Leiden Geld Petruskerk op aan gokken BOUWPLANNEN? ii nc/*_ bVCU Ex-penningmeester betaalt van zijn aow schulden terug Cao-overleg tussen EWR en vakbonden opgeschort 'Markttarieven kunnen omlaag door scheiden van het afval' NIEUWSLIJN 'Maatregelen tegen broeikaseffect' De Leidse Milieuraad wil snel maatregelen nemen die het broei kaseffect zo veel mogelijk beperken. Het adviesorgaan stelt voor óm een speciale raadsvergadering te houden over het door de gemeente te voeren 'broeikasbeleid'. De raad gaat er vanuit dat Leiden zich binnenkort zal aansluiten bij het zogenaamde Kli- maatverbond. Aansluiting bij dit verbond van gemeenten bete kent dat Leiden zich ten doel stelt voor 2010 de uitstoot van kooldioxide te halveren en het gebruik van zogenaamde ctk's op korte termijn te beëndigen. Vooruitlopend op de politieke dis cussie stelt de raad onder meer voor om de stadsverwarming te bevorderen, milieuvriendelijk bouwmaterialen te gebruiken, het autoverkeer te beperken en de cfk's van afgedankte koelkasten af te tappen. Dronken man slaat agenten Eén 3 Ir jarige Leidenaar heeft zich gisteravond verzet bij zijn aanhouding nadat hij met zijn auto in de Mamixstraat tegen een paar paaltje was gereden. Agenten merkten dat de man dronken was. Tóen ze hem vyilden meeneihen naar het bureau, vloog hij hun aan. Ook op het bureau maakte de man 'stennis', waarbij hin een agent sloeg. Hij heeft de nacht in de cel doorgebracht. Kwartet pleegt berovingen Drie mannen uit Leidschendam (17,17 en 19 jaar oud) en een 2i-jarige Voörburger zijn vannacht m Voorschoten aangehou den nadat ze in Leiden twee berovingen hadden gepleegd. Om even voor middernacht reden ze met een auto de bus- en voet gangersbrug bij de Vijf Meilaan op. Een passerende 62-jarige Leidenaar werd met een vuurwapen bedreigd en moest zijn por temonnee met vijf gulden afgeven. Tien minuten later werd een 34-jarige Leidse vrouw op de Zoeterwoudsesingel door een het viertal aangehouden en werd met een vuurwapen gezwaaid. Door te schreeuwen en door te fietsen, wist ze de belagers van zich af te houden. De gewaarschuwde politie herkende de wa gen van het kwartet op de Leidsewegin Voorschoten. Na de aanhouding van het viertal werd een pistool onder een autostoel gevonden. Onderscheiding voor S. Jongsma S. Jongsma, erelid en 'admini strateur rondzenddienst' bij de Leidse Vereeniging van Postze gelverzamelaars heeft een ko ninklijke onderscheiding, de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau gekregen. Jongsma kreeg de on derscheiding uit handen van wethouder H. Koek uitgereikt voor zijn 40 jaar pro deo werk. Uit handen van LVPV-voorzitter Spijker ontving Jongsma tevens de zilveren speld van de Neder landse Bond van Philatelisten. Een onderscheiding die ook ten deel viel aan Wim van Ek. Mar- ga van Beek kreeg een beker omdat zij zich het meest ver dienstelijk voor de LVPV heeft gemaakt. (Vervolg van pagina 1) De recherche van de politie is samen met accountants van het bisdom en van de Centrale Recherche Informa tiedienst bijna vier maanden bezig geweest met het doorspitten van de boeken van de kerk! Het was niet de eerste keer dat er een onderzoek naar de financiële gang van zaken bij de Petrus-parochie werd gedaan. Het eer ste accountants-onderzoek in 1989 door het bisdom, werd door de ex-penningmeester echter dusdanig ge dwarsboomd dat er geen kwalijke feiten aan het licht kwamen. deling van de familie van de ex- penningmeester dat er privé- kapitaal verdween en er moge lijk ook gerommeld werd met geld van de kerk. Pen: „Zijn vrouw vond op een gegeven moment een bonnetje van het casino in Schevingen. Omdat zij voortdurend geldproblemen hadden, kreeg zij het vermoe den dat er iets mis was en waar schuwde het bisdom". Het onderzoek wees echter uit dat de penningmeester het vertrouwen van het kerkbestuur op geen enkele wijze be schaamde. In die sfeer gingen kerkbestuur en penningmeester ook met elkaar om, zegt Grave- land: „Na zoveel jaren heerste er enorm veel vertrouwen in de penningmeester". Hoewel dat uit het onderzoek niet echt duidelijk is geworden, sluit Graveland niet uit dat de man ook geld van de kerk heeft gebruikt om zijn gezin te onder houden. „Het gezin had veel geld nodig, onduidelijk is nog waarom en het salaris van de man was kennelijk niet vol doende. Het is niet uitgesloten De man was daartoe in staat omdat hij bij de bank werkte waar de kerk haar rekeningen had. De man voorzag de ac countant die het onderzoek ver richtte van valse bankafschrif ten zodat het leek alsof er ge woon geld op de rekeningen stond. „Het vermogen van de kerk leek nog in volle omvang aanwezig", aldus politiewoord voerder Graveland. Toen de nieuwe penning meester in september 1991 nietsvermoedend geld bij de bank wilde opnemen, ontdekte deze dat er niets meer te halen viel. Alles was opgegaan aan de goksverslaving van de man, die vooral het laatste jaar veel geld had weggenomen. „Als de ac countant in '89 zijn werk goed had gedaan en de fraude aan het licht was gekomen, was ze ker de helft van het kapitaal nog aanwezig geweest", aldus de Amsterdamse advocaat van de ex-penningmeester J. Pen. dat kerkgeld is gebruikt om be paalde activiteiten van het gezin te financieren". De man zal 'verduistering in dienstbetrekking' ten laste wor den gelegd. Zelf aangifte Nadat de nieuwe penningmees ter van de kerk op 8 oktober vo rig jaar aangifte bij de politie deed van verduistering, werd er een onderzoek naar de finan ciële handel en wandel van de ex-penningmeester ingesteld. Volgens pater M. de Korte heeft de man het kerkbestuur echter zelf op het spoor gezet. Hij zou, eind vorig jaar, het dekenaat hebben laten weten dat hij 'met geld bezig was ge weest van de parochie'. „Wij hebben hem toen voor de keuze gesteld: u kunt zelf aangifte doen of wij doen het. Uiteinde lijk hebben wij het gedaan", al dus De Korte. Deze lezing is echter bij de politie en de advo caat van de ex-penningmeester niet bekend. Het kerkbestuur van de Petrus parochie heeft inmiddels beslo ten de controle op het financië le verkeer van de kerk ingrij pend te verbeteren. „Het is niet zo dat er nooit controle was, maar de man was zo'n expert dat er niets viel te ontdekken", aldus De Korte. Nu worden fi nancieel deskundigen uit de pa rochie aangetrokken om advies te geven over een effectieve controle op de kerkgelden. Dat de parochianen hun ver trouwen in het kerkbestuur niet hebben verloren, blijkt uit de opbrengst van de laatst gehou- OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-cortificsit. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. Sterrenkundige Lynden-Bell houdt Oort Lezing LEIDEN De Britse sterrenkundige Do nald Lynden-Bell houdt op 24 maart in Leiden de jaarlijkse Oort Lezing. Lynden-Bell is als hoogleraar verbonden aan de universiteit van Cambridge. De hoogleraar is een specialist op het gebied van de dynamica. De Oort Lezing handelt dit jaar over de beweging van melkweg stelsels. De verschillen in die beweging worden veroorzaakt door de materie in het heelal. Die kan met de bestudering van melkwegstelsels in kaart wor den gebracht. De Oort Lezing, genoemd naar de nestor van de Nederlandse sterrenkunde, wordt jaarlijks georganiseerd door de Stichting Jan Hendrik Oort Fonds en de Leidse Sterrewacht. De lezing is bedoeld voor een breed geïnter- resseerd publiek en wordt dit jaar in het Engels gehouden. Gratis toegangskaarten zijn telefonisch verkrijgbaar ('s och tends op werkdagen via 071- 275835). De lezing begint op 24 maart om 20 uur in het Groot Auditorium van de Rijksuniver siteit aan het Rapenburg 73. „Een man die zichzelf gruwelijk in problemen heeft gebracht en geen weg zag om er uit te ko men". Het is het beeld dat de Amsterdamse advocaat J. Pen schetst van zijn cliënt, de 66-ja- rige ex-penningmeester van de Petruskerk, die aanvankelijk kleine bedragen wegnam maar in een poging alles terug te be talen een zware gokverslaafde werd. Pen eiste gisteren voor de Haagse rechtbank in kort ge ding dat zijn cliënt onmiddelijk op vrije voeten zou worden ge steld. Pen: „Mijn cliënt heeft maanden thuis zitten wachten op de politie. Hij was steeds be schikbaar voor verhoor en is be reid overal aan mee te werken". Maar de man is ziek, hij heeft allerlei klachten, is buitenge woon geëmotioneerd en ver keert psychisch in een slechte toestand. Hij wil volledig mee werken aan het onderzoek, maar wil liever niet slapen op het politiebureau. Daarom heb ik gevraagd om de man onmid dellijk vrij te laten". De presi dent honoreerde dat verzoek, gisteren om 16.45 uur verliet de man het politiebureau. Voor het onderzoek heeft dat geen gevolgen, zegt politie woordvoerder Graveland. Dat is toch al grotendeels afgerond terwijl voor details de man als nog gehoord kan worden. Graveland bevestigt dat de man op geen enkele wijze het onder zoek heeft tegengewerkt. „Hij kwam vlot in onze richting. De zaak was snel rond". Te veel vertrouwen Advocaat Pen ontkent geens zins dat zijn cliënt een gruwelij ke misstap heeft begaan maar wijst ook op de verantwoorde lijkheid van het bisdom en het kerkbestuur voor een goede controle op de kerkgelden. Daaraan heeft het volgens hem stelselmatig ontbroken ook om dat er een „volledig vertrouwen in mijn cliënt aanwezig was". „Er is 25 jaar lang geen deugde lijke boekhouding geweest", zegt Pen. Het verwijt van Pen treft vooral de accountant van het bisdom, die in 1989 onderzoek verrichtte. „Wanneer die man zijn werk behoorlijk zou hebben gedaan was mijn cliënt al veel eerder tegen de lamp gelopen. Dan was minstens de helft van het kapitaal van de kerk nu nog aanwezig geweest". Pen geeft daarmee aan dat de ex-pen ningmeester er de laatste twee jaar ruim een half miljoen gul den doorheen heeft gejaagd. Van de zijde van de kerk of van het bisdom werd hem daarbij geen strobreed in de weg ge legd. Volgens de advocaat zit de ex- penningmeester zwaar in de put. „Zijn sociale leven is hier mee enigszins beëindigd", al dus Pen. De man probeert nog wel een deel van de verduister de gelden aan de Petrus-paro chie terug te betalen. Dat ge beurt met kleine bedragen want hij heeft alleen AOW en een klein pensioen. Pater De Korte van de Petrus parochie heeft sinds er aangifte is gedaan, geen contact meer gehad met de ex-penningmees ter. Hij heeft het daarmee moei lijk, maakt hij duidelijk. „Aan de ene kant ben je een pastor die zorg wil verlenen. Aan de ande re kant zit je toch ook met je pa rochianen voor wie het een ge voelige kwestie is". LEIDEN «EMIELFANOMANN De vakbond AbvaKabo is 'spra keloos' over de houding van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) in het cao-over leg. De onderhandelingen tus sen de EWR en de vakbonden zijn drie weken opgeschort. Vol gens AbvaKabo onderhandelaar P. den Brinker stelde de directie in het overleg 'een verslechte ring van de arbeidsvoorwaarden voor'. Het overleg is nodig om dat de regionale energjebedrij- stellen. De richtlijnen daarvoor staan in een nieuwe landelijke cao voor gas- en waterleiding bedrijven, die op 1 januari is af gesloten. EWR-directeur J. Ha- ijkens zegt in een verbaasde re actie dat het verschil van me ning tussen de vakbonden en de directie te maken heeft 'met de interpretatie van de cao'. Het conflict tussen de bonden en de EWR spitst zich toe op re gelingen omtrent overwerk, continudiensten, wacht en sto ringsdiensten. Volgens Den Brinker zouden werknemers in continuediensten verlies van opgebouwde rechten moeten accepteren. Directeur Haijkens: "Vakbonden en directie vinden allebei dat er voor een tijd nog afgeweken moet worden van de landelijke cao, als het gaat om vergoeding van 24-uurs dien sten. We praten over een over gangsregeling en hoe lang die moet duren. We verschillen daarbij van mening of we van een heel hoofdstuk of van een deel van een hoofdstuk van die cao moeten afwijken". De AbvaKabo verwijt de di rectie ook, dat ze werknemers die wacht- en storingsdiensten draaien geen extra vergoeding of extra vrij geven, zoals de lan delijke cao volgens Den Brinker regelt. „Ons voorstel om de ver goeding voor die diensten met vier procent te verhogen werd afgewezen Volgens de onderhandelaar bleek de EWR niet bereid om het aantal wacht- en storings diensten te verlagen, zoals in 1988 bij de fusie van elf bedrij ven, waaruit de huidige EWR ontstond, zou zijn afgesproken. De EWR wilde evenmin een re geling voor vergoeding van overwerk in de cao opnemen. Den Brinker: „Ze betalen wel, maar het hangt van elke directie apart af, hoe dat dan gaat". Als het accountants-onderzoek twee jaar geleden beter was uitgevoerd, was de fraude bij de Petrus kerk wel licht tot de helft 'beperkt' gebleven. foto loek zuyderduin den actie Kerkbalans. Normaal ruim 192.000 gulden. Pater de ders onder moeten zetten om er bedraagt die rond de 140.000 Korte: „Er heerst een gevoel dat zo goed mogelijk bovenop te gulden, nu was de opbrengst we er met z'n allen de schou- komen". Experiment van start in Stevenshof Vrijdag 31 januan 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOAAAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: HENK BUIS Op deze natte, mistige dag staat de markt naast het winkelcen trum in de Stevenshof er triest en nogal verlaten bij. Amper de helft van de kraampjes is ge vuld. „Elke week haakt er wel eentje af', beschrijft een markt koopman in enkele woorden de misère op de kleinste en jongste markt in Leiden. Gisteren kwam er 'voor de verandering' een kraam bij. 'Het afvaleiland Kraai', een container van forse omvang (frisse kleuren: wit en groen, en een geel baldakijntje) die aparte containers bevat voor allerlei soorten afval. Wethouder J. Walenkamp (eco nomische zaken) en een draai orgel zijn aanwezig om de start van het experiment een feeste lijk tintje te geven. Een jaar lang werpen de marktkooplui in de Stevenshof hun afval niet in de grote container bij de kraam maar worden karton, bloemen- resten, groente en fruit, plastic en hout in aparte containers ge stort. Het experiment betaalt zich zelf omdat door de gescheiden inzameling minder afval naar de vuilstortplaats in Wijster hoeft te worden afgevoerd. De markten in Leiden produceren gezamenlijk 11 ton afval per week, waarvan de zaterdag- markt met 221 kramen vijf ton voor zijn rekening neemt. Na scheiding zal. minder dan de helft op de trein naar Drenthe worden gezet. In de toekomst, wanneer Leiden beschikt over een eigen composteringsinstal- latie aan de Voorschoterweg, behoeft nog maar 15 procent naar de vuilstort of vuilverbran ding te worden afgevoerd. De besparingen lopen al gauw te gen de 100.000 gulden op jaar basis. Schouders De marktkooplui willen wel meewerken aan het experiment. „Kijk", zegt groentehandelaar Verplancke, „nu heb ik een con tainer achter mijn kraam staan. Aan het eind van de dag zit die vol. Nu breng ik het afval aan het eind van de dag naar die Wethouder Walenkamp geeft in de Stevenshof het goede voorbeeld door enkele dozen in de papier en kar toncontainer te gooien. foto hielco kuipers nieuwe container. Ik heb daar geen moeite mee". Ook de andere kooplui vin den de vraag naar hun mede werking ten onrechte gesteld. „Natuurlijk, even de schouders er onder". Het lijkt ook niet zo'n probleem in de Stevenshof. Het is nooit meer dan een dertig meter lopen naar het afvalei land. Bovendien staat de con tainer op de route naar het buurthuis waar de handelaren hun koffie halen. „Maar of gescheiden inzame len op de zaterdagmarkt ook mogelijk is... Ik heb daar grote twijfels over", zegt Verplancke: „Waar moet je zo'n ding laten. De zaterdagmarkt staat al stampvol. Zet je dat afvaleiland op het stadhuisplein dan is het veel te ver lopen. Je bent toch de hele dag met je klanten bezig dus tijd om je afval weg te bren gen heb je niet. In andere ge meenten willen de marktmees ters nog wel eens een handje helpen maar dat schijnt in Lei den niet gebruikelijk te zijn. Misschien moet het afvaleiland op de boot van de reinigings dienst komen te staan die ach ter de kramen langs vaart". Tarieven De vertegenwoordiger van de marktkooplui C. Verplancke (broer van de groentehande laar) heeft tijdens de koffie met feestcake in het buurtcentrum nog een verrassing voor wet houder Walenkamp in petto. „Met de besparingen door het gescheiden inzamelen kunnen de markttarieven mooi worden verlaagd. Die zijn in Leiden toch vrij hoog", betoogt hij. Het beleid van de gemeente Leiden is dat de markt kosten dekkend moet zijn. Dat wil zeg gen dat de tarieven die markt kooplui moeten betalen, alle kosten van de gemeente voor de markt dekken. Omdat de vijf markten apart worden bekeken - „kooplui op de zaterdagmarkt willen natuurlijk niet meebeta len aan een markt elders in de stad" - drukken de tarieven het zwaarst op de kleine markten. Zoals die in de Stevenshof waar het tarief hoog is maar de in komsten laag zijn. Maar Walenkamp houdt de boot voorlopig af. „Laat ik het zo zeggen, misschien dat door de gescheiden inzameling de tarieven niet hoeven te worden verhoogd". Terwijl het draaiorgel achter de auto wordt gehangen als te ken dat de feestelijkheden zijn afgelopen, is het op de markt nog steeds zeer rustig. „We staan hier ook aan de verkeerde kant van het winkelcentrum", meent een marktkoopman, „en het weer zit tegen". Verplancke denkt dat binnen een half jaar de beslissing over de toekomst van de markt valt. Wanneer de spoorwegovergang bij de Vink weer wordt geopend, dan komt het wel goed, zeggen ze in de Stevenshof. Al die kopers uit de Voorschotense wijk Noord-Hof land.... Maar dat duurt zeker nog een jaar.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11