Binnenland Vietnamezen toch weg Informeel overleg over cao in bouw De komkommer en de uitjes in de slabak Slachtoffers willen geld zien van dader Toelating bestrijdingsmiddelen loopt sterk achter op schema Donderdag 30 januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN S VISSER Vormgeving: ESTHER NYPELS Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), I NIEUWSLIJN Unie BLHP verwerpt akkoord Akzo Het algemeen bestuur van de Unie BLHP heeft gisteren het prin cipe-akkoord over de nieuwe cao bij Akzo verworpen. De bond heeft bezwaren tegen de afspraken die zijn gemaakt over gelei delijke afschaffing van de collectieve vut regeling. De overige bonden zullen het principe-akkoord wel met een positief advies aan hun leden voorleggen. Een woordvoerder van Akzo toonde zich 'verbaasd' over de beslissing van het Unie-bestuur, omdat de onderhandelaar namens de bond na de het bereiken van het principe-akkoord wél zei de afspraken met positief advies posi tief aan de achterban te zullen voorleggen. Suriname krijgt geld nog even niet Minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) stelt de uitbeta ling van de 1,6 miljard ontwikkelingshulp aan Suriname op nieuw uit. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft Pronk dat hij de hand op de knip houdt, tot de Surinaamse regering met een goed pakket komt voor het herstel van de economie. Dat is er nog steeds niet. Wel juicht Pronk het toe dat de Surinaame re gering voorzichtig postitief is over de aanbevelingen van het or ganisatiebureau Coopers Lybrand. Dat heeft in opdracht van de EG en Suriname harde voorstellen gedaan voor sanering van de Surinaamse economie. Pronk noemt de Surinaamse reactie „een goede stap op weg naar het begin van structurele aanpas sing van de economie." Nederland scheldt schulden kwijt Nederland heeft het afgelopen jaar opnieuw ontwikkelingslan den schulden kwijtgescholden, zo blijkt uit een brief van de mi nisters Pronk (ontwikkelingsamenwerking) en Kok (financiën) aan de Tweede Kamer. Niet alleen Afrikaanse lage-inkomenslan- den die zich bereid hebben getoond een wat wordt genoemd 'bevredigend' economisch beleid te voeren, zijn schulden kwijt gescholden. Behalve Egypte, Kenia, Mozambique, Senegal, Tan zania en Zambia hebben niet-Afrikaanse landen met soortgelij ke problemen, als Honduras, Jamaica, Nicaragua, Pakistan, Peru, Vietnam en Jemen van de maatregelen geprofiteerd. FNV-bond: Verdere atv in zuivel De Voedingsbond FNV wil dat oudere werknemers in de zuivel industrie drastisch korter gaan werken. Voor werknemers vanaf 53 jaar zou in etappes een werkweek van 32 uur moeten gaan gelden. De Voedingsbond zal de eis voor drastische arbeidstijd verkorting bij de komende cao-onderhandelingen op tafel leg gen. In de zuivelindustrie staan wegens een forse sanering 2.000 van de 19.000 banen op de tocht. Via de arbeidstijdverkorting wil de bond dat banenverlies opvangen. De Voedingsbond wil de verdere atv in een 'glijdende schaal' invoeren, waarbij werk nemers vanaf 45 jaar steeds meer extra vrije dagen krijgen naar mate ze ouder worden, tot een maximum van 26 extra vrije da gen per jaar. De bond wil verder dat de vut-leeftijd op 59 jaar blijft liggen. Hoge opbrengst jongste staatslening De jongste staatslening met een rente van 8,25 procent, die be stond uit twee gedeelten met looptijden van respectievelijk 10 en 15 jaar, heeft in totaal 15,5 miljard gulden opgebracht. De to tale opbrengst van de lening met een looptijd van 15 jaar is uit gekomen op 5,5 miljard gulden. Dat heeft het ministerie van fi nanciën gisteren laten weten. Eerder is bekendgemaakt dat de lening met een looptijd van 10 jaar 10 miljard gulden heeft op gebracht. Het ministerie heeft dit jaar 18,3 miljard gulden bin nengehaald uit staatsleningen. De financieringsbehoefte van het rijk bedraagt dit jaar 45,4 miljard gulden, zodat op dit moment ruim 40 procent daarvan is gedekt. Een Haagse politieman toont de massale hoeveelheid koffie die in be slag werd genomen na de arrestatie van twee Hagenaars. In een winkel in 's Gravezande werd dinsdag een 48-jarige man aangehouden, die er van wordt verdacht gedurende anderhalf jaar ongeveer honderd pakken koffie per week te hebben gestolen in de Hofstad en omgeving. De an dere arrestant is de heler, een 40-jarige Hagenaar. In zijn woonhuis trof de politie enkele vuilniszakken vol koffiepakken van 250 en 500 gram aan. In de woning van de dief wewrden gisteren nog eens ruim 2500 pakken koffie gevonden. De Haagse politie zegt nog meer aanhoudin gen te verwachten. foto anp Raymond rutting DEN HAAG GPD Ruim negentig procent van de slachtoffers die schade lijden door een delict, verkiest een schadevergoeding van de dader boven een vergoeding uit een fonds of door de overheid. Meer dan de helft van de daders is bereid de schade te vergoeden. Dit blijkt uit een onderzoek van het Wetenschappelijk On derzoek- en Documentatiecen trum van het ministerie van jus titie naar een experiment met schadebemiddeling in het ar rondissement Middelburg. Het verslag van het experiment is gisteren verschenen. Volgens de .onderzoekers is voor schadebemiddeling in de toekomst een belangrijke rol weggelegd. Zij pleiten ervoor de regeling op meer plaatsen in te voeren. Het succes is mede in gegeven door het voordeel van de regeling voor de dader. Die krijgt te maken met een officier van justitie, die bij de (straf rechtelijke) afdoening van de zaak rekening houdt met de be reidheid van de dader om het slachtoffer tegemoet te komen. De schadebemiddelaar, die vanaf juni 1989 in Middelburg heeft gefunctioneerd, benader de ongeveer 200 slachtoffers. Van dit aantal wilde 72 procent gebruik maken van het aanbod van de bemiddelaar om via de dader de schade te verhalen. Zestig procent van hen kreeg ook werkelijk geld te zien van de dader. Schadebemiddeling begint zodra een slachtoffer bekend is bij het openbaar ministerie. De bemiddelaar vraagt het slacht offer of er materiële schade is en of een vergoeding op prijs wordt gesteld. Als het slachtof fer daar voor voelt, stapt de be middelaar naar de dader. Als de dader bereid is schade vergoeding te betalen, wordt een regeling getroffen. De dader stort geld op rekening van de bemiddelaar die het op zijn beurt weer aan het slachtoffer geeft. Zo wordt de privacy van het slachtoffer gewaarborgd, meent justitie. Als de bemiddeling tot scha devergoeding mislukt, kan de rechter nog een poging wagen. Uit het onderzoek blijkt dat in de helft van de zaken waarbij de bemiddeling niet lukte, de rech ter alsnog een schadevergoe ding oplegde. Staatsecretaris Kosto (justitie) houdt onverkort vast aan zijn voornemen uitgeprocedeerde Vietnamese asielzoe kers uit te wijzen naar Tsjecho-Slowakije, ondanks de de finitieve weigering van de regering in Praag om 23 van de 24 Vietnamezen toe te laten. De Tsechoslowaakse rege ring heeft dit gisteren officieel aan Nederland laten we ten. Slechts één van de asielzoekers is welkom, omdat hij over een Tsjechoslowaaks dienstpaspoort beschikt DEN HAAG GPD Kosto houdt tevens staande dat er onvoldoende reden is om aan te riemen dat asielzoekers die naar Vietnam worden terugge stuurd, daar worden vervolgd. Kosto baseert zich op een ambtsbericht van de Neder landse ambassade in Bangkok. Volgens de staatssecretaris wor den daarin de rapportages van Amnesty International voldoen de weerlegd. Amnesty zegt dat Vietnamezen die het land zijn ontvlucht bij terugkeer rekening moeten houden met ernstige straffen. Kosto heeft de hoop op een nader gesprek met de Tsjechos- lowaakse regering nog niet op gegeven. Hij wil dan nogmaals duidelijk maken dat de weige ring om asielzoekers terug te nemen in strijd is met interna tionaal erkende richtlijnen. Een onderzoekscommissie van de kerkelijke organisatie In- lia concludeerde eerder deze week dat Tsjecho-Slowakije niet kan worden gedwongen om de asielzoekers terug te nemen. Dit omdat het land nooit de aanbe veling van het Hoge Commissa riaat voor de Vluchtelingen heeft ondertekend. Daarin is vastgelegd dat een land dat langdurig onderdak aan vreemdelingen heeft gebo den het land van eerste ont vangst ook voor hun opvang moet zorgen. Tsjecho-Slowakije vindt dat Nederland het eerste land van opvang is. Dit omdat de Vietnamezen in Tsjecho-Slo wakije nooit asiel hebben aan gevraagd en dat ook niet willen. Formeel kan Nederland daar niet veel tegen inbrengen. Justi tie beroept zich er op dat het Nederlandse standpunt in over eenstemming is met internatio naal erkende richtlijnen. Twee weken geleden nog heeft een Tsjechoslowaakse delegatie aan Justitie toegezegd dat dit in acht zou worden genomen. Vorige week echter kreeg mi nister Van den Broek de „toe zegging" van zijn Tsjechoslo waakse ambtsgenoot Dienst- bier, dat Praag alleen Vietname zen aanvaardt die op vrijwillige basis komen. Er is echter niet of nauwelijks een Vietnamees te vinden die dat wil. Inlia is zeer verontwaardigd over de houding van Justitie. Woordvoerder Van Tilborg denkt dat de advocaten van de Vietnamezen massaal naar de rechter zullen stappen als Justi tie daadwerkelijk tot uitzetting overgaat. De verschillende kerken in Nederland waar de asielzoekers zitten ondergedoken, zullen overigens geen extra maatrege len nemen tegen de dreigende uitzetting. 'Ruimte moet van werkgevers komen UTRECHT ANP De werkgeversorganisatie AVBB en de vakbonden gaan volgende week dinsdag in een informeel overleg proberen de vastgelo pen onderhandelingen over een nieuwe cao voor de bouwnijver heid (240.000 werknemers) vlot te trekken. Het cao-overleg liep vorige week maandag vast. De bonden weigerden toen verder te pra ten. Zij vonden de voorstellen van de werkgevers onaanvaard baar. De AVBB stelde onder meer voor om werknemers bij ziekte maximaal vier atv-dagen per jaar in te laten leveren. Voorts wil de werkgeversorganisatie de aanvulling op de Ziektewetuit kering gedurende de eerste zes weken verlagen van 100 tot 80 procent. AVBB-woordvoerder De Fouw wilde niet zeggen of hij dinsdag met aangepaste voor stellen zal komen. Hij sloot ech ter niet uit dat het informele ge sprek kort na dinsdag weer over kan gaan in een formeel cao- overleg. Bij de vakbonden was de uit nodiging voor het informeel overleg gistermiddag nog niet binnen. Woordvoerders van de bouwbonden van FNV en CNV gaven echter wel te kennen dat zij bereid zijn aan het gesprek deel te nemen. Maar van de vakorganisaties is geen enkele concessie te verwachten. „De ruimte zal van werkgeverszijde moeten komen", aldus een woordvoerder. Gabor krijgt felle kritiek Kamer wegens traagheid commissie DEN HAAG GPD Staatssecretaris Gabor (land bouw) heeft gisteren van de Tweede Kamer felle kritiek ge kregen op de traagheid waar mee de Commissie Toelating Bestrijdingsmiddelen (CTB) werkt. Vorig jaar werd slechts één alternatief bestrijdingsmid del toegelaten, terwijl enkele voor de bloembollen- en aard appelteelt belangrijke bestrij dingsmiddelen per 1 januari 1993 worden verboden. Minder schadelijke middelen zijn ech ter nog niet beschikbaar. De Tweede Kamer ergerde zich ook aan de moeizame gang van zaken rond de verzelfstan "KON MIJN VADER MAAR WEER LOPEN..." Met 100 sulden helpt u hem op de been diging van de CTB. Daarover wordt inmiddels al vijf jaar ge praat. Gabor heeft de Kamer la ten weten dat verzelfstandiging zeker nog drie jaar op zich zal laten wachten. De Tweede Ka mer zag daardoor het voor 6 april geplande debat over het meerjarenplan gewasbescher ming de mist ingaan. Voordat dit meerjarenplan in werking kan treden, moet eerst duidelijk zijn wat de werkwijze is van de CTB. Volgens het ge wasbeschermingsplan moeten eerst alternatieve bestrijdings middelen worden toelaten, voordat schadelijke bestrij dingsmiddelen kunnen worden verboden. De vertragingen wor den met name veroorzaakt doordat maar liefst vier ministe ries betrokken zijn bij de toela ting van nieuwe, milieuvriende lijke gewasbeschermingsmidde len. Gabor zei de zware kritiek wel te kunnen begrijpen en ver klaarde zelfs er „slapeloze nach ten" van te hebben. Volgens Gabor is de commissie de laatste maanden in staat ge weest veel achterstanden weg te werken. De commissie staat nu op het punt enkele tientallen nieuwe middelen toe te laten, aldus Gabor. Een groot aantal andere middelen wacht echter nog op toelating. Gabor verontschuldigde zich ervoor dat voor toelating van een nieuw bestrijdingsmiddel een heel netwerk van deskundi gen moet worden geraadpleegd. Inmiddels heeft de commissie 500 stoffen vastgesteld die van de lijst van toegestane middelen kunnen worden geschrapt. Gabor: „Dat alleen is al een gi gantische klus geweest." UTRECHT PATRICIA VAN DER ZALM Laatst had een Marokkaans meisje WD-leider Bolkestein gevraagd of hij ook vond dat een multiculturele samenleving eigenlijk lijkt op een bak sla: to maat, komkommer, sla en uit jes. Samen vormen ze een lek ker gerecht. Bolkestein 'vond daar wel veel inzitten', maar meende tevens dat ze één be langrijk ding vergat: de slabak zelf. Ofwel: de Nederlandse identiteit, de cultuur, het stelsel van algemeen aanvaarde waar den en normen. Waarden waar aan volgens hem Nederlanders en allochtonen de 'ingredi ënten van de sla' zich dienen te houden. De WD-voorman vertelde het verhaal gisteren op de fees telijke jaarviering van de Uni versiteit voor Humanistiek in Utrecht. Die universiteit gaat bij haar jaarvieringen de contro verse niet uit de weg. De viering van haar eerste bestaansjaar wijdde zij twee jaar geleden aan de lotgevallen van de Britse schrijver Salman Rushdie. Vorig jaar stond humanisme en islam centraal en gisteravond was in het Academiegebouw 'de multi culturele samenleving' aan de beurt. Discussie Zet directeur M. Rabbae van het Nederlands Centrum Buiten landers (NCB), S. Abdus Sattar, schrijfster en moslimdeskundi- ge, en Bolkestein naast elkaar, gooi het onderwerp 'integratie' op tafel en er ontspint zich een oude (en sinds kort weer actue le) discussie. De hamvraag was: kan een al lochtoon alleen integreren in de Nederlandse samenleving door zich volledig aan te passen? Of de politici. En niet de allochto nen aankijken op hun 'identi teit'. Dat is zoiets als de brand weer de schuld geven van de brand." Zelf heeft Rabbae 'vier jaar met de NOS onderhandeld om een beetje invloed te krijgen in bepaalde programma's'. „Als er dan .een mogelijkheid bestaat om een eigen omroep op te richten, hoef je niet meer te be delen. Zo'n initiatief is volko men legitiem. Het water kruipt daar waar Vooral ook beter en meer werk helpt allochtonen verder, vindt Rabbae. Ze doen nog maar al te vaak het min dere werk, zoals de vrouwen in deze garnalenpellerij. foto bert verhoeff moet het Nederlandse over heidsbeleid integratie met be houd van eigen identiteit stimu leren? Dat laatste is volgens de WD-leider een tegenspraak in zichzelf. De discussie die hij daarover aanzwengelde, ligt nog vers in het geheugen. Integratie, prima, maar dat gaat per definitie met behoud van de eigen identiteit, vond M. Rabbae van het NCB. „Indenti- teit is zo iets eigens. Niemand kan mensen verbieden 's nachts op hun hoofd te slapen, als ze overdag maar weer rechtop lo pen. En integratie is meer dan samen in de Kalverstraat lopen. Het is een optimale participatie van etnische minderheden in alle maatschappelijke sectoren en een wederzijds respect. Daar ontbreekt het nog aan." Pluralisme Bolkestein mag dan geen voor stander zijn van integratie met de nadruk op de eigen identi teit, cultureel pluralisme kan hij 'wel aanvaarden'. „Maar er zijn grenzen. Bij de afdeling Burger zaken van de gemeente Amster dam staan 800 mannen inge schreven die een dubbelhuwe- lijk hebben. Ik ben tegen poly game gezinshereniging. Uit cij fers van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid blijkt dat 20 procent van de isla mitische meisjes van school wordt gehouden. Ook daar ben ik op tegen. Het benadrukken, het vasthouden van de eigen cultuur is een statische toe stand. Ik voel meer voor het dy namische proces van integra tie." Zo ook Rabbae. Maar juist doordat allochtonen maat schappelijk een achterstand hebben grote uitval op school, hoge werkloosheid, wo nen in oude wijken gaat het zo slecht met die integratie. „Ze zijn ondervertegenwoordigd in de kunst, de sport, de media, de universitaire wereld. Daarvoor moet je zijn bij de direct verant woordelijken, de beleidsmakers, Bejaardenhuis Hij noemt de oprichting van een islamitische woningbouw vereniging of een bejaardenhuis in de toekomst dan ook niet denkbeeldig, al was het maar omdat allochtonen tijdens hun proces van integratie regelmatig met de kop tegen een onzicht bare muur lopen. Honderd mil joen extra vindt hij nodig voor faciliteiten taallessen, scho ling en werkgelegenheid die nieuwkomers meteen bovenop de Nederlandse samenleving 'plakken'. „Want als we de op vang van nieuwe mensen niet beter regelen, loopt de integra tie gevaar." De schrijfster S. Abdus Sattar zei de oprichting van islami tische scholen en moskeeën als een overgangsfase te zien. „Vooral de tweede generatie heeft de economische en socia le achterstelling aan den lijve ondervonden. Ze voelen zich ingekapseld. Sommigen houden nu vast aan hun eigen zeker heid, zoals katholieken en vrou wen dat hebben gedaan. Geef ze de tijd om zich een eigen stem te vormen. Daar worden het betere gesprekspartners van. Dat komt de integratie al leen maar ten goede."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4