Cultuur Het geurt weer in de kunst IMDilEHllNEN" Veel kunst op Floriade Maagdenburger halve bollen en pioniers dinsdag 4 FEBRUARI Spanning ontbreekt in mimeprogramma Nederlandse filmdagen naar kleinere schaal {iiïuiiggjj Donderdag 30 januari 1992 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOEUNGA Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: S FILM: ONDER HET MOTTO rechtbankdrama's vallen 'The Accused' en 'Suspect' die ko mende week in het Leidse LA- theater rijn te zien. pag. 3 Expositie bloemschilderijen in De Lakenhal Zowel in de schilderkunst als in de poëzie genoot de bloem aan het eind van de vorige eeuw een grote belang stelling. In de twintigste eeuw vervaagde die. Het huidige fin de siècle laat een opbloei zien: kunstenaars houden weer van de chrysant, het madeliefje, de krokus en de bloem van de geranium, die 'roos der armen'. Kortom: het geurt weer in de kunst. LEIDEN» CEES VAN HOORE Het Leidse Museum De Laken hal zal daarvan gedurende de zomermaanden een beeld ge ven met de expositie 'Uit de tijd geplukt', waarin behalve bloem schilderijen van 'oude meesters' ook bloemrijk werk van heden daagse kunstenaars als Ger van Elk, Daan van Golden en Erik Andriessen te zien zal zijn. De expositie, een initiatief van La kenhal-conservatrice Doris Wintgens en Jetteke Bolken, de directrice van het museum, wordt geopend in april. Dat is de maand waarin de 'Floriade' in Zoetermeer begint Jetteke Bolten: „Hedendaagse schilders kijken weer met frisse ogen naar de bloem. In de laatste tien, vijf tien jaren; is er een toename te zien van bloemschilderijen. Dat is een opvallende parallel met», het vorige fin de siècle, al laten de moderne schilders de tradi- tonele symboliek die bij de bloem hoorde los." Het oorspronkelijke plan was om ter gelegenheid van de ko mende Floriade in Zoetermeer samen met het Museum Prin senhof in Delft eri het Maurits- huis in Den Haag een grote ten toonstelling van bloemschilde rijen te maken. Maar dat bleek organisatorisch niet haalbaar. Conservatrice Doris Wintgens stelde toen deze aparte ten toonstelling in De Lakenhal sa- Jetteke Bolten is zelf dol op bloemen. Ook op de anjer? Vindt ze die niet afschuwelijk? „Nee hoor, wilde anjers kunnen heel mooi zijn. Maar je hebt vaak van die gecultiveerde en die vind ik ook niet mooi. Maar afschuwelijk, nee. Misschien dat ze bij u bepaalde associaties op roepen die u niet prettig vindt." „De bloem heeft in de schil derkunst lange tijd gestaan voor het lieflijke en het schone. Als je naar het vorige fin de siècle kijkt komt daar ook het element van verval en kortstondigheid bij, zoals weergegeven in het schil derij 'Herfsttijloos' van Floris Verster. Mondriaan heeft in zijn figuratieve tijd ook nog prachtig gedetailleerde bloemen geschil derd. maar na de Tweede We reldoorlog zie je dat de bloem begint te verdwijnen. Men breekt met die traditie, onbe wust misschien. Na Auschwitz kon je geen bloemetjes meer gaan schilderen. De nadruk is toen op het bestaan zelf komen te liggen, op de stad. Het mo derne levensgevoel moest wor den vertolkt. Later kwam War hol met zijn cynische knipogen naar de consumptiemaatschap- - gezien: 29/1, LAK-theater, Leiden, aldaar nog vanavond. Leiden Met de drie mimografieën 'Gaya', 'Compago' en 'L'idee' wil het Griftheater een gevari eerd beeld geven van het he- Voor een deel van de toeschou wers dat het na twee mimogra- fieen voor gezien hield moet dit een teleurstellend beeld zijn ge weest. In beide stukken was er sprake van een gebrek aan spanning. De eerste mimografie 'Gaya' van Jan Taks liet een meisje zien dat blokkep turf stapelt die op een lopende band werden aangevoerd. Volgens het pro grammablaadje is dit een ver pij van de jaren zeventig. En vaak is in de schilderkunst die kunst zelf het onderwerp. Kunst wil na de oorlog vooral grens verleggend zijn. Met de op komst van de Nieuwe Wilden en de Jonge Italianen zie je dat de voorstelling weer in de schil derkunst terugkomt. En ook de bloem raakt dan weer in zwang." Amaryllis „Maar niet meer zoals in het verleden. Het gaat nu niet meer om de puur realistische afbeel ding. Erik Andriessen heeft bij voorbeeld een gigantische rode amaryllis geschilderd tegen een rood fond. Een beetje toch met die monochroom-gedachte van iemand als Bamett Newman er achter. Dat rood gaat in elkaar over. Heel vervreemdend werkt de grote afmeting van de bloem. En dit is dan nog maar één voorbeeld. Ik ben er achter gekomen dat dit niet alleen maar een incident is, maar dat meerdere kunstenaars bloemen zijn gaan gebruiken in het afge lopen decennium. Ger van Elk, Daan van Golden, Vincent Rijn bende, noem maar op. Het lijkt wel alsof de bloem weer om zijn schoonheid bewonderd mag worden." „De bloem is in de loop der eeuwen in de kunst een beetje tot cliché verworden. Altijd ver bonden geweest met liefde, ro mantiek, trouw, bloed. Laat bloemen uw tolk zijn, was een bekende slogan van de bloemis ten. In de kunst wat dat al lang zo. Ik moet ineens denken aan Mathilde Willink die van Henk van der Meijden een grote bos Jetteke Bolten: „De huidige schilders trekken zich niets aan v smaak." rozen aangeboden kreeg. Ze heeft ze zo in de gracht gegooid. Zij moest niets hebben van die traditie waarin zo'n gebaar staat." „De huidige schilders trekken zich niets meer aan van wat wel of niet mag volgens de heersen de smaak. Zij gebruiken die bloem dus gewoon weer. Ande ren kunnen dat wel een cliché vinden, maar so what. Er is een nieuw soort realisme in het denken gekomen. De utopisti sche gedachte heeft men verla ten. Tot voor kort was men van mening dat alles altijd beter zou worden in de toekomst, dat er vooruitgang was. Nu zijn vele kunstenaars ervan overtuigd dat het slechte bij het goede hoort. Daarom laat hun werk een inte gratie van het traditionele zien. Zij zeggen daarmee: het een is niet minder waard dan het an der." Tegelijk met de tentoonstel ling zal de poëziebloemlezing 'Uit de tijd geplukt' verschijnen. Willem van Toom maakte voor De Lakenhal een keuze uit mo derne bloemgedichten in de Nederlandse poëzie. In de bun del, die als een soort catalogus dient, zullen reprodukties van het tentoongestelde werk wor den opgenomen. Op de Floriade, de wereldtuin bouwtentoonstelling die van 10 april ot 12 oktober in Zoeter meer is geopend, zal een inter nationale tentoonstelling van hedendaagse beeldende kunst te zien zijn. Onder de titel 'Allo caties' zullen 25 kunstenaars uit Europa en de Verenigde Staten speciaal voor deze tentoonstel ling een kunstwerk vervaardi gen. In totaal is hiermee een be drag van twee miljoen gulden gemoeid. Van de 25 deelnemende kun stenaars zijn er vier die voor be langrijke plekken in het Floria- depark kunstwerken ontwer pen. Onder hen de Nederlander Rob Scholte van de After Natu re-groep. De gemeente Zoeter meer heeft deze kunstwerken aangekocht zodat ze ook na de Floriade te zien blijven. De an dere bijdragen krijgen na okto ber een andere bestemming. De Floriade vormt in twee op zichten de achtergrond van de tentoonstelling Allocaties: aller eerst als Floriadepark, een ten toonstellingsterrein voor de tuinbouw èn voor de beeldende kunst. Allocaties is aan de west zijde van dit gebied gesitueerd, dat na de Floriade gedeeltelijk wordt opgenomen in het nieu we stadsplan van Zoetermeer en dan als stadspark dienst zal doen. Ten tweede is naar het inzicht van de organisatoren de Floria de van belang voor de kunst als massaal bezocht evenement (er worden 2,5 miljoen bezoekers verwacht, van wie één miljoen buitenlanders). „Binnen de omgeving van de Floriade moet het kunstwerk het opnemen tegen de omge ving. Allocaties zal vragen op roepen over de communicatie ve werking van beeldende kunst in zo'n samenhang", aldus de samenstellers. In het comité van aanbeve ling van de tentoonstelling zit ten onder anderen dr. R. Oxe- naar, oud-directeur van het Kröller-Müllermuseum, Benno Premsela, voorzitter van de stichting Fonds voor Beeldende Kunsten, Vormgeving en Bouw kunst, en drs. L. Brandt Cor- stius, directeur van het Ge meentemuseum Arnhem. Museum Boerhaave eert de eeuw van de luchtpomp telefonisch plaatsbespreken 071-131943/131944 LEIDSE SCHOUWBURG, Oude Vest 43, Leiden telling c die alleen wil dromen over de wolken. Daarvan was helaas niets terug te vinden in de voor stelling die door de ontbreken de spirit bleef hangen op het ni veau van de handeling. Gelukkig dat 'L'Idée' de laatste mimografie van Karina Holla meer spanning had dan de voorgaande. Ook al was er hier evenmin een duidelijke verhaaldraad, door de sugges tieve en verrassende bewegin gen werd de toeschouwer nieuwsgierig naar wat zou gaan komen. Barbara Duifjes speelde de rol meisje dat in de grote I reld ten prooi valt die haar allemaal voor hun ei gen doeleinden willen gebrui ken. Haar onnozelheid en de gesprekken die ze met de man nen in een neptaal voerde liet de toeschouwers afwisselend la- Toen de luchtpomp nog niet was uitgevonden, hield de term 'Horror Vacui' de gemoederen van de wetenschappers bezig. Volgens Aristoteles was een luchtledige ruimte, een va cuüm, onbestaanbaar omdat de natuur een afkeer zou hebben van lege ruimte. Pas in de 17e eeuw werd het tegendeel bewe zen door de uitvinding van de luchtpomp. Het Museum Boer haave eert de eeuw van de luchtpomp (1650-1750) als symbool van het nieuwe den ken met een tentoonstelling waar de oudste luchtpompen ter wereld te zien zijn. Deze 'Rembrandts van de we tenschapsgeschiedenis' zorgden voor een ommekeer in de denk wereld van de natuurkundigen. Ook de burgerij genoot van de nieuwe natuurkunde. Vol be wondering volgden ze de, nu nog altijd populaire demonstra tieproefjes met de Maagden burger halve bollen of het water dat omhoog spoot door de druk van lucht en de gelijke val van een munt en een veertje in een vacuümbuis. De burgemeester van Maagden burg, Otto von Guericke, was de eerste die een luchtpomp liet bouwen. In de eeuw die volgde ontwikkelde de luchtpomp zich van een pioniers-werktuig van een handjevol specialisten - on der wie Boyle en Huygens - tot een handzaam apparaat, dat ie dere belangstellende bij een goede instrumentmaker kon bestellen. Het Museum Boerhaave heeft zelf het leeuwedeel van de pompen in haar bezit. Niet vreemd want de Leidse univer siteit, met mannen als Burchard de Volder, Christiaan Huygens en Wolferd Senguerds, heeft daarin een belangrijke rol ge speeld. Leiden ontwikkelde zich tot de voornaamste pleister plaats van de nieuwe weten schap buiten Engeland. Tegelij kertijd groeide de lokale instru mentmakerswerkplaats van de Leidenaar Van Musschenbroek uit tot marktleider op het ge bied van wetenschappelijke in strumenten. Dankzij bruiklenen uit Zwe den, Engeland en Frankrijk zijn voor het eerst alle belangrijke ontwerpen uit die eerste hon derd jaar onder één dak bijeen. DE MOOISTE POEZIE van STERKE BECKETT-COLLAGE Hans Warren is deze week ver- door De Appel. Informatie over schenen bij Bert Bakker. Lezer, exposities, concerten en thea- help mee zoeken naar de ver- ter op pag. 2 dwenen geliefde! pag. 4 Brutale winterbekentenissen vol overtuiging gespeeld Wat er dan allemaal boven ta fel komt, is ontluisterend voor dat zogenaamd harmonieuze gezin. We kunnen er smakelijk om lachen, maar weten dat het eigenlijk heel triest is. Alleen omdat de hoofdrolspelers grote acteurs en persoonlijkheden met overtuigingskracht zijn, komt de triestheid achter dat mallotige bekentenissengedoe tot zijn recht. Anders had het wel eens een ongeloofwaardige vertoning geweest kunnen zijn. Toch gaat niet alle eer voor deze voorstelling alleen naar de spelers. Dat dit een stuk van ei gen bodem is, blijkt namelijk in dit geval een groot voordeel te zijn. Heel vaak immers kennen we de auteur van een uit het buitenland aangekocht stuk niet RECENSIE WUNAND ZEILSTRA Brutale Winterbekentenissen. levenslusti ge komedie vol geestige schaduwzijden door Paul Haenen Spel: Ton Lutz, Ingeborg Elzevier. Ann Hasekamp, Tessa du Mèe en Frank Hout appels. Regie: Pieter Kramer. Gezien: 29/1 Schouwburg, Leiden. Daar nog te zien: vanavond. Leiden 'Wij moeten proberen de har monie, de balans, het evenwicht te bewaren'. Iets dergelijks wordt in 'Brutale Winterbeken tenissen' van Paul Haenen met regelmaat gezegd. De drie hoofdpersonen zijn het daar over - voor hun eigen bestwil - aanvankelijk wel eens. Conflict stof genoeg overigens: Frank Mollema (Ton *Lutz) woont sa men met zijn huidige vrouw Verti (Ingeborg Elzevier) en zijn ex-vrouw Connie (Ann Hase kamp). Bovendien zijn laatstge noemden zusters van elkaar. Die tot dusver moeizaam in stand gehouden harmonie blijft nogal aan de oppervlakte. Vol gens de bijna volwassen kinde ren - zoon Bas uit de eerste ver bintenis en dochter Leila uit de tweede - moet daar maar eens verandering in komen. Het krampachtig streven naar even wichtigheid begint als een strak corset te knellen. In de drie kwartier voor de pauze laat Haenen zijn perso nages de munitie aandragen en opstapelen. In het tweede deel raakt de lont in het kruitvat, wanneer zij het bekentenissen- spelletje gaan spelen. deze toch wel merkwaardige personages iets vertrouwds doordat wij de typetjes van de auteur enigzins kennen. Onmis kenbaar speelt de manier waar op Paul Haenen zelf zijn perso nages vertolkt, bij het kijken naar dit stuk op de achtergrond een rol: alleen al bijvoorbeeld bij dat kostelijke zalvend-cyni- sche begripvolle Gremdaat- -toontje waarmee Ingeborg El zevier weet te scoren. Hoe verder te leven na al die 'brutale winterbekentenissen'? Dat zal niet meevallen. De ver slagenheid van de personages laat daarover geen misverstand bestaan. Terugvallen op het ver dringingsmechanisme zal niet gemakkelijk zijn, te veel waar heden zijn ook niet alles. Heel bijzonder is de barok ver sierde pomp, die in 1709 op de Leipziger Messe werd gekocht door de keurvorst van Saksen, en nu een van de pronkstukken van het museum in Dresden vormt. Het 'puikje' van de Europese wetenschapsgeschiedenis is niet alleen te zien. Voor de bur gers die zelf de handen uit de mouwen willen steken zijn er speciaal voor deze tentoonste- ling 'spelletjes' gebouwd, waar mee de vacuüm proeven van weleer kunnen worden uitge voerd. Tentoonstelling: 'De eeuw van de luchtpomp'. Dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Zon- en feestdagen van 12.00 tot 17.00 uur. Museum Boerhaave, Lange Agnieten- straat 10, Leiden. ROTTERDAM GPD Ton Lutz is een van de hoofdrolspelers in Paul Haenens spel 'Brutale winterbekentenissen' dat gisteren in de Leidse Schouwburg te zien was. FOTO ANDRE BEEKMAN toepassen, waarbij een bepaal de minumum score moet wor den gehaald. De nationaliteiten van diverse sleutelfuncties (re gisseur, producent, hoofdrol spelers, scenaristen, hoofdtech nici) leveren punten op evenals de belangrijkste voertaal in de film, de aard van het gegeven en het land waar de film werd opgenomen. Volgens dit pun tensysteem zouden films als Greenaway's Prospero's Books, of René Daalders Ecophoria on voldoende Nederlands zijn om te kunnen meedingen naar Gouden Kalveren, maar films als die van de Nederlandse Ar gentijn Alejandro Agresti en co producties als Eline Vere wel. Aan de sectie documentaires zullen voortaan ook films kun nen deelnemen die op video zijn gemaakt, maar men zal wel de restrictie hanteren dat het dient te gaan om 'creatieve do cumentaires'. Voor de filmtypes die nu van competitie-deelna me worden uitgesloten, wil men overigens wel plaats beschik baar houden binnen het verto ningsprogramma. Het aparte Gouden Kalf voor reclame-films wordt afgeschaft. Het is de bedoeling dat het totale programma wordt opge splitst in een reeks van verto ningen en talkshows met toe ters en bellen voor een groot publiek, naast een meer sober en op de professionals toege spitst gedeelte dat evene openbaar toegankelijk blijft. De Nederlandse Filmdagen zul len terugkeren naar een kleinere schaal en de competitie om de Gouden Kalveren zal niet langer toegankelijk zijn voor tv-pro- duKties en films met een over wegend buitenlands karakter. Dit blijkt uit een nota met be leidsvoornemens die gisteren is gepresenteerd tijdens een in Rotterdam belegde persconfe rentie. Met deze maatregelen komt het bestuur van de Stichting Nederlandse Filmdagen tege moet aan de storm van kritiek die volgde op de laatste editie van het nationale filmfestival. De festivalleiding werd verwe ten een te breed en daardoor ondoorzichtig geworden pro grammabeleid te voeren. Voorts werd in brede kring onvrede uitgesproken over selectie-crite ria voor de competitie die zo waren opgerekt dat ineens een tv-serie als Bij Nader Inzien en een alleen in technische aspec ten Nederlandse speelfilm als Prospero's Books de belangrijk ste Gouden Kalveren konden opstrijken. Het festival zal voortaan al leen die speelfilms tot de com petitie toelaten welke primair voor bioscoopvertoning be doeld zijn geweest Voor het be palen van de nationaliteit van films gaat men een internatio naal gehanteerd puntensysteem De burgemeester van Maagdenburg, Otto von Guericke, heeft met de eerste luchtpomp op tal van manieren het bestaan van lege ruimtes gedemon streerd. Het meest bekend is de proef uit 1657. Twee grote halve bollen werden tegen el kaar geplaatst, waarna de afgeslo ten ruimte ertussen werd feegge- pompd. Aan beide helften werden paarden ingespan nen met de op dracht de halve bollen van elkaar te trekken. Pas nadat in totaal 16 paar den waren inge spannen lukte het de luchtdruk, die de helften op el kaar perste, te overwinnen. FOTOMUSEUM BOERHAAVE n

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9