Economie Bush wil dat 'Joe' naar winkel gaat 'Doch dyn plicht en lit de lju rabje' Liberalisering gasmarkt slecht voor consument Bonn: economie groeit 3 procent Donderdag 30 januari 1992 Redactie: 023-150224 JANINE BOS AAA Vormgeving: RUUD BLOKHUIZEN 23 NIEUWSLIJN Recordwinst voor Sara Lee Het Amerikaanse levensmiddelenconcem Sara Lee Corporation heeft in het tweede kwartaal van het op 1 juli begonnen boekjaar recordresultaten geboekt. De nettowinst steeg met 13,6 procent van 166,8 miljoen dollar tot 189,4 miljoen dollar en de omzet groeide met 6,8 procent van 3,4 tot 3,6 miljard dollar. Dat heeft het concern gisteren bekendgemaakt. Volgens Sara Lee, in Ne derland eigenaar van Sara Lee/DE (de vroegere Douwe Egberts), is de winst te danken aan een verbetering van het produktenas- sortiment en een daling van de bedrijfskosten. Zoetstof-fabriek schroeft produktie op De Holland Sweetener Company verviervoudigt de produktie van de zoetstof aspartaam. Het bedrijf speelt daarmee in op het aflopen van de patenten op de produktie van aspartaam van het Amerikaanse concern Nutrasweet, later dit jaar. HSC investeert 100 miljoen gulden in zijn fabriek in Geleen om eind 1993 een produktie aan te kunnen van 2000 ton aspartaam per jaar. Op het ogenblik ligt de capaciteit op 500 ton per jaar. Holland Swee tener Company is voor 50 procent eigendom van DSM in Heer len en voor de andere helft van het Japanse chemieconcern Tosoh. Verzekeraars verliezen op vliegtuigen Internationale verzekeraars, verenigd in de Institute of London Underwriters (ILU), hebben vorig jaar flinke verliezen geleden op de verzekering van vliegtuigen en schepen. In 1991 moest 4,07 miljard pond (13,1 miljard gulden) aan schade worden uit gekeerd, terwijl slechts voor 2,21 miljard pond (7,11 miljard gul den) aan premie-inkomsten binnenkwam. Vorig jaar zijn 182 schepen van meer dan 500 ton verloren gegaan, het grootste verlies in meer dan tien jaar. De waarde aan verloren vliegtuigen was 340 miljoen dollar tegen 229 miljoen dollar in 1990. 'Maffia maakt privatisering mogelijk' De privatisering van Moskou's winkels en bedrijven gaat nu in volle kracht vooruit. Dat voorspelt het Russische staatspersbu- reau Itar-Tass (vroeger: Tass). Volgens het persbureau heeft de maffia een akkoord bereikt over de verdeling van de te privatise ren ondernemingen. Daardoor zullen op korte termijn 50 tot 80 procent van alle winkels en bedrijven in Moskou tot privé-on- dememingen worden omgetoverd. Itar-Tass legt verband tussen de onwil van gemeentebestuurders om privatisering door te voeren en de onderlinge twisten binnen de maffia. Vertrouwen consument VS iets gestegen Eén van de ongerijmdheden in de Amerikaanse econo mie op dit moment, is dat de aandelenkoersen op Wall Street bijna dagelijks een nieuwe recordhoogte bereiken, terwijl het vertrouwen van de consument in de economie kleiner is dan ooit. De Verenigde Staten kampen met re cessie en grote werkloosheid. Onder zulke omstandighe den houdt de consument de knip op de beurs en zijn cre ditcard in de zak. N HAAG LUUK SENGERS Veel Amerikanen zijn sceptisch over de belofte van president Bush dat het binnenkort beter zal gaan. In zijn State of the Union vergeleek Bush de strijd tegen de recessie met die tegen de Iraakse dictator Saddam Hussein. In de ontwerpbegro ting voor het komend jaar wordt zelfs gerekend op een economische groei van 2,2 pro cent, na een daling van 0,7 pro cent vorig jaar. De Amerikaanse consument blijft echter scep tisch. Het vertrouwen is zelfs min der dan tijdens de recessie in 1981-1982. Toen ging ex-presi dent Reagan de problemen met dezelfde middelen (belasting verlagingen voor burgers en be drijven) te lijf als Bush nu van plan is. Dat pakte goed uit. Be drijven gingen weer investeren en dat het aantal banen nam toe. Het is echter maar de vraag hoeveel Amerikanen zich dat herinneren. Uit een steekproef van het te levisiestation CBS meteen na Bush' rede, bleek dat een meer derheid van de Amerikanen, 56 procent, weer vertrouwen heeft in de aanpak van hun president. Vlak voor zijn toespraak hadden nog maar 50,4 procent van de burgers vertrouwen in het her stel van de economie. CBS vroeg de kijkers verder of ze vinden dat het land er finan cieel slechter voor staat dan vier jaar geleden toen Bush aantrad. Een derde van de ondervraag den antwoordde bevestigend. Vlak voordat Bush dinsdag zijn State of the Union voorlas, demonstreerden leden v te vragen voor het groeiende aantal mensen zonder vaste woon- of verblijfplaats. n organisaties voor daklozen voor het Witte Huis c Bush hoopt hen echter weer op timistisch te stemmen met een verlaging van de belastingen. Inderdaad zullen veel huishou dens de verlichting in hun por temonnee voelen. Neem Joe Sixpack, de Ameri kaanse Jan Modaal. Omdat hij twee studerende kinderen heeft, mag hij straks duizend dollar méér van zijn belastbaar inko men aftrekken. Bovendien mag hij voor het eerst de rente van de leningen voor de studiefi nanciering van zijn kinderen af trekken. Verder hebben de Six- packs een paar aandeeltjes Ge neral Motors. Als ze die met winst verkopen, hoeven ze over die winst in de toekomst aan merkelijk minder belasting te betalen. Het extra geld. zo hoopt Bush, zal in de winkels worden uitgegeven zodat de motor van de economie nog eens krachtig wordt aange zwengeld. Uit enquêtes blijkt dat het pessimisme van Amerikanen over de economie overigens nauw samenhangt met de grote werkloosheid. Bijna een kwart van de ondervraagden zei in een recente enquête dat ie mand uit hun familie werkloos is, of in het afgelopen jaar werk loos is geweest. Van de mensen die pas een nieuwe baan had den gevonden, zei 45 procent dat ze daarin minder verdienen dan in hun vorige betrekking. De kick van Kiev; "Auke Gerbens sloot miljoenencontract met Oekraïne HILVERSUM «EP BROUWER EN JOAN HAAN Uitgeput als na een marathon, maar met een miljoenencontract op zak, keerde Auke Gerbens (51) vorige week terug uit Oekraïne. Onder zijn leiding heeft een ploeg onderhandelaars van het Ameri kaanse telecommunicatieconcem AT&T Network Systems en PTT Telecom een reuzenorder binnengehaald voor de mo dernisering en het" beheer van het tele foonnetwerk in de voormalige Sovjet-re publiek. De uit Friesland afkomstige boerenzoon verkeert tegenwoordig meer in het voormalige Oostblok dan thuis in Bunschoten. „Goed voor m'n huwelijk", grapt hij vergoelijkend. „Elke keer als ik dan terugkom hebben wij weer even dat honeymoongevoel." Zijn emoties liggen niet aan de oppervlakte. Een order van ruim honderd miljoen gulden in de wacht slepen en uitzicht krijgen op een megaproject van twee miljard gulden, dan moet je je geluk niet opkunnen. Au ke Gerbens is blij met het huzarenstukje, natuurlijk, maar hij verwoordt dat met een lauwe kreet als 'leuk'. Kater De overeenkomst voor de levering van dertien telefooncentrales en de oprich ting van een joint-venture die het inter lokale en internationale telefoonnet gaat exploiteren, blijkt - hoe kan het ook an ders - met de 'crew* stevig te zijn gevierd. Aan champagne in Kiev geen gebrek, lacht Gerbens. De kater sloeg de volgen de morgen toe. Nergens zijn paspoort te vinden. De minister, hoge omes als de in allerhaast overgevlogen Amerikaanse AT T-bons Sam Willcoxon en mensen die de Hollandse delegatie uitgeleide wilden doen, moesten drie kwartier in de hotel* lobby wachten, totdat Gerbens zijn pas vond waar hij hem altijd stopt. „Ik was redelijk afgedraaid", herinnert hij zich met afschuw. „Op een gegeven moment ben je leeg. Maar ik kon wel door de grond zakken." Auke Gerbens, die werd geboren in het honderd zielen tellende Friese dorp Hantum bij Dokkum, leek voorbestemd voor het boerenbedrijf. Zijn vader had een grote hoeve en ook hijzelf wilde tot halverwege de mulo niets anders dan boer worden. Terugdenkend aan de vele arbeidskrachten op de boerderij, meent hij daarvan geleerd te hebben om met mensen om te gaan. Na de aanschaf van een zelfbouw-radiootje kreeg de jonge Auke interesse in electronica en wiskun de en doorliep hij zonder veel moeite de electronica-hts. De rest is gauw verteld. Hij diende als officier in de krijgsmacht en ging als technisch-commercieel me dewerker aan de slag bij PTI, voorloper van zijn huidige baas, de Amerikaanse electronica-gigant AT T Network Sys tems. Strooien met Engels In het Hilversumse hoofdkantoor zetelt hij op de vijfde verdieping. Een riante kamer met wijds uitzicht. Aan de muur kunstwerken in sombere tinten en wat foto's. Op de verder kale vensterbank e nu zaken wordt gedaan, is uniek. Maar de andere FOTO TON KASTERMANS een bord van aardewerk met de in Fries geschreven opwekking zich bij zijn doen en laten niks van anderen aan te trekken: 'Doch dyn plicht en lit de lju rabje'. Gerbens, een rijzige figuur, dunnend grijs haar, bril, donker streepjespak, rau we stem. Wekt een sympathieke, be scheiden indruk, maar vraagt een uurtje om te ontdooien. Spreekt met drukke ge baren en verontschuldigt zich ergens in het gesprek als het hemzelf opvalt dat hij zo royaal met Engelse woorden - 'hard currency, decisionmakers, biggest needs, echte quality, committed' - strooit. Zeker zo aardig als het succesverhaal dat hij uit Oekraïne meebrengt, is zijn verslag van de reis naar Iran waarmee Gerbens de basis legde voor z'n huidige positie. Het is 1965, hartje winter. Een collega moet naar Teheran voor onder handelingen over levering van appara tuur, maar wordt ziek. 'Ga jij dan maar', krijgt Gerbens te horen, 'en kijk of het je lukt'. „Ik was ontzettend trots dat ik al leen op reis mocht", weet hij nog. De blijdschap verdwijnt bij het ontwa ken, als blijkt dat het vreselijk heeft geij zeld. Ondanks tegenwerpingen van de taxichauffeur laat Gerbens zich toch naar Schiphol rijden. Een dag later kan zijn collega immers beter zijn, en kan hij flui ten naar zijn vliegreis en de kans zich als getalenteerd onderhandelaar te bewij zen. Op de luchthaven wacht een nieu we teleurstelling: alle vliegverkeer ligt stil. Gerbens bedenkt zich geen moment, pakt de bus naar Amsterdam, de trein naar Frankfurt en vliegt vandaar naar Teheran. De besprekingen verlopen ui termate succesvol en hij keert in juich stemming terug met zijn eerste grote or der die uiteindelijk tachtig miljoen gul den opleverde. „In die tijd een geweldig groot project." Haren verloren Tegenwoordig gaat dat even anders. Bij onderhandelingen zoals nu met Oekraï ne zijn hele delegaties betrokken en de besprekingen kunnen vele maanden, een jaar, of nog langer duren. De order voor modernisering van het telefoonnet is in slechts vier maanden tijds binnen gehaald. Uitzonderlijk snel, meent Ger bens. „De snelheid waarmee nu zaken wordt gedaan, is uniek. Maar de andere kant van de medaille ken ik ook. Indonesië, daar ben ik zeven jaar bezig geweest. Ik heb er heel wat schrammen en frustra ties opgelopen en heel wat haren verlo ren. Het gevecht was gigantisch hard. We zijn eens bijna rond geweest en toen liep het toch weer vast. Gelukkig is er uitein delijk wel een hele grote order voor 350.000 telefoonlijnen uitgekomen. Nu zitten we daar geloof ik al op een miljoen lijnen." In grote trekken legt hij het proces uit dat moet leiden tot die ene kostbare handtekening onder het contract. Be klemtoont dat het niet zozeer om verko pen gaat, maar om het uitvinden van de noden van de klant en om het luisteren naar zijn wensen. Dat aftasten doet AT T de laatste jaren met name in Oost- Europa en de republieken van de vroe gere Sovjetunie. Landen met sterk on derontwikkelde telefoonnetten en dus enorme groeimogelijkheden. Uiteraard heeft niet alleen AT&T de 'groeikernen' ontdekt. Vooral de Duitsers (Siemens) en de Fransen (Alcatel) zijn al geruime tijd bezig om Oost-Europa af te stropen op jacht naar orders. Dikwijls hebben zij zelfs een voorsprong op AT &T dat door zijn Amerikaanse achter grond bij de communistische machtheb bers tot voor kort nauwelijks een poot aan de grond kreeg. „We stonden niet op hun prioriteitenlijst." Maar ook de Amerikanen zelf hielden lange tijd de boot af om zaken te doen met Ronald Reagans legendarische 'evil empire'. Pas anderhalf jaar terug zette de bedrijfstop het licht op groen. Eén prae heeft AT T echten het con cern heeft de allerbeste digitale telefoon centrales (zegt Gerbens) die je je maar kunt wensen. En de omwenteling brengt nieuwe mensen aan de macht, die wèl openstaan voor de aanbiedingen van de Amerikanen. „Bij tenders (inschrijvin gen) zijn wij altijd de beste. Daarom hebben wij het relatief makkelijk. En als je eenmaal een opdracht binnenhebt, dan werkt dat als een olievlek en volgt er bijna altijd meer uit." Kaarten geschud Bij de Polen kan het concern in elk geval niét meer stuk. En terwijl met Oekraïne ook iets moois en groots groeit, lonkt het telecommunicatiebedrijf nu alweer naar Rusland en andere republieken en de Baltische Staten. Gerbens is op dit moment in St. Pe tersburg, om de daar al anderhalf jaar lo pende onderhandelingen voort te zetten. „Ik ben benieuwd hoe ze zullen reageren op wat we in Oekraïne doen", zegt hij tij dens het interview, daags tevoren. „Er is nogal wat spanning tussen Rusland en Oekraïne. Als er over een half jaar in Oekraïne een goed telecommunicatie netwerk is, zullen de Russen dezelfde dringende wens hebben. Maar ze zijn niet exclusief met ons in gesprek." Met een maand of vier, vijf, verwacht Gerbens. wordt duidelijk of de cham- pagnekurken ook in Rusland kunnen knallen. Het gaat hard, weet hij. „Nog voor het einde van dit jaar zullen in de meeste Oosteuropese landen de kaarten voor ons vakgebied geschud zijn." BERLUN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Duitsland verwacht dat de eco nomie komend jaar met 2 pro cent zal groeien. Dat heeft de Duitse minister van economi sche zaken, Möllemann, gister middag gezegd bij de presenta tie van het economisch jaar overzicht, dat als basis geldt voor het regeringsbeleid. Vooral in de ex-DDR zal de economie tot bloei komen en met 10 pro cent groeien. Möllemann somde wel een aantal voorwaarden op waaraan moet worden voldaan om de nagestreefde cijfers te halen, zoals een mondiale daling van de invoerrechten, opdat de af- zetkansen voor Duitse produk- ten beter worden. Verder pleitte hij opnieuw voor gematigde cao-akkoorden. Bekend is dat Möllemann loonsverhogingen van boven de 5 procent 'vergif voor de economie acht. De oppositionele SPD had geen goed woord over voor de boodschap van de regering. „Het is een document van hul peloosheid", zei woordvoerder Roth. De aangekondigde groei van tien procent in de ex-DDR noemde hij „mooipraterij". Hij wees erop dat de industriële produktie in het Oosten de laatste jaren met meer dan 50 procent is gedaald en dat een economische groei van 10 pro cent dus niet veel voorstelt. Nieuwe banen zullen er zeker niet door worden geschapen, zei Roth. De regering erkent dat. Bonn voorspelt dat het aantal werklo zen in het Oosten ondanks alle werkverschaffingsmaatregelen tussen de 1,3 en 1,4 miljoen (17 procent) zal bedragen. Voor het einde van het jaar hoeft niet te worden gerekend op een daling, aldus Mölleman. MARIEN VAN DEN BOS Nederland had de Europese voorzittershamer koud ingele verd bij Portugal, of juist de Portugese EG-commissaris voor energiezaken kwam vorige week met een voor Nederland onverteerbaar plan: de mono polies van energiebedrijven in Europa moeten worden afge broken. Volgens commissaris Antonio Cardoso e Cunha leidt dit tot concurrentie en lagere prijzen voor de consument. Op het eerste gezicht een lof waardig streven. En dat juist de Nederlandse regering daar zo op tegen is. heeft alles te maken met het feit dat ze aanzienlijke inkomsten geniet uit aardgas. Cardoso e Cunha laat ook niet na daar voortdurend op te wij zen. De werkelijkheid is echter ge compliceerder. Zo gecompli ceerd zelfs, dat gevreesd moet worden dat 'Brussel' zich in de vingers gaat snijden als dit voornemen in praktijk wordt gebracht. En de consument de dupe wordt. Misschien niet in de portemonnee, maar wel in de zekerheid dat er morgen weer spanning op het stopcon tact en gas onder de kookpit zit. Verreweg het meest gelezen tijdschrift onder beleidsmakers op energiegebied is The Energy Journal'. Na een analyse van de gas-si- tuatie in de Verenigde Staten en in Europa komt David J. Teece van de Universiteit van Califor- nië hierin tot de volgende aan beveling: begin er niet aan! Mis schien dat gasverkopers van buiten Europa er hun voordeel mee kunnen doen, maar produ centen, distributeurs en consu menten zijn slechter af. Een ver gelijkbaar plan werd in de VS een fiasco. In de eerste fase zouden de gasleidingen moeten worden opengesteld voor concurreren de gasproducenten en -hande laren. Uiteindelijk zouden de huidige functies van producent, vervoerder en distributeur van gas gesplitst moeten worden. De 'consument' zou dan kun nen kiezen wie het goedkoopste gas in de aanbieding heeft. Het vervelende is natuurlijk dat de Nederlandse consument helemaal niet kan kiezen. Voor dat het aardgas kwam lag dat anders. De ene kolenboer was inruilbaar voor de andere, net als de olieman. In Zuideuropese landen is dat nog steeds zo. De enige 'consumenten' die nu nog kunnen kiezen zijn de grootge bruikers. Zoals de Samenwer kende Elektricteitsproducenten (SEP), die vorig jaar grote hoe veelheden gas 'bestelden' bij het Noorse Statoil. Maar alle elektriciteitscentrales van Ne derland, dat is natuurlijk van een volstrekt andere orde dan de 'individuele consument'. Bij veel Nederlandse deskun digen bestaat dan ook de vrees dat het liberaliseren van de gas markt ten goede zal komen aan de zeer grote verbruikers, die voor grote partijen gunstige voorwaarden kunnen bedingen. Als producent, vervoerder en distributeur van het gas er ook nog wat aan willen verdienen, zullen ze die winst dus elders moeten halen: bij de kleine con sument. Er zijn verder jaren tevoren miljarden-investeringen nodig om in de toekomst aan de ver wachte vraag te kunnen vol doen. Worden die termijn-in vesteringen doorkruist door de mogelijkheid dat concurrenten er gebruik van kunnen maken, dan wordt de opbrengst minder zeker, de financiering duurder en de drang om te investeren kleiner. Het Brusselse voorstel om ei genaren van pijpleidingen al leen dèn te dwingen de concur rent toe te laten wanneer daar voor ook voldoende capaciteit aanwezig is, betekent waar schijnlijk dat er minder nieuwe leidingen komen. Men pompt liever zelf op volle capaciteit, dan te investeren voor de con currentie. Wie belet overigens een Gasunie om dochtermaat schappijen te stichten, die de extra capaciteit langdurig 'hu- Pyreneeën Dat geldt voor Noord-Europa. Anders ligt het misschien in het minder ontwikkelde zuiden. Het zal in Nederland nooit hardop gezegd worden, maar de gedachte leeft wel: Juist lan den als Spanje en Portugal ho pen het gas goedkoop tot aan de Pyreneeën te krijgen. De uit eindelijke stemverhouding in de Europese ministerraad zal er nog om spannen. Engeland kiest voor de vrije markt. Duitsland is in dit op zicht een natuurlijke bondge noot van Nederland, maar de regering zit juist midden in een conflict met de eigen gasmono- polisten. In Frankrijk speelt het gas een ondergeschikte rol. maar geeft het staatsmonopolie op elektriciteit de nodige be denkingen tegen het plan van Cardoso e Cunha. De miljar- denstrijd rond de energiemarkt is nog niet beslecht.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23