Regio 'Geen huizen in polders' Ontevreden moeder achtervolgt taxibedrijf Voorschoten begint met scheiden afval 3» ISI 3 Verzetsherdenking richt zich op discriminatie Vluchtelingenwerk klaar voor extra asielzoekers Leiderdorper bedwingt Aconcagua ,erdag 30 januari 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN 22 LEIDEN NIEUWSLIJN Glazenwasser valt van ladder WASSENAAR Een 48-jarige glazenwasser uit Den Haag is gis termorgen in de Van Cranenburchlaan in Wassenaar van zijn ladder gevallen. De man liep daarbij een schedelbasisfractuur op en is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Een woordvoerder van de politie vermoedt dat de man zijn lad der op een niet al te harde ondergrond had geplaatst. Twee Voorschotenaren gearresteerd VOORSCHOTEN Twee Voorschotenaren (21 en 22 jaar) zijn gisteren gearresteerd. Eén van hen had met Koninginnedag mensen bedreigd met een gaspistool. Uit zijn bekentenis bleek dat het wapen bij een vriend lag. In de auto van die vriend vond de politie een gaspistool en -revolver. Beiden heben een volledi ge bekentenis afgelegd. Burgeravond in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De gemeente Zoeterwoude houdt de tradi tionele burgeravond dit jaar op donderdag 13 februari, om 20.00 uur in het gemeentehuis aan de Noordbuurtseweg. Deze avond is bedoeld voor nieuwe inwoners van Zoeterwoude, die voor deze avond een persoonlijke uitnodiging (hebben) ont vangen. Ook andere Zoeterwoudenaren zijn welkom. Op het programma staan onder andere toespraakjes van burgemeester en wethouders. Na de pauze kan iedereen vragen stellen aan de plaatselijke bestuurders. Succesvolle afvalactie Zoeterwoude ZOETERWOUDE De gescheiden inzameling van groente- fruit- en tuinafval (GFT) in Zoeterwoude verloopt voorspoedig. Sinds de gemeente in november begon met het scheiden van af val, is in totaal 110 ton (100.000 kilo) gft-afval en 244 ton restaf val opgehaald. In november bedroeg het percentage apart ingezamelde GFT 30 procent van het totaal, in december 33 procent. Aangezien de landelijke cijfers hoger liggen verwacht het Zoeterwoudse ge meentebestuur dat nog meer gft apart kan worden ingezameld. '7 FOTO WIM DIJKMAN De Papenwegsepolder tussen Voorschoten en Leiden. Als het aan de inwoners van de randgemeente ligt, blijft het gebied groen. Voorschotenaren wijzen massaal bebouwing groene buffers af Het nieuwe bestuur van de Lei- derdorpse Stichting Verzetsher denking wil zich meer gaan richten op de discriminatie van migranten en de opkomst van extreem-rechts in Europa. Oud wethouder I. Gehner en D66- raadslid R. Jolly, die zitting na men in het bestuur na het ver trek van oud-verzetsstrijder C. Keijser, willen rond de doden herdenking wel de gebruikelijke verzetstentoonstelling in het ge meentehuis houden. „Tot nu toe was het karakter van de verzetsherdenking echt een herdenking waar oud-ver zetsmensen bijeen kwamen", aldus Jolly. „Wij willen ook op die manier blijven herdenken, maar ons ook richten op waar tegen destijds verzet is gevoerd en op wat er nu gebeurt." Jolly doelt daarmee op de op komst van extreem-rechts in onder meer België, Duitsland en Frankrijk en de recente aansla gen op de migrantenwerkwinkel en de migranten omroepstich- ting in Den Haag en een mos kee in Amersfoort. „In de toe komst willen we ons steeds meer in die richting met de pro blemen bezighouden. Op den duur wordt bij de verzetsher denking wel duidelijk dat er an dere mensen in het bestuur zit ten", aldus Jolly. Hoe de verzetstentoonstelling er dit jaar precies gaat uitzien wil Jolly nog niet kwijt. De expo sitie wordt begin mei gehouden. De inwoners van Voorschoten willen dat de plaatselijke Krimwijkpolder en Papenwegsepolder niet worden be bouwd. Dat bleek gisteravond in een overvol Ambachts- en Baljuwhuis, waar de gemeente een informatie-avond had belegd over de structuurschets 'Leidse regio aan zet', waarin een aantal toekomstige bouwlokaties wordt opge somd. polders moeten in een nog op te stellen definitieve structuur schets nader worden onder zocht, en daar horen de Voor- schotense polders ook bij, ver telde Halfwerk. Vragen De aanwezigen hadden gister avond veel vragen. Soms hele simpele en directe, zoals die van de man die wilde weten waarom er zoveel huizen nodig waren terwijl de bevolking aan het vergrijzen is: Ten Have leg de geduldig uit dat de bevolking toch toeneemt mensen wor den steeds ouder, verklaarde het 33-jarige collegelid maar ook dat het streven van de over heid het woon-werkverkeer te rug te dringen woningbouw noodzakelijk maakt. Tenslotte neemt ook de gemiddelde ge zinsgrootte en daarmee de ge middelde bezetting per woning af. „Het wordt een heet jaar voor liefhebbers van planologische ontwikkelingen", verklaarde ambtenaar Halfwerk, één van de samenstellers van de nota. Gezien de belangstelling en de vele vragen en reacties gister avond, zou de ambtenaar van de Leidse directie Ruimtelijke Ordening en Stadsbeheer wel eens meer gelijk kunnen krijgen dan hem lief is. Samen met de Voorschotense wethouder van ruimtelijke or dening F. ten Have legde Half werk uit wat de nota voor Voor schoten kan betekenen. Op kor te termijn lijkt er nog geen vuil tje aan de lucht voor voorstan ders van open, onbebouwde polders, maar na 2000 komen de Krimwijkpolder en de Pa penwegsepolder nadrukkelijk in beeld als bouwlokatie. Tussen het jaar 2000 en 2015 zijn in de Leidse regio 8500 hui zen nodig om de verwachte wo ningbehoefte op te vangen. Vijf hoog aantal goed opgeleide en welbespraakte burgers heeft, die hun grieven weten te ver woorden en die de amtenaren weten te vinden aan wie ze die moeten richten. „En dat is niet verwondèrlijk als je halve ge meente uit dagelijks naar Den Haag pendelende ambtenaren bestaat", constateerde een aan- Halfwerk voelde zich als een vis in het water bij de vragen over de procedurele kant van schetsen en plannetjes, al dan niet afwezige intergemeentelij ke samenwerkingsverbanden, de betrekkelijkheid van de ge meentelijke autonomie en de beschikbaarheid van bouwloka ties binnen een 'fietsstraal'. Die fietsstraal bleek een afstand van zijn de fiets te pakken. „Als mensen verder dan zes kilome ter van hun werk of belangrijke voorzieningen wonen, dan krui pen ze meestal in een auto", wist Halfwerk. Bezwaren Duidelijk werd wel dat alle plannen nog in een zeer pril stadium verkeren. Zo moet op veel potentiële bouwlocaties nog grondonderzoek worden verricht, wat 'zou kunnen bete kenen dat sommige polders al in een vroeg stadium afvallen. Ook ongewis is het gemiddeld aantal per hectare te bouwen huizen. In de schets is uitgegaan van 31 woningen, maar Ten Have verklaarde gisteravond dat in Voorschoten veel mensen het aantal van 30 dat in de nieuw bouwwijk Starrenburg wordt gehaald 'naar Voorschotense begrippen al aan de hoge kant vinden'. In de Krimwijk zouden agrarische bedrijven onteigend moeten worden, wat de grond zo duur kan maken dat alleen peperdure villa's of een zeer dichte bebouwing mogelijk zouden zijn. De gemeente heeft tot nu toe zes bezwaarschriften ontvan gen. Vijf van de zes bezwaren richten zich tegen bebouwing van de Papenwegsepolder. Deze zijn ingediend door de VAC (Vrouwen Advies Commissie), de Stichting Twickel (die de be langen van landgoed Duiven voorde vertegenwoordigt), Recht door Recht (de buurtver eniging Bobbeweg/Donklaan), de Vrienden van Wassenaar (die ook andere bouwlokaties in de Randstad groen wil houden) en een Voorschotense particulier. Vijf agrariërs uit de Krimwijk polder hebben gezamenlijk be zwaar gemaakt tegen eventuele bebouwing van hun grond. VOORSCHOTEN ERIK BASSELIER De gemeente Voorschoten gaat vanaf begin maart het huishou delijk afval gescheiden inzame len. Vanaf die datum wordt het huisvuil verdeeld in groente,- fruit- en tuinafval (gft) en overig huishoudelijk afval. Vanaf half februari krijgen alle laagbouw- woningen in Voorschoten een groene minicontainer. In deze container, die een inhoud heeft ongeveer 3 vuilniszakken, kan de Voorschotenaar voort zijn etensresten, verwelkte bloemen, gemaaid gras en der gelijke kwijt. In wijken met flat- en etage woningen plaatst de gemeente grote verzamelcontainers voor het gft-afval. De reinigings dienst haalt de minicontainers om de twee weken op een vaste dag op. I Iet overige huishoude lijk afval wordt nog steeds iede re week opgehaald. Een tweede container voor dit huisvuil wordt pas in het najaar van 1993 aan de inwoners uitge reikt. Net als vele andere gemeen ten in Nederland, ziet ook Voor schoten in dat de afvalberg haar straks boven het hoofd groeit. De Voorschotenaren zetten elke week ruim 170.000 kilo huis houdelijk afval langs de weg. In een jaar tijd is dat ruim 8 mil joen kilo huisvuil. Tot nu toe werd bijna al dit afval verbrand of gestort, maar in de toekomst zal deze oplossing steeds kost- Wie vragen heeft over het gft-project, kan bellen met de speciale informatielijn van de gemeente: 071-600760. Deze lijn is vanaf drie februari aan staande op werkdagen bereik baar van 9.00 tot 13.00 uur. Rond het gescheiden inza melen van gft-afval organiseert de gemeente Voorschoten twee voorlichtingsavonden op maandag 10 en dinsdag 11 fe bruari. De eerste zal gehouden worden in het Cultureel Cen trum aan de prinses Marijke- laan 4 en de tweede in aktivi- teitencentrum Noord-Hofland aan het Aletta Jacobsplantsoen 97. Beide bijeenkomsten be ginnen om 19.00 uur en duren tot circa 21.00 uur. baarder worden. De eisen die worden gesteld aan het verwer ken van afval worden steeds strenger en vuilnis afkomstig van huishoudens mag binnen kort niet meer worden gestort. Het scheiden van afval moet bij de bron, dus thuis, gebeu ren. Als het afval achteraf uit el kaar wordt gehaald in grote gebruik wordt daardoor onmo gelijk. Thuis het afval scheiden blijft de enige oplossing. Om dat gemakkelijker te maken stelt de gemeente op verzoek ook een speciale groene keu kenemmer beschikbaar. Net als aan de minicontainer zijn ook hieraan geen kosten verbonden. LIESBETH BUITINK zoekers kunnen herbergen. Woordvoerder L. Muller van de afdeling benadrukt dat de gemeente nog lang niet vol doende plaatsen heeft. „Leider dorp haalt nauwelijks één asiel zoeker op duizend inwoners, terwijl de meeste gemeenten wel op de norm zitten." De afdeling heeft nog vol doende tweedehandsmeubelen in voorraad om de twee nieuwe woningen te kunnen inrichten. „Voor elke nieuwe asielzoeker krijgen we 2000 gulden, waar mee we vier jaar moeten doen. Daarmee kun je een huis nog niet eens met brandhout inrich ten", aldus Muller. Vrijwilligers van Vluchtelingenwerk gaan di- rekt na de oplevering de huizen opknappen. „Daarvoor hebben we twee of drie weken nodig. Daarna kunnen de asielzoekers zo snel mogelijk komen." De Leiderdorpse afdeling van Vluchtelingenwerk Nederland is 'klaar' voor de komst van meer asielzoekers in de twee nieuwe huizen die het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds (ABP) en de Stokkergroep beschikbaar hébben gesteld. De afdeling denkt met tien vrijwilligers de asielzoekers genoeg te kunnen begeleiden bij hun gang naar al lerlei officiële instellingen. In de twee woningen kunnen in het najaar zes of zeven asiel zoekers worden ondergebracht. Leiderdorp telt nu drie huizen waar elf vluchtelingen wachten op de uitkomst van hun asiel procedure. Daarnaast wonen nog drie buitenlanders 'op per soonlijk contract' bij particulie ren. Elke gemeente moet per duizend inwoners twee asiel- 'We kunnen moeilijk voor één kind ons schema omgooien' ZOETERWOUDE „Het is toch van de gekke om voor één kind je complete route •om te gooien of een extra bus in te zetten", vindt taxibedrijfhou der H. Knegt uit Zoeterwoude. Toch is dat wat zijn plaatsgeno- te mevrouw M. Menken voor haar 5-jarige zoontje het liefst zou willen. Iedere dag wordt haar zoontje door een bus van taxibedrijf Knegt naar een LOM- school in Leiden gebracht, maar over dit vervoer is de Zoeter woudse allerminst te spreken. „Om in Leiden naar school te gaan zit mijn kind soms een uur in de bus. Volgens de richtlijnen voor dit soort vervoer is dat veel te lang", aldus moeder Menken. Eerder deze maand diende zij bij de gemeente een klacht in over de te lange reistijd. Taxibe drijfhouder Knegt ontkent ten stelligste dat haar zoon een uur in de bus zit. „We hebben al twee keer nauwkeurig de tijd opgenomen vanaf het moment dat haar zoontje instapt tot hij op z'n bestemming aankomt, en we kwamen gemiddeld uit op niet langer dan veertig mi nuten." „Mevrouw Menken moet be denken dat in het busje ook nog zes andere kinderen zitten, die ook allemaal op tijd op verschil lende scholen moeten zijn. Daarvoor hebben we heel nauwkeurig een route uitgestip peld, waarbij ieder kind zo snel mogelijk kan worden vervoerd. We kunnen toch moeilijk ons hele schema omgooie'n, omdat toevallig één kind volgens zijn moeder te lang in de bus zit? We hebben-werkelijk nog nooit problemen met de kinderen of de ouders gehad. Waar maakt ze zich toch druk om?" Dat het taxibedrijf nooit on gevoelig is geweest voor de kri tiek van mevrouw Menken, blijkt uit het feit dat de chauf feur van het busje wel degelijk heeft geprobeerd een andere route te rijden. „We rijden altijd van Zoeterwoude-Rijndijk via Zoeterwoude-dorp naar Leiden, en halen onderweg alle kindek- ren op", legt de chauffeur uit. „Diezejfde route rijden we te rug. Mevrouw Menken stelde voor om op de terugweg eerst Zoeterwoude-Rijndijk aan te doen en dan pas Dorp. Alles goed en wel,, toen was haar zoontje misschien eerder thuis, Reisgenoten Niet alleen met de reistijd, maar ook met de reisgenoten van haar zoontje is mevrouw Men ken bepaald niet gelukkig. In hetzelfde busje reizen vier kin deren van Swetterhage (een woon- en leefgemeenschap voor verstandelijk gehandicap ten) mee. Menken: „Maar mijn kind is toch niet gek! Die kinde ren zitten achterin maar te boe ren en te vloeken. Mijn zoon moet nog zo'n acht jaar met die bus mee. Je maakt mij niet wijs dat zoiets goed is voor een kind. En hierin sta ik beslist niet al leen. Ik spreek namens nog een aantal ouders die zich grote zor gen maken om het gecombi neerd vervoeren van deze kin deren." met onderwijs en leerlingenver voer bezighoudt, is er niets op tegen dat de kinderen van Swet terhage in hetzelfde busje rei zen als de andere kinderen. „Deze vrouw zit de hele boel op te stoken. Ik heb met eigen ogen gezien dat dat absoluuut geen problemen oplevert. De kinderen vermaken zich onder weg opperbest met elkaar, ook het zoontje van mevrouw Men ken. Maar ze heeft een paar gi gantische oogkleppen op. Er valt gewoon niet met haar te praten." Het apart vervoeren van de vier Swetterhage-passagiers, die naar de Korte Vfietschool (een instituut voor zeer moeilijk le rende kinderen) worden ge bracht, is volgens Knegt een on doenlijke zaak. „We hebben al onze taxi's en bussen iedere dag nodig. We zouden dan een nieuwe bus moeten kopen en een nieuwe chauffeur in dienst moeten nemen. Voor vier kin deren is dat natuurlijk niet echt rendabel." Volgens mevrouw Menken is het onaanvaardbaar dat taxibe drijf Knegt in Zoeterwoude het 'alleenrecht' heeft om kinderen naar school te vervoeren. „Daardoor kan Knegt doen wat- ie wil. Als Knegt geen zin heeft een extra bus in te zetten, dan doet hij dat niet. Met de ge meente 'regelt hij dat wel eventjes'. Zoiets vind ik oneer lijk." Kalkers zegt dat de gemeente gewoon is afgegaan op de offer te. „We willen helemaal niet met Knegt onder een hoedje spelen. De gemeente is destijds met dit taxibedrijf in zee gegaan omdat dat het voordeligste was. We proberen het vervoer na tuurlijk zo goed, maar ook zo goedkoop mogelijk te regelen. Op deze manier gaat dat al bij na twintig jaar zonder proble men. We zijn best bereid met mevrouw Menken te praten, maar zo komen we er niet uit." Morgenochtend gaat het drie tal op het gemeentehuis om de tafel zitten om opnieuw te pro beren tot een oplossing te ko men. Dan zal mevrouw Menken opnieuw een alternatief plan aan Knegt en Kalkers voorleg gen. Knegt heeft er niet veel ver trouwen in. „Ben je twintig jaar bezig en dan komt zo'n mens alles in de war sturen", zucht hij hoofdschuddend. LEIDERDORP» LIESBETH BUITINK De groep Nederlandse bergbe klimmers die deze maand de 6959 meter hoge top van de Aconcagua in het Zuidameri- kaanse Andesgebergte be dwong, is gisteren teruggeko men in Nederland. Onder hen bevond zich de Leiderdorper Robert Eckhardt (42), die in au gustus ook de Carstensz Pyra- mide op het Indonesische Irian Jaya wil beklimmen. De expedities maken deel uit van de 'On Top All Over The World Expedition 1992', waarbij de hoogste toppen op alle zeven continenten moeten worden bedwongen. De Aconcagua was de eerste, maar inmiddels doet een andere groep een poging ook de Mount Vinson op Antar- tica te bedwingen. In de loop van het jaar volgen nog Mount Kinley in Alaska, Mount Elburs in de Kaukasus en de vulkaan Kilimanjaro in Kenia. Het abso lute hoogtepunt wordt in juni bereikt: de 8848 meter hoge Mount Everest in het Himalaya- De Leiderdorpers Eckhardt en Noes Laurier nemen samen deel aan de laatste expeditie naar de Carstensz Pyramide (4884 meter). Tien procent van het budget voor de zeven expe dities gaat naar een schooltje dat op Irian Jaya wordt ge bouwd. Daarnaast moet 'On Top' resulteren in een boek, waarvoor Eckhardt fotografeert en Laurier schrijft. Zes klimmers bedwongen de 6959 meter hoge top van de Acona trick Evers, Peter Brils en Christophe Verweij, daarachter Huub V« de Leiderdorper Robert Eckhardt (42). v*m t ja in Zuid-Amerika. Vooraan v.l.n.r. Pa oeven en Patrick Bracke. Rechts achteraan FOTO ROBERT ECKHARDT

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22