Binnenland 'Energieheffing doodsklap economie' Amsterdamse Parallelmarkt kan en moet beter CNV: Meer veiligheid bij bedrijven Botlek Kamer wil tuchtrecht voor fysiotherapeuten 'Legalisering bingo's schept 30.000 banen' Hagen en Nedlloyd begraven strijdbijl Woensdag 29januan1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (diet) PATRICK V FRANS VISSER Vormgeving: ESTHER NYPELS Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Cao-overleg KBB dreigt vast te lopen De onderhandelingen over een nieuwe cao voor de 18.000 werk nemers van Koninklijke Bijenkorf Beheer (onder meer Bijenkorf en Hema) dreigen vast te lopen. De Dienstenbond FNV legt deze week zijn kaderleden de vraag voor of het nog zin heeft om door te onderhandelen. De bonden vinden de voorstellen van KBB op het gebied van ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid, de win kelopenstelling en de lonen, onder de maat. Interesse van VOC voor ECT Het handels- en transportconcern Van Ommeren Ceteco (VOC) en drs. W. Cordia, belegger in maritieme ondernemingen, laten een studie verrichten naar de mogelijkheden om deel te nemen in het Rotterdamse container- en stukgoedoverslagbedrijf ECT. ECT zoekt nieuwe aandeelhouders en financiers nadat Interna- tio-Müller vorig jaar bekendmaakte van zijn pakket van 44% van de aandelen-ECT af te willen. Hoewel Pakhoed het ontkent, zou ook dit concern belangstelling hebben voor deelname in of over name van ECT. Redactie zegt vertrouwen in baas op Ruim dertig redacteuren van Het Binnenhof en de Leidse Cou rant hebben het vertrouwen in hoofdredacteur J. Leune opge zegd. Slechts veertien journalisten denken in de toekomst met de hoofdredacteur te kunnen samenwerken. Dat is de uitkomst van een gisteren gehouden redactievergadering. De meerder heid van de redactie verwijt Leune dat hij te snel heeft inge stemd met de wens van de directie van Sijthoff Pers te komen tot integratie met de redactie van de Haagsche Courant. De hoofdredacteur zou daarbij onvoldoende de redactie hebben ge raadpleegd. Leune „beraadt zich nog op de s VNO na uitgelekte CPB-studie: Nederland kan zich geen experimenten met energiehef fingen permitteren. Dat heeft voorzitter Rinnooy Kan van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) gisteren gezegd in Lelystad. In reactie op het uitlekken van een studie van het Centraal Planbureau (CPB) zei de VNO-voorzitter dat invoering van een regulerende ener gieheffing voor het bedrijfsleven negatieve gevolgen zal hebben voor de werkgelegenheid. LELYSTAD. ANP-GPD De CPB-studie deelstudies fing die de Commissie-Wolfson zijn richt De studies worden mo menteel bestudeerd door de commissie, die haar bevindin gen over ongeveer drie weken in een rapport aan het kabinet zal presenteren. Het CPB concludeert dat la gere arbeidskosten, zoals het kabinet beoogt, niet zullen lei den tot een behoud of groei van de werkgelegenheid wanneer energieheffingen worden inge voerd. In veel gevallen zullen zelfs arbeidsplaatsen verloren gaan. Het CPB heeft drie varianten (A, B en C) doorgerekend. Het gunstigste pakt variant C uit. Die gaat uit van een energiehef fing voor gezinnen en kleine be drijven en een forse verlaging van de loon- en inkomstenbe lasting. In zo'n geval zal de werkgelegenheid stabiel blijven, maar niet groeien. Variant B, waarin Nederland als enige land zou overgaan tot invoering van een regulerende heffing,-leidt tot een daling van de werkgelegenheid met 5 pro- Vakbond wil 'inzichtelijke' afspraken De Industrie en Voedingsbond CNV wil in de komende onder handelingen voor chemie-cao's in de Botlek afspraken maken over de bedrijfsveiligheid. „De recente reeks incidenten in de Botlek heeft ook de ogen van werkgevers geopend", aldus CNV-bestuurder Kees van Dam gisteren in Rotterdam. De grote chemie-cao's in de Botlek lopen per 1 april dit jaar af. Volgens Van Dam zet het CNV bij de komende onderhan deling onder meer in op uitbrei ding van de werkploegen bij de chemiebedrijven. Daardoor ontstaat meer tijd om procedu res goed te controleren en in spectierondes te lopen. „Nu zijn operators vaak zoveel met de monitors en controlepanelen bezig dat er geen tijd is om ook nog eens naar buiten te kijken." Een delegatie CNV-bestuur- ders sprak gisteren in de Maas stad met vertegenwoordigers van onder meer de afdeling rampenbestrijding van de ge meente Rotterdam, de arbeids inspectie, de bedrijfsgezond heidsdienst en de werkgevers in de chemie over mogelijkheden om via de cao's de veiligheid in het Botlekgebied te verbeteren. De (on)veiligheid bij chemiebe drijven in het Botlekgebied is in het nieuws sinds een grote ex plosie bij DSM onlangs het le- CNV-voorzitter Westerlaken stelde dat er nog „te weinig af spraken" worden gemaakt over vergroting van de veiligheid van werknemers in de chemie-indu- strie, waar het risico van be- drijfsongelukken relatief hoog ligt. Westerlaken riep de cao onderhandelaars dan ook op om „inzichtelijke" afspraken te maken over onder meer werk druk, procedures en selectie en opleiding van personeel. Lobbyen. Daar kun je niet vroeg genoeg mee beginnen, denken ze in Den Haag. Gisteren oefenden leerlingen van 140 scholen in het Con gresgebouw het 'politiek overleg in de wandelgangen'. Ze spelen daar 'Op de vloer is geen zak te doen AMSTERDAM JANINE BOSMA Dat aandelen mits aantrek kelijk gemakkelijk verko pen, daarover zal niemand zich verbazen. Des te opvallen der is het dat één van de plaat sen waar aandelen - worden verhandeld, de Parallelmarkt, minder 'verkoopbaar* is. Dat bleek gisteren in het Amster damse Park Plaza, waar beleg gend Nederland bijeen was om het tienjarig jubileum van de beurs voor kleine en middel grote fondsen te vieren. De Officiële Parallelmarkt (OPM) doet het de laatste tijd minder goed. De beurs, die on der meer in januari 1982 werd opgericht als 'kweekvijver' voor kleine ondernemingen, kampte vorig jaar met een dalend aantal 'beursgangen'. Daaruit valt op te maken dat ondernemingen hun interesse voor de OPM ver liezen. Ook beleggers nemen hoe langer hoe meer een af wachtende houding aan. Het resultaat: dalende koersen en omzetten, die vorig jaar resul teerden in een vermindering van de koerswinst met 13 pro cent. Ter vergelijking: de officië le beurs boekte vorig jaar 18 procent koerswinst. Newtron De malaise is echter slechts deels toe te schrijven aan de ne gatieve publiciteit rond enkele aan de OPM genoteerde auto matiseringsfondsen, zoals New tron. „Het is ook een misver stand te veronderstellen dat de parallelmarkt beheerst wordt door high tech-fondsen met een hoog risico", aldus beursvoor- zitter baron B. F. van Ittersum. „Zij maken slechts 12 procent van het aantal verhandelbare fondsen uit." Bij de opening van de Parallelmarkt in 1982 waren de verwachtingen hooggespannen. Ook bij de regering, die de toenmalige minister van financiën Van der Stee stuurde (tweede van rechts) om de markt te openen. foto nationaal fotopersbureau Wat is dan het probleem? In het Plaza probeerde een zaal vol heren in donkere maatpakken en een enkele vrouw de vinger op de zere plek te leggen. De algemene conclusie: de OPM is niet dynamisch genoeg, onder meer omdat de verhan delbaarheid van aandelen door regelgeving wordt ingeperkt. „Op de (beurs)vloer is geen zak te doen", vatte een van de aan wezigen het probleem kernach tig samen. Veel beleggers en handelaren voelen er dan ook voor om een bedrijf of fonds te verplichten 50 procent van zijn aandelen op de markt te brengen bij een beursintroductie. Het vereiste percentage is nu nog maar 10 procent. Daarnaast weten veel bedrij ven door gebrek aan begelei ding en goede informatie niet hoe ze moeten handelen als ze tot de Parallelmarkt toetreden. Een ongeluk (zoals het op een verkeerde moment naar buiten brengen van koersgevoelige in- 'formatie) zit in zo'n geval in een klein hoekje. „Het imago van de OPM heeft wel te lijden onder dergelijke missers", aldus Van Ittersum. „Die flaters doen zich echter ook op de officiële beurs voor, maar vallen blijkbaar min der op door de grootte van de markt." Stimulans De komst van de OPM werd tien jaar geleden gezien als een belangrijke stimulans voor de economie die toen in een reces sie verkeerde. De kleinere be drijven vormden ondanks het verhpogde risico dat ze over de kop konden gaan een pri ma belegging. Wat klein is, kan immers groeien. Een jaarlijkse verdubbeling van de winsten was en is dus niet uitgesloten. Daarnaast was de oprichting van de Parallelmarkt belangrijk voor het beursbestuur, dat daardoor controlebevoegdheid kreeg over de beurshandel. Dat was tot dan toe op de toenmali ge incourante (buiten de beurs om, red.) markt niet het geval. Ook de regering zag de OPM zitten en droeg haar steentje bij aan een goede start door de Ga rantieregeling Particuliere Parti cipatiemaatschappijen in het leven te roepen. De regeling, die onlangs ternauwernood van een geruisloos einde werd gered door minister Andriessen van economische zaken, bood parti cipatiemaatschappijen (groe pen beleggers die investeren in jonge, risicovolle bedrijven) de zekerheid dat ze een deel van hun kapitaal terug zouden krij gen als hun investering onver hoopt verkeerd zou uitpakken. Beurswaarde De verwachtingen waren in 1982 dus hooggespannen. Gis teren werd geconcludeerd dat de beurs het in tien jaar tijd in derdaad niet slecht heeft ge daan. In het prille begin waren slechts 11 fondsen aan de OPM genoteerd, nu zijn het er 73. De totale beurswaarde (waarde van alle aandelen tezamen) bedroeg vorig jaar 3,3 miljard gulden te gen 180 miljoen gulden in 1982. Toch kan en moet het beter, gezien de tanende belangstel ling. Er werd in het Plaza een keur aan mogelijkheden aange dragen om de OPM te active ren. Een eerste vereiste, daar over was iedereen het wel eens, is een vergroting van het aantal fondsen. Zo heeft de belegger meer keuze en wordt de activi teit op de beursvloer gestimu leerd. Daarnaast werden optie- handel (waarbij beleggers het recht kopen om een aandeel binnen een bepaalde termijn aan te schaffen of te verkopen) en beeldschermenhandel aan gedragen als mogelijkheden om de OPM dynamischer te maken. Dé 'oplossing' die keer op keer weer in de discussie terug keerde, is informatievoorzie ning. Volgens P. Koster van het management consultantsbu reau Coopers Lybrand zijn er op dit moment 200 onderne mingen in Nederland die zó naar de Parallelmarkt zouden kunnen gaan. Dat ze die stap (nog) niet maken heeft volgens hem te maken met een gebrek aan informatie over de gang van zaken op de OPM. En dat is „dodelijk voor de activiteit op de beursvloer". Regelgeving F. de Ruijter, voorzitter van de Vereniging van Officiële Paral lelmarkt Fondsen, sluit zich daarbij aan. Hij maakt zich sterk voor een duidelijke regel geving. Iets in de trant van een brochure met de titel We gaan naar de beurs', want zelfs dat is op dit moment bij de OPM niet voorhanden. De Ruijter „Een bedrijf moet weten wat de functie is van een hoekman, wat een commissio nair is, hoe het om moet gaan met koersgevoelige informatie. Kortom, er mag geen onduide lijkheid bestaan, anders gebeu ren er ongelukken." De overeenstemming in de zaal is groot. Er wordt zelfs ge opperd de beursgenoteerde on dernemingen te scheiden van de beleggingsfondsen, want „die (beleggingsfondsen) ont nemen het zicht op de onderne mingen. En daar zitten een paar juweeltjes tussen". cent Variant A gaat ervan uit dat alle industrielanden de hef fing invoeren. In een dergelijk scenario zal de werkgelegen heid dalen met 2 procent, aldus het CPB. De uitgelekte CPB-studie is koren op de molen van het VNO, dat zich fel tegen de regu lerende energieheffing verzet. Volgens Rinnooy Kan betekent zo'n heffing de doodsklap voor de economie, zelfs als de 24 lan den van de Oeso (Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling) de hef fing doorvoeren. Bedrijven zullen uitwijken naar niet-Oeso landen en dat zal het milieu in die regio's geen goed doen, aldus de werkge versvoorman. Aanvankelijk wilde het kabi net de heffing al in 1993 invoe ren. Andere Europese landen zien er echter weinig in, zodat het plan ook in Nederland in middels is uitgesteld tot 1994. DEN HAAG «ANP Een meerderheid van de Twee de Kamer wil dat ook voor fysio therapeuten een wettelijk tucht recht in het leven wordt geroe pen. Bij de behandeling gisteren in de Tweede Kamer van de wet op de beroepen in de individue le gezondheidszorg (BIG) dien de het PvdA-Kamerlid Netelen bos een wijzigingsvoorstel van deze strekking in, waar een ka mermeerderheid voor lijkt te zijn. Als wordt besloten de wette lijke tuchtrechtregeling ook op fysiotherapeuten van toepas sing te verklaren, dan betekent dat tevens dat deze beroeps groep wordt opgenomen in de wet BIG. Deze wet komt in de plaats van de wet op de uitoefe ning van de geneeskunst uit 1865. Deze wet gaat uit van een absoluut verbod op het uitoefe nen van de geneeskunst door onbevoegden. In de praktijk werd de wet echter ruim overtreden door tal van natuurgenezers. Het uit gangspunt van de nieuwe wet is dat het uitoefenen van de ge neeskunst in beginsel vrij wordt gelaten, met uitzondering van een serie „voorbehouden han delingen", die alleen door arts, tandarts, verloskundige, apo theker, klinisch psycholoog, psychotherapeut en verpleeg kundige mogen worden uitge voerd. Gokbazen sturen plan naar ministeries de vergaderingen van de Verenigde Naties na. Vandaag werd de alge mene vergadering van de jeugd-VN geopend. •foto dijkastra peter brom ROTTERDAM «GPD Legalisering van commerciële bingo en versoepeling van de Wet op de Kansspelen zouden binnen vijf jaar meer dan der tigduizend nieuwe arbeids plaatsen kunnen opleveren. Dat is becijferd door Rotterdamse (ex-)bingo-exploitanten. Volgens hen is naast de casi no's behoefte aan driehonderd grotere bingohallen, geëxploi teerd door particulieren. Nu is dat officieel nog verboden. In de vermaakscentra kan men uit sluitend het goedkope en avondvullende boekjesbingo spelen. Tegelijk blijft het elek tronische bingo exclusief voor behouden aan de casino's. De stichtingen Holland Casino's en Humanitas moeten de controle gaan uitoefenen. De Rotterdamse bingo-ex ploitanten hebben hun plan aan de ministeries van econo mische zaken en justitie ge stuurd. Op grond van het voor stel is tevens een verzoek tot wijziging van de Wet op de Kansspelen ingediend en alvast een vergunning aangevraagd voor commerciële bingo. „Wij hebben nog geen reactie gehad", aldus C. Broekhuizen en C. ten Hoeven, oud-bingo- exploitanten. Het duo exploi teerde in Rotterdam acht jaar een 'gedoogde' bingohal. Zij werken al enkele jaren aan een plan voor legalisering van de re gels, naar Engels, Deens en Zwitsers voorbeeld. Samen met het bureau Research voor Be leid te Leiden werd een om vangrijk onderzoek gedaan naar de waardering voor bingo, en naar zaken als verslaving en le- Anderhalf jaar geleden is het onderzoek afgerond. Daaruit blijkt dat de helft van de Neder landse bevolking wel eens deel neemt aan bingo en dat 33 pro cent meerdere malen de bingo zaal betreedt. Verder bleek dat de omzet in 1988 tussen 800 miljoen en één miljard gulden Noor heeft 'vertrouwen' in handelsconcern Met zijn benoeming tot com missaris is de ruzie tussen de Noorse belegger Torstein Hagen en de Raad van Bestuur (RvB) en de Raad van Commissaris sen (RvC) van Nedlloyd uit de wereld. De Noor, die gisteren samen met Neelie Kroes tot commissaris werd benoemd bij het Rotterdamse handelscon- cem, heeft jn gesprekken met de Nedlloyd-top meegedeeld „vertrouwen" te hebben in de leiding. Zijn eerdere voornemen om wijzigingen in het beleid van het concern aan te brengen, behoort daarmee tot het verle den. Hagen, die een aandeel van 27 procent bezit in Nedlloyd, heeft verklaard uit te zijn op „een langdurige relatie met Nedlloyd, gebaseerd op een goede verstandhouding". De benoeming van Hagen moet overigens nog wel worden goedgekeurd door de Centrale Ondernemingsraad (cor) van het Nedlloyd-concern. Vorig jaar eiste de Noor tot woede van het bestuur nog vijf zetels in de RvC. Daarnaast wist hij een meerderheid van de aandeelhouders tijdens de jaar vergadering in mei zover te krij gen dat ze de jaarrekening over 1990 afkeurden. Dat leidde tot een ernstig conflict. De Ned lloyd-top weigerde Hagen in de RvC op te nemen omdat hij slechts uit zou zijn op de ont manteling van het Rotterdamse concern. Onder druk van de Commissie van Aandeelhouders boden de huidige zeven com missarissen en de RvB de groot aandeelhouder uiteindelijk één zetel aan. Volgens Nedlloyd keurt Hagen de eerder afge keurde jaarrekening nu alsnog Samen met Hagen is ook drs. Neelie Kroes benoemd tot com missaris. De voormalige minis ter van verkeer en waterstaat heeft de benoeming volgens Nedlloyd te danken aan haar al gemene deskundigheid en aan de specifieke kennis die zij als minister heeft opgedaan. Kroes neemt de plaats in van mr. F. Sickinghe, die vorig jaar terug trad omdat hij het niet eens was met het beleid dat Nedlloyd tot dan toe had gevoerd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5