'Fout bij één op de 38 narcoses' Leidsch Dagblad «ai: Komst Habash ontketent schandaal in Frankrijk Ex-penningmeester vergokt geld kerk Dales wil ov-kaart voor rijksambtenaar Bewakers in trein op de Schiphollijn PvdA moet tien mensen ontslaan BESTOL Bond boos over cao-voorstellen EWR-directie REGIO Verbod van land bouwgif is ramp voor Bollenstreek John Eelman blijft trouw aan zijn club Noordwijk Prof. Spierdijk bij afscheid Leidse universiteit: het meer stil. De stichting zegt dat door de stort het water en de bodem van de Braassem onaanvaardbaar worden vervuild. Auto's en schepen met een schone lading ondervonden geen hinder. Vanaf het moment dat de blokka de om zeven uur begon, zijn geen baggersche pen meer gezien. Wel voeren vóór zeven uur nog twee boten met bagger de Braassem op en stortten in de zandwinput hun lading. „Dat is illegaal", oordeelde woordvoerder Erick Bosch van de stichting. „Ze mogen alleen va ren bij daglicht." Rond kwart voor tien werd de blokkade opgeheven en vormden de boten kordon rondom de ponton vanwaar de bagg word gestort. Bosch noemt de actie een suc ces. foto ben de bruyn Bij patiënten, die voor een operatieve ingreep onder nar cose moeten worden gebracht, gaat het in één op de 38 gevallen mis. Wordt de narcosefout niet op tijd ontdekt en hersteld, dan is de operatie voor een kwart van de pa tiënten fataal. Met deze uitspraak plaatst Spierdijk zich lijnrecht tegen over het standpunt van de Ne derlandse Vereniging voor Anesthesiologie. De vereniging stelt dat een narcotiseur in meer dan één operatiekamer te gelijk kan werken. De genees kundige hoofdinspectie van de volksgezondheid is het eens met het standpunt van de NVA. Indien de narcotiseur maar één patiënt mag behandelen, hoeft ook het aantal opleidings- LEIDEN JAN WESTERLAKEN Dit onthulde prof. dr. Johan Spierdijk vanmiddag bij zijn af scheid als hoogleraar anesthesie aan de Leidse universiteit. Om zoveel mogelijk menselijke fou ten in de operatiekamer te voorkomen, kan de narcotiseur maar één patiënt tegelijk be handelen. „De anesthesist kan niet rustig weggaan tijdens de narcose en de anesthesie aan een hulpkracht overlaten." Minister wil autokilometers terugdringen Het ministerie van binnenland se z^ken praat met de Neder- landsé Spoorwegen en het stads- en streekvervoer over een ov-jaarkaart voor de 150.000 rijksambtenaren. Een jaar gele den adviseerde een interdepar tementale werkgroep al de au tokilometervergoeding voor het woon-werkverkeer voor rijks ambtenaren af te schaffen. Dat zou, aldus een bereke ning, het aantal autokilometers in het Nederlandse woon-werk verkeer met 363 miljoen (1,5 procent) doen afnemen, terwijl het aantal reizigerskilometers in het openbaar met 6,5'procent zou stijgen. De NS lieten vanmorgen we ten dat ze graag willen „mee denken" met de minister. De spoorwegen hebben het minis terie gegevens gevraagd over het reisgedrag van de ambtena ren. Aan de hand daarvan zul len de openbaar-vervoerbedrij ven de mogelijkheden en on mogelijkheden bekijken en met het ministerie verder overleg gen. Volgens de NS zal in elk geval rekening moeten worden ge houden met de capaciteitspro- blemen waarmee de spoorwe gen nu in de spitsuren al te kampen hebben. Dat gebeurt ook al bij het afsluiten van con tracten met particuliere groot verbruikers. De capaciteitspro blemen doen zich vooral voor in de Randstad. Daarbuiten zit er nog wel rek in. Volgens het onderzoek VERKOPEN! altijd eerst naar De Slegte vorig jaar reist 28 procent van de rijksambtenaren al met het openbaar vervoer naar het werk. Het onderzoek wees ver der uit dat het aantal 'ambtelij ke' autokilometers door het ver strekken van de ov-kaart met 69 miljoen kan worden vermin derd omdat lang niet iedereen 7 ook daadwerkelijk met de bus A en trein naar het werk zal gaan. Ongeveer dertig actievoerders hebben vanmorgen tevergeefs gepost bij het Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN) in Petten. Zij wilden het transport van radioactief afval van de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (Covra) naar Borssele blokke ren. Maar door de mist konden de vrachtwagens niet uitrijden. •foto anp paul eijzinca Steeds meer berovingen passagiers het hoofd. Volgens de man duurde het een uur voordat de gewaarschuwde Spoorwegpoli tie kwam en is de zaak niet goed onderzocht. Afgelopen woens dag werd de van zijn werk naar Amsterdam terugreizende man naar zijn zeggen voor de tweede keer door dezelfde mannen be dreigd. Het zou toen niet tot een beroving zijn gekomen doordat hij de cabine van de machinist wist te bereiken. De NS spreken van 'een toe name van criminaliteit over de hele lijn'. Het weinig alerte op treden is volgens de woordvoer der van de spoorwegen een ge volg van het personeelstekort bij de Spoorwegpolitie. De Nederlandse Spoorwegen gaan particuliere bewakers in zetten op de Schiphollijn we gens het toenemende aantal be rovingen. Passagiers zijn de af gelopen weken steeds vaker het slachtoffer geworden van over vallers en zakkenrollers in de trein en op de perrons. Een werknemer van de lucht haven Schiphol heeft bij de NS een klacht ingediend over het optreden van de Spoorwegpoli tie. De man werd vorige week maandag samen met een colle ga van zijn geld beroofd in de trein van Schiphol naar Amster dam. De twee daders zetten de slachtoffers een pistool tegen CORRESPONDENT De komst van George Habash, de leider van het Volksfront voor de Bevrijding van Palesti na, nadr een ziekenhuis in Pa rijs, heeft in Frankrijk een poli tiek schandaal ontketend. Vier hoge regeringsfunctionarissen hebben gisteravond ontslag ge kregen of genomen. Habash, het brein achter tal van terroris tische acties in de jaren zeventig en tachtig, is inmiddels in voor lopige hechtenis gesteld op last van de Franse onderzoeksrech ter Bruguiere. Hij verdenkt Ha bash, die maandag in de Tune sische hoofdstad Tunis werd ge troffen door een hersenbloe ding, onder meer van betrok kenheid bij de kaping van een toestel van Air France in 1976. Gisteravond kregen drie hoge regeringsfunctionarissen ont slag van premier Cresson. Het gaat om de twee hoogste mede werkers van minister Dumas (buitenlandse zaken), Francois Scheer en Bernard Kessidjian, en om de rechterhand van de minister van binnenlandse za ken, Christian Vïgouroux. Het vierde 'slachtoffer' is Georgina Dufoix, de directrice van het Franse Rode Kruis. Ze nam gis teravond 'vrijwillig' ontslag als adviseuse van de president. De affaire Habash heeft de Franse regering, inclusief presi dent Mitterrand, in ernstige problemen gebracht. Volgens de officiële lezing heeft Dufoix het transport van de zieke terro ristenleider geregeld met de nu ontslagen functionarissen zon der met hun politieke bazen te overleggen. Omdat de betrok ken ministers politiek verant woordelijk zijn voor het hande len van hun naaste medewer kers, is het niet uitgesloten dat nog meer koppen gaan rollen. Annie's nieuwe hart klopt weer. Vanavond v.a. 22.00 uur. Brick-house Toegang gratis. Hoogstraat 1a Leiden De PvdA wil tien mensen op het partijbureau in Amsterdam ont slaan omdat door het teruglo pende ledental grote financiële problemen zijn ontstaan. Enke le honderden leden zeggen we kelijks het lidmaatschap van de PvdA op. Vorig zakte de partij daardoor van bijna 90.000 tot momenteel rond de 80.000 le den. Het dalende ledenaantal kost de partij ongeveer 1 mil joen gulden aan inkomsten. Het partijbestuur wil de ont slagronde combineren met de uitvoering van de voorstellen- Van Kemenade voor een nieu we opzet van de partijstructuur. Van Kemenade wil een efficiën tere en professionelere opzet, waarbij ook wordt bezien of het partijkantoor uit Amsterdam niet naar Den Haag moet. Volgens een peiling van het Buro Interview steunt bijna eenderde van de huidige PvdA- stemmers de oprichting van een nieuwe sociaal-democratische partij. Eén op de vijf zegt zelfs op die nieuwe partij te zullen stemmen. Initiatiefnemer André van der Louw van de Rode Hoed-groep ontvouwde afgelo pen maandag zijn plannen voor een nieuwe sociaal-democrati sche partij. Hij reageerde gister avond verheugd op de uitslag. Van der Louw is vooral blij met de grote aantrekkingskracht die zo'n nieuwe partij blijkens de peiling op jongeren heeft. De PvdA-top wilde daarentegen niet op de uitslag van het on derzoek reageren. Uit de peiling blijkt dat onge veer de helft van de PvdA-stem- mers nog steeds ontevreden is over de politieke koers. Een aanzienlijke groep (36 procent) betwijfelt ook of het vernieu wingsproces binnen de PvdA succes zal hebben. Een op de drie stemmers verwacht weinig goeds van het duo Rottenberg- Vreeman als voorzitter en vice- voorzitter van de partij. plaatsen niet te worden bevro ren. Nu gebeurt dit wel. „Onzin nig", noemde Spierdijk dat in zijn afscheidscollege. Volgens hem moeten juist meer narcoti- seurs worden opgeleid. Het komt de kwaliteit van de zorg alleen maar ten goede. Spierdijk heeft in het Acade misch Ziekenhuis Leiden, w hij 22 jaar werkte, het initiatief genomen om het project 'Kwa liteitsborging in de anesthesio logie' op te zetten. Het project berust op methoden die in luchtvaart worden gebruikt de veiligheid van de passagiers te waarborgen. Net als in de lucht wordt in de operatieka mers van het AZL gewerkt met checklists. Volgens de hoogleraar zijn narcotiseurs in Nederland goed opgeleid, maar hebben zij wel de morele plicht hun kennis op peil te houden door middel van scholing. De Gezondheidsraad deed daar al eerder aanbevelin gen over. Spierdijk zegt dat daar geen extra geld van de zieken huizen tegenover staat. De Leidse hoogleraar deed ook onderzoek tussen 1978 en 1988 naar het aantal fouten bijna-ongelukken. Daaruit bleek een fatale hartstilstand per 16.000 narcoses. Studies van anderen variëren van 1 tot 20 op de 200.000. Geldtekort leidt er in Leiden nu al toe dat de be zetting van een narcotiseur op elke plaats waar dat nodig is, onmogelijk wordt. „De patiënt staat wel tien procent af van zijn salaris voor een verplichte verzekering. Maar hij krijgt geen waarborgen voor een snelle be handeling." Pagina 17: Foutjes worden in AZL anoniem gemeld. BRISTOL In LEIOEN Leidenaar bekent verduistering van 1,6 miljoen gulden NIEUWSLIJN Luchtmacht bekijkt schade op Texel Experts van de koninklijke luchtmacht onderzoeken op Texel in totaal 13 schadeclaims die na de bombardementsoéfening van maandag zijn ingediend. De claims variëren van een omgevallen beeldje tot ernstige scheuren in een woning. De voor gisteren en vandaag voorgenomen oefeningen op het oefenterrein de Vlie- hors bij Texel zijn afgelast. De afgelasting komt voort uit mist en heeft volgens de luchtmacht niets te maken met de overlast en schade die maandag ontstond bij oefenvluchten met 500-ponds bommen. De Leidse Petrus-parochie hoeft er niet op te rekenen één cent terug te krijgen van het kapitaal dat door de ex-penning meester van het kerkbestuur werd ver duisterd. Het geld (1,6 miljoen gulden, inclusief misgelopen rente) is totaal op gegaan aan de gokpraktijken van de 66- jarige Leidenaar. Deze heeft tegenover de politie inmiddels een volledige be kentenis afgelegd. Hij heeft de politie verteld in 1976 voor het eerst geld te hebben weggenomen van bankrekeningen van de Petrus-paro chie. De man was daar gemakkelijk toe in staat omdat hij als penningmeester de vrije hand had in het geldverkeer van de kerk. Hij had het geld nodig omdat hij krap bij kas zat. Later zou het worden te rugbetaald, was zijn bedoeling. Toen hij daar financieel niet toe in staat bleek, besloot de man te gaan gok ken om zo kapitaal te vergaren om zijn schulden te voldoen. Daartoe haalde hij kleine bedragen van de rekeningen van de kerk. In afwachting van de grote slag werden steeds grotere bedragen opgeno men tot, de laatste jaren van zijn pen ningmeesterschap, tienduizenden gul dens per keer. Hij speelde in casino's, de lotto en de toto maar het verlies bleef groter dan de winsten. Ondertussen raakte de ex-pen- ningmeester zo in zijn praktijken ver strikt dat hij erg verslaafd raakte aan het gokken. De man liep tegen de lamp toen vorig jaar, na 25 jaar, een nieuwe penning meester bij de kerk werd aangesteld. De ex-penningmeester, die dinsdag werd aangehouden, is gistermiddag op last van de president van de Haagse recht bank op vrije voeten gesteld. Deze oor deelde op verzoek van de advocaat van de Leidenaar. dat er na diens volledige bekentenis geen reden is om hem verder vast te houden. Volgens de politie geeft dat geen probleem omdat het onderzoek vrijwel is voltooid. Aanleiding voor het ongebruikelijke kort geding was dat de ex-penningmees ter psychisch en fysiek in slechte condi tie verkeert. „Hij is zeer geëmotioneerd over de gang van zeken", aldus ziin ad vocaat. Daarnaast is de Leidenaar bereid volledig mee te werken aan het vervolg van het onderzoek mits hij maar niet op het politiebureau behoeft te slapen. Vrijdag 31 januari 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39764 Losse nummers 1,50 HET WOORD IS AAN Zowel in maatschappelijke instel lingen als in onze mentaliteit moeten rechtvaardigheid, mede dogen en saamhorigheid herken- Koningin Beatrix (Kerstrede 1991) VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Feiten en meningen RTV Show - Sport VANDAAG OOK DENKSPORT PAGINA 21 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenmiddag Weinig verandering Bewolkt maar overwegend droog In de nacht en ochtend op veel plaatsen mist. Minimumtempera tuur rond het vriespunt, middag- temperatuur ongeveer 2 graden. Zwakke veranderlijke wind, kracht 3 of minder. Hein Chrispijn Wellicht de mooiste antiek interieurzaken van Nederland "i £2 i HOELANG KUNT li I NOG ZONDER? Ja. ik naam aan introductie abennamant an earine) da kraal da aarsta Ma waken paria. OBarmnnnrtrrrr n I ^Ibche betaling* I Telefoon (i Nummer bank/girorekentng Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1