Sport Tennisteam verlangt terug naar Mexico Afdeling Haarlem schikt zich Eelman blijft Noordwijk trouw Den Helder houdt schade beperkt Zandstra voelt weinig voor 500 meter Advocaat bevalt Ruud Gullit Acties in Albertville Rotterdam blijft hopen op Krajicek Vrijdag 31 januari 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RUTCER J HOOGERDUK 19 NIEUWSLIJN Nederlandse arbiters fluiten Europees ZEIST - De UEFA heeft twee topwedstrijden in de Europese be kertoernooien aan Nederlandse scheidsrechters toegewezen. John Blankenstein leidt op 18 maart de wedstrijd AS Monaco - AS Roma. Mario van der Ende fungeert op 1 april als arbiter bij het duel Benfica - Dinamo Kiev. Deel van Deense wielerploeg komt om KOPENHAGEN - Twee jeugdige Deense veldrijders en een bege leider zijn op weg naar het vliegveld in Kopenhagen om het le ven gekomen bij een auto-ongeluk. Het drietal was gisteren op weg naar Leeds, waar in het weekeinde de wereldtitelstrijd plaatsvindt. Twee andere inzittenden raakten zwaar gewond. De vijf zaten in een busje, dat door de gladheid slipte en op een tegemoetko mende vrachtwagen knalde. Het busje vloog direct in brand. De twee veldrijders waren zestien en zeventien jaar oud, de begelei der 32. De Deense bond heeft de namen van de slachtoffers niet bekend gemaakt. Zwolle lijft Oekraïnse volleyballers in ZWOLLE - Volleybalclub Zwolle heeft de mannen-selectie voor de tweede helft van het seizoen versterkt met twee jeugdige spe lers uit de Oekraïne. Victor Kolomoets (22), voormalig jeugd-in- temational, en Sergei Belianski (19) hebben zich bij de ploeg ge voegd. Het duo tekende een contract voor een half jaar, met een optie op verlenging. Het tweetal debuteert zaterdag in de uitwedstrijd tegen Capelle. Dynamo Dresden breekt met verleden DRESDEN - Dynamo Dresden heeft maatregelen getroffen tegen medewerkers die in het verleden voor de geheime Oostduitse politie (Stasi) hebben gewerkt. Teamarts Wolfgang Klein en fy siotherapeut Horst Friedel kregen te horen dat hun vertrek op prijs werd gesteld. Het tweetal nam ontslag. De twee spelers die eveneens voor de Stasi actief zijn geweest, blijven echter in trai ning. ZEIST. John Eelman: Je hebt telkens met andere jongens te maken. LEIDEN ROB ONDERWATER John Eelman heeft maar weer eens een jaartje bijgetekend bij Noordwijk. Alsof het de ge woonste zaak van de wereld is. Maar in heel Nederland zijn de oefenmeesters die straks aan het 16de seizoen bij dezelfde club beginnen, op één hand te tellen. Elk jaar wordt de Haar lemmer geconfronteerd met de vraag of het niet eens tijd wordt om naar een andere club uit te zien. De trainer ziet echter geen enkele reden om afscheid te ne men van zijn liefde. Hoe lang duren de contractbe sprekingen op de Duinwetering. Een minuutje of twee? Eelman: „Er komt meer bij kijken dan je denkt. Er wordt een hele procedure in gang ge zet. Allereerst stap ik naar het bestuur toe met de mededeling dat ik de intentie heb te blijven. Dan beslist het bestuur daar eerst zelf over en dan wordt de mening van de spelers ge vraagd. Het gros van deze selec tie wilde met mij verder en dan is het in feite rond. Deze week heb ik met het bestuur de zaak verder uitgewerkt." Waar haal je de inspiratie vandaan om zo lang bij een club te blijven? Eelman: „Ik stuitte onlangs op een programmablaadje van drie jaar geleden. Daar is zegge en schrijve nog één speler van over: Leonard van Utrecht. Dat houdt mij hier op de been. Het ververst razendsnel, je hebt dus telkens met andere jongens te maken." De huidige selectie boert niet slecht. Eelman: „Dat kun je wel stel len. Als je Cees Oostermeijer en René van Staveren even niet meetelt, is de gemiddelde leef tijd 21 jaar. Deze groep is ver schrikkelijk enthousiast. Als je ziet hoe ze tekeer gaan op de training, ongelofelijk. Ik loop af en toe sluit ik de ogen. De vonken vliegen er van af. We begroeten Noordwijk dus als kampioen straks. Eelman: „Ho, ho. Dat hoor je mij niet zeggen. Maar deze groep is uitgebalanceerd en heeft een uitstekende wedstrijd mentaliteit. Ze spelen soms op de rand van het toelaatbare. Dat heeft tot gevolg dat we wel eens met een boeking worden ge confronteerd. Maar ik ben opti mistisch over een goede afloop. Deze gasten benutten hun kwa liteiten optimaal. Voor mij is het plezierig om ze te trainen en te coachen. Dat houdt mij zo lang bij Noordwijk." De afdeling Haarlem van de KNVB ziet voorlopig af van een weekeinde zonder voetbal, uit protest tegen het fysieke en ver bale geweld tegen arbiters op en rond het veld. Dit is het resul taat van een inderhaast belegde bijeenkomst tussen het ama- teurbestuur van de KNVB en de twintig afdelingen, gisteravond in Zeist. Besloten werd op korte termijn over te gaan tot het ne men van verdere maatregelen om de problematiek rond de ar bitrage terug te dringen. Voorzitter Henk Duinker van de afdeling Haarlem nam daar mee voorlopig genoegen. „Er is op geen enkele wijze afbreuk gedaan aan ons initiatief. Ik denk dat de signaalfunctie zeer goed heeft gewerkt. Op de komende vergadering van de amateurs wordt aange stuurd op scherpere maatrege len. Ik heb daar vertrouwen in." De afdeling Haarlem had het afgelopen weekeinde - op eigen initiatief - de competitie stilge legd. De actie werd min of meer ontregeld door de algehele afge lasting door het slechte weer. „Maar mocht blijken", verklaar de Duinker, „dat de gevolgen van deze bijeenkomst minimaal zijn, dan overwegen we zeker alsnog een tweede weekeinde zonder voetbal te verordenen." Duinker zei geen andere keus meer te hebben gehad dan deze rigoreuze maatregel. „Tussen november en januari hebben meer dan tien molestaties plaatsgevonden, waarbij de scheidsrechter direct of indirect naar het ziekenhuis moest. Wij konden niet anders dan de scheidsrechterscommissie gelijk geven toen die zei: wij stellen niemand meer aan. Daarom hebben wij de maatregel over genomen en een weekeinde zonder voetbal ingelast." Concrete maatregelen wer den gisteravond niet genomen. De bijeenkomst was daartoe ook niet bevoegd. Wel werd duidelijk dat de afdelingen bij lange na niet unaniem voor voetballoze weekeinden zijn. De problemen doen zich vooral voor bij lagere elftallen en zijn niet gebonden aan een bepaalde afdeling. De KNVB wil het al ingezette beleid strakker i uitvoeren. Ad Lansink, voorzit- ter van de sectie amateurvoet- i bal, denkt daarbij vooral aan preventie. „Verenigingen zo veel mogelijk op hun verant woordelijkheid wijzen", noem- de hij dat Daarnaast acht Lansink het zinvol meer collectieve straffen te overwegen. Niet alleen -d^ speler straffen, maar het hele elftal. „Of desnoods de hele ver eniging laten bloeden." Ook wil hij de indentificatiep- licht verbeteren. «AAr.oin.AKiD Boot hac* in Madrid slechts de beschikking over zeven spelers. Franke en Van Rootselaar konden door blessures niet spelen. Overklast werd de nationale kampioen voor 5000 toeschouwers niet. Met rake afstandswor pen werden de Spanjaarden binnen bereik ge houden. Worrell noteerde acht driepunters uit tien pogingen, Te Velde kwam met zes uit zeven tot een nog beter percentage. Den Helder liep in de eerste helft een achter stand op van acht punten. Het verschil liep na de rust op tot twaalf. Herreros van Estudiantes was goed voor 35 punten. De basketballers van landskampioen Den Helder zijn er niet in geslaagd tegen Estudiantes Madrid voor een tweede verrassing te zorgen. Het duel in de halve finales van de Europa-cupstrijd (groep B) ging gisteravond in Madrid met 87-98 verloren. Voor de ploeg van Ton Boot was het de negen de nederlaag in tien wedstrijden. De enige winst voor de Noordhollanders kwam maanden gele den tot stand tegen hetzelfde Estudiantes. Na de rampzalig verlopen wedstrijd tegen Le- verkusen, vorige week, herstelde de Nederlandse landskampioen zich op Europees niveau. Coach Het Nederlandse tennisteam zag enkele maanden gele den als een berg op tegen het Davis Cup-duel in Mexico. De verre reis, de hoogte, het enthousiaste publiek en de ongewisse baanomstandigheden maakten Oranje en bondscoach Stanley Franker al bij voorbaat zenuwachtig. Nu Nederland thuis speelt in Den Haag tegen Zwiterland krijgt Franker echter opeens heimwee naar het land van de Azteken. „De situatie daar was eigenlijk ideaal verge leken met Den Haag." SCHEVENINGEN ROB VAN DER ZANDEN Franker: „Hier moet je de groep de hele dag bewaken en af schermen. Iedereen wil de spe lers en de coach interviewen. Vooral de blessure van Richard Krajicek was een gewild object voor de pers. Daar baalde ik van, want het gaat om het team en niet om Richard. Daarom heb ik tot aan de loting iedereen weggehouden. Ook de media, al begrijp ik dat ze graag vragen hadden willen stellen. Voor de rust en de teamgeest moest dit „Nu ik terugkijk op Mexico besef ik dat het daar zo slecht nog niet was. Om te beginnen had ik daar de groep wekenlang bijeen, nu maar een weekje. Bo vendien waren daar nauwelijks Nederlandse journalisten. We zaten lekker afgezonderd. In fei te was het veel idealer dan deze thuiswedstrijd. Maar dan heb ik het uiteraard alleen over de voorberéiding. Voor het duel zelf is het beter om thuis te spe len." Aan het 'tegenstandertje pes ten', een serieus onderdeel van het Davis Cup-toernooi, doet Nederland niet mee zegt Fran ker. De Zwitsers wel. Zij gaven gisteren officieel de dubbel Claudio Mezzadri/Ignace Rot man op. „Maar die spelen za terdag natuurlijk niet", zegt Franker. „Het is een vervelend en flauw spelletje van Zwitser land. Daar doen wij niet aan Verwarring Dat laatste is niet helemaal waar. Om de Zwitsers in ver warring te brengen hield Fran ker het niet spelen van Richard Krajicek lang geheim. Reeds dinsdagavond hakten Franker, Krajicek en diens begeleider Ted Troost de knoop door. De. peesontsteking in de schouder van de Hagenaar was te ernstig om op te treden. Maar pas bij de loting meldde de technisch directeur van de tennisbond zijn troef af en betrok hij Jacco Eltingh als vierde man bij de ploeg. Franker gaf toe dat hij daar mee de Zwitsers op het verkeer de been wilde zetten. Maar de geheimhouding was de Zwitsers een worst, hun opstelling (Hlasek en Rosset) stond vast. Ook in de dubbels, al werden gisteren voor de vorm twee an dere namen ingevuld. Een uur voor aanvang van het dubbel spel, dat voor zaterdag 14.00 uur op de rol staat, mogen de coaches hun dubbelaars ver vangen. Iets dat Roland Stadler zeker zal doen, meent Franker, die zelf zal vasthouden aan het duo Haarhuis/Koevermans. De blessure van Krajicek heeft ook zijn voordelen. Het verloste Franker in elk geval van zijn luxe-probleem. Hij had voor de singles drie mogelijkheden (Krajicek, Siemerink, Haarhuis) en kreeg de oplossing in de schoot geworpen. Daarbij is Haarhuis een geroutineerde man. De Brabander, inmiddels in Rotterdam wonend, hield een week voor aanvang van het duel al een pleidooi voor zichzelf. „Ik heb in Australië beter gespeeld dan Jan Siemerink", aldus Haarhuis. Krajicek speelt dus niet en kan zich in de Houtrusthallen toeleggen op het supporteren van zijn collega's. Hij wordt bin nenkort in het AMC uitvoerig onderzocht en wil op zijn vroegst pas maandag over een week de draad weer oppakken. „Dit is teleurstellend. Het Davis Cup-duel was me veel waard geweest, maar spelen ging echt niet", aldus het service-kanon. De tennisbond maakte giste ren na de loting van de gelegen heid gebruik om de nieuwe hoofdsponsor te presenteren. De bank Credit Lyonnais gaat voor een jaar als geldschieter fungeren en vervangt ABN/Am- ro. Voor 1 juli beslissen de bond en de sponsor of zij na een jaar samen verder gaan. Het bedrag dat met het contract is gemoeid wilden de bond en de bank niet bekendmaken. DAVOS Ruud Gullit, aanvoerder van het Nederlands elftal, gaat het liefst met Dick Advocaat als coach naar de VS, waar in 1994 de eindronden van het wereldkam pioenschap worden gehouden. Dat zegt hij in een interview met het weekblad Nieuwe Re vue. Gullit: „Na het Europese kampioenschap moet Dick het gaan doen. Ik vind hem een goeie. Nou, en als hij de voor ronde doet moet hij erbij blijven als we de VS halen. Ik zal hem dus adviseren de taak van Mi- chels over te nemen." Ook Marco van Basten kan ".zich vinden in de mening van zijn clubgenoot. De spits van AC Milan en Oranje formuleer de zijn gedachten kernachtig: „Ik vind dat een bondscoach die de kwalificatie afdwingt ook het eindtoemooi moet doen. Ik vind het wel heel erg gemakke lijk als Cruijff zegt dat hij alleen de eindronden wil doen. Een bondscoach behoort altijd bij het elftal te zijn. Kijk nou eens naar Platini en Beckenbauer, die hebben ook hun nek uitge stoken toen Duitsland en Frankrijk ze nodig hadden. Ik ken Johan goed en ik weet dat hij graag bondscoach had willen worden. Dat had hij in zijn hoofd. Ik heb een grenze loos respect voor hem, maar ik vind niet dat hij nu goed bezig In het bewuste artikel uit Gul lit ook kritiek op de handelwijze van het bestuur betaald voetbal van de KNVB, om Cruijff voor de functie als bondscoach tij dens de eindronden te polsen. „Die beslissing is genomen door de KNVB. Dat vind ik heel dom. Maar het is nu eenmaal gebeurd. Iedere coach die de eindronden haalt, wordt in Amerika ondergesneeuwd door Cruijff." In de loop van volgen de week neemt Advocaat de be slissing of hij beschikbaar is voor de post-Michels, die na het EK in Zweden 'met pensioen' Falko Zandstra voelt er weinig voor tijdens de Olympische Spelen te starten op de 500 me ter. De kortste afstand in Albert- ville is twee dagen na de 5000 meter en daags voor de 1500 meter, twee onderdelen waarop de Europese kampioen zeker start. Bondscoach Ab Krook wil pas op het laatste moment bepalen welke allrounders aanvullend op de 500 of 1000 meter in actie zullen komen. Krook: „Dat zijn details". Chef de mission Ard Schenk had woensdag Zandstra een start op de 500 meter geadvi seerd, Rintje Ritsma en Leo Vis ser zouden dan de kilometer aan hun programma kunnen toevoegen. Zandstra is wel in voor een optreden op de 1000 meter. Op die afstand is de Hee- renvener nationaal kampioen. Bij wijze van opwarming heeft deelneming aan de korte ondérdelen geen zin, want op de eerste dag van het mannen- programma wordt de 5000 me ter gereden. Na de 1000 meter volgt alleen nog de tien kilome ter. Krook: „Het is heel goed mogelijk iemand voor de bij nummers in te schrijven en hem op de dag van de wedstrijd terug te trekken, omdat een start minder verstandig blijkt." De Olympische schaatsploeg, die op Robert Vunderink na compleet in Davos op trainings kamp is, werkt morgen en zon dag op het natuurijs een wed strijd af. Leo Visser, die op de Olympische piste zeker start op 1500 en 5000 meter, hield de Kaartverkoop De Olympische schaatswedstrij den zullen naar schatting wor den bezocht door ongeveer 2000 Nederlanders. Dat is de stand van zaken ruim een week voor aanvang van de Winter spelen, die van 8 tot 23 februari in Albertville worden gehouden. Een groep van ruim vierhonderd Franse wegwerkers heeft in de Olympische hoofdstad Albertville grote opschudding veroor zaakt. Gestoken in felkleurige jacks eisten de activisten gisteren, 'gewapend' met toeters en bellen, een pittige loonsverhoging en betere werkomstandigheden. Indien de autoriteiten niet voor het begin van de Winterspelen (8 februari) de eisen inwilligt, zul len de wegwerkers in staking gaan en in de Olympische regio blokkades opwerpen. De protestmars, die voor de nodige overlast zorgde, was geor ganiseerd door de communistische vakbond CGT. Volgens de belangengroep zijn de wegwerkers sinds 1982 vijftien procent in koopkracht achteruit gegaan. Het succes van de Winterspelen is in grote mate afhankelijk van de weersomstandigheden. Bij zware sneeuwval is de hulp van de wegwerkers onontbeerlijk om alle toegangswegen naar de wedstrijd-lokaties begaanbaar te houden. Volgens reisorganisator Arke, die het exclusieve recht van kaartverkoop voor Nederland heeft, zijn er ongeveer 11.000 toegangsbewijzen verkocht. „Daarvan is negentig procent voor het schaatsen", aldus een woordvoerder. Het schaatsprogramma van Albertville omvat tien dagen. „Een gemiddelde van duizend. Wij verwachten 2000 mensen voor de aansprekende onderde len bij de mannen en misschien 800 kijkers bij de vrouwen." Van een Zandstra-effect, na dat de jonge Fries bijna twee weken geleden in Heerenveen verrassend de Europese titel veroverde, heeft Arke niets ge merkt. „De praktijk leert dat dergelijke reizen toch eerder worden geboekt", aldus de woordvoerder. Bij Arke wordt verondersteld dat er nog veel kaarten beschik baar zijn. Van de totale capaci teit (10.000 plaatsen) zijn voor elke dag ongeveer 8000 kaarten in omloop gebracht. .Alles wat we hebben gevraagd, is gehono reerd. Garanties geven we niet, maar op goed geluk valt er in Albertville nog wel een kaartje te bemachtigen." ROTTERDAM/DEN HAAG GPD/ANP Richard Krajicek speelt niet in de Davis Cup tegen Zwit serland, maar zijn deelname aan het ABN/AMRO-toer- nooi staat nog altijd open. De schouderblessure van de 20- jarige Hagenaar bleek uitein delijk niet voldoende gene zen om hem dit weekeinde in te zetten tegen Hlasek/Rosset, maar Wim Buitendijk, directeur van het Ahoy'-toernooi, hoopt voor de laatste week van februari nog steeds op het 'jawoord' van de hoogst geklasseerde Nederlandse tennisser van dit moment. Buitendijk: „Er is gisteren gesuggereerd dat ik Krajicek 100.000 dollar zou hebben geboden. Dat is volstrekte nonsens. Ik heb hem per soonlijk niet gesproken, en met zijn manager Peter Law- ler heb ik de afspraak lopen, dat hij na het Davis Cup- weekeinde contact met me zou opnemen." „Honderdduizend dol lar...," schampert Buitendijk, „dat zijn Becker-bedragen, dat is alleen weggelegd voor de top-vijf. Daar is geen Ne derlander nog aan toe. Ik heb nog nooit iemand van buiten de eerste 25 op de heb ik dit keer een uitzonde ring willen maken. Ik heb de aanbieding, van 30 septem ber, hier zwart-op-wit staan: Krajicek, Siemerink en Haar huis kunnen 37.500 dollar verdienen aan startgeld en bonussen als ze heel goed spelen. Koevermans iets minder. Exclusief het prij zengeld." „Maar," voegt Buitendijk een kwestie van geld, heb ik altijd begrepen, maar veel meer een kwestie dat Rotter dam niet in Krajiceks pro gramma past. Hij prefereert Indian Wells. Of dat nog zo is. dat hoor ik volgende week wel." De wedstrijd Nederland - Zwitserland voor de wereld- groep van het toernooi om de Davis Cup (eerste ronde), is overigens nog niet uitver kocht. Over de drie sessies bij elkaar waren donderdag cir ca 8.000 van de 11.000 kaart jes verkocht. Voor alle dagen gaan de kassa's van Houtrust Sport nog open voor de ten- nisliefhebbers. De ontmoe ting is vanmiddag begonnen met de partij tussen Jan Sie merink en Mare Rosset.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19