Hongarije een doorvoerland is ge worden, vrezen medici dat het aantal verslaafden spoedig zal oplopen. DEN HAAG HENRI KRUITHOF Het moeten een paar mooie uurtjes ge weest zijn voor PvdA-leider Wim Kok, woensdagmiddag in de Tweede Kamer. Lubbers, maar veel meer nog Van den Broek, kropen door het stof voor de vice- premier. En Kok liet na, als een echte staatsman, zout in de wonden van de beide CDA-bewindslieden te wrijven. Al had hij daar alle reden toe. Het was alweer het tweede - en zeker het niet het laatste - debat over de omstreden reis van Lubbers en Van den Broek naar Zuid-Afrika. Het besluit tot uitstel was ein delijk genomen, al had premier Lubbers het niet zelf bekend durven maken. Om de po litieke scha(n)de in Nederland zoveel mo gelijk te beperken had hij met de Zuidafri- kaanse president afgesproken dat deze het vervelende nieuws bekend zou maken. Een beetje laf was het wel. Maar dat vonden de kamerleden, van links tot rechts, niet het ergste. Veel erger was dat Lubbers en Van den Broek over het voorne men om naar Zuid-Afrika te reizen, niet met vice-premier Kok was overlegd. 'Onbe grijpelijk' vond iedereen het dat een zo om streden reis niet met de coalitiepartner was besproken. Zelfs CDA-buitenlandspecialist Harry Aarts - toch niet de meest kritische ten opzichte van de eigen bewindslieden - dwong Lubbers zijn ongelijk te erkennen. De premier wrong zich in alle mogelijke bochten om niet een echt excuus te hoeven uitspreken. Nee, dan was Van den Broek veel ruiterlijker in de erkenning dat het een overgeeflijke fout was geweest om de PvdA- collega niet van het begin af aan bij de voorbereidingen te betrekken. Naief De vraag is of het opzet of gewoon naïvi teit is geweest van het CDA-duo om Kok buiten de besprekingen te houden. Ingewij den gaan er van uit dat het het laatste is ge weest. Ze hebben er gewoon niet aan ge ducht. ,,Als het opzet was geweest, zou het stom zijn geweest, want ze moesten zich toch realiseren dat het ooit zou uitlekken en dan zouden de rapen gaar zijn", zo valt in Den Haag te beluisteren. Kok toonde zich tijdens het debat meer staatsman dan Lubbers. Lubbers kon een ruiterlijk excuus aan zijn vice-premier maar moeilijk over de lippen krijgen. Kok daaren tegen stelde zich geenszins rancuneus op tegen de premier, terwijl hij daar toch alle reden voor had. Slechts in een tussenzinne tje liet hij blijken dat hij Lubbers en Van den Broek duidelijk had gemaakt, dat hij van dit soort streken niet gediend is. Intern schijnt het overigens flink gedonderd te hebben, toen Kok van het voorgenomen bezoek aan Zuid-Afrika hoorde, nadat Van den Broek tegenover een Telegraaf-journa- list zijn mond voorbij had gepraat. Maar van Wim Kok was daar weinig van te horen. Hij hield zich groot en zette zich er volledig voor in om van het bezoek alsnog een suc ces te maken. De PvdA-voorman ging, ondanks de stom miteiten van de CDA-bewindslieden, zelfs zover dat hij zijn uitstekende relatie met het ANC van Nelson Mandela op het spel zette om alsnog een compromis te bereiken. In de Tweede Kamer ging hij zelfs nog verder. Hij nam Lubbers en Van den Broek in be scherming. Lubbers en Van den Broek mogen hun col lega wel dankbaar zijn. Want de goede rela tie tussen Kok en Mandela heeft er inmid dels toe geleid dat er dit weekeinde ge sprekken zullen zijn met hem en De Klerk. Mandela nam daartoe het initiatief, om de van oudsher goede relatie met het tot nu toe zeer bevriende Nederland niet op het spel te zetten. Lubbers en Van den Broek zouden dat door hun stommiteiten van de afgelopen weken nooit voor elkaar hebben gekregen. Het was daarom des te merkwaardiger dat Lubbers het uit zichzelf niet opbracht zijn fout toe te geven. Het zal de toch al niet op timale verhoudingen in de coalitie er niet beter op maken. Maar in dit geval kan de PvdA niet verweten worden een bijdrage te hebben geleverd aan de verdere verstoring van de verhouding, integendeel.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2