Zaken Gelatenheid bij werknemers AKZO over afschaffing vut Slachtoffer kent eigen rechten niet ClaimCare gat in de markt Groei glashandel door hard werken en behoud van naam Woensdag 29 januari 1992 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK CAROLINE VAN OVERBEEKE Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 19 FNV-woordvoerder: 'Staken had geen zin' Industriebond FNV heeft een simpele verkla ring voor het snelle akkoord over de afschaf fing van de vut bij Akzo. „Wij wilde de vut-leeftijd juist terugbrengen naar 60 jaar, Akzo wilde er absoluut vanaf. Om toch onze zin te krijgen, zouden in het ui terste geval moeten gaan staken. Maar zo ver gaan, had absoluut geen zin. Dat begrepen we al gauw van onze kaderleden die bij de ver schillende Akzo-vestigingen werken. Zij vertel den ons dat de werknemers absoluut niet zijn te mobiliseren voor de vut. Een staking, die konden ze niet afdwingen. En ja, dan moet je compromissen sluiten", aldus een FNV- woordvoerder. De Industriebond CNV ontkent dat het ge brek aan stakingsbereidheid voor de bond de reden was om met de afschaffing van de vut akkoord te gaan. „Wij wisten dat de vut voor Akzo financieel niet meer op te brengen is. We zijn samen op zoek gegaan naar een alterna tief en dat is er nu. Er komt geld voor oude renbeleid en Akzo gaat voor een deel meebeta len aan de individuele vut-verzekeringen van werknemers. Dat betekent niet de vut nu ook bij andere bedrijfstakken wordt afgeschaft." STAND VAN De vut afgeschaft? Jammer. Maar de meeste werknemers van Akzo Coatings in Sassenheim slapen er geen nacht minder om. Het principe-akkoord van de vakbonden en Akzo over de nieuwe cao is in Sassenheim zeker niet het gesprek van de dag. Het werk gaat gewoon door. „We zien wel hoe onze loonstrook er straks uitziet." zitten de blauwe overalls, in het midden zoeken de makkelijke truien en nonchalante jasjes el kaar op, en aan de linkerkant zetelen de stropdassen. De 'overalls', de werknemers van de produktie-afdeling, zijn druk aan het kaarten. Wat ze van het principe-akkoord over CAROLINE VAN OVERBEEKE Het is topdrukte in de kantine van Akzo Coatings. Een groot deel van de 1400 werknemers zit achter de middag-boterham. In de grote ruimte heeft ieder een zijn eigen stekkie: rechts de nieuw cao vinden? „Tja, daar hebben we ons eigenlijk niet zo in verdiept." En de vut die na 2006 definitief verdwijnt? „Ja, dat is natuurlijk wel jammer: 62 jaar is wel een mooie leeftijd om ermee te kappen. Die verwor ven rechten waren toch wel Lid van de vakbond? Nee, dat zijn ze niet. „Die contributie is gewoon veel te hoog", verklaart een werknemer van de afdeling auto-reparatie-lakken. Maar hij wordt in de rede gevallen door een 56-jarige collega, tot voor kort vakbondslid. Toen hij hoorde dat de bonden akkoord zijn gegaan met de geleidelijke afschaffing van de vut, heeft hij zijn lidmaatschap onmiddellijk opgelegd. „De bonden zijn met lege handen teruggekomen. Ik heb hier jarenlang gewerkt en wil er gewoon mee ophouden als ik 62 ben." De medewerkers uit het cen traal magazijn denken er heel anders over. „Sorry, ik heb het allemaal niet gevolgd, dus ik weet niet waar het over gaat", zegt de een. Een collega heeft niks op het voorstel aan te mer ken. „Ik vind het prima, ook dat die vut straks verdwijnt. Als ik het hier naar mijn zin heb en ik ben gezond, vind ik het niet erg om wat langer door te werken. Sparen voor mijn eigen oude dag, vind ik normaal." Bij de mensen van de labora torium-afdeling, de 'jasjes en truien' in het midden van de kantine, leeft de vut-kwestie wat meen er wordt wel degelijk over geproken. Maar de onzekerheid overheerst. „We weten gewoon nog niet wat dit allemaal bete kent: hoeveel we er nu echt op achteruit gaan, wat het kost als je zelf voor de vut moet gaan sparen. Al die percentages zeg gen ons niet zo veel, we zien het echte resultaat pas op ons loon- strookje. Maar we zijn wel ver baasd over dit akkoord: de bon De nieuwe cao voor Akzo leeft niet den hebben zo weinig gevoch ten! Ze waren wel erg snel klaar met die onderhandelingen." „Ja, aan die onderhandelings tafel is toch iets geks gebeurd", vult een collega aan. „De bon den hebben eigenlijk iets afge sproken zonder dat ze goed we ten wat de gevolgen zijn. De vut regeling wordt in 2006 afge schaft maar er wordt geen ge lijkwaardig alternatief gebo den." De lab-medewerkers relative zo bij de werknemers in Sassenheim. ren hun twijfel onmiddellijk. „Er is altijd wel kritiek, maar ik ver wacht wel dat de mensen met dit principe-akkoord zullen in stemmen. De werknemers hier zullen zich er niet tegen verzet ten. Bovendien: we zijn nog jong en dan staat het toch wat verder van je af. Het is ook een vorm van onmacht: maar wei nig mensen zijn lid van de bond, ze zijn daardoor gewoon niet op de hoogte. Het ligt ook een beetje aan de streek: 'niet lullen maar werken', zeggen ze hier. Als je in dit bedrijf het woord staking laat vallen, be ginnen ze een beetje te gieche- De stropdassen links in de kantine, zijn het minst strijdlus tig. „Een prima regeling", vindt de een. „Ja die vut, dat is vooral jammer voor mensen die vijftig zijn er er dan net naast grijpen. Maar voor de jongeren is het niet zo erg. Er is een keus ge maakt: meer loon ten koste van de vut. Voor de jongeren is die vut toch een ver-van-mijn-bed show. Die kunnen nu zelf een stukje sociale zekerheid gaan opbouwen. Maar bij ons op de afdeling leeft het niet zo, er wordt gewoon niet over ge praat. Eerst moet het werk wor den gedaan. De aangekondigde reorganisatie bij de top van Ak zo kwam veel harder aan dan dit. Maar wij, van Akzo-caotings doen het wereldwijd gewoon goed. Dat geeft vertrouwen." Leidse firma Ton de Gunst 12t5 jaar ALPHEN AAN DEN RUN/REGIO CAROLINE VAN OVERBEEKE Het loopt storm. De advocaten en juristen van ClaimCare in Al phen aan den Rijn hebben hun handen vol aan het in de wacht slepen van schadevergoedingen voor slachtoffers van een onge val. ClaimeCare bestaat nu ruim twee jaar en groeit als kool. Het Alphense initiatief bleek een gat in de markt, andere advocaten bureaus namen het idee snel over. Maar hoewel ze inmiddels een kwart van de Nederlandse markt bestrijken, zeggen de ju risten van ClaimCare er zelf niet veel aan te verdienen. Het Alphense advocatenkan toor Goedkoop en Bemtsen was het eerste dat twee jaar geleden het gat in de markt ontdekte. Advocaat M. Goedkoop nam het initiatief: de jurist werkte al meer dan tien jaar voor het Leidse Ziekenfonds Zorg en Ze kerheid en zag van nabij dat slachtoffers van ongevallen er vaak erg bekaaid van af komen. Zorg en Zekerheid vond ook dat de leden de rechtsbijstand goed konden gebruiken en ging met het advocatenkantoor in zee. Wat doet ClaimCare? Mensen kunnen door toedoen van der den (bij een verkeersongeval, een bedrijfsongeval of een me dische fout) blijvend lichamelijk en geestelijk letsel oplopen. Dit kan hen ernstig belemmeren in hun functioneren waardoor ze voor hoge kosten komen te staan: aanpassingen in en rond het huis, verlies aan inkomsten,, arbeidsongeschiktheid, om scholing en dergelijke. Verzeke ringsmaatschappijen bieden slachtoffers vaak in een vroeg stadium een bedrag aan waar mee ze de kwestie willen afko pen. Maar vaak kan een veel hogere schadevergoeding wor den verkregen. ClaimCare helpt daarbij. Verzekerden worden er sinds twee jaar door Zorg en Ze kerheid op gewezen dat Claim Care hen kan helpen bij het ver krijgen van smartegeld en ande re schadevergoedingen. Daar aan zijn in de meeste gevallen geen kosten verbonden omdat ClaimCare de gemaakte kosten in rekening kan brengen bij de gene die de schade heeft ver oorzaakt. Aansprakelijkheid Voor de ziekenfondsen heeft de samenwerking als voordeel dat ClaimCare snel kan achterhalen wie aansprakelijkheid kan wor den gesteld voor de schade. Zie kenfondsen kunnen, als de schuld inderdaad bij een ander ligt, in dat geval de gemaakte ziektekosten verhalen. Claim- Care-jurist H. van der Hoeven: „Wij werken snel en kunnen ziekenfondsen werk uit handen nemen. Op hun beurt kunnen ziekenfondsen en bedrijfsvere nigingen hun leden wijzen op ónze dienstverlening. Het is dus een wisselwerking waarbij we allebei hetzelfde belang nastre ven: namelijk de vergoeding van de geleden schade." ClaimeCare heeft inmiddels samenwerkings-overeenkom- sten gesloten met een tiental andere ziekenfondsen en grote bedrijfsverenigingen in het hele land: goed voor zo'n 3,7 miljoen verzekerden. Begon ClaimCare in 1989 met drie juristen en één advocaat, inmiddels houden zich vier juristen en drie advo caten met de vergoeding van letselschades bezig. „Het werk groeit ons boven het hoofd", al dus Van der Hoeven. Sinds eind '89 zijn er onge veer 950 zaken in behandeling genomen. Daarvan wordt 95 procent geregeld zonder tussen komst van de rechter. Als er sprake is van ernstig letsel en een hoge schadeclaim, kan het overigens jaren duren voordat partijen het eens zijn en er wordt uitbetaald. Door voor schotten van de verzekeraar blijft de financiële pijn van het slachtoffer beperkt. Ernstig is bijvoorbeeld het ge val van een 24-jarige man, wiens beide enkels werden ver brijzeld na een val van een stij- ger. De oorzaak was een hijs kraan die tegen de steiger op klapte. De man had nog een be hoorlijke carrière in de bouw het vooruitzicht. Die kan hij nu wel vergeten. Het slachtoffer werkt nog steeds bij hetzelfde bedrijf, maar nu als calculator. Hij moet blijvend op krukken lopen, heeft hulp in de huishou ding en zijn woning is aange past. ClaimCare eist nu een zeer forse schadevergoeding. Van der Hoeven: „Daarbij is rekening gehouden met het feit dat deze nog jonge man als ge volg van het ongeval in de toe komst inkomsten misloopt: zijn carrièremogelijkheden zijn im mers beperkt." Volgens de jurist zijn slachtof fers vaak niet op de hoogte van de financiële schade die ze, ook in de toekomst, kunnen lijden als gevolg van het ongeval. Denk bijvoorbeeld aan mensen die elk jaar gaan kamperen. Als je blijvend letsel aan je hand hebt opgelopen, ben je natuur lijk niet meer in staat de harin gen van je tent de grond in te slaan. Daardoor zul je een an der alternatief moeten zoeken: een pension, een hotel. Maar dat kost allemaal meer. Als je dat berekent over een aantal ja ren, kan die extra kostenpost aardig oplopen." Hoewel Van der Hoeven wei nig kwijt wil over de boterham die met ClaimCare wordt ver diend, ziet hij de toekomst zon nig in. „Hoewel we er niet rijk van worden, hoeven we ook niet zielig te doen. We hebben veel beginkosten gemaakt en het duurt even voordat die eruit zijn. ClaimCare is een nog jonge onderneming maar het loopt goed. De vooruitzichten zijn prima. Bovendien heeft ons werk ook een 'zuigfunctie' voor het advocatenkantoor Goed koop en Bemtsen: wij kunnen mensen naar onze collega's doorverwijzen." ClaimCare groeit voorlopig nog wel even door. „Er gebeu ren jaarlijks heel wat ongeval len." Maar Van der Hoeven hoopt dat die groei een beetje binnen de perken blijft. .Anders gaat het ten koste van de kwali teit van onze dienstverlening. We hebben nu veel tevreden slachtoffers en dat willen we zo houden." Directeur Ton de Gunst (41) komt er eerlijk voor uit. Het succes van zijn glaszetterij heeft niet zozeer gelegen aan sluw ondernemerschap. Daar is 'de handel' letterlijk en figuurlijk te doorzichtig voor. Het komt veel meer aan op hard werken, een goede naam opbouwen én be houden. Maar misschien heeft dat laatste toch ook weer te ma ken met het goed en degelijk 'runnen' van de firma. In elk ge val, wat ooit begon als een glas handeltje in een garagebox in de Bachstraat, voorziet nu hele flatgebouwen tegelijk van (dub- beUglas. „En dan te bedenken dat het eigenlijk een ideetje van m'n moeder was", herinnert de Lei- denaar zich. Maar moeder De Gunst heeft er goed aan gedaan haar zoon, nadat hij al vijftien jaar 'in 't vak' zat, over te halen om voor zichzelf te beginnen. „Ik was toen nog in m'n eentje. Je schreef wat aannemers voor opdrachten. Verder plaatste ik wat kleine advertenties waar particulieren op reageerden en zo kon ik blijven draaien", aldus De Gunst over de begintijd. De in de glashandel allesover heersende 'goede naam' bereik je volgens De Gunst simpel door ae juiste samenvoeging van prijs en kwaliteit. Hij maakt dat als volgt duidelijk:Al ben je nog zo goedkoop, als je een ruit zet en die valt er een paar dagen later weer uit, bellen ze je nooit meer. Trouwens, het is natuur lijk ook wel een kwestie van ver trouwen kweken. Ze zeggen echt niet: die De Gunst dat is zo'n aardige vent, geef hem die opdracht maar", somt de on dernemer zijn bedrijfsfilosofie kort op. Bij De Gunst vielen de ruiten er kennelijk niet uit, want een paar jaar geleden vertrouwden ook woningbouwverenigingen hem de eerste grote opdrachten toe. De flats bij de Agaatlaan en Jacques Urlusplantsoen. ,Aan de eerste projecten heb ik niet eens zoveel verdiend. Het be langrijkste was naam maken. Uiteindelijk heb ik wel bijna heel Zuid-West beglast", vertelt hij met een gebaar van 'zie-je- wel'. Angstig Inmiddels moet de glaszetter ook regelmatig het buitenwerk met zijn vier personeelsleden inruilen voor een plaats achter het bureau om 'de zaken' te re gelen. Daarnaast heeft hij in Thea de Groot een energieke 'tweede man' en kan de firma zelfs kogelvrij glas uit voorraad leveren. Als De Gunst gevraagd wordt naar een hoogtepunt uit het 12-jarig bestaan van zijn be drijf, zit hij met een probleem: „Wat voor mij een hoogtepunt is, was natuurlijk een diepte punt voor anderen. Dat was de januaristorm van twee jaar gele den. We hebben keihard moe ten werken, natuurlijk goed ver diend, maar ook angstige din gen meegemaakt". Samenwerking Leidse school met bedrijven Vijftien bedrijven uit de elektro-branche gaan nauw samenwerken met de Leidse Mondriaan Scholengemeenschap voor christelijk beroepson derwijs. De school en de bedrijven streven ernaar de kwaliteit van het elektro-beroepsonderwijs te verbeteren. De bedrijven ondersteunen het on derwijs met materiaal en gereedschap en krijgen op hun beurt voorrang bij het plaatsen van stagiaires. Ook zijn er afspraken gemaakt over de begeleiding van leerlingen, beloningen en derge lijke. Veel bedrijven kampen de laatste jaren met een groeiend tekort aan geschoolde vakmensen. Scholen krijgen door bezuinigingen steeds min der geld voor de aanschaf van materialen en ge reedschappen. H. van der Hoeven (tweede van rechts) met het ClaimCare-team: „Het werk groeit ons boven het hoofd. FOTO BEN DE BRUYN I GLASHANDEL TON DE GUNST pipj L.J Ton de Gunst: „Al ben je nog zo goedkoop, als je len ze je nooit meeR". ruit zet en die valt er een paar dagen later weer uit bel- FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19