Leiden 'Raadsherenbuurt blijft bij Leiden' 'Niet alles omver schoffelen Donderdag 30 januari 1992 DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER Y SMITS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 19 'Onzinnig wijk af te staan aan Oegstgeest' Leiden is niet van plan de Raadsherenbuurt af te staan aan Oegstgeest. Wethouder T. van Rij van ruimtelijke or dening noemt het plan onzinnig om de wijk rond het Diaconessenhuis met Oegstgeest te ruilen voor de nog te bebouwen Broek- en Simontjespolder. Van Rij vindt het logisch dat de Broek- en Simontjespolder ei gendom wordt van Leiden. Dat levert de stad niet alleen voor delen op, betoogt hij. „We krij gen weliswaar extra inkomsten als de polder bebouwd is, maar we draaien ook op voor de kos ten. En die vallen niet mee. De subsidies van het rijk worden steeds lager. Aan de bouw van de Stevenshof betaalt Leiden ook zelf mee". Oegstgeest hoeft volgens Van Rij geen grondgebied terug te Het voorstel is afkomstig van de D66-ffactie in Oegstgeest. Die stelt dat de Oegstgeester polder wordt bebouwd voor Leidse wo ningzoekenden en dat boven dien de nieuwe polderwijk ge makkelijker en op een goedko pere manier kan worden ver bonden met de Leidse Meren- wijk dan met Oegstgeest. Oegst geest moet de polder afstaan in ruil voor de Leidse Raadsheren buurt, aldus D66. krijgen, omdat de randgemeen te niet veel merkt van het inle veren van de polder. Terwijl de Raadsherenbuurt, waar veel du re huizen staan, Oegstgeest een flink bedrag aan onroerend- goedbelasting zou opleveren. En: „Voor Leidse woningzoe kenden is meer grond nodig. Dan moet je niet zeggen: dan maken we het Leidse grondge bied kleiner". De Leidse wethouder is juist van mening dat alle gemeente grenzen in de regio moeten ver dwijnen. Hij voelt veel voor de vorming van een stadsgewest. Dan worden niet alleen de lus ten, maar ook de lasten eerlijker verdeeld over alle inwoners van het gebied. Het blijft immers raar, vindt Van Rij, dat bewo ners van de regiogemeenten wel profiteren van het nieuwe sta tion, maar er geen cent aan meebetalen. Terwijl de gemeen te Leiden 15 miljoen steekt in de nieuwbouw. Hetzelfde geldt voor bijvoorbeeld de Streekmu- ziekschool en de Stadsgehoor zaal. „Het Stedelijk Gym onder gaat een grote onderhouds beurt. Er zitten veel kinderen op uit Oegstgeest, maar het op knappen van de school wordt betaald met Leids geld". Dat de vorming van een stadsgewest nog wel heel lang op zich zal laten wachten, be strijdt Van Rij: „De tendenzen, bijvoorbeeld in de Tweede Ka Felix Kromhout: „Het staat er nu mudvol. Daar wil ik wat aan gaan doen". foto henk bouwman op de goede dichting Eigenaar Katwijkse campings: geen schaalvergroting LEZERS SCHRIJVEN Minerva In het Leidsch Dagblad van he den krijg ik als oud-medewerker van de universiteit een geweldi ge dreun die keihard bij mij overkomt. Ik hoop dan ook dat de leden van Minerva, die bij mij zeer hoog aangeschreven staan, dit recht zullen zetten met woord en daad. Als kop bij Nieuwslijn in uw V j dagblad staat 'Dronken studen- te komt niet meer bij'. Leden j van Minerva bellen politie om voornoemde reden. Studente L overgebracht naar AZL met A waarschijnlijk alcoholvergifti- v\| ging. Vanaf half zeven 's avonds had zij alcoholica genuttigd en ze werd 's ochtends om half ze ven buiten bewustzijn op de stoep voor Minerva gevonden. Corpsleden, dit is voor u toch eigenlijk beschamend. Zo ga je niet met leden, en zeker niet met mensen om. Wat zij had gedronken is (was) niet belang rijk. Ben je echt corpslid, dan laat je dit niet over je komen. In uw corps zijn ook diverse leden van ons Koninklijk Huis, die zich daar thuis voelen. Zij zijn alleen maar gebaat bij het posi tief functioneren naar buiten. Daar kunt u voor zorgen. De waardigheid van uw corps is alleen maar gediend van een positieve publicatie. Mijn ad vies: houdt de corpseer hoog. Zeer hoog! Verlept er een stengel? Geen nood, geef die nieuw levens vocht en zij hoort er weer bij, namelijk bij het beste studen tencorps ter wereld. Ik wens jullie tot in lengte van dagen dat wat je van een corps verwacht, en veel geluk. Henk Kiemel, Bachstraat 15 „Leiden Petrus kerk Met stijgende verbijstering volg ik de berichtgeving over de fraude bij de Petrus parochie in Leiden. Nog voordat een ver hoor van de verdachte heeft plaats gehad, een rechtzaak aan beide partijen de mogelijkheid heeft gegeven hun zegje te doen en de rechter een oordeel heeft uitgesproken, nagelt het be stuur van de Petrus parochie haar voormalige penningmees ter aan het kruis. De 'herderlijke' vragers wijzen slechts in één richting en de handen wassen zich vervolgens in onschuld, zonder zich over hun eigen rol in het geheel te bezinnen. Men schijnt zich niet of nauwelijks te bekommeren over het leed dat mogelijk voor een heel gezin is aangericht. De kerk maakt zich ervan af met de frase dat 'God ook voor deze man is gekomen'. Het zou mij echter niet verbazen als de hele zaak, wanneer de onderste steen boven is gekomen, in een totaal ander daglicht komt te staan. Tot slot spreek ik de hoop uit dat tot de Petrus parochie door dat in de 20ste kerk en staat, en dus de rechterlijke macht, gescheiden zijn. Haar onbarmhartige ge drag en hypocriete 'zelfontvlek- king' wijzen daar echter niet op. Ik wens de 'verdachte vrouw en familie veel sterkte toe! G. Groenveld KATWUK/RUNSBURG ANNET VAN AARSEN Rijnsburger Flip Kromhout is er zeer stellig over. Zijn recreatiecentrum Koningshof is geen expansief bedrijf en hij is niet te verge lijken met plaatsgenoot Cor van Duijn en zijn vele ondernemingen. Het lijkt op het eerste gezicht misschien anders. Want als de Katwijkse gemeenteraad vanavond in stemt met het plan de 'Noordduinen' en de 'Zuidduinen' te privatiseren, is Kromhout vanaf zaterdag voor vijf miljoen gulden de nieuwe eigenaar van de twee campings in de badplaats. Schaalvergroting is echter niet het streven van de Rijnsburger. Hij wil het aantal kampeerplaatsen op de Katwijk se campings juist verkleinen. „Nu staat het er mudvol. En daar wil ik wat aan gaan doen. Niet op korte termijn maar over een periode van drie jaar. Camping de Noordduinen telt nu 465 kampeerplaatsen. Dat moeten er uiteindelijk een kleine 400 worden. Voor de Zuidduinen geldt: van 345 plaatsen terug naar een kleine 300", aldus Kromhout, die overigens ook een camping bij Delft en eentje in het Drentse Wateren bezit. De ingreep heeft tot doel de privacy van de kampeerders te vergroten en de campings zoals de Rijnsburger zegt „landschappelijk te verfraaien". Hij is daarbij echter niet van plan de hui dige kenmerken al te zeer te veranderen. „Ik wil niet alles in één keer omver schoffe len. Beide campings zien er heel goed uit. Ze verkeren in perfecte staat van onder houd dus wat dat betreft hebben de huidige beheerders het perfect gedaan. Om de idea le camping te krijgen, moeten we wel het één en ander aanpassen. Niet alleen qua in richting maar ook wat betreft promotie. Van de Zuidduinen bestaat voor zover ik weet niet eens een folder. Ook buiten Ne derland wil ik de campings meer onder de aandacht gaan brengen." Over één ding is Kromhout het met de gemeente Katwijk eens. Het karakter van de kampeerplaatsen moet hetzelfde blijven: een plek voor gezinsvakanties waarbij de binding van de gasten aan de gemeente be langrijk is. Zulke campings liggen de Rijns burger nu eenmaal. De Koningshof in Rijnsburg ademt diezelfde rustige sfeer uit met een taveerne in Oudhollandse stijl en veel voorzieningen voor de kinderen. De zusterbedrijven bij Delft en Wateren laten zich ook omschrijven als echte gezinscam- „Ik ben gecharmeerd van het karakter van Katwijk", zegt Kromhout. „Een familie badplaats zonder veel poeha en discoge weld. In het bedrijfsplan, dat ik moest in dienen, staat ook dat ik me ga richten op drie soorten vakantiegangers. De hoofd moot is gezinnen met kinderen. Daarnaast natuurliefhebbers en senioren. Als het om kampeerplaatsen in Noordwijk was gegaan, had ik er veel gereserveerder tegenover ge staan." Dat de Rijnsburger al lang zit te azen op de twee gemeentecampings, geeft hij grif toe. Toen zo'n twee jaar geleden de eerste geluiden naar buiten kwamen, dat het Kat- wijks gemeentebestuur privatisering over woog, schreef hij al een brief om te laten merken dat hij interesse had. Kromhout moest echter wachten tot oktober vorig jaar toen de gemeente belangstellenden uitno digde een bod uit te brengen. „Een kleine twintig hebben een bod uitgebracht", zegt Kromhout. Hij heeft te kennen gegeven veel van de bestaande regelingen op de campings te willen overnemen. Hoewel hij zich eigenlijk vooral wil richten op de toeristische kam peerders, die voor een paar dagen of weken komen bivakkeren, is hij bereid de mensen met een seizoensplaats onder dezelfde voorwaarden over te nemen. „De komende maanden sturen we ze een brief', aldus Kromhout „En ook willen we de band met de plaatselijke verenigingen die activiteiten organiseren voor kinderen, verstevigen. De beheerder van de Noordduinen nemen we over van de gemeente. Die is daar best mee in zijn sas. Op de Zuidduinen komt de as sistent-beheerder van één van de andere het karakter van de bedrijfsvoering. Als particulier ben je nu eenmaal gedrevener dan een gemeente, is de stelling van Kromhout. „De gemeente zal geen zin hebben in enorme drukte, de particulier wel. Dat zag ik vorig jaar met Pa sen. Toen was de Koningshof helemaal vol, terwijl de campings in Katwijk en die hebben toch echt een unieke stek zo vlak bij het strand nog ruimte hadden." AGENDA VRIJE TUD „Het zou mij niet verbazen als de Petrus kerk-affaire een heel andere wending neemt", stelt een briefschrijver. foto loek zuyderduin DONDERDAG 30 JANUARI Leiden Praktische lezing over astrologie e vang 20.00 uur. Noordwijkerhout Open Podium Avond, org. The Folk- club; zelf spelen of alleen luisteren ir 't Wapen van Noordwijkerhout, toe gang vanaf 20.30 uur. Precies een eeuw oud. Dat is het pand op de Lange Mare nummer 77. Op zich niets bijzonders. Er staan in de Leidse binnenstad wel oudere huizen. Maar de eigenaars van 77 hadden er wel een feestje voor over en doken tijdens de voorbereiding in de geschiedenis van een van de mooiste grachten van Leiden. „27 januari 1892 was een bijzondere dag in Leidèn. Op het pleintje, vlakbij de brug over de Lange Mare, die de Vrouwenkerksteeg en de Clarensteeg verbond, was het een drukte van belang/Waar eens het huis van de leerbewerker had gestaan, aan de Spijkerboorsteeg, waren bouwlui in de weer. Direct naast pand nummer 75, waar de steenbewerker zijn werk even had stilgelegd, metselde een jonge vrouw heel behendig een gevelsteentje in de muur. Het meldde: 27 JAN 1892 M.P. COLLA." Zo begint de uitnodiging die Wim Ploeg en Koen van Egmond, de huidige -eigenaars van het pand verstuurden. Het duo kocht het huis een aantal jaren geleden en ontdekte de steen met opschrift. „Eerst dachten we, we hangen gewoon de vlag uit als het precies een eeuw later is", aldus Ploeg maar via het stadsarchief kwamen ze steeds meer te weten over pand en buurt en werden ze steeds meer geïntrigeerd over wat ze vonden. Oude prenten, oude kranteknipsels en een bulk aan informatie. Maregracht Om te beginnen was Lange Mare nog een gracht. En zeker niet de lelijkste. Het water werd als een van de laatste Leidse grachten gedempt en die dem: ping is altijd controversieel ge- beleven „De Mare, een van Lei- dens sfeervolste grachten is tot ondergang gedoemd. Na een spannende zitting in de Leidse raad werd tot demping beslo ten. Verbreding van de rijweg De eigenaars van Lange Mare 77 wilden wat verder gaan dan alleen de vlag uithangen. foto jan holvast verbetering van het plaveisel, eenrichtingsverkeer en een goe de riolering, wie kon daar nu te gen zijn", meldde een foto-on derschrift uit de begin jaren vijf tig. Tot in de jaren zeventig wer den er plannen gelanceerd om hem weer open te 'gooien' maar met name de winkeliers in de straat hielden die plannen tegen. „Volgens het bestem mingsplan is het nog steeds mogelijk al is het een luxe pro bleem", weet Ploeg inmiddels. Ruige Mare Maar weer even terug naar eind vorige eeuw. Voordat nu 77 werd gebouwd stond pakhuisje van de firma De Keu- ning dat handelde in zout zeep. Dat brandde af en op die plek verrees een huis, gebouwd door de familie Colla. Vandaar die steen. De directe omgeving van het nieuwe huis mag rustig 'ruig' worden genoemd. Wie had kunnen denken dat de Spij kerboorsteeg, nu slechts een smalle doorgang naar de Haar lemmerstraat die alleen dienst doet als personeelsingang van C A, een plek was waar prostitu tie welig tierde. Een doom in het oog van de nabij gelegen Hartebrugkerk. Het bestuur van die kerk besloot daarom in 1895 de panden aan de achterkant van de kerk te kopen en daar een binnenplaats van te maken. Dezelfde plaats die nu als fiet senstalling dienst doet. Mare-eeuw „Op 27 januari 1992 is het dus 100 jaar geleden dat officieus met de bouw van ons huis werd gestart. Hoewel de gaslantaarns die het pleintje met de kastanje boom verlichtten nu elektrisch zijn en de gracht is gedempt, hebben Leiden en de Lange Mare nog veel van het eind van de 19e eeuw", schreven Ploeg en Van Egmond in in hun uit nodiging voor de viering afgelo pen zondag. Er kwamen afgelopen zondag maar liefst 75 kennissen en vrienden op dit huis-eeuwfeest af. De bezoekers kregen kopie van een eeuw oud Leidsch Dag blad, dia's werden vertoond en aan de hand van de historische gegeven werd een stadswande ling gemaakt langs de markant- Redactie Lom an Leefmans en Roy Klopper Tel: 161418 Het klaveijastoernooi van Randstad Sport, dat vrijdag 31 januari zou worden gehouden, gaat niet door. Het evenment is afgelast in verband met het overlijden van de secretaris van de sportvereniging (Leo Roden burg). IVN De afdeling Leiden van het in stituut voor natuurbescher mingseducatie (IVN) organi seert vanaf eind februari 1992 een cursus om mensen tot IVN- gids in de natuur op te leiden. De cursus bestaat uit 30 twee wekelijkse dinsdagavonden (19.30-22.00) en 30 excursies op zaterdagochtend. Cursusprijs 200 gulden. Dinsdag 28 januari wordt om 19.30 uur in de Agra rische school, Lange Voort 70 in Oegstgeest een informatie avond gehouden. Nader inf. en opgave. Overdag 071-214996, 's avonds 071-132601. Politieband Het Leidsch Politie Muziek Ge zelschap (LPMG) houdt aan staande vrijdag 31 januari een zogeheten winterconcert in de Stadsgehoorzaal aan de Bree- straat. Op het programma staat muziek variërend van licht klas siek tot jazz. De kaarten kosten 7,50 gulden bij het hoofdbu- Boerenbal Carnavalsvereniging de Huts potten houdt aanstaande zater dag 1 februari het jaarlijkse Boerenbal. Het feest wordt ge houden in het Antonius Club huis aan de I>ange Mare en be gint om 21.00 uur. Prins Willem II geeft een rondje. Lesbische Pink Puppies, de jongerenafde ling van de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, houdt op 2 februari een thema-avond over 'Lesbische vrouwen in de kerk'. Het onderwerp wordt volgens de organisatie gebracht 'met de nodige humor'. Aanvang 20.00 uur aan de Langegracht 65. Paardrijden De gemeente houdt in samen werking met manege De Poel- ruiters een cursus paardrijden voor beginners. De cursus wordt gehouden op zondag 2 februari (11-12 uur) en dinsdag 4 februari (14-15 uur). Opgave bij de directie sport en recreatie, tel. 071-315601 tussen 9 en 10 Rembrandt C. Haldar, medewerkster van museum de Lakenhal, houdt op zondag 2 februari in het Leids Volkshuis (aanvang 10.30, toe gang 2 gulden 50) bij werkge meenschap De Ratel een lezing over Rembraridts leven en werk. Zij gaat in op nieuwe denkbeel den over dat werk. Zaterdag 8 februari geeft Haldar aanslui tend een rondleiding op de ten toonstelling in de Lakenhal. Op gave daarvoor tijdens de lezing. Testament De Leidse notaris A. Mulders geeft maandagavond 3 februari informatie over het maken van een testament en een samenle vingscontract in het HlV-café aan de Langegracht 65. De the ma-bijeenkomst begint om

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19