Rtv show yy ifejl cjl 0*MoEpeaj Optreden is net als een bokswedstrijd Spreek maar als Rudi Carrell Van den Ende onderhandelt met publieke omroepen - Donderdag 30 januan 1992 Redactie: 023-150191/023-150192 INEKE VAN DER MEER JAN VAN DER NAT GERARD VAN PUTTEN Vormgeving: ANDRIES DETMAR 6 Vlaming Luk Wijns populair bij Nederlands publiek CARLOS ALLEENE In Nederland is Vlaming Luk Wijns vooral bekend geworden door zijn rol in de inmiddels beëindigde VARA-serie 'Langs de kade', waarvan het vervolg op dit moment door de BRTN wordt uitgezonden. Eerder deze maand was de veelzijdige Wijns bovendien in de rol van cabaretier op het scherm te zien. Hij bracht humor die tus sen ordinaire moppen en post modernistisch geleuter moet worden gesitueerd. Maar Wijns is meer dan louter een komiek, zo verzekert hij. „Ik ben een acteur, een verteller, een caba retier, een schrijver en een va der. Er was een tijd dat ik zelfs reclamespots heb gemaakt" - De VARA zou grote belangstel ling voor je hebben? „Ik behoor bij de VARA tot de categorie gevestigd jong talent. De VARA heeft me inmiddels enkele aantrekkelijke voorstel len gedaan waarop ik waar schijnlijk wel in ga. Die wil ik echter nog even stilhouden." De veelzijdige Wijns is ook re gelmatig in de Nederlandse the aters te zien. „Over de Neder landse belangstelling heb ik dus absoluut niet te klagen. Als ik voor een nieuw publiek sta komt het er in de eerste plaats op aan mezelf gedurende enke le minuten te bewijzen. Nadien heb ik de lachers probleemloos op mijn hand. Het gebeurt ook dat er verdwaalde reizigers in de zaal zitten, mensen die een an der programma hadden ver wacht. Om dat soort publiek te overtuigen heb ik meestal een kwartier nodig. Optreden be schouw ik als een bokswedstrijd die je moet winnen." - Hebben Nederlanders bepaalde vooroordelen tegenover een Vlaams cabaretier? „Het Nederlandse publiek heeft een enorme behoefte aan alles wat als Bourgondisch wordt omschreven, dingen die vanuit de buik komen. Als Ne derlanders echte gevoelens op het toneel zien liggen ze alle maal onder hun stoel. Dat is al lemaal nieuw voor hen, omdat ze nooit echt hun gevoelens ui ten. Ze blijven altijd berede neerd en zakelijk. Door de jaren heen heeft het Nederlandse the aterpubliek geleerd om verschil lende stijlen te onderkennen en bijzonder alert te reageren. Een doorsnee Belgisch theatercriti cus heeft minder stiilkennis dan het Nederlandse puoliek." - Je voelt je lekker op Nederland se podia? „Ja, maar ik blijf een Vlaams artiest die een hekel heeft aan celebraai gedoe. Ik haat het om veel woorden te verkwisten aan iets dat je met een simpele zin of gebaar duidelijk kan maken." - Om het over televisie te heb ben, je rol in 'Langs de kade' is belangrijker geworden „Ik heb in de nieuwe serie in totaal 52 draaidagen. Mijn rol is met andere woorden heel be langrijk geworden. Ik moet in vergelijking met vroeger niet al leen meer grapjes maken, ik zit volop in het gebeuren. Ik ben zeer tevreden over de scenario's die ik al heb gelezen." - Als jongetje droomde je ervan ooit voor televisie te mogen wer ken. Zijn droom is dus uitgeko- „Ik wilde altijd tv-komiek worden. Een belachelijk idee voor iemand die uit een arbei dersgezin komt. Of niet soms? Naderhand beschouwd haal ik nog altijd de kracht om dingen te doen uit het milieu waaruit ik afkomstig ben." - In hoeverre verschilt je van al die andere tv-komieken? „Het heeft geen zin mezelf met anderen te vergelijken. Ik wil gewoon mijn zin doen. Dat is alles. Ik moet me niet anders profileren, ik ben gewoon an ders. Ik voel me wat het komi sche tv-aanbod in Vlaanderen en Nederland betreft niet ver wend. Bij de BBC liggen die za ken enigszins anders. Daar word ik in alle opzichten ver troeteld." - De meeste Vlaamse komieken zijn doorgaans zeer braaf. „Scherp zijn wordt in Vlaan deren nog altijd met onbeleefd heid geassocieerd. Dat is bela chelijk. Als de mensen lachen als je een aantal dingen over de hekel haalt ben je niet stout. Nee, het is veeleer een uiting van liefde voor alles wat er rondom je is. In goeie humor moet altijd een beetje pijn of angst aanwezig zijn. Walging is een zeer goede basis, het is je werkmateriaal." „Ik ben in wezen een zeer verlegen iemand, behalve als ik over mijn beroep mag praten. Ga met mij naar een café waar ik niemand ken en ik kruip ach ter het behang van verlegen heid. Bij vrienden en kennissen ALS NEDERLANDERS echte gevoe lens op het toneel zien, liggen ze alle maal onder hun stoel. Dat is allemaal nieuw voor hen, omdat ze nooit echt hun gevoelens uiten. (Luk Wijns) durf ik wel een grote bek op te zetten. Nu ja, dat wordt van me verwacht. Ach, het heeft alle maal met de eerste kinderjaren te melken. Ik ben met klomp voeten geboren. Als andere kin deren dat merken word je on middellijk bespot. Wat doe je Nederlandse acteur Herman van Ulzen succesvol in Duitsland Week in week uit is Her man van Ulzen op de Duitse televisie te zien. Dat mag opvallend worden genoemd voor een acteur, wiens wieg in Neder land stond. Op het moment speelt hij een van de hoofdrollen in de Krimi-se rie 'Novak', die elke maandag op Duits land 1 (NDR regionaal) is te zien. Ver der verschijnt hij in mei in 'Der Paten- onkel', een achtdelige reeks die steeds op zaterdagavond om half acht via Duitsland 2 worden uitgezonden. Voorts heeft Van Ulzen een rol in 'Die zweite Heimat', het vervolg op de inter nationaal succesvolle tv-reeks 'Heimat' van Edgar Reitz en zijn er bovendien plannen voor cabaretprogramma's bij de WDR. „Het gaat me tegenwoordig aardig voor de wind," zegt hij zelf. De 43-jarige Van Ulzen bracht zijn jeugd door in Enschede en woont nu al weer 23 jaar in Duitsland. Daar bezocht hij eerst de toneelschool in Heidelberg, waarna hij vervolgens ging werken bij al lerlei toneelgezelschappen. „Ik verhuisde toentertijd naar Duitsland omdat ik daar voor een acteur grotere mogelijkheden zag en ik me gemakkelijk in het Duits kon redden", verklaart Van Ulzen. In Nederland is hij niet bekend, maar langzamerhand verovert hij als acteur wel terrein bij onze oosterburen. Naast zijn rollen bij het klassieke toneel, trad Van Ulzen tevens als cabaretier op met een solovoorstelling, waarmee hij drie jaar door Duitsland, Oostenrijk en Zwit serland toerde. „Bovendien deed ik ook regelmatig tv-werk, zoals bijvoorbeeld in Tatort, maar eerlijk gezegd was dat al leen maar kruimelwerk. Het had echter wel een uitstraling op mijn bezigheden in de theaters. Je rekent er helemaal niet op, maar een optreden op tv heeft toch een enorme impact. Toen ik bijvoor beeld eens in het populaire praatpro gramma van Alfred Biolek had opgetre den, waren voor mijn cabaretprogram ma meteen de zalen uitverkocht. Op die manier ben ik ook opgevallen bij de makers van de serie 'Novak' en dat leverde dadelijk een hoofdrol op. 'Novak' is op een heel efficiënte manier in totaal acht maanden gedraaid. Dat is voor zo'n serie echt kort, maar ook in televisieland Geestig Vanaf 4 november is de serie 'Novak' wekelijks op tv. Herman van Ulzen is daarin een 'kriminal-techniker', één van de vijf hoofdfiguren. „Het is een vrij geestige rol en bedoeld om de Krimi een beetje losjes te houden. Ik speel naast Klausjürgen Wussow, die in Nederland onder meer bekend is als Dr. Brinkmann uit de soapserie Schwarzwaldklinilc. Het is een erg fijne collega, waar ik zeer goed mee kan opschieten. Hij heeft me ook meegetroond naar de serie 'Der Paten- onkel'. Die wordt straks op zaterdag steeds op prime-time uitgezonden en daar ben ik best trots op. Als acteur is het toch weer een stapje verder en boven dien bevorderlijk voor mijn carrière. Wanneer je steeds op zo'n manier op de voorgrond treedt en je ook steeds meer regisseurs leert kennen, dan gaat het al lemaal toch makkelijker. Want ook in Duitsland is het toneelkliekje een we reldje op zich, met veel haat en nijd." „Tot nu toe heb ik echter het geluk ge had om de juiste mensen op het juiste tijdstip te ontmoeten en me met het werk aardig te kunnen redden. De taal was daarbij geen probleem. Het valt niet meer op dat ik een Nederlandse acteur ben. In 'Die zweite Heimat' speel ik een Hollandse journalist. 'Spreek maar als Rudi Carrell', werd me gezegd. Ik bedoel maar..." „Ik werk graag voor de televisie, ver dien aardig goed en krijg nu ook steeds meer aanbiedingen. Ik blijf echter wel in München wonen, ook al is er tegenwoor dig steeds meer tv-werk in Berlijn te doen. Maar daar voel ik me toch niet thuis." Cabaret neemt nog altijd een speciale plaats in bij Herman van Ulzen. Er zijn plannen voor een cabaretreeks bij de WDR en bovendien heeft hij met pianist Jasper van 't Hof plannen om een mu- ziekcabaret op poten te zetten. Van Ul zen zegt vooral grote bewondering te hebben voor Freek de Jonge. Hij is dan ook reusachtig in zijn nopjes van deze cabaretier toestemming te hebben ge kregen om diens teksten te mogen ge bruiken. „Persoonlijk vind ik dat toch een geweldig compliment." AALSMEER GERARD VAN PUTTEN De amusementsafdelingen van de publieke omroepen raken met de dag meer binnen de in vloedsfeer van tv-producent Joop van den Ende. De AVRO, TROS, EO en Veronica behoren al tot zijn opdrachtgevers. On langs, tijdens de nieuwjaarsre ceptie, stelde Van den Ende zijn personeel op de hoogte van de besprekingen met VARA, KRO en NCRV. De besprekingen zijn overi gens al enige tijd gaande. In welk stadium de onderhande lingen verkeren, wil woordvoer der. Matthijs Spits uit concur- rentie-overwegingen niet zeg gen. „Het is niet zo dat vertegen woordigers van die omroepen morgen hun handtekening zul len zetten. We zijn voortdurend op zoek naar nieuwe opdracht gevers, dus zijn ook de grote omroepen door ons benaderd. Wij zijn aardig op de hoogte van wat de publieke omroepen wil len, maar zij kijken natuurlijk ook naar de prijs die wij vragen voor onze produkten." Afgezien daarvan is Van den Ende erin geslaagd weer ingang te vinden bij het publieke om roepbestel. Lange tijd moesten ze in Hilversum niets hebben van de amusementsondeme- mer, die zich enkele jaren gele den aandiende als concurrent met zijn TV 10. Van overheids wege werd indertijd een verbod op commerciële tv in Neder land uitgevaard, als gevolg waarvan het ambitieuze TV 10- project voor Van den Ende uit draaide op een fiasco. Een fi nancieel debacle werd destijds afgewend, omdat de Luxem burgse zender RTL 4 op de val reep bereid was een deel van Van den Ende's produkties en artiesten over te nemen. Spits: „Ook geruime tijd na opheffing van TV 10 als organi satie, werd bij de omroepen ge zegd: nou effe niet. Nu Van den Ende zich als onafhankelijk tv- producent heeft bewezen, is hij gelukkig weer on speaking terms met de omroepen. Eerlijks- heidshalve dient wel gezegd dat onze grootste opdrachtgevers in het buitenland zitten." De orderportefeuille van Van den Ende is gevuld met op drachten van onder meer de Franse omroepen TF 1 en An tenne 2, het Amerikaanse sta tion CBS en RTL Plus. Vooral aan deze op Duitsland gerichte commerciële zender heeft Joop van den Ende een uitstekende klant. In totaal is met het aantal opdrachten dat RTL Plus heeft verstrekt een to taalbedrag van 52 miljoen DM gemoeid. Bekende program ma's zijn onder meer Notruf, Superfan en de Miniplayback- show. De laatste twee produk ties worden gepresenteerd door de Nederlandse Marijke Amado. Binnenkort is de Soundmix- show te zien op de Russische televisie. Daartoe worden opna men gemaakt in Sint Peters burg, het voormalige Leningrad. Zowel de presentator als de kandidaten zijn van Russische komaf. BRTN komt met nieuwe zender BRUSSEL GPD De BRTN is van plan vanaf 28 maart een nieuwe radiozender op te starten die volledig uit re clame-gelden wordt betaald. 'Radio 5' moet een populaire zender voor een jong publiek worden. De BRTN-directie heeft de voorbereidingen voor het nieuwe station in het grootste geheim ontwikkeld om de com merciële concurrent VTM te verrassen. En met succes, want Leo Neels, directeur-generaal van de Vlaamse Televisie Maat schappij is woedend. VTM is zelf al enige tijd bezig met de voorbereidingen voor het op starten van een nieuw radiosta tion. „Dit is een oorlogsverkla ring van de BRTN aan VTM", aldus Neels. De Vlaamse politiek lijkt ech ter weinig bezwaren te hebben tegen de nieuwe radiozender. De christen-democraten en de socialisten hebben verklaard dat Radio 5 geheel binnen de wet ligt. Alleen de Vlaamse groene partij Agalev verzet zich tegen de plannen voor 'Radio 5'. „Dit plan komt neer op een ver dere commercialisering van de staatsomroep. Wellicht is er be hoefte aan een populaire Radio 5, maar een openbare omroep moet zijn initiatieven met openbare middelen financie ren", aldus de Vlaamse groene partij. De nieuwe vlaamse cultuur minister H. Weckx zal deze week gaan onderhandelen met de top van de BRTN en VTM. „Het Nederlandse publiek heeft een enorme behoefte aan alles wat als Bourgondisch wordt omschreven, dingen die vanuit de buik komen. FOTO HET VOLK/GPD STARDOM dan? Je opsluiten in een fanta siewereld en het bedenken van ideale vrienden die je niet naroepen dat je bokkepoten hebt. Gelukkig ben ik daar na éen chirurgische ingreep van genezen." ft Manfred de Graaf, beter be kend als dokter Lansberg uit 'Zeg 'ns AAA' zit in de gevangenis. Dat heeft Story toch maar mooi ontdekt. Via diep journalistiek speur- en graafwerk. Waarvoor hulde. De Graaf, wegens dron kenschap veroordeeld tot twee weken hechtenis, vroeg om van publicatie af te zien 'omdat mijn familie en vrienden het niet we ten'. De reactie van de uiteraard van topverslaggevers vergeven re dactie van Neerlands pulpblad nummer één: 'Maar Story kan niet op zijn verzoek ingaan. Het publiek (althans het deel dat dit soort bladen 'vreet', red.) heeft er immers recht op om te weten dat zijn favoriete sterren ook maar gewone mensen zijn'. Ach. na tuurlijk: alle gewone mensen ko men in de bak wegens dronken schap... ft Henk Westbroek, radiopre sentator bij de VARA, heeft geen rijbewijs. Dat is op zich geen ramp, want wie een cursus volgt kan probleemloos wijs uit routes en rijtijden van het openbaar ver voer. Zo ook Henk, die de trein als prima alternatief ziet. Toch leverde dat deze week een pro bleem op. Voor zijn drie uur du rende 'Denk aan Henk' had hij zijn eigen collectie geplunderd en in een tas gestopt. Die tas stond dus nog in de trein, nadat Henk was uitgestapt. Met veel improvisatie en ongetwijfeld de hulp van de NOS-discotheek maakte Westbroek zijn uurtjes disndagmorgen vol. Ach, zo ziet u maar: de auto is zo slecht nog niet... ft Het twaalf jaar geleden geslo ten huwelijk van Liza Minelli met theaterproducent Mark Gero is deze week door een rechter in New York ontbonden verklaard. Minelli, dochter van de legenda rische Hollywood-ster Judy Gar land en regisseur Vincente Mi nelli, vroeg op 1 november 1990 om ontbinding van het huwelijk, nadat haar echtgenoot Mark Gero de echtelijke woning had verla ten. De actrice bereikte vorige maand volledige overeenstem ming met haar derde echtgenoot ovr er de financiële afwikkeling van haar huwelijk. Eerder was Minelli getrouwd met de Australi sche zanger en pianist Peter Al len en met producent Jack Haley jr- ft Die Marco Bakker. Niet al leen een behoorlijke bariton, de echtgenoot van Willeke van Am- melrooy, hij is vooral ook een slimme jongen. Hij bewees het zaterdagavond in Hoofddorp. Tij dens het concert, ter gelegen heid van het zestig jarig-bestaan van het Hoofddorps mannenkoor Zang en Vriendschap, zong Bak ker onder meer Torna a Surriento van Ernesto de Curtis. De tekst die Bakker in de plaatselijke ge reformeerde kerk ten gehore bracht, had weinig van doen met wat De Curtis ooit aan het papier toevertrouwde. Waarschijnlijk had Bakker spontaan last van ge heugenverlies. De Limburgse te nor Willy Caron placht in zijn glo riedagen over te schakelen op Duits als hij de Italiaanse tekst kwijt was. Bakker deed het zater dagavond anders, hij bracht klanken voort die blijkbaar zo aannemelijk Italiaans klonken dat vrijwel geen mens in Hoofd dorp de tekstverandering heeft opgemerkt. Hij bakt ze mooi bruin, die Bakker. STRIPS BOLLEBOOM mm, isupêrijV: 1Kb '9 MMKrJoEQt MOEDGG^ funest dx>& BOES 1 U Herman van Ulzen (rechts) in de krimi-serie 'Novak'.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6