Leiden IS Gezondheidscentrum in 'oude' Zeevaartschool S 'Dat we nu wegmoeten is diep triest voor mij en mijn gezin' Lagere 'gifberg' Bontekoestraat Leiden wil onderzoek naar bebouwing vliegveld Valkenburg Vrijdag 31 januari 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANCMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 13 In de voormalige Zeevaartschool aan het Noordeinde komt waarschijnlijk een 'gezondheidscentrum'. Op de twee onderste verdiepingen willen onder meer een huis arts, drie verloskundigen, twee consultatiebureaus en een fysiotherapeut zich vestigen. Het Instituut Burger schapskunde, dat nu nog het gehele gebouw bezet, zou de bovenste twee etages blijven gebruiken. dat het centrum moet fuseren met een aantal gelijksoortige or ganisaties in Amsterdam en Utrecht. Directeur F. Gottmer zegt dat er nog wordt onder handeld over een nieuw onder komen van de gefuseerde orga nisaties. Huisarts De Jong heeft zijn praktijk nu in een pand op het Noordeindeplein. Daar wil hij al geruime tijd weg. Zijn praktijk is nu moeilijk bereikbaar, omdat er nauwelijks parkeerruimte in de buurt is en de spreekkamer een stuk lager ligt dan de straat. Patiënten moeten een trapje af Het Instituut Burgerschapskun de moet door een forse subsi dieverlaging van wvc flink be zuinigen. Een paar maanden geleden vielen er vier gedwon gen ontslagen en nu wil de or ganisatie ook gaan beknotten op de bij de gemeente gehuur de kantoorruimte. Bij het 'centrum voor politie ke vorming' werken nu nog 18 personen. De kans bestaat ove rigens dat het instituut uit Lei den verdwijnt. De minister van wvc heeft namelijk ook gezegd om bij de praktijk te komen. Tot 1 januari van dit jaar was het voor huisartsen moeilijk om naar een andere plek te verhui zen. De gemeente had bij de vestiging van huisartsen veel in vloed. Die wetgeving is gewij zigd. „Waardoor je nu minder gehinderd wordt door de ge meente als je je ergens anders wilt vestigen", zegt de Jong. Omdat de leegkomende ruimte te groot zou zijn voor één huisartsenpraktijk heeft De Jong overleg gevoerd met ande re gezonheidsorganisaties die naar ruimte zoeken. Na overleg besloten de consultatiebureaus aan de Marislaan en de Oude Rijn en een deel van de staf van Interkruis zich bij de huisarts aan te sluiten. De namen van de fysiotherapeut en de verloskun digen wil De Jong nog niet ge ven omdat hun patiënten nog niet zijn ingelicht over de op handen zijnde verhuizing. Het consultatiebureau aan de Oude Rijn moet eind april ver huizen omdat het huurcontract dan afloopt en niet meer ver lengd kan worden. Het bureau aan de Marislaan zoekt naar een beter bereikbare plek. De huisarts meent dat de voormalige Zeevaartschool een perfecte plaats voor artsen en verpleegkundigen is. „Er zijn voldoende parkeerfaciliteiten en de bus stopt voor de deur." De gemeente zet overigens de nodige vraagtekens bij een 'ge zondheidscentrum' in het oude schoolgebouw. Het college moet het plan nog goedkeuren. De kans bestaat dat het Insti tuut Burgerschapskunde over een jaar helemaal verdwijnt en dat de gemeente dan twee on verhuurbare etages overhoudt. Een lift zit er namelijk niet in het gebouw „Het is nu een ren dabel pand en dat willen we Anders dan de naam suggereert is hotel'Au bord du Rhin'een studen- graag zo houden", zegt ambte- tenhuis. naar R. van Nood. foto hielco kuipers Er moet een onderzoek komen naar de mogelijkheid om de Papenwegsepolder, Vliegveld Valkenburg, Boterhuispolder (Leiderdorp) en Elsgeest(Voor- hout) te bebouwen. Dat is een voorstel van het Leidse college van B en W. Ook wil het colle ge dat in plaats van 11.000 in de periode van 2000 tot 2015 er minstens 13.000 woningen in de Leidse regio komen. Leiden is de eerste gemeente die in deze precaire kwestie rond het aanwijzen van toe komstige woningbouwlokaties, een uitspraak doet. Ook de an dere gemeenten, Alkemade, Leiderdorp, Oegstgeest, Voor schoten en Zoeterwoude, moeten binnenkort een besluit nemen over de plaatsen die in hun visie bebouwd zouden moeten worden. Besluitvor ming hierover tussen de ge meenten is tot nu toe uitgeble ven, omdat niemand voor een andere gemeente wilde bou wen. Het onderzoek naar de ge schiktheid van de vier ge noemde lokaties moet uitge voerd worden door een extern bureau. Wethouder Van Rij: (ruimtelijke ordening) ver wacht dat de andere gemeen ten zich in het voorstel om een. onderzoek ter laten verrichten kunnen vinden. "Ook zij zijn doorgedrongen van de nood zaak om een gezamenlijk be leid te voeren en over de kwes tie van woningbouw, meer re gionaal te denken", aldus Van Rij. Van Rij zegt dat het aantal van 11.000 woningen, waarvan de gezamenlijke gemeenten waren uitgegaan, absoluut on-; voldoende is. Zeker wanneer het aantal mensen dat gemid deld in huizen woont verder terugloopt, zullen zelfs 13.000 woningen nog niet voldoende zijn. Beheerder Zuidduinen teleurgesteld over privatisering Campingbeheerder R.M. Sjardijn met zijn gezin. Het besluit om te privatiseren is diep triest voor ons". foto dick hocewoninc WILLEKE HEUKOOP De verkoop van de beide Kat- wijkse campings de Noorddui nen en de Zuidduinen aan het Rijnsburgse bedrijf Koningshof bv wordt niet door iedereen met louter gejuich ontvangen. Kan beheerder H.E. Beugelink van de 'Noordduinen' zijn functie ook onder de nieuwe eigenaar blijven uitoefenen; R.M. Sjar dijn, beheerder van het terrein in de Zuidduinen, raakt zijn baan kwijt Hij zal met zijn ge zin de beheerderswoning op het campingterrein moeten verla ten om plaats te maken voor de beheerder die koper F. Krom hout in gedachten heeft. De gemeenteraad stemde gis teravond definitief in met de Beu gelink laat weten wel blij te zijn met de verkoop hoewel hij het hele idee van privatisering aan vankelijk maar niets vond. „Toen duidelijk werd dat het doorging heb ik zelf ook een bod gedaan. Dat was niet slecht maar ik ben het niet geworden. Ik ben wel blij met Koningshof. We kennen elkaar als collega's." Beugelink zal zijn huidige func tie van campingbeheerder in de 'Noordduinen' in de nieuwe si tuatie behouden. Anders ligt dat in het geval van Zuidduinen-beheerder Sjardijn. Hoewel de gemeente Katwijk zichzelf heeft verplicht voor hem een andere baan en een ander huis te zoeken, is de campingbeheerder verdrietig. „Mijn vrouw en ik hebben zo veel tijd en energie gebruikt om van deze camping een bloeiend bedrijf te maken. Dat is gelukt. De Zuidduinen zit in de lift, het is een internationaal bekende camping. Als je dat op deze ma nier allemaal kwijt raakt, gaat dat je wel aan het hart." Ondanks het feit dat ook bij de komst van Sjardijn en zijn gezin, enige jaren geleden uit Enschede, al sprake was van privatisering, had de beheerder niet verwacht dat het zo zou lo pen. „We dachten dat we bij de transactie betrokken zouden worden, dat het voor negentig procent zeker was dat de nieu we eigenaar ons zou ovenemen. Nu blijkt dus van niet." Sjardijn maakt zich bezorgd over zijn toekomst en die van zijn gezin. „We willen de onze kerheid zo spoedig mogelijk wegwerken. Dat is een taak van de gemeente Katwijk waar ik hill-time in dienst ben. Zij moet ons hieruit helpen met een an dere baan en een ander huis. En dan neem ik geen genoegen met een flat of een ander huis met veel trappen. We hebben een grote hond die deel uit maakt van het gezin, die is trap lopen niet gewend. Ik wil een goede eensgezinswoning." De Katwijkse wethouder J. van der Plas zegt de teleurstel ling van de familie Sjardijn wel te kunnen begrijpen. „Ze had den het liefst gewild dat het ge woon een gemeentelijke cam ping zou blijven. Dat is niet ge beurd. Wij hebben geadverteerd met een camping zonder perso neel maar stelden als voorwaar de aan de verkoop dat er geen gedwongen ontslagen zouden vallen. We verplichten onszelf daarmee voor Sjardijn een an dere passende baan te zoeken. Daaraan vastgekoppeld zit een ander huis. Een campingbe heerder woont altijd op het ter rein en het is logisch dat dp nieuwe eigenaar gebruik wil maken van het pand. Sjardijn wist ook dat hij uit dat huis moest wanneer hij een andere baan zou krijgen. Hij kan daar onmogelijk blijven wonen; het kantoor van de camping zit in zijn huis." Van der Plas zegt wel te pro beren zoveel mogelijk aan de ei sen van de beheerder te vol doen. „Hetzelfde als hij nu heeft, kunnen we hem niet bie den natuurlijk. Dan moet je een vrijstaande bungalow in de dui nen hebben. Die zijn er niet ih Katwijk. Maar ik denk dat we er wel uitkomen." De beheerder zelf ziet het wat minder rooskleurig. „Dit is een schitterende functie. Mijn vrouw en ik zagen de camping als ons eigen bedrijf. Onze twee kinderen hebben hier de ruim te. We hadden een uitstekend contact opgebouwd met de kampeerders. Het is een soort levenswerk geworden. Dat we dat moeten verlaten is diep en diep triest voor mij en mijn ge- Ze komen regelmatig aan de deur of bellen op, met de vraag of er nog een kamer vrij is en hoeveel die dan kost. Maar in 'Au bord du Rhin' is geen tijdelijke slaapplaats te krijgen, net zo min als in 'Hotel de Ville'. Wel kunnen toeristen in Leiden sinds kort genieten van de 'Completer, de 'meest complete hotelservice'. In 'Au bord du Rhin' H JSSïl kunnen lyfl voorbijgangers niet 9 terecht. Het betreft hier een studentenhuis voor heren. Vijf jaar geleden was het nog een hotel; het naambord aan de buitenkant is daarna niet weggehaald. Ook de vermelding in de telefoongids de eerste naam onder het kopje 'hotel' is niet geschrapt. En dus wordt er wel eens opgebeld. „Een keer in de drie dagen", schat Felix Merks, bewoner van het pand aan de Aalmarkt. „Er komen ook wel eens mensen langs die vragen naar de prijs van een kamer." De student, die als hij de telefoon opneemt zich meldt met 'Au bord, met Merks', woont zelf een half jaar in het voormalige hotel. „Wij vinden dat wel grappig, die vragen. Verder maakt het ons niet uit. We hebben er in ieder geval geen last van." In 'Au bord du Rhin' wonen 20 studenten naar volle tevredenheid. Een kamer staat er wel eens leeg, maar voor een kortstondige verhuur voelen de bewoners van het mannenbolwerk niets. „Daar beginnen we niet aan", zegt Merks door de telefoon. Op de achtergrond roept een huisgenooot lollig dat er voor duizend piek per week best iets valt te regelen. „Luister daar maar niet naar, hoor. De mensen zouden hier trouwens niet eens willen logeren, want het is hier een enorme rotzooi, zoals in elk studentenhuis." Hotel In Hotel de Ville kun je wel een drankje krijgen, maar geen bed. Een groot deel van de nacht kun je er overigens wel doorbrengen want het gaat hier om een dis cotheek die tot in de late uurtjes open is. Een razendsnel-sprekende- woordvoerder zegt dat er naar de disco in de Breestraat af en toe wordt opgebeld met de vraag om een slaapplaats. Wel licht ten overvloede wijst hij er op dat de naam van de disco 'stadhuis' betekent. „Het ge beurt wel drie keer per jaar dat daarover wordt opgebeld", zegt hij. En misschien nog veel va- Het hoekpand op de Groenesteeg/Uiterstegracht wordt na een jaar leegstand opgeknapt. Twee naastgelegen panden aan de Uiterstegracht worden ook verbouwd, evenals twee afgebrande huurpanden in de Groenesteeg. In totaal komen op deze plek zes nieuwe huurwoningen. Bouwer is de Leidse firma Bekooy. De huizen zijn naar verwachting in het najaar klaar. Het gaat om een tweekamer-, een driekamer-, een vierka- mer- en een vijfkamerwoning. In het grote hoekpand, dat een gemeentelijk monument is, komen twee aparte woningen. foto ellen martens ker, maar de disco is alleen 's avonds open, en bereikbaar. De medewerker van de dancing vindt het wel gunstig dat het 'hotel' als zodanig in de tele foongids staat. „Telefoontech- ni§ch is het heel voordelig. Staan we dank zij de PTT onder het kopje hotel en onder disco." Wat niet blijkt te kloppen. Het 'stadhuis' is volgens de tele foongids alleen een hotel, geen disco. Hotel (2) 'De Ceder' aan de Rijnsburger- weg is onbetwist een hotel. Sterker nog, het is een 'comple ter. Voor zover zij weet is dat een voorziening die enig in haar soort is, zegt eigenares S. Kan bier. Ze legt uit dat het hier gaat om een uitgebreide hotelservice voor mensen die vanwege een verhuizing, verbouwing of door herstel van ziekte korte tijd niet voor zichzelf kunnen zorgen. Daarvoor heeft Kanbier vijf ka mers beschikbaar die minimaal een week en maximaal twee maanden gehuurd kunnen wor den. Voor een dergelijke service betaalt de klant 150 gulden per dag. De prijs voor een gewone hotelkamer varieert in 'De Ce der' van 80 tot 120 gulden per persoon. „Bij die complete service moet je je voorstellen dat een lieve tante bij je komt logeren", zegt de hotelhoudster. „Daar zou je extra lekker voor koken, haar een beetje verwennen. Ik houd wel van verwennen en ik kook graag. Bovendien ben ik alleen en voor jezelf koken is niet zo leuk." Als vervangend tehuis is de nieuwe benedenverdieping van het hotel aangewezen, die be staat uit vijf kamers. Gewone kamers die, als er geen behoef- tigen zijn, door 'normale' gas ten worden bewoond. „Vaak zijn het ex-patiënten die nog te zwak zijn om zelfstandig te wo nen. Regelmatig gaat het om buitenlanders die tien dagen na een operatie naar huis mogen, maar nog wel voor controles naar het ziekenhuis moeten. Het AZL zit hier aan de over kant, dus dat is makkelijk." Kanbier wil van haar hotel geen verpleeghuis maken. Op totaal invalide of bedlegerige klanten zit ze niet te wachten, „maar er kan natuurlijk wel een fysiothe rapeut of verpleegkundige hulp ingehuurd worden." Het maximumverblijf van twee maanden heeft ze uit voorzorg ingevoerd. „Stel je voor dat hier een vreselijk mens komt die de sfeer verpest. Dan gaat ze er tenminste uit na twee maan den. Maar als het het liefste mens van de wereld is, wil ik misschien wel een uitzondering maken." LBDEN LOMAN LEEFMANS De plannen om het vervuilde stuk grond aan de Bontekoe straat (Zeeheldenbuurt) af te graven en op te slaan op een deel van datzelfde terrein zijn voorlopig uitgesteld. Techni sche en financiële problemen noopten de gemeente om nieu we berekeningen en een gewij zigd plan te maken. Toch hoopt C. Cusell van de afdeling stads beheer dat nog voor de zomer met afgraven en afdekken wordt begonnen. Oorspronkelijk lag er een plan om drievierde van het terrein af te graven en dat op te slaan op het resterende deel van het veld. Dat leverde een drie meter hoge 'bult' op waar betonnen wanden omheen zouden moe ten. De 65.000 gulden kostende wanden waren niet opgenomen in de begroting voor het afgra ven (in totaal één ton) en dus kwam dit plan, waaraan deze maand zou worden begonnen, te vervallen. De grond werd voorheen ge bruikt door houtbedrijf Jonge- neel en bleek later sterk te zijn vervuild met lood en schadelij ke koolwaterstoffen. De vervui ling heeft tot gevolg gehad dat enkele kinderen ziek werden na het eten van bramen uit strui ken op het terrein. Een hoge muur om het gebied weerhield de ieugd er niet van om het veld te betreden. Naar een subsidie van de provincie om het gebied geheel te saneren, beraamd op drie ton, kon Leiden fluiten en dus werden de goedkopere 'op slagplannen' gelanceerd. Op dit moment is ambtenaar P. Bollen van de afdeling Groen bezig met een gewijzigd plan. Niet eenvierde, maar een groter deel van het terrein gaat als op vang van de vuile grond dienen. Daarna wordt dit stuk, dat maar ongeveer een meter hoog wordt, afgedekt met onder meer zand, folie en tegels waarop speelwerktuigen komen. Of het een basketbalveldje, of een ter rein met klimrekken of iets an ders wordt, laat Bollen afhangen van een klein onderzoekje on der kinderen uit de buurt en de basisschool. AGENDA ERNA STRAATSMA Derde toing 'Creatieve momenten m onre levensloop' door Rmke Visset bij Stichting Vrij Kunstzinnig Centrum De Zonneboom, aanvang 20 00 uur. Competitie kiaveriassen bi| Speeltuinvereni ging Stevenshof. Carry van Bruggepad 2. Archeologisch spreekuur in de Taffeh aal van het Ri|ksmuseum van Oudheden. Ra penburg 28, van 13-00 tot 16 00 uw

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13