Buitenland Onzekerheid over komst vredesmacht Vredesoverleg Moskou laat bittere nasmaak achter murder u peng Overleg Midden-Oosten in het voorjaar verder Myanmar wil nieuwe grondwet en democratie Labour wil eigen parlement Schotland Boris Jeltsin ontkent een zware drinker te zijn D'Aubuisson ernstig ziek jeruzalem ad bloemendaal correspondent Faisal Husseini, de Palestijnse leider uit Oost-Jeruzalem, zegt het in bijna elk vraaggesprek: „We zijn te zwak om een vredesregeling af te dwingen, maar we kunnen iedere ongewenste oplos sing boycotten". Hoe zwak de Palestij- nen staan, is de afgelopen dagen op nieuw gebleken bij de multilaterale conferentie in Moskou. Het was niet verrassend dat de VS en Rusland zich bleven verzetten op aandrang van Israël tegen deelname aan het vre desoverleg door Palestijnen uit Oost- Jeruzalem en de diaspora. Maar wat in Palestijnse kring grote bit terheid heeft gewekt, was de opstelling van de Golfstaten en de gretigheid waarmee met name Jordanië zich naar de Amerikaanse eisen schikte. Dat de Palestijnse delegatie zich de luxe kon veroorloven het overleg te boycotten, was uitsluitend te danken aan het weg blijven van Syrië. De multilaterale conferentie, de derde fase in het vredesproces, is in het leven geroepen door de Amerikaanse minis ter Baker (buitenlandse zaken) als een gebaar naar Israël. Het idee is een vorm van regionale samenwerking te creëren, vooruitlopend op het sluiten van vredesverdragen. Wat de regering- Shamir betreft, is regionale samenwer king een zaak van landen en regerin gen. Vandaar dat minister van defensie Moshe Arens dinsdag onmiddellijk uit riep dat niemand in Moskou de Pales tijnen zou missen, „Ze vormen geen regering en ze zullen ook nooit een re gering vormen", profeteerde hij. Israë lische onderhandelaars lieten niet na extra zout in de Palestijnse wonden te strooien door omstandig mee te delen hoe plezierig („bijna in een vriend schappelijke sfeer") ze in de werkgroe pen hadden kunnen praten met hun Jordaanse gesprekspartners. De Jordaanse televisiekijkers konden \tia twee televisienetten de toespraken in Moskou rechtstreeks volgen. Ook die van de Israëlische minister van bui tenlandse zaken, David Levy, kreeg een Arabische simultaan-vertaling. De tele visiekijkers konden zelf zien dat geen van de Arabieren de vergaderzaal ver liet toen het bordje met de vermelding 'Jordaans-Palestijnse delegatie' werd vervangen door de tekst 'Jordanië'. Het tekende de verhoudingen van na de Golfoorlog. „De Jordaniërs en de Egyptenaren zijn bereid tot het uiterste te gaan om hun Amerikaanse baas te behagen", schreef een cynisch gestemde commentator in de Israëlische krant Ha'aretz. „En de Saudi's betalen in petrodollars voor een Amerikaanse paraplu om hen te beschermen tegen Saddam Hussein. Bush heeft misschien toch winst ge boekt door het werk in Irak niet af te maken". Met bitterheid moeten de Palestijnen constateren dat de Golfoorlog en het erop volgende vredesproces tot nu toe alleen vruchten heeft afgeworpen voor Israël. Als een neveneffect van de on derhandelingen heeft het nu diploma tieke banden met de Sovjetunie, China en India. De Israëli's onderhandelen met Saudi-Arabië en andere Golfsta ten, die daarvoor een alibi hebben ge vonden in de Palestijnse deelname aan het vredesproces. Ironie kent geen grenzen. Het enige Palestijnse succesje was de toevoeging van een werkgroep "Vluch telingen' aan de commissies over wa ter, economische samenwerking, milieu en wapenbeheersing. Maar de Israëli's hebben al laten weten dat ze niet zullen toegeven aan het Ameri kaans-Russische verlangen daar ook Palestijnen uit de diaspora toe te laten. Ze vinden trouwens dat het onderwerp 'vluchtelingen' niet in het multilaterale overleg thuishoort, maar moet worden besproken bij de bilaterale onderhan delingen in Washington. Voor de Israëli's vormen de honderd duizenden Palestijnse vluchtelingen een ongemakkelijk en wel degelijk met schuldgevoelens beladen onderwerp. Het 'recht op terugkeer' mag dan voor de meest pragmatische Palestijnen niet meer betekenen dat ze hun huizen in Haifa of Jaffa opeisen, maar wel dege lijk dat ze zich willen vestigen in een toekomstige Palestijnse staat. Bijna 45 jaar na de Arabische invasie van de prille staat Israël betalen de Pa lestijnen nog steeds de rekening. Voor hun is het vluchtelingenprobleem niets meer of minder dan de kem van de zaak. Maar in Moskou voerden verte genwoordigers van landen als China, Canada en Turkije het woord, terwijl de Palestijnse vluchtelingen (de be langrijkste slachtoffers van het conflict) alleen maar naar de televisie konden kijken. De multilaterale onderhandelingen over regionale vraagstukken zijn mede bedoeld om het directe overleg tussen Israël en zijn buren te vergemakkelij ken. Maar men kan zich afvragen of Moskou niet het tegendeel heeft be werkstelligd. Scherper dan ooit tekent zich nu een as Amerika-Israël-Jordanië af, tegenover een combinatie van Syrië, Libanon en de PLO. En de verkiezings koorts in de Verenigde Staten en Israël schept evenmin de juiste sfeer voor de bilaterale gesprekken, die volgende maand in Washington moeten worden hervat. Het ziet er naar uit dat de Israë lische oppositieleider Shimon Peres, die wil dat het overleg wordt opge schort, binnenkort zijn zin zal krijgen. 'Dode' Amerikaanse vrouw leeft Artsen in een ziekenhuis in Florida hebben verleden week een 75-jarige vrouw na een hartaanval ten onrechte dood verklaard. Een plaatselijk tv-station meldde dinsdag dat nabestaanden constateerden dat het lichaam, dat al in een plastic lijkzak was verpakt, nog ademde. Een woordvoerder van het ziekenhuis houdt vol dat alles erop wees dat de patient klinisch dood was. Volgens het tv-station is de toestand van de vrouw momenteel kritiek, maar stabiel. VS: Zelf betalen voor celstraf Amerikaanse gedetineerden moeten hun eerste jaar achter de tralies zelf betalen voor hun kost en inwoning in de gevangenis. Dat heeft president bush gisteren bij het indienen van de Ameri kaanse begroting bekend gemaakt. Ongeveer 9 procent van de jaarlijks 30.000 nieuwe gedetineerden in federale gevangenissen heeft volgens berekeningen het geld om de regering de kosten (18.000 dollar) te vergoeden. Gedacht moet worden aan witte boordencriminelen en drugshandelaars als het soort gevange nen dat wel voor hun verblijf kan betalen. Tass wijzigt naam in Itar-Tass Het staatspersbureau Tass heeft vandaag op last van president Boris Jeltsin zijn naam formeel gewijzigd in Itar-Tass, ontleend aan Informatie Telegraaf Bureau Rusland. In eerdere berichten werd gezegd dat Tass voortaan zou luisteren naar de naam Rita, ontleend aan dezelfde woorden, maar in een andere volgorde. Waarom die volgorde was veranderd, werd niet gezegd. I f i De Zwitserse minister van justitie Arnold Koller heeft gisteren een lunch met de Chinese premier Li Peng afgezegd uit protest tegen de weigering van de Chinese delegatie om de situatie van de mensen rechten in China en Tibet met hem te bespreken. Voor het parle mentsgebouw in Bern zette de politie het waterkanon in tegen de monstrerende Tibetanen (foto), die protesteerden tegen het bezoek van Li. •foto epa Elizabeth wil geen fontein cadeau De Britse koningin Elizabeth wil geen fontein als cadeau ter ge legenheid van het feit dat ze dit jaar 40 jaar koningin is. Dat heeft Buckingham Palace gisteren woensdag laten weten. De Fontein Maatschappij, die de vorstin het cadeau had willen ge ven, had naar eigen zeggen al toestemming om een bronzen eenhoorn met een vergulde hoom en een dertien meter hoge water spuwende kroon, de eigenlijke fontein, op Parliament Square neer te zetten. Het is 6 februari 40 jaar geleden dat Eliza beth de Britse troon besteeg. India opent ambassade in Israël Na de Sovjetunie en China heeft nu ook India volledige diplo matieke betrekkingen aangeknoopt met Israël. N.Dixit. Israël en India zullen binnenkort ambassades openen in New Delhi en Tel Aviv. Tot nu toe onderhielden Israël en India betrekkingen op het laagst mogelijke niveau. India erkende de staat Israël, maar het had geen vertegenwoordiging in Tel Aviv. Er is een Is raëlische consul in Bombay. India heeft voplledige betrekkingen altijd tegengehouden uit bezorgdheid over de reactie van de 100 miljoen moslims in eigen land. Het is moeilijk om het gezicht in de plooi te houden wannee verdwaalde parachutist Het voorval deed zich vanmorgen v r naast je iemand netjes aan het zicht wordt onttrokken door de parachute van een r in de Filipijnse hoofdstad Manila. «foto afp Met het besluit het werkgroep- beraad in het voorjaar voort te zetten is gisteren in de Russi sche hoofdstad Moskou de der de ronde van de vredesconfe rentie over het Midden-Oosten beëindigd. De werkgroepen zul len hun besprekingen hervatten in april of mei, na afloop van het joodse paasfeest en de isla mitische vastentijd. Als ont moetingsplaatsen kwamen Brussel, Washington, Turkije, Japan en Canada uit de bus. Al leen voor Brussel werd een con crete afspraak gemaakt en wel op 11 en 12 mei, aldus de Israë lische minister van buitenland se zaken Levy. Net als tijdens de openings dag lieten ook gisteren de Pales tijnen verstek gaan omdat hun delegatie niet werd geaccep teerd door Israël. Donderdag 30 januan 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA CUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MI77IE MEUERHOF IN ISRAEL WORDT VANDAAG overeenstemming verwacht tussen de regerende Likud en Arbeid over een datum voor vervroegde verkie zingen. Zoals het er nu naar uitziet, zal de bevolking op 23 juni naar de stembus gaan. NIEUWSLIJN Alarmsysteem verongelukte Airbus was uitgeschakeld DEN HAAG-PARUS ANP-AFP-Rtr De vorige week verongelukte Franse Airbus van Air Inter be schikte niet over een alarmsys teem dat automatisch afgaat als een vliegtuig te dicht bij de grond komt, de zogenoemde GPWS. Alle lijnvliegtuigen wor den afgeleverd met een derge lijk alarmsysteem, maar bij de A320's van Air Inter zijn ze eruit gehaald, aldus het weekblad Le Canard Enchainé. Waarom? „Deze maatschap pij vliegt alleen binnen Frank rijk en de piloten kennen het terrein als hun broekzak", luidt het enigszins gegeneerde ant woord van Air Inter in de krant. De Airbus daalde binnen vijf ki lometer en binnen een minuut 2.700 voet, waarna het toestel op de helling van de berg Sain- te-Odile neerstortte. Le Canard Enchainé wijst er op dat een hoge luchtvaartfunc- tionaris er op 12 december nog bij Air Inter op had aangedron gen de alarmsystemen in de Airbus weer in werk te stellen. Zijn oproep werd genegeerd. De Franse luchtvaartspecialist Michel Polacco zei voor de Fan- se radio dat de beschikbare in formatie aangeeft dat het onge luk waarschijnlijk het gevolg is van een combinatie van facto ren: een fout van de beman ning, slechte weersomstandig heden en moeilijkheden met het bedienen van de automati sche piloot van de A320. Servische minderheid blijft onbuigzaam De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties beslist de komende dagen of de plannen om een vredes macht in Joegoslavië te sta tioneren moeten worden doorgezet. VN-afgezanten ondervinden de nodige te genwerking bij hun pogin gen de komst van de 10.000 'blauwhelmen' in Joegoslavië te regelen. Vooral de Servische min derheid in Kroatië ligt dwars. De leiders van de Servische minderheden in Kroatië weige ren de wapens neer te leggen of VN-soldaten in hun gebied toe te laten. Hoewel de leiders van Kroatië en Servië en het leger eerder wel akkoord gingen met de VN-plannen, beginnen ze zich door alle vertragingen weer te roeren. Zo eiste de Kroatische president Tudjman gisteren het vertrek van de federale troepen van Kroatisch grondgebied en de ontwapening van Servische milities. Hij stelde zich verder hard op tegen de Servische minderheid in zijn republiek. „De Serviërs in Kroatië mogen hooguit rekenen op lokaal be stuur", zo zei hij. Ook Goran Hadzic, leider van een Servische enclave in Oost- Kroatië, sloeg harde taal uit. „Wij zullen nooit toestaan dat Servisch gebied weer een deel van Kroatië wordt. Een compro mis met Kroatië zal er niet ko men", aldus Hadzic. Milan Babic, leider van de 'Servische republiek Krajina' in het westen van Kroatië, blijft eveneens onbuigzaam op zijn standpunten staan. Hij heeft de afgelopen weken steeds te ken nen gegeven geen vredestroe pen op 'zijn gebied' te dulden. VN-gezant Cyrus Vance zou in een gesprek met de Servische oppositieleider Vuk Draskovic hebben gezegd dat de vredes macht vijf tot tien jaar in Joego slavië gestationeerd blijft. Dat heeft de Servische Vernieu wingsbeweging van Draskovic, de grootste oppositiepartij van Servië, gezegd. Vance zou ech ter hebben benadrukt dat de VN-soldaten niet worden gesta tioneerd zonder „volledige in stemming" van Hadzic en Ba- bic. Volgens het VN-plan moeten in de bezette gebieden van Kroatië 10.000 'blauwhelmen' worden gestationeerd. Daar naast moeten alle federale Joe goslavische troepen uit Kroatië worden teruggetrokken en de Servische en Kroatische eenhe den worden ontwapend. Radio-Zagreb en het Kroati sche persbureau Hina bericht ten gisteren over diverse schen dingen van het staakt-het-vu- ren. In de Kroatische plaatsen Vinkovci, Otocac en Sisak open den federale troepen het vuur op Kroatische stellingen. Vol gens Hina vielen geen gewon den en bleef de schade beperkt YANGON AP-UPI De Myanmarese militaire lei ders zullen het kabinet uitbrei den en willen een nieuwe grondwet. De junta heeft dat gisteravond meegedeeld via de staatsmedia. Myanmar is het voormalige Burma. De veranderingen moeten lei den tot een nationale conventie die een „solide grondwet" moet opstellen waarop een democra tie gebouwd kan worden. Het is niet duidelijk of de militairen, die in 1988 de macht grepen, daadwerkelijk van plan zijn concessies te doen aan de op positie. In 1990 weigerde de junta na een grote verkie zingsnederlaag de macht af te staan, waarna de oppositie monddood werd gemaakt. De regering, die tien leden telt, wordt uitgebreid met vijf burgers en twee generaals. Het kabinet telt op dit moment slechts een burgerlid. De junta opereert naast het kabinet en wordt met drie generaals uitge breid tot 22 leden. De junta heeft deze week meer dan 2000 docenten van de universiteit terug naar school gestuurd voor opfriscursussen in patriottisme, management en orde houden. Aanleiding voor de extra lessen zijn de stu dentenprotesten die er in de cember toe leidden dat alle ho gescholen en universiteiten ge sloten werden. India meldt dat bij gevechten in Nagaland, de onherbergzame bergregio tussen India en Myanmar, zeker 200 mensen om het leven zijn gekomen. De Naga's verzetten zich tegen de regering in Yangon (Rangoon). Socialisten lonken naar liberaal-democraten londen cees van zweeden correspondent Als de Britse Labour Partij na de verkiezingen dit jaar aan de macht zou komen, dan zal ze een parlement voor Schotland instellen. De leden daarvan zul len worden gekozen via evenre dige vertegenwoordiging. Dat heeft het hoofdbestuur van de Britse oppositiepartij gisteren besloten. Labour vreest dat de Schotten zullen aankoersen op een onaf hankelijk Schotland, als zij geen parlement met verregaande be voegdheden krijgen. Twee re cente opiniepeilingen hebben uitgewezen dat een meerder heid van de Schotse bevolking tegen de huidige unie met En geland, Wales en Noord-Ierland is. Het is overigens voor het eerst dat Labour zich hardop uit spreekt voor evenredige verte genwoordiging. Het besluit wordt dan ook gezien als een handreiking naar de Liberaal- Democraten, uitgesproken voorstanders van evenredige vertegenwoordiging. Aangezien de kans reëel is dat bij de ko mende parlementsverkiezingen geen van de partijen een meer derheid krijgt, zullen zowel La bour als de conservatieven een beroep op de Liberaal-Demo craten doen om met hen te re geren. Labour-partijleiders bena drukten gisteren dat het nieuwe kiesstelsel van evenredige verte genwoordiging vooralsnog al leen geldt voor het Schotse par lement. Labour bezint zich nog op een hervorming van het kiesstelsel in de rest van het Verenigd Koninkrijk. De Russische president Boris Jeltsin heeft in een interview dat morgen op de Amerikaanse te levisie wordt uitgezonden de geruchten tegengesproken dat hij .een alcoholist zou zijn. Jelt sin ontkende in het ABC-pro- gramma 20-20 ook berichten dat Russische nucleaire technici in Libië werkzaam zouden zijn. Een deel van het programma werd zaterdag reeds uitgezon den. Jeltsin verklaarde ook bang te zijn dat zijn drie kleinkinderen gekidnapped zouden kunnen worden. „Ik heb informatie ont vangen dat dit zou kunnen ge beuren", zo verklaarde Jeltsin, zonder verdere details te geven. In tegenstelling tot Sovjet president Michail Gorbatsjov, die de sterk patriarchale Russen verbaasde door openlijk zijn vrouw Raisa om advies te vra gen, verklaarde Jeltsin dat hij met zijn vrouw Naina niet over politiek sprak. „In ons gezin ben ik de baas", zo zei Jeltsin in ant- tuurlijk heeft mijn vrouw eigen gezichtspunten en is zij vrij die te laten horen", aldus de Russi sche leider. Geruchten over zware drank zucht hebben Jeltsin achter volgd sinds hij tijdens zijn eer ste bezoek aan de VS, twee jaar geleden, dronken zou zijn ge weest. Door in de afgelopen maanden tweemaal plotseling afwezig te zijn is de geruchten stroom weer op gang gekomen. Maar hij vertelde Walters: „Sport en alcohol gaan niet sa men. Ik ben een actieve sport man, anderhalf uur oefeningen elke dinsdag en zondag". „Na tuurlijk zijn er enkele feestda gen die wij in onze familie vie ren. Ik ben geen asceet, maar ik ontken al die geruchten catego risch". Jeltsin kondigde aan de sala rissen van nucleaire technici te zullen verhogen. „Hun salaris sen zijn soms slechts 1.000 roe bel per maand; wij hebben on geveer 3.000 van zulke mensen en ik ben van plan een speciaal decreet te tekenen waardoor hun salaris naar 5.000 roebel gaat", aldus Jeltsin. san Salvador ipsopdrachtgever van de moord op aartsbisschop Romero in 1980 en als de man achter de doodseskaders, die duizenden moorden, verdwijningen en martelingen op hun geweten hebben. In maart 1991 werd bij de majoor kanker aan tong en luchtwegen ontdekt. Zijn toe stand op dit moment is zo slecht dat woordvoerders van Arena voor zijn leven vrezen. Volgens de huidige partijvoor zitter Armando Calderon is D'Aubuisson in „uiterst slechte conditie". De oprichter van de regerings partij Arena in El Salvador, ma joor Roberto D'Aubuisson, ligt ernstig ziek in een hoofdstede lijk hospitaal. Hij heeft een kwaadaardig gezwel in de twaalf-vingerige darm. Volgens Arena-leiders is D'Aubuisson drie weken geleden opgenomen i heeft hij twee operaties on- Roberto D'Aubuisson was een van de hoofdrolspelers in de bloedige burgeroorlog die twaalf jaar lang in El Salvador woedde. Hij wordt gezien als de Boris Jeltsin sprak aan de vooravond van zijn bezoek aan Amerika en Londen met de Amerikaanse minister Baker. •foto ap Ontslag Clintons beschuldiger administratief medewerkster. uttle rock aphgar chef verklaarde da, zjj sinds maandag zonder opgaaf van redenen niet op haar werk was verschenen en dat hij haar daarom volgens de geldende re gels de laan uit had gestuurd. Flowers kreeg voor haar onthul ling 100.000 dollar. Ze had een jaarsalaris van 17.000 dollar. De vrouw die de Democratische presidentskandidaat Bill Clinton in problemen bracht met de onthulling dat zij 12 jaar lang een relatie met hem zou heb ben gehad is wegens verzuim uit haar baan ontslagen. Genni- fer Flowers was werkzaam als

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5