Wetenschap Europees onderzoek voeding en kanker Vrachtwagen gaat windtunnel in Octrooi-aanvraag DNA geeft grote beroering Passief meeroken risico voor (ongeboren) kind Videofoon voor 1500 dollar Donderdag 30januan1992 071-161400 Redactie: BRAM VAN LEEUWEN EN HANS SONDERS Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RON VAN HAASTRECT NIEUWSLIJN Tandarts tegen elektrische borstel De tandartsen blijven waarschuwen tegen elektrische borstels. Belangrijke reden is dat niets bekend is over de mate waarin het gebruik op lange termijn schadelijk is. Geen enkele fabrikant kan of wil daarover enig cijfer tonen, zo zegt hoogleraar tandheel kunde dr. B. Houwink in het Ned. Tandartsenblad. Hij ergert zich aan de reclamecampagne van Braun (Plak Control borstel) en Bausch en Lomb (Interplak borstel). Ze zeggen ervaring met deze borstels te hebben, terwijl deze nog maar net op de markt zijn. Op grond van theoretische overwegingen ligt het voor de hand dat die borstels 'zeer schadelijk' zijn, stelt hij. Houwink spreekt van 'agressieve, misleidende reclame', die verboden zou worden. 'Zachte' risico's voor hartinfarct Drie medewerkers van de Vakgroep Gezondheidswetenschap pen van de Groningse universiteit onderzoeken of persoonlijke (leeOomstandigheden van invloed kunnen zijn op het ontstaan van een hartinfarct. In de medische wereld bestaat al langere tijd het vermoeden dat er een samenhang bestaat. Onderzoek werd er echter nooit naar verricht. Het onderzoek onder zowel (ex) hartpatiënten als mensen die nog nooit een hartinfarct heb ben gehad richt zich op factoren als werkloosheid, echtschei ding, structurele ruzies en de persoonlijkheidsstructuur. Tweede hartoperaties ook succesvol Een tweede hartoperatie via de omlegging van de kransslagade ren levert wel een groter risico op, maar de patiënt leeft ook lan ger. Dit blijkt uit een onderzoek van het Academisch Medisch Centrum Amsterdam onder 200 patiënten. Het ging om 169 mannen en 31 vrouwen, met een gemiddelde leeftijd van 58,4 jaar. Zij werden geopereerd, omdat verstopping van of kramp in de hartvaten niet met medicijnen was te genezen. Gemiddeld werd de operatie 58 maanden na de eerste ingreep gedaan. De sterfte binnen 30 dagen was 7,5 procent. De kans dat patiënten geen nieuwe hartcomplicaties kregen bleek na 5 jaar 54 procent te zijn. Vetloos dieet beter bij artritis Veel mensen die lijden aan reumatische artritis kunnen de daar mee gepaard gaande pijn verminderen door over te gaan op een dieet zonder dierlijk vet. Dat meldt de Britse reumatoloog dr. John Kirwan in het dagblad The Independent. Volgens Kirwan, verbonden aan de Bristol University Medical School, zou onge veer de helft van de lijders aan de ziekte voordeel kunnen heb ben van vis-, plantaardige olie-,*of zonnebloemolierijke dieten. Eventueel verband moet worden onderbouwd Eind vorig jaar is het startsein gegeven voor een groots opgezet onderzoek naar het verband tussen voeding en kanker. In zeven Europese landen Engeland, Frankrijk, Griekenland, Italië, Nederland, Spanje en West-Duitsland zullen in totaal 350.000 mensen worden opgeroepen om aan het onderzoek deel te nemen, in elk land 50.000 VM met de basisgezondheids diensten van Amsterdam, Doe- tinchem en Maastricht. Bij de RU Utrecht gaat het om vrou wen tussen de 50 en 70 jaar die voor screening op borstkanker worden opgeroepen door het Preventicon". In ons land wordt het onder zoek gecoördineerd door de Af delingen Epidemiologie van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RI VM) in Bilthoven en van de Rijksuniversiteit Utrecht. „Mo menteel zijn wij nog bezig met een voorstudie bij 120 perso nen", zegt prof. D. Kromhout van het RIVM, één van de Ne derlandse projectleiders. „Wij willen weten of de vragenlijsten die gemaakt zijn om informatie over voeding en consumptie en over lichamelijke activiteit te verzamelen goed en betrouw baar zijn". Het ligt in de bedoeling om in ons land de eerste mensen in het kader van het Europese on derzoek begin volgend jaar op te roepen. „Het betreft mensen (tussen de 20 en 60 jaar) die on derzocht worden in het kader van het 'Monitoringsproject Chronische Ziekten', een sa menwerkingsproject van het RI- Vragenlijsten De opgeroepen personen krij gen vragenlijsten voorgescho teld. Hun lengte, gewicht en bloeddruk wordt bepaald en er wordt bloed van hen afgeno men voor onderzoek naar be paalde voedingsbestanddelen. Hoe vaak de mensen zullen worden opgeroepen, is nog niet bekend, aldus Kromhout. Het staat vrijwel vast dat be standdelen uit onze dagelijkse voeding kanker kunnen veroor zaken, of althans het ontstaan van kanker kunnen bevorderen. Verzadigd vet zou de kans op het krijgen van dikke darmkan ker en van borstkanker vergro ten, terwijl mensen die vol doende voedingsvezel eten juist minder risico lopen op het krij gen van dikke darmkanker. In het algemeen zouden groenten en fruit de kans op het krijgen van kanker verminderen. Volgens Kromhout klopt bo venstaande in grote lijnen wel aardig, maar bestaan er nog steeds geen harde bewijzen voor. „Er zijn aanwijzingen dat groenten en fruit een bescher mend effect hebben op het krij gen van kanker. Maar om welke stoffen gaat het precies? Gaat het inderdaad om bepaalde vi taminen? Of om voedingsve zels?". Overigens is het volgens Kromhout nog steeds niet dui delijk of (en in welke mate) voe dingvezels bescherming bieden tegen dikke darmkanker. Het veronderstelde verband tussen de consumptie van verzadigd vet en borstkanker noemt hij zelfs 'controversieel', dat tussen verzadigd vet en dikke darm kanker 'nog niet sterk'. „Wellicht gaat het bij borst kanker niet alleen om minder verzadigd vet, maar om minder totaal vet, dus ook om minder onverzadigd vet. In het Europe se onderzoek willen wij de aan wijzingen die er zijn voor wat betreft het verband tussen voe ding en kanker hard kunnen maken, zodat wij op weten schappelijk goede gronden voe dingsadviezen kunnen geven". Of die erg veel zullen afwijken Uit het Europese onderzoek moeten harde aanwijzingen komen over het verband tussen voeding e Zodat op wetenschappelijk goede gronden voedingsadviezen gegeven kunnen worden". van wat nu al door de Voedings- bekend zijn, zullen bruin brood, raad wordt aanbevolen, valt te weinig verzadigd vet, af en toe betwijfelen. Ook over tien jaar, vis, voldoende groenten en de eerste resultaten fruit, matig met zout en matig met alcohol nog steeds hoog op het lijstje van de voedingsdes kundigen staan. Wellicht met meer overtuiging. LEEUWARDEN NICO HVLKEMA De personenauto is al jaren het produkt van uitgekiende wind- tunnelproeven. Dat leidde tot een grote eenvormigheid. Vrachtwagens ondergingen nauwelijks veranderingen, be halve dan steeds kortere cabi nes om meer laadruimte te scheppen. Deze mastodonten van de weg wekken weinig as sociaties op met stroomlijn. Hooguit zie je enkele panelen op het dak van de cabine. Toch doen vrachtwagenfabri kanten er van alles aan om de weerstand van hun gevaarten te verminderen. Elk procentje minder weerstand is immers winst op de miljoenen kilome ters makende vloot van de transportbedrijven. Een beetje stevig doorrijdende chauffeur haalt op zijn beladen gevaarte een brandstofverbruik van 1 op 1Alleen al rustig rijden en niet sneller dan 80 vermindert dat tot bijna 1 op 1,5. Tot voor kort werden zulke zware voertuigen vaak getest op de rechte dijkweg Lelystad-Enk huizen. Maar de Duits Neder landse Windtunnel (DNW) op het terrein van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaart Labora torium in de Noordoostpolder ontdekte het gat in de markt. Er werd ingesprongen op de wens van grote fabrikanten als Saab- Scania, MAN, Mercedes-Benz, Volvo-Trucks en DAF naar meer mogelijkheden voor het testen van zijwindgevoeligheid. DNW beschikt over meet- plaatsen die op vier wijzen zijn in te stellen. Er zijn hallen van 8 bij 6 meter en 9,5 bij 9,5 meter. Een extra mogelijkheid is de lo pende band onder de hallen, die in de kleinste hal een snel heid van 450 kilometer kan be reiken en in de grote tot 200 ki lometer. Bij het testen van vrachtwa gens in een windtunnel staat een aantal vragen voorop. Zo wil de fabrikant vooral de weer stand weten die het voertuig moet verwerken. Je kunt de voorkant wel fraai stroomlijnen, maar de wind komt nooit pre cies van voren. Verder is de pro ducent benieuwd naar de zij windgevoeligheid en de ma noeuvreerbaarheid. Voor de weerstand is het be langrijk te weten hoe groot de hoek is waar tegen de vrachtwa gen de wind tegemoet gaat. In de DNW is het, als enige wind tunnel in Europa, mogelijk die invalshoek van de wind te vari ëren. Alvorens een vrachtwagen combinatie aan de test wordt onderworpen, komen de wielen op een luchtkussen te staan en wordt de combinatie iets opge tild. Daardoor staat de zaak bij na wrijvingsvrij op de vloer. Vervolgens moeten bewegingen tussen de delen van de combi natie uitgesloten zijn. Gecombi neerd met twee bevestigings punten door de vloer heen, kan de combinatie zweven en draai en. Op deze wijze zijn alle krachten meetbaar over te dra gen op de balans van de combi natie. Testen van een vrachtwagen in de windtunnel is een dure aangelegenheid: zo'n 75.000 gulden per dag. Wellicht lijkt het goedkoper de vrachtwagens heen en weer te laten rijden tus sen Lelystad en Enkhuizen. In de eerste plaats zijn de testmo- Europese bossen hollen achteruit BRUSSEL «ANP gelijkheden daar niet optimaal, de wind is nu eenmaal veran derlijk en tegenliggers kun je niet uitbannen. Bovendien kost het tien keer zoveel tijd. En tijd betekent veel in een felle con currentiestrijd. Volgens sommigen zal de computer op de duur de wind tunnel geheel doen verdwijnen. Bijna alle berekeningen zullen op de lange termijn volgens deze voorspellers op supercom puters kunnen worden uitge voerd. Bij DNW gelooft men daar niet zo hard in. Afgezien van praktische moeilijkheden blijft verificatie nodig. Een com puter kan nu goede voorstudies doen, maar het complexe stro mingsprogramma vereist nog immer proeven in de windtun nel en dat zal ook wel zo blijven, verwacht marketingdirecteur Van Ditshuizen. Zelfs nu rijden de trucks nog op de IJsselmeer- dijk om te testen of de windtun nel gegevens inderdaad tot be sparingen leiden. Daar moet blijken of schilden op de hoe ken en windvangers op het dak van de truck meer zijn dan kos- metische verfraaiingen. In de wereld van moleculair biologen is een storm van ver ontwaardiging opgestoken naar aanleiding van plannen van Amerikaanse deskundigen om octrooi aan te vragen op stukjes van het erfelijkheidsmateriaal DNA, waarvan de functie nog geheel onbekend is. Volgens een groot aantal onderzoekers, voord betrokken bij het mense lijk genoomproject, vormen dergelijke octrooi-aanvragen een bedreiging voor de vrije uit wisseling van wetenschappelij ke gegevens. De zaak kwam aan het rollen toen bekend werd, dat de Ame rikaanse National Institutes of Health (NIH) bij het Ameri kaanse Octrooi Bureau octrooi had aangevraagd op een groot aantal door hen ontcijferde stukjes DNA. Door gebruik te maken van apparatuur die ge heel automatisch de volgorde van de genen in het DNA kan bepalen, en van geavanceerde computer-software is het nu mogelijk om binnen een maand de structuur van een paar hon derd stukjes DNA (genen) te be palen. Dat is ook precies wat de Amerikaanse onderzoeker Craig Venter, werkzaam bij de NIH, vorig jaar heeft gedaan. En wel van ruim 300 genen. Maar wat moet je daarmee? In elk geval in een geautomatiseerde 'DNA- bank' stoppen, zodat ook ande ren het voor hun onderzoek kunnen gebruiken. Maar zou je op al die genen en op de eiwit ten waarvoor deze coderen, ei genlijk niet octrooi moeten aan vragen, in het geval deze zeer interessant blijken te zijn? Bij voorbeeld voor het vervaardi gen van een test waarmee een belangrijke erfelijke aandoening kan worden aangetoond? Ja, dachten juridische des kundigen van de NIH, en brach ten Venter zover dat hij octrooi aanvroeg op 337 DNA-stukjes. „Een schande", riep direct prof. James Watson, directeur van het Amerikaanse Center for Hu- man Genome Research. „Op de resultaten van een procedure die bij wijze van spreken ook door een aap kan worden uitge voerd, kan men toch geen oc trooi aanvragen?" Kan er eigenlijk wel octrooi op stukjes DNA worden aange vraagd, waarvan de functie nog geheel onbekend is? Volgens de Amerikaanse octrooi-wetgeving moet een vinding globaal aan drie voorwaarden voldoen om voor octrooiering in aanmer king te komen. De vinding moet nieuw zijn, zij moet niet voor de hand liggen en zij moet toepas baar zijn. Met name dat laatste criteri um zal voor de aanvragers een hele kluif zijn, want ze geven zelf toe geen idee te hebben van wat de functie van hun DNA- stukjes is. De wat meer filoso fische vraag is natuurlijk of je wel octrooi kunt aanvragen op iets wat al miljoenen jaren be staat en wat heel toevallig door Venter in 1991 met geavanceer de apparatuur is 'ontdekt'. Ook Engelse onderzoekers van het Medical Research Council verzetten zich sterk te gen de Amerikaanse octrooi aanvraag. Maar niet zonder de nodige boter op hun hoofd. Al eerder hadden de Engelsen overwogen octrooi op hun stuk jes DNA aan te vragen, maar volgens hun advocaten was de uitkomst daarvan zeer onzeker. Ze hebben het daarom anders aangepakt. Wie nu als biotechnologisch ondernemer informatie over hun DNA-stukjes wil hebben, moet daarvoor betalen, 'vrije' onderzoekers (nog) niet. Niette min bestaat de indruk dat de Engelsen DNA-informatie ach terhouden. Het in kaart brengen van hèt volledig menselijke genoom, van al het menselijk DNA, ooit door onderzoekers voorgesteld als een speurtocht naar de heili ge graal van de biologie, dreigt te ontaarden in een goudkoorts om maar zo veel mogelijk geld uit het onderzoek te halen. Heeft dat nog iets met weten schap te maken? THE INDEPENDENT De schade die aan kinderen wordt toegebracht door geregelde blootstelling aan tabaksrook, kan tot in hun volwassenheid van invloed zijn, en be- gjnt al tijdens de zwangerschap. De gevolgen va riëren van miskramen en doodgeborenen tot ast ma, bronchitis en hersenvliesontsteking, en een vergroot risico op longkanker tijdens hun latere leven. Dr. Anne Charlton van de Universiteit van Manchester heeft meer dan 140 onderzoeken be studeerd naar de gevolgen van blootstelling aan roken in de kindertijd. Volgens haar bestaat er nu weinig twijfel over dat roken door zwangere vrou wen schadelijk en zelfs dodelijk kan zijn voor een baby in de baarmoeder, tijdens de geboorte en tijdens de eerste paar levensweken. Volgens dr. Charlton zijn de meeste vrouwen zich bewust van de gevaren van roken tijdens hun zwangerschap, maar weten weinigen dat ro- Dè toestand van de Europese bossen verslechtert door een combinatie van luchtvervuiling, ongunstig weer, insecten, bos branden en schimmelvorming. Dat blijkt uit een in Brussel ge publiceerde jaarverslag over de gezondheid van de Europese bossen. In de EG-landen, met name Schotland, Portugal en Duits land, leed gemiddeld circa 15 procent van de bomen in 1990 aan blad- en kleurverlies tegen 9,9 procent in 1989. In Tsjecho- slowakije, Polen, Hongarije, Oostenrijk en Zwitserland, waar het aandeel van de beschadigde bomen (meer dan 25 procent blad- en naaldverlies) is dat zelfs 35,3 procent. Tsjechoslo- wakije en Polen, die door een ouderwetse industrie kampen met ernstige luchtverontreini ging, scoorden het slechtst. ken na de geboorte ook ernstige risico's met zich meebrengt. Rokers die borstvoeding geven, zouden ge waarschuwd moeten worden dat zij schadelijke stoffen doorgeven aan hun baby's, zegt zij. Er werd verband gelegd tussen roken en een slechte re groei tijdens de kindertijd en een langzamere ontwikkeling in lezen en schrijven. Kinderen van rokers hadden veel vaker last van lichte onge steldheden, die vaker terugkwamen en leidden tot langdurige afwezigheid van school. Hoewel er nog geen duidelijk verband is gelegd met long kanker, hebben twee onderzoeken een positief verband aangetoond tussen passief roken in de kindertijd en longkanker tijdens het latere leven, aldus Charlton. Kinderen van volwassenen die gedurende 25 jaar of langer hebben 'meegerookt', hadden tij dens hun latere leven twee maal zoveel kans op longkanker als mensen die nooit hebben gerookt of aan een dergelijke hoeveelheid rook zijn bloot gesteld. NEW YORK AP Het Amerikaanse AT&T-con- cem brengt in mei een kleu ren videofoon op de Ameri kaanse markt voor 1500 dol lar. Het apparaat zendt en ontvangt beeld en geluid over bestaande telefoonlij nen voor dezelfde prijs als normale telefoongesprekken. De videofoon weegt 2,7 kg. bevat een ingebouwde ca mera en een mini-beeld- scherm, en heeft ongeveer de grootte van een antwoordap paraat. Andere veel duurdere sys temen vereisen speciale digi tale lijnen en zijn in eerste instantie bedoeld voor ge bruik in bedrijven. De maat schappij meent dat de video foon in de komende jaren even ingeburgerd zal raken als de videocamera en de vi deorecorder. De beeldkwaliteit is nog lang niet perfect. Het gezicht van de beller wordt op het scherm van de ontvanger waargenomen als een ver traagd afgedraaide tekenfilm. Dit komt omdat de video foon slechts maximaal 10 beelden per seconde kan doorseinen. Een tv geeft, ter vergelijking, 30 beelden per seconde door. Bij het testen van vrachtwagens in een windtunnel wil de fabrikant vooral de weerstand weten die het voertuig moet verwerken. Je kunt de voor kant wel fraai stroomlijnen, maar de wind komt nooit precies van voren. Verder is de producent benieuwd naar de zijwindgevoeligheid en de ma noeuvreerbaarheid. FOTO CPD

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29