Smaak Snoepen en toch niet dik worden Bouw met verse groente weerstand op tegen griep Escargots a la Bourguignonne O Woensdag 29 januari 1992 Redactie: 023-150263 HENRIETTE VAN DER HOEVEN Vormgeving: RUUD BLOKHUIZEN 8 BISCUITDEEG droogt snel uit zodra het uit de vorm is. Verwerk het daar om snel, dan blijft de smaak het best. SOJABOON: ZAAD VAN het vlin derbloemig gewas Glycine hispida. Vormt de grondstof voor onder meer sojameel, tahoe, ketjap. Soja-eiwit is een van de plantaardige eiwitten die vrijwel dezelfde samenstelling hebben als vleeseiwit. ALS U KIWI'S gebruikt let er dan op dat deze niet in aanraking komen met melkprodukten. Rauwe kiwi's bevatten namelijk een stof die melk produkten bitter doet smaken. MENU VAN DE DAG Voorlichtingsbureau voor de Voeding VISSOEP (zie onderstaand recept) KOFFIE MET APPELFLAP Bak 200 gram soepgroente in 1 eetlepel olie- Voeg 6 dl visbouillon (blokje), 1 in blokjes gesneden aardappel, 1 eetlepel tomatenpu ree, 1 laurierblad en 'n mespuntje tijm toe en kook dit 15 minuten. Voeg 150 gram in stukken verdeelde visfilet naar keuze toe en kook de soep nog 10 mi nuten. Strooi er fijngeknipte peterselie over. Per persoon: 750 kilojoules, 180 kilocalo rieën, 17 g eiwit, 6 g vet 16g koolhydraten. PREISOEP MET GERASPTE KAAS KIPPELEVERS (zie onderstaand recept) SAVOOIEKOOL AARDAPPELEN Maak 200 gram kippelevers schoon, snijd ze een keer door en dep ze droog. Fruit 1 kleingesneden ui met 1 uitgeperst teentje knoflook in anderhalve eetlepel olie. Bak de kippelevers mee. Voeg 1 eetlepel tomaten puree, een mespuntje Provengaalse krui den, weinig water, peper en zout toe en stoof dit 10 minuten op een zacht vuur. Per persoon: 870 kilojoules, 210 kilocalo rieën, 23 g eiwit, 12 g vet 4 g koolhydra ten. RIBKARBONADE GESTOOFDE PREI AARDAPPEL BITTERKOEKJESVLA MET SINAASAPPEL (zie onderstaand recept) Verkruimel vier bitterkoekjes, giet er het sap van 1 uitgeperste sinaasappel over en laat dit 15 minuten weken. Klop dit met 2 eetle pels geraspte sinaasappelschil door tweeën halve dl gele vla en verdeel dit over 2 cou pes. Gameer met wat plakken sinaasappel. Per persoon: 470 kilojoules, 110 kilocalo rieën, 4 g eiwitten, 0 g vet, 24 koolhydra ten. Alle recepten zijn bedoeld voor tiuee perso- Leuke kookcursussen Of je nu man of vrouw bent: je moet een eenvoudig potje kunnen koken. En omdat je in de keukert ergens moet beginnen heeft Kookook, het culinair centrum in Leid- schendam, een cursus voor echte begin- In deze cursus leer je de eenvoudige basis technieken: koken, braden, grillen, het ma ken van eenvoudige sausen, deegsoorten en bindtechnieken. Verder is er aandacht voor warenkennis, de voedingswaarde van pro- dukten en keukengereedschap. Dat is de i ster Wie de smaak te pakken heeft kan zich ver der gaan bekwamen. Er zijn onder meer cursussen voor gevorderden en experts. Maar er zijn ook heel speciale bijeenkom sten waar je alles te weten kunt komen oven de Toscaanse keuken, een exotisch zomerbuffet, hartige kaasdesserts een Fran se picknick, brunch op z'n paasbest of de Indonesische keuken. Dit zijn eenmalige praktijklessen die rond de dertig gulden Meer informatie: Koókook, Winkelcentrum Lcidsenhage, tel. 070-327 22 70 (tussen 10,00 en 14.00 uur). Kookboekenbeurs In de Beurs van Berlage (Beursplein 1 Am sterdam) wordt zondag 2 februari een kook boekenbeurs gehouden. Het leuke is dat er niet alleen boeken te koop zijn, er valt op culinair gebied ook iets te zien en te proe ven. Zo geeft Johannes van Dam er zijn Smaakcollege. Hij laat bezoekers proeven welke combinaties verrassend goed zijn en watje absoluut niet moet combineren. Wie zo'n les wil meemaken moet zich even mel den bij Heske Kannegieter (tel. 020 - 627 57 94). De beurs is geopend van 10.00 - 17.00 uur. Toegangsprijs 2,50. Onbreekbaar Een fabrikant van wegwerpvaatwerk heeft een 'glas' op de markt gebracht, dat volko men onbreekbaar is. Het glas is van de kunststof polycarbonaat. Er kan mee ge gooid en gesmeten worden, er mag stevig in geknepen worden en zelfs op getrapt wor den. Het wonderlijke glas blijft heel en le vert absoluut geen gevaar voor letsel op. Dit glas dat niet van glas is gaat wel viermaal zo lang mee als het traditionele caféglas en de uitbater die het aangeschaft heeft krijgt er daarna ook nog statiegeld voor terug. Bonbon Jeanette 73 soorten suiker- en lactosevrije bonbons Jeanette Cosman In haar winkeltje, rechts Monsieur Jacques: „De dlscrlmli Jeannette Cosman was 51 jaar toen zij ruim drie jaar geleden als enige bon bonmaakster van Nederland een kleine, koosjere chocolaterie begon tegen over de RAI, aan het Europaplein in Amsterdam. Nu vinden haar met de hand gemaakte en natuurzuivere bonbons in 73 soorten hun weg naar afne mers in heel het land, onder het sterk aansprekende motto: 'Snoepen en toch niet dik worden'. „Ik ben een trendsetter", zegt zij, „want ik breng in Neder land een ontwikkeling aan de gang die aantoont dat in bonbons en chocola onnodig veel suiker wordt gebruikt." plekke gemaakte ananasbonbons heeft la ten proeven en Madame Jeannette het heeft gehad over 'een kus uit de natuur', 'een smaakgedicht van allure' en 'een avontuur lijke herontdekking van originele geuren en smaken' wordt het tijd de mouwen op te stropen. Een mangostaafje, een stukje boomschors, een pure truffel, een krokant hartje, een marsepeinen peertje en, voor de aardigheid, een Haags hopje van het huis dit alles wordt ons bereidwillig aangereikt. Afnemers van Bonbon Jeannette zijn Joodse en vegetarische winkels, hotels en restau rants en een groeiend aantal ziekenhuizen. Het bijzondere van haar creaties is dat ze nauwelijks suiker bevatten en dat geen smaakstoffen, kleurstoffen of conserveer middelen zijn toegevoegd, terwijl dat aan de smaak beslist niet te merken is. „Ik heb met deze suikerarme en lactosevrije bon bons het gat in de markt ontdekt." Haar winkeltje met open atelier is een be zienswaardigheid. In de etalage zit de 75-ja- rige maestro Monsieur Jacques bonbons te maken. Met een vork doopt hij stukjes ana nas, volgens geheim recept gekonfijt, in een bad van chocola, nieuwsgierig gadegesla gen door passanten. Nadat Monsieur Jacques ons van zijn ter king!" In de kofferbak van haar arme auto heeft ze liefst zeshonderd kilo gedroogde pruimen uit Zuid-Frankrijk gehaald. „Die heeft niet zo'n bruine, droge smaak als de Nederlandse." Er volgen nog diverse interessante creaties. „Goede breuk hè?", roept Jeannette en zij bedoelt daarmee dat de chocola zo perfect op tijd in de mond tot uitbarsting komt. Monsieur Jacques knikt: ook hij vindt de breuk uitstekend. Deze chocolatier heet ei genlijk Jacques Meerman. Hij is 75 jaar en begon al op zijn vijftiende in het chocolade vak bij zijn vader, Maison Meerman in de Van Baerlestraat in Amsterdam. Jacques was lang en breed met pensioen toen Jea nette hem vroeg haar rechterhand te wor den. En hij kon geen weerstand bieden aan de verleiding om, als trotse ambachtsman, «Goede breuk „U moet een beetje geïnspireerd raken", vindt Jeannette, die zelf van al dat snoepen inderdaad geenszins corpulent is geworden. „Deze mag u niet missen", klinkt het aan moedigend als zij ons een in chocola ver borgen Franse pruim aanreikt. „Een verruk- Diabeticus Het levensverhaal van Jeannette ziet er heel anders uit. Drie kinderen groot gebracht. Daarbij een zoon, nu 26 jaar oud, die sinds zijn zesde jaar diabeticus is. In de daaraan verbonden voedingsproblematiek verdiepte zij zich intens, door allerlei opleidingen te gaan volgen. „De discriminatie van dieet- mensen in gezelschap hè, nooit eens iets lekkers, altijd: ik moet me in acht nemen. Daar had ik iets tegen." Op haar vijftigste voltooide Jeannette de vakopleiding bonbons en chocola. En ver volgens liet ze een designer haar winkeltje inrichten, in nostalgische 'armeluisstijl', met lila gesponste muren, een granieten vloer, houten Iadenkastjes en mooie, ouder wetse vitrines. „Ik richtte me eerst op jood se mensen en maakte bonbons en choco laatjes die een relatie hebben tot de synago ge en de Joodse feestdagen. Maar al heel gauw kreeg ik ook vraag van anderen. Mondreclame. Want geld voor adverteren had ik niet." De belangrijkste grondstof van de bonbons, de koosjer verklaarde couverturechocola, haalt zij bij Callebaut in België, in tabletten van bijna een halve meter lengte. De vulling maakt Jeannette van verse vruchten die in hun sap worden gekookt. „Om een fijne vruchtesmaak te verkrijgen gebruik ik de hele vrucht, dus ook de schil. Alleen de cou verture bevat een gering percentage suiker tegen de bitterheid. Ik voeg daar geen sui ker, fondant, siropen of halffabrikaten aan toe. Zodoende komen de verschillende in grediënten beter tot hun recht." Haar zaak, die inmiddels elf man personeel telt, is in verband met de Joodse sabbat ge sloten op zaterdag en op zondag open. Boerenkool: een groente die alles heeft De griep waart veelal rond in huis houdens waar de weerstand ook maar iets verminderd is. Het verve lende is dat er niets tegen te doen lijkt, maar zo'n gelaten houding is precies waar Koning Griep het van moet hebben; het maakt zijn taak immers zoveel makkelijker. Maar er zijn wel degelijk manieren om de ziekte te bestrijden, dan wel te voorkomen. Bijvoorbeeld door tijdig een anti-griepinjec- tie te gaan halen, waarmee antilichaampjes gekweekt kunnen worden. Dat heeft even goed weinig zin als het lichaam in aanvang al met een tekort aan bepaalde stoffen kampt, zoals vitamine B, zonder welke zelfs de grootste krachtpatser als een slap dweil- tje in bed belandt. Als het lichaam dan ook nog onvoldoende vitamine C heeft en te weinig ijzer en/of kalk, dan is men wel een heel makkelijke prooi. De oplossing ligt voor het grijpen, en dat nota bene bij groenteman of supermarkt. Verse groente heeft namelijk alles om een goede weerstand op te bouwen. Zo bevat een portie spruiten bijvoorbeeld viermaal zoveel vitamine C als een enkele sinaasap pel; spinazie zit barstensvol ijzer, wortelen bevatten het energie-opwekkende vitamine B. Maar boerenkool heeft alles, dus ook kalk, en wel in zeer grote hoeveelheden. Het assortiment 'anti-griep-groente' beslaat fei telijk vrijwel alle, op dit moment verkrijgba re, tuinbouwprodukten. Versheid is een belangrijke vereiste, niette min spelen keuze, bewaarbaarheid en be reiding niet onbetekenende rollen. Kies al tijd voor gave, eersteklas groente, al lijkt die soms wat duurder. In de praktijk blijkt men uiteindelijk toch altijd meer voordeel uit kwaliteit te kunnen halen. Dit geldt ook voor wat betreft het inwinnen van advies omtrent het bewaren van groente: wel of niet in koelkast of kelder, en voor hoe lang? Van goed bewaarde groente heeft men ge woon langer plezier. Enig vitamine- verlies is tijdens het bereiden weliswaar niet te vermijden, maar dat bete kent niet dat alles verloren moet gaan. Gaarstomèn wordt ten zeerste aanbevolen, maar behoort niet altijd tot de mogelijkhe den. Het is daarom zaak, groente niet lan ger te koken dan nodig is om zowel smaak als vitaminegehalte te behouden. De beste methode LIEVELINGSRECEPT Nodig voor 4 perso nen: 8 middelgrote aardappels; 2 blikjes gepelde tomaten; olijfolie; 2 teentjes knoflook; oregano; zout en peper. „Deze 'Patatten alla pizzaiolo' vinden kin deren heel lekker, ook als ze niet dol zijn op gewone aardappelen", schrijft INEKE VREEBURG UIT ZOETERWOUDE." Kook de aardappels in 20 tot 25 minuten gaar met wat zout. Snij de aardappels in stukken of plak ken. Verwarm enke le eetlepels olie in 'n diepe koekepan en fruit hierin een teentje knoflook en de inhoud van de blikjes tomaten zonder het sap (gebruik dat bij voorbeeld in 'n tomatensoep). Maak met 'n houten lepel de tomaten wat kleiner en laat ze even lekker bakken. Voeg zout, pe per en oregano toe. Schep er dan voorzich tig de in stukken gesneden aardappel door en laat het geheel nog enkele minuten bak ken, tot alles goed heet is geworden. Lekker hierbij is sla of komkomrper. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender, van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. lak: escargot. Landslakken met een spiraalvormig rond huisje zijn f- _r culinair bijzonder in trek. In de Franse keuken worden vooral twee soorten gebruikt: de wijngaardslak (escargot de Bourgogne) en de segrijnslak (petit gris). De wijngaardslak heeft een afmeting van 40-45 mm. Het lijf van deze soort is wat ge spikkeld of geaderd, de schelp is geelroze van kleur met bruine groeilijnen. De rand rondom de opening is glad en ternauwer nood bekleed. De ontwikkeling van deze slakken verloopt langzaam, zodat ze pas na 2-3 jaar volgroeid zijn. Wijngaardslakken komen voor in de Bourgogne, Franche Comté en in de Champagne. De segrijnslak heeft een afmeting van 26-40 mm. Het lijf is effen, de schelp bruinachtig met bruingrijze spiralen en een beklede opening. Deze slak, met succes op beperkte schaal gekweekt, komt vooral voor in de Provence, de Languedoc, de Charente en Bretagne. Het wat stevige vlees heeft een fij ne aromatische smaak. De slak behoort tot de eerste dieren waar mee de mens zich heeft gevoed. Dit valt af te leiden uit opeengehoopte 'huizen', die in prehistorische nederzettingen zijn gevon den. De Romeinen zijn ze het eerst gaan toebereiden en legden zelf 'cochtearia' aan waarin ze hun slakken (met wijn en zeme len vetmestten. Zo heeft Plinius het over tussendoortjes van geroosterde slakken, die bij de wijn of tot besluit van de maaltijd werden gegeten. De Galliërs zouden ze met smaak als des sert hebben verorberd. In de middeleeuwen waren slakken een vastenvoedsel, dat vlees moest vervangen. De slakken werden ge bakken of met ui en olie klaargemaakt. Klaarmaken In Frankrijk verwerkt men bij voorkeur (ver se) slakken die afgesloten, dus in winter slaap zijn of laat ze een dag of tien vasten. In de Provence laat men ze in plaats van vasten een tijmkuur doen, waardoor de weekdieren zich reinigen en het vlees aro matisch wordt. In sommige boeken wordt ontraden slakken in het zout te zetten om dat ze dan aan smaak inboeten. Gebruik daarom per vier dozijn grote wijngaardslak ken hooguit een klein handje grof keuken zout, een half glas azijn en een vleugje bloem. Dek de schaal of pan met de slakken af en verzwaar het deksel. Laat ze drie uur uittrekken en schudt ze af en toe om. Was de slakken daarna tot het water helder is en geen spoortje slijm meer bevat. Blancheer ze dan 5 minuten in kokend water. Haal de weekdieren üit de huisjes en verwijder het zwarte uiteinde maar laat wel het 'sliertje' zitten dat een kwart van het totale li chaamsgewicht vormt en bovendien het smakelijkste stukje is, met de meeste voe- een flin heel tee Recept ESCARGOTS A LA BOURGIGNONNE. Doe de uit de huizen gehaalde slakken in een stoofpan en bedek ze met half wijn/ half wa ter. Voeg er per liter vloeistof een eetlepel ge- sjalot, 10 g ui, 75 g wortel 8 g zout en ink 'bouquet garni'toe. Breng het ge- tegen de kook aan en hou het vuur on geveer 2 uur zo laag dat het oppervlak nau welijks beweegt. Laat de inhoud daarna af koelen. Kook in die tijd de slakkenhuizen in sodawater (een eetl per liter), was ze daarna in ruim water en laat ze in de oven drogen. Maak wat slakkenboter met: 35 g gehakte sjalotjes, wat peterselie, 2 tenen knoflook, 15 g zout 2 g peper 350g zachte boter. Per do zijn slakken is zeker 50 g boter nodig. Doe wat van de boter in de huizen, duw er de slakken in en sluit ze af met boter. Zet ze in slakkenschaaltjes en verhit ze zonder de bo ter bruin te laten worden. Dien de slakken heet op. MOSHSINE KORICH

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8