Regio 'Verre plekken regio snakken naar tram' Onderzoek naar verlengen van Kaagbaan bij uitbouw Schiphol Terug naar plek des onheils in Japan VAKANTIESPREIDING hu/yL L? Zomer'92 Werkzoekenden worden opgeleid tot chauffeur Ouderen betalen teveel voor de maaltijddienst Mobiliteitsplan moet vervuiling fors verminderen Bankovervaller hoort acht jaar cel eisen Bonden en Heineken nog oneens over cao Donderdag 30 januari 1992 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK MEINDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNG Eindredactie: CONNY SMI75 Vormgeving: SIMON DE GRAAF 21 Aanlegkosten op miljard gulden geschat Als de tram terugkeert in de Leidse regio, is hij niet te vergelijken met de blauwe of gele tram van weleer. Stra tegisch gekozen haltes en een minimum aan obstakels moeten de sneltram een veel hogere snelheid geven. En düs aantrekkelijker maken dan de in de jaren '60 opgehe ven voorgangers. DEN HAAG(S8»» r<#° en tassen Katwijk- /Noordwijk en Leiden. Verbin dingen die via Wassenaar zijn gedacht en niet via het van de 'blauwe tram' bekende Voor schoten. Ook voor een tracé on deraan de duinvoet tussen Kat wijk en Noordwijk voelt gede puteerde Jansen niets. Volgens de projectleider van het mobiliteitsplan, G. Verweij, slaat het woordje rail in het mo biliteitsplan niet op spoorbanen maar op een snelle tram in de trant van de Duitse S-Bahn. Treinverbindingen zijn namelijk duurder en, gezien hun moeite met bochten, een stuk moeilij ker in het gebied in te passen. Toch kent ook zo'n snelle tram, mèt en zonder bovenlei ding leverbaar, een minpunt. De aanlegkosten zijn tien maal hoger dan bij een normale tram en zijn voor het tracé Zoeter- meer-Rotterdam, een vergelijk bare afstand, op één miljard gulden geschat. Hoe de kosten in onze regio Immers, de automobilist laat het openbaar vervoer links lig gen wanneer het hem anderhalf keer zo lang duurt om ermee op de plaats van bestemming te komen. Ook de lijnen zullen an ders gaan lopen, al kan gedepu teerde Jansen (verkeer) nog niet precies aangeven hoe. Veel zal afhangen van de gekozen bouwlocaties in de Bollenstreek. Want juist die wat afgelegen plekken snakken volgens de deskundigen naar snelle verbin dingen met Leiden en Den Haag. Dit bleek gisteren bij de pre sentatie van het mobiliteitsplan voor de zuidvleugel van de Randstad, het gebied tussen Leiden en Dordrecht. In dat meerjarenprogramma wordt een studie aangekondigd naar de mogelijkheden van 'hoog waardige' railverbindingen tus sen Katwijk/Noordwijk en de liggen, hangt vooral af van af het aantal benodigde 'kunst werken' en de vraag of het mooi langs bestaande wegen kan. Zo dra er viaducten of andere voor zieningen nodig zijn om de tram de broodnodige doorstro ming te verlenen, schiet de prijs omhoog. En dat kan een reden zijn om het eerst maar eens met een snelle bus te proberen tus sen de Bollenstreek en Den Haag. Een bus die ook kan blij ven rijden wanneer er voor een tram wordt gekozen die de Bol lenstreek via Leiden met Den Haag verbindt. Volgens de pro jectleider is dat de meest logi sche optie. Op de vraag of Jansen het als gedeputeerde nog zal meema ken, een tramritje van zijn woonplaats (Noordwijk) naar Den Haag, antwoordde hij dat hij dan nog wel minstens tien jaar gedeputeerde moet zijn en extra miljarden naar het open baar vervoer dienen te vloeien. Op de vraag of het een fout is geweest de tramlijnen op te hef fen, zei hij: „Nee, we hebben het nu gedeeltelijk over andere tracés. Maar het is wel jam mer". Zelf heeft de Noordwijker nog leren kaarten in de tram naar het Haagse Malieveld. Vertrouwelijke orttwerp-richtlijnen voor MER-procedure: DEN HAAG»JANKUYS Het verlengen van de Kaagbaan is één van de varianten die wor den onderzocht in het kader van de uitbouw vap Schiphol. Deze start- en landingsbaan zorgt nu al voor de nodige ge luidsoverlast in de Bollenstreek en de Leidse Merenwijk. Dit blijkt uit de nog vertrouwelijke ontwerp-rifchtlijnen voor een Integrale Milieu Effect Rap portage (IMER), die gisteren zijn besproken door de Rijks Planologische Commissie en de Rijks Milieu Commissie. In de ontwerp-richtlijnen zijn vier varianten genoemd, die elk voor een nader onderzoek in aanmerking komen. Eén van die vier varianten gaat ervan uit dat Schiphol gebruik blijft ma ken van vier banen. Daarbinnen zijn weer twee opties mogelijk. In de eerste plaats wordt uitge gaan van de huidige situatie plus een verlenging van de Kaagbaan en het tweezijdig aanvliegen van de Zwanenburg- baan. In de tweede optie wordt de Zwanenburgbaan buiten ge bruik genomen en een nieuwe gedraaide vierde baan aange legd. Ook bij deze optie gaat men uit van een verlenging van de Kaagbaan. Een andere variant die bij voorbeeld onder de loupe wordt genomen is de zogeheten 0-va- riant, waarbij de huidige situa tie op de luchthaven wordt ge handhaafd. Ook bekijkt men de gevolgen voor mens en natuur van het uitbreiden van Schip hol, die straks tot de vijf groot sten van Europa moet behoren, met een vijfde baan. Het laatste in de ontwerp-richtlijnen opge nomen alternatief behelst de Meest Milieuvriendelijke Vari ant. De ontwerp-richtlijnen zijn het uitgangspunt voor het opstellen van een Milieu Effect Rapporta ge over alle mogelijke groeimo dellen van Schiphol. Zodra de richtlijnen zijn vastgesteld be gint een periode van onderzoe ken en studies naar de gevolgen van de verschillende varianten. Omstreeks eind augustus van dit jaar dient het eindrapport op tafel te liggen. Aan de hand daarvan kan de regering een be sluit nemen over de richting, waarin de groei van Schiphol gestalte krijgt. Volgens de ontwerp-richtlij nen zal in de IMER ook uitvoe rig aandacht besteed moeten worden aan het vervangen van vliegverkeer door treinverkeer, het probleem van de nacht vluchten en een zo verantwoord mogelijk gebruik van het ba nenstelsel. Ook zullen de gevol gen van een uitbreiding van Schiphol op lucht, bodem en gezondheid nader worden on derzocht. Vooral uit de in spraakreacties is gebleken dat omwonenden daar veel belang aan hechten. Terug naar de plek des onheils. Terug naar de jappenkampen om onverwerkte oor logstrauma's te verwerken. Sa men met deskundigen. De reis is in oktober. Honderd oorlogs slachtoffers kunnen mee. Het Instituut voor Toegepaste Methodiek (ITM) spreekt over een therapeutische reis. Ze is bestemd voor mensen die in de Tweede Wereldoorlog op Indo nesië in jappenkampen gevan gen hebben gezeten en hun er varingen nooit helemaal van zich hebben kunnen afzetten. ITM zet projecten op voor mensen met psycho-sociale klachten. In het kader daarvan heeft het instituut contacten met oorlogsslachtoffers. Uit ge sprekken met hen kwam steeds weer naar voren dat ze Indone sië zouden willen bezoeken. Maar angst voor de emoties die dit zou oproepen weerhield hen. Omdat zo'n bezoek kan bijdragen aan het verwerken van het verleden besloot ITM een reis van een maand op te zetten. Een psychiater, huisarts, verpleegkundigen en maat schappelijk werkers begeleiden de reizigers. Omdat de jappenkampen nogal verspreid lagen heeft ITM twee reizen gepland: de een voert naar Java en Bali, de twee de naar Sumatra, Java en Bali. M. Buiks van het instituut ver- Buiks (links) en Van Rijn: 'We hopen dat de r telt dat eerst in kaart wordt ge bracht waar de mensen heen willen. „Het betekent dat we in kleine groepjes op stap gaan. Maar we hebben ook een week je ingebouwd om écht vakantie te houden." Belangstelling is al gewekt, vertelt zijn collega N. van Rijn. „We hebben enthousiaste reac ties gekregen. Waar het ons vooral om gaat is dat de men sen een stuk van hun probleem achterlaten." Een reis van een maand naar Indonesië is niet goedkoop be seft ook ITM. In bepaalde geval len vergoedt de Pensoen- en Uitkeringsraad die kosten. Het instituut heeft inmiddels van het ministerie van WVC het ver zoek gehad na te gaan of er vol gend jaar zo'n reis kan worden gemaakt met oorlogsveteranen Om erachter te komen of er vol doende belangsteling is word op 22 februari een informatie middag georganiseerd in Evertshuis, Spoorstraat 15, Bo MIDDEN-NEDERLAND Het Nederlands Bureau voor Toerisme adviseert Gelderland, Utrecht en Zuid- Holland (met uitzondering van regio Rijn mond) om op of omstreeks 4 juli met vakantie te gaan. De beste periode binnen de schoolvakantie, voor de beste sprei ding in het land. HAAL DE FOLDER Bij UW V Jjekkerweg iti> eujetv land ALPHEN AAN DEN RUN/REGIO» Twintig werkzoekenden uit Lei den, Lisse, Alphen aan den Rijn en Gouda worden door de ar beidsbureaus opgeleid tot chauffeur in het beroepsgoede- renvervoer. De twintig deelne mers zijn na hun opleiding mi nimaal drie maanden verzekerd van een baan. De opleiding wordt gegeven in samenwer king met de Gemeenschappe- lijkke Personeelsdienst Wegver voer (GPd Wegvervoer) en de Stichting Vakopleiding Wegver- Een deel van de cursisten treedt na de opleiding in vaste dienst bij transportbedrijven in de Rijnstreek, de anderen wor den aangenomen door GPd Fokker in race voor mega-order Fokker is met de Scandinavi sche luchtvaartmaatschappij SAS in gesprek over een order voor enkele tientallen Fokker toestellen. SAS zou belangstel ling hebben voor zowel de met'de BAe 146 en de DAA 92. Amerikaanse vaktijdschrift Aviation Week de loftrompet over het nieuwe toestel dat hij beschreef als 'perfect'. Overi gens praat SAS niet alleen met Fokker maar ook met British Aerospace en Deutsche Aerspace, die in de race zijn Fokker-100 als de nog te lan ceren Fokker-70. Een topman van SAS stak onlangs in het gezaghebbende Een woordvoerder van Fokker bevestigt dat er besprekingen met de Scandinaviërs gaande zijn. DEN HAAG» Ouderen met een inkomen op minimum-niveau betalen in de meeste gevallen teveel voor hun maaltijddienst, ondanks het feit dat circa 80 procent van de ge meenten zegt een inkomensbe leid te voeren. Deze conclusie trekt Konsumenten Kontakt (KK) naar aanleiding van een onderzoek onder maaltijddien sten in 216 gemeenten. DEN HAAG» PAUL V Woningen in de buurt van het werk, schonere maar dure au to's en een beter openbaar ver voer. Als dat allemaal lukt, groeit het autoverkeer de ko mende jaren niet met 85 maar met 40 procent en blijft ons stukje Randstad nog net leef baar en bereikbaar. Die hoop spreekt uit het gis teren gepresenteerde mobili teitsplan voor de Zuidvleugel van de Randstad - de provin ciale vertaling van rijksnota's over verkeer en vervoer, milieu en ruimtelijke ordening. Echter, alleen de uitvoering van de plannen op het gebied van openbaar vervoer vergt al een investering van zeven tot tien miljard. En dat is meer dan het ministerie van Verkeer en Wa terstaat te verdelen heeft voor beter regionaal vervoer in heel Nederland. Toch wanhoopt gedeputeerde Jansen niet. Het rijk kan altijd met extra geld over de brug ko men, terwijl ook van het be drijfsleven het nodige wordt verwacht. Het Rotterdamse ha venplan kan geld aantrekken, terwijl bedrijven in de Haagse en Rotterdamse regio die last van de files hebben op maatre gelen zinnen. Bovendien hoeft niet alles in een keer te gebeu ren en zijn er ook planonderde len die de provincie zo al kan regelen. Zo steekt ze stokjes voor de komst van autolokkende kan toorlocaties bij rijkswegen. Der gelijke locaties zijn juist bij sta tions gedacht, al kan de provin cie gemeenten nog niet dwin gen het aantal parkeerplaatsen bij dergelijke kantoren beperkt te houden tot een op de tien (werknemers). Zoiets dreigt wel vanaf '94. Nu al kan de provincie dwars liggen als gemeenten wijken willen bouwen die te ver van stad, openbaar vervoer en werk gelegenheid afliggen. Woning bouw in de Broek- en Si- montjespolder, tussen de Leidse Merenwijk en het Oegstgeester zwembad, zou ze juist toejui chen: de polder staat royaal in de top-vijf van favoriete bouw locaties, ruim voor War- mond/Sassenheim, Voorhout- Oosthout, Hillegom-west en Katwijk/Noordwijk. De provin cie denkt echter dat ook die wat lager scorende locaties de ko mende vijfentwintig jaar nodig zullen zijn. Nu de provincie rijksnotities heeft vertaald in eigen beleid, verwacht ze dat ook gemeenten en vervoerregio's dat zullen doen. Jansen hoopt dat de plan nen op elkaar zullen aansluiten, al kan ook het provinciale plan nog worden bijgesteld. Zo'n 100 gemeentebesturen, waterschap pen, Kamers van Koophandel, milieu- en andere belangenor ganisaties krijgen twee maan den de tijd om te reageren. Rond de zomer zullen provin ciale staten het plan vaststellen. LEEUWARDEN» ANP Wegvervoer en vervolgens uit geleend aan transportbedrijven die behoefte hebben aan tijde lijk personeel. Belangrijkste re den voor de opleiding was voor arbeidsbureaus en bedrijfsleven het grote tekort aan geschoolde chauffeurs in het beroepsgoe- derenvervoer. De opleiding duurt acht maanden. In februari zullen de arbeids bureaus een nieuwe groep van twintig werkzoekenden selecte- deelnemers moeten ingeschre ven zijn bij een vap de arbeids bureaus en in bezit zijn van rij bewijs B. Herintredende vrou wen die belangstelling hebben voor de opleiding, hoeven niet ingeschreven te staan bij een arbeidsbureau. Berovingen in Hillegom en Noordijkerhout wegens een procedurefout op vrije voeten gesteld. Hij vertrok daarop naar het buitenland. De Hoge Raad heeft in december de beschikking van het Ge rechtshof echter weer vernie tigd, zodat het Gerechtshof de zaak alsnog in behandeling heeft genomen. De man was niet op de zitting aanwezig. In februari vorig jaar werd hij door de Groninger rechtbank tot acht jaar cel veroordeeld. Het Leeuwarder Gerechtshof wijst 11 februari arrest. Procureur-generaal mr. R.D.E. Daverschot heeft voor het Ge rechtshof in Leeuwarden acht jaar gevangenisstraf geëist tegen de 29-jarige man. Hij wordt ver dacht van zes bankovervallen in Hoogezand, Hillegom en Noord wijkerhout. Bij twee bankovervallen in Hoogezand zou hij bijna 400.000 gulden buit hebben gemaakt. De man werd in maart vorig jaar door het Leeuwarder Hof ZOETERWOUDE Ruim twee derde (69 procent) van de gemeenten zegt de mo gelijkheid van een individuele tegemoetkoming te kennen, meestal in de vorm van bijzon dere bijstand. Konsumenten Kontakt heeft een voorkeur voor een inko mensafhankelijke maaltijdprijs, omdat deze drempel voor ge bruikers lager is in vergelijking tot het aanvragen van bijzonde re bijstand. 'Cao als lauw pils terblijvers wordt daardoor wel flink hoger. Dat zal een negatief effect hebben op het ziektever zuim en de uitstroom naar de „We hadden duidelijke af spraken gemaakt over de norm- bezetting, maar Heineken wil nu niet met ons over deze nieu we afslanking praten. Veel afde lingen raken nu sterk onderbe zet. We hebben een voorstel voor het hele concern om het overwerk en de werkdruk te ver minderen, maar Heineken wijst dat af. We staan dus lijnrecht te genover elkaar." Een ander struikelpunt voor de FNV is dat Heineken de wao- uitkeringen niet meer wil aan vullen tot 92,5 procent van het laatst verdiende loon. „Dat ge beurt nu nog wel. Maar als straks de wao-uitkeringen wet telijk worden verlaagd, wil Hei neken die niet meer aanvullen tot 92,5 procent. Dat vinden we een probleem." Ook over de vervroegde uit treding van werknemers (vut) zijn de partijen het niet eens. „Er is nu een tijdelijke regeling tot 1996 voor uittreding op 60- jarige leeftijd. Maar Heineken wil die regeling ter discussie stellen. Wij willen die regeling verlengen", aldus Schellenberg. CNV-woordvoerder E. Aan stoot heeft in grote lijnen de zelfde bezwaren. „De directie van Heineken heeft bijna al on ze voorstellen afgeschoten. We zijn zeer teleurgesteld over de houding van de directie." Op 10 februari gaan de partijen CAROUNE VAN OVERBEEKE De vakbonden en Heineken staan lijnrecht tegenover elkaar bij de onderhandelingen voor een nieuwe cao. Beide partijen zijn nog geen stap verder geko men tijdens de tweede onder handelingsronde. De Industrie- en Voedings bond CNV, de Industriebond FNV en de Unie BLHP hebben op bijna geen enkel punt hun zin gekregen. „We zijn zeer te leurgesteld", aldus de CNV- woordvoerder E. Aanstoot. „De volgende ronde is op 10 februa ri, maar de voortekenen wijzen erop dat het zeer moeizaam zal worden." FNVer E. Schellen berg: „Er ligt een enorme kloof tussen wat de bond wil en wat Heineken biedt: een cao als lauw pils." De nieuwe cao zou vanaf 1 ja nuari met terugwerkende kracht moeten gaan gelden voor onge veer 4000 Heineken-werkne mers in Nederland. In Zoeter- woude werken ongeveer 1750 mensen. De directie van Heine ken biedt 3,75 procent loons verhoging, terwijl de Unie 4,75 procent eist. het CNV en de FNV vragen 4,5 procent. De FNV is vooral boos over een 'sluipende reorganisatie' bij Heineken. Schellenberg: „Er blijken nu toch meer mensen uit te gaan dan wij met Heine ken hadden afgesproken. Dat gebeurt door natuurlijk verloop, maar de werkdruk voor de ach- Gedeputeerde Jansen (verkeer) presenteerde gisteren het mobiliteitsplan Zuid-Holland over 20 jaar wordt geschetst. i het gewenste vervoer in FOTO WIM DIJKMAN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21