Regio D66 pleit voor afstaan Leidse Raadsherenbuurt Onderzoek Sjelter naar financiële situatie Warmond niet gerust na uitlatingen Stolker 'Geen gezicht, zo'n keet voor de deur' 'Onderzoek Leidse vrijdagavondmarkt veel te mager' Woensdag 29 januari 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: HANS SONDERES Vormgeving: HENK BUIS 17 LEIDEN NIEUWSLIJN Dronken man rijdt in op file WASSENAAR - Bij een kettingbotsing op de Landscheidingsweg in Wassenaar zijn gistermiddag vier auto's beschadigd. Om on geveer twintig minuten over vier reed een 4,7-jarige Hagenaar achter op een stilstaande file. De man bleek onder invloed van alcohol te zijn. Er vielen geen gewonden en de schade beleef be perkt. Boot gezonken in Warmond WARMOND - In de jachthaven aan de Burgemeester Ketelaar straat in Warmond is gisteren een boot gezonken. Nadat de brandweer het vaartuig had gelicht bleek het om eèn tjalk te gaan, eigendom van een inwoner uit Voorburg. Door welke oor zaak het schip is gezonken is nog niet duidelijk. Ook over de schade is nog niets bekend. Inspraakavond Voorschoten VOORSCHOTEN - In Voorschoten is vanavond een inspraakbij eenkomst over de structuurschets 'Leidse regio aan zet'. De avond wordt gehouden in het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat, aanvang 20.00 uur. Wethouder F. ten Have van ruimtelijke ordening zal de avond inleiden. Sportcomplex verdeelt VVD LEIDERDORP - De exploitatie-overdracht van het Leiderdorpse sportcomplex De Does aan Sportfondsen Nederland heeft de plaatselijke WD-fractie verdeeld. Burgerlid T. Bindels van de raadscommissie financiën heeft besloten zijn functie neer te leg gen naar aanleiding van de behandeling van de overdracht in de laatste commissie-vergadering. „De enige en uitsluitende aan leiding tot mijn besluit is de discrepantie tussen standpunt en stemgedrag van mijn fractiegenoten", schrijft Bindels in een brief aan wethouder C. Huigen (financiën). LEIDERDORP UESBETH BUITINK Het Leiderdorpse sociaal-cultu reel centrum de Sjelter heeft een onderzoekscommissie aan gesteld die moet uitzoeken of het sociaal-cultureel werk in Leiderdorp kan worden uitge voerd met de huidige subsidie. De commissie bestaat uit be stuursleden, medewerkers, vrij willigers en bezoekers van het centrum, maar ook buiten staanders worden in het onder zoek betrokken. In maart wordt rapport uitgebracht aan het be stuur, dat daarmee opnieuw met wethouder C. Kemer (wel- z;ijp) wil gaan onderhandelen. Het budget van de Sjelter is voor dit jaar met 30.000 gulden teruggebracht naar 240.000 gul den. Volgens het bestuur kun nen daarvan slechts met moeite vijftig formatie-uren worden be taald en is het te weinig om 1992 mee uit te zingen. Bij de raadsbehandeling kondigde het dan ook aan de taken in de zo mer neer te leggen. De onderzoekscommissie moet nu bekijken of die 240.000 gulden echt te weinig is voor vijftig formatie-uren en verant woord sociaal-cultureel werk. „De commissie moet het maar helemaal doorlichten", aldus woordvoerder H. Edink. „Er wordt niet alleen gepraat met mensen van de Sjelter, maar ook met personen daarbuiten waarvan wij denken dat ze iets zinnigs over sociaal-cultureel werk kunnen zeggen." „We willen nu realistisch be kijken of het wel of niet kan met dit geld. Als de commissie denkt dat het wel kan, moet iedereen verder op persoonlijke titel een afweging maken", verwijst Edink naar de bestuursleden en medewerkers die hun taak wil len neerleggen. „Maar ik denk dat het een verloren zaak is als er geen reële oplossing wordt gevonden." Voorlopig gaat de Sjelter ge woon door met het programma voor dit seizoen. Tot de zomer is een tijdelijke kracht voor twintig uur aangesteld. Boven dien bleek de gemeente bereid bij te dragen aan een zoge noemde banenpooler, die wordt ingezet bij de voorbereiding en uitvoering van het sociaal-cul tureel werk. Hoe de formatie en het programma er na de zomer moet uitzien is echter onder meer afhankelijk van de resulta- Even leek het er gisteravond op dat gedeputeerde mevrouw L. Stolker (PvdA), gisteravond op uitnodiging van Progressief Warmond een verheugende tij ding kwam brengen. De polders in en bij het dorp aan de Leede blijven zo goed ais buiten schot, stelde ze in haar inleiding over ruimtelijke ordening in en rond Warmond. In tweéde instantie bleek dat Warmond nog altijd volojp redenen heeft bezorgd te zijn over eventuele bebouwing van polders in de omgeving met huizen voor woningzoekenden uit de regio. Stolker noemde onder meer de Broek- en Simontjespolder in Oegstgeest. Daarvoor bestaan de meest vergevorderde plan nen. De Warmondse Klaas Hen- nepoelpolder. dreigt in dat plan te worden betrokken. In de Warmondse Klinkenbergerpol der Wordt wellicht 'hier en daar een plekje' bebouwd. Ook het gebied bij het Oosteinde staat onder druk. Dat is een gevolg van de plannen om bij de nabij gelegen Menneweg in Sassen- heim een NS-station te bouwen. En bij een station komen in de regel al snel woningen. De War mondse Hemmeerpolder en Veerpolder blijven groen, be loofde Stolker. Een vrij loze be lofte, wist men in de afgeladen zaal omdat er nooit echt sprake is geweest van een dreigende bebouwing van die polders. Van de Boterhuispolder ten slotte zei Stolker dat het Leider dorpse gedeelte mogelijk wordt bebouwd. Het Warmondse niet. Over de bouwbegrenzing be staat nog geen duidelijkheid, maar de gedeputeerde gaat voorlopig uit van de Verlaat, een watertje. Stolker zei heel goed te besef fen dat door vliegveld Valken burg aan te wijzen veel druk op allerhande fraaie polders in deze regio en in de Duin- en Bollenstreek wordt weggeno men. Moeilijkheid hierbij is echter dat de vliegveldfunctie van 'Valkenburg' zeker niet op korte termijn wordt opgeheven. Toch is Valkenburg wat Stolker LEIDERDORP - De Dordrechtse architect V. Reijers heeft een plan ont worpen voor de afronding van de Leiderdorpse nieuwbouwwijk Bui tenhof. Het centrale element daarin is de molen, waar de bebouwing in de vorm van een bijna gesloten cirkel omheen is gepland. Er is spra ke van een 'buiten- en binnenring', waarin zeer verschillende typen woningen mogelijk zijn. Behalve voor aaneengesloten bebouwing is in de binnenring ruimte opgenomen voor enkele vrijstaande villa's. Verder denkt de architect onder meer aan een gebouw met een openbare functie en wat duur dere 'atelierwoningen'. „Voorlopig gaat het nog om een staalkaart van ideeën. Wat er in de praktijk werkelijk van terecht komt, is afhankelijk van de financieringsmogelijkheden", aldus Reijers in een toelichting. Hij is overigens wel van mening dat de essentie van zijn plannen bij de feitelijke uitwerking overeind moet blijven: het gebied rond de mo len moet de nieuwbouwwijk naar een 'hoger niveau' tillen. Zijn voor stellen zijn door de raadscommissie voor ruimtelijke ordening enthou siast ontvangen. FOTO HIELCO KUIPERS Oegstgeester partij wil wisselgeld voor bebouwen Broek- en Simontjespolder Gedeputeerde L. Stolker „Loze beloften." •FOTO v betreft nog altijd een 'toploca- raadslid, PPR-statenlid en te- tie'. Zij put hoop uit uitlatingen genwoordig burgerlid in de van de Oegstgeester wethouder plaatselijke raadscommissie H. Rijks (ruimtelijke ordening- ruimtelijke ordening. Hij eiste /WD), een voormalig marine- een 'principieel standpunt' van man, dat Valkenburg die functie de provincie over het groen snel zal verliezen. houden van de polders rond de Het enige applaus van de Kagerplassen. „Anders verliest avond was voor Warmonder K. het provinciebeleid zijn geloof- van Kuyen, voormalig PW- waardigheid." Oegstgeest kan het verzet tegen de bebouwing van de Broek- en Simontjespolder maar beter opgeven. Nu is de tijd aangebroken voor de gemeente om zich sterk te ma ken maken voor een 'ruil' met de Leidse Raadsheren- buurt, in een ver verleden grondgebied van Oegstgeest. Dat is de kern van een plan waarmee de Oegstgeester D66-fractie binnenkort wil komen. zet. „Op het Leidse stadhuis lig gen al heel concrete plannen klaar. Alleen de straatnaamge- ving is nog niet rond", merkt hij cynisch op. OEGSTGEEST WIM KOEVOET Volgens fractievoorzitter M. Poelmans, eigenlijk een fel te genstander van de bebouwing van de polder achter het Leidse woonwagenkamp, is er geen houden meer aan. Hij is erach ter gekomen dat Leiden hjet af gelopen jaar bijna de helft van de grond in de polder heeft ver worven en daarmee Oegstgeest voor een enorm blok heeft ge- Leiden geniet verder de totale steun van de provincie, weet Poelmans. Bovendien heeft de Oegstgeester WD-wethouder H. Rijks (ruimtelijke ordening) ten. overstaan van Poelmans toegegeven wat de D66'er enke le weken geleden in een raads vergadering reeds als zijn ver moeden uitsprak: de Oegstgees ter wethouder heeft in het over leg met zijn collega's van de an dere regiogemeenten de Broek en Simontjespolder niet onder aan zijn 'hitlijst' van eventueel te bebouwen polders gezet. Dure bruggen Volgens Poelmans moet worden voorkomen dat de Broek- en Si montjespolder na bebouwing voor vooral Leidse woningzoe kenden een Oegstgeester wijk wordt. Hij wijst op de geïsoleer de ligging ten opzichte van de rest van Oegstgeest. „Er ont staat dan gewoon een tweede Buitenlust." Daarom pleit hij ervoor om het wijkje vanuit Leiden te ont sluiten en vooral te beschouwen als een extra deel van de Leidse Merenwijk. „Dan hoeven er ook geen dure bruggen over de Haarlemmertrekvaart te ko men." De D66'er vindt het dan niet meer dan redelijk dat Leiden de Raadsherenbuurt aan Oegst geest afstaat. „De bewoners zijn allen op Oegstgeest georiën teerd. Ze doen in Oegstgeest hun boodschappen en hebben hun kinderen op Oegstgeester scholen zitten. Met een soort referendum in die wijk kan wor den gepeild hoe de bewoners tegen een eventuele overgang naar Oegstgeest aankijken." Ergernis over onderkomen fysiotherapie „Het is geen onverdeeld genoe gen de hele dag tegen zo'n keet aan te moeten kijken." Dat is de mening van de bewonerscom missie van aanleuncomplex De Weiden bij het Warmondse be jaardenoord Liduina. Half de cember verrees op de binnen plaats pal tegenover de aan leunwoningen een zogeheten porto-cabin, een noodgebouw- tje waarin een praktijk voor fy siotherapie werd onderge bracht. Burgerlid M. Schavema- ker van de commissie openbare werken, stelde een paar weken geleden het 'schrijnende gebrek aan privacy' aan de kaak, omdat omwonenden vrij uitzicht zou den hebben op patiënten die op de behandeltafel worden ge legd. Een gordijntje zou op z'n minst welkom zijn, stelde Scha- vemaker toen. Fysiotherapeut H. Thomas, die samen met 5 anderen de praktijk runt, begrijpt niets van alle commotie rond het uitzicht op zijn patiënten. „We hebben weliswaar geen gordijnen, maar wel lamellen die de hele dag ge sloten zijn. Bovendien kijken de bewoners uit op de voorkant van het gebouw en daar zijn al leen een kantoortje en een keu kentje te zien. De behandelka mer is aan de achterkant. Daar zit wel een raam in, maar die kijkt uit op een blinde muur. Geen mens kan dus in de be handelkamer kijken." Uit navraag bij de woordvoer ders van de bewonerscommis sie van De Weiden, het echtpaar Van der Boon, blijkt al gauw dat het uitzicht op ontklede patiën ten op een misverstand berust. Het echtpaar, waarvan het uit zicht uit de woning vrijwel ge heel door het noodgebouwtje wordt gedomineerd, had slechts silhouetten waargenomen van mensen die hun jas uittrokken om vervolgens de behandelka mer binnen te gaan, wordt hen door fysiotherapeut Thomas verzekerd. 'Botte manier' Niet zozeer de kwestie van het gordijntje, als wel het hele ge bouw is het echtpaar echter een doorn in het oog. „Het is ge woon geen gezicht, zo'n keet de deur", vindt mevrouw an der Boon-Monfils. „Als kinderen langs willen ko men, kunnen ze niet eens meer parkeren. Bovendien is de rook die uit de schoorsteen van de keet komt bepaald niet gezond voor mensen met longaandoe ningen." Het echtpaar is vooral furieus over de 'botte manier' waarop tot plaatsing van het gebouw is overgegaan. „Er is totaal geen inspraak en overleg geweest, al onze bezwaren zijn door het be stuur van Liduina gewoon van tafel geveegd. Volgens het be-, stemmingsplan kon de keet er hoe dan ook komen. Voor een periode van maximaal vijf jaar: dat is voor jongéren misschien weinig, maar voor ons kunnen het de laatste jaren zijn!" J.C. OEGSTGEEST WIM KOEVOET Het Leidse onderzoek naar de mening van de inwoners van de omliggende dorpen over een vrijdagavondmarkt in de Sleu telstad is veel te mager. De con clusies die de Leidse wethouder j. Walenkamp (CDA, economi sche zaken) eruit trekt, deugen dan ook niet. Dat stellen burge meester en wethouders van Oegstgeest in hun reactie op de Leidse marktennota 1991. Walenkamps voornaamste conclusie was dat er in de dorpen veel bijval is voor het idee om de zaterdagmarkt reeds op vrijdag te beginnen. Ook zou er een meer derheid een heel krapjDe te vinden zijn voor een verplaat sing van de koopavond van donderdag naar vrijdag, on danks het feit dat de dorpen zelf hun koopavonden op vrijdag kunnen daarom positieve noch negatieve conclusies worden getrokken, vinden burgemees ter en wethouders van Oegst geest. Bovendien zijn in Oegst geest slechts 52 mensen geën quêteerd. Het Oegstgeester col lege twijfelt dan ook aan de 're presentativiteit' van het onder zoek. Keuzevrijheid Aan de mening van de Oegst geester middenstandsorganisa ties hoeft in elk geval niet te worden getwij feld, blijkt uit ae Oegstgeest betwijfelt 2RK Leidse koop avond van don derdag naar vrijdag te verplaat sen. Oegstgeest zelf heeft zijn koopavond reeds op vrijdag en het is volgens het college 'rede lijkerwijs niet mogelijk' deze De fysiotherapeuten H. Thomas en P. Thans: „Geen mens kan Thomas stelt daar tegenover dat hij werkelijk alles gepro beerd heeft om elders ruimte voor zijn praktijk te krijgen. „Ik heb alle plaatsen die me ge schikt leken geprobeerd, maar ik kreeg bij de gemeente geen poot aan de grond. Op het ter rein van Mariënhaven bijvoor beeld heb ik de benodigde ruimte persoonlijk met handen en voeten staan uitmeten, maar ook voor die plek kreeg ik geen toestemming. Ik kon gewoon nergens terecht, behalve hier bij Liduina." Aanvankelijk hadden de the rapeuten een praktijk op dé zol der van het gebouw. „Maar dat bleek erg lastig omdat de pa tiënten constant het bejaarden tehuis in en uit liepen. De por to-cabin is natuurlijk maar een noodoplossing. We zijn beslist niet van plan hier vijf jaar te blijven zitten. Zodra we ergens anders terecht kunnen, zijn we FOTO HIELCO KUIPERS vertrokken", stelt Thomas het echtpaar Van der Boon gerust. Tenslotte neemt hij het echt paar mee naar de praktijk, waar ze met eigen ogen de behandel kamer kunnen bekijken. Want wat ze ook door het raam ge zien hebben, naakte patiënten waren het beslist niet. Volgens het dagelijks bestuur van Oegstgeest echter blijkt uit het Leidse onderzoek 'op geen enkele wijze' hoe in de verschil lende regio-gemeenten over de voorstellen uit de marktennota wordt gedacht. .Antwoorden op feitelijke vragen zijn wel uitge splitst, antwoorden op opinië rende vragen niet", schrijft het Oegstgeester college. Uit de resultaten voor Oegst geest van het Leidse onderzoek Oegstgeest' kan blijven. stellen verwezenlijkt, stellen burgemeester en wethouders van Oegstgeest, dan is er voor de consumenten minder keuze vrijheid. Oegstgeest wijst Leiden er verder op dat een versterking van de Leidse regiofunctie on mogelijk zonder gevolgen voor de Oegstgeester middenstand daarmee de gemeente

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17