Binnenland Premier gaat door het stof voor PvdA CDA luidt einde van provincie in Stadsvervoer gaat hakken in de kosten Andriessen waarschuwt tegen energieheffing Gehandicapten overgeleverd aan willekeur Smallenbroek gebeten hond bij ziekenhuizen SIEMENS Een 100% Siemens tijdelijk voor slechts f 1.548,- Donderdag 30 januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN «RONALD FRISART «hef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: ANDRIES DETMAR 3 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). li NIEUWSLIJN Directeur SHS op vrije voeten De directeur van de Stichting Haags Sociaal Cultureel werk (SHS) is gisteren voorlopig op vrije voeten gesteld. De man werd op 6 januari gearresteerd en wordt verdacht van verduistering van enkele tonnen subsidiegeld bij de SHS. Het nieuwe bestuur van de SHS heeft hem enkele dagen geleden ontslagen. Er zijn in totaal zes arrestaties verricht in de affaire. De zesde arrestant, een 39-jarige man uit Sassenheim die maandag werd gearres teerd, werd eveneens gisteren weer vrijgelaten. Alle arrestanten worden door de politie aangemerkt als verdachten. Cel geëist na overlijden baby Tegen een streng-christelijk echtpaar uit Hardegarijp is gisteren anderhalf jaar cel geëist omdat ze geen medische hulp inriepen voor hun ernstig zieke baby. Het kind overleed 16 weken oud in januari 1990. De baby was ernstig ondervoed, uitgedroogd en woog 450 gram minder dan bij de geboorte. Volgens deskundi gen had medische hulp de dood van de baby, die een aangebo ren afwijking had, kunnen voorkomen. Uit uitlatingen bij een kort geding dat het echtpaar aanspande om lijkschouwing te voorkomen, bleek dat ze uit godsdienstige overwegingen geen medische hulp inriepen. Het zou de wil van God zijn geweest en daar moesten ze in berusten. Volgens de officier gaat de vrijheid van godsdienst niet zover dat de staat dit kan tolereren. Doden bij schietpartijen Rotterdam Bij twee schietpartijen op verschillende plekken in Rotterdam zijn afgelopen nacht twee mensen om het leven gekomen. Deze maand zijn daarmee tot nu toe al zeven mensen om het leven gekomen in Rotterdam tegen 22 in het gehele voorgaande jaar. Een 25-jarige Rotterdammer werd vanmorgen vermoord in zijn auto gevonden. Hij is volgens de politie vlakbij of in zijn auto neergeschoten. De politie heeft in de buurt van het misdrijf een zeventienjarige vrouw aangehouden. Eerder in de nacht werd in een café een man doodgeschoten. De politie heeft zeven bezoe kers aangehouden en wil via hen het hoe en waarom achterha len. Zuid-Afrika-blunder 'eens maar nooit weer' Premier Lubbers en minister Van den Broek van buiten landse zaken zijn gisteren tijdens een spoeddebat in de Tweede Kamer diep door de knieën gegaan om spijt te betuigen over de opeenstapeling van blunders rond het inmiddels uitgestelde bezoek aan Zuid-Afrika. De pre mier richtte zich vooral tot coalitiepartner PvdA, die niet van tevoren over het voorgenomen bezoek was ingelicht. „Het was wijzer geweest als vice-premier Kok in een pril stadium was ingelicht", aldus Lubbers. tNM, UA staatsbezoek aan Japan. In hun verdediging zeiden zo wel Lubbers als Van den Broek dat ze er gewoon „niet aan ge dacht" hadden om met de PvdA over het bezoek te overleggen. Beide bewindslieden beweer den dat ze nooit hadden ge dacht dat het bezoek zoveel stof zou doen opwaaien. „Ik was mij er wel van bewust dat de recht matigheid van de zittende rege ring van Zuid-Afrika door het ANC werd betwist. Maar dat De premier en zijn bewindsman gingen door het stof voor de ka merleden. Na een aanzet daar toe van het CDA-kamerlid Aarts herhaalde Lubbers zelfs zijn be kende woorden: „Eens maar nooit weer." Die zin werd in 1986 voor het eerst gebezigd door een woedende premier te gen de toenmalige vice-premier De Korte, die voor zijn beurt sprak over het voorgenomen Minister Van den Broek, minister Kok en premier Lubbers luisteren naar wat de Tweede Kamer hen heeft te zeggen over de uitgestelde reis naar Zuid-Afrika. foto anefo rob bocaerts was geen beletsel voor een offi cieel bezoek van staatspresident De Klerk aan ons land", aldus Van den Broek. De bewindsman was dan ook „verbaasd" toen het ANC onoverkomelijke be zwaren bleek te koesteren tegen een soortgelijk bezoek van Lub bers aan De Klerk. „Verwijt u mij maar een politieke mistaxa tie", zei Van den Broek. Toen WD-kamerlid Weisglas de bei de bewindslieden „grenzeloos naïef' noemde, zei de minister: „Ik accepteer ten volle dat ver wijt." PvdA-leider en vice-premier Kok zei het te betreuren dat hij „buiten de reis is gehouden. Ik had best vijf minuten tijd gehad tijdens de EG-topconferentie in Maastricht", schamperde Kok. In Maastricht besloten Lubbers en Van den Broek dat zij van 18 tot 20 februari een officieel be zoek aan de Zuid-Afrikaanse president De Klerk zouden brengen. Komend weekeinde reizen Lubbers, Kok en Van den Broek naar het Zwitserse Davos voor overleg met ANC-leider Nelson Mandela en de Zuidafrikaanse president De Klerk. Het PvdA- Kamerlid Verspaget waar schuwde premier Lubbers en minister Van den Broek dat zij niet teveel druk op Mandela moeten uitoefenen om het be zoek alsnog door te laten gaan. DEN HAAG» JANKUYS Met de keuze voor een krachtig, bover.gemeentelijk regiobe stuur heeft het CDA gisteren de doodsklok geluid over de Ne derlandse provincies. Ook PvdA en WD hechten steeds meer betekenis aan gewestbesturen, die belangrijke taken van rijk, provincies en gemeenten moe ten overnemen. Maandag, als de Kamer praat over bestuurlij ke samenwerking, wordt daar om een belangrijke dag voor de provincies. Al de hele week verkondigden de twee bestuurskundigen van het CDA, Van der Heijden en Koetje, te willen aansturen op sterke regiobesturen. De vraag was alleen of de fractie, tot nu toe zeer gereserveerd over de komst van een vierde bestuurs laag, hen daarin zou volgen. Door de provincie op te offeren voor de nieuwe, direct door de burgers gekozen regiobesturen, heeft het CDA gisteren de kool en de geit gespaard. Krachtige gewestbesturen zijn volgens het CDA dè oplossing om een eind te maken aan de bestuurlijke lappendeken in Ne derland. Het land is nu inge deeld in regio's voor de arbeids voorziening, bestuurlijke sa menwerking, politie, volksge zondheid, brandweer, afvalstof fen en andere, die geen van alle op elkaar aansluiten. Regiobe sturen moeten nu het beheer krijgen over al deze taken. Daartoe zal de provincie vrijwel al haar bevoegdheden moeten afstaan. Ook het rijk en de aan een regio deelnemende ge meenten zullen een deel van hun takenpakket naar het nieu we regiobestuur moeten over hevelen. De huidige gemeentebestu ren zullen zich in de toekomst vooral met uitvoerende taken bezighouden. Ze houden wel hun eigen inkomsten, maar moeten een deel daarvan afdra gen aan het regiobestuur, dat de planning en sturing van het be leid ter hand zal nemen. In samenwerking tussen meer provincies ziet het CDA niets. De bundeling van de drie Rand stadprovincies leidt volgens de christen-democraten tot een in deling in een arm en rijk gedeel te van Nederland. Vooralsnog komen zeven grootstedelijke gebieden (Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Utrecht, Eind hoven, Arnhem/Nijmegen en Enschede/Hengelo) het eerst voor het bestuurlijke experi ment in aanmerking. Klachten over Rijk vaak terecht DEN HAAG* ANP Vier van de vijf klachten van burgers bij de Nationale Om budsman tegen rijksambtena ren zijn terecht. En in negen van de tien gevallen worden de aanbevelingen van de Ombuds man ook opgevolgd. Dat heeft Nationale Ombudsman Oosting gisteren bekendgemaakt bij de viering van het tienjarig bestaan van het nationale klachteninsti- tuiit. De Ombudsman heeft in middels een kleine 100.000 klachten binnengekregen, waar van er 6000 in behandeling wer den genomen. Daaruit blijkt dat Nederlanders zich het meest beklagen over het optreden van de politie en van de belasting dienst. De Ombudsdman be pleitte op een symposium in de Nieuwe Kerk in Den Haag dat de bevoegdbeden van zijn bu reau worden uitgebreid tot de gemeenten. In een reactie zei Minister Dales van binnenland se zaken dat een deel van de klachten stoelt op de aan spreekbaarheid van de over heid. Ze schetste de situatie van de ambtenaar achter een loket, achter kogelvrij glas en van die gaatjes waar je door moet pra ten. Dales ging overigens niet nader in op de wens voor rui- mere bevoegdheden. Akkoord over onderzoek zorg DEN HAAG GPD Particuliere ziektekostenverze keraars en staatssecretaris Si mons zijn gisteren tot een ak koord gekomen over een studie naar de kostenontwikkeling in de gezondheidszorg. De Reken kamer mag de boeken van indi viduele verzekeraars inzien, maar in het eindrapport zullen de maatschappen niet herken baar zijn. 'Bot mesje dat rafelige wonden maakt' DEN HAAG GPD De invoering van een heffing op energie is „een bot mesje dat rafelige wonden kan maken". Dat heeft minister Andriessen van economische zaken van middag gezegd in Baam. „Een heffing op alle energie dragers alleen in Nederland zou zo desastreus zijn voor onze economie, dat ik er niet eens over wil praten", aldus de mi nister. Vooral de PvdA wil naar een energieheffing; de last voor het bedrijfsleven zou dan via la gere arbeidskosten moeten worden gecompenseerd, zodat de werkgelegenheid niet wordt aangetast. Andriessen maakte duidelijk niet te geloven in der gelijke sprookjes. Volgens de minister is invoe ring van een energieheffing al leen mogelijk in EG-verband. Nederland moet zeker niet als enige overgaan tot invoering van de heffing in 1994, zoals ge pland. Gebeurt dat wel, dan staat dat volgens de minster haaks op de Europese eenwor ding. „Zelfs een sterk land als Duitsland heeft kort geleden verklaard het niet alleen te wil len. Wie zijn wij dan?", vroeg de minister zich af. Met de verho- s milieuheffing i die dit jaar inging, loopt ons land al voor op de EG- partners, aldus Andriessen. DEN HAAG CAREL GOSELING Hoe zou u het vinden voor iets te betalen en het vervolgens niet te krijgen? Niet leuk, ongetwijfeld. En hoe zou u reageren als het u overkwam. Boos worden waarschijnlijk, en protest aantekenen. En dat is dan ook precies wat ongeveer 150 gehandicapten gisteren deden. Wat wil het geval? Sinds 1 januari 1990 betalen alle bejaarden premie voor de aaw, de algemene arbeidsongeschiktheidswet. Die wet kent naast uitkeringen ook voorzie ningen, bedoeld voor gehandicapten. Nu kent onze rechtsstaat het principe dat als je ergens voor betaalt, je er ook recht op hebt. De 65-plussers die betalen voor de aaw, hebben dus ook recht op de voorzieningen die in die wet zijn opgenomen. En daarmee kwamen de problemen. Want als de bejaarden aaw-voorzieningen zouden claimen, zou dat miljarden per jaar kosten. Dus werd in 1990 besloten? Bejaar den moesten wel aaw betalen, maar kregen geen recht op de speciale voorzieningen. De Tweede Kamer accepteerde dat, de Eer ste Kamer niet. Pas toen het derde kabinet met een crisis dreigde, gingen de senatoren overstag. Sindsdien zoekt politiek-Den Haag naar een uitweg, die per saldo niets mag kosten. Medio vorig jaar kwam het kabinet met de oplossing: de 65-plussers kregen recht op voorzieningen volgens de aaw, maar daar voor zouden alle gehandicapten jonger dan 65 jaar voor betalen. Lagere vergoedingen en eigen bijdragen zouden 1 miljard gulden opbrengen, precies de geschatte extra uit gaven aan aaw-voorzieningen voor de 2 miljoen 65-plussers. De Kamer stak daar eind vorig jaar een stokje voor. Gehandicapten moesten circa 50 procent in hun voorzieningen terug, en dat ging de Kamer te ver. Het kabinet be sloot daarop de situatie zoals die vanaf 1 ja nuari 1990 bestond, nog een jaar te verlen gen. Inmiddels heeft staatssecretaris Tei Veld van sociale zaken nieuwe plannen. Ze ziet af van alle eerdere voornemens. Met ingang van 1993 mogen de gemeen ten het varkentje gaan wassen. Die krijgen 755 miljoen van de staatssecretaris en moe ten maar zien dat ze het daarmee redden Kosten de claims op de voorzieningen meer, dan moeten de gemeenten de trokkenen maar korten. Of afwijzen. Dat heet inspelen op de individuele standigheden, hetgeen gemeenten veel be ter kunnen dan de rijksoverheid. De betrokken gehandicapten zijn woe dend. Zij zijn straks overgeleverd aan de re latieve willekeur van hun gemeentebestu ren. En dat allemaal onder het mom van het overeind houden van een goed en be trouwbaar sociaal zekerheidsstelsel. Hoezo goed? Hoezo betrouwbaar? Hoezo sociaal? Hoezo zeker? Centrifugetoerental tot 1.000 toeren p/m. Speciale programma instelling voor fijne was en wol. Fijntoets voor het wassen van tere weefsels. Lage verbruikswaar- den. Actieprijs geldig t/m 29-2-1992. Vraag uw Siemens- dealer naar de was automaat type WM 33, of bel het Siemens Infocentrum: 070-333 2570/2930. 'Voorzieningenniveau niet omlaag' Eigenmachtig optreden leidt weer tot crisis Acht gemeenten met een eigen openbaar-vervoerbedrijf willen de komende jaren efficiënter gaan werken om uiteindelijk 80 tot 100 miljoen gulden per jaar te besparen. Daartoe worden ook de tarieven in de spits ver hoogd iridic ip de dalpren ver laagd. De acht gemeenten Rotter dam, Den Haag, Utrecht, Dordrecht, Groningen, Arnhem, Nijmegen en Maastricht vol gen daarmee de aanbevelingen van het onderzoeksbureau McKinsey, dat ze inschakelden toen ze bij de Tussenbalans op dracht kregen om 30 miljoen gulden te bezuinigen. De bezui nigingsoperatie zal enige hon; derden arbeidsplaatsen kosten, al zullen er geen gedwongen ontslagen vallen, zo maakten de gemeenten gisteren bekend bij de presentatie van het rapport. De Vervoersbond FNV is 'woedend' over de plannen. De bond voorziet 'het einde van het openbaar vervoer als maat schappelijke voorziening'. Het plan leidt er volgens de Ver voersbond toe dat het stadsver voer zich vooral gaat richten op spitsreizigers met een welgevul de beurs, en dat de lagere inko mens in de kou komen te staan. De bond meent verder dat er 1000 tot 1300 arbeidsplaatsen verloren zullen gaan. McKinsey onderscheidt drie fasen. Eerst dient er een 'op schoning' plaats te vinden. De efficiëncy moet worden verbe terd, evenals het imago van de bedrijfstak. Hiermee is drie tot vijf jaar gemoeid. In die periode dalen zowel de totale kosten als de kosten per reizigerskilome ter. In een volgende periode van eveneens drie tot vijf jaar moe ten de bedrijven marktgerichter gaan werken. Ze moeten nieu we reizigers aantrekken en ge differentieerde tarieven invoe ren, waarbij het uitgangspunt is dat voor meer kwaliteit extra betaald moet worden. In deze fase nemen de tekorten per rei zigerskilometer verder af, maar door de groei kan het absolute tekort stijgen. Uiteindelijk moet de aanpak leiden tot een ver dubbeling van het aantal reizi gers. Diverse vervoersbedrijven hebben al aangegeven wat het McKinsey-rapport voor hen gaat betekenen. In Den Haag moet 22 tot 34 miljoen per jaar worden bespaard, onder meer door bedrijfsverlaters niet te vervangen, de rijsnelheden te verbeteren en de reclame-op brengsten te verhogen. Rotter dam wil jaarlijks 37 tot 46 mil joen bezuinigen door herplaat sing, natuurlijk verloop en een bredere inzetbaarheid van het personeel. Bij de acht stadsver voerbedrijven werken zo'n 12.000 mensen. Minister Maij van verkeer en waterstaat, die 80 procent van de kosten het stadsvervoer be- De commissie Sanering Zieken huisvoorzieningen heeft eind vorig jaar unaniem het vertrou wen opgezegd in haar voorzitter Smallenbroek. Daarmee her haalde zich de geschiedenis in de gemeente Smallingerland, waar hij als burgemeester moest opstappen omdat de ge meenteraad geen vertrouwen meer in hem had. WVC heeft tot nu toe geen maatregelen geno men. Na zijn vertrek in de Friese gemeente, werd Smallenbroek in maart vorig jaar benoemd tot voorzitter van de commissie Sa nering Ziekenhuisvoorzienin gen. Die bestaat uit vertegen woordigers van de organisaties van artsen, ziekenfondsen, ver zekeraars, ziekenhuizen en vak bonden plus een aantal advi seurs. Ze is ingesteld toen een aantal jaren geleden werd be sloten tot een forse inkrimping van het aantal ziekenhuisbed den. De commissie beschikt over een fonds voor het dekken van financiële risico's die niet met een normale exploitatie samen hangen. Als bij voorbeeld een ziekenhuisterrein moet worden verkocht krijgt het ziekenhuis die bekijkt hoe de zaak het bes te kan worden geregeld. Pas als deze akkoord gaat met de af wikkeling, kan het ziekenhuis geld uit het fonds krijgen. Daar bij gaat het uiteindelijk soms om tientallen miljoenen gul dens. Nadat Smallenbroek voorzit ter was geworden, kwam er vol gens commissielid en directeur van het Bredase ziekenhuis De Baronie Pauw steeds vaker en steeds hardere kritiek van de in stellingen over zijn eigenmach tige optreden. Smallenbroek zou vaak zonder overleg met het betrokken ziekenhuis of de gemachtigde zelf allerlei zaken te regelen en opdrachten te ge ven aan juridische adviseurs, die dan wel door het ziekenhuis moesten worden betaald. Ei genmachtig optreden was ook de reden waarom de gemeente raad van Smallingerland uitein delijk het vertrouwen in Smal lenbroek opzegde. De ziekenhuizen stuurden ook brieven aan staatssecretaris Simons van volksgezondheid, waarbij er één was die liet we ten Smallenbroek niet meer te willen zien. De commissie heeft Simons tevergeefs gevraagd Smallenbroek tijdelijk van zijn functie te ontheffen en een on derzoek in te stellen. WD-ka- merlid Dees, de voorganger van Simons, heeft laten weten ka mervragen over de kwestie te stellen. De door het onderzoeksbureau McKinsey voorgestelde aanpak moet uiteindelijk leiden tot een verdubbeling van het aantal reizigers. *foto gpd taalt, heeft positief gereageerd. Het bevestigt haar vermoeden dat de stedelijke openbaar-ver voerbedrijven efficiënter kun nen werken zonder dat het voorzieningenniveau wordt aangetast en zonder dat er ge dwongen ontslagen nodig zijn, zei ze gisteren. Siemens. Doordacht en duurzaam.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3