Regio Binnenbad onderkomen Utopia 'Leerlingen hebben tegenwoordig wel wat anders aan hun hoofd' Utopia ontevreden over handelwijze gemeente Graffiti van wijkgebouw verwijderd Voorschoten niet in Klimaatverbond Plan seniorenhuizen Oegstgeest aanvaard Vrijdag 31 januari 1992 Redactie: 071-161400 DICK V H BUITINK WIA/i KOEVOET ERIC JAN HANS SONDERS Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 15 LEIDEN NIEUWSLIJN Goede Herder-klooster niet opgeknapt ZOETERWOUDE - De overblijfselen van het Goede Herder klooster bij de Zoeterwoudse Laan van Meerburg worden voor lopig nog niet opgeknapt. De gemeenteraad bleek gisteravond bezwaren te hebben tegen de 13.000 gulden die de opknapbeurt moet kosten. De raad wacht op nieuwe offertes voordat tot herstel wordt besloten. Zwemclubs protesteren bij vergadering LEIDERDORP - De Leiderdorpse Reddingsbrigade en de zwem en polovereniging De Kleine Does willen bij de raadsvergadering van 3 februari massaal protesteren tegen de exploitatie-over dracht van het sportcomplex De Does. Wanneer het complex wordt overgenomen door Sportfondsen Nederland, krijgen de clubs te maken met minder trainingsuren en hoge huren. „De gevolgen daarvan zijn voor beide verenigingen desastreus", al dus DKD-woordvoerder W. Kanters. De zwemclubs hopen op de komst van alle 400 lpden. Wellicht PTT-kantoor op Dorpsplein ZOETERWOUDE - Op of rond het Zoeterwoudse Dorpsplein komt wellicht een PTT-postagentschap. Burgemeester A. Hou- dijk deelde in de gemeenteraad van gisteren mee dat 'de ge meente alles uit de kast heeft gehaald om de PTT te overtuigen'. Hoewel het agentschap al 17 jaar ter discussie is, moet de PTT nu niet meer te lang wachten, vindt Houdijk. De belangstelling voor de nieuwe winkelruimten aan de Dorpsstraat en de Dr. Bouwdijkstraat is groot. 'Zoeterwoude praat lang en doet niets' ZOETERWOUDE - De Zoeterwoudse CDA'er J. van der Salm heeft in de gemeenteraad van gisteravond geidaagd over de plaatsing van lantaarnpalen aan de Santhorstweg. In december 1990 had hij om de straatverlichting gevraagd, de raad besloot daartoe in september 1991, maar het is nog altijd donker langs het fietspad. Anderhalfjaar praten is te lang, contateerde Van der Salm. ZOETERWOUDE JAN DE VRIES Het bestuur van de jongeren vereniging Utopia voelt zich door het Zoeterwoudse ge meentebestuur slecht behan deld. In een brief aan de raads leden stellen de jongeren dat er rond de problematiek van de geluidsoverlast in de Westender geen sprake is van overleg, maar van een door het college opgelegd citaat. Op 19 december heeft de ge meenteraad al unaniem het be sluit van B en W veroordeeld waarin alle muziekactifiteiten van Utopia werden verboden. Het college werd opgedragen met de jongerenvereniging een regeling te treffen voor een 'ac ceptabele geluidsoverlast'. Deze oplossing zou gelden totdat Utopia een ander onderkomen zou betrekken. Eind december gaf de ge meente in een brief toestem ming om de vrijdagavond-dis co's voort te zetten, evenals de De 'bekladdingsgraad' van het vier jaar oude multifunctionele gebouw 't Groot Proffijt in de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk is zo hoog dat een an- ti-graffitibehandeling nodig is. Dat gaat de gemeente 20.000 gulden kosten. Verfspuiters hebben de laatste jaren zowel metselwerk als kozijnen en deuren bespo ten. Eerder is geprobeerd de creaties van de verfspuiters over te verven. Het resultaat hiervan is zeer onbevredigend omdat de graffiti door de verf heen te zien bleef. Burgemeester en wethouders willen het hierbij niet laten zit- De anti-graffitibehandeling gaat 20.000 gulden kosten. foto hielco kuipers ten. Zij menen 'dat het gebouw, uitmakend van een nieuw win- rencentrum (SJIO), een repre- gelet op zijn ligging, blikvanger keicentrum en kwetsbaar door sentatieve aanblik dient te heb- vanaf de Van Eysingabrug, deel de aanwezigheid van een jonge- ben'. De seniorenwoningen, meldde Buiten- lust-voorzitter Olivier, moeten ook voor doorstroming zorgen. Goedkopere huurwo ningen elders in het dorp kunnen dankzij het Joris de Witte-project vrijkomen. De huurprijs van de nieuwe woningen mag volgens de gemeente niet meer bedragen dan 690 gulden, maar de woningbouwvere niging hoopt op 630 gulden uit te komen. Voor het plan is met tal van instellingen overlegd, waaronder Oegstgeest zonder Ob stakels, de indicatiecommissie, de vrou wenadviescommissie (VAC), de omwonen den en de buurman, de Stichting Kinderop vang. Het bouwplan voor seniorenwoningen op de plek van de voormalige Joris de Witte- school in Oegstgeest stuit niet op bezwaren van omwonenden. Van de weinige belang stellenden gisteravond tijdens de informa tie-bijeenkomst van woningbouwvereni ging Buitenlust in de recreatiezaal van Heemwijck in Oegstgeest, tekende er niet één protest aan. De nieuwbouw van vier bouwlagen wordt gedacht aan de Irislaan, tussen de Clemati slaan en de Kamperfoelielaan. Het gebouw is ontworpen door de Haagse architecten Roeleveld «n Sikkes. De houw moet dit na jaar beginnen en de bewoners kunnen er reeds medio 1993 terecht. Aan de zijde van de Clematislaan op de parterre komt een invalidenwoning. De parkeerplaatsen worden aangelegd aan de zijkant en aan de voor- en achterzijde. In het plan is veel aandacht voor het groen. Als de noodlokalen aan de achterzij de zijn afgebroken zal te zijner tijd een 'transparante groenzone' met bomen en gazon tot ontwikkeling worden gebracht, die aansluit op het kinderdagverblijf. ERIC JAN WETERINGS De gemeente Voorschoten treedt niet toe tot het 'Klimaat- verbond voor behoud van de aardatmosfeer', kortweg 'het Klimaatverbond'. WD, CDA en PvdA-wethouder M. Breunesse stemden daar gisteravond in de gemeenteraadsvergadering te gen. De rest van de PvdA-frac- tie, Groen Links en D66 stem den voor. Wel wil Voorschoten 'zoveel mogelijk handelen in de geest van het IQimaatverbond'. Het Klimaatverbond is een 'overeenkomst' tussen Europe se gemeenten en inheemse vol ken in het Amazonegebied (in dianen) om het broeikaseffect te lijf te gaan. De Europese ge meenten verplichten zich om de uitstoot van schadelijke gas sen zoveel mogelijk terug te dpngen, terwijl de indianen proberen om het tropisch re genwoud te beschermen. De actie in Nederland is een initiatief van de Vereniging Milieudefensie, die alle ruim 700 gemeenten in Nederland heeft aangeschreven met het verzoek lid te worden van het Klimaatverbond. Inmiddels zijn 46 gemeenten toegetreden, 15 twijfelen nog en 63 gemeenten willen (nog) niet toetreden. CDA-raadslid H. van Eyk wil de de actie 'zakelijk bekijken' en constateerde dat de gemeente erg weinig concreets kan doen. Als voorbeeld noemde hij het terugdringen van de Co2-uit- stoot, die alleen door het rijk tot stand gebracht zou kunnen worden. Het zou dan ook 'be stuurlijk misleidend' zijn om toe te treden. Groen Links-woordvoerder S. Harlaar bestreed dat de ge meentelijke overheid niets zou kunnen doen. „De gemeente bespaart energie door haar ge bouwen goed te isoleren en de Co2-uitstoot wordt tegengegaan door de aanleg van fietspaden en busbanen." Ook PvdA-ffac- tieleider P. Dordregter verklaar de 'zeer voor' te zijn. „Denk mondiaal, handel lokaal", was het centrale thema in zijn be vlogen betoog. „Ie laat wat zien aan de Derde Wereld. In het buitenland gingen steden als Frankfurt en Keulen ons voor, in Nederland hebben belangrij ke gemeenten ais Arnhem en Amstelveen zich al aangeslo ten." Ook D66-er E. Brussee ver klaarde voor aansluiting te zijn en ook hij schroomde niet grote woorden te gebruiken. „Het gaat om de verantwoordelijk heid voor elkaar. We ftnoeten ook denken aan de indianen en aan de generaties die na ons ko men." Wethouder F. van de Poel verklaarde tenslotte het jammer te vinden „dat alles in een strijdachtige sfeer wordt ge trokken, terwijl we zo positief bezig zijn op milieugebied". Waarna tijdens de stemming in ieder geval het college van B en W eensgezind tegen toetreding stemde. zondagactiviteiten. In het ko mende half jaar mogen er op 2 zaterdagavonden activiteiten worden georganiseerd, waarbij niet meer geluid mag worden veroorzaakt dan 95 decibel. Utopia had behoefte aan het nader overleg dat eveneens in de brief was toegezegd. Tot nu toe organiseerde de verenigin gen op de zaterdagen twaalf zo genaamde thema-avonden per half jaar. De inkomsten uit zul ke avonden zorgen ervoor dat de begroting sluitend is en dat er bij de gemeente geen subsi die hoeft te worden aange- Op de overlegavond op 23 ja nuari kreeg het jongerenbestuur van het college te horen dat er over de gemeentelijke voorstel len niet kon worden gediscussi eerd. Utopia had willen voor stellen om één thema-avond per maand te houden en was zelfs bereid om terug te gaan naar vier bijeenkomsten per halfjaar. College Zoeterwoude draagt oplossing voor jongerenvereniging aan ZOETERWOUDE Raadslid W. Ooijendijk (PZ): „Goede oplossing." foto wim dijkman De binnenaccommodatie van het zwembad in Zoeter woude wordt zeer waarschijnlijk het toekomstige onder komen van de jongerenvereniging Utopia. Met dit voor stel aan de gemeenteraad denken burgemeester en wet houders voor eens en altijd af te zijn van de geluidsover last in de Klaverhal, waarvan de vereniging nu nog ge bruik maakt. Bovendien kan het voortbestaan van Utopia worden gewaarborgd. datie van het zwembad zal de gemeente overigens wel moeten investeren. Een noodzakelijke verbouwing gaat Zoeterwoude 110.000 gulden kosten, terwijl de jongeren zelf nog eens 105.000 gulden op tafel moeten leggen. Na de werkzaamheden kan de vereniging het onderko men huren voor een bedrag van 6700 gulden per jaar. Voorzitter M. Paardekooper van Utopia is blij met deze op lossing van het college, die de vereniging een behoorlijke arm slag biedt. Wel plaatst hij vraag tekens bij de financiële onder- In het huidige onderkomen van de jongerenvereniging is de ge luidsoverlast een zodanig pro bleem dat Utopia de normale activiteiten niet meer kan uit voeren. In de toekomstige ruim te zullen meer live-optredens, disco-avonden en houseparty's kunnen worden georganiseerd. Het open jongerenwerk in Zoe terwoude kan zich op deze ma nier zonder subsidie bedruipen. Voor het onderbrengen van Utopia in de binnenaccommo- bouwing. Utopia moet bij het gemeentebestuur 70.000 gulden lenen. Dat gebeurt weliswaar tegen een niet al te hoge rente, maar het betreft nog altijd een kostenpost van ruim 7000 gul den per jaar. „Als je een huis huurt, steek je daar toch ook je eigen geld niet in", stelt hij vast. Behalve deze lening wordt na melijk nog een eigen bijdrage van ongeveer 25.000 gulden verwacht. „En het mooiste is nog dat de gemeente de btw van deze verbouwing ruim 30.000 gulden in eigen zak steekt", zegt mede-bestuurder R. Straathof. De bestuursleden zullen ko mende dinsdag dan ook met meer dan normale belangstel ling de behandeling van het voorstel in de raadscommissie voor welzijn volgen. Saunaproject Helemaal niet blij met het colle gevoorstel was de familie Van Veen. Zij had een plan inge diend om van het zwembad een sauna te maken. Een groot be zwaar van het gemeentebestuur tegen dit voornemen was dat het kinderbad in die opzet naar een andere plek moest verhui zen en dat een gedeelte van de ligweide verloren zou gaan. Daarbij zou het saunaproject nogal wat autoverkeer aantrek ken omdat veel gebruikers van buiten Zoeterwoude zouden ko men. Een ander bijkomende nadeel was dat bij de uitvoering van dit plan er voor Utopia een heel nieuwe gebouw zou moe ten worden neergezet bij sport park Haasbroek. K. van Veen noemde het niettemin vreemd dat hij aanvankelijk geen bod had mogen uitbrengen op het gebouw en de grond. In een taxatie van een makelaar was sprake van een bedrag van 95.000 gulden. Nadat hij zijn plannen vorige week nog eens bij alle fracties had verdedigd, mocht Van Veen toch nog een bod doen. „Ik heb de indruk dat daarmee serieus is gewerkt", zei - hij, „maar hoge verwachtingen heb ik er eigenlijk nooit van ge had." Voor de Van Veens is de teleurstelling al een beetje ver werkt. Zij gaan op zoek naar een andere mogelijkheid om hun droom te verwezenlijken. Het raadslid W. Ooijendijk van PZ noemde in een eerste reactie het collegevoorstel een goede oplossing voor het 'probleem Utopia'. Over de invulling van het financiële gedeelte van het plan moet de raad zich volgens hem nog maar eens goed bui gen. Ooijendijk toonde zich te vreden over het feit dat niet is gekozen voor nieuwbouw op het terrein Haasbroek. „Je kunt als gemeente hier toch niet gaan bouwen als je iedereen die iets in het Groene Hart wil neer zetten een vergunning weigert", aldus het raadslid. Directeur M.H.J. Koch van Voorschotense basisschool Zuiderhorst met de vut VOORSCHOTEN ERIK BASSELIER Leerlingen van de basisschool van nu kunnen zich veel moei lijker concentreren dan de leer lingen van 30 jaar geleden. Tot die conclusie komt directeur M.H.J. Koch van basisschool Zuiderhorst in Voorschoten. Morgen legt hij zijn zware taak als 'onderwijzend directeur' neer en gaat hij met de vut. In zijn lange carrière in het onderwijs heeft hij gemerkt dat de school gaandeweg een steeds kleinere rol in het leven van de leerling is gaan spelen. „Zodra de kinderen thuisko men, is de school het laatste waarmee ze zich bezighouden. Ze hebben tegenwoordig wel wat anders aan hun hoofd. Vroeger had je gewoon niets an ders", aldus Koch. De loopbaan van de school meester begon al in 1959, toen hij als leerkracht verbonden was aan de St. Jozefschool in Hein- kenszand bij zijn geboorteplaats Goes. Twee jaar later werd hij leerkracht op de Mariusschool in Goes, een school waar op dat moment alleen door vrouwen werd lesgegeven. Een jaar lapg was Koch de enige mannelijke leerkracht. Daar had de leraar duidelijk weinig moeite mee, want één van die vrouwelijke docenten is uiteindelijk zijn vrouw geworden. In 1966 kreeg Koch zin om wat pionierswerk te verrichten. Via een advertentie in het Ka tholiek Schoolblad kreeg hij de kans schoolhoofd te worden van de geheel nieuw op te rich ten St.' Willibrordschool in Voorschoten. Met plezier denkt de docent aan deze periode te rug. „Je had toen de hele romp slomp nog niet met bestuur en inspraakorganen. Ik kreeg heel veel medewerking, iedereen stond echt achter je." Moeizame start Toch was de allereerste periode voor de Willibrordschool een moeizame, waarin Koch zelfs langs de deuren moest om leer lingen te werven. „Meestal wordt er in een gemeente eerst een woonwijk gebouwd en dan pas een school", vertelt Koch. „Maar bij de wijk Boschgeest was het precies omgekeerd. We begonnen met twee klassen waarvan de hoogste slechts tien leerlingen telde. Daarom wilde het bestuur deze groep over plaatsen naar andere scholen. Dat hebben we gelukkig kun nen tegenhouden." Na de wat moeizame start groeide de school al in het tweede jaar als kool, vooral om dat de woonwijk in een razend tempo werd volgebouwd. Het leerlingenaantal groeide zo snel dat uitgeweken moest worden naar dependances aan de Mo lenlaan en de zaal naast de Moedergodskerk. Geen makke lijke tijd, aldus Koch, want je moest constant heen en weer vliegen tussen de verschillende gebouwen. In 1970 werd een compleet nieuw gebouw ge opend aan de Beetslaan, maar ook dat bleek niet groot genoeg om de leerlingenstroom te ver werken. Al snel werden er twee lokalen bijgebouwd en zelfs de aula werd als klaslokaal ge bruikt. Veranderingen In 1986 kwam de overgang van 'lagere' naar 'basis' school. Kochs geliefde Willibrordschool werd samengevoegd met de Mgr. Bekkerskleuterschool en omgedoopt tot de nieuwe rooms-katholieke basisschool Zuiderhorst. Dat betekende ook dat Koch niet langer school hoofd, maar directeur werd en zijn administratieve taken aan zienlijk verzwaard zag worden. Het lesgeven, wat hij toch het liefste deed, kwam daardoor de laatste jaren soms in de knel. Koch: „Op een basisschool les en leiding tegelijk geven is een bijna onmogelijke opgave. Ge lukkig krijg ik nu eindelijk tijd voor andere dingen. De veranderingen in het on derwijs van de laatste 30 jaar hebben volgens Koch hun voors en hun tegens. „Er is een enorm aantal vakken bijgekomen. Naast rekenen ên taal krijgen de kinderen nu ook verkeersles, zwemles, projectonderwijs, milieu- en gezondheidsonder- wijs en Engels. Allemaal heel nuttig, maar van de 'traditione le' vakken is geen uurtje afge gaan. Voor de leerkrachten is het behoorlijk zwaar geworden om al die vakken goed te onder wijzen. Je komt enorm krap in je tijd te zitten! Wat dat betreft is de werkdruk de laatste jaren erg hoog geworden. Dit is vol gens mij ook een oorzaak waar door de leerlingen zich slechter kunnen concentreren. Er komt gewoon teveel dp ze af." Directeur M.H J. Koch: „De werkdruk is de laatste jaren erg hoog geworden. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15