Kunst Ier Luka Bloom laat New York horen Rudy Kousbroek praat met dichter Duoduo Sprankelende muzikale kolder uit Vlaanderen Schijnbare tegenstellingen overbrugd in objecten Kunst van De Bruin maakt weinig indruk Hertzberger ontwerpt schouwburg in Breda Woensdag 29 januan 1992 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYCROK JAN RUSDAM SASKIA STOEUNCA Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: P NIEUWSLIJN Lou Reed leest voor in Beurs AMSTERDAM De Britse popzanger Lou Reed zal op 15 febru ari in de Beurs van Berlage in Amsterdam voorlezen uit zijn nieuwe boek 'Between thought and expression'. Het boek van de Engelse popmuzikant bevat songteksten en gedichten. Daags na de voorleesavond treedt Reed op in een volledig uitverkocht Haags Congresgebouw. Ook het concert in Carré in Amsterdam, op 9 maart, is volledig uitverkocht. Van Morrison naar Nederland ROTTERDAM Van Morrison heeft in overleg met Mojo Con certs besloten tot een korte Nederlandse 'bliksemtoernee' in de eerste helft van volgende maand. De veelzijdige Ierse zanger begint zijn concertreis op vrijdag 7 februari in het Utrechtse Vredenburg, vervolgens treedt hij op in de Groningse Oosterpoort (8 febr.), in het Enschedese Muziek centrum (9 febr.) en in het Amsterdamse RAI Congrescentrum (10 febr.). De voorverkoop is vandaag begonnen. Groot muziekfestival in Brabant BREDA In West-Brabant wordt binnenkort voor het eerst een groot klassiek muziekfestival gehouden. Van 25 juni tot en met 12 juli vinden in Breda, Bergen op Zoom en Oosterhout 40 concerten plaats. Tot de deelnemers behoren solisten, ensem bles en orkesten die tot de wereldtop worden gerekend. De kos ten worden geraamd op 400.000 gulden. In 1994 wordt het festi val voor klassieke muziek opnieuw gehouden. De verwachting is dat er dan in meer gemeenten concerten worden gegeven. Roch Voisine naar Nederland AMSTERDAM De Frans/Canadese zanger Roch Voisine komt in april naar Nederland. Op zondag 19 april zal de maker van de hit 'On the outside' optreden in de Amsterdamse RAI. De voor verkoop begint zaterdag 1 februari. Rudy Kousbroek. De Chinese dichter Duoduo is donderdag 6 februari de ge sprekspartner van Rudy Kous broek. In Burcht Literair (aan vang 20.15 uur) zal Kousbroek nader ingaan op het werk van Duoduo en de invloed van de westerse cultuur op zijn leven. Duoduo is een van de weinigen die naar het buitenland wist te ontkomen toen in juni 1989 de studentenopstand in Peking werd neergeslagen. Sindsdien leeft hij in ballingschap in het Westen. Inmiddels zijn twee van zijn bundels in het Nederlands ver taald: 'Bang dat ik verloren raak', een verzameling columns die de dichter schreef voor NRC en waarbij Kousbroek het voor woord schreef. En 'Een schrijf tafel in de velden'. Op het ogen blik werkt Duoduo als gast schrijver bij de vakgroep Talen en Culturen van China aan de Leidse universiteit. Luka Bloom bracht in 1990 de opmerkelijke cd 'Ri verside' uit. Zijn agressieve en bijtende akoestische gi taarspel, verpakt in melodieuze en gevoelvolle liedjes, le verde juichende kritieken op. Dat zal met de dezer dagen verschenen opvolger 'Acoustic Motorbike' niet anders zijn. Opnieuw zijn daar zijn geheel eigen gitaarstijl en ex pressieve zang. Maar Bloom is gegroeid en laat horen dat hij om zich heen kijkt. Door zijn jaren in New York heeft de Ier zelfs rap in zijn muziek opgenomen. Zijn nieuwste single is een geheel eigen versie van L.L Cool I's 'I need love'. ROTTERDAM RICK BLOM Tien, vijftien jaar lang, zwoegde en buffelde Bloom, toen nog onder zijn eigen naam Barry Moore, als folkzanger in kleine Ierse kroegjes, waar men meer aandacht had voor de whiskey dan voor de muziek. Ook zijn laatste project, een band in Du blin, leek tot mislukken ge doemd. Een weekje op het Ierse plat teland om inspiratie op te doen deed wonderen. Bloom kwam terug met vijf nummers, waar van hij wist dat die alleen tot hun recht zouden komen als hij ze in zijn eentje zou spelen. Kort daarop verliet hij dan ook zijn band en vertrok naar New York, om daar zijn nieuwe stijl bij te schaven en te verbeteren. Deze periode resulteerde in de cd 'Riverside', waarmee hij met name veel aandacht kreeg in de Verenigde Staten, zijn eigen Ier land en Nederland. Nu, terug in Ierland na een vier jaar durend verblijf in Man hattan, is zijn tweede cd ver schenen onder de symbolische titel 'Acoustic Motorbike'. „Ik heb bewust gekozen voor dat imago om een beeld te creëren van een man alleen met zijn gi taar, zoals ik ook op het podium sta. De wijze waarop ik deze cd heb opgenomen is ook meer natuurgetrouw dan de vorige, omdat ik de zang- en gitaarpar tijen als het ware live heb inge speeld. Niet eerst een take voor de gitaar en dan een opname voor de zang, maar gewoon in een keer op de band gezet. Het is een minder verfijnde produk- tie dan bij 'Riverside', wat het geheel een direct en ruw geluid geeft. Die 'Acoustic Motorbike' is voor mij wat een Harley Da vidson is voor de rock 'n' roll." Bloom heeft zich voor zijn 'Acoustic Motorbike' duidelijk laten inspireren door zijn ver blijf in New York. „Omdat ik Iers ben, heb ik de neiging vrij langzaam op bepaalde dingen te reageren. Hoewel ik vier jaar in New York heb geleefd, heb ik daar artistiek gezien niet echt op gereageerd. Pas bij mijn te rugkomst in Dublin kon ik mijn ervaringen echt goed op me la ten inwerken en kon ik bepaal de dingen tegen elkaar afzetten. Ofschoon de cd in Ierland is op genomen, is het dan ook veel meer een Amerikaanse plaat ge worden", meent Bloom. Uitdaging Opmerkelijk aan de nieuwe cd van Bloom zijn de invloeden van rap en hip hop. Zijn nieuw ste single is een versie van LL Cool J's 'I need love', en voor het nummer 'Bridge of Sorrow' schreef hij zelf een rap. „Het is misschien vreemd Ierse invloe den met rap te combineren. Maar het is ook uitdagend om met slechts een gitaar muziek te maken waar normaal gesproken samples, drumcomputers en dergelijke voor gebruikt wor den, en dat op zo'n manier te doen dat het akoestisch ook goed klinkt. En waarom niet, die combinatie. Ik doe waar ik zin in heb. Het is een uitdaging zoals het hele leven zou moeten zijn. Bovendien zou ik 'Acoustic Motorbike' niet hebben kunnen schrijven als ik niet in New York had gewoond en iedere dag op iedere straathoek rap en hip hop aan den lijve had onder vonden." „Ik probeer mijn manier van leven, hoe ik dat onderga en de wijze waarop mij dat beïn vloedt, te vervatten in de num mers die ik schrijf. Daarbij wil ik dat die stukken ook interessant Luka Bloom: „De enige verantwoordelijkheid die een artiest heeft, is zichzelf te zijn." FOTOGPD zijn voor mij en niet alleen voor de luisteraar. Ik probeer mezelf voortdurend te stimuleren en te voorkomen een saaie, vervelen de ouwe rockster te zijn. Ook wat betreft mijn teksten. Nie mand zit te wachten op nog zo iemand die zingt over lange nachten in eenzame hotelka mers en het leven 'on the road'. Als dat het enige is dat het leven je biedt, ga dan werken, of ga iets anders doen." In zijn teksten probeert Luka Bloom zijn eigen ervaringen te verwerken. Daarbij uit hij ook enige bezorgdheid over de toe stand in de wereld, maar niet slapstick acts. In zijn manier van doen lijkt hij erg veel op Kees van Kooten, maar laatstge noemde is lang niet zo beweeg lijk. De wijze waarop Vermeulen onder het musiceren met zijn vioolstok jongleert en daarbij halsbrekende toeren op skilat ten uithaalt doet vermoeden dat hij een opleiding tot circusar tiest heeft gehad. Zijn collega Jan de Smet biedt in zijn rol van underdog enig te genwicht. Door zijn schuchtere bewegingen en verlegen blikken heeft hij de lachers op zijn hand. De prater van de drie is Kris de Smet, hij babbelt als een echte showmaster het optreden aan elkaar. In het laatste num mer voor de pauze vraagt hij het publiek om assistentie. Moet hij het laatst gezongen lied zo laten, zodat de toe schouwers koffie kunnnen gaan drinken, of moet hij het lied tot op het bot door laten gaan? Het publiek kiest voor het laatste en krijgt een heuse hardrockshow. Deze teneur wordt ook na de pauze voortgezet en dat leidt tot een daverend slot waarin het trio letterlijk de tent verbouwt. Figuurlijk werd de zaal afgebro ken door het publiek, dat do lenthousiast bleef klappen. RECENSIE CONNY VAN DER ZANDE De nieuwe Snaar met 'William'; muzikale slapstick, gezien in de Leidse Schouwburg op 28/1 Anders, sprankelend en ver assend. Zo zou je de kolderieke voorstelling van De nieuwe Snaar kunnen samenvatten. Dit uit Vlaanderen afkomstige vir tuoze trio, bestaande uit Kris de Smet, Geert Vermeulen en Jan de Smet brengt amusement dat niet onder een noemer te vatten Het hoofdbestanddeel van het optreden is de muziek. Drie uiterst bekwame musici ver vlechten herkenbare melodie tjes, smartlappen en heuse rocknummers met elkaar. Viool, accordeon, gitaar, drums, aller hande muziekinstrumenten ko men aan bod in zelfgeschreven liedjes waaruit gevoel voor taal spreekt Maar niet alleen het gehoor wordt op een weldadige manier verwend, het optreden is ook een lust voor het oog. Grappige dansjes en subtiele gebaren zor gen ervoor dat het optreden geen moment statisch is. Vooral Geert Vermeulen is sterk in de OEGSTGEEST HET JEUGD SYMFONIE ORKEST OEGSTGEEST geeft vrijdag 31 januari een koninginneconcert in de Willibrordus- kerk. Het orkest, samengesteld uit drie regionale orkesten, staat on der leiding van Jan Top. Op de verjaardag van de koningin zal het orkest werken uitvoeren van Kabalevsky, Brahms, J.S. Bach en Tsjaikovski. Aanvang: 20.00 uur. WASHINGTON Dit paneel van de Hollandse meester Gerard Da vid, voorstellende Sint Nicolaas die drie verminkte kinderen tot leven wekt, is aangekocht door de National Gallery of Art in Washington. Het is onderdeel van het altaardrieluik 'Sint Anna'. Met de aankoop heeft het Amerikaanse museum het drieluik nu compleet voor de tentoonstelling over Hollandse meesters die daar deze maand is be gonnen. FOTO AP maand. Galerie Art Acrylaat, Nieuw- straat 53a, Leiden. Bij acrylglas denkt men bijna automatisch aan strak en func tioneel. Gebruik van dit materi aal staat vrijwel gelijk met het maken van zuiver geometrisch of constructivistisch werk. Zo niet bij Marlies van der Vaart. Deze in Den Bosch werkzame kunstenares gaat van geometri sche vormen uit maar gebruikt hiervan afgeleide vormen om associaties met de natuur op te roepen. In eerste instantie herinnert de serie van zeven witte kubus sen op flexibele staven aan de bekende 'Loket'-lamp van Ben- no Premsela door de vorm en ijlheid van de constructie. Maar het blijft bij een oppervlakkige gelijkenis. Bij nader inzien heb ben de voor de deur van de ga lerie opgestelde objecten meer te maken met rietstengels die bewegen op de adem van de wind. De titel 'Wuivende doos jes' bevestigt deze indruk. Binnengekomen biedt de ga lerie een volledig andere aan- blik, vergeleken bij voorgaande tentoonstellingen. De ruimte is leeg en wit en wordt bewerkt door manshoge objecten. De vormen hebben vrij spel. Door langs of om de objecten te lo pen kun je het effect van de soms beschilderde, transparan te vlekken uitstekend onder gaan. Deze solo-presentatie van Marlies van der Vaart weerspie gelt een duidelijke lijn in de be nadering van het materiaal, de vorm en de inhoud. Door ge bruik te maken van transparan tie en herhaling voegt Van der Vaart een dimensie toe. De tijd en het ervaren van de eigen schappen van het werk spelen bij beschouwing een rol, waar bij het bereiken van harmonie sterker is dan het streven naar dynamiek. Meestal bestaan de objecten uit vier, vrijwel identieke delen. Een reeks, 'Hedgerow' (haag) getiteld, bestaat uit een viertal tot spitse bogen gevormde pla ten, die met witte en zwarte tak ken beschilderd zijn. Deze toe voeging is het meest persoonlij ke accent; de herhaling van vor men en het effect van de bewe ging zijn herkenbaar als con stante gegevens in het werk van Van der Vaart. Andere, meer in gehouden stukken wekken as sociaties met wind of vorst. In teressante formele vragen ko men aan de orde in 'Frozen wind' en 'Ciel quadruple'. De ritmiek van de openge- werkte(zuilen met diagonaal ge plaatste, gebogen panelen in het eerste werk kreeg een voort zetting in 'Ciel quadruple', waarvan de vier afzonderlijke vormen uit een stuk zijn ge maakt. Door de platen te vou wen als bladen papier ontstaan binnen een werk verrassende verbindingen tussen afzonder lijke elementen. Het sterkst komt dit tot uitdrukking in 'Light Harp'. De als snaren ge bogen, ijle lijnen, die op het doorschijnende vlak aange bracht zijn, wekken de indruk dat zij een smalle, grijs gemê leerde baan ondersteunen. Slechts een object op deze ex positie is qua kleur en structuur van het materiaal anders. 'Dan ce with the lace winged fly' on derscheidt zich niet alleen door het matte, groene oppervlak, maar mist de eenvoud en hel derheid en is vergeleken bij het overige werk iets te geconstru eerd. Een grappig 'intermezzo' is een fragriel tafeltje, dat het ten koste van alles. „Ik schrijf nummers als ik ergens door wordt geraakt en het is zeker zo dat er veel is wat ik veranderd zou willen zien. Maar het is niet mijn bedoeling mensen droevig te maken of tot revolutionaire veranderingen op te roepen. Het kan van alles zijn waar ik over schrijf en hoe zich dat in de muziek laat horen: bepaalde gevoelens of stemmingen, waar velen zich mee zullen kunnen identificeren." „De wereld veranderen lijkt me iets te hoog gegrepen. Dat zal geen enkele zanger of band ooit lukken. Die verantwoorde lijkheid hebben zij niet en dat kan ook niet verlangd worden. De enige verantwoordelijkheid die een artiest heeft, is zichzelf te zijn. Wat mijzelf betreft, het is soms al moeilijk genoeg mijn eigen leven op orde te brengen, laat staan de wereld." Toernee Luka Bloom:30 ja nuari Nighttown, Rotterdam; 31 januari Tivoli, Utrecht; 1 fe bruari Oosterpoort, Gronin gen; 2 februari Noorderligt, Tilburg; 4 februari Schouw burg, Sittard; 5 februari Para- diso, Amsterdam. tigs, alsof er lang is nagedacht over al die lijnen en strepen. Dat nadenken en blijkbaar zoeken naar de juiste vorm en compositie spreekt nog meer uit de twee tekeningen die de zelfde lijnen laten zien als de schilderijen, maar dan alleen in zwart/wit, wat het werk indrin gender maakt. De Bruin onderkent dat zijn werk voor een groot deel be staat uit zoeken en dientenge volge experimenteren. Materia len en technieken, maar zeker ook de ordening op het vlak houden hem bezig. „Eerst schil derde ik sobere, witte vlakken, daama ben ik via zwart overge stapt op kleur met een drukker lijnenspel. Mijn werk is nog ab stract, maar ik sluit figuratie in de toekomst niet uit." Misschien zou dat een gunsti ge ontwikkeling zijn, waardoor de werken wat meer indruk op de beschouwer achterlaten. Want behalve iets van het denk proces van de maker spreekt er weinig uit de titelloze doeken. Of hebben zij een diepere bete kenis die te goed is verhuld? De Bruin:„Nee, mijn werk verwijst alleen naar zichzelf. Ik heb be wust iets willen maken dat geen stereotype associaties oproept of een betekenis opdringt aan de kijker." Dat klinkt mooi, maar is al te vaak gedaan in de abstracte vorm die De Bruin heeft geko zen. Weer van die gekleurde vlakken en strepen, dacht ik bij het zien van zijn doeken. Be staat daar nog belangstelling voor? De Bruin denkt van wel. En als om zijn mening te onder- strepen:„De gemeente Leiden heert onlangs twee van mijn werken gekocht." 10. Leiden, Te zien: tot 7 februari. Geopend wo. t/m zo van 14 00-18 00 uur. Leiden „Zo hoort een schilderij er op dit moment voor mij uit te zien", zegt de Leidse schilder Paul de Bruin, doelend op zijn werk dat rondom hem hangt in galerie Time is Art. Dat werk bestaat uit een serie grote, vierkante doeken die met olieverf wit, zwart, roze of blauw zijn geschilderd. Op deze egaal dekkende of ietwat vlekkerige laag zijn lijnen aangebracht die uit verschillende materialen be staan. Zo laten de meeste doeken twee horizontale en twee verti- kale potloodlijnen zien. Teza men doen ze aan het kader denken, waarbinnen 'boter- kaas-en-eieren' wordt gespeeld. Een van de schilderijen draagt een vertikale grijze streep, rechtstreeks uit een tube acryl verf gespoten, zo lijkt het. Óp andere zijn diagonale strepen aangebracht in dezelfde kleuren als de onderlaag, maar dan wat glanzender en gladder. Gedaan met verfverdunner, vertelt de maker. Een aantal schilderijen ver toont druiperige verfstrepen, zogenaamde 'drippings'. Ze wekken niet de indruk het ge volg te zijn van een zwierige penseelstreek. Integendeel. Het lijkt of ze met een haast pijnlijke precisie zijn aangebracht, zowel horizontaal als vertikaal. Het geeft de doeken iets krampach- midden houdt tussen een ob ject en een gebruiksvoorwerp. De expositie van Marlies van der Vaart is in meerdere opzich ten een verademing: het werk straalt rust uit en bewijst door helderheid en eenvoud verbon denheid met de eigenschappen van het materiaal. Deze vormen zijn eerst in modellen van pa pier gemaakt en vervolgens op grote schaal in acrylglas uitge voerd. Zeer terecht heten ruim telijke objecten van Marlies van der Vaart jn de toelichting drie dimensionale tekeningen. Zij is er in geslaagd schijnbare tegen stellingen tussen materiaal en beeld te overbruggen. Het ge heel getuigt van oorspronkelijke ideeën over de uitdrukkingsmo gelijkheden van het materiaal. Herman Hertzberger zal de nieuwe stadsschouwburg van Breda ontwerpen. De schouw burg komt in de Bredase bin nenstad, schuin tegenover het terrein waar onlangs is begon nen met de bouw van de biblio theek en het Instituut voor Kunstzinnige Vorming. Ook deze nieuwbouw is ontworpen door Hertzberger. B en W kozen voor hem om dat hij veel ervaring heeft met theaterbouw. Voor de nieuw bouw heeft de raad in decem ber 1991 een begroting van 57,8 miljoen gulden goedgekeurd. In het nieuwe theater zijn zalen met 1.200, 500 en 200 zitplaat sen voorzien, twee filmtheaters en een uitgebreide foyer en res taurant De opening van de nieuwe schouwburg is gepland op 1 januari 1995.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9