Sport Rosset blijft onvoorspelbare factor Cason krijgt zijn zin na valse start 'Begeleiding wielerbond schiet te kort' NIEUWSLIJN Désar terug als hoofdtrainer bij UVS LEIDEN Gerard Désar wordt de nieuwe hoofdtrainer van UVS. De 47-jarige ex-speler van de Leidse zondageersteklasser volgt Ruud de Groot op die na vier seizoenen afscheid neemt. Désar, die voorlopig voor een seizoen tekende, was eind jaren zeventig en begin jaren tachtig ook al coach van UVS. De laatste jaren hield hij zich bezig met de B-selectie. Daarnaast was hij coördinator technische zaken in de Kikkerpolder. Désar voert nog steeds de eeuwige topscorerslijst van UVS aan. Aanvraag kaarten overtreft aanbod ZEIST Het heeft geen zin meer voor supporters van het Ne derlands elftal bij de voetbalbond aan te kloppen voor kaarten voor de wedstrijden van de Europese titelstrijd. De vraag naar toegangsbiljetten voor de duels met Schotland, Gemenebest van Onafhankelijke Staten en Duitsland heeft het aanbod reeds overtroffen. Onmiddellijk na de loting begon de KNVB met adverteren. Daar mee is inmiddels gestopt. Onder notarieel toezicht zal worden geloot hoe de kaarten onder de gegadigden worden verdeeld. Dit zal pas gebeuren als precies duidelijk is hoeveel kaarten Ne derland per duel krijgt. Krabbe tevreden over seizoenstart BERLIJN Katrin Krabbe is het indoorseizoen goed begonnen. Bij de Olympische Nacht van Berlijn, bezocht door atleten uit vijftien landen, kwam ze op de 60 meter tot 7,11 seconden. Dat was even goed voor de beste wereldseizoenprestatie. De tweevoudig (outdoor) wereldkampioene van Tokyo was in eerste instantie sneller dan Ottey eerder dit seizoen. De Jamai- caanse kwam onlangs tot 7,14. Nog geen uur later sloeg Ottey in Gent terug. In België bepaalde ze de nieuwe toptijd van het sei zoen op 7,09. Wereldrecord 60 meter indoor Op het wereldrecord 60 meter indoor mannen ligt kennelijk een doem. Gisteravond in de Expohal in Gent moest Andre Cason twee maal lopen voordat hij zich naast wereldkampioen die titel veroverde hij vorig jaar maart in Sevilla ook we reldrecordhouder mocht noe- De zestien dagen geleden 23 jaar geworden Amerikaan had aanvankelijk in de later ongel dig verklaarde finale het wereld record gemist. Die ongeldige ra ce werd in 6,46 seconden ge wonnen door de Namibiër Frankie Fredericks. Voor de 3500 toeschouwers in de hal was het echter duidelijk dat de Afrikaan vals was gestart. Dat was ook wel vastgesteld door de starter, maar diens psis- tool weigerde toen hij de race wilde afschieten. De oplossing werd snel gevonden. De acht fi nalisten zouden de wedstrijd la ter op de avond opnieuw lopen. Cason, in 1988 wereldkampioen op de 100 meter bij de junioren, was als een schicht weg. Aan vankelijk werd als wereldrecord 6,46 seconden aangegeven. Of ficieel werd dat even later 6,45 seconden. Cason was daarmee driehonderdste seconde sneller dan zijn landgenoot Leroy Bur- rell, die op 13 februari van het vorig jaar in Madrid 6,48 secon den had gelopen. Burrell moest in de Spaanse hoofdstad ook twee maal lopen omdat hem hetzelfde overkwam als Cason in Gent. In de Expo-hal maakten Stella Jongmans en Ton Baltus indruk. De 20-jarige Jongmans zorgde voor een nieuw nationaal re cord op de 800 meter vrouwen met 2.02,48. De Haagse atlete, die minder dan een half jaar bij Haico Scham traint, schrapte het inmiddels acht jaar oude in- doorrecord van Elly van Hulst (2.02,88) uit de boeken. „Ik ben perplex", aldus Jong mans na afloop. „Ik ben eigen lijk pas weer vijf maanden seri eus met atletiek bezig. Ik ben langdurig geblesseerd geweest en mijn motivatie was een beetje weg. Die is dank zij Haico Scham weer helemaal terugge komen. Misschien gaat het ko mende zondag in Stuttgart nog sneller." Met haar prestatie van Gent voldeed de Haagse ruim aan de limiet (2.04,00) voor de Europe se indoorstrijd eind volgende Samenstelling schaatsploeg zondag bekend Ard Schenk maakt zondag de definitieve samenstelling be kend van de Olympische schaatsploeg. Het gaat daarbij niet meer om toevoegingen van rijders of rijdsters maar het op vullen van enige hiaten. Op de beide sprintnummers mannen en vrouwen zijn nog wat plaatsen vrij. „Ik denk dat Zandstra de 500 meter moet rij den naast Van Velde en Loef. Dan kan hij alvast wennen aan een Olympisch toernooi. Voot de 1000 meter mannen denk ik aan Ritsma en Visser, een van die twee", aldus Schenk. De Ne- derlandse chef de mission stelt j de definitieve inschrijving vast in overleg met de coaches. Hij verwacht dat Loef tijdig hersteld zal zijn van zijn blessu res aan scheenbeen en enkel. De vrouwenploeg komt 5 febru ari uit het trainingskamp in Davos in Albertville aan. Het grootste deel van de mannen- j ploeg volgt twee dagen later, j Het is aannemelijk dat Bos en Vunderink, die alleen de 10 km rijden, pas tijdens de Spelen in Albertvüle aankomen. Van der Poel is de onbetwiste voortrekker van nationale veldrijders GPD-VERSLAGGEVER Wat heeft Leeds wat München, Hagendorf, Pontchateau, Getxo en Gieten niet hebben? Met an dere woorden: waarom wordt Adrie van der Poel zondag in Engeland geen tweede maar eerste in het WK veldrijden? Moeilijke vraag, ook voor de favoriet zelf. Hem hoor je niet zeggen dat hij in Leeds even wereldkampioen wordt. Ook al heeft hij zich gespaard, is hij ui terst voorzichtig met zijn krach ten omgesprongen en is hij door twee kinesisten van zijn rugklachten afgeholpen. Maar: „Je weet het nooit. Dat heeft het verleden wel geleerd." Adrie van der Poel dus: ook wel 'de eeuwige tweede' ge noemd. Vooral in het veldrij den. Vijf keer tweede bij een wereldkampioenschap, wel de regelmatigste sinds '85, maar daar koop je niets voor. In elk geval geen regenboogtrui. Want die ging, na het tijdperk Libo- ton, naar Klaus-Peter Thaler, Pascal Richard, Danny de Bie, Henk Baars en Radomir Simu- nek. In die volgorde waren zij het, die van Van der Poel de schle miel van het veldrijden maak ten. Allen op hun eigen manier, elke titelstrijd met zijn eigen ge schiedenis. In Adrie's eigen woorden: „Terugkijkend had ik eigenlijk alleen in München we reldkampioen kunnen worden. Toen was ik de beste, maar was ik nog onder de indruk van de anderen. Het was m'n eerste WK, ik was zo uit de interclub- crossjes geplukt en werd na een goed Nederlands kampioen schap geselecteerd." Schroom Thaler profiteerde van de schroom van de boerenzoon uit Hoogerheide. Daarna, zo be weert Van der Poel, heeft hij ei genlijk nauwelijks meer een kans gehad. In Hagendorf was Richard niet te stuiten, in Pont chateau dartelde De Bie on genaakbaar over de balken, in Getxo schoot Simunek uit de toeclips en kon Baars zo maar winnen en in Gieten speelde Si munek voor sluipmoordenaar. Zij werden wereldkampioen, Van der Poel niet. Dat raakte zijn ego, maar was in zijn porte monnee amper te merken. Want met het verstrijken van de jaren, rees de ster van de West brabander, die nu al weer een aantal jaren samen met Corinne Poulidor een modem kasteeltje in België bewoont. Om fiscale redenen natuurlijk, omdat Van der Poel zijn fietsfortuin töch wel vergaarde, op de weg. Door bijvoorbeeld Luik-Bastenaken- Luik te winnen, of de Amstel Gold Race, of de Ronde van Vlaanderen. Of hoog te klim men in het FICP-klassement. In '86 stond hij zelfs een maandje één, afgelopen jaar steeg hij van de 22ste naar de vijftiende plaats. Kassa- Het crossen deed hij er in de loop van de jaren bij, als voor bereiding op de weg, om .in vorm te blijven, om 'ooit' eens een regenboogtrui te veroveren en „omdat ik er toch kennelijk wel een beetje aanleg voor heb." Voortrekker Dat leverde aanvankelijk bij de broodcrossers scheve blikken op, jaloezie en bestaansbedrei- ging. Maar dergelijke kinnesin ne is na vijf zilveren WK-klasse- ringen niet meer aan de orde. Van der Poel is geaccepteerd en geselecteerd. Sterker nog: hij is nu de onbetwiste voortrekker van het geringe Nederlandse crossbestand aan beroepsrij ders. Adrie van der Poel heeft kri- tiék op het beleid van de eigen KNWU. Hij verwijt de Neder landse wielerbond een gebrek aan professionele begeleiding tijdens evenementen als bij voorbeeld het WK in Leeds. De KNWU stelt twee begeleiders beschikbaar voor de proféqui pe: part-time bondscoach Hen- nie Stamsnijder en gelegen heidschef d'equipe Pascal Kolk huis Tanke die zijn positie bin nen de gelederen van de profsectie, ondanks forse kritiek uit de amateurrijen, dus heeft kunnen behouden. „Maar de bond mag best wel wat meer doen op het gebied van verzorging, materiaal en mechaniciens", vindt Van der Poel, die zijn bewering staaft met enkele voorbeelden. „Het is fijn dat ik over een materiaalwa gen van Tulip beschik. De ande re jongens uit de nationale ploeg hebben hun spullen alle maal naar mijn huis gebracht en daar ingeladen. Toen ik de bond vertelde dat ik Fons van Heel van Tulip als verzorger mee zou nemen, hebben ze van hem gelijk de verzorger van de gehele Nederlandse ploeg ge maakt. Ik bedoel maar..." De renners zelf, ook reserve Henk Baars, delen weer in een premiepot, mocht de Oranje equipe, zoals twee jaar geleden, een wereldkampioen opleveren. Van der Popi: „Iedereen is ervan overtuigd dat we weer een we reldkampioen moeten leveren, wie dat dan ook is. Hoe er met de prijzen- en premiepot wordt omgesprongen, wordt aan de vooravond in Leeds bepaald. Maar dit soort dingen laat ik aan de andere jongens over. Zij moeten maar zeggen wat ze vinden. Ik doe gewoon mee." Bondscoach en kopman zitten veelal op een lijn. Maar het heeft Adrie van der Poel wel verrast dat Hennie Stamsnijder afgelopen zondag na de super prestigerit in Wetzikon niet Henk Baars als vierde man aan de équipe toevoegde, maar Martin Hendriks. Van der Poel, die niet in Zwitserland maar in Frankrijk twee crossen reed (za terdag werd hij tweede in Cha teau Briand en zondag eerste in Lanarvilly) had Baars al weer in het rijtje gevaarlijke outsiders opgenomen. Nu komt de concurrentie, volgens Van der Poel, voorna melijk uit het buitenland. Van de Franse renners Dominique Arnould en Christophe Lavain- ne en van de gevestigde orde in het Super Prestige, dus van Danny de Bie en Radomir Si munek. „Als het een erg tech nisch parcours is, krijg ik pro blemen", zegt Van der Poel. „Dat heb ik zaterdag in Frank rijk gemerkt, om dan mee te kunnen gaan, daarvoor heb ik gewoon niet genoeg wedstrij den gereden. Maar als de om loop zwaar wordt, door regen of zo, stijgen m'n kansen. Dan is het gewooq een kwestie van conditie en kracht." Adrie van der Poel denkt tijdens het WK veldrijden in Leeds in de pro blemen te komen als het een erg 'technisch' parcours blijkt te zijn. fotoarchief LeMond wil aanval doen op werelduurrecord De Amerikaanse wielrenner Greg LeMond, drievoudig win naar van de Ronde van Frank rijk, wil in augustus van dit jaar in Mexico een aanval doen op het werelduurrecord (hoog land). Dat heeft zijn ploegleider Roger Legeay gisteren in de Franse sportkrant l'Equipe be kendgemaakt. „Na de Tour nemen we de definitieve beslissing", liet de manager weten. „Indien Greg zich goed voelt, zal hij zich vijf weken op zijn race voorberei den. Zijn eerste poging staat in augustus op het programma." Het werelduurrecord op een hoog gelegen baan staat op naam van de Italiaan Francesco Moser, die in 1984 in Mexico- Stad tot 51.151 kilometer reikte. Het werelduurrecord op een laaglandbaan is eveneens nog in handen van de voormalige toprenner. In 1986 kwam Moser in Milaan tot 49.801 kilometer. Miguel Indurain, de Spaan se winnaar van de Tour de France, zal dit seizoen zowel aan de Giro d'Italia als aan de Ronde van Frankrijk meedoen. Dat werd gisteren in Madrid tij dens de presentatie van zijn ploeg Banesto bevestigd. Tij dens de Ronde van Spanje zal Pedro Delgado als kopman van de formatie fungeren. Davis Cup-koorts stijgt in Nederland De Amerikaanse sprinter Andre Cason komt als eerste over de streep op de 60 meter indoor. Links van hem de Namibiër Frank Fredericks die ver antwoordelijk was voor de valse start eerder op de avond. foto epa maand in Genua. „Daar wil ik zeker naar toe. Het is een goede leerschool. Aan Barcelona denk ik niet echt serieus. Over vier jaar in Atlanta ben ik op mijn sterkst." Barcelona is voor Ton Baltus het hoofddoel van dit seizoen. Hoewel hij in Gent met 1.48,80 onder de eis (1.49,00) voor Ge nua bleef, reist hij niet af naar de Italiaanse stad. „Ik concen treer mij geheel op Barcelona," aldus Baltus. „Ik kan mij de ko mende maanden volledig wij den aan de atletiek. Bij het be drijf waar ik werkte was ik over bodig geworden. Ik kreeg een gouden handdrukje, waarmee ik het tot Barcelona kan redden. Ik weet dat ik de mogelijkheden heb Barcelona te halen." Met Frans Maas ging het bij het verspringen in Gent niet op timaal. De Zeeuw reikte met slechts vier geldige sprongen niet verder dan de zevende plaats met 7,54 meter. Tijdens de laatste thuiswedstrijd van het Nederlandse Davis Cup-team in 1989 volstond het voor de tennisbond om een paar bureaumedewerkers naar het Brabantse Best te sturen voor het duel tegen Indonesië. Het klein schalige evenement voor een paar honderd toeschou wers stelde qua organisatie weinig voor en het duel ook. Oranje won met 5-0. Jakob Hlasek voelt zich thuis op de rubber baansoort v Ruim twee jaar later speelt Ne derland weer thuis, dit keer te gen Zwitserland. De situatie is drastisch gewijzigd. Op het bondsbureau is iedereen in rep en roer en de telefoon staat roodgloeiend. Om niet om te komen in het vele werk heeft de KNLTB zelfs de organisatie van het evenement uitbesteed aan het marketingbureau Advantage International. Het tennis in Ne derland heeft een vlucht geno men, dat was al duidelijk, maar wordt door het Davis Cup-duel op een mooie manier aan het licht gebracht. Tegen Indonesië verdiende Holland een plaats in de we- reldgroep, de beste zestien lan den die meedoen aan de Davis Cup. West-Duitsland kegelde Oranje er in de eerste ronde al weer uit. Nu wil Nederland lan ger meedoen in de sterkste groep. Qua organisatie maakt men zich geen zorgen over het welslagen van het evenement in de Haagse Houtrusthallen. Sportief gezien mag men zich wel druk maken over een goede afloop. Geen hoogvlieger Hoewel Zwitserland beslist geen hoogvlieger is in de Davis Cup (het land haalde net als Neder land nog nooit de finale), zijn de twee beste spelers geduchte te genstanders. Veel zal afhangen van de tweede man, naast Jakob Hlasek, de 21-jarige Mare Ros set. Een wisselvallige speler, die fantastische partijen afwisselt met dramatisch slechte wed strijden. „Met hem kan het vrie zen of dooien", zegt bonds coach Stanley Franker. „Hij is een zeer onzekere factor." In elk geval beschikt Rosset over een beestachtige service, die bij metingen vaak als de hardste uit de bus komt. In Mel bourne overtrof hij op dat ge bied Richard Krajicek. Over het optreden van laatstgenoemde zal vanmiddag bij de loting uit sluitsel worden gegeven. Er is geen duidelijke favoriet aan te wijzen in dit duel. Franker schat de kansen op fifty-fifty. Ook de baan is niet in het voordeel van een van de landen. Nederland denkt het beste ma teriaal voor de eigen spelers te hebben neergelegd. Het is een speciaal uit Amerika overgevlo gen rubber vloer, die in de ten niswereld wordt aangeduid met 'medium supreme court'. Tij dens de Masters in december vorig jaar speelden Jan Sieme- rink en Richard Krajicek al op deze baansoort. Ondergrond Hoewel het thuisland door gaans voor een ondergrond kiest die de tegenpartij slecht ligt, kunnen ook de Zwitsers aardig uit de voeten op supre me court." (Franken „Zeker, maar we wilden Houtrust niet volstorten met p-avel.") Hlasek met zijn achttiende plaats op de wereldranglijst de beste spe ler in Den Haag zegevierde op dit soort banen al meerma len over Siemerink en won er zelfs GP-toernooien op. Wat weer voor Oranje pleit is dat Paul Haarhuis bij de Australian Open van Hlasek won. De Zwitserse coach Roland Stadler, die zelf jarenlang in het Davis Cup-team speelde, en in '83 Nederland met Michiel Schapers en Huub van Boeckel versloeg, zal weinig verrassin gen in petto hebben. Zijn colle ga Stanley Franker daarentegen zal pas op het laatste moment een besluit nemen over zijn 'ba sisteam'. Hij kan met Sieme rink, Krajicek, Koevermans en Haarhuis alle kanten op. Alleen de vorm van Koevermans (en diens voorkeur voor gravel) zou twijfels kunnen oproepen, voor de rest zijn de geselecteerden vrijwel gelijkwaardig. Bij een af zegging van Krajicek zal Franker als vierde man Jacco Eltingh op roepen. De tribunes in Houtrust bie den plaats aan 4500 toeschou wers. Naast de bestaande tribu nes zijn speciale zitplaatsen ge bouwd. De tennisbond heeft reeds 10.000 van de in totaal 13.500 beschikbare kaarten ver kocht. De verwachting is dat de resterende kaarten ook nog de deur uit gaan. Thuisblijvers kunnen alle partijen live volgen. RTL4 en Eurosport zenden de wedstrijden op vrijdag, zaterdag en zondag rechtstreeks uit. De openingspartij begint morgen middag om 13.00 uur. Donderdag 30 januari 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Voimgeving: PIET KOOREMAN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25